is ROTTERDAMS BAGB Een nieuwjaarsreceptie met een incident VIEUX komt het... 2 'IK BEN ALTIJD BEETJE ONDERGEWAARDEERD' Stadionveld zeer slecht Nieuwe agent lijndiensten Zuid-Amerika Ga nooit de mist in ROTTERDAM RIJNMOND DERDE ELFTAL BLESSURE Zaterdag begin van strijd om R.S.B.-titels vrijdag de 13e MEVR. LODENS ZOEKT FOTO'S VAN PIETER Vervelend VRIJMOED Wijn R.E.T. heeft volle agenda voor het nieuwe jaar Sperwerbedrijf 'Ons Belang' met 18 verkooppunten uitgebreid Inleg bij de Spaarbank in 1966 gestegen met ƒ47,1 miljoen Rijdt veilig met melk pagina 4 - woensdag 4 januari 1867 Koos de nerveus (door Dick van den Polder) >mOEN ik gistermorgen na de training naar het JJ kleedlokaal stapte zei iemand tegen me: gefelici teerd. Ik vroeg nog waarom, maar toen ik mT» naam op het mededelingenbord bij de opstelling zag staan, besefte ik dat ik woensdagavond met het eerste elftal moest meespelen". Feijenoorder Koos de Gooijer 23 jaar, getrouwd, geen kinderen vertelt het, zittend achter een bord met bruine bonen en biefstuk, in zijn ouderlijke woning boven zijn vaders zaak in doe-het-zelf- artikelen aan de Lange Hilleweg, die hij zelf grotendeels drijft. Koos de Gooijer reeft toe dat eijn verkiezing voor de wedstrijd lef en ADO niet helemaal als een Verras* •lor ht gekomen. „Vorlre week bad trainer Kment het a) een beetje la ten doorschemeren, maar helemaal zeker was ik er toch weer niet van. Ik wilde het pa® geloven toen ik m'n naam op bet bord zag staan. Ik heb namelijk al eens eerder gedacht dat ik m'n kans zou krijgen. Dat was in het begin van het seizoen, toen Coen MonUjtt geblesseerd raakte. Het was tóen wel een tegenvaller voor me, dat ze Rob Theuna kozen". Wie met de blonde, slanke Koos de GooÜer praat moet onwillekeurig aan Plet Knjlver denken, Hij praat vrijmoedig over alles en ledereen en is niet bang om kritiek uit te oefenen óp zaken, die niet met zijn gevoel van rechtvaardigheid overeenstemmen, „Ik vond Piet Krul ver een mach tige knul. Misschien kwam dat wel, ómdat we ergens hetzelfde karakter hebben, Al® me iets niet bevalt, dan zeg Ik het. Daarom ben ik bij Feijen- oord lange tijd de gebeten hond ge weest." „Zo lang als lk voetbal, zijn er kleine moeilijkheden geweest. Dat begon al toen ik elf was en van DHZ naar Feijenoord wilde overstappen. Hoe het mogelijk was weet ik niet, maar bij DHZ waa nergens m'n iden titeitskaart te vinden. Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voor dat ik eindelijk by Feyenoord kon gaan spelen". Hoewel hij bij de etadionclub bijna steeds in het hoogste juniorelftal heeft gespeeld, heeft K006 de Gooijer de indruk, dat men hem bij Feijen- oord altijd een beetje ondergewaar deerd heeft. Toen hij mei Rob Jacobs, Henk Wamas, Kick van der Vall en Hans Venneker in het betaalde jeugdelftal speelde, dat kampioen van Nederland werd, behoorde hij tot de vijf spelers die geen contract hadden. j\[A zijn overgang naar de senioren kwam hij in hel derde elftal te recht, Daarin speelde hij twee jaar Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag, Het was vanmorgen twijfelachtig oj de toed strijd FeijenoordADO door kon gaan. Volgens Feljen- oords manager Guus Brox was het veld bijzonder slecht. De KNVB zou vermoedelijk pas In de loop van de middag een oesttssinp nemen óver het al of niet door gaan van het duel. KOOS DE GOOIJER debuteert vanavond Ir» het eerste elftal van Feijenoord. zonder veel Inspiratie. Geheel onver wacht kreeg hij een kans In het tweede elftal. „Ik zal Uet nooit vergeten", vertelt hij. „Het was toevallig ook tegen ADO. Ik was zo nerveus, dat ik de hele week met koorts uitslag op m'n lippen heb gelopen. Ik begreep dat dit rn'n kans was/ We verloren met 40, maar volgens meneer Kin ent had ik toch goed gespeeld. Deson danks stond ik er twee weken later weer naast, omdat Piet Kruiver uit het eerste elftal was gewipt." Koos de Gooijer heeft later nog meer van dergelijke teleurstellingen te verwerken gekregen. Deze bij- voorbeeld: toen het tweede elftal van Feijenoord twee-en-een-half jaar ge leden kampioen van Nederland wercl door een 41 zege op Ajax, scoorde hij drie doetpunten, maar „de knm- ploenapremie van 500 gulden en hel feestje gingen aan m'n neus voorbij", herinnert hij zich nog enigszins bit ter. Ook een contract was nog niet voor hem weggelegd. Dat kwam pas aan het begin van het vorige seizoen. „Ik had het het liefst als haifspeler ver diend, Ik geloof dal m'n capaciteiten op het middenveld het best tot hun recht komen, maar toen ik m'n hand tekening moest komen zetten zei ma nager Brox: „We kunnen je gebrui ken als spitsspeler en als rechtsbui ten". /~AP die plaatsen heeft De Gooijer vorig Jaar van een tameiyk gro te produkllvltelt hl ijk gegeven. Ook dit seizoen ging hij met twee doel punten legen DOS goed van start, maar na vier wedBlrijden liep hU een enkelblessure op, waarmee hij gerui me tijd heeft gesukkeld. Half december voelde hij zich weer fit genoeg om te gaan voetballen. Sindsdien heeft hij pas een wedstrijd met het tweede elftal meegespeeld en dit in aanmerking genomen is het dus wel enigszins verrassend dat hij nu in de hoofdploeg werd gekozen. „Toch voel ik me heel wat minder nerveus dan voor m'n eerste wed strijd in het tweede elftal.", vertelt hij. „Ik kan niet meer dan m'n best doen. Aan m'n inzet zal het niet lig gen, maar als rechtsbuiten heb je het niet helemaal in Je eigen hand om een goede wedstrijd te spelen. Op de vleugel ben je sterk afhankelijk van jc medespelers. Vraag dat maar aan Ruud Gaels". SCHAKEN ROTTERDAM, woensdag. Zater dagmiddag om 2 uur lost wedstrijdlei der J. de Hooge het startschot voor de eerste-ronde van het Jaarlijkse toer nooi'om de „persoonlijke kampioen schappen van de Rotterdamse schaak bond". P'f Het aantal deelnemers bedraagt dit maal 120. Er wordt weer gespeeld in gebouw „Atrium" aan de Karei Door manstraat 143 te Rotterdam en wel op de zaterdagen 7 en 21 januari, 4 en 18 februari, 4 en 18 maart, 1, 15 en 29 april 1067. Wanneer we echter beden ken dat de heren daar tussendoor ook nog hun partijtjes voor de huishoude lijke competitie van hun vereniging (en) èn de bondscompeütie voor teams (KNSB en RSB) moeten afwerken, dan wordt het een duidelijke zaak dat deze 120 volgelingen van schaakgodin Caïssa een uitermate overladen pro gramma voor de boeg hebben. In de hoofdgroep, met als inzet de titel „kampioen van de RSB 1967", spelen; Johnny van Baarle (kampioen 1966), John van den Berg, ds. Bohl- meyer, Dekker, ir. Van Donk, Dries, drs. Hoogendoorn. Kerkhoff, Lands bergen, Leemans, Van Maaren, B. Rik sen, J. Riksen Sammellus, Sio en me vrouw Vreeken. Deze groep speelt volgens Zwitsers systeem (9 ronden). Favorieten zijn Van Baarle en Kerkhoff. Van Baarle gaf 'al meteen de eerste klap. In een vooruitgespeel.de partij versloeg hij Landsbergen. In de promotie-groep nemen o.a. deel: Van Geffen, A. de Jong, v. d. Kleij, Korpel, Kouwenhoven, Lager waard. Onder de Linden, Tak Reits- ma, mevrouw Roodzan-t-Glimmerveen, D, Verschoor, J, L. Vis, J. Visser, W. Vos, De Vrij en Vijgeboom (de enige speler, die sinds 1948 onafgebroken aan deze wedstrijden heeft deelgeno men). Bij de jeugd (beneden 20 jaar) zijn er 24 deelnemers, die in voorwedstrij den hebben moeten bewijzen een fina leplaats waard te zijn, In groep A spelen: B&hm, mej. Ada.v, d. dessen, J, Huyzer, Kerkhof, Pluymerd, Pothu- mus, De Quack, Sappeij, Schoenma kers, G. den Uyl, Voorberg en Van Vugl- In groep B: Aarnoudse, Bemhart Bij de Vaate, T. van Dijk, Dijkstra, Hagendyk, H. J. v. d. Herik, De Neef, C. den Uyl, v. d. Wall, v, d. Werft en Van Wfjgerden. Kanshebbers zijn hier: BÖhm, v. d. Herik (jeugdkampioen 1965), De Quack eti Van Wegerden, 'ADVERTENTIE) ROTTERDAM woensdag. Me vrouw C. J; Lijdens, een van de da mes die werkzaam ïs in da tijd- schriftenhal op ds Schiedam&e Vest, heeft een dagje druk wsrk gs'hcd. Op telefonisch verzoek van mevrouw Van Volterchcven, moeder van de aanstaande echtgenoot ven prinses Margriet, zoekt zij in Ne derlandse en buitenlandse tijd schriften foto's van Margriet en Piete-r op. Mevrouw Van Vollenho ven wil alle foto's die er maar in da internationale pérs verschijnen -in haar bazit hebben. ROTTERDAM, woensdag. Dó N.V, Sudamericana te Rotterdam U aangesteld tot agent voor Nederland van de Campania Sudamericana de Fletes SA. Alle werkzaamheeden voor en met betrekking tot schepen van deze rederij wélke na 31 januari 1967 Nederlandse havens aandoen, zullen door Sudamericana worden uitge voerd. Dit is eveneens ran toepassing op al le activiteiten, inclusief vracht- en passagierszaken, voor de Independent Plate Line onder welke naam de Com- pania Sudamericana de Fletes SA. Reeds meer dan Uen jaar een regel matige lijndienst als outsider tussen het continent en de ooetkiut van Zuid-Amerika onderhoudt. CAPELLE AAN DEN IJSSEL, woensdag. Ds. F. J. Jonkhof doet zondagmiddag 15 januari intrede als predikant van de gereformeerde kerk van Capelle aan den IJsael. (ADVERTENTIE) gevoel terecht'. De groep heeft dit ge daan In een keurige brief aan de Bur gemeester, die opmerkelijk rustig var) toon is. Ik wou dat de politie daar eens een voorbeeld aan nam. VANAF 1 JANUARI IN NIEUWE FLES MET NIEUW ETIKET! y Eergisteren lueld het echt paar Thomassen zijn nieuw jaarsreceptie in het stad huis. U las daar reeds over in deze krant. Is er reden vandaag nog op dit gebeuren terug te komen? Toch wel, want die Rotterdamse nieuwjaarsreceptie is een bijzon der evenement geworden, voor- nonieiyk omdat voor het eerst in de geschiedenis van deze receptie de politie Is opgetreden'. Dit optreden was gericht tegen een groep van ongeveer twintig jongelui, behorende tot de provogroep Nieuwe Generatie. U kent uit het verslag van gisteren de feiten: de provo's zouden zich volgens de politie „hinderlijk hebben opgesteld" voor de andere be zoekers. Daarna verwijderden enkele agenten de jongelui ln de rjohtlng van de Meent. Drie provo's kregen toe stemming de receptie te bezoeken en burgemeester Thomassen een voor spoedig 1967 te wensen. Het Incident Is in het politierapport met enkele regels afgedaan. Allicht, liet verwijderen van provo's Is dage lijks werk geworden van de politie. Ik wil in de eerste plaats voorop stellen dat ik geen provo-vriend ben, ik wil op gezag van de politie ook graag aannemen dat de jongelui zich „hin derlijk hadden opgesteld" wat dit dan ook mag betekenen, ik kan er ook ver schrikkelijk goed inkomen, dat politie ambtenaren bij het zien van lange ha ren enz, meer op hun hoede zijn dan bij hinderlijk opgestelde kortharlgen, maar het optreden bij het stadhuis vind ik niettemin hoogst ongelukkig en onjuist. Het doet krampachtig en paniekerig aan. Waarrom moesten deze provo's verwijderd worden? Als de politie de hele club naar binnen bad geloodst was er stellig helemaal niets gebeurd. De Jongelui hadden zich net als de kortgeknipte bezoekers in de rij op gesteld, ze hadden de burgemeester een handje gegeven, een glaasje sinaasap- Overlgens is zo'n nleuwjaarsreeep- tie_ een vrij vervelende aangelegen heid. In de eerste plaats natuurlijk voor het burgemeestersechtpaar. Die mensen moeten duizenden handen schudden, duizenden keren glimlachen, duizenden keren hét allerbeste wensen en maar staan... Het lijkt me, dat iedere burgemeester hartgrondig de ziekte heeft aan dit soort massale recepties. Van burge meester Thomassen Is het bekend, dat hij het een bezoeking vindt. En me vrouw Thomassen? Iedereen weet wat een hekel zij heeft aan dit soort plicht plegingen. Van contact tussen burgemeester en burgerij *s in de verste verte geen sprake. Het contact beperkt zich tot het schudden van een klamme, ver moeide burgemeestershand. het preve len van een naam en het in ontvangst nemen van een glimlach. Toch zijn er mensen die ieder jaar naar de nieuwjaarsreceptie gaan. Om de een of andere reden zijn ze bijzon der gesteld op die burgervaderlijke hand. Misschien koesteren ze de illu sie dat het burgemeestersechtpaar de schok van herkenning zal krijgen. „Zo meneer Jansen, bent u er ook weer". Heeft die receptie dan helemaal geen zin? Jawel, de bezoekers beleven er veel plezier aan: „Je ziet nog /tens iemand, je spreekt nog eens iemand". En voor een heleboel mensen Is het gewoon geweldig belangrijk zich te laten zien. We zullen dus wel blijven spreken van een mooie, zinvolle traditie. Traditioneel is ook het jaarlijkse studenten-stuntje. Dit keer met een handschoen voor de heer Thomassen. Dear kwamen een kleine demonstra tie en een hoop woorden aan te pas. Als u het mij vraagt hadden de'heren studenten zich hinderlijk opgesteld. pelsap gedronken weggegaan. ze waren weer voor iedereen toegankelijk is. De po litie selecteert. Inmiddels is dank zij dit paniekerige polltie-optreden wel duidelijk gewor den, dat de nieuwjaarsreceptie niet De provogroep Nieuwe Generatie heeft inmiddels geprotesteerd' tegen het optreden van de politie. Naar mijn Laaf ik tot «lot niet ueraefen te meldendat het befaamde „koffiebe- sluit" wan b. en w. voor deze ge beurtenis was verzacht. Geen alco hol meer voor de binnenlandse be zoeken", luidt sinds Jcort de bezuini- oinosstelrecfll van het raadhuis. Maar er teas ook wijn] Was dat nu voor dié paar buitenlanders of twos het, omdat het de nieuwjaarsreceptie betroj. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Het jaar 1967 gaat aan de opening van de metrolijn vooraf en daaraan zit voor de BET veel meer vast dan menigeen zich realiseert, aldus RET-directeur dra. C. G. van Leeuwen gisteren in zfjn nieuwjaarstoespraak tot het personeel. De volgende wecken staan op het lijstje van de RET: Eind 1967, tramlijn 2 van Cbar- lois naar IJ&selmorale ln bedrijf. Einde 1909, tramverbinding met Alexandevpolder een feit. Me^lo 1869, Schiebroek op het tramnet aangeslo ten. Dit jaar nog een proef met orét- waardingsapnaratuur op trams en bus sen. aangevuld door een proef met mo bilofoons tn het openbaar vervoer. Dertig tot veemtig nieuwe trams bestellen en dertig nieuwe bussen, die respectievelijk in 1969 en in 1968 in bedrijf moeien komen. Een van de belangrijkste ontwikke lingen voor de RET zou echter het be sluit zijn om de metro naar Hoogvliet door te trekken. Maar ook ponder dé ze beslissing, heeft de HET reeds haar handen vol aan de noord-zuid metro, waarin het komende jaar onder meer rails, stroomstaven en sdgna&lappara- tuur zal worden ingebouwd. Bovendien ondergaan het komende jaar de tram- en busnetten drastische veranderingen en zal de teriefstrpc- tuur gewijzigd moeten worden. De doortrekking van de lijnen 16 en 17 naar de Laan van NooLLg«lacht en de aanleg van sporen in de Coolsingel met de vernieuwing van enige andere sporen, neemt de RET en passan/t nog even mee. Uiteraard hangt de volledige afwer king van dit nogal gevuld programma af, van de mate waarin er geldmidde len beschikbaar komen. De heer Van Leeuwen hoopte dat met name de aan leg van tramlijn 5 naar Schiebroek niat vertraagd zou worden door ge brek aan financiën. Het baarde hem endge zorg, dat de N.S.-tunnel Lom bard ij en niet op tijd klaar zou zijn. De lengte va-n het Iijoeanet was op 31 december gestegen tot een totaal van 463 kilometer. De RET, aldus directeur Van Leeu wen, heeft hat afgelopen jaar in toe nemende mate van het verkeer te lij den gehad. Hij noemde hei nieuwe wegenverkeersreglement op eên aan tal punten uiterst nadelig voor het openbaar vervoer. Steeg de vervoers- opbrengst in 1965 mei 1.6 miljoen tot rond 34 miljoen, de kosten stegen sterker: met 2.7 miljoen .{waarvan loon- en salariskosten 2 miljoen). Het nadelig saldo nam daardoor toe van 21.6 miljoen tn 1965 tot 22.7 miljoen tn 1966, „Deze stijging van het nadelig saldo is niet plezierig", zo zed de heer Van Leeuwen, „maar het geeft toch enige voldoening dat zij binnen beperkte grenzen kon blijven. Zonder de effi ciency bevorderende maatregelen zou de loonkostenstijging het dubbele zijn geweest: niet 2 miljoen maar 4 mil joen", De kostenverhoging heeft ln de pe riode 1964-19G6 7,5 miljoen bedragen (zonder de ln die jaren getroffen effi- clency-maatregelen zou net 11 miljoen zijn geweest). De tariefsverhoging. In diezelfde pe riode In twee fasen Ingevoerd, heef* 5.5 miljoen opgebracht. Dat Is duide lijk te weinig geweest. ROTTERDAM, woensdag, -r- Met ingang van 2 Januari Is het Sperwer- groothandelsbedrijf „Ons Belang" (1300 vestigingen in Nederland) met 16 verkooppunten uitgebreid door ecu fusie met het Sperwerbedrijf in Slie- drecht, Dq fusie kwam met algemene stemmen tot stand tijdens een leden vergadering, die o.a. de voorzitter van de SUedrechtse vereniging, de heer A. Eijkelenboom, benoemde tot bestuurs lid van de Sperwer-Ons Belsng. De coöperatieve Sperwer-grootha'n - del in levensmiddelen, nu ra De Bilt gevestigd, is van oorsprong Rotter dams. De Sperwerbond, die sinds 1925 gevestigd was aan de Ma then esser dijk, moest in 1940 door de oorlogshande lingen naar Utrecht verhuizen, en ging later naar De Bilt. Tengevolge van de sterke uitbreiding van het ledental (1300 aangesloten winkeliers) was Sperwer-Ons Belang enkele jaren ge leden genoodzaakt'de Mathenesserdijk te ruilen voor een nieuw pand in de Spaanse Polder te Schiedam. In het Europoortgebied bedraagt het aantal ..Sperwer''-kruideniers nu 160, met een jaaromzet van 40 miljoen gulden. ROTTERDAM, woensdag. In 1966 is de inleg bij de Spaarbank te Rotter- dan ten opzichte van het voorafgaande jaar met ƒ47,1 miljoen gestegen tot ƒ298,9 min., terwijl de terugbetaling slechts toenam met ƒ39,6 min. tot tot 254,7 min. Dank zij deze ontwikkeling vertoon de per saldo het jaar 1966 een inleg- overschot van ƒ44,2 min., hetgeen 7,5 min. méér is dan in 1905. Over 1066 werd aan de spaarders in totaal 17,5 min. aan rente vevgped, tegen 14,9. min, in 1905, hetgeen ten opzichte van vorig jaar een stijging betekent van ƒ61,7 min. of 14%. Het aantal spaarders nam met 21.000 toe ♦ot rond 566.000. (ADVERTENTIE) zonder een glas melk: het gezondste „pep-middel" voor scherpe ogen en een snel reactievermogen. Verstandig, veilig, vurrukkuUuk. MeeeuistVraag gratis embleem aan het Postbus 4530, R9svÜk(j5-ff).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1