Feestelijke Klein Lemmon verdwaalt in knuffelflat m D W I FILM Rode duivels van Kozara Knap debuut van Bernardo Bertolucci i Bindmiddel Beeldrijk Spaniel ONGESTOORD GENIETEN VAN UW TV C0UZY Overzicht van werk in Schiedam Centraal Cineac-beurs Cinerama Colosseum Corso Grand Harmonie Kriterion Lumière Metro Prinses Rex Studio '62 Thalia 't Venster Victoria THRILLER VAN RENE CLEMENT Tiener finale in Odeon 90 Verbroedering op planeet Mars *°td 'j Beeldende kunst in Rijnmond" HELEMAAL FRANS DIRECT REALISME DICHTERLIJKE NATUUR Vrijgezellen willen huurmachti gingen Bagi'6 - vrijdag 12 februari 1965 Noodlanding op Mars Scien ce ftcllon-geval met een „mooie" boodschap. Nieuw, Rode duivels van Kozara. Film over he Joegoslavische ver zet tegen de Duitsers, Nieuw, Kool der Liefde Matige Thriller van René Clement. Nieuw, Circus wereld. Boriend on spec taculair beeld van clrcusleve. Prolongatie. Eddie In volle vaart. Vrij tam uitgevallen werkje van Eddle Constantino. Reprise. My fair lady. Fraaie verfilming van de musical waarin Rex Har rison de show steelt. Prolongatie. Irma la Doucc. Sprankelende komedie von Billy Wilder met als stralend middelpunt Shirley Maclalne. Prolongatie. Escorte des doods. Avonturen film met veel knokwcrk, Reprise t.e,m. zondag. VUf gebrandmerkte vrouwe». Dramatisch geval met o.a, Sllvano Mangano. Reprise. Van maand, tun, woensdag. Alles France! Klucht van Ho- bert - „La belle Amérlcaln" - Dhéry. Prolongatie. De knuffelflat. Komedie waarin op Amerikaanse wijze om de hete (sox) brij wordt heengelopen. Nieuw. Okinawa. Redelijke oorlogsfilm Reprise. Tares Bul ba. Spektacuiair avonturenverhaal. Reprise. The last Blitzkrieg. Niet bijzon der geslaagde oorlogsfilm. Repri se. De man van Blo. Fraaie avontu renfilm van Philippe de Broca met ln de hoofdrol Jean-F.aul Belmondo. Reprise. The Carpetbaggers. Groots op gezet zekenepos met melodrama tische trekken. Prolongatie. La commare secoa. Boelend de buut van regisseur Barnardo Bur- to-Luccl, Nieuw. Te rUk om loa te lopen. Ouder- houdende komedie van Shirley Maclalne als een meisje dat haars ondankè steeds rijker wordt. Reprise. (Advertentie 2.M.J Ver/ovfnwr/ngen WiWKELCtNTWUM BINNENWEGQ TEL I1.5C.1S - R La commare Bij een speelfilm debuut moet een regisseur tonen dat hij een zuiver oog voor de film en een scherpe kijk op mensen heelt, de spelregie beheerst, de juiste sfeer kan scheppen bij het onderwerp, volledig vertellen kan, gevoel voor drama bezit en iets oorspronkelijks te zeggen heeft. Als hij over werkelijk talent be schikt zal hij daarin slagen, maar het komt zelden voor dat hij de eerste de beste keer al die moei lijk te realiseren onderdelen ver enigt tot een evenwichtig geheel. Film is een kunst die uit de beelden spreekt en bijna iedere jonge regisseur geeft dit feit een te zwaar accent, In wezen zijn die beelden secundair. Ze zijn hel middel waarmee een belevenis voelbaur moet worden gemaakt. Zodra de film zich als artistiek middel daar van losmaakt, wordt het op het doek zichtbaar topzwaar. Omdat een jong talentvol regisseur zijn hand in de eerste plaats pleegt te tonen aan voorgangers die hij bewon dert of dia naar zijn smaak te veel zijn vastgelopen in het functionele filmen, la hij licht geneigd tot het te spectacu laire, dat het evenwicht verstoort, maar tegelijkertijd boeit door de felle bezieling die eruit spreekt. Duidelijker dan het hier in woorden te vangen is blijkt dit alles uit de eerste film van de jongo Italiaan Bernardo Bertolucci „Het gebeurde aan de Tiber" (La com mare secca), die deze week de aan dacht vraagt en ruimschoots verdient. Aan het talent van Bertolucci twijfelt men geen moment. In de eerste beel den van zijn film al herkent men het, met het aangename gevoel in de bios coop eindelijk weer eens Iets te zien dat do naam film werkelijk verdient zonder dat de naam van de regisseur dat bij voorbaat beloofde. In het laat ste geval herkent men de stijl: hier er vaart men wat nieuws. Iets interessan- tors is er op het doek niet te koop. (Advertentie 1.M-) CINEAC-BEUR5 Een van de opmerkelijke scène» uit het begin van Bernardo Bertolucci'» „La commare aecca", die van veelbelo vend talent getuigt. In de zomermaan den van 1042 omsin gelden 60.000 Duitse soldaten en Joego slavische nazi's de berg Koraza. Daar, over een oppervlakte van 200 vierkante kilometer, was de grote concentratie van Joegoslavische verzetstrijders. Met 3500 partizanen verdedigden zij niet alleen de berg, maar ook de levens, van 00.000 gevluchte oude mannen en| vrouwen, kinderen en gewonde verzet strijders. Onder regie van Veljko Bulajic is deze heroïsche strijd op aanvaardbare wijze in beeld gezet, meer als een ge denkteken voor de partizanen dan als een filmische prestatie. Daarom was het vrijwel onvermijdelijk dat de Duitsers soms op een absurde karika turale manier getekend werden en schanddaden moesten bedrijven die on der do gegeven oorlogsomstandigheden onmogelijk zijn. Tegenover hen staan de verzetstrijders die allen van een enorm nobele inborst blijk geven, Dit gebrek aan enig streven naar ob- iectlvlteit maakt de film er niet ster- ;er op, maar dat kan men in dit geval ook nauwelijks eisen. VOALS Indertijd vele jonge regis- seurs van dc nouvelle vague be dient Bertolucci zich van een schijn baar eenvoudig, aan misdaad en thril ler verwant onderwerp. In eon park ln Rome is een prostituee vermoord. De vraag lijkt aanvankelijk slechts wie het gedaan kan hebben en men hoort zichtbaar nerveuze verdachten en ge tuigen ondervragen. Het wordt al Souw duidelijk aat het antwoord op ie vraag bijzaak Is en dat het thriller element slechts bindmiddel Is van een scenario, dat rond wil kijken ln Ver schillende milieus en daarbij meer oog heeft voor het karakter van de ver dachten dan voor hun schuld. Goed beschouwd ls het een novellenfilm, waarbij het niet gaat om de verhaal tjes, maar om het gedrag van de men sen, die bij het onderzoek onder de loop worden genomen. De vondst van het scenario van Pao lo Pasollnl ls dat die spanningsfactor rond de moord toch gehandhaafd blijft doordat „La commare secca" steeds te rugkeert naar hot openblik, waarop de vermoorde haar kamer verliet om in het park te gaan tippelen. Een plotse ling losbarstende onweersbul in de na middag, waarvoor men de verdachten stuk voor stuk ziet schuilen betekent steeds de inzet van een nieuwe fase in het onderzoek. 1.1 ET begin van de lilm is te beeldrijk H en vaak ook te expressionistisch, maar men ervaart clan al Bertolucci's oorspronkelijke aanpak. Er zijn andere gedeelten in de film, waar hij te sterk teruggrijpt op de verworvenheden van het neo-realisme, die hij te weinig vernieuwt, zoals bijvoorbeeld Bolognl- nl in zijn debuut „Later zul je dansen". Het beste deel van de film gaat over een soldaat, die voor de moord door Rome heeft gezworven om met de meisjes aan te pappen en 's avonds ln slaap viel op een bank in het park waar de misdaad werd gepleegd, per- toluccl is in dit fragment een op alle punten bekwaam speelfilmregisseur. Het schuilen voor de bul onder het viaduct is voortreffelijk van sfeer en de beelden zijn daar volkomen inhe-l rent aan de belevenis. Ook als spelre- gisseur is hij hier op zijn best. In korte tijd leert men die rol volledig kennen. Bij de ontknoping overtuigt de film minder. Het karakter van de moord blijft onduidelijk. Wel weet Bertolucci de steer van zijn gegeven knap vast te houden. De opnamen van de mensen in het park zijn bijzonder geslaagd. „La sommare secca" maakt ons be nieuwd wat deze regisseur zal pres teren met een compacter onderwerp. Als men zich dat afvraagt komt er twijfel op, want Bertolucci's kijk op het leven is wel scherp, maar zijn en- Ruim een jaar gele den Heten we in een artikel Jack Lemmon aan het woord over zijn „onwaarschijn lijke" geluk als filmacteur. Lezers met een puik geheugen zullen zich herinneren, dat hij daarin schreef: juist omdat het rao goed gaat moet ik mijn rollen met zorg kiezen', er hoeft maar dat te ge beuren. In „Under the yum yum tree" (De knuffelflat) heeft hij zich laten op schepen met een rol waar weinig hu moristische eer aan te behalen valt. HIJ speelt een moderne don Juan, die van de verleidingskunst populaire we tenschap heeft gemaakt en het mooie vrouwvolk vangt door het tegen een spotprijs zijn fraai gemeubileerde flats te verhuren. Carol Lynley is 2ijn eerste fout. Zij brengt haar verloofde mee. j Lemmon bindt spitsvondig de strijd aan, maar verliest ten slotte als u het: mij vraagt ook veel van zijn gevestig de reputatie als komisch acteur. Maar een film samen met L, A. L. Diamond en Billy WUder zal dat waarschijnlijk wel weer bijspijkeren. Wie het scenario voo- deze film schreef weet ik niet, maar is Lemmons kwade kans al begonnen. Want „Under the yum yum tree" ls. hoe grappig ook bedoeld, een Irritant voorbeeld van de Amerikaanse frustatie op het gebied van sex. Men doet er doorlopend zoge naamd gewaagd ln, altijd dreigt Carol verloofde David (Dean Jones), maar nee, nee, nee. Amerikanen weten overal van en daarom doen ze niets. Maar waarom doen ze dan steeds alsóf? Dat is nu Lynley weer bijna in bed te belanden BOTTERDAM, woensda,. Terwijl met Lemmon of met haar al voor nettlcner;,t0rren zivil |iet 2wec^ werkten huwelijk getemde verloofde David 0|n eejl Z(J üoog mogeiyj<e piaats in de eindrangschikking te bereiken hebben enkele vandalen achter het podium [van gebouw Odeon, danig huisgehou- Iden In de voorraad glaswerk van de knuffelfiat" roept van het begin tot het iarticstenbar. rind on. tegenspraak. m was de en|(Je dissonant de M_ ;wel voor het publiek als voor de orga- Jack Lemmon, aan een veel bekwa-njsatie bijzonder geslaagde finale van nier regie gewend dan David Swif kon de door de firma „Tender" georgani- opbrengen, zat er maar mee. Men ziet'seerde talentenjacht, hem al zijn routine aanwenden, maar elders geleerde trucs missen ditmaal Uit vele steden zoals Venlo, (de zan-i komische overtuigingskracht. Het ta- ger Pierre Timmermans) Amsterdam lent van Carol Lynley blijkt vaak (The Corvairs). Utrecht (the Driftin' overvraagd voor deze toch niet zo Five); Rotterdam (the Condors) waren veeleisende rol. Dean Jones en een ge- ze gekomen, de tienerbandjes en zang- dresseerde poes komen spontaner mee, iduos, om het kunnen aan de jury en het maar ook dat helpt te weinig in dezeüenerpubliek te tonen, kleurenfilm, die vlot voorbij huppelt maar doorlopend de essentie van de] De Amsterdamse Sapphires gingen humor mist. met de hoofdprijs (4000,-) naar huls. René Clement, in mijn ogen nog altijd een regisseur, en inder tijd door Frangois Traffaut in diens verzet tegen de „cinéma de papa" te zorgeloos op een hoop gegooid met Autant-Lara en an deren, is de beweeglijkste en meest veelzijdige van de oudere garde in Frankrijk. Dat hij ook een thriller moderne stijl in zijn handen heeft bleek uit „Plein soleil". Zijn nieuwe film „Les Féllns", hier „Kooi dei liefde" genaamd, is ook een thriller. „Les Félins" stelt teleur. Na een sfeervol begin, dat beloften in houdt, gaat Clement met Clouzoteffec- ten schuiven. Lang vóór het einde is al overduidelijk dat dit mislukt is. De „suspence" heeft geen vaste greep, de karakters van zijn rollen zijn te sim pel, de relatie tussen hen ievert geen bindmiddel op. Het verhaaltje, ontleend aan de no veile „Joy House" van Day Keene, bood een redelijke kans. Alain Delon die ditmaal nogal hinderlijk naar de kamera kijkt met de blik van de jon gen die weet dat hij populair is bij de vrouwen, moet hals over kop uit Ame rika vluchten omdat hij het liefje va» een Newyorkse gangster heeft ver leid, Die stuurt hem naar Nice zware jongens achterna, maar als ze hem te pakken krijgen en een auto ongeluk te ensceneren om hem naar de andere wereld te sturen mislukt die opzet. Delon vlucht in een tehuis voor daklozen, waar een rijke zich ultra braaf voordoende weduwe, die met God voorop uitsluitend voor armen en verdrukten schijnt te zorgen, hem als chauffeur in dienst neemt. Deze wedu we woont heel artistiek in een mooie villa en blijkt niet zo goed als ze leek. Ze zoekt een paspoort voor haar vroe gere minnaar die ze verbergt en die door de opvallend domme politie al ja ren wordt doodgewaand. De ernst ver haalt hoe Delon eerst onwillig in de armen van Lola Albright (de weduwe) valt en daarna in die van Jane Fon da. Er is dan al veel verborgens aan het licht gekomen, maar het wordt te goedkoop en te geijkt uit de doeken ge daan, waardoor ,het verhaal niet boeit en nog minder overtuigt. Clement kan wel filmen. Hij toont dat bij vlagen ook nog, nadat hij zijn greep op het gegeven en de aandacht van de toeschouwers al grotendeels verloren heeft. Maar ditmaal doet hij het in een stijl die duidelijk passé is. Wat overblijft is redelijk spel. Uit de vertolking die Jane Fonda van het nichtje geeft krijgt men de indruk dat zij 't in Frankrijk als actrice wel rooien zal. Réné Clement kan veel beter ook nu nog. Het is opmerkelijk dat hij zelf heel dikke dingen over deze film ge zegd heeft, met name over de harde strijd tussen man en vrouw, die hij op oorspronkelijke wijze belicht 2ou hebben. Terlenka vitrage, nog voor enkele Jaren een bijna niet te beulen luxe - maar de bijzon dere eigenschappen: oersollde, wassen, in een wip droog en niet strijken, deden menige hulsmoeder over de hoogste prijzen heensuppen. Maar niorgen begint de speciale aanbieding van duizenden meters Terlenka marquisette ...guldens goedkoper dan nor maal, voor minder dan de halve- prijs. Morgenvroeg om 9 uur be gint de verkoop van deze dui zenden meters Terlenka (met kleine schoonheidsfoutjes) 90 cm breed, per meter WpfrJ Voor M Ook ln andere breedtes' Ctin t*l\ ef schrift. bêit. Wie kreeg, zag of vond een zwarte langharige bastaard-spaniel, hoog op de poten, hangoortjes en pluimstaart, reu, anderhalf jaar, naam „Boefje". Kinderen hebben heimwee naar de hond. Wie iets weet belle de familie De Munne, Provenierssingel 75c, tel. 284287. (Advertentie l.M.) *4w WORDT U GEGARANDEERD DOOR DESKUNDIGE AANLEG EN SERVICE BIJ W WBm I 19 MIDDELLANOSTR. 72 AERTV. NESSTRAAT 38 (Advertentie f.M.) Wat zal men U benijden als ledereen nog aan het door weer en wind verfomfaaide haar zit te frunniken... en U binnen wandelt alsof U juist van de kapper komt. Een tovermiddel... ach neen, gewoon een onzichtbaar haar net uit Uw bus onzichtbare Spray haarlak. Morgen begint verkoop van deze grote bussen haarlak, vervaardigd volgens een nieuw Amerikaans procédé, per bus voor nog géén tachtig cent. gagement lijkt nog te vaag. Maar het is een naam om te onthouden en beslist een film om te gaan zien. Voor het eerst in lange tijd j' Kadgflril weer een science fiction- filmpje: „Noodlanding op Mars" (Ro binson Crusoe on Mars), over een Amerikaanse, ruimtevaarder die na een gedwongen landing op deze on herbergzame planeet alleen achter blijft met een aapje. Op den duur vindt hij zijn Vrijdag, een'soort Egyptenaar in lendendoek, en samen beleven ze de malste avon turen tussen vuur en ijs. Men heeft, nog kans gezien een verbroederings boodschapje ln het dunne scenario onder te brengen, maar het had niet gehoeven, hoor. HJj.O. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze grote spuitbussen haarlak één druk op de knop en gel/Jkmat/g wordt Uw onzichtbaar haarnet aange bracht) voor GMn t«f. of schrift, btit. DE Nederlandse Parijzenaar Frits Klein (67) heeft in het Stedelijk Museum van Schiedam een vrij omvangrijke ten toonstelling gekregen, die overigens slechts tot half februari duurt. Een jaar of tien geleden was zijn werk ook in Schiedam te zien en wel in Galerie C.C.C., maar in beperkte mate. Klein werd op Java geboren en kwam op zes-jarige leeftijd naar ons land. In Rotterdam heeft hij nog een poosje op de handelshoge school gestudeerd, hoewel er geen koopman in hem stak. Toen hij 21 was geworden, nam hij het besluit zich geheel aan de schilderkunst te wijden. Hij ging naar Parijs, werkte een paar jaar aan de academie van Anclré en begon voor zichzelf. In Parijs is hij ook verder gebleven. Een kortstondige ver maardheid genoot zijn zoon Yves, die enkele jaren ge leden overleed. Yves kreeg naam met zijn „blauwe" schilderijen. Hij rolde blote juffrouwen door de blauwe verf en maakte van de lichamen afdrukken op linnen. E vader ls evenwichtiger. Zijn tentoonstelling ln Schiedam is bijzonder feestelijk. De vorm geving mag dan misschien niet tot zijn sterke kanten behoren, met de kleur is dat zeker het geval. Die kleur is helemaal Frans en past voortreffelijk bij het oeuvre waarop Klein zich is gaan toeleggen en waarmede hij naam heeft ge maakt. Alle zwaarwichtigheid of probleemstellerij is hem vreemd; het is do reden waarom uit deze kleuri ge doeken zoveel levensvreugde spreekt en wij het ge voel krijgen dat er nog een voor ons onbekende we reld moet zijn die vol ls van zon, exotische bloemen en vriendelijke puarden in een arcadisch landschap, Circussen en stranden wisselen elkaar af, koren velden en tuinen zingen van het buitenleven. Het ls niet zo vreemd dat de bloemenwipkel tot zijn vaste onderwerpen behoort. Hij tovert er zachtroze, gele en paarse guirlandes in en schenkt ons daarmee een illusie die gelukkig stemt. DroompsHrdJes In lieflijke landschappen behoren tot de vaste onderwerpen van Klein. en van een direct realisme. Deze keer is er een soort cyclus ontsTaan van de mens ln zijn werk, reizende per auto of tram, zich vermakende in een bar, luisterend naar een jazz-band. Het pregnante karakter spreek sterk aan. De figuren hebben eenzelfde allure van kracht en gezondheid en bestaan voornamelijk uit hoofd zaken, Men neemt ze gemakkelijk in zich op als één geheel zijnde en men ondergaat er de charme van als iets vanzelfsprekends.. N 'l Venster aan de Gouvernestraat exposeert Koos van Vlijmen kleurenhoutsneden en plas tieken. Zyn werk heeft iets openhartigs; hij geeft ons nooit raadseltjes op, maar vertelt precies wat hij op het hart heeft De houtsne den zijn kloek van lijn, markant ln de voorstelling ►ILLEM BRINKMAN, wiens werk in het zaaltje van de RKS aan de Lijnbaan te zien is, woont in Schipluiden. Zijn huis, - vol met schone zaken, verlaat hy altijd node en zijn exposities kan men tellen. Een kunstenaar dus die zich ln het atelier het meest op zijn gemak voelt en, als hy dan eens een keer naar buiten treedt, prompt verrast Onder zyn gouaches zijn bijzonder verfijnde van klank en kleur, van innerlijke beschaving vooral, getuigend van het vermogen een indruk van een belevenis in een abstracte vormentaal te produceren die volkomen echt en zuiver is. Venetië, Padua, Ier land of het vissersdorp La Escala wekt hij weer tot leven. Soms, meestal in het blauw en door de Embolen, herinnert hij aan wijlen Jaap Nannlnga. spreekt dan een dichterlijke stemming uit die ia verweven met een lichte melancholie. Moeizamer ontstaan lijken mij de olieverfdoeken, die duidelijk het spontane en ritmische van de gouaches missen en ietwat verstard lijken. Deze expositie duurt tot en met 14 februari a.s, L. W. SCHMIDT ROTTERDAM, donderdag. Het bestuur van de afdeling; Rotterdam van de Nederlandse Vrijgezellenband heeft het volgende tele gram gestuurd aan de wethouder van openbare werken en volkshuisvesting, mr. H. Bavinck: „Blijkens dagbladpublicaties van di recteur volkshuisvesting worden huur- machtigingen in Rotterdam niet ver strekt aan de groep der ongehuwden. Bestuur Rotterdam Nederlandse Vrij- gezelienbond maakt ernstig bezwaar tegen deze discriminatie en verzoekt uw medewerking om ook alleenstaan den onder zekere voorwaarden voor een huurmachtiging in aanmerking te doen komen. Misschien een beetje te vroeg om ze nu al te dragen, maar nooit te vroeg om ze nu al te kopen voor een bijzonder lage prijs. Morgen houden wij een specjala verkoop van Terlenka Pllssé rokken, een voorverkoop voor het nieuwe seizoen van de grote rokken mode,., en morgen koopt' U ze voor nog géén tien gutden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze Terlenka plissé rokken In unt en_gemê- ieerde tinten In vele kleuren, maten 36 t/m 48 voor

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 3