SPAARVARKEN KOMT VOOR DE DEUR Ganzen waken over kolen verwaï jen WALDO N.V. lentfade Kwart beschikbare woningen gaat naar niet-Schiedammers GORDIJNSTOFFEN SCHIEDAM WAMMES WAGGEL IS AGRESSIEF Telefoon 15385S Afd. Quick-Service Rijdend bijkantoor van spaarbank Beter dan ooit Norlands grootste (overdekte) bloemententoonstelling Joop Brans in Galerie Punt 4 TWEEDE DEEL TUBEROYA- ÖNDERZOEK WEER GRATIS TOEGANG TOT MUSEUM Lading valt van dieplader Auto botst na slip tegen vangrail Kunstklas heeft nog open plaatsen Onze voorjaarskollektie is gearriveerd Komt u eens kijken COMPLETE WONINGINRICHTING Gesprek met 'mes op tafel' KERKDIENSTEN Ir. A. F. H. RIaauw geridderd SCHIEDAM Koerierster GEMEENTE SCHIEDAM ADVERTENTIE) zaterdag-2 maart 1968 - pagina ;5s/r; SCHIEDAM Automobielbedrijf Bokelweg 88-90 SCHIEDAM Singel 41-45 Telefoon 262430 Het nieuwe rijdende bijkantoor van de Spaarbank anno 1820 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. Om de bewoners van de diverse Sehiedamse wijken een gang naar de spaarbank te vergemakkelij ken, neemt de „Spaarbank Anno 1820° maandag 4 maart een rij dend bijkantoor in gebruik. Een volledig voor dit doel geoutilleer de auto, waarmee de spaargelden als het ware bij de cliënten ge haald en gebracht kunnen wor den. Vanmiddag heeft Schiedam vast kennis kunnen nemen van dit (stede lijke) nieuwtje. Voorafgegaan door de Rijnmondband werd er een feestelijke, circa 7 kilometer lange rijtoer door de stad gemaakt. Vooral de bewoners van Ketbel, Groenoord en Nieuwland kunnen van dit mobiele kantoor gaan profiteren. Hel is de bedoeling, dat het kantoor dagelijks vijf standplaatsen zal gaan innemen; op de Eduard van Beinum- laan, Johan Straussplein, Zwaluwlaan, dr. VVibautplein en op de toek van de Delflandse- en de 's GraveJandseweg. Dit gebeurt dan volgens een vaste „dienstregeling". By olke standplaats zullen borden worden geplaatst met de uren waarop het mobiele kantoor zal arriveren en vertrekken. De nieuwe aanwinst van de spaar bank heeft een wachtmime met twaalf comfortabele zitplaatsen en ver warming en biedt verder de mogelijk heid tot het verlenen van de diensten, die de cliënten op de vaste kantoren gewend zijn. Via een mobilofoonin- stallatle kan zo nodig contact worden opgenomen met het hoofdkantoor aar» de Lange Nieuwst raat. De spaarbank hoopt met dit rijdend kantoor de jervice aan de inleggers nog te vergroten en vooral ook het aantal uitkeringspunten voor de grote vloed van salarisbetalingen, uit te breiden. Directeur J. D, Holtkamp kon te vens mededelen dat het met de spaar bank beter gaat dan ooit tevoren. Hij illustreerde dit onder meer met de cij fers van inleg en uitbetaling in janua ri en februari van dit jaar 9.047.267,73 en 7.628.042,23) en in dezelfde maanden van het vorig jaar 7.895.122,71 en 6.674.606,07). Glo baal is dus de inleg toegenomen met 1,2 miljoen en de terugbetaling met 1 miljoen gulden. Vooral het overmaken van salarissen per giro heeft op deze toename sterke invloed uitgeoefend. Ook op de personeelbezetting van dp spaarbank (hoofdkantoor en vijf bij kantoren), welke in twee jaar steeg van 22 naar 37 employés. 'ABBENBROEK, vrijdag In de gom»nie Abbenbroek heeft men res ten ontdekt van een kasteel, vermoe delijk daterende uit het begin van de dertiende eeuw. Behalve de toren zijn resten van de frontmüur gevonden van zeventien meter lang en anderhalve meter dik. Volgens de archivaris Van Den Briel, de heer Jac. Klok is dit kasteel ver woest door de watergeuzen enkele maanden na de verovering van Den Biriel in 1572. Spaargelden inleggen en uitbetalen kunnen vele Schiedammers voortaan vlak bij hu's doen, in een auto. (ADVERTENTIE) duizenden voorjaarsbloemen ongelooflijke kleurenpracht van 8 t/m 17 maart '68 in Rotterdam Ahoy' op Heliport bij hél Hofplein Geopend van 10-17 uur uur, Zondags van 11-17 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. In de afgelopen vyf jaar, van 1963 tot en met 1968, heeft het Bureau Huisvesting in Schiedam in to taal 10,188 woningen, nieuwe en reeds bewoond zijnde, kunnen toewijzen aan woningzoekenden. Daarvan ging ruim een kwart, nl. 2.657 of 26 percent naar nieuwe vestigingen dus niet-Schiedam- mers en de rest of 7.351 woningen naar Schiedammers. Dit wordt in het overzicht van het Bureau Huisvesting „zeer bevredigend" genoemd. Opmerkelijk is echter dat de duur dere huur- en koopwoningen overwe gend bei rokken werden door nlel- Schiedammers die zich hier zjjn ko men, vestigen. In de afgelopen vflf jaar kwamen 1339 woningen voor „vrije vestiging", huur èn koop, be schikbaar en daarvan werden 306 of 23 pet. door Ingezetenen betrokken, en dus 1033 of rond 77 pet door vesti gingen.", Nu zijn onder woningen ook begre-. pen de zg. „premiebouw-woningen" die a Is'gevolg van de hoge huur moei lijk verhuurbaar bleken en daarom zijn vrijgegeven ook voor niet econo misch aan Schiedam gebondenen. Kijkt men echter uitsluitend naar de zg, vrije sector-won in gen" dan Is de verhouding tussen ingezetenen en ves tigingen belangrijk ongunstiger nl,. rond één op tien! Minder duur Van de 478 vrijgekomen cn daarop verkochte woningen gingen er 334 of 70 pet naar ingezetenen. Dit lfjkt gun stig, doch aangenomen mag worden dat de minder dure woningen door de ingezetenen zyn betrokken en de dure of grote panden door de „vestigingen". De structuur van de Sehiedamse be volking is daaraan niet vreemd, wordt in het overzicht opgemerkt. Van de 2.238 nieuwe (wonmgwet)- woningen die in de afgelopen vijf jaar zijn uitgegeven, gingen 1.579 of rond 70,5 pet. naar ingezetenen en dus bijna 30 pet. naar niet-Schledammers. die er dus relatief goed zijn afgeko men. Maar van de 6.133 vrijgekomen oude woningen (géén koopwoningen) kwamen er 5.312 of 80,6 pet. ter be schikking van de Ingezetenen. Neemt men deze twee voor de uitgifte door het Bureau Huisvesting belangrijkste groepen te samen,, dan komen de Schiedammers met rond 82 procent goed uit de bus, vergeleken bij de 14 percent voor de nieuwe vestigingen. Sanering Niet onvermeld mag blijven dat in diezelfde periode van vRf jaar ook 66!" woningen of woonruimten aan de be stemming onttrokken zUn. Een flinke adelating dus. 464 van deze woningen verdwenen als gevolg van de sanering en 201 werden gebruikt voor bedrij ven, wfnkels enz. Wat het aantal bij het Bureau Huis vesting ingeschreven woningzoeken den betreft de volgende cijfers. Bij de ingezetenen bleef dit aantal - vrijwel gelijk; van 5.307 op 31 december 1963 tot 5.355 eind 1967. Maar het totaal afgegeven vergunningen is sterk ge stegen, nl. van 1.619 in 1963 tot 2.514 in 1967. Een stijging van 55,3 percent. Het aantal ingeschreven gevallen dat aan een woning geholpen is, steeg zelfs nog steker, n.l. met 70 pet. Van 2.083 In 2963 tot 1.835 in 1967. Deze stijging is voor een deel te wijten aan het feit dat belangrijk meer medische noodgevallen (met een GGD-verkiaring „noodzakelijk" en „dringend noodzakelijk") geholpen zijn: 305 in 1967 tegen 127 in 1963. Een stijging van 140 pet. Er werd dus in meer gevallen voorrang verleend. ConfroZej Wat de niet-Schledammers betreft,f heeft de laatste twee jaar een strenge re controle plaatsgehad onde de inge schrevenen, zodat de aantallen zijn gedaald. 933 Jn 1963; 1.081 ln 1985; 800 in 1966 en maar 600 in 1967. Dit ondanks het feit dat het aantal nieuw-ingcschreyen vestigingen sterk is gestegen: van 244 in 1965 tot 471 in 1967. De sterke daling van deze groep in 1966 is mede veroorzaakt door de in gebruikneming van de zg. industrie- woningen (Elementum) waarin over wegend vestigingen kwamen. In 1966 werd dan ook een top bereikt bij de afgegeven vergunningen aan niet-in- gezetenen, nl. 313. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. In de Ga lerie Punt 4 aan de Rotterdamsedijk 319a wordt een expositie van grafiek, tekeningen en plastieken van Joop Brans gehouden tot en met 26 maart. De galerie is geopend op werkdagen van 19 tot 21 uur en op zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, 2aterdag. In het Wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein heeft op donderdag 7 maart de laatste zitting plaats voor het Tuberova-be- volkingsonderzoek. De bewoners in Nieuwland, die om welke reden dan ook, zich nog niet hebben laten onderzoeken, krij gen dus tot en met die datum nog de gelegenheid. Aan personen, die geen gehoor heb ben gegeven aan de eerste oproep, is inmiddels een tweede en zelfs een derde oproep gezonden. Ook de bewo ners van Nieuwland die in het geheel geen oproep hebben ontvangen kun nen zich op het onderzoekbureau ver voegen. Op maandag 11 maart wordt begon nen met het in Ketbel-Groenoord, waar de bewoners op de gewone wijze een persoonlijke oproep zullen ont vangen. Het onderzoekbureau za. worden gevestigd in de noodschool aan de Eduard van Beinumlaan 184. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. Dit week einde zal het Sehiedamse Stedelijk Museum weer gratis toegankelijk zijn. Naast de vaste collectie, met onder meer de geschiedenis van de gedistil leerd-industrie en de Cobra-verzame ling, kunnen de twee eenmansexposi- ties van Joop van Meel cn Jan van den Broek bezichtigd worden. Vanaf zaterdag 9 maart zal in het museum een verzamel-expositie van Henrl de Haas, Xvonnc van ApoJ en Lancelot Samson te zien z(|n. Zy tonen respectievelijk gouaches en beelden, strips, collagekits cn do-it-yourself- tekenlngen en sculpturen van nikkel en doorzichtig plexiglas. ROTTERDAM, vrijdag Door on bekende oorzaak is gistermiddag op de Kanaalweg 4 betonnen bouwele menten van een dieplader van eon truck uit Breda op het wegdek geval len. Een juist passerende personenau to werd beschadigd evenals het wek- dek, de trottoirband en het gazon. Met hulp van een takelwagen zijn de ele menten weer op de dieplader ge plaatst. Daar de combinatie tijdens het spitsuur het verkeer belemmerde werd deze in een parkeer kom voor de RET-bushalte geplaatst. Hei verkeer is van 15.45-17.10 uur in beide rich tingen omgelegd via de Stadhouders- weg. ROTTERDAM, vrijdag Vanmor gen is op de westelijke rijbaan van Rijkweg 16, de Van Brienenoordbrug, een personenauto geslipt op het natte wegdek en tegen de vangrail gebotst. De bestuurder, de 56-jarige machinist P. van Asperen uit Alblasserdam is met enige hoofdwonden naar het Zui derziekenhuis vervoerd. De auto was (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, zaterdag. De kunst klas voor volwassenen, te houden op woensdagavond in het Stedelijk Mu seum van 20.30 tot 22.00 uur, telt nog enkele open plaatsen. Degene die zich alsnog voor de kunstklas willen opgeven, kunnen it doen op de admi nistratie van het museum, telefoon 266491. De kosten per los - volledig vrije expressie onder deskundige lei ding - bedragen 2,50. ADVERTENTIE Hoogstraat 184-186 Schiedam Tel. 267581 (Van oen onzer versta*'»o- Vli-ï sPel x°»rieu hebben, ware het niet vn*1 r dat kolenhandelaar Loms zich van een vers) soliedc bewaking van zijn heeft weten te verzekeren SCHIEDAM, zaterdag. De historie herhaalt zich steedsHet zijn ivijze man nen die lering uit de geschie denis kunnen trekken. Zo'n tv ij ze man is de Sehiedamse kolenhandel aar Leo Lems. Zoals in do grijze oudheid dc Romeinen ganzen als waakdieren gebruikten op het Capitool in Rome, om hen te waarschuwen voor de gevreesde verrassings aanvallen van de Gaüërs, zo ge bruikt ook de heer Lems ganzen om op zijn kolen te passen. Tussen Singel en Snelliussingel ligt een stuk open terrein, Sporen zijn nog zichtbaar dat vroeger mensen hier hun nulstuinljc hadden. Er worden nog wat groenten en aardappelen ge kweekt;'er staan struikjes waaraan na elke winter zonder enige verzorging de bloemen ontluiken. Hier heeft ook kolenhandelaar L, Lems een opslagplaats, gedeeltelijk in de openlucht, bereikbaar door het voormalige hofje van Riünan aan de Singel. Na het vallen van de avond is het hier aardedonker zodat ongure lieden, belust op een gratis „brandje". Cr gak Geen hondengeblaf komt een even tuele indringer tegemoet maar het ge- gak van ganzen dat nog wel zo door dringend is als het geblaf van een hond. Het allarra wordt door alle om wonenden gehoord die dan op hun beurt Leo Lems waarschuwen dat er iets niet pluis Is in de buurt van zijn kolenbergen. Dc rijke mandarijnen van hot oude China gebruikten Ook ganzen voor het bewaken van erf en goed. Nog heden ten dagen lopen in Schotland ganzen tussen in de stralen geplaatste kisten vol flessen whisky; een miljoenen op slag, die als een magneet werkt op langvingerige drinkebroers. Typisch van ganzen is, dat als ei- één zijn snater opent de anderen on middellijk volgen. Zo is het ook met de drie die sinds enkele weken het „zwarte goud" van dc heer l-cms be waken Leidster Het zijn gewone loopgauzcn die je geen enkele intelligentie zou toeken nen. Alle drie wijfjes, waarvan twee bruin-bont bevederd, de lelijkste is lichtgrijs. Zij is de leidster van het trio. Zij zet als eerste haar snep open cn gaat hiermee tevens iedereen te lijf die het haar toevertrouwde terrein maar durft te betreden. Met uitge strekte hals tijgt ze al blazend gelijk een kat ten aanval. Waar haar als een nijptang werken de snavel mensenvlees beroerd, blij- De waakzame ganzen van de heer Lems voelen zich volkomen thuis op de steenkool-hoop. ven blauwe plekken als een herinne ring achter. Meer passief zijn de ove rige twee ganzen die zich beperken tot het maken van lawijt als hun zuster hiermee begint. Opmerkelijk is de vriendschap wel ke is ontstaan tussen de grijze gans en haar baas. Als hij het terrein betreedt, zal ze wel haar stem verheffen. Een waarschuwing en tevens een uiting van genegenheid. Hele gesprekken voeren die twee terwijl dc baas haar tussen de borstveren krauwt. Van pure liefde wringt de gons baar kop in de armoksel van haar meester en geniet zichtbaar van diens liefkozin gen. Ganzm-jurie Zodra er vreemden bijkomen wordt ze weer dc agressieve nijdas en zij ontziet in haar woeste aanvallen zelfs de huisgenoten van haar meester niet. Leo Lems noemt haar Wammes Wag gel, anderen weer Karei hoewel het een Jongedame Is die weldra haar eer ste ei zal leggen. Voor de mensen die op het terrein iets te maken hebben geldt niet het gebruikelijke „pas op de hdnd" maar „kijk uit" voor Wammes Waggel, de ganzenfurie van het hofje van Rit- rnan. Wammes Waggel alias Karei, de waakgans van de heer Lems (de achterste) verdedigt agressief haar baas tegen diens eigen zoon.'1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrUdag, Aan het begin van deze week, in de nacht van maandag op dinsdag, heeft de politie de 56-Jarigc huisknecht A. A. O, gear resteerd, wegens ecu poging lot mis handeling. In een café in de binnenstad ont moette de huisknecht de 51-jarige me vrouw A. L.-D. met wie zij enige maanden bad samengewoond. Hij wil de nog eens met haar praten, maar eenmaal thuis bij de vrouw legde hij een slagersmes demons'rati ef op de bank. Tijdens een woordenwisseling grepen zowel de man als de vrouw hel mes, waarbij de vrouw enige lichte verwondingen kreeg aan de handen. SCHIEDAM Ned. Hervormde Gem. Gro te kerk: 10 uur ds. A. Hoffman tII. Doop) on 17 uur <1h. A. Kastelein (Strijeni. Betbelkerk: 10 uur ds. D. J. Spallng en 18 uur tls. A. de Coq. Opstandingskerk10 uur da. A. D. Kalassen on 19 uur ds. 1). 3. Spul Ink. Vredes- kerk; 10 uur ds. J. G. J. Jansen en 19 uur cis. H. 3. Groenewegort. ilerv, Gem. Kclhcl. De Rank: 10 uur ds. E. Verwaal en 19 uur da. W. Voos. St. Martlnus- kerk: 9.30 uur ds. W. Vons. Ned. Herv. Gere/. Evane. Gebouw Irene: 30 uur dhr. G, v. d. Kamp (Den Haag), Grote kerk: 17 uur ds. A, Kastelein iStriJen). Ned. Prot. Bond. Westvesl 92: 10.30 uur ds. J. G. Jacobs (Den Haag). Evang. Lutherse Gem. 10 uur ds. A. Steln- hart. Oud-kath. kerk. Dam 2B: 10 uur H. Mis. Leger des Hells, Lange Haven 27: 10 uur Heiligingsaamenkomst en 10.30 uur Verlos singssamenkomst. Hoogstraat: 18,30 uui OpenJuchtssmenkomst. Alle samenkomsten oJ.v. majoor en mevr. C. C. Geratel. Jehova's Getuigen: Volksgebouw Tuin laan 50: 18 uur openbare toespraak en 19 Wacht torenstudie. Baptisten-gemeente Gebouw Irene: 19 uui samenkomst SCHIEDAM Ondertrouwd: II. C. Bou- man, 23 jr. en C. M. van der Velde. 23 jr.: J. Gouweleeuw, 21 jr. en S. A. Roodbot, 20 jr.; A. J. Halkes, 32 jr. en S. H. van Heel, 23 jr.; C. J. Landsbergen 25 Jr. en M. H. R. van Leeuwen. 2-1 jr.; J. Metselaar, 22 jr. en N. Groen, 21 jr.; A. van Nieien, 18 jr. en P. J. Staal. 20 Jr.; B. P. Qzéphius, 21 jr, en W. C. rte Groat. 16 jr.: A. de Raat, 26 jr. en E. Boelhouwers. 21 Jr.: R. 3. Schoo. 25 jr, cn T. P. Versteeg. 2i/jr.: M. A. M. Stoffels, 23 jr. en G. C. M. Holierboek, 20 jr.; K. A. Tlm- mers. 21 jr. on M. van Bommel. 20 jr.; J. W. K. Verdam. 21 jr. en P. C. van der Pijl, 21 Jr.; H. J. Visser, 24 jr. en N. van der Hoeven. 23 jr.: C. J. N. Voorwald. 24 jr. en P. M, Noordhock. 18 jr.; A. D, Wapenaar. 20 jr. en J. C. Quarte). 20 jr. Gi-liuwd: J, stokhof. 20 jr. en L. H. Lands bergen. 21 jr.; S. Borgstrom, 22 jr. en M. A. Koele wijn. 21 jr.; P. C. Moens, 21 jr. en C. Pegels, 20 jr.; J. A. van der Horst, 25 jr. en C. H. Teschmacher, 24 Jr.: P. J. van der Valk, 2ü jr. cn T. W, A. C. Monster. 20 Jr.; B. A, S. Hlmbrccht, 34 jr. en J. ReSnhoud, 19 jr; F. Skorptnski, S8 jr. cn W. B, M. West- hof, 18 jr.; A. p. Mastenbroek, 20 jr, en M. Valk. 19 jr. GeborenEdwin js.v. H. Burger en A. Tceuw: Carla J. C. d.v. A. van Opijnen en J. C. von den Enden; Laura E. d.v. C. J. J. Wil- lemse en E. E. Rodenhuis: Annette A.M. d.v, A. L. J. Meijer en A, M. van der Knaap; Comelis K. z.v. K. Kuyer en A. H. C. J. van Pelt. Overleden: B. J. Rottink. 81 jr.: A. W. H. van de Water. 71 jr. wed. H. van Wassenaar (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag Ir. A, F. II. Blaauw, lid van de raad van be stuur van Unilever N.V. te Rotterdam: is tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw benoemd. De heer Blaauw heeft deze ondev-i scheiding gekregen wegens zijn jaren lange verdiensten voor het bedrijfslef ven. De onderscheiding werd 'Tri Blaauw, die reeds officier in dc orde van Oranje Nassau is, uitgereikt door de burgemeester van zijn woonplaat* Rijsbergen (NB), mr. J. J. H. Raam makers. ROTTERDAM, vrijdag: De serie concerten, die onder auspiciën van de NVV bestuurders bond is gegeven; vindt op vrijdag 29 maart a.s. haar aft sluiting. .ty- Het omroeporkest onder leiding van Roberto Benzi, met als soliste Janè Rhoda, zal op deze avond werken uit voeren van Bizet, Gounod, Grieg fen Sibelius. Het programma is samengesteld in samenwerking met de VARA. PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Vnn Vuuren, Hoogstraat 106. Schiedam, tel. 266720. Let op juiste adres. Rt80 Kapsalon Hélène. De salon voor de betere PERMANENT. Stroomloos, voor ieder haar geschikt 7,80. Hélène-tlède- pennanent. de meest Ideale na tuurlijke permanent ƒ10. Gra tis halen en brengen per luxe auto v. permanent. Kapsalon Hélène, Rembrandtlaan 22, Schiedam, tel, 207170, ip- re ductie op deie advertentie. R260 -V' Spreekuur De Wethouder van Onderwijs en Culturele Zaken ls verhinderd om op woensdag, 6 maart a.s. spreekuur te houden. Schiedam, 1 maart 1968-

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2