De Vries en 'Die Soldaten' van Hochhuth elauto* Markt op het Doruspleintje IERSE WERF YAN VEROLME BPITOlf F .18,90 Berlijn 1967 in kunstzaal Zuid KLEYN AUTO'S Liften soms verboden voor verhuizers Bejaarden exposeren ROTTERDAM RIJNMOND -EEN SCHRIJVER MAG ÏOCII FALEN door HANS BAAIJ Aflopend Bevrijden Onbewezen Argwaan Sigma Rijnmond will).en w. vragen kerk te kopen voor jeugd onTvïfig'en urn d&: natuuplyf? uit voowaad Vierde zege in successie voor Spangen? Vier ploegen strijden tegen degradatie Inhaalprogramma voor handballers Beeldendekupst in Rijnmffl Desolaat Pop-art Perfectie Zeehavencontactorgaan Afdeling voor kleuters bij schippersschool Kobold 4 - donderdag 2 november 1967 Geruchtmakendste tu- rieelstuk van dit seizoen: Roif Hochhuths „Die Soldaten" mot zijn aanval op Churchill. Hot eerste besluit om dit. stuk (ondanks contract) niet te spe len kwam na de Berlijnse pre mière uit Rotterdam. De directie van Nieuw Rotterdams Toneel deelde mee tot di.t besluit geko men te zijn omdat ze het niet eens was met de strekking van dit stuk en de artistieke kwali teiten te goring vond. Tegen dil besluit zijn enkele pro testen geuit. Deze kwamen voort uit teleurstelling om dat In deze Viel- namtijd de open luchtoorlog niet via dit stuk ter discussie werd gesteld. NRT-directeur Rob de Vries: „Daar giryg het ons ook om, Wy hadden gehoopt dat Hochhuth die zo'n goed stuk als „De StelWertre- ler" had geschreven, nu een goed stuk zou hebben geschreven over 'de open luchtoorlog otndait daar geen enkele Internationale regeling over bestaat. Wel over het gebruik van rob, maar nriet over hei bombarderen van de hurgcirbevolktn«. „Het wordt tijd dat daar eens iets over jcezogd wordit en toen e<r werd aangekondigd dat Hochlutrth dit on derwerp zou aansnijden, zeiden wij: Eimteslijk gebeurt hert dan toch, „Maar dat stuk is het niet ge worden, Hochmuth heelt geen stuk over tic open luchtoorlog geschreven, dat Ja ar slechts één aspect van. Op de voorgrond komt die Slkorsky- zaak. zonder enig plausibel bewijs (volgens Hochhuth zou deze Poolse generaal ten behoeve van de En gels-Russische verhouding op mstig- natie van, ChurchlM vermoord zijn H.B.). „Bovendien Is 'de figuur vaui Chur chill ongenuancepnd neergezet. Een van de belangrijkste aspecten van deze man was zijn humor en daar komt niets, maar dan ook nierts van over." Rob de Vries: „Hochhuth levert geen plausibel bewijs, dat moord op Si korsky is gepleegd op instigatie van Churchill." Foto Peter Melken boer of ze nu Churchill heten of hoe dan ook, dat wil ik dan graag allemaal in 'de openbare discussie zien." "WTAT de artistieke kant aangaat: „Hochmuth heeft zich ver loren In de dialoog en zelf» bij die dialoog heeft hU dc hoogtepunten vergoten zodat het stuk dramatisch zwak verloopt. We wisten allen dat het grote gesprek aan het slot zou worden dat tussen Chur chill cn de bisschop van Chichester. Maar dat gesprek Is een aflopend, zwak gesprek geworden en ik zou willen zeggen: een schrijver mag toch falen? „Hochhuth heeft de vorige keer bewezen dat hij een goed stuk kaïn schrijven. DUrrermiall heeft de He- raktes geschreven en dat Is gevallen als een baksteen. DÜrrempatt trok het toen terug om-dat hij voelde dat hij gefaald had. Maar toch is hij een van de grootste toneelschrijvers van onze tlfd. „Als Dürrenmatt kan falen, dan mag Hochhuth toch óók falen? En wij achten het onverantwoord te genover ono.e kunst om een slecht stuk uit opportunistische overwe gingen op te voeren. Want dat is hopen op een bravo uit een verkeerd engagement. En als daarbij komt zoals in dit geval dat dit stuk be rust op een on recht vaardig argument als zou Sikorsky mede vermoord zijn door Churchill, da-n zeggen wij om die roden óók nee. „En <tarr hopen we van harte dat er toch nog cena een openbare dis cussie kan plaatsvinden naar aanlei ding van een stuk flat de open lucht oorlog veroordeelt, Erv niijio hoera bij hot overvliegen van dc homhar- d omen's vliegtuigen naar Duitsland en de fouten van de oorlogsleiders. TIET besluit heeft dus niets te A maken met het feit dat Churchill wordt aangevallen? R, d. V: „Allerminst, cr zijn een aantal dingen in hot velleden van Churchill waar ik weiger mijn pot voor af te nemen, denk maar aan Zuid-Afrika. Churchlil Is onze grote bevrijder en daar blijf ik hom mijn leven lang dankbaar voor, maar ik ben niet bang om Churchill am be paalde netlenen te helpen veroor delen. „We wisten toch dat het ging over die fosforbombardementen op Dresden en dus op dat gebied een veroordeling van ChurchlM Inhield. We hadden dit graag ter discussie gesteld bij de opvoering, ook al heb ik zelf hoera geroepen toen ik ze zag o ver vliegen, dart wil ik er wel even bij vertollen. „Nee, het Slkorsky-elcmen't, 'dat er niet uit ie schrappen ls en het falen van do dramatische bouw zijn de enige redenen voor ons besluit" WTAT zou de beslissing geweest zijn als de dramatische bouw wel goed was geweest? R. d. V.: „Dan hadden Anty (Wes. icrling), Marius (Kip) en ik de Si- korsky-zaak, een onbewezen be schuldiging van moord, genoeg ge vonden om het óók niet op te voeren. Het Is onbegrijpelijk dat Hochhuth die zaak erbij gehaald heeft. Ie mand beschuldigen van moord zon der bewijs Is het meest onrechtmati ge dat een mens kan doen; dat ver biedt mijn rechtvaardigheidsgevoel. „Maar als, wat we allemaal kunnen bewijzen, geen enkele wer kelijke sehreeuw heefit geklonken van de paus dat Hitier en de zijnen moesten ophouden met moorden en de paus ook nog de Duitse militairen zogende die bij hem kwamen, dat, je daar een goed stuk over schrijft of een stuk dat Churchill en ook mijzelf veroordeelt, kijk, dót zijn geweldig belangrijke zaken die je als geënga geerd mens ter discussie dient te 6 tutte n. „Er 2ljn In de verantwoordelijk heid van een toneelleider grenzen op artistiek en moreel terrein, Artistiek houdt dat In dat je een stuk dat vol gens je eigen, maatstaven te slecht geschreven is, niet speelt en moreel bijvoorbeeld dat je geen pro-fascis tisch stuk. wat Die Soldaten overi gens niet is, opvoert". VLOEIT de argwaan ten aanzien van de motieven om Die Solda ten niet te spelen misschien voort uit slukken die u in het verleden hebt gebracht? Volgens vele critici was „De parachutisten" indertijd alleen maar gekozen om zijn mooie anti. oorlogsboodsehap, terwijl het artis ticks niets voorstelde. R. d. V.: „Nou ja. daar kan ik al leen maar op zeggen dat Ik hot een goed stuk vond. Nee. ik dacht dat ons verleden op dit gebied duidelijk heeft aangetoond op welke wijze ivi; geëngageerd zijn. Of we het altijc goed hebben gedaan, staat daar bui len. Als je zou zeggen dat we niet acht keer per jaar volledig politiek en maatschappelijk engagement la ten voelen, dan is dat waar. Omdat wij nu eenmaal een stadstheater-be leid moeten voeren en ook omdat er niet voldoende geëngageerde stukken van kwaliteit zijn. „Maar ik geloof dat dc oprechtheid van ons engagement in het verleden wel bewezen is, En twijfel daaraan vind ik onrechtvaardig en die heb je mij ook niet kunnen aantonen." Waarvan akte. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. - Nu een aantal kerkgebouwen gaan sluiten is Sigma Rijnmond van pion burgemeester en wet houders van Rotterdam voor tc stellen een kerk aan tc kopen en deze ter beschikking van dc jeugd te stellen. Sigma Rijnmond zoekt in Rotterdam een gebouw waar zij haar activiteiten kan organiseren, MarUn Lusse -i voornaamste man van Sigma Rijn mond zegt er heel goed tc kunnen inkomen als de gemeente na hei fiasco van de beatkeldcr Do Lclperd huiverig is geworden, Sigma Rijnmond In haar zoeken naar een gebouw te steunen. Hij heeft t:venwel hoop op succes: „Als ons eerste evenement (een 12- urige love-in in de tent van de Natio nale Speel week Red.) vrijdag slaagt kunnen we optimistisch zijn voor steun, dacht ik" Tijdens deze love-in (van vrijdag avond 8 uur tot znleidagmoigen uur, in samenwerking met de organisatoren ven de Nationale Speel weck) treden onder meer op Slmon Vinkenoog Johnny the Sotfkicker en Hrhs Vle. met gedichten en een aantal heat bunds. Het belnngrijkste project van Signu Rijnmond is voorlopig ..poëzie in di tram". Sigma Rijnmond steil zich vtin dat de gemeente een RËT-trnm te beschikking stelt waarin iedereen on der hel rijden gedichten declameert, (Van cru onzer verslaggevers) ROTTERDAM, da mier dug De Ierse regering bestudeert de mogelijk heid om de werf van Verohne In Cork voor repuratlcdoelelndcn geschikt te maken. Deze aanbeveling is gedaan door een industrieel ad viesbui eau. tl ut door de directie van Verotmo verzocht is een rapport op te stellen. Tot nu toe heeft tie Ierse Verolmc werf drie en een half miljoen uien bouwsubsidies ontvangen van dc rege ring voor de bouw van acht schepen. COOL SING EL UT"*?"; a ROTTERDAM, donder- KYAu dag Alle hoofdklas sen komen zondas bin nen de lijnen. De ontmoeting tussen Rohda en Blauw Wit Is wel de belangrijkste. De Eibers zullen In Den Hlac wel Van Samoa weten te winnen, en Weiterkwartler In Amaterdam van Seetoi. Voor de bezetting van de laatste plaatsen la zowel StAnfries LL'TO als Archipel—P8V van belang. Het Zuiden en Die Haghe blijven elkaar goed volgen, De Rotterdammers moeten zondag In Eindhoven van DETO kunnen winnen. Aan de Enk hebben de Oranjekra gen nog al moeite met deze tegenstander gehad. Eerst na de rust kon aan de zege worden gedacht. Het zal ook nu weer aan pakken worden. Zat een paar weken ge'eden naast DKC en Sperwers ook Spangen tn de gevaarlijke hoek, door drie achtereenvolgende over winningen hebben de Spangenaars zich naar de middenmoot gewerkt, Zondag moe ten ze bij stadgenoot Sperwers op bezoek om te trachten voor de vierde maal ln suc cessie een overwinning te boeken. Al zal Sperwers alle» op alles zetten om twee punten bij de drie te voegen, we verwach ten. dat Spangen met de wlhst naar huls zal gaan. De Rotterdamse tweedeklassers OSCR en Rozenburg moeten zondag bun krachten meten met Leldae ploegen. De geelzwarten krijgen dan riuks op bezoek- We geloven niet. dat ze tegen de roodwitte Letdenaara opgewassen zullen zijn. Rozenburg gaat op visite bij de Algemene, die leider Zuider kwartier op de voet volgt. Het ziet er dan ook naar uit, dat ook de tweede Rotter damse ploeg een nederlaag zal gaan lijden. De tweede klasser Ons Huls ontvangt Merwedc en heeft een goede kans van de Dordtse ploeg te winnen. (Van onze hockeymtdewerker) ROTTERDAM, donrter- ■£173^771 dag. Vier ploegen krtj- M* gen het zwaar In deze Competitie: het staat nu wet vast, dat bet voor Hilversum, IIIC, BMIIC en HHYC één lang gevecht tegen degradatie gaat wor den. Het toeval wil, dat het kwartet zon- programma. De toppkjegen Kampong en SCHC gaan tegen Amsterdam en HDM hun positie ver sterken, maar Laren zal by HGC geducht met de stick moeten zwaaien: Jan Plet Fokker en zijn Vnannen zijn wel meet de Roggewwilng verrast I nnar Were Dl gaat, hebbon een goede kans zich In de derde ronde te spelen. Trouwens, de dames van RBC kunnen tegen Aijwter- dam II ook op bekerwinst rekenen even als de dames van Victoria tegen Waalwijk. ROTTERDAM, donderdag De handballers volstaan zondag met een inhaalprogramma. Bij de dames kan Schutters In de dlstr. eerste klasse op eigen terrein een zege op Wilton boe ken. In de tweede klasse B zal UVG aan Spartaan een lastige, maar geen onoverwinnelijke tegenstander heb ben. Bij de heren zal Snelwiek het in de eerste klasse tegen de dit seizoen goed op dreef zijnde Meeuwenmannen wel niet kunnen redden. Quintus—DWS moet een zege voor de thuisclub ople veren. Veel spanning verwachten we bij DynamoSchutters. De Dynamo heren hebben nog wat goed te maken en zullen zeker hun best doen tegen de zwart-groenen de volle winst te beha len. We twijfelen er echter aan of dit streven met succes zal worden be kroond. ROTTERDAM, donderdag In de openbare commissievergadering, van vrijdag zal het VVD-raadslld W. Bag german de kwestie van de Charloise middenstanders aan de orde stellen. Een aantal winkeliers is uitgenodigd de vergadering bij te wonen. JJRIERotterdamse kunstenaars zijn een week naar Berlijn geweest. Het zijn Hans van Blooys, Hans Hazenbroek en Charles Kemper. Zij gingen er heen op uitnodiging van de een of andere instantie om de muur te zien en te tekenen en zekeerden terug met een dikke portefeuille schetsen en aquarellen. In kunst zaal. „Zuid" aan hét Zuidplein wordt nu een tentoonstelling gehouden van hun werk onder de titel „Berlijn 1967". Indrukwekkender dan foto's vertelt hun werk van de muur. De muur is het resultaat van een politieke con flictsituatie. De exposerende kunstenaars distantië ren zich van deze situatie. Zü willen, zoals Kemper mij toevertrouwde, in dit conflict geen partij kiezen. Zij zijn niet alleen in West- maar ook in oost-Berlijn geweest en zij hebben de ene partij gehoord, maar ook de andere. Wat hun wel interesseerde was de muur als zodanig, de absurditeit van dit kilometers lange obstakel in een levende stad een nukkige, .stomme muur, die scheidt, verdriet brengt, mensen levens kost. "n zij gingen aan het werk om deze muur en het vaak huiveringwekkende decor er om heen vast te leggen. De ene keer zaten zij in de Sowjetzone, de andere keer in de Amerikaanse sector, de blik gericht op hun onderwerp en voortdurend gadegeslagen door de Vopo's in hun wachttorens. Toen een Amerikaanse militair Kemper eens. een keer beduidde dat hij er beter aan. deed in de Amerikaanse sector te komen zitten, haalde bij zich het misnoegen op de hals van een Sowjetsoldaat, die vroeg waarom hü weg wilde. „Stel je voor, dat ze schieten", zei Kemper. Waarop de rode soldaat antwoordde: „Dan schiet ik. terug". Dit verhaal illustreert wel de kolderachtige verhou dingen in Berlijn. TN de aquarellen van de drie kunstenaars vinden A wij alle namen terug, die geschiedenis hebben gemaakt in de periode van de muur. Dc Bernauer- strasse, de Friedrichstrasse, Check Point Charlie, de Brandenburger Tor. Niet de muur. maar de desolate toestand van al deze brokjes stad. het prikkeldraad, de verveloze, geschonden huizen treffen het meest. Aan die muur raakt men gewend, aan de oudste delen er van waar men met een polsstok overheen kan springen, aan de nieuwere delen, die bovenop van een soort rollende trommels zijn voorzien om geen houvast te bieden. Wat schokt is de uitzicht loosheid van deze toestand, het absurde van de situa tie, de alom aanwezige, troosteloze sfeer, die op een mooie, zonnige dag nog triester kan zijn dan op een regenachtige, zoals Kernper mij vertelde. Alle drie hebben soms voortreffelijke aquarellen gemaakt, met een nauwkeurigheid die bijna topo- Hans Hazenbroek: Berlijn 1967 grafisch is. Zij hebben zich helemaal in hun onder werp ingeleefd en ieder heeft zich, naar aard en vérmogen, ingespannen om van deze muur meer te maken dan alleen maar een object. Tot 13 november a.s. JAKOB Zekveld nog steeds doende in de pop-art, toont een compleet rariteitenkabinet in de Delta kelder van de Rotterdamse Kunstkring aan de Witte de Withstraat. Het Anjerfonds was zo vriendelijk aan een uitgave over zijn werk mee te betalen, zodat wij zijn curieuze wereldje thuis kunnen bewaren. Lakverf blijft favoriet en hij doet met de harde kleuren wonderlijke dingen, die technisch minder gemakkelijk liggen dan het zo op het eerste gezicht lijkt. Het zijn bizarre toestanden, waarmede hij ons confronteert en hy schrikt daarbij niet terug voor een zekere overladenheid. Zijn schilderijen hébben iets cartoon-achtigs en cle dierenwereld is er rijk in vertegenwoordigd. Jakob schildert zichzelf achter de tralies en zet er een paar aangeklede bavianen voor of hij opent een geheimzinnig koffertje, waaruit een slang en insekten ontsnappen en ee andere keer zien wij de dromen van een schone slaapster, die allerminst mooi is. maar wel opgeblazen. Kortom: allerlei vreemde toestanden, die de voorstellingen van het Zekveld-eircus steeds wilder en onoverzich telijker maken. TN de benedenzaal keren wij terug in een zee van rust. Daar hangen de lakassemblages van Hollen- bach, decoratieve vlakken, dae hy met de serieuze titel Fifth Dimension tooit, maar die eigenlijk een logische voortzetting zijn van het werk dat hij ver leden jaar toonde. Ze hebben een Japans aandoende perfectie en ze zijn var, een aristocratische verfijning, die nog wordt versterkt door het feit dat hij karte lingen aanbracht in de door een aluminiumstrip af gesloten paneel. Tot 12 november a.s. L. W. SCHMIDT (ADVERTENTIE) Nieuwe Binnenweg 26 Rotterdam - telef. 010-254483 Grpat assortiment gebruikte personen-auto's. Inruilen financiering mogelijk. Dagelijks, ook zaterdag, geopend tot 6 uur. ROTTERDAM, donderdag De minister van verkeer en waterstaat zal binnenkort een zeehavencontactorgaan in het leven roepen, waar kwesties als havenbeheer, de haveninrichtingen et -exploitatie, het vestiglngs- en subsi' diebcleid en de nationale en interna tionale concurrentieverhoudingen aan de orde worden gesteld. Dit blijkt uit mededelingen van b, cn w, van Rot terdam aan de raadsleden van deze gemeente. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Hel college van b. en w. heeft de gemeen teraad voorgesteld met ingang van 20 november a.s, een afdeling voor zeer jeugdigen (kleuters van drie tot en met 6 jaar) te verbinden aan dc „Schippersschool de Waalhaven". ULt steekproeven is gebleken, dat in Schipperskringen voor deze kleuter klassen belangstelling bestaat. Een dergelijke afdeling komt volledig voor rijkssubsidie in aanmerking indien zjj ten minste tien leerlingen omvat. (ADVERTENTIE) automatic met één hand te openen t morgen (vrij dag) op de TV Spiekerman hééft zei HOOGSTRAAT 158 - TELEFOON 13 7? 03 UJNBAAN 38 - TELEFOON 142178 ROTTERDAM HOEK VAN HOLLAND, donderdag. Op dinsdagavond 7 november zal in „de Thuishaven" de maandelijkse ruilbeurs van de Hoekse postzegelver zamelaars worden gehouden. Aanvang 20 uur. Op zaterdag 11 november wordt cr in dc Van Rijekevorsselschool een bijeenkomst gehouden voor verzame laars beneden 14 jaar. Hier begint men om half elf. schijnt geen eind te komen ami dc ideeën en initiatieven van Tom „Dorus" Mandors. Toen hij in mei b(j het bekend wor den van zyn cabaret-plannen zei dat er in Rotterdam te wei nig gebeurde, vond iedereen dat een terechte, z\j het wat overbo dige, mededeling. En toen hij op merkte dat cr veel méér moest gebeuren knikte men en dacht: Hoe? Op oen gisteren gegeven persconfc- rentie heeft Mauders dit „hoe" uitge breid uil de doeken gedaan. Hy wil van zijn cabaret plus terras 1000 m2) iets anders maken dan a Heen een avondzaok-rttxet-byvcrcUenste-in- di<-zomer. Als zijn plannen doorgaan wordt het Doruspleintje een centrum van gezellige activiteiten, een soort centrum dat in dc omgeving van do grote betuupUial (het Schouwburg plein) al veel te lang gemist werd. Hel grote nieuws van Ma aders: vanaf 11 november wordt er op het Doruspleintje (met goedvinden van de gemeen lelijke instanties) iedere woensdag, zaterdag en zondagmorgen markt gehouden. Géén gewone markt, maar een soort „hobbybeurs". Er ial daar gehandeld worden in slervogels. postduiven (vooral op zon dagmorgen). postzegels, anllek en ook wil Ma inters proberen om te komen tot een soort ruilbeurs voor oud-iiive- ren sieraden. Waarschijnlijk sullen de siervis liefhebbers ook bediend wor den. Bovendien zal er op woensdag- en zaterdagmiddag voor de kinderen nog poppenkast worden gespeeld cn Man- ciers heeft ook een afopraak met een sneltekenaar om op die middagen voor de kinderen Ie wenken („Er wordit in Rotterdam veel te weinig voor de kin deren gedaan.") Op dc openingsdag van de markt zul Mandors ook zijn geheelverbouwde ..winterterras" opens lellen als café, een café waar 's morgens de bejaarden tegen gereduceerde prijzen koffie met koek kunnen nuttigen („Er is behoefte aan een trefpunt voor die mensen"). In datzelfde winterterras zal men ver der een kiosk aantreffen met dag- en weekbladen, grammofoonplaten, siga ren en sigaretten, pockets cn snoep goed. Hoewel het cabaret „ontstellend goed" loopt (sinds 22 juni ongeveer 60.000 bezoekers), houden de cabaret- aotivijteiten niet op bij de avonduren. Behalve de kdoder- en faanililematinees op woensdag- en zondagmiddag (in de herfstvakantie iedere middag met een De bekende Rotterdamse ver huizer J. H. Schut heeft in Apel doorn zijn hart gelucht over ver- huisproblemen in hoge woonge bouwen, Hjj deed dit als voorzit ter van dc vakafdeling meubel transport van de N.O.B. Weg transport, die vandaag zyn jaar vergadering houdt. De heer Schut zei onder meer het volgende: „De huizenblokken worden dikwijls niet meer evenwijdig aan maar dwars op de straat gebouwd, waardoor de afstand van trottoir tot woning vaak tot het tienvoudige sii'gt, Ook het feit. dat men nu panden met 14 en zelfs nog wel meer bouwlagen op trekt heeft de tnak van de verhuizers tot soms in het absurde verzwaard. Hel aanvoeren van huisraad naar hoogbouwpanden via trappen is een opgave, die het prestatievermogen van onze tnensen te boven gaat. Van een takel kan slechts op verantwoorde wijze gebruik worden gemaakt, indien het hijsgerci op doeltreffende wijze aan het pand kan worden bevestigd en de hijshoogte niet boven de 12 meter uitgaat. By grotere hoogten nemen de risico's te zeer toe; de weersomstan digheden maken het dan vaak onmo gelijk dit hulpmiddel toe te passen. De enige aanvaardbare oplossing voor het filmploeg erbij om opnamen te maken voor het tv-programma „Bij Dorus op schoot"), verzorgt Monders sinds en kele weken op donderdagmiddag be jaardenmatinees. Tot. eind november zijn deze middagen al uitverkocht. Tot slot nog de plannen alwéér voor de kinderen voor de kerstva kantie. Op het Doruspleintje zal in die tijd een kindercircus, plaats biedend aan 150 kinderen, verrijzen. En toch zit Dorus pas yijt maanden ln Rotterdam. transportprobleem is daarom een goe derenlift. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft reeds een tiental jaren geleden begrip getoond voor onze pro blemen door alle gemeenten een bouwverordening ter toepassing aan te bevelen, waarin ten aanzien van d-e hulpmiddelen voor het verhuizen al leszins goede voorschriften waren op genomen. Hoewel vele gemeenten de aanbeve ling hebben opgevolgd zijn er nog meer die deze naast zich neer hebben gelegd. Waar men de zogenaamde ver- huisbepalingen wel heeft opgenomen is de situatie niettemin toch nog vaak onbevredigend gebleven. Aannemers, huiseigenaren en zelfs bewoners beijveren zich dikwijls om de verhuizers de toegang tot voor transport geschikte liften te ontzeggen. Rotterdam is daarvan een sprekend voorbeeld. De bouwverordening schrijft het aanbrengen van goederenliften in hoogbouwpanden dwingend voor, maar de gemeentelijke overheid toont zich onmachtig het gebruik van die Iif.en door verhuizers af te dwingen, zodat deze zich maar op andere wijze moeten zien te redden. De Rotterdamse Bond van Ouden won Dagen goat u>eer een tentoonatel- lino houden tn het Historisch Museum uan huisulijt artikel en die door bejaar den zijn vervaardigd. De tentoonstel' linp zal vanaf 2 februari gedurende twee weken zijn te bezichtigen. Be jaarden hebben gratis toegang. Ver dere inlichtingen bij A. de Hooge, voorzitter van de Bond van Ouden van Dagen. Talrmutraat 66a, tel. 280} 70.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1