Expositie in Metro station Beurs over het openbaar vervoer Sterk Den Bosch langs Hennes DVS ROTTERDAM Monumentenzorg voor Goedereede een zorg 52. Ook Oberg komt vrij A. Snelleman verrast door Breevaart ROTTERDAM RIJNMOND Guyana blijft bij zijn aanspraken, maar wil praten Drie negerstudenten in Zuid-Carolina bij betoging gewond HISTORISCH OVERZICHT Eerste klas libre Inbrekers stelen bij juwelier 90.000,* aan sieraden Cabaret Pepijn gaat tournee maken SNELWIEK WIL BOVEN DYNAMO EINDIGEN Neptunus oefent tegen Middelburg Levendig bekerduel op 4-0 afgesloten Oostenrijk schaft doodstraf af Schoolgeld Soul-klub Akkeboe MORGEN; Ontmoeting op het station pag. 4 - donderdag 8 februari 1968 De zuidelijke hal van metrosta tion Beurs waar een expositie ruimte Is ingericht. LUNS IN KAMER: (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, donderdag De rege ring van Guyana heeft de Nederlandse regering dinsdag laten weton dat zij haar aansprakon op het omstreden grensgebied met Suriname handhaaft, maar tevens bereid blijft over het ge schil te onderhandelen op een nader overeen te komen plaats en tUd. De minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A, H. Luns, deelde dit gis teravond In de Tweede Kamer mee by de behandeling van zUn begroting. De minister zei dat de Nederlandse regering met de regering in Paramari bo van mening is, dat de betwiste driehoek Surinaams grondgebied is, en dat zii begrip heeft voor ao veront waardiging In Suriname over het op treden van Guyanese gewapende poli tie ter plaatse. Hij verweet de Nederlandse pors dat zij, althans voor een deel, op te laatdunkende wijze schrift over een zaak die de Surinaamse regering zo zeer ter harte gaat. De publieke opinie dient hier met terughoudendheid te reageren, aldus de bewindsman. ORANGEBURG (VS), donderdag (AFP). Drio negerstudenten zijn gisteravond bij betogingen in Orange burg In de Amerikaanse staat Zuid- Carolina door schoten gewond. Reeds drie dagon betogen ongeveer driehonderd studenten tegen hel niet toelaten van negers tot eon kogolbaan, De politie heeft de bewaking van de universiteit tc Orangeburg verscherpt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. In de zuidelijke hal van het metrostation Beurs heeft de RET een expositie ruimte Ingericht, waar verleden, heden en toekomst van het Rotter damse openbare vervoer zichtbaar is gemaakt. De expositie dlc mede met de hulp van de Nederlandse Vereni ging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwezen tot stand kwam, ts onderverdeeld in drie afde lingen, Een historisch overzicht toont nog eens de overschakeling van paar- detram op elektrische tractie, een tweede exposiilegetlceUc haalt de bouw van de metro In fle herinnering terug en het derde gedeelte tenslotte gunt de bezoeker een blik in de toe komst. De expositie, die is ingericht in wat straks de hal wordt van het station voor de oost-westvorbinding, bozlt aen groot plateau waarop men door mid del van liehties de verschillende lijnen zichtbaar kan maken. Naast dc exploitatieruimte bevindt zich een projectlczanltje waar dagc- lilks van 12 tot 2 uur films over dc metro worden vertoond. Een hoek van de expositie is gereserveerd voor een afluisterinstallatie van het komende mobilofoonnet in trams en bussen. Het gereedmaken van deze tentoon stelling vormde een van do laatste be zigheden van do RET viak voor de opening van de metro. Overigens toont oen rondwandeling langs de verschillende station# nog duidelijk de haastige activiteit aan, waarmee schoonmakers, schilders on monteurs de laatste hand loggen aan de tunnels, stations en ondergrondse winkel* van Nederlands eerste metro. Tn hel station Beurs zijn vrijwel aUv winkeltjes ingericht. Bovengronds, aan de toegangen, stapelt hel karton en pakpapier zich op. Do grote gele M staat te prijken aan de metro-toegan gen: kortom Rotterdam haast zich Om vrijdag klaar te zijn- Ze! technisch 'adjunct-directeur van de RET, ir. L. Tisaol van Patot: „We moeten nu maar eens gaan rijden, want die proefritten zijn we zat. Al leen we weton niet wet ons nog alle maal ie wachten staal." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag In de wedstrijd van het districtskam pioenschap eerste klas libre, waarmee woensdagavond werd begonnen, zorg den twee deelnemers, leden van de biljartvereniging Heinenoord voor een uitstekende start en voor een verras sing. Snelleman en Breevaart kwamen tegen elkaar uit en van dit duo nam eerstgenoemde met een serie van 46 de leiding. Kort daarop liet hij nog een beurt van 40 volgen en het resul taat van dat sterke spel was. dat de speler al gauw een flinke voorsprong had verworven. Toen brak Bree vaart los en scoorde in drie achtereen volgende beurten 17.35 en 48 of hon derd caramboles, Hij bracht de stand daardoor op 198 tegen 192 in zijn voordeeL De ontbrekende twee ca ramboles kostten hem geen moeite. Snelleman was overrompeld door zo'rt aanval van zijn clubgenoot, dat hij zelfs de nastoot miate en remise hem ontging. Ook het duel tussen Meertens en In 't Veld was spannend, doch de kwali teit van de partij was aanmerkelijk minder. Dc uitslagen: (Van een onzer verslaggevers) BREDA, donderdag. In een ju wclierszauk in de lïoschstraat te BrC' da zijn in de nacht van dinsdag op woensdag sieraden ter waarde Van ongeveer f 90.000 gestolen, Vermist worden oniler andere 500 gouden rin gen, 600 gouden horloges en 200 arm banden. Dc eigenaar van dc juweliers- zaak. dc heer F. Hoogland, die niet verzekerd is, mist tevens ongeveer 200 uit dc kassa. Volgens de Bredase pollt ic is de be veiliging van de zaak gebrekkig. De dieven zijn het huis aan de achterkant binnengedrongen, nadat zij het slot uit de winkeldeur hadden geboord. De heer Hoogland heeft de inbraak zelf ontdekt. „Het was een ravage toen ik 's morgens binnenkwam, AUe etalages en toonbanken waren leegge roofd. Tegen een dergelijk geweld is geen enkele beveiliging opgewassen. Do dieven hebben bij de buurman een trap uit do schuur gehaald om het rol luik, dat voor de ruit hangt, te kunnen verwijderen. De politie heeft alleen voetafdrukken gevonden, omdat de dieven met handschoenen aan ge werkt hebben. Zij moeten op de hoog te van de situatie geweest zijn. Een dag of tien geleden werd ik 's avond* laat enkele keren opgebeld. Als ik de telefoon aannam, werd er opgehangen. Ik slaap boven do zaak, maar neb geen enkel geluid van de inbraak ge hoord", aldus de heer Hoogland. De recherche uit Breda heeft Inter pol ingeschakeld. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, donderdag. Ca baret Pepijn, mot Paul van Vliet, Li- selore Gerritsen. Ferd Hugas en Rob van Kreefold, gaat vrijdag l maart in Zwolle beginnen met een landelijke tournee met het nieuwe, derde pro gramma „Dag en nacht". Deze tournee zal twee maanden duren. 20O 33 6 06 136 33 25 4.13 32 8 M Van DuIJn 62 32 200 24 43 833 24 46 fl .00 ..200 34 42 S.Ofl In 't Velri 163 34 27 0,67 Tijdens een ruzie in de Dellstroat is gisterenavond de negentienjarige ma chinist Gerhard JarUtakoi in de rug ge stoken met een stiletto. Er werd ver moedelijk een longtop geraakt. Janlts- kol ts opgenomen in net Dijkzigtzie- kenhui*. Dc politic ia op zoek naar de dader. (Van onze bandbal mede werk er) HANDBAL ROTTER DAM, donderdag Dynamo zal van het bezoek uo Stratum Meteoor wel met lege banden terugkeren. De Brabander* hebben zeer goede kampioenskansen en kun nen deze door een zege OP Dynamo nog aanzienlijk versterken. Voor Snelwiek staat er niets meer op het »pe! en dat zou het spel tegen Were Di weieens kunnen bïnvloeden, ware het niet dat de oranje-blauwen aag hoger dan Dynamo op de ranglijst willen eindigen. Om dat te bereiksn zal van Were Di gewonnen moeten worden. De Tllburgers zijn echter nog in degradatiegevaar en zullen wel voor can pittige partij zor gen. In de distr. eerste klasse behoeft Schutters tegen Hellas geen illusies te hebben. DWSVires kan wat meer spanning geven, maar we achten dc Schiedammers die in goede vorm ver keren toch wel in staat de - Gouwe naars te verslaan. In de distr. tweede klasse A kan Actief kampioen wor den, mits Roda wordt verslagen en dat U niet zo'n gemakkelijke opgave. Bij de dames zal er steer heersen bij de ontmoeting DWSSnelwiek, die gezien de vorm waarin de Schiedam- sen verkeren wel in een DWS-zege za] eindigen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag, De Rotterdamse eerste klasser Neptunus, die dit weekeinde niet voor de compe titie behoeft aan te treden, speelt zon dag in Middelburg een vriendschappe lijke ontmoeting tegen de gelijknami ge landskampioen bij de amateurs. Het duel begint om half drie. (Van onze sportcorrespondent) iVtUI'Jill den BOSCH, donderdag. Den Bosch en Hennes DVS hebben voor 1800 toeschouwers in het Bossche sta dion De VUeri een stevig en levendig bekerduel op 40 afgesloten. Bij de rust hadden de Bosschenaren, die gedurende de gehele wed strijd een overwicht hadden, al een voorsprong van 2—0 door een doelpunt van Wolbers en een van Van Rooij. Hermes DVS gaf verde digend wel goed partij, maar toch kreeg Van Kooten na vijf minuten een goede kans de score voor Hermes te openen, maar zijn schot be landde op de lat. Aan de andere kant bracht vooral de jeugdige Mulders met zijn snelle switches de Schiedamse-defensie in moeilijkheden. Ondanks een over wicht duurde het nog 25 minuten voordat Wolbers Uit een pass van Van Rooij Den Bosch Bcoorde; 10. Even daarna was Van Kooten dicht bij de gelijkmaker, maar Invaller-doelman Dijkhuizen reageerde snel en goed. Ook Van de Burg en Bakker misten een goede kans voor de gasten. Kort voor het rustsignaal van scheidsrech ter Klaassens bracht Van Rooij do stand op 20. In de tweede helft wa® Heimes-DVS aanvankelijk wat meer In het offen sief, maar door goed stuwend werk van. Van Helvoirt en Van de Berg verkreeg Den Bosch opnieuw een overwicht en kon Wolbers uit een pass van Van Rooij In de 25ste minuut voor 30 zorgen. Met verre dieptepasses probeerde Hermes de marge te verkleinen, maar de Bossche verdediging gaf niets toe. Pas nadat Mulders acht minuten voor het einde de eindstand op 40 had bepaald, kreeg Van Kooten door een fout van Passon een uitstekende kan* om een tegenpunt te scoren, maar hij richtte te nonchalant en daardoor naast. Met Den Bosch in de aanval kwam het einde van dit, ondanks de slechte weersomstandigheden interessante duel, waarin Hermes meer tegenstand heeft geboden dan de uitstag zou doen vermoeden. De «tand in poule eli van de bekercom- patltie te nu: Sparta 110 Den Bosdh 110 KermesDVS 10 0 BW tOO 4—0 4-0 0—4 0-4 WENEN, donderdag (DPA). In Oostenrijk heeft de Nationale Raad (Tweede Kamer) met algemene stem men een voorstel tot wijziging van de grondwet aanvaard waarbij de dood straf en het standrecht worden afge schaft. WASHINGTON, donderdag (AP) De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft besloten geen Ame rikaanse vliegtuigen deel te laten ne men aan de grote luchtshow in Parijs volgend jaar. De minister nam dit be sluit om bezuinigingsredenen. De luchtshow wordt sedert 1945 elke twee jaar gehouden, Tot dusverre waren de Verenigde Staten steeds van de partij. HET stadje Goederccde staat voor een groot deel onder monumentenzorg. Het zijn oude gebouwen en het zou jammer zijn, wanneer het rustieke dorpje nieu we panden zou krijgen. De koop manswoningen aan de haven, zien er keurig verzorgd uit en Monu mentenzorg kjjkt nauwlettend toe, dat er niets, maar dan ook niets veranderd wordt, dat eni germate de Historie geweld zou aandoen. Monumentenzorg drijft het echter to ver door, vindt do bevolking van GoederOede. Aan het Toepad, een doodlopend weggetje, itaan een aantal woningen, die niet in gezicht staan, die er 6merla uitzien en die bovendien gevaarlijk worden. De jeugd heeft er vrij spel en af en toe wordt er een stuk afgebro ken. Door wie? Men weet het niet. Een van de huizen is verkocht aan iemand als tweede woning. Het Is ge meubileerd, maar door het vervallen van de nev enge legen wonimten, ziel deze zomerwoning er ook niet al to bent meer uit De gemeente heeft planken voor de ramen gespijkerd Mét de dag verachteren de krotten en men wacht al wie weet hoe lang op monumentenzorg. Wanneer monumentenzorg werkelijk de restauratie ter hand zou nemen, zou het de gemeente Goedcreede veel geld gaan kosten. De huur, die na de restauratie berekend zou kunnen wor den, beloopt ongeveer 500 per jaar, zodat de kapitaaldienst van de ge- hl ET toepad mag van de inwoners van Goedereede gerust worden afgebroken. Maar van Monumen tenzorg niet. meente extra zwaar belast zou wor den, De raadsleden hebban geen zin Om mettertijd „ja" te gaan zeggen, té gen een eventueel voorstel van b. en w. de financiële consequentie* 2ijn te zwaar! Ondertussen loopt de bevolking van Goedorcede. voor zover zij gebruik mankt van het Toepad. ernstig gevaar, Er Is niet veel voor nodig om de mu ren om te duwen. Een waterput, die de ,bai»" ook ai kwijt Is. ligt open en bloot. Het gevaar, dat jongelui In het donker in de put zullen lopen Is niet onwaarschijnlijk. BIJ een van da wo- ningon is de keuken al verdwenen. De bewoner* van Goedereede zeggen, dat, wanneer de gemeente 2elf gemachtigd geweest was de woningen te herstel len, er best iets van te maken geweeat zou zijn, omdat het dak nog prima is, of eigenlijk was, Nu da muren geen houvast meer bieden heeft het dak ook eigenlijk weinig waarde meer. Burgemeester H. J. Smith heeft tij dens de onlangs gehouden raadverga dering gezegd, met kracht en argu menten op te zullen treden tegen ihó- numentenzorg, De voormalige raad van de toen nog zelfstandige gemeen te, heeft de lijst van gebouwen, die onder monumentenzorg staan met een enkele wijziging, goedgekeurd en daar zit de knoopt Hiermee is de bevolking en omwo nenden niet gered én Goedereede wacht nu op het antwoord, dat burge meester Smith krijgt van de mensen van monumentenzorg. „Het is allemaal goen voordeel, wanneer men zozeer in het middel punt van dc belangstelling staat, als hifltórisch stadje! heeft burgemeester Smith al eerdere malen verzucht. Monumentenzorg laat ook verstek gaan, voor wat betreft de rijkstofen. De klok is vernieuwd, maar staat al tijd op drie uur of daaromtrent. Ver der kunnen en mogen de zorgen van het gemeentebestuur niet gaan. De ankers hangen een meter van de muur af en het zou onvoorzichtig zijn om onder de ankera te lopen. Nee, inder daad, het is geen voordeel, wanneer de historie een stadje regeert! RG gauw mopperen die lk niet", schrijft een lezer uit Rotter dam-Zuid, „maar het briefje dat mlin twee kleuter# meebrachten van school 1* me toch te gortig. Het schoolgeld wa* eerst twee gulden, nn vijf gulden. Een verhoging van maar liefst 150 procent. Voor het tweede kind betaal de ik eerst 1,50, nu 3,— een verho ging van 100 procent. Daarbij komt nog het meikgeld van 55 cent per Het gewraakte briefje luidt als volgt; „Daar wy van rijkswege zij a ge noodzaakt met ingang van 1 Januari 1908 definitief het schoolgeld met 3,- per maand te verhogen, verzoe ken wü u vriendelijk in bijgaande SchOolgêldzak ook nóg ƒ3,— voor de maand januari mee te geven, in het vervolg bedraagt het schoolgeld-dona- tiegeld du* 5,per maand. Voor uw tweede kleuter, die onze school be zoekt, betaalt u twee gulden minder, dus ƒ3,per maand. Wilt voof hem of haar voor januari nog 1,50 meegeven? Wij konden dit niet eerder meedelen, daar wij zelf op 28 Januari 1L pas definitief berich: van het stad huis ontvingen. Namens het schoolbe stuur, hoogachtend de hoofdleidster". Het is ncttturiyk erg vervelend zo'n briefje te ontvangen. De verhogingen zijn ook aan de forse kant. De mede deling komt ook wat laat, maar aan de andere kant zou toch niemand willen volhouden, dat een schoolgeld van vijf gulden per maand voor het eerste kind en drie gulden voor het tweede veel is) „Soul-klub Akkeboe" (adre» Ame- iandsestraat 23a) houdt zondagavond 11 februari in het gebouw van de (js- club Chariots aan de Kromme Zand weg 100 één dartsavond, waarbij zullen optreden „Soul Sound", een groep die na een buitenlandse toe rnea weer in Nederland terug is, 'i Middag* (aan vang 14.00 uur) is er een „soul-alsco- thèque". Mensen die lid willen worden kunnen zich opgeven in Klub de Stoof, Katendrechtse Lapedtffc 450, ie dere avond Teheran, oktober IMS. Wands Pol lock, een Poolse vluchtelinge is door Ruutn ontvoerd. Ernst Meocr, agent van do Britse Inllohtingéndlomt. dringt samen met Amerikaanse vrien den cn enkele Iraarwe helper» net huif binnen waar zij verborgen wordt gehouden. In tien minuten hadden ze het hele hui* doorzocht. Slecht* niet de gevangenen kregen de bevrijders moeilijkheden. Zij wilrlen niet gelo ven dat zij nu vrQ waren en weiger den weg te lopen. Merser stond er op dat alle gevangenen bevrijd zou den worden om voor de Russen ver borgen te houden dat het bij de actie slechts om de bevrijding van Wanda ging. De ongelukkige gevangenen moesten uiteindelijk ae straat op ge schopt worden I Mervyn Wollheim vond het meis je. 25e lag bewusteloos op een stro matras in een van de kelders. Woll heim riep Merser om hem te helpen het meisje bij to brengen. Ze opende ten slotte even haar ogen en probeerde iets te zeggen, maar er kwam geen geluid uit haar keel. Merser en Wollheim beurden haar op en droegen haar in hun armen het huis uit. Bij de deur werden ze tegengehouden door een man, een van ae gevangenen. HIJ had daar blijkbaar al enkele minuten gestaan en had gehoord dat Merser het mets- je In het Duits toesprak. „Bont u Duitser?" vroeg hij aan Merser. Merser bleef statui. Hij had geen tijd voor een gesprok. Hij wist niet wie de man was en het was geen ogenblik bij hem opgekomen dat hij hier Duitsers zou vinden. „En u?" vroeg hij achterdochtig. „Sturmbannführor Oberg", ant woordde de man en sloeg zijn hielen tegen elkaar. „Ik bert nu een weck in Iran, ik heb hulp nodig cn een onderduikadres. Kan ik op u reke nen?" Wollheim keek Merser vol ver wachting aan. De Zwitser aarzelde slecht* een seconde. „Ga maar mee", zei hij. ET was in strijd met alle logica en met de meest elementaire re gels van de spionage, dat een erva ren man als; Oberg zich voorstelde aan de eerste Duits sprekende onbe kende die hij In een vreemd land te gen het lijf liep. Hij noemde boven dien zijn echte naam en rang. Maar de Sturmbannführer had niets te verliezen. Toen de Russen hem gevangen namen wist hij dat dit hem het leven zou kosten. Hij had in de laatste dagen ontdekt dat zijn superieuren die hem hierheen hadden gezonden geen enkele veilig heidsmaatregel hadden getroffen en dat zij volkomen oujuist waren inge licht over de toestanden in het land; men had zijn leven eenvoudig aan het toeval toevertrouwd. Tijdens dc eerste fase van de ope ratie was alles volgens plan verlo pen. Bij Qum, waar hij werd ge dropt, was de ontvangst door de Duitsera prima georganiseerd. Hij vond direct de contactman, een Per zische reizende koopman die hem naar Teheran moest begeleiden. Daar begonnen de complicaties. Schellenberg beschikte over een lan ge lijst van namen en adressen in Teheran van-mensen die uit overtui ging of voor geld bereid waren Duit se agenten te helpen en te verber gen. Die lijst was opgesteld aan de hand van door Franz Mayr verstrek te gegevens. Roman Gamotha, de enige rechtstreekse contactmnn van de SD In Teheran, probeerde Berlijn op dc hoogte te stellen van de ge beurtenissen die inmiddels hadden plaatsgevonden. Na de massale ar restaties had men vele namen van de lijst moeten doorhalen. Gamotha's vrijheid van beweging was echter beperkt en zijn inlichtin gen zaten vol lacunes. Daardoor kwam het dat Oberg en zijn gids pas bij het vierde adres van hun lijst slaagden. Dc Sturmbannführer was nog geen vierentwintig uur in Teheran toen de Russen een inval deden in het huis waar hij zich verborgen hield en iedereen arresteerden. De huiseigenaar en diens vrouw even eens. winLfred Oberg kon niet weten dat zijn arrestatie te wUten was aan een stom toeval. HIJ was er in tegen deel van overtuigd dat zijn gids of iemand in het huls hem moest heb ben verraden en dat de Russen hier over een uitstekend functionerende spionageovgaiüsatie beschikten. Men had hem in Berlijn herhaal delijk op het hart gedrukt dat h(j pas met Gamotha contact mocht op nemen nadat h(j zelf een veilig on derduikadres had gevonden, omdat hij anders hen allebei in gevaar zou brengen. Hij had zich in zijn gehele leven nog niet zo bedreigd gevoeld als nu. Hij zag alleen dut een commando- group het Russische hoofdkwartier was binnengedrongen en de gevan gene bevrijdde. Een van de mannen uit de groep sprak Duits. Wie had hij nu beter kunnen benaderen om hulp te vragen midden in de nacht, in deze vijandelijke stad, dan nu juist die man? HU zou liever om hulp hebben gevraagd zonder zijn identiteit te onihulien. Maar de on bekenden hadden niet legen de ge vangenen gesproken, ze hadden hen alleen naar bulten gedreven. De eni ge manier om de aandacht op zich te vestigen en indruk te maken wae hun te vertellen wie hij was. En zo bevond Merser zich tegen het aanbreken van de dag in de vol gende situatie; hy had in zijn huls niet alleen een radiozender verbor gen maar ook nog een Duitse spion en een meisje dat hU persoonlijk aan de Russen had ontrukt en dat de Russen natuurlijk in zijn huis zou den komen zoeken. En op dat mo ment vierden de Amerikanen hun overwinning met veel lawaai in zijn bibliotheek! En Downward, die niets van hun actie af wist, zou die zeker afkeuren omdat het hun relaties met de Russen bepaald niet ten goede zou komen. Om het allemaal nog erger te ma ken had hij nu al in achtenveertig uur geen oog dichtgedaan. TYE Franse arts, een vriend van Merser die door hem 's morgens om zes uur uit bed werd gehaald, onderzocht Wanda en adviseerde haar vierentwintig uur volkomen rust te geven voordat hy haar op nieuw onderzocht en besloot wat er verder gedaan diende te worden. Merser sloot Oberg op in één van de kamers en zei dat nli niets met hem wilde bespreken alvorens hy behoorlijk had geslapen. Oberg had ook slaap en daar hij zich min Of meer veilig voelde stemde hl] hierin toe. Om elf uur, nadat hij er zich van had overtuigd dat ledereen in huis sliep' Ferguson en zyn vrienden waren naar huis gegaan gaf Mèr- ser zijn personeel opdracht zyn gas ten die sliepen niet te storen, daarna belde hij Downward op. Een half uur later ontmoette de twee mannen elkaar in Café Firdusi. Merser deel de tot In byzonderheden mee wat zich die nacht had afgespeeld en vroeg om rechtstreekse, duidelijke antwoorden op de volgende vragen: Gaf Downward er de voorkeur aan hun relatie te beëindigen en zou hy het op prijs stellen als Merser naar Zwitserland terugging en Wanda meenam? Was hy in dat geval be reid ervoor te zorgen dat Wanda tot aan hun vertrek tegen de Russen was beschermd? Wat moest er met Oberg gebeu ren? Ala hy, Merser, In Teheran bleef, welke rol moest hij dan te genover de Duitser spelen? Hoe moest hij tegenover Wollheim en zyn vrienden verklaren dat hy een Duitse agent in zyn huls verborgen hield? Wat moest er met Pourbaix ge beuren? Hij had alles gedaan wat in zyn macht lag om te voorkomen dat de Russen ae z wemier aar zouden verdenken. Ze hadden niet alleen wapens maar echt Duits spionage- materiaal achtergelaten in het verla ten gebouw waar de zogenaamde conferentie had plaatsgehad, Merser had déze documenten zorgvuUlg ge selecteerd uit zün eigen archief, waarby hy er op had toegezien dat de er in voorkomende namen en adressen van geen betekenis meer waren. Het betrof documenten die verband hielden met Franz Mayr en zijn organisatie, materiaal dat aan de Engelsen bekend was en dat ze reeds geruime tyd geleden hadden uitgemelkt. En toch hing het alleen van de In telligentie van de vaste plaatselijke spion van de Russen af of hij het verband ontdekte tussen het tele foontje van Pourbaix en de bevrij ding van de gevangenen. In principe moest het gevonden materiaal voor de Russen belangrijk genoeg zyn om de Belg er niet van te verdenken dat hy hem en zijn mannen met opzet uit het hoofdkwartier had wegge lokt. Maar als de man dat nu eens anders zag? In dat geval moest men ook Pourbaix bescherming geven. Was Downward bereid dat te doen? De Britse agent luisterde, aandachtig en viel Merser nauwelijks in de rede. Toen de laatste was uitgespro ken, zei hy; „Ik geloof dat on* leven hier veel gemakkelyker zou zyn zonder jou. Ik heb al lang geleden opgegeven om te proberen je te be grijpen. Maar als je eens een uurtje over hebt moet je toch eens naden ken over de complicaties die je hebt veroorzaakt door Wanda Pollock by Je in huis te nemen. Wat je vragen betreft, daarover kan ik je op dit ogenblik In nüjn eentje geen ant woord geven. Laten we hier om zes uur weer byeenkomen, dan zal ik Je myn antwoord geven."

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1