'Havennota stelt ons voor problemen' Xerxes-beatle N. Heijerman 'gekortwiekt* Ole Madsen: ga kalmpjes aan weer beginnen Behoort u ook tot de ingezondenstukken- schrijvers? VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL: ROTTERDAM RIJNMOND pwsn ONTHUTST DOOR SCHORSING Ongelukkig BELEID RIJKSOVERHEID VER BENEDEN DE MAAT VERDELING RUIMTE VOOR VERKEER DOOR PRIJS MECHANISME pagina 4 - dinsdag 3 januari 1967 Ir. J. van den Berg (Van onze sportredactie) ^ERXES-beatle Nol Heijerman is „gekortwiekt". Niet (loor zijn kapper, maar door de KNVB. De strat'eom- missie heeft hem vlak voor de jaarwisseling een schorsing opgelegd van vier wedstrijden, waarvan één voorwaardelijk en dat betekent dus dat hij tegen Go Ahead, Fortuna '54 en ADO mag gaan zitten toekijken. NOL HEIJERMAN: Doe wedstrijden toekijken NoL Heijerman dromerige ogen onder een verwarde haar dos begrijpt nog steeds niet waarom scheidsrechter Regtop hem in Groningen tijdens de wedstrijd tegen GVAV op de bon heeft geslingerd „Ais ik iemand nagetrapt of geslagen zou hebben, dan zou ik me tn m'n lot hebben geschikt en dan zou deze straf een les voor me zijn geweest, maar nu ben ik me van geen kwaad bewust In het bewuste duel met Fiet Fransen heb ik alleen maar even flink doorgezet. Ik doe zo iets wel honderd keer m een seizoen" „Pos na afloop hoorde lk dat Ik een offloiëta waarschuwing had gekre gen. Wegens fors spel had de scheidsrechter op het w edHtrydfor- mulier geschreven, maar de atraf- commissle heeft me geschorst wegens ruw spel. Dat vind ik vreemd. Tussen fora en ruw spel bestaat volgens mU een groot verschil. Ome trainer Kurl Under, vond het onrechtvaardig, HO wilde in beroep «aan. maar daar hebben we maar van af gezien. Dat helpt toch niets". Drie wed stiijdei) schoi slug kan voor een betaalde voetbal een flinke inkomstenderving betekenen ,Als Xerxes kwaad wil gaat het me ƒ800 aan salaris en premies kosten Bo vendien is het bij ons regel dat een speler die geschorst wordt een flinke boete krijgt, maar ik heb al gehoord dat dit in mijn geval niet zal gebeu ren, omdat ook Xerxes van oordeel ls dat ik niet gestraft had mogen worden". Nol HcUcinum (28 Jaar. viUsczcl) laat er geen twijfel over bestaan dat de affaire hem heel org dwars zit „In dc acht jaai dat ik nu betaald voetbal speel vlei jaar HVC, vici jam Xetxts ben ik nog nooit uit liet veld gestuurd en heb ik nog nooit een waarschuwing gehad Icdeie voctballci piobeert m een wedstrijd wel eens wat te „versieren", maai ruw spel Is» er nooit bij geweest En nu dit Ik heb er geen slapeloze nach ten van gehad, dat niet, maai ik heb e> wel last van Vooral buiten, op straat. Iedeieen begint ei ovei Zon dagavond bij het dansen ook Ik ben maar gauw naar huls gegaan". TVTOL HEIJERMAN i« er zich van bewust dat zijn schorsing ook vooi Xerxes op een ongelukkig mo ment komt, „We hebben een tijdje lekker in de lift gezeten De laatste twee wedsliUden hebben wc echter verloi en en tegen Go Ahead en ADO zullen we het ook moeilijk krijgen." De Xerxaan, die typograaf van be roep is, maar zich dc laat - tijd uit sluitend bezig houdt met voetballen en de studie voor zijn middenstands diploma heeft zich vooi genomen om gedurende dc weken dat hij niet mag voetballen extra-hard te trainen Maandagmorgen was hij al weer vi oeg met trainci Lindet en doelman Eddy Treytel op Laag Zestienhoven te vinden en middags trok hij mét zijn plocgmakkers naar het KiaJing- se Bos voor dc gebtuikelijko condi tietraining. Helemaal van harte ging het echter niet. Nol Heijerman: „Je denkt zo gauw: wat heeft trai nen voor zin, als je niet mag voetballen". (Van een onzer verslaggever»)) ROTTERDAM, dinsdag. ..Hel is een nationale schande dat een burgemeester van Rot terdam moet zeggen dat hij, zo dra er weer eens een nieuwe minister vun verkeer en water staat is, bij deze op de stoep zal gaan staan of liggen om voor mepr geldmiddelen te pleiten. De tijd van smeekschriften moet nu toch wel voorhij zijn, maar het schijnt dat we nog niet verder dan die tijd zijn gekomen." Aldus ir J. van den Berg, voor zitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rotter dam, die vanmiddag zijn nieuw jaarsrede uitsprak. Hij leverde daarin felle kritiek op de rijks overheid en op de door haar ge produceerde Zeehavennota. De heer Van den Berg onderstreepte de z,g. kostwinnersfunctie van Rotter dam en het was Juist dit punt waar over hij zich zorgelijk uitliet, „De vo rige Nederlandse regering", zo zei hy, „heeft Rotterdam en daarmee de eco nomie van ons land voor grote proble men gesteld, door by het parlement een zeehavennota in te dienen, waarin niet alleen een duidelijk beeld over deze kostwinnersfunctie ontbreekt, maar waarin mede een economische benadering van een zaehavenbelcid van de rijksoverheid te enen male niet voorkomt". Het in de nota opgenomen studie materiaal noemde hij nuttig als dis cussiestof en de nota zelf had nuttig kunnen zijn als discussiedocument tus sen Haagse ambtenaren, havenbeheer ders, havengebrutkers en hogere be stuursorganen. „Als basis voor een zeehaven beleid van de rijksoverheid is de nota echter ver beneden de maat gebleven, waarmee wij in Rotterdam noodzakelijkerwijs gewoonlijk meten Zijn kritiek nader toelichtend zei de heer Van den Berg. „In de nota wor den de bestaande havens en die welke men heeft ontworpen leder apart be schreven en wordt voor hen op vrij wel alleen planologische gronden een aparte plaats In het nergens beschre ven geheel geconstrueerd" Kortzichtig Kamer van Koophandel noemde dat een bekrompen politiek, waarbij niet verder dan een paar kilometer wordt gekeken. „Men moet een nieuw deltaplan voor de economische ontwikkeling van het Belgisch-Nederlandse Deltagebied als eén geheel maken, als een machtig gebied van potentiele kracht in onze naar nieuw bloed hunkerende econo mie". In dit verband merkte de heer Van den Berg op, dat zijns inziens de grote woongebieden van de toekomst niet liggen op Voorne en Putten, maar op Goeree en Overflakkee Daar behoren dè woon- en recreatiegebieden van Rotterdam te worden gepland, met verkeersverbindingen naar het Water weggebied, het Sloe, en Antwerpen. Hij pleitte voor een betere voorlich ting over Rotterdam. De wereld moet weten, aldus Ir. Van den Berg, wat hiei kan en wat er gebeurt Het be drijfsleven zal meer middelen moeten over hebben voor voorlichting in bin nen- en zeker het buitenland De Zee havennota heeft in het buitenland een onjuiste en daarom zeer gevaarlijke indruk gewekt De nota is op dit gebied een h ogst ongelukkige misser geweest van de centrale overheid en stoelt helemaal niet op de werkelijkheid. De toekomst van Rotterdam, aldus de heer Van den Berg, zal er ongetwijfeld anders uit zien dan in de nota aangegeven. Om het buitenland daarvan te doordringen is een goede voorlichting en represen tatie noodzakelijk. Ten slotte noemde ir. Van den Beig een viertal punten, die zijns inziens voor een behoorlijk zeehavenbeleid nodig zijn* 1 de grote lijnen van een nationaal en zo mogelijk internationaal gefun deerd zeehavenbeleid moeten in on derling overleg worden vastgesteld, 2 «en werkgroep van de centrale en rogionale overheid dient te worden ingesteld tezamen met havenbeheer ders en havengebruikers voor het zo breed mogelijk en zo realistisch moge lijk opzetten van zo'n beleid, waarbij met name éen van de opdrachten moet zijn kosten/opbrengsten-analyses op te stellen van de in zeehavens te in vesteren bedragen; 3 de wijze van financiering van de havens dient grondig te worden be zien, 4 een wezenlijke inhoudsbepaling van een inrlchtingsbeleid is hoogst wenselijk „Ook wanneer ik inwoner van Maas tricht of Groningen zou zijn, kan ik deze constateringen doen Hetgeen in het Waterweggebied en de Delta ge~ beuit en kan gebeuren is namelijk op zijn minst van nationale betekenis", aldus de voorzitter van de Kamer van Koophandel. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag - „Door de automobilist m de stads centra te confronteren met de kosten die hij zichzelf en de gemeenschap aandoet doordat hij zijn auto op zeker moment ergens neerzet, kan weer worden bereikt dat straten worden gebruikt waarvoor zij dienen, namelijk om over te circuleren en met om hele dagen te parkeren". DU zet vanmiddag de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, Ir, J. van den Berg, in zijn nieuwjaarsrede. „Wij hebben in Rotterdam nu enige tijd proef gedraald met betaalde en on betaalde parkeerregelingen," zo zei de heer Van den Berg, „en er zal nu wel voldoende inzicht zijn verkregen in de gedifferentieerde behoeften aan par keergelegenheid in het gehele stads centrum. inclusief het deel ten oosten van de Coolfllngel, omdat dat deel bin nenkort weer bij de rest wordt aange haakt als de metro gereed is Gediffe rentieerde parkeermaatregelen zullen thans met spoed op ruime schaal moe ten worden genomen, met alle reper cussies daarvan op het sociaal-econo mische leven in de binnensteden Die repercussies zullen echter minder zijn dan wanneer er geen beleid wordt ge voerd, zoals thans meestendeels het geval is," zo betoogde de heer Van den Berg In dit verband moet de tanliering van het openbaar vervoer worden be zien. Er moet een beleid konten waai- bij de city-parkeer-, circuleer- en openbaar-vervoersproblemen in on derling verband moeten worden bestu deerd Tot nu toe is vergeten, aldus de heer Van den Berg, dat een stadscentrum deel uitmaakt van grotere agglomera ties Incidentele voorzieningen zullen het verkeer niet gezond kunnen ma ken. Nodig is een verkeerssysteem, da m het totale ontwikkelingsplan van een economlsch-geograftsch bestuur lijk gebied geïntegreerd is. „Competentiekwesties zijn in de2e voor het bedrijfsleven niet van belang, ze leiden gemakkelijk tot vertraging in hetgeen gebeuren moet, namelijk de totstandkoming van een verkeers- en vervoerssysteem dat in overeenstem ming is met het wereldniveau van de Rotterdamse haven," aldus de heer Van den Berg. Slechts die oplossing is aanvaard baar voor de heer Van den Berg, waarbij vraag naar en het aanbod van circuleer- en parkeerruimte wordt ge distribueerd met inschakeling van. het prhsmechanisrae (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, dinsdag. Sparta's Deense middenvoor Ole Madsen is terug m Rotterdam Vanmorgen om half elf kwam hij met zijn vrouw Dotte met de Nord-West Express op Station Noord aan. Hij werd er verwel komd door aanvoerder Hans Eijkenbroek, Theo Laseroms, se cretaris Kleingeld en administra teur Smit. De Deen zag er patent uit. Zijn ge zicht was nog enigszins gebruind door de zon van de Canacische Eilanden, waar hy twee weken met vakantie is geweest, en zyn gewicht was door ide gedwongen rust met een paar kilo toe genomen. Sparta heeft Madsen ruim drie maanden moeten missen. Eind septem ber moest tui enkele dagen nadat hij in het huwelijk was getreden, met een ontsteking aan de kransslagader in een Kopenhaags ziekenhuis woiden opge nomen „Toen ik er na zeven weken weer uit kwam, voelde ik me bijzonder zwak", vertelde Ole vanmorgen „Het verblijf op de Canarlsche Eilanden heeft me echter bijzonder goed gedaan. Ik heb er gezwommen, maar nog niet getramd. De doktoren hebben me aan- geraden om het in het begin nog kalm pjes aan te doen. De professor, die me behandeld heeft, heeft me het advies gegeven om in maart weer te gaan voetballen, maar zijn assistent zei, dat ik rustig in februari kon beginnen. Daar ga ik nu naar toe werken. Ik ga iedere dag tiainen, maar nogmaals lk doe het kamlpjes aan. Ik wil de zaak! SPARTA'S DEENSE middenvoor 0!e Madsen en zijn vrouw Do£e werden vanmorgen bij tiun terug, keer in Rotterdam o.a, verwel komd door Hans Eykenbroek en Theo Laseroms. met forceren Wat mij betieft mogen de wedstrijden in de komende weken een paai keet worden afgelast, dan bestaat er een kans dat ik tegen Ajax m'n come-back kan maken Sparta, dat Madsen al in twaalf competitiewedstrijden en drie duels voor de Eurapa Cup 2 heeft moeten missen, rekent er op dat het deze maand nog niet over 2ijn Deense mid denvoor kan beschikken, „Onze club- dokter heeft gezegd", aldus secretaris Kleingeld, „dat het eerder acht dan vier weken, zal duren, voordat Mad sen weer kan spelen." Madsen heeft gedurende zijn ge dwongen verblijf in Kopenhagen veel blieven uit Nederland ontvangen In de eerste plaats natuurlijk van Spar ta-supporters, maar ook van Ifeij en- oord-aanhangers „En dat heeft me toch wel een beetje verrast", zei hy vanmorgen. „Ik wist niet dat ik zo populair was ln Rotterdam". Over een eventuele verlenging van zyn contract by Sparta het loopt eind juni af kon Madsen zich nog niet uitlaten „Ik zou graag by Sparta blijven en ik voel me er ook wel een beetje toe verplicht om iets voor de club terug te doen, maar ja, ik ben professional voetballer en over de financiële as pecten moet nog gesproken worden," Hij noemde het kortzichtig dat eri een nota wordt gepubliceerd, die niet' verder reikt dan 1980 en die daarbij ook nog op verouderde gegevens is ge- basceia Hij zei een prioriteitensche ma te missen Ir, van den Berg „Men kan wel vele bladzijden vullen met fraaie planologische beschouwingen over havens, waaraan we voor 1980 nog helemaal niet behoeven te begin nen, maar het is een feit dat Rotter dam en het Sloe bijvoorbeeld nu be staan en dat daarover nu moet woi- den beslist". Hij citeerde een brochure van de EEG, waarin wordt vastgesteld, dat Nederland op één na het laagste bruto- n at ionaal produkt per hoofd van de bevolking heeft en wel na Italië Voorlichting Om deze ongunstige positie op de Europese ladder te verbeteren moet Nederland, zo staat In die brochure gebiulk maken van zijn economisch - geografische situatie cn grondstofver- edelende industrieën aantrekken van een zo hoge kapitaalslntensiteit dat zij een hoger loonpeil kunnen dragen Ir. van den Berg stelde zich achter deze conclusie, „Daarom moet met spoed op de Ideale plaats de Delta van Euro pa een aantal havenbekkens wor den ingericht waar de grootste en de kleinste schepen die grondstoffen kun nen aanvoeren en waar als in een eta lage een reserve aan industrieterrein gei eed moet worden gehouden. Maar het begrip voor de verre economische toekomst ontbreekt in Den Haag, zo als dat voor de nabije toekomst ont breekt", zei de heer Van den Berg Zoals do Zeehavennota zegt moet een dergelijk economisch beleid ge paard gaan met een juist „inrlchtings beleid". maar aldus de heer Van den Berg, „we kunnen het ons niet permit teren alleen voorrang te geven aan de ruimtelijke ordening. Men kan geen behoorlijke kostwinner zyn, wanneer men ondervoed en in een isfelige jas moet werken" Dorpspolitiek „Het wordt de hoogste tyd", aldus ir. Van den Berg, „dat het land met de grootste haven van de wereld ook e«ns in de daarmee In overeenstemming «Un orde van grootte gaat handelen en denken. Wanneer ln de seehavennot» wordt gesegd, dat om sulver normatie ve ruimteiyke ordenlngsredenen de Rotterdamse haven «ich niet verder mag uitbreiden dan tot en met de thans ln uitvoering sünde Maasvlakte en dat de verdere ontwikkeling maar naar elders moet gaan, dan wordt op die manier 19e eeuwse dorpspolitiek bedreven". Gezien de mogelijkheden die het ge hele Delta-gebied biedt is het een kortzichtige politiek de Rotterdamse, Zeeuwse en Amsterdamse havenge bieden bewust te schelden en daarbij ook nog Antwerpen en Gent nauwe lijks te noemen. De voorzitter van de yin de eerste plaats natuur lijk een voorspoedig 1967. En Iaat ik dan maar gelijk overgaan tot de orde van de dag. Dat is lastig in zo'n spiksplinter nieuw jaar. Ik hel) alttfd ver schrikkelijk veel moeite met het op gang komen. Ieder jaar weer klemt bij my de vraagt waarvodr zullen de lezers van deze rubriek zich op 3 januari interesseren? Waarschijnlijk voor hetzelfde als op 28 december. Niettemin kan ik er moeilik toe komen gewoon verder te gaan by waar ik ge bleven was. Ik ben een mens van mijlpalen, van kortere of langere terugblikken op de periode, die thans achter ons ligt, van even stil staan bij de dingen die ge beurd zijn, van overpeinzingen, van het opmaken van een balans De eerste werkdag van een nieuw jaar besteed ik altijd aan de corres pondentie van deze rubriek Tientallen brieven, briefkaarten en aantekenin gen van telefoontjes gaan door mijn handen en een heel jaar schrijverij trekt voorbij Het is «en bijzonder boeiend werkje vooral omdat het verschijnsel „inge zonden stuk" mij sleeds weer fasct neert Iedere keer weer vraag ik mij af waarom mensen een ingezonden stuk schrijven Wat brengt mensen ertoe de pen te grijpen, te gaan zit ten, hun Bedachten te formuleren, de brief ln een enveloppe te doen, er een postze gel op te plakken en deze op de bus te doen Wat e«n moeite allemaal. Laat ik voorop stellen dat ik altijd erg blij ben met de schriftelijke reac ties op mijn geschrijf Soms voel ik mij een beetje als een zieke die door de gezonden niet wordt vergeten. Le venstekens van lezers noem ik uw epistels wel eens Welnu, laat ik tot de zaak komen en In de stijl van de „terugblik" blijven: „Ook het afgelopen jaar ontving de redactie van deze rubriek weer een groot aantal ingezonden stukken Zij geven mij de moed en het vertrouwen ook het thans voor ons liggende jaar Nou ja, u weet wat ik zeggen wil BEROEPS Als ik dan nu kom tot een analyse der „berichten van lezers" zou ik eerst een indeling willen maken. Er zijn twee duidelijk te onderscheiden groe pen* de gelegenheids-ingezondenstuk- kenschrijvers en de faeroeps-in-de-pen -klimmers. Tot de laatste groep beho ren de mensen die altijd wat te mop peren hebben; het zijn ook de mensen die voor ieder probleem hoe groot ook een oplossing onder handbereik hebben liggen. Wat mijn rubriek be treft waren deze schrijvers sterk in de minderheid Maar ik zou ze toch niet willen missen deze vaste klanten. Maanden achtereen hoor je niets van ze en dan brengt de post opeens een lijvige brief, want ze nemen wel altijd de lengte. Zo is er «en meneer, die my trouw op de hoogte houdt van aUn uitvindin gen die een wereldrevolutie sullen ontketenen als te worden toegepast. Hy doet er ook altyd tekeningen by, todat ik me kan overtuigen van het wonderbaarlijke van ayn denkbeelden. dan niet dat het ingezonden stuk voor een aantal mensen het „allerlaatste" is. Ze hebben alles en alles gedaan. Ze zijn begonnen bij de wijkraad, ze heb ben vervolgens enkele gemeentelijke diensten aangeschreven, ze hebben zich daarna gewend tot b en wtot de gemeenteraad, tot vrijwel alle ministe ries die er zijn, tot Pnns Bernhard, tot de koningin. Ze hebben geprocedeerd, ze hebben alles gedaan wat er te doen was Niets hielp. Wat bleef over? De krant! betreft is er niet zo erg veel nieuws onder de zon. Het merendeel heeft be trekking op eindeloze zaken als het diestbetoon van de RET en de vervui ling van de stad. Dat blijven proble men die Rotterdammers bijzonder hoog zitten. Een heel belangrijke plaats neemt ook „het wonen" in Enl- §e tientallen keren per jaar krijg ik neven van machteloze lezers, die te vergeefs hun recht zoeken bij hun on willige huisbazen. SPELLING Provo's en aanverwante groeperin gen waren ook het afgelopen jaar weer bijzonder schnjverig, zoals u niet zal zun ontgaan. Je herkent hun brieven onmiddellijk aan de merkwaardige fo netische spelling: „Reaksie, sinjaleren. revoluutsionaire jeugd". Deze schrijfsels staan in tegenstel ling tot de epistels van bejaarden, die u zult het misschien niet geloven nog de spelling van De Vries en Te Winkel (voor 1934!) hanteren. Een heel jaar lang ben ik geplaagd door een man die er een gewoonte van maakte mij uitgerekend op het journa listieke spitsuur op te bellen en mij vervolgens gedurende een ruim één uur durende monoloog mee te delen, dat het helemaal mis was met het een of ander en daaraan de conclusie ver bond. dat het met Nederland nu snel bergafwaarts ging en dat dit land he lemaal naar de bliksem zou gaan als er niet snel dit of dat werd gedaan. De eerste keren waren deze gesprek ken (nou ja gesprekken) wel aardig maar op den duur ging het vervelen. In het begin maakte lk de fout vragen te stellen. Toen ik in de gaten kreeg, dat het telefoongesprek bij Iedere vraag een kwartier langer ging duren ben ïk ermee opgehouden. Voorname lijk om praktische redenen, want ik kwam niet meer aan werken top. Mijn telefoonmannetje, zoals ik hem gedoopt had, had de gewoonte zijn be togen te doorspekken met opmerkin gen als: „Drie jaar geleden nog zeg ik Overal dubbel oo's, dubbel ee's en vele sch's. Deze mensen laten Iedere BELLEN spellingsvernieuwing gewoon aan zich vooi by gaan; waarschijnlijk onder het motto: je kunt wel aan de gang blij ven. LAATSTE tegen Vondeling Anne het gaat mis. Dan is er een meneer die mij gedu rende een vol jaar omstandig op de hoogte heeft gehouden van de staat de boot zitten?' id Weet je waar wtf in komen te zitten7 Nou? NouIn de boot! Of niet soms, U wou toch niet beweren dat we niet in van onderhoud van zijn krotwoning. Dat lijkt querulanterlg, maar vergeet Wat de meeste Ingezonden stukken Het boeiendste van het „ingezonden stukken-wezen, is, dat je nooit van te voren kunt voorspellen wanneer de scherpe pennen der lezers zullen toe slaan. Het blhft altijd een grote ver rassing evenals de brieven zelf, die vaak heel rustig en vriendelijk begin nen: „Ik ben een trouwe lezer van uw rubriek". Dan volgen er nog wat com plimenten, vervolgens een fraaie over gangszin Maar dan. Dit bijvoorbeeld: .Maar minder ver heugend is het, dat u in tiw rubriek meende te moeten opmerken Opmerkelijk ia ook. dat sommige schrijvers onduidelijker of schever gaan schrijver naarmate zij zich meer opwinden. Nu moöt lk daar wel on middellijk aan toevoegen, dat het aan tal echte boze brieven het afgelopen Jaar een jaar Zeer gering was. Er is dit jaar niemand gekwetst, mag lk verheugend vafltst ellen. Inmiddels blijf ik steken op de vraag waarom schryft iemand een inge zonden stok wat brengt hem of haar ertoe Ik weet het niet. Weet u het? Maar één ding staat vast: lk zou ze voor geen goud willen missen. jv.ji&j

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1