Doden in het verkeer Beraad studenten over behoefte aan gehuwde priester Heeft u nog restjes wol? ONGELUKKEN TIJDENS WEEKEINDE Honderden toeristen na oproep via en tv onderdak Motorrijder slipt bij inhaalmanoeuvre BEDOELING 'PAPIEREN IMPASSE ROND CELIBAAT TE DOORBREKEN' Den Bosch vier- VERJAARDAG KONINGIN honderd jaar garnizoensstad Nederlandse tankers in brand op Rijn Griekse Manes vlotgetrokken Doodvonnissen voor drie Togolezen Verzocningskcrk in Dachau ingewijd Mr. Becrnink voor verbetering van kiesstelsel Deen bij verkoop van pornografie betrapt I BLOEMENCORSO MET 'SLAPSTICK' DOOR DE BOLLENSTREEK LENINPRIJZEN TOEGEKEND Fries museum veilt deel collectie voor betalen verbouwing Duitsers met vlet van Noorderhoofd in de Hoek gehaald ■f pag. 4 - maandag 1 mei 1367 Dit bleef er over ven een sport- wagen, die van-nacht omstreeks half drie op de kruising Vossius- straat—Van Baerlestraat geen voorrang kreeg van een andere personenauto, Beide voertuigen klapten met hoge snelheid tegen elkaar. De 24* jarige M. J. F. M. Hou ter- man, die de sportwagen bestuur, de, en zijn negentienjarige vrien din, mej. A. Jansen, liepen re spectievelijk een gebroken pink en schaafwonden op, 2e werden ter behandeling in een zieken huis opgenomen. De 36-jarige J. P.. bestuurder van de personen auto. d'ie geen voorrang verleen de, liep een beenwond op. (Van onze verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De dertigjarige bakker R. Schrijver uit Amsterdam is zaterdag avond omstreeks half twaalf op het Julianaplein bij het Amstel- station met zijn motorfiets ge slipt en gevallen. De man is met ernstig hoofdletsel naar het Wilheimina Gasthuis overge bracht en in de loop van de nacht overleden. Het ongeluk gebeurde toen de heer Schrijver een auto wilde inhalen. BERCUM De 83-jarige wielrijder J. Herder uit Giekerk is zaterdagmid dag omstreeks vier uur in Oenkerk gegrepen door een auto en onmid dellijk daarna overleden. De man aarzelde by het oversteken van een driesprong en kwam voor de auto van de 24-jarige prod uk tie lel der R. de Graaf uit Eindhoven terecht. ALPHEN AAN DE RIJN De 61-ja- rige koopman P. J. A. M. Seegers uit Rotterdam is zaterdagmiddag omstreeks half twee met zijn auto het Aarkanaal te Alphen aan de Rijn Ingereden. De man kwam om het leven. Twee passerende brand weerlieden gealarmeerd voor een brand te Aarlanderveen schoten zonder succes te hulp toen zij do auto onder de waterspiegel zagen verdwijnen. SLOCHTEREN De 08-jarige vrouw F. M. Milder is in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks kwart over een aangereden op de Hoofdweg in Slochteren. ZU liep rechts van de weg. Het slachtoffer overleed ter plaatse. ZAANDAM De 61-jarige heer J. Hart uit Hoorn is zaterdagavond ernstig gewond op de Provinciale weg bij station Zaandam gevonden, De man had verwoningen aan het hoofd. Voor hij kon worden ver voerd overleed hy. De politie ver moedt dat de man als voetganger ii aangereden door een bromfiets. LICHTENVOORDE. De 19-jarige J. B. G. M. Kolkman uit Harreveld ia op de Harrevaldseweg tn de ge meente Lichtenvoorde met een sportauto uit de bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. De jonge man overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. NEDERVt'KERT. Het 6-jarige meis je R. G. W, A. Feljen uit Neder- weert is zaterdag om hot leven ge komen» toen zij met haar fiets plot seling naar links schoot op de Wesse- merdijk en werd geschept door een personenauto. Het meisje was on middellijk dood. Zij reed met een boodschappentas aan het stuur. FONTAINEBLEAU. De 40-jarige Nederlandse beroepsmilitair C. B. L. Frankfort, wachtmeester bij AF- C35NT In Bninwum, is vrijdagavond met zijn auto tussen Parijs en Fon- tainebleau, in het plaatsje Guyges» (Van onze correspondent)x DEN BOSCH, maandag Morgen Is het vierhonderd Jaar geleden dat Den Bosch een garnizoen kreeg. Het gemeentebestuur biedt het garnizoen morgenavond op het stadhuis een ga la-soiree aan en by deze gelegenheid zal het geschenk van de Bossche bur gerij aan het garnizoen overhandigd worden. Dit geschenk ls waarschijn lijk een bank, die op het bastlHon Oranje aan de Zuidwal komt te staan. Van vrijdag 5 tot en met vrijdag 12 mei is in de hal van het stadhuis een tentoonstelling ingericht over het krijgsbedrijf in Den Bosch in de loop van vier eeuwen. Er zullen docu menten, penningen, prenten, wapens, uitrustingsstukken en uniformen uit de 16c en 18e eeuw getoond worden. Een laptoe op dinsdag 9 mei ir» het stadion De Vlierl 2ai de feestelijkhe den besluiten. Aan de taptoe werken mee: de Koninklijke Militaire Kapel, de luchtmacht kapel, het trompetter korps van de cavalerie, het fanfare korps van de Limburgse Jagers en vijf drumbands. Het fanfarekorps van de Genie te Den Bosch, zal optreden als het „muziekkorps van het regi ment wielrijders". Koning Philips II legde in 1567 bij wijze van strafmaatregel een garni zoen in Den Bosch, gevolgd door huursoldaten van de Zeven Verenigde Nederlanden toen Brabant tot de Ge neraliteitslanden behoorde. Eerst in 1810 kreeg Den Bosch een Nederlands garnizoen. KEULEN, maandag (DPA), Oo de Rijn bij Keulen zUn twee uit Rot terdam afkomstige tankschepen in brand geraakt, toen zij zaterdag bli Gociorf naast elkaar gemeerd lagen. Van de tanker Valesia zijn de machi nekamer en de kajuit uitgebrand en van de Bohemia ging de laadruimte in vlammen op. Een matroos werd licht gewond. Het blussingswerk nam an derhalf uur In beslag. Volgens de po litie ontstond de brand bij het ontgas sen van de schepen. tegen een Amerikaanse legertruck gehotst. De heer Frankfort was on middellijk dood. De man was op weg naar zijn gezin in Fontaine - bleau. TERSCHELLING, maandag f ANP) Het Griekse schip Manes, dat tien dagen geleden bij Schiermonnikoog aan de grond liep, is gistermiddag te gen half twee door zes sleepboten vlot getrokken. Het vaartuig zette koers naar Amsterdam. De Manes, die 12.500 ton meet. liep dinsdag 18 april aan de grond bij Schiermonnikoog. De eerste pogingen om het schip vlot te trekken liepen op niets uit. Daarna werd beslaten de omgeving van het schip af te peilen, om te kunnen vaststellen in welke richting het vlottrekken zou moeten gebeuren. Een sleepboot moest met zijn schroef hiervoor een geul In de bodem van de Waddenzee trekken, waarvoor nog moest worden gewacht op kalmer weer. LOME. maandag (AFP). Een bUzondere militaire rechtbank In de Westafrikaanse staat Togo heeft za terdag drie doodvonnissen uitgespro ken, De politieman Norhert Bakobosso is schuldig bevonden aan een poging het staatshoofd op 24 april te ver moorden, do onderofficier Pierre Sir rikou is schuldig bevonden aan hoog verraad waaraan de Mohammedaanse priester Sallfou Mallam medeplichtig wordt geacht. Pierre Slrrikou en Sallfou Multam zijn vcrantwoordeHIk voor de ver dwijning In september lüOtl van 13 mil joen frank soldij van het eerste Togo- lew bataljon. Sirrtkou had een beroep gedaan op de „tovermacht" van de mohammedaanse priester om de bankbiljetten vermenigvuldigd te krijgen, teneinde de gaten in zUn (mi litaire) boekhouding te kunnen dlcb- AMSTERDAM. maandag (ANP) Op een bijeenkomst In het kader van het Nederlandi concilie bebben rooms-katholieke studentengroepen in Nederland zich verplicht zich In de komende maanden grondig te beraden over de behoefle gehuwde mannen als Krlester te hehben. Ala daaraan be- oefte la dan zulten xU hun bisschop pen de gewetensvraag voorleggen of z|J bereid zU« bepaalde gehuwde mensen tot het ambt te wUden. De bedoeling is „de papleren Impasse rond het celibaat te doorbreken." Op de bijeenkomst van dit weekein de, door de Unie van Katholieke Stu denten in Nederland georganiseerd, was men het er over eens dat de kerk inzake seksualiteit geen algemene uit spraken dient te doen en de eigen verantwoordelijkheid van de mens centraal moet stellen. Dit geldt voor het gebruik van voorbehoedsmidde len, voorechtelijke geslachtsgemeen schap. kerkelijke huwelijks inzegening en scheiding. Volgens het congres moet het burgerlijk huweiyk erkend worden als de formeel-juridisch enig juiste huwelijkssluiting. In een stuk over politiek wordt confessionele partijvorming, inclusief het nieuwe evangelische radicalisme afgewezen. De bisschoppen worden opgeroepen om „naast vrijblijvende kanselbrleven ook eens aan demon straties deel te nemen, omdat die taal van de kerk misschien beter verstaan baar zou zijn," In een Vietnam-motie werd stopzetting geëist van de bom bardementen. erkenning van de Viet Cong, terugtrekken van buitenlandse troepen en zelfbeschikking van het Vietnamese volk. De kerk dient volgens het congres zo snel mogelijk hei handvest van de Verenigde Naties en het Verdrag van Rome te ondertekenen. Ook werd op geroepen om de mogelijkheid onder ogen te zien voor jongelui om naar de ontwikkelingsgebieden te gaan in plaats van dc militaire dienstplicht tc vervullen. DACHAU, maandag (Ap. OPA» ANP) In het voormalige concen tratiekamp Dachau bU Munchen gisteren een protestantse kerk, de Venoenlngskerk, ingewijd. De plaatsvervangende voorzitter van de raad der Evangetlsche Kerk te Duitsland. Kurt Schaerf herinnerde bU de Inwijding aan het lijden van de kampbewoners. „Hier heeft men zon der ophouden God aangeroepen, ir verschrikkelijke ellende en In doods^ kreten", zei hij. Ds. Martin N Lei n till er, die zelf we gens zijn verzet tegen Hitler in Da chau gevangen heeft gezeten, verge leek in zijn preek de gebeurtenissen in Vietnam met do nazi «tijd. „Tegen woordig kent de onmenselijkheid vol strekt cecn grenzen meer." zei hij, „Waar blijft de verzoening? Er is to taal niets veranderd." Na de Inwydrng bood dc voorzitter van dc Nederlandse stichting Protes tantse kerk Dachau, dc heer D. A. E. dc Loos, een groot bronzen beeld van de Amsterdamse kunstenaar c. Kneui man aan. Dc Verzocningskcrk, ont worpen door de Duitser Helmut Strif- fier. staat bulten de poorten van het crematorium. In de hoofddeur, ge- sehonken door Oostduitsers, zijn bij bel woorden In het Duits. Pools. Ne derlands en Frans aangebracht. BERGAMBACHT, maandag (ANP) De heer I'. Voogd, oud-Twoede- Kamerlid als vertegenwoordiger van de Boeren partij en als „onafhankelij ke". heeft een nieuwe politieke partij opgericht, die hij „Nationale Volks part IJ" (NPV) noemt. Handhaving van, het gezag en een krachtig optreden tegen verstoring van tie openbare orde zijn enkele punten uit het beginselprogramma. Dc heer Voogd zegt gaarne bereid te zijn tot samenwerking mei organi saties die tn grote lijnen dezelfde doelstellingen nastreven, zoals de CDU, de Noodraad en de Libera]* Volkspartij. (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN, maandag Op de jaarvergadering van de CHU in Ap doorn heeft zaterdagmiddag de minis ter van binnenlandse zaken, tnr. H. K, J. Beernlnk, verklaard open te staan voor veranderingen in het kiesstelsel die ook werkelijk een verbetering be tekenen. De heer Beemink meende dat zijn uitspraken over de noodzaak van staatkundige hervormingen gedurende de verkiezingscampagne kennelijk waren misverstaan. Hij zei van harte te hopen dat de staatscommissie die op ons staatkundig bestel studeren gaat, spoedig met goede voorstellen zal komen. „Ik van mijn kant zal dan bevorderen dat die voorstellen gerea liseerd kunnen worden." De jaarvergadering in Apeldoorn werd ook bijgewoond door de christe- lijk-historlsehe minister voor ontwik kelingshulp, drs. B. J. Udink, en door de christelyk-historisehe staatssecre tarissen J. C, Haex (landmacht) en dr. R. J. H. Kruislnga (volksgezond heid). Als genodigden waren aanwezig drs. G. J. M. Horbach. vioe-voorz.tter van de KVP en dr. W, P. Berghuis. vjnrzitter van :1e ARP. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag De 33- jarige Deen B. N. I. is zaterdagavond door de politie van het bureau Pieter Aertszslraat gearresteerd, toen hij In Amsterdam-Zuid probeerde pornogra^ fisehe boekjes en foto's te verkopen. De man bleek een zeer grote hoeveel heid van dit materiaal onder de ach terbank van zijn auto te hebben ver stopt. Hij had dit vanuit Denemarken over de grens gesmokkeld. De Deen is overgeleverd aan de zedenpolitie. Koningin Juliana, w'rer verjaardag vandaag <n het hele land wordt gevierd, is gisteren 58 geworden. (foto: Max Koot) (Van onze moderedactrice) Laten we het de „punnik'Mook in badpakken noe men, deze grof gebreide strandcreaties in vele kleuren uit Frankrijk, die eruit zien of we ze zelf in verloren uurtjes van restjes wol zouden kunnen breien, haken of desnoods punniken op een garenklosje. Een jonge Franse mode, die expres gedachten aan een zekere degelijke huisvlijt oproept, maar die toch heus wel machinaal vervaardigd is. Géén ingebouwde bh's of ander steunwerk, dus wie zich erin vertoont moet zelf veel „meebrengen"! Paars met mouwen en zakjes in paars/wit/gael gestreept. Zwart met broekje en bies van rood, paars blauw, groen, lila, oranje en geot (voor wie niet van effen houdt...) „Slapstick" was de met de meeste humor ontworpen wagen van de 23 die meereden in het bloemencorso dat zaterdag van half elf tot half zes door de Bollen, streek trok. De jury kende de Bloembollenkwekers en Belanghebenden uit de Zilk voor deze wagen de eerste prijs toe. Op een van de praalwagens reden de schaatskam pioenen Kees Verkerk, Ard Schenk en Stien Kaiser mee. In de Gravenzaat van het Haarlemse stadhuis werden zij gehuldigd door burgemeester mr. 0. P. F. M. Cremers die hen een geschenk aanbood. De praal wagens waren op de Grote Markt te Haarlem tot elf uur 's avonds te bezichtigen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Door middel van oproepen via radio en televisie hebben de VW's in enkele grote steden gister avond enkele honderden bui tenlandse toeristen op particu liere adressen kunnen onder brengen. Dit gebeurde in Rot terdam, Den Haag, Utrecht, Leiden. Delft en Dordrecht. Tn Den Haag en omgeving heeft de VVV bovendien van 1200 nood-adressen" gebruik moe ten maken. Gisteravond stonden in de ge noemde steden lange rijen toe risten voor de WV-kantoren. Het waren vooral Duitsers, Fransen en Engelsen. De WV In Amsterdam was gister avond aan zijn laatste reserves toe. Men trachtte de bezoekers zo veel mogelijk onderdak te brengen In Alkmaar en de omgeving ten noor den van dexe stad. Gedurende het hele weekeinde **e»ft de s'room buitenlanders die ons land binnenkwamen vele verkeers opstoppingen veroorzaakt, Bij Ze venaar. post Berg-autoweg, stonden gistermorgen de auto's in zes rijen van elk honderden meters lengte. In de Bollenstreek kwam oponthoud van soms anderhalf uur voor. Zeer druk was het voorts in de gehele provincie Utrecht. Ook vandaag is het. vooral In de Randstad Holland, nog zeer druk. omdat 1 mei o.m. in Duitsland een vrije dag is. Kettingbotsingen Na een aantal kettingbotsingen (o.m. in Ede, waarbij twee Inwoners van Rheden licht werden gewond) heeft de rijkspolitie haar collega's in Duitsland gevraagd om de Duitse automobilisten via de radio te ver zoeken. In Nederland niet te hard té rUden, Het verkeersknooppunt bij Vianen was van elf tot drie uur overbezet. Ook hier deed zich een kettlngbot- sing voor. die een grote filevorming ten gevolge had. Vertragingen vati één tot'drie uur kWamen:voor. Ook ten. zuiden van Haarlem én in Amsterdam vormden zich enkele opstoppingen. De verkeersdrukte bereikte daar eveneens een hoogte punt tussen elf en drie uur. MOSKOU, maandag (Tass) De internationale Lenin-prijzen voor de- bevordering van vrede onder de lan-, den zijn dit jaar toegekend aan dé volgende personen: ds. Martin Nie- moller (W,-Dld.), de advocaat Abra ham Fischer (Zd.-Afr.), de artiest David Alfaro Siqueiros (Mex.). de Tsjechoslowaakse geleerde Ivan Ma- lek, dè Amerikaanse artiest Rockwell Kent en de Oostduitser Herbert Warnke. De Leninprijzen, toegekend aan de vooravond van de viering van 1 mei. gingen verder naar dertien Russische geleerden. De prijs bestaat uit een diploma, een gouden medaille en 25.000 roebel Niemöller heeft onlangs na een bé- zoek aan Noord-Vietnam de Ameri kaanse luchtaanvallen veroordeeld Fischer kwam door zijn stellingnamc tegen Zuldafrikaanae apartheidspoli tiek in de gevangenis. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, maandag. In de oude Westerkerk te Leeuwarden ts voor ruim 25.000 gulden aan schilde rijen, tekeningen, plastieken. glaB- werk, porselein en andere zaken uit het geméenteiyke museum Prlncesse- hof verkookt. Het geld ls bestemd voor de verbouwing van Princessehef en het naastgelegen Faplngastins die samen een geheel zullen gaan vormen. Dit werk dat ook een uitbreiding van het museum betekent, zal onge veer anderhalf miljoen gulden kosten. De gemeente Leeuwarden ia niet In staat dit bedrag te betalen, zodat werd besloten voor het museum onbe langrijke stukken en duplicaten te veilen. Het meeste daarvan was opge slagen. HOEK VAN HOLLAND, maandag (ANP) De reddingylet Goudriaan van Hoek van Holland heeft gister avond tegen kWart. voor negen twee Duitsers van het noorderhoofd van Hoek van Holland gehaald. De man nen waren vermat Vdoor de vloed. Aanvankelijk wm geen aandacht aan het tweetal beateed, omdat sportvis sers wel meer blj kalm weer tijdens hoogwater op hét eind van de pielde eb afwachten* Men kwam tn .actie toen de uitvarende Ipawjch Progress meldde, dat de mensen op het hoofd noodseinen gaven en de echtgenotes van de twee Duitsers bij de sejnpoat kwamen vragen boe dat nu'verder moest met hun mannen. 'ifSWiliri

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1