Meijer Hamel: van cabaret via revue naar operette m m „Ëdelè Western vanavond DON AUTOLITE Na al die kilometers: nog éven fit, nog éven gezellig BU DE DOOD VAN EEN ERVAREN THEATERMAN &&bkh$fMking Programma kon alle kanten uit KUNST RADIO EN TV HARDWERKEND ZAKENMAN BLEEF VOORAL ARTIEST door Alex de Haas SPELDJE GRATIS Gerechtsgebouw Bandoeng nationaal monument GIDS VOOR HUISDIEREN Jubileumconcerten van Nederlands Kamerorkest DE BOUGIE DIE ZICHZELF REINIGT. geschikt voer elke auto. in oktober met 10e programma Bond-regisseur maakt film over honger Nieuwe Nederlandse schilderkunst op Finse expositie Gijsbert Japicxprijs voor J Wijbenga Als zovele andexen, nemen ook zij altijd King mee op reis. King houdt hen fris en fit. Kies natuurzuivere King, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking, ook tot üw trouwe reisgenoot! GELADEN SFEER IN HOTELKAMER WERD KNAP VERWEZENLIJKT Documentaire over atoombom Nol Gregoor spreekt voor radio met Hans Andreus Atletiek op televisie PROGRAMMA'S Vanavond: Radio Televisie Duif se tv Morgen: Radio Duitse ty BKUTBNBT H.QOJnWttattaiJÜe tenniekamploensehappenvan land* 16.45 Voor d* kinderen, Nï' pag. 4 - maandag 9 augustus 1965 zeventigjarige leeftijd overleed in Bergen Meyer Hamel» die negentien jaar geleden de Hoofdstad Operette oprichtte, zo meldde de tv zaterdagavond. Geen woord erover, wat hij in die ne gentien jaar verder deed, of over zijn werk en betekenis in de voor af gaar^de jaren. Geen woord er over dat hij van 10 februari 1920 af op de beroepspUinken stond, en vrijwel van meet af aan tot de prominenten van het Vak behoord heeft: de eerste twaalf jaar als een zeer persoonlijke chansonnier, daarna, totdat de bezetter hem de voet dwars zette, als revue-schrijver, regiseur, en 'directeur, die rond de jaren '30 in zijn bette werk, de revue Aden geel bandje, mneer?", de actueel-satyrleke toon al wist te treffen waarin Wim Kan zich later zo'n onvergelijkbare grootmeester zou tonen. In rijn beginperiode gingen we vaak dezelfde weg. AU ik de aanlooptijd wegdenk (een tijd vol vallen en op staan) debuteerden we ongeveer ge lijk bij Finuisse, de onvergetelijke wegbereider voor zovele Jongeren, waarvan het merendeel zich het ver trouwen waardig toonde dat deze ex cellente talentenontdekker in hen stel de. Hamel zong bij de gitaar liedjes van eigen maaksel, overwegend in de wat sentimentele toon van. het toenmalige „levenslied", maar hij verstond ook de kunst van de mensen te laten lachen, o.a. met het liedje ,JD« Boks wedstrijd", dat hij later aan Louis Davids verkocht, die er, na een ge slaagde herziening, een van zijn groot ste successen uit distilleerde. Het cabaret maakte, evenals nu» een r- periode van hoog-con/unctuur door, al ™r Ah« niet eerst in de krant hoefde te lezen hoe het het gevonden had. Wie hiér slaagde zou overal slagen, on Hamel slaagde hier. Maar hij had ook alles mee dm te slagen, en wel in de eerste plaats de ervaring die hij opgedaan had door zélf twaalf Jaar op de plan ken te staan. Meijer Hamel, die op 15 juni 18Ö5 ge boren werd, kwam voort uit, en groei de op in een gezin dat model had kunnen staan voor hot grootste monu ment dat Meijer Sluizer in zijn ge- ging het allemaal wat pretentlelozer en minder quasLlntellectueel dan te genwoordig. We traden vaak in het zelfde programma op van wat toen de toonaangevende etablissementen wa ren: Frlgge In Groningen; de Grand- Gala, het Centra ai-Theater en het Ca baret La Galté in Amsterdam; bij Max van Gelder in het Cabaret te Scheveningen, of in de Modern te Utrecht Ook maakten we eens, toen de Meester zelf in de Oost vertoefde, een toemce voor eigen rekening onder de té optimistisch gekozen titel „De vrolijke kameraden van Pisuiase", want. hoewel ons clubje uit een man of acht bestond, waren we vrijwel alle avonden in de meerderheid ten op- tiehte van het aantal aanwezige be zoekers. Maar zo leerden we de te genslagen te Incasseren waar dit vak zijn beoefenaars altijd zo mild mee bedeelt (*\P een dag had hl) er genoeg van v om bij pruts-lmpresarlo's en pruts directeuren om een contractje te leu ren, en begon hij voor zichzelf. Zijn eerst» eigen revue, met de merkwaar dige titel „Waarom ook wel?" ging In de Cinema Royal te Amsterdam, voor een artiest een van de moeilijkste theaters van ons land, omdat het vol komen ongecompliceerde publiek al leen op zijn eigen oordeel afginf en (Advertentie 1M.) HAARCREME Boldon haercrème houdt uw haar da hela dag perfect In model. Boldon haarcréme voedt en versterkt uw haar. Boldon haarcröma dua voor een verzorgd uiterlijk Tl]datl]k> fraai vocroorlogee Joodse leven In Am sterdam, Legio zijn de verhalen om trent vader Hameis gein en geintjes, en moeder Hamel gold, als alle moe ders uit dat wereldje, als een afgod. Maar er deed zich in dat door-en-door eenvoudige gezin iets merkwaardigs voor: drie van de kinderen bleken een uitgesproken begaafdheid voor het to neel te hebben: de Jong gestorven Lize; Marie, die vele Jaren deel uitmaakte van de Nederlandse Comedie; en Meijer, die de Lichte Muze koos. De monoloog Narrenleed, die hij 40 jaar geleden bij Tuschlnskl speelde, toonde echter duidelijk aan dat hij ook op het zogenaamde Grote toneel ge slaagd zou zijn, mits zijn postuur zich daartoe geleend had. Doch ook het amusementstoneel heeft persoonlijk heden nodig, en onder hen is Hamel een van de markantste geworden. 7VTAGENOEO alle groten van voor de X1 oorlog traden in zijn vele revues op; na de oorlog bracht hij alleen, of met andere Integere ondernemers te zamen, talloze nationale en Internatio nale evenementen op de planken, al blijft zijn hoofdverdienste inderdaad het feit dat hij in 1046 de moed had te zamen met de Weense komieken Fritz Steiner en Otto Aurich de een maal zo beroemde Fritz Hirsch-ope- rette nieuw leven in te blazen, en deze tot J.L zaterdagmorgen succesvol te lelden. En dat en nier berijd ik een van zUn geliefdste paradepaarden zonder ooit één cent subsidie daarvoor ontvangen te hebben, En zeg niet: het is toch ook maar amusement», en geen culturael- theater dat hij bracht, want ik zou u meteen tegenwerpen dat talloze groten van de Nederlandse opera bij Hamels Hoofdstad-operette begonnen zijn, enkelen van hen, zoals Mizxy van der Lanx, meteen als soliste, maar Rudolf Kat en de grandioze Jenny Veeninga als leden van het koor! Met Meijer Hamel gaat een man heen die zich bij al wat hij op de plan ken bracht door zijn zeer artistieke smaak liet lelden, en die als zaken man volkomen onkreukbaar was. Zijn medewerkers, de directeuren van de zalen waar zijn ensemble speelde, en zijn vele vrienden verliezen in hem een hardwerkend kameraad, die eer lijk was als goud, ALEX DE HAAS MEIJER HAMEL hardwerkend theaterman (Advertenties I.M. DJAKARTA, (AND). President Soekarno heeft goedgekeurd dat het gerechtsgebouw in Bandoenp, >B< waar hij dertig jaar geleden door Nederlanders tot vier jaar gevangenis straf wegens opruiing werd veroor deeld, ais onderdeel van een nationaal monument met de naam „Indonesië beschuldigt" wordt Ingericht De naam „Indonesië beschuldigt' werd gegeven aan het pleidooi nat Soekarno toen hield en dat onder deze titel in Nederland werd gepubliceerd. LONDEN. (Reuter). Britse gel* arden hebben een driedi mensionaal radarsysteem uitgevonden voor gebruik bij grote verkeersdrukte boven vliegvelden. Het systeem toont alle vliegtuigen In kleur, als lichtvlek ken die op een driedimensionaal ra darscherm worden geprojecteerd. TUTEN hoeft niet altijd een hond of een poes als huisdier te nemen. Er zijn mensen die het uitstekend kunnen vinden met een parelhagedis, een Japanse zijdehoen of een wandelende tok. Of een kauwtje. Deze laatste (niet te verwarren met de «rote zwarte kraai) is volgens kenners eon ideaal huisdier, grappig, intelligent en aanhankelijk. De heer J. G. NieuwenaÜk, werkzaam bh de voorlichtingsdienst van de Amsterdamse dierentuin Artis, heeft een gidsje geschreven waarin hU alle diersoorten behandelt die geschikt zijn om als huis- of tuindier te worden gehouden. Hjj vertelt over prijs, voorkomen, karakter, voortplan ting, behuizing, en vooral veel over de verzorging van de dieren. Ben sympathiek en, met zijn vele praktische raadgevingen, ook nuttig boekje Cbieren in huls en tuIu,*Elsevier* 1 MO). n> v. li AMSTERDAM, vrijdag (ANP). Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van het Nederland Kamerorkest zal dit orkest een Jubileumserie zater- dagavondconcerten geven op 18 sep tember, 18 december, 5 februari en 12 maart. Als gastorkesten zijn geën gageerd het English Chamberorchestrn onder leiding van Colin Davis en het Italiaanse kamerorkest I Virtuosi di Roma onder leiding van Renato Fa- sano, Onmiddellijk na het openingsconcert van het tiende seizoen vertrekt het Ne derlands Kamerorkest voor de derde maal naar Amerika en Canada, waar in oktober en november een veertigtal concerten onder leiding van Szymon Goldberg wordt gegeven. t vacuum geperst porselein. 2. "heat saai". 3. speciale koperglas afdichting. <5, speelsite powertlp elektrode (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, maandag. Op 7 oktober geeft het Tingel Tangelcaba- ret van Marijke en Sieto Hoving in het eigen theater In Amsterdam de première van het tiende programma, „U had het nog nooit zó goed". Het Tingel Tangelgezelschap be staat, dit seizoen uit het echtpaar Ho ving, Paul Deen en de pianiste Else Kleynenberg, Maria de Booy, die meewerkte aan „Je blijft lachen", Is getrouwd en gaat in Eindhoven wo nen. De teksten voor „U had het nog nooit zó goed" zijn, als gewoonlijk, van Sieto Hoving; Henk van Ulsen voert voor het eerst, de regie en de decors zijn ontworpen door Nicolaas Wijnberg. PARIJS, maandag (ATP). De filmregisseur Terence Young, rile drie films over James Bond heeft ge maakt, gaat voor de Verenigde Na ties een film maken over- „De bon- ger". Een aantal vooraanstaande filmsterren heeft belangeloze mede werking toegezegd. Onder hen bevin den zich Sean Connery, Rex Harrison, i Liz Taylor, David Nlven en Gregory i Peck. DEN HAAG, vrtidag (ANP) De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft besloten voor een tentoonstelling van heden daagse Nederlandse schilderkunst in Finland, welke van 25 augustus tot en met 10 september 1985 in het Amos Anderson Konstmuseum in Helsinki zal worden gehouden, een collectie schilderijen in te zenden. De collectie bestaat uit werk van Karei Appel, Ger rit Benner, Kees v, Bohemen, Cor- neille, Pleter Defesche, Jan van Eyk, Jan van Heel, Friso ten Holt, prof. Otto B. de Kat, Arie Kater, Ger La- taster, Lucebert, Jan Sterhuis, Pierre van Soest, Kees Verwey en Jaap Wa- gemaker. Als Nederlands commissaris voor de tentoonstelling Is benoemd de heer drs. J. N. van Wessem, directeur van het Stedelijk Museum de Lakfenhal in Lei den; als assistente van de Nederland se commissaris treedt op mejuffrouw G. J. A. ten Holte uit Amsterdam. LEEUWARDEN, maandag (ANP). Op advies van de daartoe Ingestel de commissie hebben gedeputeerde staten van Friesland de Gijsbert Ja- picx-prijs 1965 toegekend aan J. Wij benga te Groningen voor zijn gedich tenreeks „barakkekamp". De Gijsbert Japicx-prUs is een li teraire prijs welke eens in de twee jaar wordt toegekend voor de Friese poëzie. - (Van onze radio- en tv-redactie) AMSTERDAM, maandag. „Een uittentreure herhaald thema kan tcfch nog nieuwe gezichtspunten op leveren." Dat Is de conclusie, waar toe onze recensent in 1950 kwam be treffende de film De trein van tien over drie, die vanavond op het eer ste televisienet om half negen te zien zal zijn. In deze „veredelde Western" (3.10 to Yuma) zet Glenn Ford overtui gend een gangster neer, en speelt Van Heflin een farmer die de schurk moet bewaken. Belde mannen bevinden zich ge ruime tijd tezamen in een hotelka mer. De farmer moet de man tot de trein van tien over drie bewaken. Hij moet daarmee naar de gevange nis in Yuma gebracht worden. De film van vanavond houdt zich be zig met de gesprekken tussen de twee tegenstanders. De farmer zit het geld te verdienen dat hij nodig heeft om zijn door droogte bedreig de vee te kunnen drenken, de schurk zit daar om de farmer met grotere sommen te trachten om te kopen en hem vrijuit te laten gaan. De boer vecht tegen de verleiding en herkent bijtijds zijn plicht. „De geladen atmosfeer in de ho telkamer is knap verwezenlijkt", vond onze recensent destijds. „Daar om echter was het teleurstellend, dat er een te vlotte finish moest worden aangebreid met een opoffe rende daad van de gangster en de lang verwachte, obligate regen in de laatste meters." Een scène wit de film De trein van tien over drie. A/JET een programma als dat van het afgelopen weekeinde kun je alle kanten uit, zie daar maar eens iemand oprecht kwaad of blv om te krijgen. Zaterdagavond probeerde de VPRO het met Pépin en de grote mannen. Het meisje, Pépin Spoor, werd losge laten op een wereld van zeer grote mannen: orkestmusici, een wielren ner op zijn hometrainer, een motor renner die na afgestapt te zijn amech tig liedjes voor haar gaat zingen. Over het algemeen bleef Pépin zelf er nogal nuchter onder, veel belang wekkender daarentegen was het te zien hoe de grote mannen op het kind reageerden, dat was de variabele in deze uitzending en Pépin de enige zeer constante. Yves Montand vormde het filmisch hoogtepunt van dit weekeinde. Mon tand als zanger en filmspel er ls ons al genoegzaam bekend en geliefd. Hier zagen we hem als bronzen roos winnaar van Montreux, het camera werk was inderdaad flitsend en ver bluffend, alhoewel ook wel een beetje overdone. De rest van het gebodene op twee avonden en op twee netten was niet om over naar huis te schrijven, Iaat staan in de krant Hier en daar werd weer wat herhaald (gek dat we die one-man show van Toon Hermans nog niet hebben teruggezien, zou dat te duur zijn?). Voor de rest van de tijd werd gefreewheeled met buiten landse programma's, zoals dat van zondagavond (Nederland 2) over het leven van een bergvolk. Niets van dat volk werd ons duidelijk, behalve dan dat het land blakerend heet kan zijn, terwijl ook het water met bakken uit de hemel kan komen, zoals het bij ons trouwens kan vriezen of dooien als het ten minste niet regent Nee, wat moet die twee miljoenste kijker die op komen staat wel danken, als hij al die herhalingen ziet? Dat wil zeggen, hü is de enige die ze nog niet kent van vroeger. Vandaar. J. v. d. B. (Van onze radio en tv-redactie) AMSTERDAM. De geschiedenis van de atoombom. Dat Is de Neder landse titel van een Italiaanse film do cumentaire, die maandag wordt uitge zonden Hat was vorig* week twintig jaar ge, leden dat de bom boven Hiroshima tot ontploffing werd gebracht. De film be handelt de ontwikkeling ervan in Amerika tijden* de oorlog. HIJ 1* be kroond met d* Prix Italia voor télmri- »k-documentaire*. (NederjWid tot 33.-uur). (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, In zijn radio-serie gesprekken met schrijvers gaat Nol Gregoor voor de VA RA-microfoon de dichter Hans Andreus interviewen. Nol Gregoor zal twee gesprekken heb ben met Andreus; op woensdag 11 au gustus en op woensdag 1 september. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De atletiek-landen- ontmoeting tussen West-Duitsland en Amerika zal woensdagavond van 22.10 tot 22.50 op de televisie té zien zijn en" donderdagavond om 22.05 tot 22.50. Bob Spaak zal de uitzendingen van commentaar voorzien. (Ned. 2) HILVERSUM I. 18,00 Koninklij ke Militaire KapeL 18.20 Klassieke muziek. 18.30 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Radiokrant. 19.30 Moderne pianomuziek. 19.45 Lichte muziek. 20.15 (Stereo:) Nederlands Strijkkwartet. 20.55 Hildebrandmi. niaturen, hoorspel, 21,30 Franse filmmuziek. 22.20 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondoverden king. 22.55 Semi-klassieke muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM, IL 18.00 Nieuws.' 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte mu ziek". 19.45 Overheidsvoorlichting. 20.00 Nieuws. 20.05 Songfestival te Sopot (oPien). (plm. 21.20) -Lichte muziek. 22.30 Nieuws. 22.40 Actuali teiten. 23.00 Latijns-Amerikaanse mu ziek. 23,55-24.00 Nieuws. NEDERLAND 1. 19.00 NwS. 19.01. V. d. kleuters. 19.06 Documentaire film over het leven van Shakespeare 19.35 Huckleberry Hound. 20.00 Jour- naaL 20.20 De bijenwereld. 20.30 De trein van 10 over drie, speelfilm. 22.00 De geschiedenis van de atoom bom. 23.00-23.05 Journaal. NEDERLAND 2. 20.00 Nieuws. 20.01 De Hobolos, TV-fllm, 20.25 A- vontuur in de nacht, TV-spel. 20.55 East Side, West Side TV-film. 21.45- 22.10 Achter het nieuws. EERSTE NET. 18.00-18.05 Nieuws. 18.05 Actualiteiten. 18.16 Sportjournaal. 18.50 Voor de kinde ren. 19.00 Nieuws. 19.03 Actualitei ten. 19.25 Kommissar Freytag. 19.59 Programmaoverztcht. 18.30 Hier und Heute. 19.12 Intermezzo. 19.15 Der ,Piratenschatz. 19.40 Janine, TV- film. 20.00 Journaal. 20.15 Panora ma. 21.00 Internationale artistenpa- rade. 21.45 Journaal. 22.00 Neurosen unserer Zeit. 22.30" Ritschl - por tret van een schilder. 22.55 Nieuws. TWEEDE NET. 18.15 Nieuws. 18.25 Die Drehscheibe. 18.55 Zu Gast bei Errol Flynn. 19.30 Heute. 20.00 Dagboek uit de Katholieke Kerk. 20.15 Partner oder Aussenseiter? 21.00 Lektlon in Liebe. 22.35 Heute. 23.00 Is de Zweedse film immoreel? HILVERSUM L 7.00 Het leven de Woord. 7.05 Lichte muziek. (7.30- 7.40 Nieuws, plm. 8.00 Overweging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte muziek met vakantietips en informatie voor de vrouw. (9.00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinde ren. 10.00 Sextuool. (10.30 Weerover- zicht). 11.50 Volaan.;..vQoruit 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.20 Voor de boeren 12.27 Mededelingen. 12.30 Nieuws, 12.40 Actualiteiten. 12.50 Licht ensemble met zangsolist 13.30 Muziek voor de tienera. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte muziek. 15.10 Lichtbaken. 15.20 Lichte muziek. 16.00 Voor de zieken- 16.40 Onderweg. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Licht orkest. (17.50-18.00 Over heidsvoorlichting. HILVERSUM n. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte umzlek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte muziek. (Om 8.25 De groenteman, praatje voor de vrouw). 8.45 Morgenwijding 8.55 Oude muziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Lichte muziek. 12.00 Dansorkest en zangso listen. 12.27 Mededelingen. 12.30 Overheidsvoorlichting." 12.40 ensem ble met xangaoliaten. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten 18.23' 'Beursbe richten. 13.30 (Stereo}» 't Muzlkirt- tenuur. 14.30 Voor» de kinderen. 15.80 Lichte muziek. (10.00 Nieuw») 16.30 Licht orke t 17.00 Néw; York Calling 17.09Show vqor tieners.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1965 | | pagina 1