en na Felle oliebrand tegen ramp j00dg met gedistilleerd SCHIEDAM SCHIEDAM MET SPOED GEBOUWDE 'WEEL-JACKET' KRIJGT NIEUWE BESTEMMING Vuur ontstond in droge sloot met afval Nederlandse kapitein verdacht van smokkel ASSISTENT- BEDRIJFSLEIDER TEKENAAR of aankomend TEKENAAR ONDERGANG VAN BOOREILAND WAS EEN TEGENSLAG VOOR SCHIEDAMSE WERF Pinq um voor Blij dorp' Indiase documentaire voor Fihnkring en Ver. Oost en West Met baksteen op hoofd geslagen Jongetje verbrandt kerstboom in auto Onbekend waan ontbrande olie vandaan kwam Automobielbedrijf WALDO N.Y. Citroen agent JVVF helpt met terug betalen vuilbelasting Bij Ter Meulen beveiliging door televisie Arbeidsmarkt in 1965 volgens GAB niet verruimd Sted. Museum in het weekend AANKOMEND BEDIENDE COMBI-supermarkt iiiiiiiinwiiiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiBiiüi zaterdag 8 januari 196ft - pagina 5 Blijdorp heeft er weer een be woner bij, een piguïn in brons. Het is een geschenk van het personeel ter gelegenheid van het jubileum. Gisteravond werd het diertje op zijn sokkel geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. De ramp met het Britse booreiland 'Sea-Gem', 70 kilometer uit de kust van het Engelse Yorkshire, heeft voor de IHC Holland, scheepswerf Gusto, teleurstellende gevolgen gehad. In opdracht van de British Petroleum Com pany bouwde de werf in de kortst mogelijke tijd een „well- jacket", door de sleepboot „Friesland" naar de lokatie van het booreiland gebracht. Enkele ogenblikken voordat de sleepboot aankwam verging de „Sea Gem". begin van de reis van het booreiland „Ile de France", naar de Westkust van Afrika, vertelde de heer T. Tims, bedrijfs leider van de afdeling staalbouw bij Gusto, ons het verhaal van een staalconstructie, die met man en macht tot stand kwam en op het nippertje zijn doel miste. Nauwelijks bemerkte men op de sleepboot (Friesland", dat er eefti ramp 'had plaatsgevonden, of mem maakte de boot ogenblikkelijk las van de ponton, waarop de „Well- jaeket" gemonteerd was en ging regel recht 'naar de plaalts waar even te voren "hert boorei'loitid in de diepte was verdwenen. De „well-jacket" Is een stalen con structie welke boven een In zee aan geboorde productieve boorput wordt geplaatst, zodat de boorinstallatie kan worden verwijderd en naar een nieuwe lokatie kan worden ver sleept. De vier „poten" zijn opge bouwd uit gelaste pijpen met een doorsnee van 82 centimeter, verbon den door dwarspijpen met een diame ter van 40 centimeter. Op de con structie, die een hoogte van ruim vijftig meter tieeft, bevindt zich een helicopter dek, met daaronder een werkdek, waarop de zeer kostbare bogedruk-afsluiters zijn geplaatst. Spoedopdracht Voor de arbeiders van Gusto is d'e vervaardiging van de „well-jacket" eern race 'tegen de klok geweest. Achter in de maand november kreeg Gusto opdracht de well-jacket" te bauwen. Aan deze spoedopdracht was de onherroepelijke clausule verbon den: voor ide kerstdagen klaar. Heeft men trtrder normale omstaradiLgh eden acht tot tien weken nodig voor de constructie van een dergelijke instal latie, Gusto verklaarde zich bereid het bouwwerk voor de gestelde ter mijn gereed te maken. Tegenslagen Tegenslagen bleven niet uit. Enke le zondagen, waarop men had willen werken, bleven onbenut in verband met de plaatselijke gewoonten, Van de twintig kalenderdagen die over bleven, gingen er nog vier volkomen verloren, toen regen, wind en sneeuw werken op de werf onmogelijk maak ten. Hevige regenval zette het terrein volkomen blank, terwijl een zware windkracht de kranen bulten bedrijf stelde; immers bü windkracht zeven mag al niet meer met de kranen wor den gewerkt. Zestien dagen bleven over, waarin 245 ton staal moest worden verwerkt. In de vroege morgen van de 20e december was de „well-jackett" klaar om te worden versleept. Het was hel der weer en deze gelegetohedid walde men benutten an de gigantische staaüconsltruötie tijdig op zijn plaats van bestemming ite krij-gan. De „Friesi-and" vertrok met zijn sleep. Meer dan dertig uur was men buitengaats, toen hot weer verslech terde en die sleepboot het reeds om laag gekrikte boorplatform niet meer kon bereiken. Er zat niets anders op, dan terugkeren naar de werf, waar sleepboot en ponton op de dag voor Kerstmis terugkeerden. Op de werf was men over de plotse linge terugkeer verdeeld ontstemd. Het was namelijk gebleken, dat de 20-ton zware hljpalen te kort waren, omdat de waterdiepte groter was dan aan vankelijk werd vermeld. Tijdens deze kerstdagen had men de palen langer willen maken. Op eerste kerstdag kwam echter het bericht, dat met de wekzaamheden aan de hijpalen ogenblikkelijk moest worden gestopt, omdat de dag daarop een tweede poging, het eiland te berei ken, zou worden ondernomen. De pij pen, die nog niet waren verlengd, moesten later op de lokatie voltooid worden. De sleepboot was het booreiland tot op korte afstand genaderd, toen de „Sea-Gem" verging, op het moment dat men bezig was het platform weer te laten zakken. De „Friesland" keerde weer terug naar de werf Gusto, waar ponton en staalconstructie tot woensdag jl. ble ven. Daana ging het naar Zwijndrecht waar veranderingen aan het ponton werden aangebracht. De „wetl-jacketi* bleef zolang op de ponton staan. Toekomst* Voorlopig zal de «taalconstructie niet gebruikt kunnen worden. De toe komst van het bouwwwerk Is dan ook onaeker. Omstreek» april sal voor de British Petroleum Company een nieuw booreiland gereed komen. Mocht dese ergens olie of gai aanboren, dan zal ongetwijfeld van de „weU-Jackel" ge bruik gemaakt worden, Of de staal constructie nog op de plaats van de ge zonken „Sea-Gem" geplaatst kan wor den is niet bekend. Het hangt er vanaf in welke staat de boorput sJch bevindt, la de bestaande boor pijp niet geheel vernield, dan Is de kans groot,, dat de „well-Jacket" hier toch nog gebruikt wordt. Brandweerlieden klommen op het dak van de opslagplaats van gedistilleerd en braken stukken van het asfalt weg. SCHIEDAM, zaterdag. In samen werking tussen de Schiedamse Füm- krimg en de Kcfci. Ver. ,,Oost en West" wordit op dinsdag 11 januari in het Monopole-theater vertoond de be kroonde Zweeds-indiasohe film „De fluiit en de pijl" vervaardigd door de vermaande Zweedse cineast Ame Sucksdorff. Het is een gedramatiseer de documentaire over de pre-tDraivida- se Muria-stam \ti de binnenlanden van- de Indiase provincie Bas tar. Sucks- derff heeft twee jaar bij de stem ge woond en het teven van de stam vèdt- griegd. Vooraf wordt de geestige film „Vil la m:n rève" van Pierre Remont en Philippe Condroyer vertoond. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag, In zijn huis aan de Watergeusstraat heeft de 23-jarige tegelzetter D. J, R. gister avond de stiefvader van zijn echtge note met een baksteen op het hoofd geslagen. De man, de zestigjarige vachtsman W. van Zijl, werd met een hoofdwond naar het Dijkztgfczieken'htiis gebracht. Hoewel hij al twee jaar gescheiden is van zijn vrouw, komt hij nog regel matig dronken thuis. Hij maakt dan ruzie. Gisteravond was het weer zo ver. Samen met een zwager heeft de tegelzetter de man toen het huis uit gewerkt. Om kwart over elf kwam hij opnieuw binnen. Na een woordenwis seling sloeg de tegelzetter toe. De tegelzetter is gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. Het 6-jarig zoontje van de heer F. van der Spoel, uit de Vriendschapstraat, kroop met een oude kerstboom in vaders auto. Kennelijk had hö gedacht, dat niemand hem daar zou zien, wan neer hij daar een klein fik kie zou stoken. Dat pakte echter anders uit, want het vuur vrat gretig in de kerstboom en enkele ogen blikken later stond de auto in lichter laaie. Omstan ders slaagden er in het Jon. getje uit de brandende wa gen te redden. Wonder bo ven wonder kwam het ke reltje met de schrik (en waarschijnlijk een flink pak slaag) vrij. De brandweer bluste het vuur met een ne- velstraal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag Een korte, maar spectaculaire brand woedde gistermiddag in een grep pel tussen een loods met tweede hands auto's en een opslagplaats van gedistilleerd aan de Nieuw Mathenesserstraat. Het vuur, dat gretig een prooi vond in een hoe veelheid stookolie, in de droge sloot verspreid, ging gepaard met een enorme rookontwikkeling. Omstreeks twee uur ontdekte de 27- jarlge metaaldraaier A. Wendrlech grote rookwolken boven de naast de auto-loods gelegen machinefabriek van de firma West, waarin hU aan het werk was. Hij holde onmiddellijk de achterdeur uit en zag toen de enorme vuurzee. Met een collega drong bij de loods binnen en reed de twaalf auto's naar buiten, tenenelnde ze tegen even tueel explosie-gevaar te beschermen. InimMdeïs was ook de huaradweer ■gearriveerd. Mat een nevel-aitrtospu-i, vier -l&gednuk- an- twee h ogedruk-stra - len beati-eckfti de brandweerlieden het vuur. Binnen een half uur -waren zij de brand volkomen meester. Hoe de brand as oralis taan en waar de olie vandaan- kwam is niet bekend. In d'e droge sloot, diie wordit gébruikt als stortplaats voor afval, lagen wel een aantal olie-blikken, maan* -het is mi-et waarschijnlijk, daJt de ontbrande otie doaruiit afkomstig was. De -hoog uitslaande vlammen heb ben aan de opslagplaats van, gedistil leerd behoorlijke schade aangericht. De buitenmuur wend em stag aange tast, terwijl ook -grote stukken van heit asfaltdak vernield werden. Brand weerlieden trokken flinke stokken as falt van hot dak om eventtuele smeu lende resten, 4e doven. (Advertentie I.M.) Bokelweg 8890, Schiedam Tel. 15 3655. VLAARDINGEN, zaterdag. Door de commissie voor gepensioneerde N.V.V.-'eden zal weer medewerking worden verleend aan degenen, die aanvragen kunnen, indienen voor te rugbetaling van in het jaar 1965 be taalde huisvuilbelasting. Terugbeta ling is mogelijk, iudlen de belangheb benden in het jaar 1965 aan eigen en gezinsin komsten minder hebben noten dan ƒ5000. Men kan zich voor deze medewer king vervoegen bij de commissiele den van maandag 10 t.m. vrijdag 14 januari 's morgens van half elf tot twaalf uur in het Volksgebouw aan de Schiedamseweg. VLAARDINGEN. zaterdag. In het kader van de Hippo Campus-serie wordt dinsdagavond 11 Januari in zaal Harmonie aan de Schiedamse' weg een concert gegeven door het be kende Danzi-kwintet. ROTTERDAM, vrijdag. U heeft het onlangs in PS kunnen lezen: ondanks de welvaart stijgt het aantal winkeldiefstallen. Bet warenhuis Ter Meulen heeft vandaag een televisie~apparatuur in gébruik genomen om bier iets tegen te doen. Voor een bedrag van ruim f50.000 heeft men achttien camera's en een monitor aangeschaft, waardoor het mogelijk Is geworden vrijwel iedere afdeling in het oog te houden. Ter Meulen Is overigens niet de eerste in Nederland. C. en A, in Am sterdam heeft de spits afgebeten. Tijdens een bezoek van Ter Meulen- funotionarissen aan Amsterdam is hun gebleken dat de apparatuur grote preventieve waarde heeft. Directielid H. ter Meulen jr. stelt dat het niet in de eerste plaats de bedoeling is om dieven le vangen. Het gaat meer om de bescherming van het publiek. „Voor sommige mensen is het moeilijk om ergens van af te blijven. Terwijl ze genoeg geld hebben om le kopen. We pakken soms mensen die voor honderd gulden hebben gekocht en voor een tientje gestolen". Hoewel de heer Ter Meulen jr. niet kan zeggen hoeveel er per jaar ont vreemd wordt, hij weet wel dat het in de papieren loopt. Vooral de afde lingen waar grammofoonplaten en gereedschappen verkocht worden, werken stimulerend op grijpgrage vingers. Indien het televisiecircuit aan de verwachtingen beantwoordt, hebben er twee voordeel van. Het warenhuis omdat er minder gestolen wordt, het. publiek omdat het zich wel tweemaal zal bedenken voordat het iets steelt^ steelt. De droge sloot tussen de loods en de machinefabriek. Op de achtergrond een gedeelte van de glasfabriek. .DE SCHIEDAMMER' is verhuisd Het kantoor van De Schie dammer is -verplaatst van Lange Haven 193 naar Hoogstraat 76. Onse telefoonnummers lijn dezelfde gebleven, n.!, redac tie 266505, alle overige afde lingen: 2872 79, en 's avonds na hall zès: 13 5430. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau Rot terdam heeft de arbeidsmarkt in 1965 geen verruiming ondergaan. Eerder is er van nog meer verbrap- ping sprake, zo werd vanmorgen meegedeeld. De vraag steeg van 8160 eind '64 naar 8430 eind '65 het aanbod van 1080 naar 1100. Van het totaal aantal inschrijvin gen in 1965 (30.711) kou In 60 pro cent bemiddelend worden opgetreden. Het GAB stelde, dat de gebeurte nissen in Deventer en Limburg geen versterking van het arbeidspotentieel voor Rotterdam inhouden. „Het biedt voor ons geen perspectief", aldus de directie. „Enige zorg" baart de daling in het aanbod van horeca-personeel (no vember '65: 51, december '65: 39), vooral omdat komend voorjaar res taurant en buffet van De Doelen gaan draaien. Kust- en grote handelsvaart kam- pen nog steeds niet tekorten, speciaal in de lagere rangen. De interesse v$n jeugdigen voor deze tak van werk loopt terug. Een aarzelend begin van automatisering bU de koopvaardij leidt ertoe, dat er minder oltelieden en poetsers nodig zijn. .„SOTEDAM. MTtesttaa Hal Stede, lift Museum «e Schiedam Is op sater dag 8 en zondag 9 janusrl 1988 gratis toegangelijk, In'de benedenzaal»» i uit de Jaren 1006—192! Werk. van Erich (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM, vrijdag. Vandaag Is voor de Rotterdamse officier van justitie de 24-jarige Haarlemse kapi tein P. J. van der W. verschenen. HU werd 3 januari gearresteerd. Deze voormalige gezagvoerder van het Nederlandse motorschip „Inca" heeft tegenover de politie bekend ge durende zjjn chartervaarten in de buart van Zuid- en Noord-Amerika aan smokkelwaar tienduizenden gul den» te hebben verdiend. In het eerste halfjaar van 1965 maakte hij tussen Puerto Bolivar en Guayaquil in Ecuador via het Pana- makanaal acht reizen met bananen naar havens in Florida en de Mexi caanse Golf. Op de terugweg kocht de kapitein in Christobal, een vrijha ven in de Panamakanaalzone accijns vrije sigaretten en whisky, In de Baai van Jambell leverde hij dit af aan smokkelaarsboten die langszij kwamen. Per reis verdiende'Van der W. zo'm drieduizend gulden, die echter ge-1 deeld moesten worden met machlnis-! ten en stuurlui. Een van deze stuur-1 lieden heelt echter steevast gewei- gerd aan de smokkel deel te nemen. Waarschijnlijk door verraad in de gelederen van Zuidamerikaanse smokkelaars liepde boel fout. Op de negende reis bleken twee douanebo- ten zleh genesteld te hebben in de mouding van de JambeUbaai. Zij .hielden daar de bewegingen van. hei Hollandse schip in het oog en ver hinderden dat de .smokkelaars de kis ten .whisky en sigaretten aan boord namen, ,^v-.j De^ Inca werd naar Puorto Bolivari gedirigeerd, begeleid door de twee! douaneboten, De kapitein trachtte door: geknoei in '«tor*Uiftten nog het een en ander recht te trekken, Nummer-brieven, die volgens ons oordeel niet ter zake doende reageren op dc inhoud van de advertentie, worden niet doorgezonden GEMEENTE SCHIEDAM Bij de Accountantsdienst van bovengenoemde Gemeente kan een worden geplaatst. Vereist is het bezit van een U.L.O.-diploma, terwijl studie voor of het bezit van het praktijkdiploma „Boekhouden" tot aanbeveling zal strekken, Dc bezoldiging zal bedragen: bij de leeftijd van 16 jaar: ƒ264,— per maand; bij de leeftijd van 17 jaar ƒ287,— per maand; bij de leeftijd van 18 jaar ƒ313,— per maand; bij de leeftijd van 19 jaar ƒ339,per maand; bij de leeftijd van 20 jaar 365,per maand; Vakantietoeslag 4°/d per jaar. Een en onder exclusief de salarisverhoging per 1 januari 1966. Gunstige regeling inzake de toekenning van een tegemoetkoming in studiekosten. Deelneming aan gepremieerde spaarregeling is mogelijk. Eigenhandig geschreven sollicitaties, gericht aan het College van Burgemeester en Wethouders, dienen binnen 10 dagen na verschijning dezer advertentie te worden ingezonden aan het Hoofd van de Gemeentelijke Accountantsdienst, Stadhuis te Schiedam. Voor onze supermarkt in Schiedam zoeken wij een persoonlijke aanmeldingen in ons bedrijf of telefonisch. 's-Gravelandseweg 606-608 tel. 369107. Burgemeester eu Wethouders der gemeente Schiedam betuigen met wederkeri ge heilwens hun dank aan allen, die bewijzen van belangstelling bij de aanvang van het jaar hebben betoond. JUIST NU ADVERTEREN Foto - Film BOLFILMS VERGETEN? D« automaat staat voor u klaar. AUe soorten flhn. Foto K. van Vuuren. Hoogstraat 106. PASFOTO'S. Klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren. Hoog. straat 8, Schiedam, iel, 268720. Let op juiste adres. Diversen KAPSALON HÊLfcNE □e salon voor de betere per manent. Stroomloos voor leder bnar geschikt. J 7.50. Hélène tiècle-permanent, de meest Ideale natuurlijke permanent 10. Gratis balen en brengen £er luxe auto voor permanent, apsaion Hélène. Rembrandt- laan 22, Schiedam, tel. 2H7170. 1,reductie. WILTON-F UK NOORD N.V. SCHIID AM vraagt voor haar afdeling ELECTROTECHNIEK mol enlgo ervaring ïn het opnemen en het uitwerken van revisïetekenlngen en schema's van fabrieksfnsta llatïes. Een theoretisch-technïsche opleiding wordt voor het vervullen van deze func tie noodzakelijk geacht- Zij# die momenteel een opleiding in bovengenoemde zin volgen, worden eveneétu uitgenodigd te solliciteren. Sollicitaties te richten tot bovengenoemde moot-* ichapplj,postbus22, Schiedam, Voor toezending van een sol I leltatleformulfer kan menzlch tele-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 2