BARMHARTIGE BOSWACHTERS GEVEN DIEREN EEN KUNSTBEEN Herten met gebrek leren te lopen op i Overvallen in taxi's llililllwiÊÊMMï; blijf jong, blijf fit fiets! VLIEGTUIG GOEDE HOOP Zwemonderwijzers verenigen zich Reünie van vroegere gevangenen Dachau 1 „JUDO GOED, MAAR OOK NOODLICHT OP AUTO'S," PLEIT RIJDER WILSON GHANESE MESSTEKER IN KORTE TIJD GEGREPEN Jezuïeten kiezen generaal Mogelijk spoedig liquidatie ÖTEM OOK VLIEGER IN TIIUNDERSTREAK WERD ONWEL Vrouwén mogen in Frankrijk predikant worden De Gaulle laat minister niet naar Brussel gaan Kunstcentrum in Bergen .pag. 4 - maandag 3 mei 1965 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOFE/V, zaterdag. Drie, vier mannen buigen zich geruime tijd over een op de grond liggende reegeitdie af en toe angstig spartelt en dan weer enige tijd gelaten met zich laat doen. Als de mannen rechtop gaan staan krabbelt ook de ree wat moei' zaam op de been. Op drie normale poten en een Unieer voorpoot die tot aan de knie door een prothese is vervangen. Verderop in het loophok hupt haar gezel rond, evenals zij invalide. Hij mist bijna zijn gehele rechter achterpoot. Ook voor hem is een prothese in het vooruitzicht. Zijn gebrekkigheid is echter minder hin derlijk dan het gemis van een voorpoot en daarom wordt eerst gepro beerd de reegeit met een kunstbeen te helpen. Beide dieren zijn op het ogenblik ondergebracht in het dierenpark bij de Rijks Psychiatrische Inrichting te Eindhoven. Als het experi ment met de prothese slaagt, zal de bok daar vermoedelijk biyven. De geit zal teruggebracht worden naar de eigenaar in het Friese dorp Steggerda. Ongeveer vijf weken geleden gin gen de rijkeboa wachters J, Llvius en P. M. Le Coq, die het beheer hebben over de uitgestrekte bosterrelnen bij deze psychiatrische inrichting, naar Steggerda om bjj de reeënfokker Van der Veer twee Jonge reegeiten te halen. Op de fokkerij bleek hén dat de moe der van do beide Jonge dieren het on derste gedeelte van de linker voorpoot miste en dat er een bok op drie poten rondliep. De boswachters vatten het plan op om te proberen de dieren te helpen met protheses. Bij de leiding van de psychiatrische Inrichting ontmoetten zij veel begrip en de geneesheer-direc teur. dr, L. P. H, Schrelnemacher gaf zijn flat .aan het plan. Er werd contact opgenomen met ir. R.JÏ W, Veersema, adjunct-directeur van de afdeling - .vormgeving van de Philips Fabrieken. J Reeds na enkele dagen werden de bol de iiivalide reeën ..met een vliegtuig van FhfJJps van Drachten naar Eind- hoven gebracht. De eigenaar van de dieren beloofde de psychiatrische tn- *ichting-.:de bok ten geschenke als de proelneming met de protheses zou sla gen.. In. samenwerking met de heren J. van de Gevel en F. van de Put van de afdeling vormgeving van Philips en het revalidatiecentrum Kempense Baan, zo vertelt de heer'Llvius, werd een kunstbeen voor de geit ontworpen. Toen het Idee gereed was werden gips afgietsels van het linker bovenbeen van- het dier gemaakt. BU de firma Fransen en Bosman ln Eindhoven werd vervolgens het kunstbeen ver vaardigd. Alles werd met grote spoed i uitgevoerd en reeds ongeveer een week geleden kon de prothese voor de eerste keer worden bevestigd. Daarna werden nog enkele verbeteringen aan gebracht en thans is het zover dat Mies zoals de geit wordt genoemd, moet le ren met haar kunstbeen te lopen. Gistermiddag, nadat de verbeterde prothese weer was bevestigd, bleef Mies de eerste ogenblikken nog op drie poten rondhompelen. Maar het duurde niet zo heel lang of zij zette bet kunst been af en toe al op de grond en steun de erop als zij stilstond. Ook op grond van de ervaringen van do voorafgaan de dagen bestaat er goede hoop dat zij zich met do prothese in de toekomst weer heel wat beter zal kunnen voort bewegen. Dat Ja heel belangrijk, want de vrees was groot dat haar invaliditeit haar 01 de duur toch ernstig zou schaden. Zi is nu onggeveer drie jaar en bleef tqt nu toe een gezond dier, dat ook goed bUdroeg aan de voortplanting van haar geslacht. Reeds twee keer bracht zij kalveren ter wereld, de eerste keer drie en de tweede keer twee. Haar Invaliditeit liep zij op als baby, toen zij evenals' de bok, door een gras- maalmachine werd getroffen. Mies zal vermoedelijk heel spoedig naar Fries land kunnen terugkeren. Het vervaardigen van een prothese voor de bok was niet alleen minder dringend maar ook moeilijker. Het overgebleven gedeelte van de achter poot is namelijk zo kort dat de beves- Zonder kunstbeen Met kunstbeen Het bokje dat büna een geheel achterbeen mist door een ongeluk met een maaimachine tiglng van een prothese veel meer voorzieningen eist. Ook is het de vraag of de apteren ln dat stuk bovenbeen nog voldoende zullen werken voor een redelijk gebruik van de prothese. En hoewel beide dieren door nun invalidi teit handmak zijn geworden, zal het nodig zijn om de bok, die toch tamelijk wild is gebleven, bijvoorbeeld voor het maken van gipsafgietsels onder narco se te brengen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, maandag. Een aan tal zwemonderwijzers heeft gisteren ln Utrecht een Nederlandse Vereni ging van Zwemonderwijzers opge richt. Het initiatief tot deze oprich ting ging uit van enkele zwemonder wijzers uit het noorden van bet land. Op de oprichtingsvergadering waren enkele tientallen zwem instructeurs aanwezig, afkomstig uit het gehele land. Het bestuur is samengesteld uit de heren D, Atema, Bergum, voorzit ter, T. van Werven, Veeteeltstraat 08, Amsterdam, secretaris, en S. C. Jor- rltsma, Groningen, penningmeester. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Oud-1 gevangenen van het concentratie kamp Dachau hebben zaterdag in het Stedelijk Museum te Amsterdam een reünie gehouden ter herdenking van de bevrijding, twintig jaar geleden. Vertoond werd de film De Overval, die door dr. L. de Jong, de scenario schrijver, werd ingelled. Na de film vertoning droeg een van de medewer kers, de acteur Hans Tlemeljer, een toepasselijk stuk uit de werken van Berthold Brecht voor. In het Bosbaanrestaurant kwamen 35 vrouwen bijeen die twintig jaar ge leden terugkeerden uit Milnchen, waar zij als gevangenen van bet kamp Ra- vensbrück te werk gesteld waren. ZtJ besteedden de dag uitsluitend aan on derlinge gesprekken en een gezamen lijke lunch. Vanmorgen ls een Nederlandse dele gatie van 32 man per autobus uit Rot terdam vertrokken naar een reünie van oud-gevangenen in het voormalige Duitse concentratiekamp Natzweiler in de Elza8, De Nederlanders, die in Nan cy zullen overnachten, zullen morgen onder meer in gezelschap van Franse en Luxemburgse lotgenoten de doden van dit kamp herdenken. Daarna is er, morgenavond, in de stad Luxemburg, een gezamenlijke bijeenkomst der reü nisten. (Advertentie jjg j Geef een nuttig geschenk geef Moeder iets voor haar fletsl' WILSON (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Twee Amsterdamse taxichauf feurs zijn dit weekeind overvallen, waarbij er een ernstig door messteken werd gewond. Uit leringen van chauffeurs is daarop een voorstel b(j de politie in gediend om voortaan op de taxi's een noodiieht aan te hrengen als noodsignaal. De 51-Jarire chauffeur E. van Gogh Uit Nederhorst den Berg werd in de nacht van zaterdag op zondag in de Slnt-Anthonlesbreestraat door een jonge Ghanees aangehouden voor een rit. BU het passeren van de Plantage Dokiaan gaf de passagier hem vier steken ln lUn rug. De bloedende chauffeur bleef b(j bewustzijn en de overvaller vluchtte. De heer Van Gogh reed naar het politiebureau aan het J, D. Méijer- plein. Voor hij in elkaar zakte kon hij de wachtcommandant nog vertellen wat er was gebeurd en een signale ment van zijn passagier geven. Hij werd in het Binnengasthuis opgeno men. Kort daarop werd de jonge Gha nees, de achttienjarige Ch. W. F,. in de Staalslrast aangehouden. HU had een bebloed knipmes op zak en legde een bekentenis af. De 61-jarige taxiechauffeur N. W. Meijer kreeg vroeger diezelfde avond ln de binnenstad een passagier die hem in de Henri Dunantlaan bij de Johan Huizlngalaan bedreigde met iets wat de chauffeur voor een vuur wapen houdt, De heer Meijer opende het portier en liet zich uit de wagen rollen. Zijn passagier verdween in de nacht NOODLICHT „Namens alle twaalfhonderd Am sterdamse taxichauffeurs", sprak de heer C. J, Wilson er zijn waardering over uit dat de politie zo snel de messetrekkende passagier had aange houden. Maar hij meende dat het zo niet langer door kon gaan: „Onder de N. W. MEIJER uit auto gerold collega's wordt de onrust steeds groter en dat kan ertoe leiden dat sommigen uit angst hun beroep eraan geven. De heer Wilson, die vorige week ln een brief aan premier Wljson van Enge land aandacht vroeg voor het gedrag van Britse verlofgangers, wenst op korte termijn met de afdeling taxi-za ken van de verkeerspolitie bespreken of de taxi's niet uitgerust kunnen worden met een groen zwaailicht dat de chauffeur in werking kan stellen vdnneer hU in nood komt. „Ondertussen gaan we in Amster dam door met judolessen", zei de heer Wilson, „maar dat vind ik geen af doende bescherming." ROME, maandag (AP). Uit de hele wereld zijn 225 priesters van de Societas Jesu ln Rome bijeengekomen om in „klein conclaaf" te gaan en de opvolger te kiezen van de vorig jaar overleden (Belgische) generaal der Jezuïten Jean Eaptiste Janssens. De Jezuïeten laten zich hiervoor op sluiten in een vierkante witte zaal in een zijstraat van het Sint-Pietersplein en leven daar op water en brood tot hun „zwarte paus", de 27-ste opvolger van Sint Ignatius Loyola, voor het leven is gekozen tot generaal van de grootste r.-k. orde. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Als dc Onafhankelijke Televisie Exploitatie Maatschappij (OTEM) opgeheven wordt, zullen de houders van aande len A tien gulden hun stortingen met bijschrijving van rente terug krijgen. Dit hëeft de heer W. Fluygers, een der directeuren van de Nederlandse Dagblad Unie (N.R.C.-concem), mee gedeeld, toen wU hem om nadere in formatie vroegen over ene mogelijke liquidatie van de OTEM. In' de dezör dagen gehouden laarT vergadérlng van de NDU heeft .de heer Fluygers gezegd, het besluit Üot opheffing binnenkort te verwachten. Zo'n besluit moet worden genomen in een vergadering van houders van oprlchterBaandelen; die zal binnen kort, worden uitgeschreven. In de bovenvermelde NJXU.- vergadering heeft de heer Pluygers gezegd dat, gezien de regeringsver klaring van het nieuwe ministerie, de mogelijkheden voor de OTEM zeer gering zouden zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. Het on derzoek naar de oorzaak van de moei lijkheden met de zuurstofvoorziening de starflghter-straaljagers van Koninklijke Luchtmacht heeft zich uitgebreid naar de oudere F 84F Thunderstreak-straaljagers. Aanleiding daartoe is een geval van onwel worden van een Thunderstreak vlieger, die vorige week met moeite op de vliegbasis Eindhoven landde. Hoewel dit verschijnsel niet gelijk is aan het euvel bij de Starfighters heeft de nog steeds speurende commissie van onderzoek ook dit geval in haar werk betrokken. De Thunderstreak-vlieger kreeg in de lucht gebrek aan zuurstof. Dit komt in de vliegerij bij ieder type vliegtuig wel eens voor. Een mecha nisch defect in het zuurstofsysteem, soms niet meer dan een knik in de zuurstofslang, is veelal de oorzaak van dit gevreesde ongemak.BU de Starfighters deed zich geen gebrek aanzuurstof voor, maar vergiftiging van de zuurstof zelf. Daarvan zijn tot nog toe acht gevallen bekend. Het laatste dateert van februari. Het zoeken naar de oorzaak heeft nog steeds geen tastbaar resultaat opge leverd. Wel is het opvallend, dat er de laatste drie maanden, nu er extra grote zorg wordt besteed aan het schoon houden van het Starfighter- zuurstof-systeem, geen nieuwe mel ding is geweest. NANTES, maandag (AFP). De nationale synode van de hervormde kerk in Frankrijk heeft zaterdag avond in Nantes besloten dat alle ambten, ook dat van predikant, in het vervolg open zullen staan voor vrou wen. De synode nam het besluit met 47 tegen 38 stemmen bij drie onthoudin gen na evn langdurig debat, waarbij enkelen de vrees uitten dat een der gelijk besluit moeilijkheden zou geven >,bij de oecumene. r' Het vraagstuk van het predikanten ambt voor vrouwen is jarenlang on derwerp van studie 'geweest. In Frank rijk is reeds .een vrouwelijke predi kant, juffrouw Schmidt, die na de na tionale synode van 1949 bevestigd ls. De'synodé had toen besloten dat vröu-, wen bij wijze van uitzondering tot het ambt konden worden toegelaten. Na die tijd la echter geen vrouw., meier als predikant bevesugd. Voor vervoersvergadering (Van onze correspondent bü de Europese Gemeenschappen) BRUSSEL, maandag. De Franse regering heeft een eerste uitvoering gegeven aan het re cente besluit van président de Gaullc om het bijwonen van ver gaderingen in Brussel door Franse ministers te beperken. Parijs liet namelijk weten dat de Franse minister van verkeer niet aan wezig zal zjjn ln de vergadering van de ministerraad die gepland was voor 6 mei aanstaande en die vervoerspro blemen zou bespreken. De Franse re gering deelde mee dat naar haar In zicht onvoldoende vorderingen waren gemaakt in de voorbereidende bespre kingen over een gemeenschappelijk vervoersbeleid om nu al een ministe riële bijeenkomst te rechtvaardigen. :Enkele weken geleden maakte de Franse minister van voorlichting be kend dat op instructie van presldpt de Gaulle de leden van de regering voortaan alleen na uitdrukkelijke toe stemming van de eerste'minister naar het buitenland zouden gaan. Vooral het bezoek aan de ministerraad ln Brussel zou worden beperkt. De verga dering van 8 mei, waarop de nieuwe Neder landse staatssecretaris voor- verkeer en waterstaat Ir. Posthumus zijn de buut zou maken, gaat als gevolg van de Franse beslissing niet door. In Europese kringen te Brussel vraagt men zich af of Parijs de bedoe ling heeft het Europese werk ernstig te vertragen, dan wel druk wil Uitoefe nen om het technische werk .meer en meer over te laten aan de permanente vertegenwoordigers van de zes landen en alleen in zeer belangrijke gevallen politieke beslissingen te doen nemen door de ministers. BERGEN, maandag (ANP). fc Bergen wordt een stichting Noord- HoUands Kunstcentrum opgericht. Deze stichting Wil om. een permanent tentoonstellingsgebouw., inrichten en exploiteren. Het bestuur van dc stich ting 2al voor de helft bestaan uit be- trum Bergen en voor dé andere helft stuursleden van het kunsten aarscen- uit vertegenwoordigers van de subsi-, dlërende overheden en het bedrljfsle-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 1