Doorwerken in de winter lü Clubhuis Sarto en de Afrïkaanderwijk Amerikaanse matroos geeft vals geld uit s s 1 iSti j 1 VORST HOEFT ARBEID NIET STIL TE LEGGEN Chauffeur bedreigde echtgenote: 7 maanden geëist Ledenstop ROTTERDAM RIJNMOND WSmm I mm Misschien gaat dat ding weg Mien met de mandoline Blijdorp Arbeiders Aanwinsten A n TWEE JAAR CEL GEËIST 'Arbon' na proefvaart overgedragen Hoogleraren aanvaarden ambt aan MF i il $1 1 woensdag 10 januari 1968 - pag. 5 Nu Koning; Winter wat serieuzer de scepter zwaait, milde regen en sneeuw hebben plaats gemaakt voor venijnige kou, komt veel arbeid m de bouw stil te liggen. Steeds meer worden echter voorzieningen getroffen, waarbij het mogelijk wordt ondanks dc vorst door te wer ken. Een van die plaatsen in Rotterdam, waar het werk tijdens de stren ge winterpenodes gewoon doorgaat, is het bouwterrein aan de Van Oldenbameveldtstraat, waar aannemersbedrijf J P van Eesteren werkt aan het Lijnbaan-project, het sluitstuk var de herbouw van Rotterdams binnenstad na 1945. Het project, waarmee in juni van het vorig jaar is gestart en dat me dio 1970 gereed moet zijn, omvat een winkelgalerij, flatgebouwen, waarin kantoren en winkels, en een parkeergarage Het grapie gaat rond de twintig miljoen gulden kosten. Momenteel werkt men op het bouwterrein aan de onderkeldering van de winkels. Niet meer gewoon in de open lucht, maar onder een beschutte kap van plastic golfplaten, een zogenaamde „overdekte wi ntervoorziening". Na de strenge winter van 1962, waarin 13 weken niet kon worden gewerkt en een inproduktiviteit ontstond, die in dat gehele jaar niet meer kon worden goedgemaakt, werd naar een afdoende methode ge zocht om 's winters bij strenge vorst te kunnen doorwerken. Daarbij werd het oog gericht op Zweden, waar alle winterse weersinvloeden door middel van beschuttende overkappingen buiten het bouwterrein worden gehouden. Van Eesteren maakt aan de Van Oldenbameveldtstraat gebruik van een overkapping, waarin bijna 2,5 kilometer plastic-golfplaten zijn verwerkt. In de „bouwput" heerst een gemiddelde temperatuur van ongeveer vijf graden celcius, bijgehouden door een ventilatorka chel. Bovendien zijn de werklieden tegen de kou beschermd door een speciaal werkpak, te vergelijken met het gevechtstenue van de mili tairen. Van Eesteren heeft zo'n 120.000 gulden in deze overdekte water voorziening geïnvesteerd. Bovendien kost opbouwen en afbreken ie der jaar ongeveer 60.000»gulaen. iTc b;uv.-va\!;c s veten .ijdens hc-J we k besch - c'clïcin ::ve: kappino. ■ïS" Geen last van sneeuw en ijzige koude. Onnanks vorst .'och we ken me' beton. ROTTERDAM, woensdag. Zeven maanden gevangenisstraf met aftrek waarvan drie voorwaardelijk plus de bepaling dat hij'wordt opgenomen in een kliniek voor verslavingszleken zo luidde gistermiddag de eis van de officier van justitie bij de Rotterdam se rechtbank mr. B. van der Meulen tegen de 34-jarige taxichauffeur Tho mas van der II. uit Rotterdam die zijn vrouw en enkele ageuten van politie op 5 oktober vorig jaar zou hebben bedreigd. Van der H. gaf gistermiddag toe dat bij zijn twee jaar jongere vrouw bij de keel heeft gegrepen maar hij ont kende dat hij daarbij „ik vermoord je, ik maak je dood," heeft geroepen. La ter tijdens de behandeling van de zaak zei hij overigens zich niet meer alles te kunnen herinneren doordat hij die avond veel gedronken had. Van der H. en zijn vrouw waren 's avonds naar een verjaardag geweest. Thuis gekomen kregen zi] opnieuw woorden waarop Van der H. een café bezocht. Later werd geconstateerd dat zijn aicoholpromijlage 2,20 was. Buren waarschuwden de politie die met vijf man naar het huis van Van der H. ging. Twee agenten stuurde Van der H. naar zijn buren naar wie zijn vrouw was gevlucht. Toen enige tijd later nog drie politiemannen aan belden, werd Van der H. kwaad. Hij pakte een groot broodmes en bedreig de de agenten, hiermee. Daarbij zou hij hehben geroepen: „lk steek je In je donder, ik steek je overhoop." Gistermiddag schudden Van der H. en een brigadier van politie elkaar tij dens de zitting de hand, nadat de pre sident van de rechtbank mr. A. R. Jelles de verdachte duidelijk had ge maakt dat hij dit best kon doen. Daartoe in de gelegenheid gesteld door mr. Jelles had Van der H. tevo ren een aanmerking gemaakt op een verklaring van de brigadier. In zijn requisitoir maakte officier Van der Meulen duidelijk dat Van der H. altijd zeer agressief wordt als hij gedronken heeft. „Met drank fs hij le vensgevaarlijk," aldus de officier die de rechtbank verzocht Van der H. na zijn straf te hebben ondergaan te la ten opnemen in een kliniek voor een ontwenningskuur. Nadat de raadsman mr. H, de Waard er onder meer op had gewezen dat de verhouding tussen Vqn der H. en zijn echtgenote weer goed is, be paalde mr. Jelles de uitspraak op 23 januari. AFGELOPEN week heeft clubhuis Sarto zijn vijfjarig bestaan ge vierd met een aantal vakantie-activi teiten. Het bestuur van deze in de Afrikaander buurt gevestigde instelling (een afdeling van het katholiek bij zonder gezins- en jeugdwerk) stuurt hierover een communiqué naar de kranten. Jk citeer hieruit: „Sarto wit graag - en daar is ze al aardig in ge slaagd - de toijfc ingroeien, een geac cepteerd deel van de wijk worden. Het clubhuis moet de mensen niet per se naar zich toe willen halen, maar het Jdubhuis moet zich ook tussen de mensen plaatsen." Ik citeer verder: „Het is merkwaar dig te ervaren hoe sterk Sarto greep op de wijk heeft. In deze voikstouurt- achtige arbeiderswijk - die te boek staat als ,niet zo gemakkelijk' - waren er voor en rond de jaarwisseling wei nig moeilijkheden met de politie. Sar to is van mening dat dit niet alleen de verdienste is van bijvoorbeeld de daar dienstdoende rayonagent, maar zeker ook van het zich naar de wijk opstel lende klubhuis." lk citeer tot slot: „Sarto heeft nog vele wensen. Ze zou vooral graag zien dat er op allerlei niveaus en in allerlei sektoren van de geestelijke en licha melijke gezondheidszorg meer samen werking zou komen: een gecördi- neerd welzijnsbeleid gericht op de Afrïkaanderwijk. Dat er binnenkort geen enkeie huisarts meer in de Afrï kaanderwijk zijn praktijk uitoefent Is voor Sarto een aanwijzing dat de ge meentelijke overheid zich in haar be leid beperkt tot het stellen van vra gen, in plaats van het zoeken naar antwoorden." Rhythm and blues is het. Rhythm and blues is het gewoon helemaal, weet je wel. Neem nou B75. Drie maanden geleden ging deze R&B afde ling wan jazzclub B14 pan start en nu zijn er al zeshonderd leden. Als het eerste duizendtal 1b volge- maakt, zal een ledenrtpp worden Inge steld, Een R&B-lid betaalt ƒ2,50 per jaar en 2,50 entree voor iedere R&B bijeenkomst. Op zaterdag 13 januari (aanvang 8 uur) kunnen de hipsters kennis ma ken met rhuthm and bluesbolwerk B15. In gebouw De Heuvel, waar zal optreden „Full of Soul" met soli van blues-pianist KAREL KELLENBACH. Wie denkt dat mandolines alleen nog gebruikt worden bij (volgens des- kundigen) tamelijk vals zingende groeperingen ais Sweet Sixteen en Jonge Flierefluiters, vergist zioh. Want deze maand bestaat het Rot terdamse Mandoline Orkest „Ons Streven" vijftig Jaar. Twee prominen te mandolinekenners hebben de lei ding over deze snarlge formatie ge had. H. Smits Jr. en Jules Zagwijn. Huk&ge dirigent is Frans de Vries. Vrijdag 19 januari wordt een receptie gehouden in het clubgebouw van De Musschen aan de Oldegaarde 425. Vooral oud-leden zijn welkom. Deze receptie wordt niet georgani seerd dorr het bestuur van dit man doline-orkest, maar door de Kunstzin nige Propaganda Commissie, een ln 1931 opgerichte overkoepeling van mandoline bespelende, toneel spelende en zingende arbeiders. Het Maasboek je levert mij deze informatie. Alle aangesloten organisaties begin nen met .Arbeiders.' Arbeiders Man doline Orkest, Arbeiders Muziek Ver eniging, Arbeiders Zangkoor. Het ruikt naar Troelstra en Domela. Het devies van de Kunstzinnige Propagan da Commissie Is inmiddels wél wat achterhaald. Het luidt: „Trotï moét blljcken." Er werden wel hoge eisen gesteld aan de trouw van arbeiders, - De wijzigingen ln het tram- en bus sen net die na 9 februari van kracht worden zijn voor Diergaarde Blijdorp allerminst gunstig. BU de dierentuin- directie zijn somber gestemde brieven binnengekomen van o.a. bejaarden op de Linker Maasoever. Ze zeggen, dat het hun bijzonder spijt, maar ze moeten hun abonne ment beëindigen. Vroeger stapten ze op lijn 3 en reden mee lot het eind punt en met dezelfde tram gingen ze terug. Nu (slraks dus) moeten'ze twee keer overstappen en we weten wat dat gaat kosten. Blijdorp vreest dat het bezoek als gevolg van de nieuwe verbindingen zal teruglopen, tenzij er een graantje kan worden meegepikt van de metro. In het jaaroverzicht van Blijdorp lees ik over de aanwinsten o.a.: „Twee giraffen, drie Sumatraapse en drie,Si berische tijgers werden geboren, een zevental hyenahanden werd door de moeder zelf grootgebracht. Ook veel kleine roofdieren (lynxen, caracals, servals, bobcats en wasberen) werden ER is een goede kans, dat het als permanent bedoelde trans formatorgebouwtje voor de metro op de hoek van Coolsingel en de Binnenweg toch nog verdwijnt. In één der spelonken van de metro is namelijk ruimte voor het on derbrengen van de elektrische voorzieningen, zodat het ont sierde obstakel kan worden af gebroken, Maar het kan zeker nog wel een jaar duren voor het zo ver is. groot. Speciaal verheugend was de ge boorte van een orarag oetan, de eerste na de ramp die onze fokgroep van deze mensapen destijds trof. Een bij ocs geboren okapi (de vijfle In Blij dorp) groeide niet op. De geboortenlijst omvat verder nog zeldzaamheden als davidsherten, - wisenten cn een prae- walskiveuien. (ADVERTENTIE) A /I zievffpaglns (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De 48-jarige Amerikaanse ma troos Vincent B. uit Hackensack, die verdacht wordt van het in omloop brengen van valse dollar biljetten, hoorde de officier bij de Rotterdamse rechtbank mr. B. van der Meulen gistermiddag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek tegen zich eisen. B. verklaarde dat hij achttienhon derd dollar in biljetten van twintig heeft gevonden in een straal in de ha venbuurt van New York. Gezien de vindplaats twijfelde hij meteen aan de echtheid van de biljetten, zo heeft hij gezegd. Aan boord van de Rotterdam num merde hij de biljetten zo alsof dit door een bank was gedaan. In Rotter dam in winkels in het Lijnbaan kwartier en aan de Nieuwe Binnenweg kocht hij goederen voor ongeveer 480 dollar. Na enige tijd raakte de politie op de hoogte en waarschuwde de win keliers in de binnenstad. B. werd ten slotte op II november aangehouden in een kledingmagazijn toen hij voor twintig dollar een pyja ma wilde kopen. De verkoper had argwaan gekregen doordat het papier van het valse biljet verschilt met dat van een echt biljet. Mr. A. R. Jolles, president van de rechtbank: „Waarom vindt wel val se dollarbiljetten en wij nooit?" Verdachte: „Omdat lk ongelukkig ben." In zijn requisitoir zei mr. Van der Meulen het verhaal van verdachte „geweldig onwaarschijnlijk" te vin den. Anderzijds zei hij niet te geloven dat B. tot een bende behoort pmdat bendes niet 20 dom te werk gaan als de Amerikaan heeft gedaan. Hij wees er op dat B, de biljetten daarvoor in een te kleine omtrek heeft uitgegeven. Mr. S. Ivens vond het verhaal van, zijn cliënt helemaal ziet zo onwaar schijnlijk, omdat" deze biljetten best weggegooid kunnen zijn door iemand die achtervolgd werd door politie of douane. Mr. Ivens, die er op wees dat B. tij dens de Oorlog hoeft gevaren, en heeft deelgenomen aan de invasie, zei ver volgens dat Nederland wel wat aan deze man is verschuldigd, ook al is zijn bijdrage aan de bevrijding ln gro ter verband niet zo groot geweest. Ten slotte zei mr. Ivens dat B. zich als Amerikaan moeilijk kan aanpassen in de gevangenis. „Als er één man ts die de muren van zijn cel zou willen slo pen en het gevangenispersoneel erbij, dan is hij het wel," zei hij. De rechtbank zal 23 Januari nit- spraak doen. ROTTERDAM, dinsdag. Op de Noordzee beeft de geslaagde proef tocht plaatsgevonden van de kust vaarder „Arbon". Dit schip is ge bouwd door de N.V, scheepsbouwwerf voorheen De Groot en Van vliet te Slikkerveer, in opdracht van de heren F. Feenstra en T. de Groot te Dor- drechi. De tewaterlating had plaats op 26 ok tober 1987, Het schip is van het shclterdek type onder de 500 b.r.t. en is tevens ge schikt voor dieper afladen. De voortstuwing geschiedt door een industrie dieselmotor, van 1500 p.k. die het schip een snelheid geeft van 13 mijl. Na de proefvaart droeg de di recteur van de werf, de'heer A. van Vliet Azn. het schip over aan de op drachtgevers. Dit vond plaats aan de Parkkade te Rotterdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Tij dens de bijeenkomst In de Doelen hebben dr. B. Leljnse en dr. M. W. van Hof vanmiddag het ambt van.' hoogleraar aan de medische faculteit aanvaard. Prof. dr. Leljnse is hoogle raar ln de chemische pathologie en- prof dr. Van Hof ln de fysiologie. - ijl 'i ■A'S'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2