Plan voor Brandersbuurt is verkeerd gericht! PLAATS KAZERNE NADER BEKEKEN SCHIEDAM Politie-chef SPORTHUWELIJK Stichting exploiteert de Brandersbuurt B. en w. hebben begrip voor idee OOK 'SCHIENOKO' ZOU NOG VELE MOGELIJKHEDEN BIEDEN HET HONKBAL PROGRAMMA Kethelstraat tweede keus' WERKCOMITÉ: Ook adopties van pandjes Arbeidsmarkt in Nieuwe Waterweggebied (noord) blijft vrij stabiel HALF PROCENT WERKLOZEN lUwmUts WEEK VAN DE FOTOGRAFIE SCHIEDAM Maar financiële steun is niet te verwachten B. en w.: Breedstraat 't best Feest in de Brandersbuurt Overstekend meisje aangereden Weer ingebroken in r.k.-huishoudschool ADVERTEREN DOET VERKOPEN Voor Moederdag Fa. Mak, donderdag 11 mei 1967 - pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Het college van li en w. van Schiedam heeft hegrip voor de ideeën, die het Werkcomité tot Consolidatie, Herstel en Omwikkeling van de Branders- buurt voorstaat. Het college ontkent ook niet, dat de uitin gen van het Weikcomité een diepere achtergrond hebben, die niet alleen voor Schiedam actueel is. Immers, liet geluid dat dit comité heeft laten horen, is eigenlijk de roep, die ook landelijk opklinkt: n.l. geef de jeugd meer speel- en leef ruimte. Begrijpelijk als men ziet hoe de Randstad Holland wordt volgebouwd. Doch het college meent ook dat deze ideeën verkeerd gericht zijn, n.l. op de gehele Brandersbuurt. Zo schrijven h. en w. in de toeltching op het voorstel aan de Ge meenteraad tot vaststellen van het Bestemmingsplan „Schienoko", in welk plan de Brandersbuurt is opgenomen. Het College laat echter, zoals we gisteren reeds schreven, aan de Gemeentraad de keus uit twee plannen. Dat gaat dan om de plaats van de nieuwe brandweer kazerne, het knelpunt van het gehele probleem. Het College houdt vol dat de beste plaats nog steeds is het eerder aange wezen terrein aan de Breedstraat, St. Pieterssteeg en Verbrande Erven, doch Is bereid de kazerne te doen bou wen op het terrein van de „tweede keus", gelegen aan de Kethelstraat. Maar dan zal het Werkcomité In een „proeftijd" van één Jaar moeten tonen de ideeën ook in praktijk te kunnen brengen, Het Werkcomité heeft in het be zwaarschrift tegen het nu -ter vaststel ling ingediende Bestemmingsplan ..Schienoko" de volgende beziwaren aangevoerd. Een van Schiedams meest karaktervolle en historische buurten, bekend als de oude „Brandersbuurt", dient voor de toekomst behouden te blijven. Volgens de nieuwe bestemming zou den k strateraverloop en de straat-pro- fielen geheel verloren gaan en boven dien de bestaande historische kern rond de Oude Sluis met o.a, het Zak kendragershuisje, die uniek is in ons land, op fatale wijze worden aange tast. Het herstel en ontwikkeling van deze buurt zou, volgens het Werkco mité, een ideaal project zijn om er de jeugd onder deskundige leiding in creatieve zin aan de slag te laten gaan. „SCHIENOKO" Het College voert echter daartegen aan dat de reeds eerder uitgewerkte Bebouwings-voorschriften voor Schie noko, e> Juist dnldelijk op gericht zijn geweest de historische sfeer en de be stemming van dat gedeelte van „Schienoko", dat de Brandersbuurt wordt genoemd, voor zover mogelijk te bewaren. In het Bestemmingsplan Schienoko wordt, zelfs nog meer geaccentueerd, zeer in het bijzonder rekening gehou den met het beloop en de structuur van de straatjes en de steegjes en vooral ook met de schaalverhouding, die aanwezig is. Onvermijdelijk moest daarnaast rekening worden gehouden met andere factoren, als bv. de toetre ding van licht en lucht, alsmede met Bijzonder verheugd zijn wij over de benoemt mg van hoofdinspecteur C. v. d. Haagen, een man uit heit eigen korps, tot Commissaris van Politie en opvolger van Commissaris K. Hijpma als politie-chef Ln Schie dam. Na een contact van vele jaren kennen wij de heer Van der Haagen als een voortreffelijk politieman, die vooral in de justitiële afdelingen heel goed werk heeft verricht. Dat hij daarbij, optoedewd als woordvoerder voor het politiekorps, vaak grote terug houdendheid tegenover de pers be trachtte, hebben wij hem nooit kun nen verwijten. Omdat wy vooruit wisten, dat de pers wanneer de tijd daarvoor rijp zou Kijn, toch volledig op de hoogte ge ste td zou wonden. Ook deze vaak moeilijke taak om voorlichting te geven aan de pore, heeft de heer Van der Haagm altijd op een plezie rige wijze vervuld. Onze vreugde om deze benoeming Is vooral zo groot, omdat wij de heer Van der Haagen kennen ah een politieman met moderoe opvattin gen. Hij la vrij vac, de „paternale' gevoelens, die helaas nog vaak zo sterk zijn in ambtelijke- en ook politie-kringen. Een man met een natuurlijk, op bekwaamheid berus tend, gezag, die het niet nodig heelt de gezagsverhoudingen uitdrukke lijk te «tellen. Vooral ie deze tijd, nu de geeagavrr houdingen zo knttlacta wonden beke ken, wat helaas vaak gepaard gaat met veel rumoer, lijkt ona de be noeming van de heer Van dee Haagen tot coramtearia eo tot poft tie-chef, een voortreffelijke keus. Commfaearis C. van de Haagen, onae welgemeende gelukwensen! de kwaliteit van de bestaande bebou wing. De tendens van het plan in zijn to taliteit is dan ook het behoud van de omstreden buurt, voor zover de ver krotting dit niet onmogelijk maakt. Dit komt tot uitdrukking in de rooilij nen, de bebouwingshoogten en de be stemmingen juist voor markante plaatsen. GEEN SLOOP „Het vaak gehoorde verwijt, dat de gemeente de buurt wil slopen is der halve ongemotiveerd. Het volledig herstel van de Brandersbuurt over eenkomstig haar historisch karakter en baar vormen is, wegens de reeds ver voortgeschreden verkrotting, naar onze mening, een onmogelijke zaak". Aldus merken b. en w. op. De nieuwe gedachten die naar vo ren zyn gebracht, door het Werkco mité Brandersbuurt maar ook door de Commissie voor Stadsontwikkeling en Stadsuitbreiding, zijn voor b. en w, aanleiding geweest zich nog eens te verdiepen in de hele kwestie, teneinde alle belangen zo goed mogelyk te kunnen afwegen. Vele adviseurs zyn geraadpleegd. In een gesprek met het ministerie van Volkshuisvesting en Huimtelijke Ordening is gebleken dat de vrees, dat door een uitstel van de vaststelling van het Bestemmingsplan de financiële bindingen, voornamelijk de sanerlngsbij dragen, zouden verval len, ongegrond is gebleken. Het mi nisterie zal een soepel standpunt in nemen, MONUMENTENZORG Overleg is gepleegd met de KUks- dienst voor de Monumentenzorg, hoe wel met uitzondering van het Zak- kendragershulsje geen enkel pand uit de Brandersbuurt op de monumenten lijst staat. Dit omdat de Bond Heem schut stelling heeft genomen tegen het bestemmingsplan-Schienoko, het geen het College zeer bevreemd heeft. Een planoloog is ter plaatse de si tuatie komen opnemen. De kern van zijn opvatting is dat algehele rehabili tatie van de Brandersbuurt. niet tot de praktische mogelijkheid er. behoont- In gestemd werd daarentegen met het uitgangspunt van het bestemmings plan. Wel werd het behoud van enkele karakteristieke pandjes moge lijk geacht. Over de kans om de buurt tot „be schermd stadsgezicht" aan te wijzen werd niet gerept; evenmin werden subsidie-mogelijkheden ter sprake ge bracht. (Van een onzer sportverslaggevers) SCHIEDAM. „Schiedam" gaat zaterdag op bezoek by een bekende tegenstander, het Haarlemse Onze Ge zellen. De Schiedamse honkballers z(jn nog niet best op dreef al her stelden *U zich in het afgelopen weekend goed tegen Lijnden. Werper Aad van de Hamer is nog jong en zal nog veel moeten leren, wil hij de voormalige werper Harry v.d. Vaan; doen vergeten. Ook zal het nog wel enige tijd duren eer -teamgenoot Tonny Eben weer in het strijdperk verschijnt. De kans op een gunstig re sultaat tegen de Haarlemmers is er echter wel en daar zullen wij het maar op houden. Honkballend DHS krijgt ook een Haarlemse tegenstander, want RCH komt "tweede pinksterdag naar Ketheï, De DHS-ers kunnen bewijzen of de ze4ft', afgelopen zondag op DSS, een gelukstreffer is geweest. DRZ ispeolit zatendag in Gouda tegen de club van die naam en gezien de re sultaten van de Gouwenaren, zullen de Schiedammers goed uit de bus moeten komen om de punten in de wacht te slepen. Gi9termitJd'3'g wend ten stsdlhulze het huwelijk ge&lotten tussen Bea Zonna- veld, actief lid van de handbal-afdeling van Wilton Fijenoord en Jan Teeuw, de robuuste aanvoerder van d-e veïtbalvereniging PPSC. Dit alles onder grote belangstelling, otet in het mi nat van de zijde dec Schiedamse sportwereld. Later op de milddag recipieerde het jonge paar in 'de Amsitel- bron; wa-ar eveneens menigeen acte de précense gaf. ELDERS Voorts hebben b. en w. zich ge oriënteerd omtrent de ontwikkelingen, die elders plaats vinden. Zoals de Stichting „Dlogcnes" te Anuterdarn, de restauratie van panden in de Stok straat te Maastricht en de restauratie plannen voor panden In Marken. Het College meent dat deze projecten niet te vergelijken zijn met de Branders buurt In alle drie gevallen ls sprake van beschermde monumenten volgens de Monumentenwet, zodat daarvoor subsidie wordt verleend. Bij het ministerie van C.R.M. ls geïnformeerd of er subsidies beschik baar waren voor verwezenlijking van het plan van het Werkcomité, bij wUze van zelfwerkzaamheid. Doch het ministerie kan alleen subsidies ver lenen voor „bijzonder jeugdwerk", te vergelijken met het werk van de Stichting Jeugdhaven Nieuw land of het St. Franciscus Liefdewerk. Ten slotte is er nog overleg geweest met de hoofdlnspectie van het brandweer wezen. De resultaten daarvan ver melden wij ln een afzonder Lijk artikel, VOLDOENDE RUIMTE De slotconclusie van b. en w. is dat het Bestemmingsplan Schienoko In voldoende mate ruimte laat aan het Werkcomité om de Ideeën gestalte te geven. Eventueel kan nog. door he' oefenterrein van de brandweerkazer ne te versmallen, de 8L Pieterssteeg gehouden bltyven. Aangezien het grootste deel ven de Brandersbuurt particulier eigendom is, zou het Werkcomité bet werk kunnen beginnen ln enkele pandjes, die reeds gemeente-eigendom zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Nu de plaats van de nieuwe brandweerka zerne in de Bch1e-No-Ko wordt aan gevochten, hoewel deze reeds is opge nomen in de bebouwing9-voorschrif ten. hebben b. en w. zich nogmaals beraden op de plaats. Met het z.g. „bouwteam" zijn o-a. de eerder naar voren gebrachte plaatsen bestudeerd. De conclusie is dat het geplande ter rein aan de Breedstraat toch de beste plaats ls voor een brandweer-kazerne- De andere plaatsen zijn het Schut tersveld, hot Spinhuispad en de Ke thelstraat. Het terrein aan het Schut tersveld ls groot genoeg en de ligging ook goed. Doch er zijn stede bouw kun dige bezwaren, omdat de kazerne als bedrijfsgebouw tussen woningblokken zou komen te liggen. Het terrein aan het Spinhuispad is (te klein. Het oefenterrein en de werk plaats zouden los van de kazerne el ders een plaats moeten krijgen. Deze scheiding is in strijd met het advies van de afd. Brandweerzaken van het ministerie van Binnenlandse Zaken, KETHELSTRAAT Het terrein aan de Kethelstraat ls voldoende van grootte. Doch vanwege (Van een onreer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag De jongeren van de Brandersbuurt gaan zaterdagavond 13 mei feestvieren! In de openlucht, op het pleintje tussen de Prins ens teeg en Achter de Teer- stoof. Er is een feestverlichting op het pleintje en aangrenzende steeg jes, er komt een aankleding met een paar kraampjes en zitjes en er zal gedanst kunnen worden op muziek van een aantal Schiedamse beat- groepen. Maar op het terrasje aan de Sc hie by het Zakkendragers- huisje zal men rustig kunnen gaan zitten. Een „brandersfeest" ln een verlicht „Zwart-Nazareth" is de leus. Het leest, dat om 19 uur begint, is toegankelijk voor alle Schiedammers die er een gulden voor over hebben, die weer ten goede komt aan de res tauratie van de Brandersbuurt, De organisatoren kondigen aan me. Er wordt daarom i opna- tracht een ge tri bekende Belgische liedjeszanger naar Schiedam te krijgen, de vorm zal het moeilijk «U» om de kazerne met oefenterrein èn werk plaats daar goed te projecteren. Er dient rekening mee te worden gehou den dat de Vlaardingerdyk enigszins verlegd moet worden om een goede aansluiting op de Breedstraat te krij gen. Hoewel het terrein erg diep ligt is het mogelijk een dubbele oprit te maken. Ook zou de oude Vellevest- gracht enigszins verlegd moeten wor den, hetgeen Monumentenzorg zou betreuren. Sicdeboii 'vkundlg is deze opvallen de plaats in de overgang van de nieu we naar de oude stad niet aantrekke lijk. De aanwezigheid van een nood zakelijke slangentoren dicht bij de uit 1770 daterende, hoge en ongetwijfeld monumentale molen De Drie Koorn- bloemen, Ls een bezwaar waar b. en w. niet zomaar aan voorbij willen gaan. Toch blijft dit terrein over als „tweede keus". REGIONAAL Over een eventuele „regionale brandweerorganisatie" in het Water weggebied kan het ministerie op dit ogenblik nog „geen wUs woord" zeg gen. Doch ook wanneer er een regio nale brandweer zou komen, dan toch kou Schiedam in ieder geval een „hoofdpost" worden. Met een beman ning en met materiaal, dat nauwelijks verschilt van de bestaande plannen. Dc aanwezigheid van een oefenter rein bij de brandweerkazerne wordt wenselijk geacht, zelfs indien er even tueel een groot regionaal oefenterrein zou komen. De opzet van de nieuwe kazerne ls zeker niet overdreven en stemt overeen met die van vergelijk bare gemeenten. Hoogstens zou het oefenterrein op de plaaiis aan de Breedstraat, wat kleiner gemaakt kunnen worden, Door het terrein van 65x29 meter te versmallen tot 20 meter, zou de St, Pleite rate e« gehandhaafd kunnen blij ven. MET ROTTERDAM Op het mlnliterte is echter een an dere mogeiyklteid geopperd. S'hledam sou aan Botterdam kunnen vragen het Industrie-terrein by de brandweerpost BIydorp onder te brengen en ook een deel van Sehftedsm-Ooat door Botter dam te laten verzorgen. In dat geval zou de kazerne meer weateWk ge plaatst kunnen worden, bv. in de buurt van het Fabri plein. B, en w. voelen daar niet veel voor. Dit zou een deling van de brandweer zorg in de stad veroorzaken, terwijl de drukke brug in Overtcbie en het ook drukke Mbrconiplein grcKe nade len zijn. Dit dan nog afgetten van het feit dat er in d« buurt van hat Fabrl- plein geen terrein voor een brand weerkazerne aanwezig is. ROTTERDAM, woensdag. Het Nederlandse motorvaartuig „Bema' is gisteren bij een aanvaring met de Duitse „Rhenus 106" in de Spoorweg haven beschadigd aan de voorsteven. Het schip werd door drijvende pomp- botcn drijvende gehouden. SCHIEDAM, donderdag. Dc 11- jarige Wilhelmlna van Marion uit Vlaai-dingen stak op de Burg. Knap- pertlaan plotseling het rijwielpad over en werd aangereden door een brom fiets. bestuurd door de 38-jarige schoonmaker J. B, v. D. Zowel het meisje als de bromfie-tser liepen schaafwonden op. Zy werden door de GG en GD ter plnausc behandeld. SCHIEDAM, donderdag- Voor de tweede maal binnen korte tijd is er ingebroken in de r.-k.-huishoudschool aan de Parkweg. Aan de achterzijde van de school werd een ruit uit de .sponningen gehaald, waarna men het gebouw kon binnendringen. Uit een afgesloten stalen kast wordt een geld kistje vermist met 75. Dc politic a clt een onderzoek In. (Van onze correspondent) VLAARDINGEN, woensdag. De arbeidsmarkt in het district Nieuwe Waterweg-Noord van het gewesteRjk arbeidsbureau is vt(j stabiel. Begin deze maand was het aantal werklozen ten opzichte van de maand daarvoor iets terugge lopen namelijk van 307 naar 271. Dat Is 0,5 procent werklozen in het Waterweggebied, in Zuid-Hol- land was het percentage 1,2. De komende weken zal de werkloosheid nog verder terug lopen, zo is de verwachting. Dat is een normaal verschijnsel in het voorjaar De vraag naar arbidskrachten was begin deze maand met 100 resteren. In Vlaardineen waren er berin april 69 mannen zonder werk terwijl er een vraar was van 274. In Schiedam waren deze cijfer» res pectievelijk 187 en 1852. Bouwvakkers kunne» weer vrij ge makkelijk aan de slag komen. Er heers* ln de bouwvakken evenwicht op de arbeidsmarkt. In Maassluis le vert de bouw van 600 Elementumhui- 7.en en de scholenbouw heel wa>t wenk op. De chemische Industrie heeft weinig personeelstekort. Dat wordit arjders als de Esso-chemle op Rozenburg gaat houwen. Momenteel vlot dit project niet zo erg. Als men gaat dTaaien kunnen enkele honderden mensen daar werk vinden. De aanleg van tanks en aanlegsteigers bij Mobil Oil verschaft 160 man werk terwijl bij Pa khu lsmeesteren ongeveer eenzelfde aantal mensen over enige tijd aan de slag kan bij de bouw van opslagtanks. In de metaal is nog steeds grote vraag naar mensen. Er zijn 1770 openstaande aanvragen. Verschillende hed rij fstakken kunnen mensen uit de Betroffen textielgebieclen plaatsen. Aan de plaatsing van deze mensen wordt door de betrokken GAB's ge werkt. Over enige tijd komen er haast zes honderd jongens van de technische scholen mot het diploma op zak. Hel GAB is begonnen met bemiddelings gesprekken om de jongelui aan een geschikte werkkring te helpen, Ze zuilen waarschijnlijk allemaal wel ge holpen kunnen worden. Alleen voor fijn bankwerkers en timmerlui ls het wat moeilijker om een nlaatsie te vinden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag B. en w. hebben met het Werkcomllté Bran dersbuurt uitvoerig- van gedachten ge wisseld over de ldeëen van het comité en over de verwezenlijking daarvan, Daarbij ls, behalve de financiële kant van de zaak. ook het feit uitvoerig be sproken dat rrote delen van de Bran dersbuurt ln particuliere handen *Uo. Hot Werkcomité zou hat terrein, dat thans voor de brandweerkazerne ge reserveerd is, wel onteigend willen zien, ten behoove van de opzet van een „cuibureel en stilite-centrum". Doze ooiteigemntg zou, naar .de mening van het Werkeorruirté, in een herzie* rung van het bestemmingsplan moge lijk gemaakt moeten worden. Deze terreinen behoren In hooMzaak aan hot Aannemingsbedrijf Van de Wete ring en Van Dalen, die daarop be drijfspanden mot bovenwoningen zou willen bouwen, en aan dc Oud-Ka- tholicke kerk. Over de mcgclijkhöden van de rea lisering van zijn pdannen heeft het Werkcomité geheel eigen opvattingen, ook in financiële zin. Het wil in fasen werken op de volgende grondslagen. STICHTING Er zou een Stichting moeten komen, die in de eerste plaats bemiddeld tussen eigenaren van panden en gega digden voor het exploiteren van eet huisjes, boetiekjes, sociëteiten, ont moetingscentra., studentenwerk- rulmten. ens. De gegadigden kopca of huren van de eigenaren. In belde gevallen knappen kopen of hoorders de panden voor eigen rekening op. Jeugdwerkgroepen kuonen en zullen medewerken. Het kiomrt aan op zelfwertewamheid en het brengen van offers, meerut het Werkcomité. Mentale initiatieven zijn waardevol en goedkoop tegenover commerciële initiatieven? Enthousiaste Schiedammers zouden kunnen worden bewogen tot „adop tie" van panden. Hieronder zou moeten verstaan, dat zij één of meer pandjes aankopen en aan de Stichting schenken. Waardevermeerderingen zouden na restauratie door de huur ders aan de Stichting toevallen. HEEL DUUR B. en w. tekenen hierbij aan dat va>n de Rijksdienst voor de Moraumen- tervzorg geen financiële medewerking mag worden verwacht. De Branders- buurt komt immers niet ln aanmer king om als „beschermd stadsgezicht" te worden erkend. Doch ook al zou de restauratie ou der auspiciën van Monumentenzorg kunnen geschieden, dan zou er bijzon der veel geld mee gemoeid zijn. Des kundigen denken daarbJJ aan hon- gezien van de kooien van de diverse voorzieningen tn die buurt. Heden overleed tot mijn grote droefheid, na een heldhaftig gedragen lijden, mijn lieve vrouw Hans Witte-Riphagen G. H. Cb. Witte Amsterdam, 10 mei 1867 Osdorpplein 164 De crematie zal plaatshebben zaterdag 13 mei te Velsen, na aankomst van trein 9,58 uur halte Driehula-Westerveld. Vertrek van huis te 9 uur. Geen bezoek. Geen bloemen. Geen toespraken. PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren, Hoogntr. 108, Schiedam. Tetef. 230720. Let op luiate «tres. R23 Voor apoedie* kwtlemttredii* gevraagd actieve BEZORCEHS. Leeft. vJt. 18 Jaar. Aanmelden De ScW«dam«r, Hoogatr. 78. tel. 28727»—286505. Na 8 uur 135080. R2 hebben wij een grote sortering camping-, tuin- on terrasstoelen, tuin- en stoelparasols, slaapzak ken, luchtbedden, gastoestellen, Hoogstraat 125, tel. 2679B2. Geen filialen, let op het juiste adres! VAN DER AREND FOTO EN OPTIEK HOOGSTRAAT 81 TELEF. 268814 SCHIEDAM SPECIALE FOTO-FILM-AANBIEDINCEN GEDURENDE DE FUJI RAFIDCAMERA met tas en film 20.50 FUJI HALFKLEINBEELDCAMERA, volaulom. belichting, met tas 159.00 FUJI 8-2 RAPID, volant, bel., met tas, van 220.— NU 159.00 MINOLTA A-24 RAPID, volaut. belichting, met tas van 250,NU 139.00 JELCO SUPEH-8 FILMCAMERA, volautom. belichtingNU 159.00 PROJECTIESCHERMEN ....NU 17,95 CIMA DIAPROJECTOR, laagsp. NU 59.00 CAMERA-INRUILACTIE tot 20,— retoor voor Uw oude camera. foto-fumwedstkud „de toerist". DAGBOEKWEDSTRIJD „BRENG IK IN BEELD'' UW SPECIALIST IN FOTO - FILM - OPTIEKOELÜID HOOGSTRAAT 31 - TELEFOON 21 H ll SCHIEDAM ...a—

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 2