ROTTERDAMS DAGBOEK Waar kinderen voor sparen Redder krijgt ring HOOGOVENS UMUIDEN V- THE NEWPORT JAZZ FESTIVAL IN EUROPE 1966 Een tuinder greep en kreeg de kans bij Hoogovens ROTTERDAM RIJNMOND Festival Omstreden Wilt u eenzelfde kans krijgen als die tuinder? HOOGOVENS UMUIDEN Rotterdammers gaan steeds hoger wonen Sluiting Gulf bleek niet noodzakelijk Minder treinen op Oudejaarsavond -i - zaterdag 29 oktob» 1898 Van begin tot Avantgarde Dave Brubeck Max Roach FIE openlnr van De Doelen betekende niet alleen meer moge lijkheden voor de klas sieke muziek In Rotter dam. Dat bewijst de serie Jazzavonden die onder de titel .Newport Jazzfestival In Europe 1906' op zondag 6, maandag 7 en dinsdag B november hi de grote zaal gepresen teerd wordt. Door ge brek aan accommodatie zfyn belangrijke Jazz concerten ftltüd de Rot terdamse jazzllefbeb- bersneus voorbjj ge gaan. Tenzij roen de moeite nam om naar Scheveningcns Kur- haus of Amsterdams Concertgebouw te rei zen, een reis die niet alleen kosten maar ook vaak veel rompslomp met zich bracht omdat het vaak om nachtcon- certen ging. Men zou kunnen zog gen dat dit 'Newport Jazzfestival' (genoemd naar het Jaarlijkse fes tival in dp gdUlenwnlge plaats) de Maasstad een kans geeft haar schade In te halen want de drie avonden bieden vertegenwoordigers van vrijwel alle stromingen die de jazz tot nu toe heeft gekend. Zondag 8 november treedt op Wil lie „The Lion* Smith (69), een pianist die reeds voor de Eerste Wereldoor log met de jazz in aanraking kwam. Hij had in 1920 al zijn eigen orkest. Samen met hem in dat programma kan men het Dave Brubeck Quartet beluisteren, een groep die zich al tien jaar mag verheugen in een opmer kelijke populariteit. Veel „echte" (wat dat dan ook mag zijn) jazzfans houden niet van Brubeck, omdat hij In zijn spel veel klassieke invloeden verwerkt. Maandag 7 november het Harlem Rhythm festival, met de Uptown Swing All Stars, vijf musici die zich voor deze gelegenheid tot een ensem ble hebben samengevoegd: Roy El- dridge» trompet, Illinois Jacquet, te norsax, Milt Buckner, piano, Jlmmy Woode, bas, en Joe Jones, drums. Het zijn namen, die verbonden zijn aan vuat In d« lappin Hartlö ..Ftwlnir" word Albert Ayler wat In de jaren dertig „Swing" werd genoemd en wat nu in zijn heden daagse vorm „Mainstream Jazz" Stan Getz heet. Samen mei deze groep treedt een viertal tapdancers op, die het publiek zulten herinneren aan de ja ren dertig waarin de jazz nog hoofd zakelijk amusement was (en niet, zo als tegenwoordig vaak, een pseuxio- reügie), waardoor de zaak zo aan trekkelijk mogelijk gebracht moest worden. Verder deze avond het Stan Getz Quartet. Getz heeft de laatste vijftien jaar alle modestromen van Westcoast tot Hard Bop en Free Jazz doorstaan en een belangrijke plaats behouden door zijn eigen toon, de onuitputte lijke ideeënrijkdom en zijn flexibele manier van spelen. Na een tijdelijke terugval is hij mèt de Bossa Nova (daarvoor zorgt deze avond ook vocailste Astrud Giï- berto) weer teruggekomen en het lijkt er voorlopig niet op dat hij zijn plaats snel weer zal afstaan, gezien ook de, vooral tot de jongere gene ratie van jazzmusici behorende, leden van zijn kwartet: Gary Burton, vibrafoon, Steve Swallow, bas, en Roy Haynes, drums, De slotavond van dit festival staat geheel in het teken van de Avant Garde. Max Roach bevindt zich al sinds het begin van de jaren veertig in de jazzvoorhoede. Eerst als onder deel van de Bop-revolutle, later meer als eenling. Hij experimenteerde daarbij vooral met Ingewikkelde en ongebruikelijke maatsoorten. Samen met zijn vrouw Abbey Lincoln heeft hij zich, met zijn muziek, de laatste jaren vooral ingezet voor het niet- muzikale doel; de gelijkberechti ging van de negers. Naast hem spelen Ronnie Matthews, piano, Jimmy Merritt, bas, en Freddie Hubbard, trompet. Sonny Rollins is een saxofonist die zich al snel wist los te maken van de invloed van Charlie Parker. Hij gold omstieeks 1955 als een zelfbewuste vernieuwer (composities Oleo, Paul's Pal), Na de opkomst van John Col- trane (de grote afwezige in dit gezel schap) daalde zijn populariteit, die hij na 1900 niet helemaal zonder succes met ook buitenmuzikale zaken trachtte terug te winnem. Zeer omstreden figuur van de eigentijdse (Free) jazz is Albert Ayler, een tenorsaxofonist, die in Nederland, o.a. in jazzclub B-14, al eerder te horen was. Ip zijn saxspet is van alles te horen: woeste pogin gen om de knellende band van de thema's te doorbreken, invloeden van kinderliedjes, straatmuziek, volks muziek, kermis. Voor de tegenstan ders vertegenwoordigt hij de com plete chaos, zijn aanhangers zien in hem dé vernieuwer. Naast Ayler zijn te horen Donald Ayler, trompet, Ro nald Jackson, drums, Wiiiiam Foi- welt, bas, en de Nederlandse vlolist Michel Samson, die vorig jaar In het Amsterdamse concertgebouw „ge duelleerd" heeft met Ornette Cole- (ADVERTENTIE) Tussen kool, aardappelen en gladiolen was Kees Huibers 20 jaar lang eigen baas. „Ik heb een paar jaar geprakkizeerd voordat ik de sprong waagde. Maar na 14 dagen Hoogovens wist ik het al: dit besluit had ik al jaren eerder moeten nemen. Nee, ik wist helemaal niet welke kant van het bedrijf ik op wilde. Stop me maar ergens, zei ik en toen hebben ze me van Hoogovens uit opgeleid tot 2e gieter. Nu ben ik ie gieter. Afwisselend werk is het met elke dag de directe verantwoordelijkheid bij de produktie van zo'n 1000 ton kwaliteitsstaal. Zonder ellebogenwerk heb ik dit bereikt, omdat Hoogovens z'n mensen kent en kansen geeft. Ik heb plezier in m'n werk en dan werk je licht!'* Bouw uw toekomst op staal (ADVERTENTIE) U rit misschien met hetzelfde probleem eb indertijd die tuinder: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in vwfrk dut U ligt, goed loon. Hoogovens biedt manen die echt willen Veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: Hoogovens IJmuiden, Personeelszaken, gebouw „Buitenhof. ik stel prijs op meer informants over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Geboortedatum: Adres: Gehuwd/Ongehuwd Woonplaats: RF 792 Bouw uw tookomot eg «taal VDe spaarbank te Rotterdam heeft ook dit jaar weer een enquête gehouden onder de schooljeugd om erachter te ko men, waarvoor de kinderen (van 12 tot 14 jaar) sparen. Een motie- venonderzoek heet dat met een duur woord. Do vraag die aan rond 1500 kinderen werd gesteld luidde: „Als je straks voldoende gespaard hebt, wat ga je er dan mee doen?" Ik ga u niet vervelen met cijfers. Laat ik volstaan met het noemen van de Uen meest genoemde spaarmotleven. Dat zijn 1, doorsparen, 2. ftels, 3, trouwen/uitzet, 4 'bromfiets, 5. auto, 6. vakantiereizen, 7, huisvestirjg, 8. radio, 9. watersport en 10, pickup. Veel aardiger dan al die cijfers zijn de afzonderlijke antwoorden, die de spaar bank in het enquête-rapport heeft gepu bliceerd en ook do wijze waarop de spaarwerrsen worden geformuleerd. „Laten staan- tot Ik oud genoeg ben om het eraf te halen", schreef een meisje. Een braaf kind, dat een degelijke huis vrouw wordt, lijkt me. Er zijn ook nogal wat kinderen die ver voorutl kijken, heigeen blijkt uit de vol gende antwoorden: „aandelen en effec ten kopen", „bewaren voor de toekomst" „premielemng sluiten"; „postzegels ko- tóVnen mengen"; „Aan or.gelukkigen kinderen geven". De aardigste antwoorden vind ik de hek vage cunschrij vmgen zoals: „Beste den voor mijn hobby." De jongen die dit opschreef moet gedacht hebben ver der hebben Jullie er mets mee te maken. Tot slot enkele nergens bij onder te brengen reacties; „Iets moois kopen"; „Mijnheer N Ij man een cadeau geven als we weg zijn"; „Zakjes patat kopen"; „Een hartewens"; „Inkopen doen"; en de2e: „Bij de drogist versnoepen". pen en later met winst verkopen"] „als je het nodig hebt dan pas van de «paar bank halen". Er zijn hele grote en hele kleine spaar- wensen. De een meldt vastberaden, dat hij spaart voor een boerderij, een ander denkt aan een eenvoudige huurkamer en echrljft op „onderdalttoeken". Sociale bewogenheid ontbreekt niet, Luister maar: „Tets kopen voor koperen bruiloft van mijn, ouders"; „De beete dokter van de wereld opzoeken en dan kijken ot hU mijn vader kan genezen, want hij heeft reumatiek." Onder het kopje liefdadigheid lees tk: „Geld geven aan arme mensen"; „Wees kinderen helpen"; „Huizen bouwen voor Het bouwen in drie of vier la gen van woningen we! te verstaan zal in Rotterdam bin nenkort tot bet verleden behoren. Het wordt: hoog of laag, d.w.z. flatgebouwen van ten minste acht lagen of eengezinswoningen. De zogenaamde etagewoningen gaan dus verdwenen. De eerste Rotterdamse wijk die ge heel volgens dit principe zal worden volgebouwd ls Ommoord In de Prins Alexander polder, waar onlangs door wethouder Polak de vlag werd gehesen op het eerste daar gereed gekomen flatgebouw van Era. Ommoord krijgt een centrum van flatgebouwen die In hoogte variëren van acht tot twaalf verdiepingen, De rest van de wijk (on geveer 10.000 woningen) zal bestaan uit eengezinswoningen. De wijk Ommoord wordt dus wel een heel bijzonder stukje Rotterdam, omdat men er tevergeefs zal zoeken naar de bekende etage-woningen die de Nederlandse woningbouw van voor Toen de feestelijkheden „121/» jaar Lijnbaan" in de prille lente begonnen, kondigde de vereni- ging Winkelpromcnade Lijnbaan de instelling van een „Lijnbaan- ring" aan. Dit najaar zal zo'n ring voor het eerst worden uitgereikt aan een man, vrouw, meisje of jon gen, die zich voor Rotterdam en haar bevolking bijzonder verdien stelijk heeft gemaakt. De uit vier personen bestaande jury kreeg als enige richtlijn, dat de ge kozene niet Iemand moest zijn. op wie de schMnwerper van de publieke be langstelling vaak wordt gericht. Er werd een lijst met achttien kan didaten opgesteld en van hen komt de 29-jarige loodgieter Frederlk Hendrik Werkmeester van de Yredenoordkade 38, in aanmerking voor de Lijnbaan- ring 1986. De heer Werkmeester heeft op 12 Januari onder zeer moeilijke omstan digheden met gevaar voor eigen leven de toen 8-jarige Rudolf Antonius van Veen van de Kerkhofstraat 42a gered uit de Rotte. Het kind, dat door het ijs was gezakt, was enkele malen onder water verdwenen, voordat hij met veel inspanning in veiligheid kon worden gebracht. Op donderdag 10 november 'a mor gens om 10.18 uur zal de voorzitter van de vereniging winkelpromenade Lijn baan de eerste HJnbaanring aan de vinger van de dappere redder schut- en na de oorlog zo lang heeft geken merkt. De reden voor deze beslissing is een eenvoudige. Het zit hem ln de liften. Flatgebouwen van drie tot vier ver diepingen hebben geen liften en de doodeenvoudige reden dat liften over zo'n korte afstand niet rendabel zijn te maken. Die rentabiliteit komt pa» la panden van acht woonlagen. Van daar dat de bouwen ln Ommoord de hoogte in moeten of dicht bij de grond moeten blijven. Een advertentie van de si- garettenfabriek Laurens, die mij deze week onder ogen kwam doet mjj er niet meer aan twijfelen, dat Caballero anders is dan andere. In deze advertentie dient als achter grond voor een pakje van dit merk namelijk een afbeelding van het monument voor de gevallenen op de Lijnbaan. (Van een onier verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Alge hele sluiting van de raffinaderij van Guif OU in Europoort Is, naar aanlei ding van klachten over luchtveront reiniging, niet nodig gebleken. Vol staan kon worden met buitenbe- drUfBtelllng van dat gedeelte van de raffinaderij dat reeds gedurende twee jaar aan de produktie had deel genomen. Dit ls het antwoord van b. en w. van Rotterdam op schriftelijke vra gen van het raadslid, de heer S. Groe nendijk (CPN). De heer Groenendijk wilde weten waarom de raffinaderij, in tegenstelling tot mededelingen van burgemeester W. Thomassen, niet ls stilgelegd om werkzaamheden te ver richten, die luchtverontreiniging had den moeten tegengaan. B. en w. zeggen in bun antwoord, dat er verschillende verbeteringen aan de installaties zijn aangebracht. Bij het aanbrengen van verbeterin gen is de afdeling Hinderwet van de dienst Bouw- en Woningtoezicht nauw betrokken; zij pleegt overleg met de bedrijfsleiding van Gulf, Desgevraagd verklaren b. en w. dat er bij de afdeling Onderzoek Luchtverontreiniging van de Keu ringsdienst van Waren op 1 novem ber drie vacatures zullen zijn. In 1885 zijn de meet werkzaamheden door personeelsgebrek in mindere mate verricht. Ook nu is hierdoor een wel overwogen selectie van de metingen noodzakelijk. UTRECHT vrijdag (ANP). Evenals vorig jaar zal de reizigers treindienst in de avond en nacht van 31 december op 1 januari aanzienlijk worden ingekrompen, - Na half tien avonds zujlen ongeveer driehonderd treinen niet rijden. De wijzigingen zul len op de stations worden i maakt. ROTTERDAM, zaterdag. De gemo derniseerde zaak van Muzieklnstrumen- tenhondel A. J. de Vreng enzns aan de AnmlMnl 4a T).ia4,h...aa Ia a/aIa, vin ae verkoopafdeling is groüüig ge wijzigd en biedt plaats aan «enl grote collectie orgels, accordeons enMMw» muziekinstrumenten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 1