V oorber eidingen Mammoetwet SCHIEDAM M .ARGUS" ARGUS ILLUSTRATOR RIEN POORTVLIET: 'JE MOET KINDEREN NIET BEDUVELEN' J. N. L. van Dam overleden Verbetering openbaar vervoer Speculaas varkens "Si SCHIEDAM Twee grote hartstochten tekenen en jagen Braaf kindje Frans Happel 'L Honden Reclame Bril Jaeht GESLAAGDEN Metrolijn via Kethel naar Vlacirdingen Verfraaiing van Koemarktplein BIJ ULO'S EN HET VGLO Judo-examens Waterschade door openstaand aftapkraantje kantoorbediende (vrl.) 5,90 M O N OPOE Eért van de 1425 brillen van - ƒ20,- Oranjestraat 9 Telefoon 266431 woensdag 9 november 1966 - pag. 5 Ot, Sien en Fulco TTEEFT u zich wel eens af gevraagd, wat voor schoenen Fulco de Minstreel droeg? Hoe zijn wambuis was ge maakt? Of, wat de juiste bouw wijze was van het Slot op den Hoef? Ik niet. Rien Poortvliet wel. Waarom zijn de sportkou sen van Ot altijd afgezakt? De kousen van Ot horen op zijn schoenen te zitten, anders zou Sien, en laat staan uw kinderen, hem nooit herkennen. Dingen waar een illustra tor van boeken rekening mee moet houden. Waar Rien Poortvliet reke ning mee moet houden. Hij illustreert hoofdzakelijk kinderboeken. En zodanig, dat hij zich in de loop der jaren ge schaard heeft, tussen het kleine aantal goede illustratoren, die in ons lage landje werkzaam zijn. «Als ik een kinderboek illustreer, ben ik me er terdege van bewust", eert hfl. bQna dicterend. „Kinderen rijn scherpe waamemertjes. Dan moet je se ook niet beduvelen, al moet dat soms ten koste van de ar tisticiteit zaan". Hij poneert deze stelling, als het gesprek al een klein uur op gang is. In zijn eigen, sfeervolle woning in Kethel, ontspannen (met kruis nor en Noorse sloffen) op een hank han gend, zijn charmante en sportief ge klede echtgenote in zijn onmiddellij ke nabijheid. Op de bovenverdieping slapen twee kleine Poortvlietjes; drie honderd doen beneden hetzelfde. Boven de bank: jachttrofeeën. Zo veel, dat de vraag „ol meneer jaagt" eigenlijk overbodig is. Maar zijn grote hobby is een hoofdstukje apart. Ai houdt het een met het ander nauw verband. Tekenen, en jagen. TTGE oud is Rien Poortvliet Hij J-J- zegt het. „En hoe oud beat u". Samen nog niet oud genoeg om AOW te krijgen. „Ik tekende eigenlijk al in de kin derstoel en later aan de keukenta fel. Aardige beestjes en zo. Ik was vroeger een braaf kindje hoor. Voor zieken en treiteren had ik geen tijd. Trouwens, mijn moeder had de de gelijke instelling vaai „ga jij maar eerst diploma's halen en dat heb ik dan ook gedaan". Hij heeft geen speciale tekenopleï- ding gevolgd. „Wel was ik een tijdje op de Akademie", zegt hij en prikt een vinger naar het plafond. „Het werd een teleurstelling voor me. Ik dacht er te kunnen bijschaven, maar er wa ren, voor mij tenminste, te veel bij vakken. Vlakke meetkunde, in plaats van handen te leren tekenen, of zo nu en dan eens een blote juf. Ik wou door er te geestig zijn, en toen zeiden ze me, dat ik maar op moest donderen". Alle begin is meestal moeilijk. Dat was het ook voor hem. „Als je zo'n jaar of achttien bent, dan vind je zelf toch wel dat je leuke tekeninge tjes maakt. Ga je opsturen naar al lerlei weekbladen. Werd niets. Later ^grijp je, dat die tekeningen het he lemaal niet waren". m .ate je illustreert moet je het boek bladzijde voor bladzijde doorlezen Foto's Ton den Haan Urban, Sep en Amber. Geen gewone honden, volgens Rien Poortvliet, Hein Fentener van VHssingen, Il lustraties: Rien Poortvliet. Op stapel: een aan deze tijd aange paste uitgave van Ot en Sien, Van Godfried Bomans. „Illustreren moet je goed doen. Al le boeken lees ik door. Ja, helemaal. Dat moet wel. Je kan een boek even doorbladeren en denken dat je het dan wel weet, maar gegeven moment staat ex- opeens op bladzijde 92, dat de vader van een jongen, beschre ven in het boek, een bril draagt met een zilveren montuur. Zal je hem op de omslag zetten met een normaal montuur. Dat kan toch niet?" Naast het tekenen doet hij nog aan boetseren en schilderen. En spelen op zijn, nog gloednieuwe, orgeltje. „Dan blijft de Calvinistische geest in huis hangen. Ik ben gereformeerd, dat zijn niet zoveel jongens met een vak als dit". En dan weer schertsend: „En soms blaas ik wat op mijn jacht hoorn". JONGSTE bediende op een reela- mekantoor was zijn volgende stap. Na daar een tijdje het perceel schoon gemaakt te hebben, kwam de militaire dienst. Bij de Marine op de Karei Doorman. „Met de blote borst hè. Toegevoegd tekenaar van het ma rineblad „Alle Hens". Ik liep zoge zegd Marokko te verslaan". Na de dienst? Weer reclame. f.Want hoe Is het? Je Wilt toch ook wei eens gaan trouwen, en dat kan Wet ais je alleen maar beestjes te- xent. Dus reclame. Tekeningen van gelukkige kinderen, die Bieb vet vre- {«n aan de een of andere heerUjke *ocp» en dergelijke dingen". 0N DER WIJL een paperclip ver moordend en met het restant de ^kleding van de bank beproevend, «omt zijn relaas het eerste door hem geïllustreerde boek voor. Van «an Rensenbrlk. Over huisdieren, ongeveer dertig boeken volgden. Ge- jchreven door oun. Jaap ter Haar, Ghrls Scheffer, Leonard Huzlnga, T\E drie honden dromen van klul- ven en van allerlei andere ge noegens die er in hun wereldje be staan. „Die oude moeder overste, daar rechts, is Amber. In het midden "Ur ban en dat kleintje Is Sep. U denkt natuurlijk dat Amber en Urban ge wone honden zijn. Ogenschijnlijk, maar ze zijn bekend. In een week blad zijn hun lotgevallen uitgebreid beschreven en getekend. En. Sep heb ben we pas, die is voor de hazen en konijnen". Zijn vrouw protesteert zwak: „Sep is van mij". „Q-K„ maar als er gejaagd wordt, gaat Sep mee". Achter in.de kamer een papegaai. „Praat niet. Beesten moeten niet ouwehoeren aan mijn kop". heb liever dat ze myn auto in el kaar rijden of mijn televisietoestel weghalen, dan dat er iemand ook maar een gewei meeneemt". Zijn vrouw vertelt dat ze de trofeeën zelfs niet mag afstoffen. Poortvliet: „Mis schien dat onze bescherm-engeltjes daarboven wel denken dat we een muf gezinnetje zijn, maar afstoffen hoeft niet". Wens W/*E „sluiten het jachtseizoen" en keren nog even terug tot het il lustreren. De grote wem van Rien Poortvliet: „Ik zou zo ontzettend graag eens een goed Sinterklaasboek willen illustreren. Niet zo'n boek wat je cadeau krijgt bij tweepakken havermout. Echt een goed boek, waarin Sinter klaas heilig is". Wie weet wat Sinterklaas voor hem in petto heeft.- TIET woord jachthoorn is geval- 11 len, een hond voor hazen en ko nijnen, de geweien en geweitjes aan de muur. "We gaan jagen. In woor den. „Veel mensen spreken vaak afkeu rend over de jacht. Arme dieren en zielige beesten en zo. Maar ze verge ten dat sommige dieren afgeschoten moeten worded". En het is trouwens ook niet zo, dat we coüte que eoüte willen schieten. Neem dat gewei naast dat péppertje. Voordat lk die bok schoot had ik hem al vaak gezien. Maar dan dacht ik: „de bronstijd komt, maak dat nog maat even mee". En als je hem dan later geschoten hebt, ligt er eigenlijk een dierbare. Dat klinkt misschien wel schizofreen maar zo voel je 'het"* Rien Poortvliet heeft een eigen jachtje, maar krijgt ook vaak uitno digingen. Van alle kanten. „Dat komt omdat ik tijdens het ja-, gen veel teken. Dieren, maar ook de jagers zelf, Dat vindt men leuk. En ik doe het graag. Het is een soort te genprestatie voor een uitnodiging", Zijn trofeeën zijn hem heilig. „Ik; SCHIEDAM, woensdag. In z(jn woning aan de Broersvest is zaterdag overleden de heer J. M. L. van Dam, een bekende figuur uit de plaatselijke biljartwereld en die uit bet gehele dis trict van de KNBB. HU bereikte de leeftijd van 57 Jaar. Toen in 1944 het district Schiedam van de Koninklijke Nederlandse Bil jartbond de centralisatie van het bil jartwezen In Schiedam, Vla ar dingen en Maassluis begon behoorde Jan van Dam tot de distriotbèstuurdëra,Hij was toen lid van de Schiedamse Bil jartvereniging „De Unie" en ging la ter over naar. de verenlnging „Rem brandt" eveneens van hier, In 1949 werd hij tot voorzitter gekozen, een functie die hij meer dan tien jaar zou vervullen. Onder zijn leiding kwam het district tot grote bloei met een maximum van zesentwintig aange sloten verenigingen. Hij dankte dit succes aan zijn vele vrienden en een opgewekt humeur als mede een grote beminnelijkheid die hem overal gezien maakte. Bij zijn af treden als voorzitter werd hI3 tot ere voorzitter van het district benoemd. Bij de teraardebestelling heden middag op de Algemene Begraafplaat/ bewees een groot aantal büjartvrlen den hem de laatste eer. Hieronder wa ren deputaties van het huidige dis- trictsbestuur en verenigir gen ..yan bin nen en buiten Schiedam. SCHIEDAM. In het Gemeente ziekenhuis slaagden voor het diploma A ziekenveroleging de zusters F. E. Aleman, A. M. Eijsbergen, M. J. Grlj- zenhout, C. M. Kooy, M. Magito, H. "Mouter.'W: S. Salverda. B. en w. bepleiten: (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag, B. en w. Van Schiedam streven naar verbete ring van het openbaar vervoer. Zo zfln kortgeleden nog de wensen voorgelegd aan de Commissie Vervoersvergunnin- gen te Den Haag, die o.a. tot taak heeft de doelmatigheid van de openbare vervoersvoorzieningen te bevorderen, Voor een verbetering op korte ter mijn is gevraagd om betere bussen, een grotere frequentie in de dienst regeling en het tijdig invoeren van meer of gewijzigde buslijnen bij het gereedkomen van nieuwe woonwijken. Ook is met klem gevraagd om aan dacht te willen besteden aan het doortrekken van tramlijnen van Rot-' terdam naar het westen van Schiedam, Nieuwland en Kethel. Voor de verdere toekomst heeft het College gevraagd om het doortrekken van een metrolijn uit Rotterdam, vla de Rotterdamsedijk over Kethel naar' Vlaardingen. Verder Is btf de Commissie gepleit om het aan de W.SJVÏ. opgelegde lokale vervoersverbod voor Schiedam op te heffen of te beperken. Met de W.S.M.. bussen zou een rechtstreekse verbin ding van Schiedam-West met Rotter dam-centrum verkregen kunnen wor den, wat voor het publiek aantrekke lijk is. Met de R.E.T. wordt regelmatig con tact onderhouden, waarbij het meestal gaat om de verhoging van de frequen tie van busdiensten, aanpassing van de routes aan nieuwe behoeften als gevolg van de stadsontwikkeling, het plaatsen van abri's, enz. Zo is kort geleden nogmaals aangedrongen op het Instellen van een rechtstreekse busverbinding van Nieuwland met Rotterdam-Centrum (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, Aan do verfraaiing van het Koemarktplein zal iets worden gedaan. Het Colle ge heeft besloten het gazon op het plein te verfraaien met bloemen in bakken, zulks op voorstel van de dienst Gemeentewerken, Bolgewassen zullen niet meer In het gras worden geplant. Ook wil het College, op ver zoek van Raadsleden onderzoeken of het plaatsen van enige banken op of nabij de Koemarkt mogelijk is. INFORMATIEDIENST HUISVESTING IS NIET NODIG (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Het In stellen van een telefonische infor matiedienst van het Bureau Huis vesting, zoals Rotterdam heeft, wordt niet overwogen. In Schiedam gaat het, 1d tegenstelling tot Rotterdam, om betrekkelijk kleine aantallen wo ningen en de afstand vanuit de ver schillende wijken naar het Bureau is bepaald niet te vergelijken met die in Rotterdam. Aldus delen b en w mee qp desbetreffende vragen van Raads leden bij het onderzoek van de begro ting. Wel zal worden overwogen of het nuttig Is de gegevens omtrent leeg staande woningen, die. moeilijk ver huurbaar zijn, te publiceren. Op grond van deze gegevens zou men zich tot het Bureau Huisvesting kun nen wenden. SCHIEDAM, woensdag. Ten ein de een verantwoorde aansluiting: te krijgen op de binnenkort In werking tredende Mammoetwet zijn bij het ge meentelijke voortgezette onderwijs de nodige voorbereidingen reeds getrof fen. Zo Is op de helde Willem de Zwij ger-uloscholen met ingang van de cur sus 1966-67 een wijziging van het leer plan voor het eerste leerjaar doorge voerd. Bovendien is aan de Minister van Onderwijs en Wetenschappen ver zocht te willen toestaan dat de Willem de Zwijger-ulo I vanaf de cursus 1967- '68 wordt Ingeschakeld bij het zgn. „m.a.v.o.-cxpcrlment. Op de school voor voortgezet ge woon lager onderwijs (v.g.l.o.) is reeds eerder, nl. met ingang van de cursus 1964-65, gewerkt in de richting van een school voor lager economisch en administratief onderwijs (l.e.a.0.), ook passend in de Mammoetwet 1968. Zo delen B en W mede bij het onder zoek van de Begroting, LAGERE SCHOLEN Maar ook aan de veranderende plaats van de lagere school in het on derwijsbeleid van morgen wordt In Schiedam aandacht besteed. Het Col lege denkt daarbij oa. aan een zo danige heroriëntering van de leerstof, dat deze meer in overeenstemming Is met de geestelijke ontwikkeling en de capaciteiten van de leerlingen, aan de doorstroming naar het voortgezet on derwijs en aan de zich wijzigende structuren in de maatschappij. De laatste veertig jaar is er een aan zienlijke wijziging gekomen in het'la ger onderwijs. Immers, vroeger ging de overgrote meerderheid van de leer lingen na de lagere school het arbeids proces in; slechts een klein percenta ge studeerde verder. Door de leer- pllchtverlenging, de democratisering van het onderwijs en door nog andere factoren is de behoefte aan voorgezet onderwijs toegenomen. Volgens de ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek ging in 1965 99 pet. van de leerlingen der zesde klassen naar het voortgezet onderwijs, OPLEIDING Een verheugend teken, vinden B en W. Doch daarmee ls wel een wijziging gekomen in het begrip „opleidings school". Het is nu niet meer denkbaar dat In een stad als Schiedam slechts op één of enkele scholen de leerlingen worden opgeleid voor het voortgezet onderwijs. Eigenlijk moeten alle lage re scholen de leerlingen opleiden voor die scholen voor voortgezet onderwijs, waarvoor deze kinderen volgens Intel ligentie, werkkracht en karakter ge schikt moeten worden geacht. De sti mulans vanuit het gezin is hierbij van groot belang. In de huidige school is het door toe passing van differentiatie en individu alisatie in een niet strak klassikaal sy steem mogelijk, rekening houdend met de persoonlijke geaardheid en aanleg van het kind, dit kind te brengen tot een optimale prestatie, uitmondend in de Juiste school voor voortgezet on derwijs. Ten slotte wijzen B en W er op, dat reeds nu, maar zeker bij het In wer king treden van de Mammoetwet, de waarde van dc vanouds bekende exa- mlneerbare stof voor het toelatings examen niet overschat moet worden. Meer dan voorheen wordt het belang onderkend van het ontwikkelen van een juiste wijze van studeren van de leerlingen. SCHIEDAM. In de maand okto ber zijn weer een aantal leerlingen van sportschool Bishoff voor hun exa men geslaagd. Het examen werd af genomen door de leden van het Schie damse Zwarte Banden College, de he ren P. J. Jagtman, H. C. de Jong, J. Kleyheeg, B, van Thlel en W. Bishoff. Jeugdjudo, gele slip: Roy Broek man, peter Bruggeling, Berry van Duyn, Herman Horman, Roland Rein- tjens; Ronnie Rijken, George Smits. Gele band: Slmone Bergwerf, Alfred Druppers, Jaap van der Ende, Rob de Koster, Dick Kuiters, Peter Mel- lema, Desiré Parthesius, Freek de Rooy, Johan Seip, Ruud Steenbergen, Bert de Vos, Ed Waardenburg. Oran je slip: Ron Dijkstra, Ron Xornfeld, Ricco Lauwers, Jan Meier, Hans van Nesse, Oranje band: Dick van Gendt, Willem-Jan Nooteboom. Groene band: Dik de Jong. Senioren, gele band, de dames: A. Smits, A. willemse. Oranje band, de dames: A. van Aalst, E. Blok, G. Buy- tenhek, L. Kalden en de heren: J. F, Berggren, J. Bischop en M, Folsche. SCHIEDAM. Op de tweede vrijdag van november werd eer tijds in Schiedam de jaarlijkse grote imrkensmgrkt gehouden. Aan het einde van de 19de eeuw voor de laatste keer doch de her innering leejt nu nog voort. Tij dens deze marktdagen verkochten de Schiedamse bakkers varkens nan speculaas, sommigen zelfs ponden zwaar, die dan in de eta lages te pronk werden gezet. Vrij wel alle Schiedammers kregen dan „spikkelaasvarkens" bij de koffie en dis gebnxik bleef in zwang toen de varkensmarkt zélf in ket vergeetboek tons geraakt De laatste jaren zijn het de wei nige echte Schiedamse bakkers die op deze wijze de tweede vrij dag in november in ere houden. Wie hier of daar een groot var ken van speculaas, bezet met amandelen achter de ruiten van een bakkers winkel ziet staan, ireet dus dat hiermee de vroegere varkensmarkt wordt herdacht en iat de krulstaarten die hiervoor node! hebben gestaan .een goede zestig jaar geleden op grote schaal in en rond de stad werden gehouden. Dit hield verband met de jene ver-industrie die duizenden liters spoeling opleverde, een uitstekend krachtvoer voor de varkens dat centimeters difc spek aanzette. Met de komst van de spiritus werd ook voor deze varkens de spoeding dun. Hun aantal Uep be duidend terug wat ook ten slotte het einde van de varkens-jaar markt betekende. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Een open staand aftapkraantje was de directe oorzaak van een aanzienlijke water schade In het pand no. 25 aan het Bert Ver hallen plein, Bij afwezigheid van de bewoners, klom een van de buren door een slaap kamerraampje naar binnen en sloot het kraantje af. Enkele personeelsleden van de GTB waren snel ter plaatse, om een even tuele kortsluiting in de elektrische lei dingen te voorkomen. Van der Knaap Jurgens Zn., N.V. Mercuriusstraat 6, Vlaardingen vraagt voor de afdeling Boekhouding een jonge actieve Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan bovenstaand adres. Amsterdam je hebt een zoute smaak door MEIJEB SLUYSER Ruim 200 pagina's op prachtig pa pier, gevoelige illustraties van W. Bijmoer met foto'a uit de verzame ling van K. Spook. Verkrijgbaar bij bijkantoren, agenten en bezorgers, alsmede de boekhandel, of rechtstreeks bij N.V. Het Parool, afd. uit geverij, Postbus 433, Amsterdam. Hoogstraat 2 - Schiedam - Tel. 26 88 08 donderdag 2-8 vrijdag 2-7-9.15 zaterdag 2-7-9,15 zondag 7-9.15 maandag dinsdag 2-8 woensdag 8 HERCULES CONTRA GOLIATH Kirk Morris - Barbara Lojr Keiharde mannen ln sadistische gevechten. 14 jaar ClnemoScope Technicolor zondag 2-4.15 woensdag 2 BEAT - BEAT - BEAT The Beatles - Peter Se Gordon - The Rocking Berries - Hermans Hermits e.v.a. ln een ongekende film. AUe leeftijden Cinemascope - Technicolor. zaterdagnacht 12 u. De realistische ölm: Slaaf van zijn driften Mannen die alleen maar nemen en niets geven en vrouwen ln hun wurgende greep houden. 18 jaar Foto - Film ROLFILMS VERGETEN? De automaat etaat voor u Maar. AUe soorten flhna, Foto K. van Vuuren, Hoogstraat 106, R19 PASFOTO-S KLAAR TERWIJL U WACHT. Foto Van Vuuren, Hoogstraat 106. Schiedam. Tel. 286720. Let op het juiste «teea. Een leuke vlotte brl! eenvoudig en sirak van vorm, maar daardoor heel charmant. Prijs Bovendien ontvangt u gratis aan garantie- certificaat. Uw bril is 2 JAAR verzekerd togen beschadiging en breuk, ook de glazen. Als o lid bant van een Schiedams ziekenfonds wordt het nog interes- santer, U krijgt 20 pet. korting op uw montuur en bovendien 15,— uit uw aanvullende verzekering. Deze mooie bril komt dus op 20,— minus 20 pet. 16,— minus 15 aanvullingstonds is ƒ1,— bij betalen. GLAZEN GRATIS. ...ld as

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1966 | | pagina 2