'Ik gun Feijenoord de titel van harte ROTTERDAMS DAGB v B. en w. wil tijdelijke lelijkheid uitbannen HOOGOVENS IJMUIDEN V- Waarom geen schoolmelk voor leerkrachten? ROTTERDAM RIJNMOND PIET KRUIVER MORGEN TERUG IN DE KUIP Staanplaatsen Wilt u eenzelfde kans krijgen als die kruidenier? HOOGOVENS IJMUIDEN mm 'CONTRACT MET SCHIEDAM VOOR WATERLEVERING ONREDELIJK' Een kruidenier greep en kreeg de kans bij Hoogovens Verwerving gronden dreigt uitvoering werken te stagneren Caland Lyceum wint wisselbeker Caecilia-middag Anatevka: iedere avond uitverkocht Sparta gaat niet in hoger beroep Zuivering van Rijnwater noodzakelijk I pag. 4 - zaterdag 4 november 1967 (door Dick van den Polder) \tyAISTNEER men Feijen oord-* upporters aan Piet Kruiver herinnert, zeggen ze onmiddellijk; „Piet had nooit weg moeten gaan hij Feijenoord. Het is de groot ste fout uit zijn voetbalcar rière geweest1'. Maar wat zegt Piet Kruiver na anderhalf jaar DWS-ervarfng er zelf van? „Men zal niet gauw Iemand horen toegeven dal hy bet verkeerd heeft gedaan. In mijn geval Is dat mis schien wel zo, maar Je kan de zaak ook omdraaien en zeggen: Feüenoord bad mti om dat luttele bedrag wat Ik meer wilde verdienen nooit mogen laten joan. Ik wilde 3000 gulden meer hebben op een Balaris, dat nog niet een vijfde was van het bedrag dat Harry Bild in handen kreeg. Ik herhaal wat Ik destijds heb ge zegd. Ik zou een dief van m'n gezin zijn geweest, als ik het aanbod van DWS niet had geaccepteerd. Als ik by DWS op de tiende plaats eindig, verdien ik nog meer dan als Ik bU Feijenoord kampioen word, de beker win en de eerste ronde van de Euro pa Cup overleef. Heus, ik verdiende bij Feijenoord geen vorstelijk salaris en Ik was op een leeftijd gekomen dat je moet pakken wat je pakken kan". Piet Kruiver Is niet rancuneus. „Ik hoop uit de grond van m'n hart dat Feijenoord dit jaar kampioen wordt. Ik gun het Feijenoord eerder dan <tjax. Niet omdat Ajax een concur- .rent van DWS is, of omdat Ut vroe ger In Feijenoord heb gespeeld, maar gewoon omdat ik de Feljcnoorders fijnere jongens vind dan de Ajacie- den". Wij, bij DWS maken ons geen Illu sies. Dc eerste twee plaatsen zijn voor ons onbereikbaar, Wij mikken op de dorde of vierde plaats om non de Jntertotocompetitie te kunnen deelnemen. Daarom was hot voor ons zondag een teleurstelling dal Ajax verloor en Feljnoord gelijk speelde. Dat betekende winst voor onze con currenten". Plet Kruiver vindt hot heerlijk om morgen weer eens in een volle Kuip te kunnen spelen. „Alles went", zegt .hij, maar ik speel toch liever voor GO.OÜO dan voor 6.000 toeschouwers. Overigens geen kwaad woord, hoor, 'over die DWS-supporters. Er komt, 'ook als wij verliezen, geeh onverto- gen woord over hun lippen". „Ook onder de spelers von DWS Is ,de stemming uitstekend, maar ik zou PIET KRUIVER: „Alles went, maar ik speel liever voor 60.000 toeschouwers dan voor 6000". liegen als ik ontkende dat ik bij Feijenoord vroeger prettiger had ge speeld. Bij Feijenoord had Ik meer klasse om me heen en dan speel je vanzelf gemakkelijker". pIET KRUIVER kent bet nieuwe 1 Feijenoord alleen maar van de t.v.-flifsen. „By FeijenoordAjax had ik de gelegenheid om te gaan kijken, omdat ik lelf geblesseerd was, maar Feijenoord had alleen maar twee staanplaatsen voor me en daar heb ik voor bedankt". De In zijn geboortestreek terugge keerde Zaandammer weet niet pre cies hoeveel doelpunten hij dit sei zoen voor DWS heeft gemaakt. „Het moeten er vijf of zes zijn, maar daarbij moot men wel bedenken dat ik tegenwoordig op het middenveld speel. Ik doe dat graag omdat je in de spits tegenwoordig weinig bewe gingsvrijheid meer krijgt en ik by DWS natuurlijk niet zo goed gelan ceerd word als bij Feijenoord". Volgens Piet Kruiver hoeven de toeschouwers in het stadion er mor gen niet bang voor te 2ijn dat DWS net zo defensief speelt als GVAV. „Ik weet nog niet welke taktiek trainer Zalui In zijn hoofd heeft, maar Ik neem aan dat het 4—33 zal worden met drte echte aanvalsspitsen en zo nu en dan een opkomende kanthalf. We komen echt wel uit de verdedi ging. Dat hebben we tegen Ajax ook gedaan. Kijk maar naar de uitslagen. Vorig jaar werd het 71 voor Ajax en dit seizoen 41". Ilot contract van de nu 29-jarige Kruiver met DWS loopt aan het ein de van het seizoen af. Wat er dan gaat gebeuren? Plet Kruiver: „Dan gaan we weer boksen voor een nieuw contract". CADVERTE/VT/EJ U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die kruidenier: zekerheid \oor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. lloogo\cns biedt mensen die echt willen \cel goede kansen m veel soorten werk en uitzicht op ccn zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan: lloogosens IJ minden, Personeelsvoorziening „Buitenhof". Ik stel i>rii\ op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Naam: Geboortedatum: Voornaam:-Huidig beroep: Adres: CJehuwd/Ongehuwd Woonplaats: Handtekening: nr ïu? Bouw uw toekomst op staal RIDDERKERK, zaterdag. Het Groene Kr uw afdeling Ridderkerk houdt dinsdagavond 7 november om half negen in het wijkgebouw aan de Kievitóweg 71 haar jaarvergadering. Aan di' orde zijn onder meer de bouwplannen die het Groene Kruis heeft. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Het college van b. en w. „wil er toe overgaan de vormgeving van de publieke ruimten op mogelijke verbeteringen te onderzoeken en de stedelijke lelijkheid zoveel mo gelijk uit te bannen". „Het planten van een boom, het plaateen van banken, het oprichten van een beeld, verfraaiing van het plaveisel, zonodig verandering van de kleuren van gevels, reclameborden, hekken en schuttingen, deze op zich zelf beseheiden middelen kunnen be langrijke verbeterlnren van het milieu ten gevolge hebben." Dit zegt de wethouder van stadsont wikkeling, mr. H. C. G. L. Polak, in zijn beleidsnota In het hoofdstuk „her bergzaamheid". De heer Polak zegt dat het college onlangs besloten heeft „om al het straatmeubilair (lantaarnpalen, halte- palen. wachthuisjes e.d.) op zijn es thetische merites te doen beoordelen alvorens tot plaatsing wordt overge gaan". „Er bestaat tn onze stad vanzelf sprekend een bijzonder groot aantal van deze soort „details", dat voor ver betering (verfraaiing) In aanmerking komt en het gevaar bestaat dat men alles tegelijk zou willen doen. Dit zou niet alleen vanwege de kosten, maar ook vanwege de daarvoor nodige orvt- werp-capacitett onuitvoerbaar zijn." Er tal een systematisch onderzoek worden verricht in het hart van de •tad, het gebied dat wordt omsloten door Weena, spoorweg - viaduct - Blaak - Binnenweg - tnnnel'raverse. De wethouder verklaart: „Het zou ook van grote waarde zijn wanneer de omgeving van de plaatsen waar grote openbare werken in uitvoering zijn, zoals onder meer de Blaak en de West blaak, met bijzondere zorg door uiteraard tijdelijke maateregelen wor den omzoomd. Wij denken hierbij aan het plaatsen van esthetisch verant woorde afrasteringen, waarbij zoals reeds in enkele plaatsen geschiedt, schilderingen door beeldende kunste naars een rol spelen, aan het voorko men van slordige opslag van materia len, het stuiven van zand en aan het comfortabeler Inrichten van voetgan- gerapassages e.d. Deze maatregelen 2Ullen uiteraard een geldelijk offer vragen, maar naar ons gevoel Is het niet meer dan billijk en rechtvaardig, dat zoveel mogelijk wordt tegemoet gekomen bij de overlast die noodge dwongen wordt veroorzaakt. Het zou de stemming van de bevolking in onzo stad zeer ten gunste kunnen beïnvloe den. Raadslid Baggerman vvd) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. „Het Is niet uitgesloten dat Schiedam langs juridische weg gedwongen zal worden het contract met Rotterdam te her zien". Deze woorden sprak gisteren in de commissievergadering wethouder H, W. Jettinghoff naar aanleiding van een betoog van een van de raadsleden, die herziening van de voorwaarden wenste, waaronder Rotterdam aan Schiedam water levert. Dit gebeurt nog steeds tegen een prijs van 4.2 cent per kubieke meter, terwijl de kostprijs het tienvoudige bedraagt. In het contract met Schiedam is geen opzegtermijn genoemd, en deze gemeente weigert tot nu toe on danks herhaald en dringend verzoek van Rotterdam de prijs voor hel water tot een redelijk niveau op te trekken. Het raadslid W. Baggerman (vvd) noemde het contract met Schie dam „onzedelijk". MPVERTENTUW 10 jaar was Kees Lith (43) in Leiden kruidenier geweest. Nu, na jaar Hoogovens zegt hij: „Ik wou dat ik hier 10 jaar eerder was gekomen!" De zekerheid die hij zocht vond hij in de moderne oxystaalfabriek. Na enige tijd als le panneman gewerkt ie hebben is hij nu in opleiding voor een kader functie in de vormenhal, „Behalve aanpakken en m'n kop er bij houden heb ik zelf niet veel gedaan aan de verschillende promoties. Bij Hoogovens letten ze op je prestaties en als ze zien dat er wat in je zit, word je vanzelf vooruit geschoven zodra er een kans is." „Nog getest?" „Gelukkig wel. Dat testen heeft me onder andere juist op m'n plaats gebracht." „En het wonen?" „Bevalt me best; bofte nog met het huis, dat ik binnen de 6 maanden kreeg," „Uw vrouw tevreden?" „Erg tevreden." „Dus geen spijt, meneer Lith?" „Geen seconde! Ik zei het al: 'k had het veel eerder moeten doen!" Bouw uw toekomst op staal (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Het grondbedrijf is in nood. De langzame verwerving van gronden dreigt de uit voering van verschillende werken te stagneren. Tot deze verontrustende conclusie komt de wethouder van stadsontwikkeling mr, H. C. G. L. Po lak in zijn beleidsnota. Iedere grondaankoop wordt als een „nieuw werk" aangemerkt, wat onder meer betekent dat Gedeputeerde Sta ten de betreffende investering moeten goedkeuren. Het lange tijdsverloop tussen het principe-akkoord met de verkopers en de uitbetaling maakt de onderhandelingspositie tegenover de verkopers steeds moeilijker. Medio dit jaar wachtte ruim 25 miljoen op uit betaling. Stagnatie is tot nu toe steeds voor komen omdat de verwerving nog met enige marge vooruitliep op de werk uitvoering. Maar deze voorsprong wordt langzaam ingelopen. (Myn vriend die leraar is aan een le goeder naam en faam hekend staande onderwijs instelling le Rotterdam spreekt altijd met warmte en liefde over zijn vak. Maar van één ding krijgt hij het.... (invullen wat u het eerst in gadachte komt). Van hel „tchoolmelk wezen". Daar word je helemaal gek van, verzucht hi) uelecrw. „Er is altyd wol iets mee aan de hand. Iedere dag is er wel eeti leerling die verontwaardigd vaststeU: ..Meneer, zj hebben m'n flesje opge dronken" En wat moet ie dan Ik ga hem (de leraar) troosten. Ver schenen 1.4 een rapport „Schoolmelk en intellectuele pre-taties" onderzoek naar hot el fee: van sch col melkgebruik op Intellectuele prestaties. Drie geti- t.ldc ps vch oiogen (dr. P. B. De fares, dr.- G N Kenia en dr. J. J. van der We rif hebben deze materie onder zocht Er waren 1200 leerlingen van derde en zesde klassen van lagere scholen bu betrokken. Welnu: het onderzoek bracht aan het licht dal het gebruik van school melk in de och tend pauze een po-lt leve invloed uitoefent op de intellectuele prestaties van de leerlingen in de tweede helft van de ochtend. Waarschijnlijk hebben we hier te maken met een milde vorm van do ping, maar zo wordt dat in het rapport uiot genoemd. In de derde klassen, zo meldt het rapport verheugd, blekei. vooral de reken vaardigheid, de verbale intelli gentie. de geestelijke flexibiliteit en het tempo door het gebruik van schoolmelk te zun toegenomen. Voor de zesde klassen gold dit eveneens voor de roken vaardigheid en de ver bale intelligentie en daarnaast voor de ruimtelijks intelligentie en de accura tesse. De onderzoekers achten het opval lend dat in beide onderzoekingen een gunstig effect werd aangetoond bij test die op het logisch-abstraherend denken zijn verricht (de specifieke In telligentiefactoren: reken vaardigheid verbale on ruimtelijke intelligentie), een vorm van intelligentie die men als de meest representatieve voor de alge mene begaafdheid kan beschouwen. Met mme kon dit worden aangetoond voor de leerlingen van de zesde klas sen. zodat de samenstellers van het rapport zich afvragen of bij nog oude re kinderen bijvoorbeeld leerlingen van scholen voor voortgezet onderwijs op het terrein van het logisch-ab- siraherend denken niet nog grotere ef fecten door het gebruik van school melk zouden worden genieten. En nu vraag ik mij af: waarom ei genlijk geen schoolmelk voor onder wijzers en leraren? Zij kunnen een lo gisch-abstraherend opkikkertje toch ook wel gebruiken? (Het schoolmeikrapport kost 5,90). Het deze week gehouden herfsttoer- nooi voor middelbare scholen is ge wonnen door het CALAND LYCEUM. Deze school bemachtigde de meeste bekers en kreeg daarmee ook de „gro te wisselbeker" in handen. Het Caland Lyceum won bekers In dc afdelingen: Klassieke muziek, schaken en volley bal (meisjes). De cabaretprijs ging naar de Konin gin Wilhelmina Kweekschool: de Rot terdamse rVO-seh-ool voor de voor- drachtprijs: het St. Franciseus College tnonde zich het sterkste in tafeltennis sen; het Charlois Lyceum is specialist m bridgen. Voor het vermaarde Liba non Lyceum was er ook een prijs: vol leybal (jongens). Maar dat ts geen wonder, want ze hebben een team (Libanon '50) dat in de hoogste klasse van de landelijke competitie speelt. In do afdeling Beeldende Expressie gmg de prijs voor „draadwerk" naar het Marmx Gymnasium; de Dalton HBS kreeg de eerste prijs voor plak werk (collages) en de Christelijke Kweekschool voor Kleuterleidsters toonde zich ijzersterk op het nummer „offsetdruk". Ook dit jaar zal door de Vereniging uoor Huismuziek (afdeling Rotterdam e.o.) weer een Cuecitiamiddap morden pehouden en teel op JS nouember in het gebouw aan de Rem brand tstraat 2,1 uan 14.30 tof 17.30 uur. Het pro gramma bestaat uit; zingen en han denarbeid voor kinderen van vijf tot acht jaar onder leiding van de dames Dlnnevoet en Kitster; zingen en een- liet succes vaa „Anatevka" in Rotterdam Is ongelofelijk. De Grote Schouwburg op Zuid Is Iedere avond uitverkocht en in verband raet deze toeloop is besloten een extra matinee te geven op zondag 19 november om 14.00 uur. Dit wordt mede gedaan met het oog op de toeloop van Jongere mensen en van velen die 's avonds niet meer in de gelegenheid z(jn om naar hun woonplaats buiten de stad terug tc keren. Het Is ongeveer vier, vüf jaar gele< den, dat de Groote Schouwburg Zuid (wel eens een „groot dood dier" ge noemd) volle zalen 'trok. Toen was het illusionist (wijlen) KaLanag die le ven bracht op het Zuidplein, Daarna is het lange tijd stil geweest rond de cul- tuurburcht van C. van der Lugt Mei- sert. Wat zegt de heer Van der Ingt Mel- sert over het succes van Anatevka? „Op dk succes hadden we voor hon derd proceait gerekend". Het was geen verrassing; het is gewoon een erken ning van de feiten. Voor de oorlog was zoiets vanzelfsprekend". Voor de mensen die al naar Ana te v- ka zijn geweest en vol spanning wach ten op de volgende „happening" drie musicals zijn m aantocht, voudig instrumental spel voor kinde ren van negen fof en mef tuiaal/ jaar onder ieiding aan mej. A. van Boxtel en zingen en spelen van iets moeilij ker muziek voor J3-jarigen en ouder ouder leiding van de heer Chr. N. Maasland. Toegangsprijs f 1,-— (kinde ren tot en met veertien jaar zestig cent). Zaak Eijkenbroek (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Sparta zal niet in hoger beroep gaan tegen de straf die de strafcommissie van de KNVB international Hans Eijkenbroek heeft opgelegd wegens het schrijven van een artikel in Sport '67 dat bele digend was voer scheidsrechter Klop per. Uit de motivering van het „vonnis" is gebleken dat de straf van twee maanden voorwaardelijk aJleero ten uitvoer zal worden gelegd als Eijken broek zich aan een soom geliijke over treding schuldig maakt, dus belediging van de scheidsrechter of de grensrech ter. f ADVERTENTIE) 'n lange De Kuyper De Frans-Canadezen drinken hun De Kuyper jenever op de volgende manier: 'n Flinke scheut De Kuyper Jenever in een groot glas. bijvullen met gewoon water, sodawater of smaak als de Frans-Canadezen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De wet houder van Openbare Nutsbedrijven H. "W, Jettinghoff heeft gisteren tij dens de behandeling van zijn beleids nota in de raad gezegd dat in Duits land veie miljarden worden uitgege ven om het Rijnwater te zuiyeren. In de periode van 1953 tot 1963 gaven de Duitsers drie miljard D. Mark voor dit doel uit. In de jaren 1903 tot 1967 is een soortgelijk bedrag besteed. De wethouder noemde dit indrukwekken- it c.1J rE' °°k Rotterdam is wel ver plicht om aan de zuivering van de ri vier bij te dragen, al waarschuwde hy ervoor dat de lozing van het Industrie- vuil m de Rijn niet zo'n belangrijk on derdeel van de totale vervuiling uit maakt, als wel eens wordt veronder steld. In de tweede kamer heeft minister drs. J. A. Bakker -inmiddels verklaard dat vooral de afvoer van de mUnen in de Elzas de verziltlng van het Rijnwa ter in de hand werkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1967 | | pagina 1