msssm Op de grotten-toer in het z.-o. van België Prins Carnaval was ook in Schiedam! 'SCHIEDAM' WINT DERBY VAN W.F. MET AMATEUR.SPELEOLOOG E. DEN BRABANDER Hoe ver het was, hoe diep en hoe nat Eindelijk afdelings-voetbal HBSS kwam niet verder dan 1-1 PERZISCHE TAPIJTEN EN LOPERS opgehouden gedurende het transport DE omgeving van Di- nant biedt op de och tend van de 24e februari de aanblik van een winterse wereld in optima forma. Koning Winter heeft ge zorgd voor een totale sneeuwst offering (witter kan bet niet!) en vooral de bomen staan heel sereen mooi te zijn; een reusachti ge kerstkaart. FRANS HAPPEL Nat worden Schacht Cognacje 'Hearing' over koopavond Za tercUigvoetbal ZCFC—HBSS 1—1 GSSZinfov. Boy3 51 DRZ miste een paar kansen Schiedam—WF 3-0 SFC-SCR 5-1 DRZ—Nestoro 2-1 Y aardigheidsproeven bij ARMA afgelegd THOR-meisjes winnen weer wisselbeker RTB-Delfland Bejaarde valt bij oversteken maandag 26 februari 1968 - pag. 5 In de „Troe de Frèyeres" „Je moet eens meegaan", zei de Schiedamse amateur-speleo loog Ed den Brabander enkele maanden geleden tijdens een interview voor deze krant. Daarmee doelend op de afdalin gen die hij geregeld maakt in diverse Belgische grotten. Hoe gaat dat dan Dat zou wel leuk zijn, me neer Den Brabander, met in het achterhoofd de gedachte „als het zover is dan zien we wel weer." Zaterdagmorgen was het zo ver. Enkele dagen tevoren had Den Brabander telefonisch dui delijk gemaakt dat hij er zonder meer op rekende, dat aan zijn uitnodiging gevolg zou worden gegeven. Druipsteen-formaties van dichtbij bekeken Een tiental Schiedammers hebben weinig meer dan een vluchtige blik voor dit alles over. Het bovengrondse interes seert hen op dat moment eerlijk gezegd bitter weinig. Zij trek ken laarzen en overals aan, drukken plastic veiligheidshel men op het hoofd en kijken naar een gat dat een honderd meter verder vaag waarneem baar is. De ingang van de „Trou de Freyères", een grot die door de leider van het gezelschap, de 41-jarige Ed den Brabander, soepel de kwalificatie „speciaal voor beginnelingen" krijgt. Alvorens in deze grot af te dalen, zeeft by eerst nor een kort college over de huisvesting van de mens in ■eer vroeger IQden. Daartoe moet er stuk gelopen en gegleden worden langs de berghelling, net als eind doel een door vele soorten vegetatie omlijst hol. Terwyi zyn vijf gasten dan al bbgend de weduwe vervloeken van wie *y dageliiks hun tabaksartikelen betrekken, vertelt hy over het onge twijfeld moeilijke leven dat onse verre voorvaderen in een dergelijke behuizing gehad moeten hebben. Maar goed, we zijn in de sfeer en bereid om ons met hem in de „Freyère" te begeven. In ganzemars gaat het door een aantrekkelijk ruim voorportaal, maar allengs wordt het pad smaller en de afstand tussen helmen en het stenen plafond klei ner. Den Brabander wurmt zich door een spleet en wekt zijn volgers vro lijk op zijn voorbeeld te volgen. Het gebeurt met vee gesteun en krachts inspanning. Zo gaat het verder: -nauwe gange tjes, openingen net groot genoeg om passage toe te laten en rechte wand jes die, al dan niet met hulp van een reikende hand of een „kontje" geno men moeten worden. Na een half uurtje belanden we in wat door de ingewijden „de zitkamer" wordt ge noemd en waar druipsteenformaties Ed den Brabander bij de ingang van de „Troe d'Eglise" bij het begin van een schacht... (Foto's Ton den Haan) glinsteren in het licht van de helm- lichten. Hoog boven ons een opening, waardoor het daglicht aarzelend naar binnenkomt. Een nieuwe klauterpartij voert naar een kleine ruimte, die dan weei de bijzonder huiselijke betiteling van „slaapkamer" heeft gekregen Hier wordt gerust. „Wie wil er een lekker sigaretje," vraagt iemand met duide lijke ironie in zijn stem. Niemand reageert. De helmliehten onthullen dat de beginnelingen het knap warm hebben. Bezwete voorhoofden en damp die van de kleding slaat. Den Brabander monteert op zon gemak een meuw batterijtje in z«n helm en kijkt superieur rond. „Zijn de heren zover? Dan gaan we terug. Vanmiddag gaan we naar de „Trou d'Eglise" en dan zullen we eens zien hoe u zich houdt." Is die grot dan moeilijker begaanbaar? Nee hoor, dat valt best mee, een kwestie van wennen en je kluiven en voeten ge bruiken." Een kwartiertje later wordt er heftig met de ogen geknipperd togen het daglicht, we staan weer buiten en voegen ons bij de rest van de groep, voor wie de „Freyere" alleen nog geschikt schijnt te zijn om de spieren los te maken. fpiEN kilometer verder U*t de h»- J fans van de „Trou d'Eglise", De auto's warden geparkeerd bij een café dat naar de grot is vernoemd. Binnen vertelt de patroon dat vele Belgen, die in de omtrek woonachtig zijn, het een sport vinden zich zo nu en dan eens in een van de grotten te laten afzakken. En hij vindt het best, want ze kopen zijn drankjes „Gaan jullie d'Eglise in", vraagt hij „Dan wel uitkijken, want het beekje dat door de grot loopt Is door smeltende sneeuw gezwollen Juilie zouden wel eens nat kunnen wor den" Bij de Ingang van de grot staand, blijkt dat de goede waara zich nogal voorzichtig heeft uitgedrukt. Een gat van ongeveer een meter in het vier kant geeft toegang tot de grot, maar ook tot het beekje dat er schuimend in verdwijnt, We zien Den Brabander een nylon koord aan een over het gat liggende boomstam bevestigen en daarop, langs het koord, uit het gezicht ver dwijnen. Een van zijn discipelen volgt hem. We kijken een poosje be sluiteloos naar het gat, het stromen de water en naar bet koord "Vooruit dan maar TJJALVERWEGE het gat heelt de beek er voor gezorgd dat de kle ding doornat is en het schoeUel is gevuld met water. Trouwens, Den Brabander had na tuurlijk wei kunnen vertellen, dat het niet alleen een kwestie zou Ajn om zo droog mogelijk door het gat te komen, maar dat er ook nog zoiets was als een nauwe schacht die vijf entwintig meter loodrecht naar be neden voert. Niets vermoedend laten we dus de benen bungelen, zoekend naar vaste grond. De discipel van Den Braban der, vastgeklemd in de schacht, zegt „Laat je maar rustig zakken, het is maar een kiem eindje" Langs het koord met de grootst mogelijke moeite meter voor meter naar bene den Er schijnt geen eind aan de schacht te komen, overal is watei en kleine brokken steen vallen zeer fre quent Wat zei Den Brabander ook al weer in de „Freyere'"' Oh ja, hei moest even wennen. Op vijfentwintig meter diepte, met drijfnat textiel aan het lichaam en beurse knieen gaat dat echter moei lijk. De beek verder volgen, na veel aarzelen over een smalle kloof heen. De mogelijkheid woidt geboden om (halverwege) terug te keren met een aantal andere doornatte grot- avonturiers. Graag.' Tegen de stroom m naar boven. Er rollen weer een aantal stenen. Bijzaak- We willen te rug, naar de vogels en de bloemen en vooral naar droge kleding. Het beekwater klotst nog eens overvloe dig over ons heen, en nog eens en dan buiten' TN het cafe proberen warm te wor- den, in dikke truien bij de kachel met een cognacje. Van den Braban der nog geen spoor. Hij zit nog er gens In „d'Eglise" Waar heeft die man lol in9 Als hij later, gelukkig ook druip nat uil de grot komt, toont hij zich een tevreden mens. „Wat een hoop water vandaag", roept hij blij. „Dat heb ik nog niet meegemaakt. Geweldig, wat ging die beek tekeer. Iedereen lekker nat ge worden? Mooi zo'" In maart gaat hij weer. Samen met zUn enthousiaste volgelingen. „Gaan de heren dan weer mee?" Mogen we daar héél lang over na denken. .1 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag De Schiedamse Handels- en Be- drjjfsraad sal de aangekondigde „hearing" over de koopavond houden op donderdag 29 februari in Musis Sacrum, aanvang 29 uur. Voor deze openbare bijeen komst iyn de gehele midden stand, hel groot-winkelbedrijf en anderen uitgenodigd. Evenals in Rotterdam Is ook in Schiedam de koopavond een feit geworden; de eerste lal gehouden worden op vrijdag 15 maart. Maar gezien de beroering die In Rotterdam is ontstaan over deze koopavond, met geschillen en te genstellingen tussen gemeentebe stuur, mlddcnatamd, grootwinkel bedrijf en de werknemersorgani saties, heeft de S.II.B gemeend voor Schiedam een bepaalde al gemene gedragslijn te moeten vaststellen. Daarom sal men zich op de „hearing" kunnen uitspreken, waarna de conclusies getrokken worden. Aldus deelt de S.H.B. mede. SCHIEDAM, maandag. De 24-ja- rige automonteur R. V. deed bij de politie aangifte van diefstal van zijn personenauto, die hij op de Schlekade had geparkeerd Het metk van de auto is Simca Etoile, donkerrood van kleur en gekentekend F.G -92-73. De auto is voorzien van een rolbak (Van een onzer ter&laggever^) Verschillende Sehiethume verenigingen hebben carna- al.sfeehten georganiseerd. W el- Iswaar niet vergelijkbaar mei die in het zuiden %an on- land. waar het ware «Uofee^en zijn. maar toch wel zó. dat de orgam- natoren hun hieraan gegeu*n tijd en moeite ruimschoot? za gen beloond. De sociëteiten R.K, Instuif van Schiedam en „De Put" uit Oud-Ma- thenesse, vierden dit carnaval geza menlijk in Musis Sacrum. Hier werd prins Carnaval met «Ijn raad van elf feestelijk Ingehaald onder de luid ruchtige hoempa van een boeren- kapei. Mede door het scheppen van een leuk „sfeertje" bleef de stemming! tot diep in de nacht aanwezig De mu ziek was genuanceerd zodat op dat gebied elk aan zijn trekken kwam De kostumeringen waien met overdadig. De beste geslaagde crea ties werden door Prins Carnaval met een prijs beloond. Dit waren mej, N van Baarle die als mysterieuze ha remdame furore maakte en de heer A. de Vette als zijnde een vrolijke Tiroler. Het door de ontspanningscommis sie van het NKV aangekondigde ou derwetse Carnaval viel enigszins m het water Slechts enkele tiental len jeugdige carnavalvierders be volkten gebouw Arcade, waar het oikest Johr Kristel voor een te moeilijke taak stond, hier de juiste sfeer te creeren en hierin dan ook faalde. Wat echter niet geweten kan worden aan gemis aan kwaliteit. Heel wat gezelliger was het tn de kantine van Hermes DVS waar tus sen gekleurde ballonnen en serpenti nes de carnavalsjoiyt een auidelUke hoogte bereikte. Het trio Lou Wtese- bron, versterkt met een onvervalste blaaspoeper, was hierbij de juiste gangmaker. Originele maai tevens zondernn- »e kostumering vielen hier te be wonderen waarvan de beste met een pujs weiden bekroond. Bij de paren was deze prijs voor het echtpaar Fontein dal als Robots naar het jaar 2000 vei wees. De grimmige John Bull van de heci De Ronde en de geslaagde tra vestie «/an de heer Bruinsel alsmede de verlichte neus van de heer Wes- teiholt vielen in de prijzen Succes en een prijs vielen Van Dlik ten deel die als Miss Wat ten een gevaar opleverde voor de in donker kostuum gestoken heren Elke aanraking met deze schoonheid het moeilijk te verwijderen pluizen achter, hetgeen aanleiding werd tot grote hilariteit en vaak wilde vïuchtparttlen. (Van een onzer sportverslaggevers) SCHIEDAM, maandag In Zaandam, tegen ZCFC, konden de HBSSVs het niet verder bron. gen dan een (I—1) geltjkapel. PPSC hield de nek-aan-nek-raee met kopieper CSVD goed vol De Schiedammers bleven op de tweede plaat, door een goede 3 —6 zege op BCh GSS bleet te* gen Zinkweg Boys na een zwak, doch spannend duel, aan de goe* de zijde van het scorebord (54), De wind was ooraak dat, door een slechte baleontrole, het een swak tref fen werd. Aan beide styden konden de aanvallen moeilijk afgemaakt wor den en ook de sterke verdedigingen waren daar debet aan. In de eerste helft waren er een paar kansen om te scoren, maar de doel- verdedigers stonden pal. Even na de hervatting was een foutje van doel man Jan van Heest de oorzaak van de Zaanse winst. De Schiedammer* kwa men daaraa fel opzetten en toen Jan van Heest een Zaanse aanval be kwaam opving en de bal direct re tourneerde, kon Toon Korporaal het Ieder in bezit krijgen en hy verraste de Zaanse doelman (1—1). PPSC—RCL 3—0 De PPSC'ers hebben het niet ge- makkeiyk gehad tegen het laagge plaatste RCL. De gasten boden meer tegenstand dan verwacht werd en bet duurde nog wel even voordat de thuisclub de e< rste punt haalde. Jan Teeuw had al een, keer hard de staander geraakt en dat overkwam ook Herlaer even daarna. Nu echter kon Piet van Veen het leder opvangen en hij schoot raak (10). RCL kwam verwoed terug, maar de Schiedamse defensie gaf geen krimp. Na de pauze eenzelfde spelbeeld. Het was weer Van Veen, die scoorde, toen de gehele RCL-verdediging bleef staan voor vermeend buitenapel (3-D), De gas ten zijn daarna dicht bil een treffer geweest, want de Schledf Lugt moest tweemaal op redden. Met een kopstoot kon Herlaer voor de 3o eindstand zorgen. De gasten hadden al gauw een 0Z voorsprong, maar Van Putten kon met twee doelpunten voor een 22 rust stand zorgen, GSS was na rust iets sterker en door Van Munnik werd de stand op 42 gebracht. Het werd 4—3, maar Van Putten kon het evenwicht weer herstellen (5—3). Door een strafschop konden de gasten nog komen tot 5—4, VLAARDINGEN, zondag Vlaar- dingen heeft eep steek laten vallen tegen het lager geklasseerde Den Bommel. De verdedigingen overheer sten in het sportieve, maar matige duel Vlaardlngen had enkele Inval lers. De belde aanval*linies kregen weinig kans. Slechts enkele schoten konden er worden gelost. Met de uit slag (O—0) was ledereen tevreden. (Van een onzer sportverslaggevers SCHIEDAM, maandag Er kon ditmaal in de afdeling weer eens een volledig programma worden afgewerkt. Schiedam werd in de derby tegen Wilton Fyenoord geen moment bedreigd en won van de met invallers uit' komende werfploeg met 30. De mos verloor met dezelfde cijfers van het sterkere DBGC en Marti< nit kon in anderhalf uur voetbal geen treffers plaatsen tegen Swift Boys, hoewel het sterker was (0—0). SFC wees SCR met 51 terug, Ursus verloor de „bril" in Brielie, want WRW bleef met 2-—0 de baas. Schie damse Boys deelde de punten met Activitas (22) en DRZ won met de hakken over de sloot tegen Nestoro (21). De „Schiedam"-«r* blijven in feest stemming en dat beloofd wat voor de a.s. Jubileumfeesten. Wlllou Fjjenoord moest de dadendrang van de Schie dammers aan dei. lUve ondervinden. Weliswaar waren de werfmensen door uitvallers verzwakt, maar Schiedam was overwegend de toonaangevende ploeg. Door Jan de Waal opende de thuis club de socre en uit een een-twee combinatie Korpel-Huet, kon de eer ste voor 20 zorgen. Ook na de rust een sterker Schiedam, dat door een doelpunt van Kees Laponder een 3—0 eindstand bereikte. Demos—DBGC 0—3 Het werd een onprettig duel. met vooral In de tweede helft harde bot singen. In de vijfde minuut een 0—1 voor sprong voor de gasten en ondanks een sterker spelend Demos In de tweede helft bleven Schiedamse treffers uit. DBGC liep naar een 0—2 voorsprong en vijf minuten voor het einde werd de eindstand van 03 bereikt. Martinit—Swift B 0-0 Het sterk spelende Martinit Is twee maal drie kwartier In de aanval ge weest, maar heeft geen kans gezien het defensief spelende Swift Boys op de knieën te krijgen. Het gevolg was dat doelman Kuneman een koude middag had. De grot« sege van 8FC i» bedrlege- HJk. want het was tot een geitjkop- gsande strijd. Alleen misten de Rot terdammers een afwerker in de aan val en konden het daardoor maar tot één doelpunt breng ei Henny Kooijman was de grote man bij SFC, want hij trof viermaal de roos. In de eerste helft zorgde hij voor een 3—0 voorsprong en even na de hervatting maakte hij zijn vierde doelpunt. Van Hattem maakte er 50 van en toen kon SCR oven voor tyd de eer redden. WRW—Ursus 2-0 Het "werd een bard doel in BrteMe. Ursus was, vooral In de tweede helft, wel sterker, maar de uitvallen van de BrJellenaren bleken gevaarlijk. Na een kwartier kon Weesle scoren, omdat hij een fout in de Schiedamse defensie afstrafte. Ursus sloeg in de tweede helft hard terug, maar het le verde niet het gewenste resultaat op. Van Pelt kon uit een strafschop voor 20 zorgen, In een harde wedstrijd kon DRZ toch nog de volle winst in Schiedam houden. De Roode Zonners hebben veel kansen gemist en daarom ging het nog moetiyk. In de vijfde minuut was het AUorf die voor de openingstreffer zorgde, maar een kwartier voor de pauze bracht Paulisscn de partijen weer op gelijke voet (11). Hij had zyn ploeg na de rust op winst kunnen Stengen, maar schoot een strafschop naast het Schiedamse doel. Jan Grootvcld deed het daarna beter, want hij miste niet toen DRZ een strafschop toegewezen kreeg (2i). Schied. B.—Activitas 2—2 In de eerste helft werd door belde teams niet geseoord, hoewel daartoe icker de kaniep aanweiig waren. Ac tivitas kwam heel gelukkig aan de openingstreffers, toen Van Geenen in eigen doel kopie. De Boys drukten echter goed door en Van Rossum bracht al gauw de partijen op gelijke voet (11). Frans Schenk zorgde voor de winst (21). maar onhandig spel van de Schiedam mer* bezorgde de gasten toch nog een puntje. Het spel werd onnodig opge houden door een van de Boys en de arbiter telde deze verloren tijd bij. Juist in deze periode konden ae gas ten nog voor de gelijkmaker zorgen <Z—2). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, moand*g De jeugd leden van de Schiedamse Arbeiders gymnastiekvereniging „Arma" hebben sondag in de gymnastiekzaal van de Willem de Zwjjgerubi l vaardigheids- proeven afgelegd om in het bezit te komen van het diploma van de Ned. Culturele Sportbond en het hieraan verbonden arm-distinctief. Van de tweeënzeventig jongens en meisjes, tn leeftijd variërende van 8 tot 14 jaar, slaagden er drieenvijftig zodat voor lö van hen een herexamen nodig is. Algemeen leider was de heer J. J, Verhoef terwijl namens de N.C.S. mej. G. van Vugt de verrichtingen van deze aapirant-turners(Bters) op de voet volgde. Verschillende ouders gaven blijk van hun belangstelling. Voorzitter M, Boomsluiter sprak een kort openingswoord. (Van een omer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag In het gymnastieklokaal van de WlUem de Zwygerulo n orraniseerde materdag de 8.VX.O. „Thor" de Jaarlijkse jeugdwedstrijden voor het rayon- Delfland van de Rotterdamse Turn bond en boekte hierbt) zelf een uitste kend resultaat. Met 33.29 wedstrijdpunten legde d* meisjesgroep o.l.v. mej. N. Boender voor de derde achtereenvolgende keer beslag op dc wisselbeker. Voeg hierbij de op 13 februari in de gloednieuwe Rotterdamse sporthal „De Enk" door Anneke van Ruiven behaalde kam pioenstitel Jeugdturnen R.T.B. niet de op de derde plaats haar zus Marijke, dan is het Jaar voor „Thor" wel heel succesvol begonnen. Op de tweede plaats in het klasse ment voor meisjes eindigde H S.V,'48 uit Hoek van Holland met als derde Leonidas-Dlvido uit Vlaardlngen, reap, met 32.2 en 31 8 punten. JONGENS BU de Jongens ging dc wisselbeker eveneens definitief omar Vlaardlngen, gewonnen door de groep van Hollzn- dia o.l.v. de heer W. de Roo met 40.48 pnt. Op de tweede plaats eindigde H.S.V/46 uit Hoek van Holland met 36.11 pnt. Overige deelnemers waren de ver enigingen Sparta, Maassluis en -L.V.T. uit Vlaardlngen. Technisch leider C. van Oudheus- den reikte aan het slot de bekers uit in tegenwoordigheid van bondsfunc- tlonaris Van Willigen uit Rotterdam en tal van verenigingsbestuurders. Ook een groot aantal ouders toonden belangstelling voor dit turnduel, dat een vlot en prettig verloop krees (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, maandag. De 89-ja- rtge G. Grootveld uit Rotterdam viel zondagmiddag bij het oversteken van de Nieuwe Maasstraat en kwam met zijn hoofd tegen de trottoirband te recht. Met een wond boven het linker oog werd hij naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht en aldaar verbon den. SCHIEDAM, maandag. De 23-ja- rige A. J. K. raakte zondagmorgen op de Aleldastraat de macht over het stuur van zJJn auto kwijt, door een klapband. Het voertuig botste tegen een verkeerszuil en werd aan de voor zijde ernstig beschadigd K. liep geen letsel op. Ten overstaan van not»rU mr. A. B, H. A. Blalaefl te Schiedam, Nieuwe Haven 149 zal op woensdag 28 februari 1968, te 11 uur v.m. in het pakhuis van Fa. R. L. VAN L1NGEN A ZONEN Mariastraat 19, Schiedam worden geveild een zeer belangriike en kostbare zending zeldzame en waardevolle en andere O entente tapijten en lopen KWALITEITEN VOOR DE DUITSE LUXEMARKT VOOR VEILING. ter fine ven liquidatie door middel van veiling te houden op last van hen, die hierbij financieel betrokken zijn. Bezichtigingdinsdag 27 februari 1908 van 11 uur vm. af. De balen worden dan ge opend voor inspectie en het onderzoek voor de verscheping*, en transttodocumenten. De officieel geautoriseerde vertegenwoordigen berichten omtrent da oorsprong, maten en kwaliteiten als volgt: PERZISCH: BtkhHir (Chahar Shotur, Chahar Mahal, Had|iabad Bibibaft, Quvaroukh, Shar Kurd), AFSHAR LURS (Dah Shotoraan, Saarabad, Buehalcjl), KIRMAN (lahvar), ARAK (Sultanabad), Mlr TafMth, Kabutarang, KES HAN (Aran, Naairabad, Kurk) ani. KAUKAZICH: DERBEND, USHAK, KAZAK, DAGHESTAN AFGHANISTAN: ATABAI, MAIM ANA, KURKI, CHARIKAR an BALOUCHISTAN. Ia) tokt terou Ml Dr. Jor, KOLF WHS5B, KlevttMnwe M, Dirotidorf

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2