ONVOORZICHTIG INTERVIEW S MEESTER-DROMERS WORDEN NODIG EN EEN 'DOENERS' iOUDHET I0KV0L! CMFKBIfll SCHIEDAM Kritiek KVP-raadslid op haar interview Boele bouwt 'catamaran vaartuig SCHIEDAM Koerierster pientere juffrouw 'GEMEENTEBESTUUR MOET JE IN DE RUG AANVALLEN' Truck slipt op BK-laan n Kleine brand bij de Vegla Molyn en Co. zegt twaalf man ontslag aan Boekhandelaar wil schaatsploeg jaan ontspannings lectuur helpen Exposities in Sted. Museum Causerie voor Coördinatie commissie Vlaarclinger na val overleden Proeven bij Shell-Europoort naar oorzaak raffinaderij- brand BurgeHiikPStaml bestdtydig door D. A. Buschkens Begrafenis van N. M. Martens PORTEFEUILLE UIT SCHEEPSHUT GESTOLEN Inleiding tot de Upsala-conferentie Installatie burgemeester van Barendrecht Prinses Beatrix en prins Claus na opening metro naar diergaarde Jongetje loopt tegen auto NedLloyd opent scheepvaartlijn Indonesië-Holland woensdag 7 februari 1968 - pag. 5 (Yan een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Het gemeenteraadslid voor de PvdA mevr. J. Krikke-Hein heeft in een interview met de Rotterdamse journalist Wim Ammerlaan, dat opgenomen is in het januarinummer van het maandblad van de Schiedam se Gemeenschap, een uiteenzetting gegeven van haar werken als leidster van een werkgroep voor de actie voor het Zwem bad in Schiedam. KVP 'in' ziev^ffp >agina /i Niet zo bedoeld In de wielen Brandersbuurt-Zuid Niet gelukkig a Zelf denken 30 pet. werkt in alle Co-op winkels of telefonisch nr. 343544 en 264596 DE SCHIEDAMMER Hoogstraat 76, Schiedam zoekt op korte termijn een plm. 18 jaar, met kantoorervaring, die zelfstandig ge noeg is om met eigen initiatief afwisselende kantoor werkzaamheden te verrichten. Tevens moet zij op charmante wijze onze bezoekers te woord staan. Sollicitatie schriftelijk te zenden naar HET ROTTERDAMSCH PAROOL Westblaak 9-11, Rotterdam. In de linkerbovenhoek gelieve u „sollicita tie te vermelden. Mevr. Krikke (PvdA) had 'politiek spel' niet door Mevr. J. Krikke-Hein mag dan van zich zeil vinden dat zij als raadslid voor de PvdA „het politieke spelletje in de gemeenteraad" ge leerd heeft en dat zij nu weet hoe je het listig moet spelen, uit haar vreemde en onvoorzichtige uitlatin gen tijdens een interview voor het maandblad van Be Schiedamse Ge meenschap blijkt toch wel duidelijk dat zij het „spelletje" nog helemaal niet beheerst. Nu zit Schiedam op nieuw met een rel, na de vele die we vorig jaar al hebben gehad. Het zal best waar zijn dat mevr. Krikke het niet zo kwaad bedoeld heeft, zoals ze later opmerkt en dat ze slechts wat bruusk in de uitlatin gen is geweest. Ook zal ze het inter view hebben willen geven als hard werkende activiste voor het zwem bad in zuid en niet als raadslid. Maar dat laatste ontslaat haar niet van haar verantwoordelijkheid, dat zij, raadslid zijnde, het „politieke spelletje" moet meespelen. En het waren nogal onprettige opmerkingen die ze heeft gemaakt. Niet alleen je gens haar mede-raadsleden, maar evengoed tegenover de Stichting Zwembad Zuid. De KVP heeft het niet genomen en heeft nu teruggeslagen. De te- gen-aanval is wel gegoten in de vorm van „vragen aan b. en w.", maar het is duidelijk dat b. en w. hier nauwelijks een antwoord op zullen kunnen geven. De aanval is dan ook gericht, over de hoofden van b. en w. heen, op de PvdA. Zo krijgt het ongelukkige interview van mevr. Krikke nog een politiek staartje. Een wat penibele zaak. De PvdA kan zich in dit stadium niet meer verschuilen achter een (onvermijde lijk vaag) antwoord van b. en w. en zal zelf met een duidelijke uitspraak moeten komen en liefst op korte ter mijn. Te meer waar de reaotie van de KVP vrij vinnig was. Daarbij Heeft zij een aantal opmerkingen gemaakt die, zoals wü gisteren reeds kort hebben vermeld, aanleiding waren voor het ge meenteraadslid voor de KVP, de heer H. W. Metaal, om vragen te stellen aan b. en w. Mevrouw J. Krikke Hein De heer Metaal vraagt: Wat kan, volgens het College, mevr. Krikke- Hein bedoeld hebben toen haar ge vraagd werd of de bedrijven al bena derd zijn voor het zwembad in Schie- dam-Zuid en zij antwoordde: „Die heb ben we nog niet benaderd. Daarvoor wil ik een geschikt tijdstip afwachten. Ik wil ze aanpakken op een moment dat ze niet terug kunnen. Die taktiek heb ik me in de gemeenteraad aange leerd. In het begin voelde ik me daar wat onwennig, maar nu heb ik dat po litieke spelletje helemaal door. Je moet bij het gemeentebestuur niet gaan zeuren, maar je kans afwachten en het listig spelen. Ik heb geleerd, dat je ze gewoon in de rug moet aan- vallen". De heer Metaal is van mening, dat door uitlatingen van mevr. Krikke- Hein een totaal verkeerd beeld wordt gegeven van het werk van de Schie damse Gemeenteraad en dat op deze manier de afstand kiezers-gekozene of anders gezegd burgerij-gemeentelijke overheid zeker niet wordt verbeterd, integendeel, het werk van de Gemeen teraad en van het College in discre- diet wordt gebracht. De heer Metaal is van mening, dat '„in de rug aanvallen" bij dit College van b. en w. gelukkig niet mogelijk is. Onderschrijft het College deze me ning? is (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Door de gladheid kwam gistermorgen op de Burgemeester Knappertlaan de truck van de 27-jarige A. van N. uit Vlaar- dingen te slippen, juist bij het passe ren van de personenauto van de 48- jarige C. E. S. De truck raakte de auto aan de linker achterzijde, schoot de middenberm op, rdmde een verkeers' zuil en kwam op de andere rijbaan te> recht, waar de 36-jarige wielrijdster X. E. P. P. door de truck geraakt werd en viel. Zij liep geen letsel op. De truc kwam uiteindelijk tot stilstand op het trottoir van de St. Liduinastraat. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Op de r.-k. begraafplaats is gistermiddag het stoffelijk overschot van de vrijdag j.L overleden heer N. M. Martens ter aar de besteld. De heer Martens heeft vijftien jaar lang de financiën van de Schiedamse Cricket- en Voetbalver eniging Excelsior '20 beheerd. Hij deed dit altijd met veel toewijding en zeer nauwgezet, gestuwd door de gro te liefde die hij voor de vereniging koesterde. Als bestuurslid had hij te vens zitting in de commissie die zich beijverde voor de bouw van een nieu we tribune en kantine. De heer Mar tens is 55 jaar geworden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Uit een hut van de bij Wilton-Fijenoord lig gende Deense tanker „Stolt Progress' werd een portefeuille met circa ƒ900 ontvreemd. De eigenaar, de 29-jarige Deense rederij-inspecteur K. E. C., deed van de diefstal aangifte bij de Politie. (ADVERTENTIE) Verder voert de heer Metaal de vol gende gezegden van mevr. Krikke- Hein aan: „Ik ben met het plan alle fractievoorzitters afgeweest. De KVP is er bijvoorbeeld geweldig voor in. Logisch? Ja, er wonen veel katholie ken in deze wijk". De heer Metaal te kent hierbjj aan dat hij nooit van zQn fractie-voorzitter geboord heeft, dat deze door mevr. Krikke-Hein over deze zaak benaderd zon zijn. De KVP-fractie, zo stelt de heer Metaal, is niet „in" voor dit particu lier initiatief, omdat er veel katholie ken in Schiedam-Zuid wonen, maar doodgewoon omdat de gehele bevol king van Schiedam-Zuid met een zwembad daar gebaat zou zijn. Het wel of niet aanwezig zijn van katho lieken is geen uitgangspunt bij het po litieke werk van de KVP-fractie in de Gemeenteraad. De heer Metaal vraagt ten slotte: „Uitgaande van het feit, dat uw Colle ge beter dan wie ook, het werk van de verschillende fracties in de Gemeente raad kan beoordelen, kan uw College bevestigen dat de KVP-fractie con structief werkt voor Schiedam en'al haar inwoners?" Mevrouw Krikke-Hein zelf is „ont hutst" over wat er van haar opmer kingen terecht is gekomen in bet maandblad van de S.G. Zo heeft ze snel kenbaar gemaakt aan het dagblad Het Vrjje Volk „Zo heb ik bet niet bedoeld. Moet je dan alles, wat je tij dens het drinken van een kopje thee zegt, publiceren? Ais ik bad geweten, dat die jongeman dat zou schrijven, zou ik het niet hebben gezegd. Je kunt toch wel begrijpen, dat ik het niet let terlijk zo bedoel". Wat heeft ze dan wèl bedoeld met „je moet het gemeentebestuur gewoon in de rug aanvallen?" „Ik vind dat het gemeentebestuur ten aanzien van dit zwembad niet snel genoeg heeft ge reageerd. Daarom hebben we dus de actie „U bent beter uit met een Bad in Zuid" ontketend." En: „Ik heb gewoon willen zorgen, dat we op een goede basis, dus met goede plannen, bij het gemeentebestuur konden aankloppen, We hebben ze dus niet meteen bena derd, maar eerst gezorgd dat alles goed geregeld is." „ontvolkend stadsdeel" zou zijn, dan had de redactie van het maandblad moeten ingrijpen!" Met haar opmerkingen heeft mevr. Krikke-Hein de propaganda-commis- sie onprettig in de wielen gereden. Terwijl de commissie een voorzichtig eerste contact met de bedrijven heeft opgenomen voor geldelijke stenn, zegt mevr. Krikke: „Ik wil de bedrijven aanpakken op een moment dat ze niet terug kunnen." Terwijl in de acties wordt gehamerd op een streefbedrag van acht ton. maakt mevr. Krikke er in het inter view vijf ton van met de opmerking „Komt dat geld er, dan zou men even tueel de ambtelijke financiële weg naar het stadhuis of de regeringsge bouwen kunnen mijden en een lening aangaan." De Stichting streeft naar één overdekt bad met geraamde kos ten van 2,8 miljoen; mevr. Krikke heeft het over een overdekt èn een openluchtbad voor twee miljoen. Meer opmerkingen van het raadslid mevr. Krikke-Hein: ,Jn het begin, en dat was vlak voor de verkiezingen, heb ik er (d.i. de actie voor Bad Zuid) natuurlijk wei een beetje politiek mee geschermd, maar in zo'n tijd moet je als party allemaal iets hebben." Ook: „De wijk (d.i. Schiedam-Zuid) zal op den duur gesaneerd worden. Dat is reëel, want als we er niets aan gaan doen, zitten we hier over tien jaar met een tweede Brandersbuurt." (Van een onzer verslaggevers) Het bestuur van de Stichting Zwembad Zuid is niet gelukkig met het interview van mevr. Krikke-Hein. Dit nog los van haar opmerking ,j)e andere medewerkers zijn een soort marionetten, waarby ik aan de touw' tjes", welke opmerking overigens door mevr. Krikke later werd afgezwakt. De heer J. Crama, vice-voorzitter van het Stichtingsbestuur en voorzit ter van de propaganda-commissie „Wij kennen mevr. Krikke beter en weten dat zij het ndet zo kwaad heeft bedoeld. Maar waarom geeft zij een interview weg? Dat had zij aan de propaganda-commissie moeten overla ten. Wat heeft er in die thee gezeten die bij het Interview is gedronken!" Maar ook: „Ik begryp niet dat de Schiedamse Gemeenschap dat artikel heeft opgenomen. Wanneer de inter viewer dan niets weet van de hele zaak, hij schrijft nota bene over „een kreunend Schiedam-Zuid", dat een (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Weder om heeft zich op het terrein van de Vegla een kleine brand voorgedaan, nu in de draaiery. Een van de werk nemers was doende een brander van een lasapparaat te halen, toen zich een lichte explosie voordeed in de bij het apparaat behorende zuurstoffles. Er kwam een steekvlam uit de fles, waarvan men wel trachtte de toevoer af te sluiten, maar hetgeen door de ontstane hitte niet gelukte. In samen werking met de bedrijfsbrandweer was de gemeentebrandweer het brandje snel meester. De schade wordt gering genoemd. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Pastoor drs. F. Smit van de ond-katholieke kerk te Schiedam zal op zondag II fe bruari in de benedenzaal van de Op- standingskerk spreken over het on derwerp „Upsala op weg naar een nieuwe gestalte der kerk in een nieu we samenleving". Er zal gelegenheid zyn tot het stellen van vragen en tot discussie. Met deze bijeenkomst vraagt de plaatselijke Oecumenische Raad van Kerken aandacht voor de vierde ver gadering van de Wereldraad van Ker ken te Upsala in Zweden, die tot on derwerp heeft „Zie, ik maak alle din gen nieuw" (Openbaring 21 vers 5). Wat dit allemaal inhoudt zal pastoor Smit in grote trekken inleiden. Het gaat er in wezen om kerk te zijn voor anderen, maar ook de vraag naar het karakter der eenheid komt aan de orde. Ook de vraag: „Hoe kunnen wc een gemeenschappelijk leven vinden, waarin het niet nodig zal zijn de ver schillende vormen en gebruiken te uniformeren." BARENDRECHT, woensdag. De nieuwe burgemeester van Barendrecht G. van Hofwegen, thans nog burge meester van De Lier (Westland) zal op zaterdag 17 februari geïnstalleerd worden in een buitengewone raadS' vergadering. De vergadering (aanvang 10 uur) zal gevolgd worden door een receptie. Genodigden zullen daarbij de gele genheid krijgen kennis te maken met de heer en mevrouw Van Hofwegen. BOLNES, woensdag. Boele's scheepswerf en machinefabiek in Bol nes bouwt voor de Nederlandse maat schappij voor werken buitengaats een schip-met-twee-rompen. Er zijn slechts enkele van deze schepen ter wereld in de vaart. De Haagse ingenieur J. J. Stenger heeft dit Catamaran'-vaartuig ont worpen. De dubbele romp vertoont weinig neiging tot slingeren. Dit is van groot belang omdat het zal wor den ingezet op de Noordzee bij het in specteren en repareren van buiten gaats geconstrueerde installaties. Deze worden gebruikt bij de jacht naar olie en gas. Het is voor het eerst dat een derge lijk Catamaran"-schip als werkvaar- tuig wordt gebouwd. Het dek tussen de beide rompen zal 16,8 bij 40 meter groot worden. Aan dek komt een por taalkraan met een hefvermogen van 75 ton en een 20-tons draaikraan. Er is accommodatie voor 24 man, een la boratorium, en een werkplaats. Hot schip krijgt pok een duikerklok aan boord. De beide rompen worden onder water voorzien van twee vleugels, die als golfdempers dienen. Boele Bolnes zal rond 15 oktober a.s. het schip opleveren. i ROTTERDAM, Twaalf werknemers van de koninklijke lak-, vernis- en verffabrieken Molyn en Co zullen nog dit jaar moeten afvloeien. Zij zijn overbodig geworden door de aanschaf van een computer en door mechanisatie in de produktieafdeling. Drie van hen zyn boven de 65 jaar, zodat voor hen by het G.A.B. in Rot terdam geen ontslagaanvrage is inge diend. Voor de overigen is dat wel ge beurd. De directeur van Molyn en Co, de heer P. Groen, deelde ons vanmorgen mee dat de afvloeiingsregeling eind 1968 ingaat. „Er is overleggeweest met de vakbonden. Zü zijn akkoord gegaan. Op ons totale personeelsbe stand van over de 200 vormen de 12 man een te verwaarlozen groep, hoe wel sociaal gezien blijft dit ontslag een ellendig ding. Maar in deze tijd kan men geloof ik wel nog een goed heenkomen zoeken. Drie personeelsleden zijn 68 jaar. Voor hen is het niet zo erg. Hoe de automatisering op het kantoor en de mechanisatie in de fabriek in de toe komst zal uitpakken, kunnen we nu nog niet zeggen. Op de dag van van daag lijkt het hierbij te blijven". I Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Boek handelaar E. J. Eggink heeft een plannetje: ontspanningslectuur naar de Nederlandse schaatsploeg in Gre noble sturen, zo gauw mogelijk. Aanleiding hiervoor is de uitspraak die Peter Nottet tegen een journa list deed, als dat de leden van de kernploeg zich vaak verveelden en onderling eindeloos boeken ru'lden om de tijd met lezen te doden. Vol- qens Nottet zou de privé-voorraad boeken echter lang niet voldoende zijn. Eggink las de woorden van Nottet in de krant en reageerde meteen door voor vijftig gulden stnpverhalen naar Davos te sturen. Maar volgens hem is dat niet genoeg om de iion- <7er naar lectuur van de schaatsers te stillen, dus meer lectuur voor „onze jongens". De financiële mogelijkheden van,Eg gink zijn no de eerste zending uitge put. Een bliksemactie moet volgens hem uitkomst bieden. Tot en met zaterdagavond zal er in zijn toinket („Modern" aan het Boerhaaveplein) een door de politie verzegelde bus staan. Degenen die Eggink's aktie willen steunen kunnen in de bus hun oijaragc kwijt. Zaterdagavond zal de bus worden ge leegd en het totaalbedrag wordt om gezet in stripverhalen, welke de maandag daarop door Verkerk sr persoonlijk- mee naar Grenoble ge nomen zullen worden. De aktie worclt begeleid door de afdeling Bij zondere Wetten van de -politie. Eggink: „Ik heb Peter Nottet aan de telefoon gehad en die vond het een geweldig idee. En ook Klaas Schenk en Pleun Verkerk reageerden en thousiast. De bond doet niets voor de jongens. Zeg nou zelf. ontspan ning moeten ze hebben. Geen boe ken van Vestdijk of Sagan, maar pretentieloze lectuur. Nou, dan wil ik wel proberen door iets aan te doen. Dupuis in Brussel, de uitge versmaatschappij van veel strips, heb ik al op mijn hand. Het is al leen kort dag. De aktie zou eigenlijk landelijk gehouden moeten worden", (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag Begin nende vanavond 7 februari zal het Stedelijk Museum te Schiedam, bij wijze van proef voorlopig gedurende een half jaar elke woensdagavond van 2022 uur gratis opengesteld worden voor het publiek, indien er op dat mo> ment tentoonstellingen zijn. De tentoonstelling van twintig Slo veense grafici in het Sted. Museum zal wegens de grote belangstellin verlengd worden tot 19 februari Daarna trekt de expositie naar het Dordrechts Museum. In de linker vleugel van het mu seum hebben Jan van den Broek en Joop van Meel met hun schilderijen een serie eenmanstentoonstellingen van belangrijke Rotterdamse kunsto naars geopend. Beiden nemen een be hoorlijke plaats in in de hedendaagse schilderkunst en tonen ook in hun re cente werken een boeiende ontwikke ling. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, Prinses Beatrix en prins Claus hebben het voornemen om na de officiële opening van de metro vrijdagmiddag een be zoek aan de diergaarde Blijdorp brengen. Zij wilden daar enkele vo> gels bezichtigen, die mogelijk een plaatsje zouden krijgen in de volière van Drakensteln. Het bezoek zou strikt incognito moeten gebeuren, maar door voortijdige publlkaties het thans niet zeker dat dit bezoek zal doorgaan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De 7-ja' rige Isaac den Herder liep gistermid dag zonder uit te kijken de rijbaan van de Marconistraat over en kwam tegen de op dat moment passerende auto van de 21-jarige automonteur D. G. J. E. terecht. Het jongetje brak zijn linker onderbeen en werd door de GG en GD naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag ,AVat verwachten stadsbewoners van het maatschappelijk werk?" was volgens opgave het onderwerp van de oriënta tieavond, de tweede in een serie van vyf, die door de Coördinatiecommissie van de gemeentelijke Sociale Dienst gisteravond in gebouw Irene is gehou den voor de medewerkers van sociale instellingen in Schiedam. Doch diege nen onder de vele aanwezigen (even als op de eerste avond was de zaal vrijwel geheel gevuld!), die een con creet antwoord hadden verwacht op deze vraagstelling, zijn bedrogen uit gekomen. De Coördinatiecommissie ts, zo blijkt uit de uitnodiging, er op uit om de bestuurderen van de maatschappe lijke en sociale instelling (in ruime zin genomen) in de gelegenheid te stellen kenni« tv nemen van de nieu we ontwikkelingen en inzichten, voor al ook op het gebied van de hulpver lening. Maar de spreker van de avond, de heer J. W. Jansen uit Bilthoven. die niet alleen interieur-architect en so ciaal pedagoog is, maar ook, zo bleek, kunstenaar, poppensnijder en een on gebonden, creatief christelijk denker, gebruikte het onderwerp van discussie meer om zich er tegen af te zetten, dan dat hij antwoord gaf. Om van een toelichting maar helemaal niet te spreken. Niets verklaren, maar de mensen zelf aan het denken zetten, zal zijn devies zijn geweest. Met als hulpmid delen van te voren ingevulde vragen lijsten, van zelf vervaardigde hand poppen en een reeks uiteen lopende dia's (met een haperende projector), sneed de heer Jansen pak-weg een hondertal onderwerpen aan, waar hij op een uitdagende wijze hoogst-per- soonlljke opmerkingen over maakte, Door gebrek aan <tyd ging het nogal snel en was het niet makkelijk spre ker in zijn gedactotenspromgen te vol gen. Maar intrigerend en amusant was het wel. Uw verslaggever ziet echter geen kans een lopend verslag te ma ken. Wel meent hij een hoofdlijn gevon den te hebben. De heer Jansen was het namelijk volslagen oneens met dr. Van Tienen, de spreker op de vorige avond, die gesteld had dat in de toe komst de arbeidstijd niet noemens waardig bekort zal worden, omdat er tal van nieuwe behoeften zullen ont staan, die ook weer bevredigd moeten worden. „Als aan alle behoeften Wol- daan wordt, zal de cultuur ondergaan aan comfort," verklaarde de heer Jan sen Hij haalde andere (niet met name genoemde) economen aan die stelden, dat over ciroa twintig jaar nog maar dertig procent van de bevolking werkt en de rest helemaal niet, waarbij allen een staats inkomen krijgen. Dan zal er een grote behoefte zijn aan meester- dromers en niet langer aan doeners. Het wordt zaak dat nn reeds het gezin en de kinderen van de kleutersohool- Iceftijd vertrouwd worden gemaakt met een werkloos bestaan. De visie van de heer Jansen op dit punt is, dat wanneer de verplichting tot arbeid vervalt, dit kan leiden tot herstel van de menselijke creativiteit. Waarmee echter niet „nuttige" arbeid wordt bedoeld, want aan „nuttigheid" bleek de heer Jansen een grote hekel te hebben. „Wij moeten weer worden als het kind!" Ook pleitte de heer Jansen in dit verband dat de huizen voor gewone burgers, die thans „opbergplaatsen" zijn, ruimte moeten gaan bieden voor creatieve arbeid voor iedere bewoner. Een andere stelling. „Ik zou een on derzoek willen naar de totale mens achter onze enquêteurs. Wij zouden moeten weten wie de psycholoog, de rechter, de politieman, de politicus, de geestelijke, de onderwijzer, de maat schappelijke en sociale werker zijn, vóór zij op ons worden losgelaten!" (Van een onzer verslaggevers) VLAARDENGEN, woensdag. - De heer J. C. Kuit (77) werd maandag morgen in de Sweelinckstraat onwel en kwam te vallen. Met de G.G.D. is hij naar het Holy- ziekenhuis gebracht. H(j bleek bij aankomst aldaar te zijn overleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Nog deze maand zullen er proe ven worden genomen die moeten aantonen wat de oorzaak is ge weest van de enorme Shell- brand, die zaterdagmorgen 20 ja nuari in Europoort voor meer dan honderd miljoen schade aan richtte. Het onderzoek dat nu gaande is staat onder persooniyke leiding van mr. P. H. Valentgoed, directeur-gene raal voor de arbeid in Den Haag. De proeven worden uitgevoerd door het directoraat-generaal, in samen werking met de Shell Raffinadery in Europoort. De Rotterdamse politie, de brandweer, de arbeidsinspectie, het stoomwezen zyn hierby betrokken. De heer A. J. Scholten, chemisch adviseur van het directoraat-generaal voor de arbeid verleent aan de proe ven z(jn medewerking, die op het ter rein van de Shell zullen worden geno men. Hij is nu bezig om zich hierover te oriënteren De heer Valentgoed zei ons vanmor gen dat de resultaten van de proeven met de meeste spoed bekend zullen worden. „Het is mogelijk dat niet met absolute zekerheid is te achterhalen wat de ooi-zaak van de explosie, die door de geweldige brand werd ge volgd, it geweest. Maar er zullen toch wel een aantal waarschijnlijkheden uit kunnen voortkomen. Er wordt in ieder geval nu in een bepaalde richting ge dacht." Volgens de heer Valentgoed is bij het getuigenverhoor, dat door de poli tie wordt gehouden, ook de arbeidsin spectie aanwezig. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Wel licht nog dit voorjaar zal de rederU N.V. NedLloyd Lijnen een scheep vaartdienst openen tussen Indonesië en Westeuropese havens. Vrijwel ze ker zal Rotterdam of Amsterdam wor den aangelopen. De keuze van de ha vens hangt tevens af van het lading aanbod. Als beginpunt is Beiawan (Noord-Sumatra) gekozen. De NedLloyd, een combinatie van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd N.V. en de N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland", is toegetreden tot de „Indonesia Europe freight con ference". Naar aanleiding hiervan verklaarde de Indonesische minister voor mari tieme zaken, schout bij nacht Jatigd- jan, in Djakarta te hopen dat de NedLloyd Lynen acht afvaarten per jaar zouden realiseren. Een woord voerder van de stoomvaartmaatschap pij Nederland te Amsterdam deelde ons mede dat dit Inderdaad het geval zal kunnen zijn. Over de toetreding tot deze „confe rence" is al overeenstemming bereikt. Er moeten nog enkele detailzaken worden geregeld. Daarvan hangt het af wanneer de scheepvaartlijn Indo- nesië-Nederland kan worden geopend. Dit kan eventueel over één a twee maanden al gebeuren. SCHIEDAM Geboren: Walther B. z.v. W. J. C. Verver en A. E. Swagemnkers. Friso L z.v. A. Hos Inga en R. M. Klavcr- dljk. Lourens z.v. J. W. Hemmes en H. C. van Meurs. Carmen V. d.v, C. van IJperen en M. Buisman, Johannes H. z.v. J. L. Vor- stenbos en T. van der Horst. Raymond M. z.v .M. Wuisman en J. G. W. de Roo, Ed ward W. C. A. M. z.v. H. de Jong en J. van WUk. Milton z.v. S. J. C. Nieberg cn L. M. W. Bevers, Abraham W. E. z.v. H. C. van Schie en J. M. F. Kleijn, Theodorus P. z.v. H. A. van der Starre en V. Jonker. Ronald z.v. J. D. Hazelzet en H. Dee, Angèle d.v N. W. C. van Rijswijk en M. A. de Leeuw van Weenen, Jan w. z.v. F, A. Beukers en M. L. van Kessel. Overleden: H. M. Kulk, 48 jr; N. M. Martens, 55 Jr; C. A. van den Braak, 73 Jr. Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren, Hoog 106, Schiedam. Tel. straat 266720. Let op juiste adres

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2