en voor Prinses of mevrouw? m Verloving op radio en t.v. STUDENTEN, SCHOLIEREN EN DEELNEMERS AAN T.V.-PROGRAMMA KWAMEN PAAR HULDIGEN KAMER MET VERLOVING INGENOMEN house ot enqianq -,T dfoor dr.N. Cramer VERLOOFDEN OP BORDES Een Van Vollenhoven trouwde in 1921 met Spaanse prinses f\P Jwt gazon btfhet-'jjqtefcdatftfffir zfa/'piïntöi -Margriet en Pletkf- vjih-; HOUSE OF ENGLAND'S donderdag 11 maart 1965 - pag. 9 DE verloving van prinses Margriet blijkt nog. allerlei vragen op te roepen. Velen interesseert het voor al of de prinses na haar huwelijk „mevrouw Van Vollen hoven" ge noemd zal worden, of dat zij als echtgenote toch de Prinses der Ne derlanden kan blijven. En als er kinderen uit deze echtvereniging worden geboren? Hoe luidt dan hun familienaam? Kan de Kroon der Ne derlanden aan een Van Vollenhoven toevallen? Het is wel grappig dat men zich hierover in de typische burgermaat schappij van Nederland zo druk maakt Het antwoord op die vragen zal nochtans in menig opzicht gege ven moeten worden door het wets ontwerp tot goedkeuring van het huwelijk, dat de regering voorne mens is in te dienen. Daarin zul len de meeste punten opgesloten kunnen worden. De opvolging in de kroon staat echter in beginsel nu al vast. Het is wat luguber om zich daarmee op een feestdag bezig te houden, maar vast staat dat op dit ogenblik prinses Beatrix de eerste troonopvolgster is. Als zij trouwt en kinderen krijgt dan zullen die haar opvolgen zelfs als zij onverhoopt mocht komen te sterven voordat zij zelf tot de kroon wordt geroepen. Mocht koningin Beatrix ongehuwd blijven dan wordt echter prinses Margriet de troonopvolgster. Indien haar kinderen worden geboren gaan die in de troonopvolging weer voor aan de jongste dochter van prins Bemhard en koningin Juliana: prin ses Christina. XTOE zal de troonopvolger van Mar- griet wel heten? Dit zal van de goedkeuringswet afhangen. Wordt op dit punt niets geregeld dan zal prinses Margriet straks mevrouw Van Vollenhoven genoemd moeten worden en zullen ook haar kinderen de naam van haar man dragen. De wet kan echter bepalen, dat zij na haar huwelijk de titel van Prin ses der Nederlanden behoudt en ook dat die aan de naam van haar man voorafgaat. Een soortgelijke regeling is immers ook bij de huwelijken van koningin Wilhelmina en prinses Ju liana getroffen. In Nederland is nooit het huls Mecklenburg of het huis Lippe-Biesterfeld od de troon gekomen. Die regel kan ook tot de kinderen worden uitgestrekt. Dat zelfde is bijvoorbeeld geschied ten aanzien van de dochters van ons prinselijk paar. Prinses Beatrix is in de eerste plaats prinses van Oranje-Nassau en daarna prinses van Lippe-Biester feld. TJET is echter zeer wel denkbaar dat de eventuele kinderen Van Vollenhoven pas later van naam zullen veranderen. Naamsverande ring komt immers ook in burgerlij ke families wel voor. Het meest ge- eigende ogenblik daarvoor zou uiter aard zijn als prinses Margriet de kroon zou gaan dragen. In dit geval en op dat tijdstip zal waarschijnlijk ook de vraag naar verlening aan adeldom aan haar echtgenoot actueel worden. In die richting bewegen zich op dit ogen blik de gedachten veelal ia Den Haag. Vooralsnog lijkt'dit de beste op lossing. De verlening van adeldom w in Nederland grondwettig moge- hik. Maar in.de praktijk komen der gelijke verheffingen nooit meer voor. De Engelse gewoonte om aldus ver dienstelijke landgenoten te eren is hier in tegenstelling tot de be doeling van Gijsbert Karel vah Ho- gendorp by voorbereiding van on ze grondwet nooit Inheems ge worden. Gijsbert Karei zelf beeft er een graventitel van over gehouden en een halve eeuw later is de bekende minister Van Hall( die koning Wil lem H uit zyn financiële problemen heeft gered) baron geworden. Maar dit is eigenlijk het- laatste beroemde geval. Het Engelse voor beeld van prinses Margaret Rose die met een fotograaf, de latere bord Snowdon huwde. Is hier geen richtsnoer. TTET risico van een verheffing in de adelstand in Nederland is namelijk Wt zy in onze burgerlijke samenle ving gemakkelijk in het belechelU- wordt getrokken. Gisteren circu leerde meteen al het verbaaltje, dat fieter van Vollenhoven als zoon van marklezenfabrikant het best mat-kles kon worden. Dergelijke *r*Djea doen toch eigenlijk afbreuk aan de natuurlijke spontaniteit van F* verloving. Hierbij zou een ver lening van de adeldom gekunsteld aandoen. Het verloofde naar pro ven zo gewoon mogelijk te doen. baat ons dat niet moeilijk maken, moderne tijd behoeft ..stand verschil" toch echt geen bedreiging w vormen van wat wijlen prof. Avan vouenhoven een-oudoom van; de van de prinses r— eens Sumo?® als: de eendracht van (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK, donderdag. Vrolijk lachend en wuivend heb ben prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven zich gisteren als verloofd paar voorgesteld aan het Nederlandse volk. Ette lijke keren verschenen zij op het hordes van paleis Soestdijk, van achter de hekken gadegeslagen door duizenden nu en dan spon taan juichende mensen. In en ora het paleis heerste een uitbundi ge, feestelijke sfeer. In de loop van de middag kwa men op het paleis tientallen felici taties en geschenken binnen: uit Suriname, waar de prinses ge weest is en van koning Boudewijri van België en koningin Fabiola. Besturen van verenigingen stuur den telegrammen, vlaggen werden in heel Nederland uitgestoken, ook op de schepen in de havens. De prinses Margriet, op weg naar New York, hees óók de oranje wimpel. In Utrecht werden geen vlaggen uit gestoken. Daar hingen re al. Voor de Jaarbeurs. Er hoefde" alleen nog maar een wimpel bU te worden gehesen. Felioitatieregisters liggen in Den Haag in het paleis Lange Voorhout gereed ter tekening. In een open auto maakte het ver loofde paar gistermiddag nog een korte rondrit langs de wulvenden. STUDENTEN Direct daarna werden ongeveer der tig leden van de Vereniging van vrou welijke studenten uit Leiden op het paleis ontvangen. Karin Munk, de pre sidente, bood de Prinses een lente boeket aan. Twee bussen met honderd Leidse korpsleden stopten even later voor de paleistrajyen. Met enkele of ficieren van de Leidse studenten weer baarheid voorop, gingen de studenten het paleis in, waar praeses W. F. Rid der van Rappard een bloemstuk of freerde. Toen de avond was gevallen defi leerde een kilometerlange stoet Baarn- se en Soester schoolkinderen met Jam- pionnetjes voor het op het bordes ver schenen paar. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Christina keken van achter de glazen paleisdeuren toe; Vele keren klonk hoera-geroep, dat werd ondersteund door marsmuziek van een radiowagen, die naast het pa leis was opgesteld. In de loop van de middag waren de toekomstige schoonouders van prin ses Margriet op het paleis gearriveerd om na het défilé te dineren met de koninklijke familie en vrienden en vriendinnen van het verloofde paar. TELEVISIE Een Oirschotse delegatie besloot om kwart over tien het huldebetoon als onderdeel van het NCRY-televisiepro- grariima „Allen tegen een", dat gister avond in het nationaal programma was1 opgenomen. „Bezorg het paar een ge schenk", was een ingelaste opdracht.; Het gezelschap was met een witte! Porsche van de rijkspolitie voorop in nog geen uur van het Brabantse Elaatsje naar Soestdijk gereden. De eren ASmetsers en A. Scheffers van het vendelgilde Onze Lieve Vrouw Broederschap uit Oirschot brachten, gekleed in folkloristisch kostuum, een vendelgroet. Mevrouw J. Soethout Platje, de echtgenote van de Oirschotse VW-directeur, bood bloemen aan en soldaat eerste klas A. Wingens van het zestiende bataljon infanterie uit Oir schot deed het paar twee Oirschotse stoeltjes cadeau, die gistermiddag wa ren gemaakt. Prinses Margriet nam ze in ontvangst, de confetti van het ver lovingsdiner nog In het haar. Het slot van de avond was voor de studenten. Er waren ongeveer vijftig jaarclubgenoten van het paar. Zij zon gen „hun" Pieter het lied van Piet Hein en dé Zilvervloot toen en zij dansten op het gazon bij het palels een zevensprong. jij; yOOR een grote schare vrienden verscheen hei verloofde paar gisteravond op het hordes van paleis Soestdijk. Tot veler ver rassing tuaren prinses Irene en haa man ook naar Nederland ge komen. V.l.n.r.: de prinsessen Christina en Margriet, Pieter van Vollenhoven, prins Carlos en prinses Irene. CWl atjuajianpv) jpiiiiEft van Vouenhoven had! het gisteravond op het bor des koud. Tijdens de lampion optocht kwam men hem zijn jas brengen, die hij losjes om sloeg. JN 1963 gingen prinses Mar griet en Pieter van Vollen- fioven naar het assaut van de adelborsten in Den Helder. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag De fractieleiders van de meeste po litieke partijen in de Tweede Ka mer hebben zonder uitzondering hun blijdschap uitgesproken over de verloving van prinses Margriet met Pieter van Vollenhoven, zij lieten er geen twijfel over be staan, dat zij te zijner tijd hun instemming zullen betuigen met het huwelijk. De demissionaire minister-presi dent Marljnen sprak gistermiddag ln zijn toespraak voor radio en televisie de verwachting uit dat de volksver tegenwoordiging goedkeuring zon ver lenen aan het huwelUk. De plaatsvervangend fractieleider van de KVP, de heer C. J. van der Ploeg, zei gistermiddag dat hij zich van harte verheugde over het feit dat het in Nederland een prinses moge lijk is om geheel naar eigen inzicht haar keuze te maken. Dr. A. Vonde ling, fractieleider van de PvdA. sloot zich hierbij aan en was blij „dat de verloofden kennelijk onbelemmerd de keuze van hun hart hebben kun nen volgen". De heer Smallenbroek (ar): „Ik verheug me in het geluk van deze jonge mensen. Ik vind de status van de heer Van Vollenhoven geen enkele belemmering voor parlementaire in- stemming met het huwelijk". Ir. C. N. van Dis (sgp): „Wij heb ben er geen enkel bezwaar tegen dat de verloofde van prinses Margriet niet van adel is. Ze kunnen hem straks toch best een titel geven, even als bij de echtgenoot van prinses Mar garet van Engeland is gebeurd". De heer P. Jongeling (gpv): „Het is niet nodig dat prinsessen met een man van adel trouwen, maar wel een man van karakter". De heer H. J. Lankhorst (psp): „Voor de betrokkenen zijn wij erg blij. De zaak staat echter ver van ons af". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag. Pieter van Vollenhoven is niet de eerste in xijn familie die met een prinses gaat trouwen. Op 14 april 1921 trad dr. MvW. R..van Vollenhoven, oud gezant der Nederlandse regering, ta het huwelijk met de Spaanse prinses Maria Christina de Bourbon, doch ter vari prins Pedro, de hertog van Durcal. H(J was toen SS Jaar oud. ''Vollenhoven"senuUgelaiünrondeda'ns. PRINSES MARGRIET NA JULI IN VERPLEGING (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, donderdag. Koningin Juliana maakte gister middag voor de televisie de ver loving van prinses Margriet be kend met de volgende woorden: „Het is voor ons, voor mijn man en mij, een. grote vreugde u de verlo ving aan te kondigen van onze doch ter Margriet Francisca met de heer Pieter van Vollenhoven. Wij hebben meegemaakt hoe een vriendschap zich tot deze verloving heeft ontwikkeld en zijn blij u te kun nen laten delen in onze vreugde. Het is alleen jammer dat deze heuglijke gebeurtenis nu juist bekend móest worden in een week van rouw, maar er waren zoveel geruchten in om loop, dat het ons beter leek het u van daag te vertellen. Nu wil mijn man een paar dingen zeggen." Prins Bernhard vervolgde: „Ik ben het uiteraard volkomen eens met wat mijn vrouw reeds heeft gezegd en heb daar eigenlijk niets aan toe te voegen. Ik zou het eigen lijk het meest op zijn plaats vinden dat nu de jonge man ontmoet, die een aardige jongeman is die mUn dochter dus heeft weten te vinden, de heer Van Vollenhoven." Prinses Margriet voegde hier aan toe: „Wij zijn erg dankbaar dat de ver loving nu bekend is geworden en dat wij er geen geheim meer van hoeven te maken. En ik ben erg gelukkig dat u op deze manier kennis kunt maken met Pieter," De heer Van Vollenhoven: „Mar griet en ik hebben elkaar leren ken nen in Lelden en elkaar heel goed leren kennen en waren helden erg verlangend naar deze dag van de be kendmaking." Verslaggever Jan Gerritsen had daarna een interview met het verloof de paar. Hoe hebt u elkaar ontmoet? In de studentenwereld. Hoe hebt u het zo lang geheim kunnen houden? Prinses Margriet; Dèt zeggen we liever niet. De heer Van Vollenhoven; „We had den het eigenlijk langer geheim willen houden en eerst onze studie willen voltooien, maar dat is niet gelukt." He heer Van Vollenhoven vertelde daarna iets over zijn studierichting, waarna de heer Gerritsen vroeg welke toekomstplannen het verloofde paar heeft, Primes Margriet: Eerst afstude ren, en we hopen, dat we daartoe ook de.rost zullen krijgen, ntt onze verlo ving bekend is geworden. VERPLEGING Dé prinses voegde hier nóg aan toe. dat Ze met haar studie, tot en met juli zal doorgaan en daarna waarschijn lijk in de verpleging zal gaan. De heer Van Vollenhoven zei, dat hü nog in dienst moet en wel by de Ko ninklijke Luchtmacht. De heer Gerritsen: ik kijk naar üw been, meneer Van VollenhoyétVdat zit -in, het gips.-, - -vy ~rz «Ta» dat ia drie weken geleden ge beurd tijdens Me wintersport. Op de: Vraag aan Jïe verloofden wél- ke hobbles zij gemeen hebben,' aht- woordden zy: sport en muziek, voor bid muziek, >Sy<?^:W©bt'U'al veei. felicitaties uit Lel- d^n'ontvangen?,,vt,v v .-' i^- AUeen van mensen, die hetwis- ciïtélVV - :S£QP ,öe vraafi aan prinsestW Gtsy haar töjc zalbiyyeh vervullen ^antwoordde;aty.'.beyesttg^d,^ Geef er de bul aan Beetje vergezochte woordspeling om duidelijk te maken dat deze fijne regenjas zich niets aantrekt van meart9e (of aprilse, of melse, enz.) buien. HIJ staat U bovendien uitstekend, met of zonder pijp. Modellen Van klaselek tot zeer sportlef. v.a. 89.50 AM «dn Kat «11 •rnleuwata.alldén h»tmlt*rbot*t

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 4