Spotten met psychiatrie Eerste paal nieuwe afdeling ziekenhuis Nationaal Ballet met boeiend Zwanenmeer SCHIEUAMSE "BIOSCOPEN Veel gepraat weinig geknok Bouw nieuwe ziekenhuis vordert snel SCHIEDAM 'WHAT'S NEW, PUSSYCAT? Langdurige aaneenschakeling van sure grappen Sellers als een omvaarschijnlij k gekke dokter Bloedig schomvspel Goed voor een flinke voorraad reiikzont DE Zweedse arts Kid Colfach en zijn echtgenote hebben een film willen maken, die zowel poogt meer begrip te kweken tussen moderne ouders en hun nog modernere kinderen als eon realistisch pleidooi voor een vei liger verkeer houdt. A. J. Bosman verlaat gemeentedienst Jongen speelt met vuur: gordijn in brand Uitvoering koor en orkest in Havenkerk FRUIT VOOR ENGELSE PATIENTJES VOOR HET KUNSTCENTRUM Plechtigheid met hindernissen Expositie over de havens r? qr e/s HEINEKEN'S BROUWERIJ IN ROTTERDAM VERNIEUWD 1 Gebroken knieschijf na botsing VOGEL-EXPOSITIE IN RIVIÈRAHAL DIT WEEKEINDE Politie Vlaardingen met 8 man versterkt OPONTHOUD DOOR HAPERING AAN HEI MACHINE MAN DROOG UIT AUTO IN WATER GEMEENTE SCHIEDAM MEISJE BENGO f 1.50 KOERIERSTERS Schiedamse Aann.bedrijf BETON-TEMMERLIEDEN VERKOOPSTER Jï Müï - donderdag 6 januari 1966 - pag. 5 SCHIEDAM. Psychiatrie is de kunst van het onmogelijke, geen branche van de geneeskunst is onderwerp van zoveel ironie en satire geweest en algemeen ver breid is de gedachte dat een psy chiater zelf goed gek moet wezen om het met zijn patiënten te kun nen uithouden. Dat moet wel on geveer de basisgedachte geweest zijn van Woody Allen, de Ameri kaanse scenarioschrijver van „Nog wat nieuws, pussycat?" (What's new, pussycat?). Het heet een komedie te zyn, maapj men kan de film stellig ook zien alsi een langdurige sick joke ten koste van de psychiater die lange tijd het leven van zovele filmmakers, -schrijvers en; -sterren heeft gedecreteerd. Het schijnt dat men in de VS wat terug be-1 gint te komen op het wonder van d»j analyse: de psychiater is niet langer; de geidoleerde god er kan tegen hem geschopt en gescholden worden Dit nu heeft Woody Allen (die zelf een rol in de film speelt) gedaan en ook al is „Pussycat" door de Engelsman Cllv* Donmer („The caretaker", „Nothing but the best") geregisseerd, men kan wet zeggen dat het een Amerikaanse „verzets"-film is geworden. Peter O'Toole is een in Parijs gesta tioneerde redacteur van een modetijd schrift een betrekking die het hem makkelijk maakt zijn seksuele teugels te vieren, maar het hem weer moeilijk maakt omdat hij het psychisch niet kam verwerken. Hij gaat in consult bij da "Weense psychiater Fassbender (Pete*- Sellers) en vanaf dat moment wordt „Pussycat" een sex-farce, met divers* semi-orgieuze situaties (steeds net niet té, want hot is een voor Amerikaanse rekening gemaakrte film) O'Toole wil van zijn achtervolgiings- drift af teneinde met Romy Schneider te kunnen trouwen (daartoe moet hü zich ontdoen van onder andere Capu- cine, "Ursula, Andress en Paula Pren tiss), terwijl Sellers (roodfluwelen pakje, op de schouders vallende haren) juist tracht al zijn vrouwelijke patiën ten te verleiden. Daar de psychiater uitgaat van de gedachte dat het succes van O'Toole wellicht ook op hem kan afstralen, volgt hij de moderedacteur door Parijs en dat levert een aantal kiankzLnmige woord- en beeldgrappen op, die allemaal een relatie hebben met de psychiatrie. Als scenarioschrijver heeft Allen een groot aandeel in de door Donner met tempo en gusto geregisseerde film. Voorbeeld van een mooie grap die Al len voor zichzelf heeft bewaard (hij helpt in een stripteasetent de meisjes bü het aan- en uitkleden). Vraagt O' Toole; „Hoeveel?" Zegt Allen; „Twin tig francs." Zegt O'Toole; „Niet veel.'" Zegt Allen: „Ib kan niet meer betalen." Het is een stukje dialoog dat wel ken merkend is voor het totaal, al haalt Al len zeker niet altijd dit peil. Intussen kan men zich afvragen of er niet veel talent is verspild aan deze schizoïde zeepbel, want het is zo'n film waarbij men gemakkelijk de wenkbrauwen kan optrekken (van de medicijnman moet je afblijven!) Ik ben dol op karikaturen en men, kan „Pussycat" zien als een enorme ka rikatuur, waar O'Toole (met een ver rassende flair voor komedie) en Sel lers (als een onwaarschijnlijk gekke psychiater) met onweerlegbaar plezier aan hebben meegewerkt. Ik geloof dat bet een niet van therapeutische waar de verstoken karikatuur is, waar men zich eventueel gek om kan lachen. (PASSAGE - donderdag t,m. woensd.) 1-1 ET enige wat de sterkste man In 1 het spektakelstuk moet doen is de slechtaards doodslaan en het goed be doelen, Anders krijg je halfbakken kost zoals regisseur Roger Cormane en ster ke man Michael Forest samen opdie nen in „Atlas". Forest moet in de titel-1 rol van deze brede kleurenfilm, die werd opgenomen in Griekenland, een denkertje voorstellen dat zich zorgen i maakt over de waarschijnlijke samen hang tussen creativiteit en vernieti ging. Hij praat daar op veel te hoog ni veau over met een tiran en een mooie Priesteres van het oude Griekenland. En dat duurt lang. Het publiek dat Corman naar de bioscoop gelokt heeft rekent op fors onrecht in het begin en een fikse afrekening aan het slot. Het kan lang wachten want deze film doet. het grotendeels in woorden af en sti leert de rest met mooie kostuums en te korte knokpartijen. Alweer een poging om het avon-; tuuriijke kijkspel te veredelen en al weer mislukt. (MONOPOLE - donderdag t.m. woens-1 dag). "REGISSEUR Rudolf Maté heeft In ,4)e Helden van de Rode Rivier" de Amerikaanse wildernis als decor gekozen voor een oorlogsfilm, die er- PETER SELLERS (met pruik) en Peter O'Toole in „Nog wat nieuws, Pussycat?", psychiatrische grap penmakerij. gens in de geschiedenis der Verenigde Staten gesitueerd moet worden. De toeschouwers zlfn getuige van de vele gevaren, waarin twee mannen komen te verkeren, die samen met een In diaanse door een ontoegankelijk gebied trekken. Er moet herhaaldelijk gevoch ten worden om het naakte bestaan te redden en de gevechtsscènes worden gelardeerd met de onontbeerlijke ro mantiek. (MONOPOLE - matinee) Susanne is de naam van het zestien-, jarig meisje, dat zo hevig door haar feestvierende ouders wordt verwaar loosd, dat zij zich in haar eenzame on schuld m de annen van een promi nente nozem stort. Een auto-ongeluk, dat hun beiden overkomt, brengt bij Susanne een soort psychische metamorfose teweeg. Een geheel „andere" Susanne wil wel wat met meer jongens dan alleen vriend OUe die inmiddels zijn nozemschap heeft afgelegd. De komst van een baby brengt hen noodgedwongen toch weer bijeen, maar man en baby betekenen voor Susanne een ware kwellmg. Dat duurt net zolang tot een bijna-on- geluk met de baby de „oude" (ware) Susanne weer tot leven brengt. Intense echtelijke en moederliefde zijn de ver blijdende resultaten van de „natuur lijke" shock-therapie, waarvan de il lustratie (zeer realistische botsing- en operatiescènes) de aanwezigheid vam een flinke voorraad reukzout in Mono- pole beslist noodzakelijk maakt. Met haar directe en eenvoudige aanpak maakt deze naive film wel een sym pathieke en eerlijke indruk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Na bijna 35 jaar gemeentedienst gaat de heer A. J. Bosman eindelijk van een wel verdiend pensioen genieten. De heer Bosman kwam op 20 juli 1931 in ge meentedienst als werkman bij de ge meen tereinigmg. Nadat hij in 1957 een. ernstig ongeval had gehad en daardoor de werkzaamheden bij de reinigings dienst niet meer kon verrichten werd de heer Bosman belast met bodedien sten en lichte kantoorarbeid, De heer Bosman bereikte reeds vorig jaar de pensioengerechtigde leeftijd, maar bleef nog een jaar in vaste dienst van de gemeente Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. In de woning van de familie L. Clausing in de Eduard van Beinumlaan in Groen- oond is brand, ontstaan. Het tienjarig zoontje van de familie was, terwijl zijn moeder ziek op bed lag, ui de keuken bezig met experimentjes aan het gas fornuis. Het jongetje stak het fornuis aan. Doordat de gordijnen te dicht by het gastoestel hingen, vatten deze vlam. In een minimum vam tijd wa ren de gordijnen verbrand. Werklie den, die bezig waren met de bouw van een complex woningen in de zich sterk uitbreidende stadswijk, kwamen op hulpgeroep van het jongetje af en blusten de brand. De brandweer, die inmiddels was gewaarschuwd, behoef de geen dienst te doen. Twee vitrage- en overgordijnen zijn verbrand. De ruiten in het keukenraam zijn gespron gen. Verder liep de verf schade op en raakte het plafond zwartgeblakerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Met de bovenbouw van het nieuwe gemeenteziekenhuis, waarmee in mei van het vorig jaar is begon nen, zijn goede vorderingen ge-' maakt. In het werk komt thans duidelijk tekening. Het gebouw Is intussen op zodanige- hoogte gekomen, dat het oude zieken-1 huis erachter schuil begint te gaan, i Dit zijn de uiterlijke tekenen van de vorderingen, maar ook achter de schermen wordt er hard gewerkt. De1 plannen voor de aanlog van de tech-; nisohe installaties (centrale verwar-1 mmg, oproepsysteem, licht- en kracht-1 werken, liften, oproep- en gelmdmslal-1 laties en noodstroomvoorziening) wer-l den uitgewerkt en bestekklaar ge-l maakt. De aanbestedingen van deze werken zijn verstrekt. (Van een on2er verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Een sa mengesteld koor (230 vrouwen, man nen en jongens) zal op zondag 30 ja nuari, m samenwerking met „hel West Nederlands Symphome Orkest" onder leiding van Sam Swaab, een concert geven in de r.k. kerk St. Jan de Doper aan. de Lange Haven. Hoewel het pro gramma nog niet bekend is, staat het wel vast, dat ondermeer de „Kro- nungsmesse" van Wolfgang Amadeus Mozart uitgevoerd zal worden. TOEN Euro poortbewoner H. L. M. Veugelers hoorde van de nieu we veerdienst van Europoort naar Hull, nam hij het initiatief deze bijzondere gelegenheid aan te grijpen om de kinderen en het personeel van het Victoria kin derziekenhuis in Hull met een bijzonder geschenk te verrassen. Zijn initiatief vond zo'n grote weerklank bij de andere Euro poortbewoners dat in korte tijd een grote hoeveelheid typisch Nederlandse produkten bijeen kon worden gebracht. Europoort bewoner en timmerman H. N. Ouwendïjk zorgde voor een fraaie verpakking en de Noordzee Veer diensten N.V. plaatste de enorme mand op een gloednieuwe trailer. Aldus ging het geschenk met de eerste reis van de veerboot ,Norwave' naar Huil, waar dezer dagen de verrassing met grote vreugde ontvangen werd. De zie ken huisdirectie heeft de Euro poortbewoners via een speciaal telegram dank gezegd voor het zeer geapprecieerde geschenk. ,DE SCHIEDAMMER' is verhuisd Het kantoor van De Schie dammer is verplaatst van Lange Haven 103 naar Hoogstraat 7Ü. Onze telefoonnummers zijn dezelfde gebleven, n.l, redac tie 26 65 05, alle overige afde lingen: 26 72 79, en 's avonds na half zes: 13 5430. ROTTERDAM, woensdag. Onder auspiciën van het gemeentelijk voor lichtingscentrum „Het open boek wordt van 1024 januari bij Van den Bergh en Jurgens' Fabrieken N.V. aan de Nassaukade te Rotterdam een ten toonstelling gehouden over de haven van Rotterdam. Deze expositie kwam tot stand in samenwerking met de personeelsvereniging en is voor het publiek gratis toegankelijk. HET goede klassieke ballet zien' wij Hier in Schiedam maar hoogst zelden. Daarom is de uit voering door het Nationale Ballet van Tsjaikowsky's ,Zwanenmeer'l op choreografie van Marius Pefi- pa en Lev Ivanov, voor het Kunstcentrum Schiedam gister avond in het Passage-theater een evenement van betekenis ge weest. Het valt dau ook te betreu ren dat het publiek (waaronder opmerkelijk veel jeugdigen) de zaal lang niet vulde. Doch dat het gebodene zeer in de smaak viel, was te horen aan het vaak ovatio nele applaus tussen de scenes door en vooral aan het slot als dank. Het was dan ook een tot in de kleinste details verzorgde feestelijke voorstelling. Dit over-bekende romantische sprookje van Tsjaikowsky biedt voor al de jonge solisten een kans naar voor te komen. Maar de sterkste bij drage kwam toch van Kathleen Smith in de haar vertrouwde pas de deux van de Zwarte Zwaan: een virtuoze dansrol uitgebouwd tot een heel fijn getekend duivels karaktertje, ogen schijnlijk moeiteloos gedaan. Dat ho ge peil was nog niet bereikbaar voor Jessica Folkerts en René Vincent in de andere hoofdrollen. GfE deden het zonder twijfel heel knap en uaalc geuoelig maar het teas soms merkbaar een krachttoer voor hen. Vincent, die een goede part ner bleek, probeerde zijn rol van de Prins ook te acteren. Daardoor bracht hij een wat ouderwetse rv niatiek op, die wel bij dit terdege ouderwetse sprookje hoort. Maar hoe abstracter dit Zwanenmeer wordt aangepakt (de beste delen zijn na eenmaal de tweede en de vierde ak te, die alle kansen bieden voor een muziekballet), hoe sterker het zich voor deze tijd kan handhaven. Ook Jessica Folkerts als de Witte Zwaan had de pathos niet nodig; daarvoor is haar dansen zowel sub tiel als krachtig genoeg en zij heeft een ruime scala van expressie. De razend moeilijke pas de trois kreeg van de solisten Maria Cverina, Hélène Pex en Ronald Snijders een verrassende speelsheid, terwijl het grappige dansje van de „vier kleine zwaantjes" (Corrie van Gorp, Gisela Reinhold, Hélène Pex en Ineke Huis- sen) grote bijval oogstte. Pieter Roo- waan was de vrolijke acrobatische nar, terwijl Clyde Geldrop een gela den dreiging danste in zijn boze to- venaar. Aan kundigheid mankeerde het niet bij deze uitvoering; ook het uitgebrei de corps de ballet was muzikaal boeiend op dreef. ROTTERDAM, woensdag. Bij een diefstal uit de wagen van een Deense hotelgast op het parkeerterrein achter het Hilton hotel zijn 650 Deen se kronen, tweehonderd gulden, 150 DM, drie chequeboekjes, een bank boekje, twee paspoorten, een kente kenbewijs, f .vee vliegtickets en een ak ten tas met zakelijke bescheiden ver dwenen. (Advertentie LM.) SNACKBAR GROOTHANDELSGEBOUW ROTTERDAM OOK OP ZONDAG (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Het brouwerij-complex van Hei- neken aan de Crooswijksesingel zal binnen tien jaar vrijwel ge heel vernieuwd worden. Met deze vernieuwing, waarvoor een gedeelte van het complex wordt af gebroken, zal ook een uitbreiding wor den gerealiseerd. De He in eken-gebou wen dateren uit 1873, het jaar waarin het concern werd gesticht. In de loop der jaren is er veel aan- gebouwd, waardoor, aldus directeur j jbr. P. R. Feilth, er niet van een lo gisch geheel sprake is. De vernieu wing en uditbrekkng valt samen met de sanering van de wijk Crooswijk, waarin de brouwerij een centrale plaats inneemt, Volgens jhr. Feith zijn ex nog geen detailplannen. Wel is er reeds overleg met de gemeentelijke dienst van stads- onitwrildceUng. Momenteel wordt het complex uit gebreid met een computercentrum, dat ten dienste van de drie Neder landse vestigingen (Amsterdam, Rot terdam, 's-Hertogenbosoh) komit. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Met een gebroken knieschijf en schaaf wonden in het gezicht is gisteravond de 21-jarige draaier F. J. de Koning naar het Dijkzigtzlekenhuis gebracht Op de kruising Maasboulevard—Gel dersekade botste hij op zijn brom fiets tegen een auto. Zijn duopassagier de 48-jaoüge scheepsbouwer R. de Ko ning werd met een gebroken pink en Pijn in de linkerknie eveneens naar het Dijkzigtzlekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Nederlandse Bond van Vogelliefheb bers houdt van vrijdag t/m zondag in de Rivièrahal haar jaarlijkse natio nale bondskampiaenstentoonstelling van vogels. De opening neemt burge meester VV. Thomassen voor zijn re kening. Er zijn 1700 inzendingen van onge veer 400 leden. Op de expositie zijn onder andere te zien: zang- en kleur- katianes, gers- en grote parkieten, wildzang- en ba&toardvogels en ook tropische vogels. De dieren worden gekeurd door 25 landelijke keurmeesters. De tentoon stelling is zaterdag van 's morgens 10 uur lot 's avonds 10 uur open en zon dag van 10 bod 5 uur. De organisatoren rekenen op veel bezoekers. Vorig jaar was hot ook zeer •druk. Voorzitter A. L. Liempd verlei de dat volgend jaar een tentoonstelling van de drie landelijke bonden m de Rivièrahal gehouden zal worden. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, woensdag. Het politiekorps van Vlaardingen heeft met ingang van het nieuwe jaar enige versterking ondergaan. De heer Th. de Vree uit Vlaardmgen is namelijk benoemd tot agent en de heren J. Pomstra uit Nunspeet en Ph. B, Huizer uit Vlaardingen tot adspi- rant-agent. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Niet vr$ van moeilijkheden is gistermiddag de eerste paal voor de uitbreiding van de Dr. Noletstichting, aan de Penning laan tegenover het Julianapark in de drekkigt kleigrond geslagen. De plechtigheid werd verricht door de heer J. A. van de Boomen, pen ningmeester van het bestuur van de Dr. Noletstiahtmg, die het heimeeha- nisme door een druk op de knop m het huisje van de kraanmachinist in wer king wilde stellen. Het lukte niet erg, want er was kennelijk iots mis met de hei-installatie. Onmiddellijk werd een arbeider met een touw omhoog gehe sen om eens poolshoogte te nemen wat er gaande was met het mecha nisme. Na enkele ogenblikken was het euvel verholpen en gleed de paal de grond in. Tijdens de gebeurtenis juich ten lieftallige verpleegstertjes hot ge- zelschao, onder wie doktoren, geeste lijken, zusters en broeders onder lei ding van geneesheer-directeur A.L.J. Kunze, uitbundig toe. Ook een aantal patiënten was getuige van de plech tigheid, die werd gevolgd door een bijeenkomst in de modern ingerichte kantine. Daar werd nog wat nage praat over deze mijlpaal in de geschie denis van het ziekenhuis. (Van een onzer verlsaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De 22-jarige bouwkundig tekenaar M. van Pelt is rlsteren met droge voeten uit zün in het water gereden auto gehaald. Op de ringdijk, ter hoogte van de Pepped weg stipte zijn personenauto. De wagen sloeg tweemaal over de kop en schoot het water naast de Ringdijk in. Door een onbeketad gebleven auto mobilist werd de tekenaar op de kanit geholpen. Hij was droog en ongedeerd. Het wrak van de wagen is latei' met een takelwagen uit het water gehaald. Gistermiddag ging de eerate paal de grond in voor de uitbreiding van de Dr. NoletBtlchtlng. ROTTERDAM, woensdag,Het bureau Ammo-zegels vierde gisteren het feit, dat het 121/* jaar geleden werd opgericht. Uitioting 4 pet. lening 1952 (Burgerzinlening) Op 30 december 1965 zijn de navolgende nummers uit geloot van de 4 pet. lening 1952 tot een totaalbedrag van 67.000 52 158 633 959 1216 1469 1766 56 219 654 988 1272 1475 1788 60 280 699 1010 1329 1524 1841 63 385 714 1058 1347 1545 1869 A—B 118 456 760 1064 1352 1548 1905 A—B 127 485 762 1009 1357 1551 1921 A—B 135 534 815 1141 1419 1553 1998 a. t.m. 140 592 821 1169 1420 1604 141 601 875 1181 1434 1639 156 609 890 1189 1445 1706 Voor onze kassa vragen wjj een accuraat met Ulo-opleiding of eventueel gelijkstaand onder wijs. Wat boekhoudkundig inzicht en kunnende typen strekt tot aanbeveling. Sollicitaties schriftelijk of (no telefonische ai- spraak) mondeling. WILLEMS en ERNSTING Rotterdamsedyk 431-437, Schiedam. Telefoon 269676—269970 Schiedam, 30 december 1965. Gemeentesecretarie, Afd. Financiën, Schiedam. Bm podutbock vol prach tig* wenken mi handig* tip», liefdevol beschreven en getekend d<w TtM en MARQA RUPERTI ln de vertaling m bewer king van Jeanne Koos. Personeel gevraagd Voor spoedige todiensttret gevraagd actieve BEZORGï Leeftijd v.a. ld Jaar. Aanmel den De Schiedammer, Lange Haven 1C3. tel. 267279—288508. Na 18 00 uur: 242142, vraagt all-round doorwerkobject, Den Haag. Melden na 18.00 uur: Telefoon (010) 261669 Foto - Film Verkrijgbaar bij agenten et) bezorger*, alsmede de boek» handel, at rechtstreek» bij de ft» dit blad» ROLFILMS VERGETEN? automaat staat voor u klaar. Alle soorten films. Foto K, van Viiuren, Hoogstraat 106. RH9 PASFOTO'S Waar terwijl wacht. Foto v. Vuuren. Hoogs tr. 106, Schiedam, tel. 266720. Let op het juiate adres. R19 Voor onze afdeling Gordijnstoffen zoeken wij een jonge Ze moet vakervaring hebben en smaak, om onze klanten goed te helpen en adviseren. Sollicitaties schriftelijk of (na telefonische af spraak) mondeling. WILLEMS en ERNSTING Rotterdamsedljk 431-437, Schiedam. Tel. 289676-268970 2 A

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 2