'Ik streef in de eerste plaats naar aantrekkelijk voetbal' i Gisela May met Brecht may o Trainer Ben Peeters (47) van Feijenoord: Twaalf weken voor verstoren openbare orde Wellicht ruil tussen PSY en Sparta Er gaat wat gebeuren op het Afrikaanderplein )i sniulklaar I V- hapje Nieuwe buslijn nog steeds knelpunt voor Heyplaat Comité gaat 40 huizen bouwen Goed TOYOTAmobilisme begint bij GOOSEN 9 door Hans Reismann DRIELING ZEVEN JAAR „AKROPOLIS" IN PICCOLO Mooie singel Modulatie als gast naar Karlsruhe Medaille voor dierenredder Echtpaar Kroon met poppen-theater naar Denemarken Speelstad SALADES pag4 - zaterdag 24 j uni 1997 Feijenoord zal het meuwe voetbalseizoen weer met een Nederlandse trainer in zee gaan. Sinds het vertrek van Jaap van der Leek werden achtereenvol gens George Sabotka, Frans Fuchs, Norberto Höffling en Willy Kment aangewezen om de Rotterdamse club naar triomfen tc leiden. Deze week werd de 47- jarsgc Ben Peeters definitief aangesteld als oefenmeester van Feijenoord. Ben Peeters Is bij Feijenoord geen onbekende. In augustus gaat hij zijn achtste seizoen bij de Rotterdammers in. Zeven jaar is hij met de jeugd opge trokken en sinds 1 mei j.l. na vertrek van Willy Kment heeft hij het eerste elftal onder zijn hoede. „De resultaten van FeUenoord in de Intertoto zijn voor wijn definitie ve aanstelling niet van Invloed ge weest", zegt de heer Peeters nadruk kelijk. >rMair met de nodige bespre kingen gingen nu eenmaal enkele weken gemoeid," Ben Peeters, een vrij kleine, wat tengere man, dfe altijd ook op het bankje langs de Uln in een smet teloos kostuum Is geetoken, Is niet iemand die zich «raag op de voor grond geplaatst ziet, Hij zegt de pu bliciteit niet te schuwen, maar hij verzoekt schrijver dezes meermalen om het artikel toch vooral aan de bescheiden kant te houden. „Laten we niet te hard van' stapel lopen", zegt hij In de kantine op het complex Varkenoord, waar hij vele jaren temidden van de Jeugd heelt doorgebracht. „Natuurlijk vind ik het heerlijk nu ik promotie heb ge maakt. Dat la tenslotte met ledereen in hot maatschappelijk leven het ge val. Het ia prettig na zovele jaren het vertrouwen van het bestuur van Feijenoord te hebben gewonnen. Maar ik wil liever afwachten of ik hel allemaal wel waar kan maken." Ben Peeters gaat dan ook niet in op de vraag wat zijn verwachtingen voor het komende seizoen zUn. „Het gaat nu in de inter-to to heel leuk", zegt h(j. ,,Maar aan prognoses waag ik me niet. We zullen maar rustU afwachten." Over het verleden ia Feyenoords oefenmees>tor spraakzamer: Fijne tijd TK heb hier een heel fijne tijd ach- ttxter de rug. De Jeugd heeft »ltfld mijn volle belangstelling gehad. Ik ben er al die jaren met hart en ziel bij geweest. En ik kan wei zeggen dat we leuke succesje* hebben ge boekt. Twee keer kampioen van Ne derland en verscheidene malen eer ste In internationale toernooien." En hij vervolgt: „Ik heb altijd goed voetbal gepro- pagandeerd." Ook déér (en hij wijst vanuit de kantine op Varkenoord naar de „Kuip", aan de overzijde van de rijksweg) zal ik er in de eerste plaats naar streven aantrekkelijk voetbal tc spelen." Zoven jaar Ls hjj „een" geweest met cle Jeugd van Feijenoord. Het is niet verwonderlijk dat hij met pijn kennis heeft genomen van het be sluit om de (betaalde) jeugdcompe- tttie al te schaffen. „Het is een rampzalig besluit", stelt hij verbitterd vast. „Hoeveel plezier hebben wij, leiders, en ook hot publiek er niet van gehad? Een dergelijke competitie was een schit terende gelegenheid om d« jeugd op te vangen. Nee, het is hee] jammer. Er komt wel een regionale competi tie voor in do plaats, maar dat is toah niet te vergelijken met wat ge weest is," De heer Peeters is reeds achttien Jaar voetbalttrainer. In 1949 begon hij zijn. loopbaan bij de in dat jaar BEN PEETERS: „Afwachten of ik het allemaal waar kan maken" opgerichte vereniging Verburch in Poeldijk. Twee jaar was hij er werkzaam. Beide malen werd Ver burch kampioen. Daarna was hij eveneens twee seizoenen oefen- meester bij GDA in Loosduinen, waar hü zelf actief voetballer is ge weest. Vervolgens trainde hü drie jaar het Haagie Quick, evenzovele malen was hij tra in er/coach bij de semi-profclub Sportclub Haarlem en tenslotte, voordat hy overstapte naar Feijenoord, was hij een jaar oefen- meester bij HBS, Ben Peeters, die in 1956 het grote A-:lipIoma behaalde, is ;:ieh er ter dege van bewust, dat hy een wankel beroep heelt gekozen. Moeilijk werk FtE positie van een voetbaltrainer ^blijft hachelijk. Het ls moeilijk werk, maar toch doe Ik het elke dag weer opnieuw met bijzonder veel plezier. liet is niet alleen mijn werk, maar ook mijn hobby, waarin ik me geheel kan uitleven. I>e basis van de successen wordt gevormd door Je Je er met volle overgave aan te wijden. En natuurlijk I* ook de omgang met de spelers van groot belang." Bang voor kritiek is Ben Peeters, getrouwd en vader van een zoon van twintig, die hü zegt het met een brede grijns op zün gezicht niet kan voetballen, niet. „Ik ben aan publiek gewend. Dus ook aan kritiek. Ik kan het ook ge makkelijk verdragen, mits het tenminste gezond en gegrond ls. Ik juioh hel dan zelfs toe. De in Den Haag woonachtige oe fenmees ter („Ik ben in die zeven jaar echter helemaal Feijenoorder geworden") zal het eerste elftal van de Stadionclub samenstellen in overleg met manager Guus Brox en oud-eer&te elftalspeler Gerard Ker- kum. In tegenstelling tot diverse collega's ziet cle heer Peeters het niet als eet: bezwaar dat de keuzo door een driemanschap wordt ge daan. „Ik ben er een voorstander van dat je over bepaalde problemen met anderen van gedachten kunt wis selen." Ben Peeters is niet te vermurwen om over de toekomst te praten. Wet zegt hij het volste vertrouwen in de spelers te hebben, „Ik ben er van overtuigd dat Sa- mardzaic een geduchte versterking voor ons is. Bovendien gaat Kind- vafll steeds beter spelen en doet ook kleine Wim (Jansen) het de laatste wcdstri,iden geweldig. Nogmaals, aan voorspellingen waag ik me niet. Laten we eerst afwachten, wat het allemaal gaat worden. Als het goed gaat praten we vorder." (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, zaterdag „Er zjjn al heel wat van deze Jongelieden ver oordeeld. Ze moeten maar weten, dat we dergelijke feiten in Rotterdam hoog opvatten. Wanneer ze zich laten meeslepen in relletjes, moeten ze goed begrijpen, dat ze met hun neus tegen de muur lopen", zei gistermiddag de officier van Justitie, mr. J. A. Hoek in de zaken tegen twee jongens, die op 31 met straatstenen naar het politie bureau op het, Afrikaanderplein had den gegooid. Het waren de 21-jarige betonijzer- vleohiter A. B. K. en de 18-jarige ijzervlechter W. A. A. van H.. tegen wie de officier gevangenisstraffen eds- te van respectievelijk drie maanden en twee maanden met aftrek. De jongens verklaarden tegenover politierechter mr. A. R. Jolles, dat ze zomaar hadden meegedaan, omdat ze anderen bezig zagen. Daarop gooide ook de raadsman mr. S. Ivens het. Hij vond het een onzinnige toedracht, die hij weet aan het beperkte inzicht, dat de jongens hadden gehad. Mr. Ivens vroeg kortere straffen gezien het feit. dat de jongens, die beiden BLO-on- d er wijs hebben gevolgd, de situatie op dat moment niet aankonden. Mr. Jolles veroordeelde tenslotte beide jongens tot ieder twaalf weken, waarvan zes weken voorwaardelijk, met aftrek. ROTTERDAM, zaterdag. Tussen Sparta en PSV zijn onderhandelingen gaande over een mil van de Rotter damse Pim Doesburg en Ger Ter Horst me tde Eindhovenaren Miel PU» en Lambert Verdonk. De besprekin gen tussen de twee verenigingen zijn in een vergevorderd stadium, maar nog niet helemaal rond. PSV zon bij deze transactie nog een klein bedrag moeten bijbetalen. Doelman Doesburg en centrum ver dediger Ter Horst hebben gisteren reeds in Eindhoven besprekingen ge voerd met bestuursleden van PSV. Tot oveiT-enstemmi'ri:» is men niet ge komen. De Rotterdammers gingen niet akkoord met het hun voorgelegde contract. Het is bekend dat PSV de laatste tijd dringend behoefte had aan een versterking in de achterhoede. Vooral aan een doelman van klasse bad de Eindhovense club dringend behoefte. Sparta hoopt in linksbuiten Lam bert Verdonk (ex-m-ternatlonal) een belangrijke kracht voor zijn aanval te zullen vinden. Miel Pijs kan eventueel de plaats va-a Ter Horst innamen .De ex-speler van het Nederlands elftal is op het middenveld goed bruikbaar. HET is vandaag feest in huize Jührend-Van Manen aan de Adriaa-n de Jongstraat nummer 10 in Turnerrhoven (Usselmonde). De drieling een jongen (Marcel) en twee meisjes (Manita en Ma- non) viert namelijk zijn zeven# de verjaardag. Niet zonder trots vertelt moeder Jührend dat haar drie spruiten het in alle opzich ten goed maken, „Twee dagen ge leden zei de schoolarts dat het prachtige en zeer gezonde kinde ren zijn", aldus mevrouw Jührend. Mairwn, Marcel en Ma nila (v.l.n.r. op de foto) blijken ook goede leerlingen te zijn. Met een fraaie cijferlijst zijn zij van (dezelfde) eerste klas van de openbare lagere school De Vonk in Usselmonde naar de tweede klas overgegaan. Zowel thuis ais op schoor dus goed nieuws over de Jührend-drieling. TN het Piccolo Theater heeft het Poolse fchoa-terlaboratortum gister avond de eerste Rotterdamse voorstel ling gegeven van „Akropolis". een be werking door Grotowskii van het ge lijknamige drama van de symbolische schrijver Wys plan ski. Grotowski wilde mot deze bewerking demonstreren hoe de idealen van een vroeger tijdperk over menselijkheid en verlossing in deze beschaving (het stuk speelt zich af in Auschwitz) tot bespotting of zelfbedrog zyn geworden. Onze recen sent Hans van den Bengh heeft deze voorstelling teleurstellend genoemd en deze kwalificatie bleek ook gister avond op te gaan. Al was het alleen maar door de taalbarrière die het vrijwel onmogelijk maakte om iets van deze vertoning te begrijpen, laat staan &e doorgronden. (ADVERTENTIE] (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM, vrijdag. Zondagavond a.s. van 20.05 tot 20.40 uur wordt over Nederland 2 een programma uitgezon den met liederen van Bertolt Brecht. Onder regie van Rob Touber worden teksten gesproken en gezongen door de Duitse actrice Gisela May, Dora Paulsen, Conny van den Bosch, Bern- hard Droog en Lyda Lobo. De teksten zijn, voorzover niet in het Duits gebracht, vertaald en bewerkt door Jaap van de Merwe, Het programma heet „Ik, Bertolt Brecht". Over hem. Bertolt Brecht, ver telt de Oostduitsc actrice Gisela May. die deze week een dag over is uit Oost-Berlijn voor de opna men. Zij ls sinds 1061 verbonden aan h-et Berlljnse Brecht Ensem ble en werkt daar roet mensen die Brecht (gestorven in 1956) goed hebben gekend. Zü spelen volgens de methode van Brecht en brengen merendeels stukken van Brecht. Gisela May werkt in een Brecht-sfeer: „Volgens de metho de van Bertolt Brecht, dat wil zeggen maanden en maanden een stuk instuderen en zo'n stuk nooit twee avonden achter elkaar spelen. Iedere avond een ander werk om niet in routine-spel te vervallen. Verder moeten wij zorgen dat wij, als spelers de idee van hot stuk verwezenlijken, dat wij het drama zelf tentoonstetlen aan het publiek en niet de aan dacht voor onszelf opeisen uit persoonlijke ambitie". Overdrijving „Met het stuk moeten wU het publiek oproepen tot actie. Zij motten niet passief zitten genie ten, ze moeten zien wat er be doeld wordt: het oproepen tot de juiste sociale relaties. Brecht had een zodanige wetenschappelijke wijze om de plot van een stuk te analyseren da.t de toeschouwers wakker geschud werden door de overdrijving. Dat is Iets waar hij altijd naar heeft gestreefd". Gisela May staat achter deze theorie van Brecht. ZIJ doceert de dramaturgie van Brecht aan een staatsschool ia Oost-Berlijn. Naast deze activiteiten treedt zij op bij de Staatsopera met een rol in het Ballet-met-zang-wark „De Zeven Hoofdzonden". Voor deze rol was zij dit jaatr ook gevraagd dooc liet Nederlands Danstheater maar door de te late aanvraag kon dit niet doorgaan. Sisela May heeft een eigen Brecht-pvogramma. „Urecht-avonden", die zü at meer dan honderd maal in verschillen de Europese steden heef( ge bracht. Liederen van Brecht zün voor al beroemd geworden door Lotte Lenva, de echtgenote van Kurt Well, „Of ik haar tracht te imite ren? Onmogelijk' Zij is zo gewel dig", zegt Gisela. „Nee, ik heb mijn eigen Interpretatie". (AÜVE'iTEN't (El DOOR de grote droogte van de afgelopen dagen zijn diverse sin gels droog komen te staan. Dat levert meestal verrassende re sultaten op, want veel Rotter dammers hebben nu eenmaal de gewoonte overtollig afval in slo ten en singels te werpen daar helpt geen „opgeruimd staat netjes" aan. Op deze foto de drooggevallen Ogierssfaigel, een keurige singel (zolang er water im staat) in een keurige buurt, waar keurige mensen wonen. Laat het maar gauw gaan regenen. Vreugde en smart In het kleine we reldje van de Rotterdamse mondac- cordeonisten. Het Rhythm Trio uit Rotterdam Zuid gaat Nederland ver tegenwoordigen op de wereldkam pioenschappen in Karlsruhe, zo stond dezer dagen in het. dagboek te lezen. Maar aan de andere Rotterdamse for matie is van deelneming uitgesloten: het modulatie kwartet. Voor de klasse waarin deze vier Jeugdige spelers zouden optreden, zijn geen deelne mers. Het kwartet zou in een hogere klasse moeten optreden maar daar is het nog niet bekwaam genoeg voor. Kleine troost: het kwartet is wel als gast uitgenodigd. Er ls echter nog een moeilijkheid, er zijn mensen die modulatie getd hebben gestuurd om de deelneming van het kwartet financieel mogelijk te maken. Deze mensen kunnen hun geld terug krijgen. Het secretariaat is ge vestigd aan de Naseau&tmt 72a. De 19-jarige J. den Haan van dc Lombardkade 32 krijgt een onderscheiding van de Nederland- sche Vereniging tot Bescherming van Dieren: een ere-medaillo die hem op 8 juli in Utrecht zal wor den overhandigd. Hy heett in de nacht van 2 op 3 juni met gevaar voor eigen leven een hond uit het water van de Lombardkade ge- huald. Dat ging zo: met een vriend zat de jonge Den Haan 's avonds iaat te stu deren voor het eindexamen. Men gint door tot diep in de narht Plotseling hoorden ze buiten een hond janken. Zij erop af. Door middel van handrei king (bekende term uit de politie rapporten) probeerden zij het dier op de kant te krijgen maar iie muren van cle Lombardkade bleken te hoog. Er zat maar een ding op: te water. Dat deed de eind-examenkandidaat, maar hut gevolg was dat én man én hond In gevaar verkeerden. Maar de andere „student" had inmiddels de politic gewaarschuwd, die op zijn beurt de brandweer alarmeerde. Zo kwamen Jong on en hond tenslotte vei lig op het droge. En de brandweer vertelde het aan mevrouw Spaan (van de Rotterdamse Dierenbescherming) en mevrouw Spaan vertelde het aan de landelijke vereniging en zo krijgt J. den Haan «ijn onderscheiding. Volgende week woensdag vertrek ken DonJ» ei. Rien Kroon (Weipad 13 te Rotterdam 24) naar Denemarken om met hun moderne poppen- en fl euren theater „Paradaas" twaalf voor stellingen te geven In het „Hejrehu- set"-*omertheater te ülsted. Zaterdag daarop worden ze nage reisd door de vaste gitaarspeler van het gezelschap, Nico de Grutter, ver gezeld door zijn vrouw Martha, die met enkele mimesolo's in het program ma zal bedragen, Het is niet de eerste keer, dat het echtpaar Kroon in Denemarken op treedt. Twee ja*- geleden traden ze ook ai op in iu-i kleine theater dat verbonden is aan een bijzonder gezel lig koffiehuis. De Deense televisie nam toen acht nummers op voor uit zending in een satirisch programma. Voor de Afrikaanderwjjk is een indrukwekkend vakantiebeste- dingsproject opgesteld. Het is het werk van de Contact Commissie Wyk Oud Zuid, waarin een half jaar geleden de buurtverenigin gen zijn samengekomen. Van 1 juli tot en met 5 augustus wordt onder de naam „RekreAfri '67" op en rond het Afrikaanderplein een reeks activiteiten georgani seerd voor ongeveer 8000 kinde ren tussen de vijf en veertien jaar. De Afrikaanderbuurt is een bijzon der kinderrüke wijk, die echter be paald niet voldoet aan de minimale eisen van recreatievoorzieningen. Hoe wel de clubhuizen in de vakantietijd volop in bedrijf zijn staat men voor het feit, dat de vraag naar speelvnoge- lijkhedea het aanbod verre overtreft. Wil men op grote schaal iets voor de kinderen doen, dan moet de Afrikaan- derbuurt een rigoreuze gedaantever wisseling ondergaan, want het kale Afrikaanderplein. de grauwe straten met hier en daar een boom in een modderpoel zijn niet de juiste plaat sen voor gezelligheid, zo meent de contactcommissie. RekreAfri is ver deeld in drie blokken. Het eerste blok (de week van I tot 7 juli) wordt verzorgd door het clubhuis Arend en Zeemeeuw en omvat een openings feest, een voetbalcompetitie, een op- drachtentocht, een speelmiddag, een dagtocht en een kïnderkermis. Het tweede blok (van 8 juli tot 28 juli, drie weken dus) staat onder lei ding van de buurt- en speeltuinver enigingen uit de Afrikaanrierwijk en omgeving. In dit blok zijn vooral wedstrijden in rolschaatsen, tekenen, fietsen en voorts atletiek opgenomen. Daarnaast ziin Judo- en boogsohieidemonstraties. poopen ka ^.voorstellingen en een wan- del-puzzelrit gepland. Voor de kleuters worden vijf pop penkastvoorstellingen gegeven. ma zijn opgenomen. De speelstad Afri zal door de kin deren gedeeltelijk zelf opgebouwd moeten worden. Er zullen veertig „ge bouwen" moeten komen waarin onder meer het stadhuis, het politiebureau, het ziekenhuis, het postkantoor, een school, verschillende winkels, een ca fetaria, een boerderij en zelfs een perscentrum gevestigd moeten wor den. Midden in de stad Afri op het Dorpsplein zal een podium komen, waaromheen een terras wordt ge bouwd. Naast de officiële gebouwen in de speelstad worden er ook kramen neergezet, waar de kinderen kunnen schilderen. :okenen, boetseren, naaien, koken, musiceren, foto's maken, pof fertjes bakken enzovoort. Ook is het de bedoeling, dat de kinderen in Af ri-stad eten. Het gehele project wordt geraamd op 13.500 gulden. De entreeprijzen voor de activiteiten en de speelstad moeten ongeveer 7500 gulden op brengen, zodat er een tekort is van 6000 gulden Er zijn besprekingen met de raad voor de lichamelijke opvoe ding gaande over een garantie voor deze 6000 gulden. Het klapstuk van „RekreAfri" *67 moet de speelstad op bet Afrikaan derplein worden, die maandag 31 juli wordt opgebouwd en saterdag 5 au gustus weer afgebroken val worden. Dear speelstad die de naam „Afri" heeft gekregen staat onder leiding van het clubhuis Sarto. In de Afrl- slad is ook voor de tieneri een be langrijke plaats ingeruimd, omdat er 's avonds beat- en kunstavonden en een klaverjas toernooi in het program- (ADVERTENT/E) voor het eerst In Nederland ln ome showroom te bezichtigen. Broedelet Weena Rotterdam Telefoon t3«04O; 'ADVERT 6JV7 f Kj IN HEEL VEEL SMAKEN (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, zaterdag Nog steeds i» de nieuwe busverbinding vanaf Heyplaat met het Metrostation op het Zuidplein een knelpunt voor de bewoners van Heyplaat. DU kwam gisteravond weer naar voren in de wUkraadsvergadering, die werd ge houden in de D, C. Endertstichting. Wanneer deze busverbinding tot stand komt, zal de bus niet meer langs de Plednweg rijden, wear veel bewoners van Heyplaa.t hun bood schappen doen. B. en w. hebben op het schrijven van de wijkraad bericht, dat zij het niet nodig vinden om de buslijn te wijzigen, aangezien de ver binding in Heyplaat zelf hetzelfde blijft. Wethouder G. Z. de Vos, die de ver- gadcrinj' bijwoonde, gaf de wijkraad het advies om eens met de directeur van de RET te gaan praten over eventuele mogelijkheden. Een ander probleem van Heyplaat is de slechte bestrating, waar al di verse malen over gesproken is. Er is nu toegezegd, da.t er binnenkort een begin zal worden gemaakt met repa raties. De wijkraad besloot een brief te zenden aan de Plantsoenendienst om te vragen om beplanting en banken rondom het stuk onbebouwde grond, waarop bewoners deze winter een soort ijsbaantje hebben gemaakt, zo dat er enige recreatie is. Waarschijnlijk zal volgend jaar sep tember een begin worden gemaakt met de bouw van een zwembad bij de nieuwe sportvelden aan de Waalha vens. VLAARDINGEN, zaterdag. Een initiatiefcomité heeft een plan uitgewerkt om voor veertig gezinnen woningen te laten bou wen ter bevordering van de doorstroming. Het comité bestaat uit de heren J. Barendregt, A- van Dorp en M. van Dorp. Zij zijn niet tevreden over de woningen die in Vlaardingen worden gebouwd. De huizen zijn of niet naar hun zin of te duur. Zij onderzochten de mogelijkheden om met een minimaal aantal deelne mers voor een lagere prijs dan bij In dividuele verkoop, een aantrekkelijke woning te laten bouwen van een niet conventioneel type binnen de premie regeling. De plannen zUn momenteel ln een zodanig stadium, dal men denkt ln oktober met de bouw te be ginnen. Aanvankelijk dacht men aan een projeot van twintig huizen. Bespre kingen met de N,V. Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten over de finan ciering van de bouw leidde er toe, dat het complex huizen van de Vlaardin- gers werd verdubbeld. Het bouwfonds had namelijk grond gereserveerd naast het terrein, waarop het initia tief comité de woningen wilde laten zetten, Ten behoeve van de Vlaardin- gers deed het bouwfonds afstand van de grond. De woningen bestaan uit drie lagen- Op de begane grond is een entreehal, een slaapkamer, bergingsruimte en tevens garage voor een kleine auto. De eerste verdieping omvat een woonkamer en keuken eh op de twee de verdieping zijn drie slaapkamers en een badkamer ondergebracht- Het architectenbureau Van Waal wijk, Van Oosterom en Van Tussen broek N.V. heeft de huizen ontworpen in overleg met het Inltlattefcoantté, GOOSEN'S AUTOOEDRIJF k"';! L- Yn.-i,' Mi IVm1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1