Defensie gaat zich oriënteren over VN -vrijwilligers Neus Friendship viel in weiland bij Houten GESCHENK AAN KONINGIN BIJ OPENEN BANK Consulaat ingeschakeld in zaak van vermiste Nederlanders VREES VOOR RADIOACTIEVE STRALING NIET GEGROND RESULTAAT BEZOEK VAN NOORSE MINISTER Twee jaar voor veelvoudige inbraak geëist Schema voor vakantie- spreiding in 1969 Door trein geraakt bij werkzaamheden aan viaduct Werkgever vermiste boekhouder heeft 40.000 tekort Kamer akkoord met kortere procedure voor adoptie Nieuw gebouw Nederlandsche Bank staat op omstreden plek' Man omgekomen die met lesauto uit de bocht vloog Horlus in tuin van geboortehuis van Boerhaave Toestand van economie in West-Irian „zeer slecht" Voorkeur in landen van NATO voor erkenning van Oder-Neisselinie Minister Thomson: Engeland blijft in Gibraltar zolang bevolking dat wil Een jaar voor man die vrouw met mes bedreigde pagina 6 - woensdag 8 mei 1968 DE landbouwer F. Sturkenboom uit Houten bij Utrecht op wiens weiland de neuskegel terechtkwam. Politiemannen bekijken de gevallen kegel. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag. Vertegenwoordigers van het Neder landse Ministerie van Defensie gaan zich binnenkort in Noorwegen oriënteren over de manier, waarop de Noorse regering jonge man nen in staat stelt vrijwillig dienst te nemen bij speciale eenbeden voor VN-vredesoperaties, In Den Haag wordt gedacht aan soort gelijke militaire diensten, maar uitgewerkte plannen daarvoor be staan nog niet De Noorse minister van defen sie Otto Tidemand heeft tijdens een tweedaags bezoek aan Den Haag, dat gisteren eindigde, zijn Nederlandse collega W. den Toom over het NoorBe systeem (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, dinsdag. Het Nederlandse consulaat-generaal in West-Berlijn probeert op het ogenblik op verzoek van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag inlichtingen te krij gen over de redenen waarom de twee 21-jarige Amsterdammers, de fotograaf Lood van Bennekom en de tekenaar-ontwerper Ruud Sternau, die sinds 21 april spoor loos waren, in OoBt-Berlijn ge vangen zitten en wat er voor hen gedaan kan worden. De politie van het bureau Lodewiik van DeUsaelatraat, bli wie de ouders van de jongen» aangifte van vermis sing hadden gedaan, heeft vandaag bevestigd, dat uil het onderzoek Is gebleken, dat Lood van Bennekom en Ruud Stornuu op zondag 21 april met twee andere jongemannen per auto naar Hamburg zijn vertrokken en vandaar per vliegtuig naar West- Beriijn zijn gevlogen. Do twee onderen zijn inmiddels in Nederland teruggekeerd. Dc politie heeft één van hen verhoord, maar wil hieroveT geen mededelingen doen. De politie heeft verder gezegd, er een sterk vermoeden van te hebben wie de ouders von Lood van Benne kom enkele dagen na zijn verdwij ning heeft opgebeld met de mede deling, dat hun zoon in Oost-Berlijn zat. Of deze onbekende nog benaderd zal worden wilde de politie niet zeg gen; evenmin wil men Iets meedelen over het onderzoek naar aanleiding van het telefoonnummer en de naam, die deze onbekende aan de familie Van Bennekom gaf voor nadere in lichtingen. (Van onze oor respondent) ARNHEM, woensdag Wegens het plegen van een vt|ftal Inbraken en au todiefstal eiste dlnBdag de Offloler van Justitie bU de rechtbank te Arnhem, mr. F. 0. Leuslnk tegen de 20-Jarige Amsterdammer O. D. twee jaar ge vangenisstraf met aftrek. Behalve aan hot ten! as tegelegde zou de Jongeman zich aan nog elf dergelijke feilen heb ben schuldig gemimkt. Samen met zijn vriend Stanley H„ intussen te Arnhem veroordeeld tot één Jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek, reed D. in november j.l. met gestolen auto's kris kras door net land inbraken plegend, In Arnhem laadden /e een flink deel van de voorraad van een radio- winkel over In een gestolen bestelwa gen. Tn Ommen stalen ze uit de kluis van een coöperatieve landbouwverenlglng ongeveer ƒ2 000,— en uit een techni sche school te Vroomahoop ont vreemdden ze een complete laslnstal- latie, In Hengelo ontfermden ze zich over giote hoeveelheden textiel. In België kreeg het tweetal ruzie eu Stanley H. gtriR terne naar Nederland om zich bij de politie te melden D. werd Inter in Amsterdam gegrepen. De zwakbegaafde D. heeft ondanks zijn jeugd evenals Stanley veel crimi nele bezigheden vei richt. Zijn raads man vroeg, of hij zijn straftijd niet kon doorbrengen in een jeugdgevan genis, dan leert hij een vak, anders blijft hij voor altijd ongeschoold. Ult- npraak over veertien dagen. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT, woensdag, De plastic neus die gister morgen door blikseminslag is afgeslagen van een Fokker Friendship van de luchtmacht, is terecht gekomen in een weiland van de 33-jari- ge landbouwer F. Sturkenboom uit Houten, dicht bij het Amsterdam- Rijnkanaal ten zuiden van Utrecht. De aanvankelijk bestaande vreet voor radioactieve straling, door be schadiging van de ra dar-apparatuur onder de kegel bleek niet gerecht vaardigd, Na een ondersoek van het naar Ypenburg teruggekeerde vlies- tuig, wa» duidelijk, dat geen eodanl- W»| uuKiny», uni teen ge beschadigingen waren opgetreden, dat radioactiviteit kon vrijkomen. De neuskegel 1b gistermiddag met een kleine militaire vrachtwagen door personeel van de luchtmachtbasis Soesterberg opgehaald. De Mare chaussee zorgde daarbij voor afzetting van het weiland. Jacht op koeien De heer Sturkenboom belde onmid dellijk nadat hij de neuskegel In zijn welland had aangetroffen de rljkspoll- tfepoet In Schalkwijk. "Wachtmeester H. van den Oudenalder kwam om streeks kwart voor elf bij de boerde rij. Hij hnd daarna de handen vol met het lagen op de koelen van de heer Sturkenboom, die niet van de neuske gel vandaan waren te krijgen. Nadat do KRO in de radio-actuali teitenrubriek Echo de vermissing van de neuskegel had bekend gemaakt, belde de heer Sturkenboom de redactie op met de mededeling dat hij in zijn land een grij gr ode kegel had gevonden. De luchtmacht zond onmiddellijk een deskundige uit Zeist. Hij stelde vast dat het voorwerp Inderdaad de Spitse neus was van de Friendship, die om zijn specifieke vorm de bijnaam „Flipper" heeft ge kregen. Drie koppen Het vliegtuig was op weg van Ypenburg naar Twente. Na het onge luk keerde het meieer naar Ypenburg terug. De bemanning bestond alt drie koppen; gezagvoerder was luitenant- kolonel J. B. Ellecom en bU hem waren de adjudants A. E. Stoové en A. Zandbergen, alle drie zeer ervaren Vliegers met 5000 tot 1500 vlieguren op hun naam. Overste Ellecom vertelde na de lan ding op Ypenburg het volgende ver haal: „Wij zaten op 5000 voet en vlo gen normaal wolk in wolk uit. Er was niets bijzonders. De weersvoorspellin gen spraken wel van regenbuien en nier en daar onweer, maar wij hadden nog geen onweer gezien en de wolken voor ons waren niet als onweerswol ken herkenbaar. Alleen regende het af en toe. Wij hadden juist met het oog op ijsafzetting aan de centrale milllalre verkeersleiding toestemming gevraagd om naar 3000 voot te mogen zakken, Juist toen wij de daling Inzetten sloeg zonder enige aanwijzing vooraf de bliksem In. Wij hoorden een daveren de knal en w(j zagen een geweldige lichtflits in de vorm van een bal vlak voor ons op de neus. Wij hadden geen tijd om te schrikken. Toen de lichtflits voorbij was zagen wij dat de plastic neuskegel was weggeslagen. Normaal Het vliegtuig self reageerde nor maal ca w(J hadden geen moeilijkhe den met de besturing. De drie bemnmimgsledon waren vamniddag heel laconiek onder het gebeuren, In de loop van hun vlieger carrière hebben zij ai diverse bliksem inslagen meegemaakt maar nog nooit met een dergelijk gevolg. Hoe lang „Flipper" door het ongeluk uit dienst blijft kon de luchtmacht nog niet voorspellen Er zijn dlveise kleine onderdelen verloren met do neus, maar geen geheime delen van de ra- darapparatuur Enkele onderdelen daarvan worden zodanig beachermd, dat voor het maken van de foto een doek over het voorste gedeelte van de neus gehangen moest worden. De rijkspolitie heelt vanmorgen on middellijk alle surveillancewagens In Utrecht laten uitkijken naar de ver- loren neuskegel, zo meldt een onzer verslaggeefsters. Na een telefoontje van de heer Sturkenboom kwam wachtmeester H. van den Oudenalder (24) van dc rijkspolitie in Schalkwijk naar do boerden] Hij heeft van kwart voor elf achter de koeien van de heer Sturkenboom gejaagd, maar elaagoe cr niet in ze van de neuskegel van daan te houden. AMSTERDAM. Gistermorgen is de 02-jarlge W. Houtman uit Schiedam bij het plotseling oversteken van de Amstelveenseweg door een auto aangeroden. Ernstig gewond werd hij naar hot ziekenhuis overge bracht, waar hij enkele uren later overleed. DEN HAAG, woensdag (ANP). Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft ook dit Jaar weer advies uitgebracht aan de minister van socia le zaken en volksgezondheid bctref- fende de bedryfsvakantlespreldlng In Voor het jaar 1009 luidt dit schema als volgt: Eerste periode- 30 juni t/m 12 juli: hot wegien van Nederland (Noord- en Zuid-Holland. Gelderland ten noorden en westen van de rivieren) plus de metaalindustrie Tweede periode 14 juh t/m 26 juli het gedeelte van Nedeiland bezuiden de giote rivieren (Noord-Brabant, Limburg en Zeeland) Dorde periode; 28 Juli t/m 9 augus tus: hef oosten en noorden van Neder land plus de bouw- en nevenbedryven en dc textielindustrie. De regering heeft zich met dc voor stellen van dc Stichting van de Arbeid verenigd cn zal de uitvoering daarvan krachtig steunen. De Stichting heeft tevens de aan dacht gevraagd voor het nijpende pro bleem van het samenvallen van de school- en dus de bedrijf»vakanties ln Noordrynland-Weslfalen met die in ons land. Hierdoor dreigt het effect van de voorgestane vakantiespreiding in gevaar te komen. Do Stichting heeft er daarom op aangedrongen, deze kwestie op korte termijn met allo bij dit probleem betrokken instanties cn organisaties, zowel in ons land als in de genoemde Bondsstaat, te bespre ken. (Van onze correspondent) SLIEDRECHT, woensdag De 51- jarige J. de Lange uit Ridderkerk, die schilderswerkzaamheden verrichtte aan het spoorwegviaduct over de Tol steeg te SUedrecht, is Dinsdagmiddag met een trein in aanraking gekomen Vermoedelijk heeft hij de trem niet liDren naderen. Het slachtoffer over leed ln de loop van da middag in het ziekenhuis. De bestuurder van aetiein heeft van het ongeval niets gemerkt (Van onze coi tcspondenti LEEUWARDEN, woensdag Een voorlopig ouderzoek naar de verduli ning van dc 26-jarige boekhouder H. W. B. K. uit Zwaagwesteinde, die sinds tien dagen spoorloos is. heeft aangetoond, dat het tekort bij zijn werkgever, het aannemersbedrijf Van der Wal, zeker 40 000 guldon bedraagt tn plaats van 25 000, zoals aanvanke lijk werd gedacht. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, woensdag. De Tweede Kamer heeft gisteren zonder discussie een wijziging van het bur- gcilijk wetboek aanvaard die de pro- ceduie welke gevolgd moet worden by de adoptie van kinderen met een jaar bekort. Het burgeilijk wetboek bepaalt thans dat een verzoek om adoptie pas kan worden ingediend wanneer net betreffende kind reeds drie Jaar feite lijk door de asplrant-ouders is ver zorgd en opgevoed. Die periode wordt I nu tot twee Jaar teiuggebracht. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, woensdag. Bij de opening gistermiddag van het nieuwe gebouw van De Nederlandsche Bank aan het Frederiksplein in Amsterdam, heeft koningin Juliana de te genwaarde in bankbiljetten gekregen van een baar goud van 12.5 kilogram, tegen de officiële goudprijs, Het bedrag zal ten goede komen aan het Koningin Julianafonds. De president van de centrale bank, prof. dr. J. Zfólstra, vroeg de koningin, in een korte toespraak, hem verlof te geven het bedrag te overhandigen aan de voorzitter van het Koningin Ju liana-fonds, prof. Schippers, die de plechtigheid eveneens bijwoonde. Aanvankelijk was het de be doeling geweest om een baar goud aan te bieden, maar, zo zei prof. Zijlstra, allerlei ontwikke lingen op het gebied van het goud in de laatste maanden hadden enigszins storend op dit voorne men gewerkt. Het geschenk in goud werd echter als symbool ge handhaafd door een baar van 12.5 kg zichtbaar voor de aanwezigen op te stellen. Oorkonde Na dc openingshandeling verzocht prof. ZUIstra nan koningin Juliana en prins Bernhard een oorkonde te onder tekenen van de volgende tekst: Hare Majesteit Koningin Juliana in tegen woordigheid van ZUno Koninklijke HoogheU Prins Bernhard heeft heden, dinsdag de zevende met I9Ö8, het ge bouw van De Nederlandsche Bank of ficieel geopend. De nieuwe hoofdbank, onder signa tuur van architect M. F, Duintjer ge bouwd, staat op de plaats van het voormalige Paleis voor Volksvlijt, ge sticht ln 1864 en in de nacht van IV op 18 april 1929 door brand verwoest. AJdus heeft vandaag het hoogste ge zag in den lande de bestemming van het gebouw tot werkplaats voor de centrale bank bevestigd Dit zij een blijvende aansporing tot het dienen van dat eminente belang der natie, de handhaving der waardevaslhetd van het door volksvlijt verworven geld." Prof. Sljlstra sprak de oprechte wens uit dm het gezamenlijke personeel van de bank mocht wetken aan de groei en bloei of in de taal der economisten aan welvaart en welzijn van het goede vaderland. De genodigden kwanten tegen elf uur aan bU het gebouw van De Neder landsche Itnnk, wanr zij werden ver welkomd door onder anderen, prof. dr. J. Zijlstra. Na de bezichtiging van het gebouw werd een lunch aangeboden. In ztjn toespraak tijdens de lunch sprak dr. Zijlstra onder meer over de plaats, het Frederiksplein, waar het nieuwe bankgebouw is neergezet „Hoewei ikzetf geen Amsterdammer ben. versta ik wel iets van de bewo genheid van velerlei pleidooien ten behoeve \an een andere bestemming van het Fiederiksplem". aldus dr. ZijMra „Fk duif wel het volgende te zeg gen wanneer dit tmliatief met zou zijn ontplooid, was er vandaag nog niet een nieuwe Nederlandsche Bank geweest, broodnodige ontplooiingsmo gelijkheden voor de Universiteit van Amsterdam zouden er niet zdn ge weest, en op het Frederiksplein zou hoogstwaarschijnlijk nog geen opera gebouw zijn vei rezen De sterkste Prof. zyistra herinnerde vervolgen» aan een uitspraak die tijdens de dis cussie over de toewljring van het Frederiksplein aan De Nederiand- sche Bank ln de gemeenteraad werd gedaan. Die uitspraak luidde; „Om het Frederiksplein strijden de muien en mammon, en dan weet men in Nederland tevoren wel wie de sterkste is." Prof. Zijlstra zei deze stelling in haar algemeenheid noch te willen be vestigen. noch te ontkennen. „Maar ik waag het te betwijfelen of deze iden tificatie van De Nederlundsche Bank met de mammon als juist mag worden aanvaard. Zeker is het geldverkeer een van onze belangrijkste dagelijkse Burgemeester Samkalden: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, woensdag. „De Nederlandsche Bank staat op een omstreden plek en het is ze< kcr, dat vele Amsterdammers aan een andere dan deze bestem ming hebben gedacht voor het terrein, waar eens het Paleis voor Volksvlijt stond," Dit zei gistermiddag de burgemees ter van Amsterdam, ar. I. Samkalden, de laatste in de rij van drie sprekers bij de opening van het nieuwe ge bouw van de Nederlandsche Bank. De burgemeester sprak nadat de verte genwoordiger van de enige aandeel, houder, de Staat, de minister van fi nanciën, prof. dr. J. "Witteveen, het gebouw én het instituut van de bank had geprezen als unieke instellingen Prof. J. Zijlstra, president van de bank, had er in zijn toespraak aan herinnerd, dat in het debat over de toewijzing van het Frederiksplein aan de Nederlandsche Bank in de gemeen tersari van Amsterdam was gezi „Om het Frederiksplein strijden muzen en mammon, en dan weet men in Nederland tevoren wel wie sterkste is." De burgemeester vond gelegenheid de bank nog eens te bedanken voor de bijdrage, die zij heeft geschonken aan de recreatieve functie, die het Frede riksplein, alle veranderingen ten spijl toch nog vervult: de fontein, die óo] een symbool is van het bruisende le ven in het hart van de Amsterdamse binnenstad. Met deze toespraak was het officiële gedeelte van de opening van de Ne derlandsche Bank afgelopen. Op d< binnenplaats aan de kant van het Westeinde stond de marechaussee met getrokken sabel aangetreden, toen ko ningin Juliana en prins Bernhard in een stromende regen vertrokken en de genodigden dwaalden daarna door de streng, doch opvallend onopvallend bewaakte kamera en zalen om het bankgebouw in ogenschouw te nemen. ingelicht en hem nadere gege vens toegezegd. Noorse dienst plichtigen kunnen na hun norma le diensttijd, die varieert twaalf tot vijftien maanden, vrij willig tekenen voor verdere dienst bij VN-eenheden. Zij blij ven normaal in hun burgerbe- roep werkzaam, maar moeten binnen 24 uur voor uitzending gereed zijn. Bij zijn vertrék naar Bonn zei mi nister Tidemand gistermiddag op de vliegbasis Ypenburg, dat Noorwegen nogal moeite heelt gehad om vrijwilli gers te werven, maar dat een actieve campagne de laatste tijd resultaten heeft opgeleverd. Er zijn nu 1300 vrij willigers beschikbaar, verdeeld over eenheden van leger, luchtmacht en marine, Zij krijgen een kleine vergoe ding en worden eenmaal per jaar op geroepen voor een training van drie weken. Herhalingsoefeningen voor normale dienst vervallen daarbij. Opleiding De Noorse minister heeft Nederland aangeboden behulpzaam te zijn bij de opleiding van piloten voor de nieuwe Northrop F5 straaljager, die de Ko ninklijke Luchtmacht besteld heeft. Noorwegen vliegt al enige jaren als enig Europees land met dit type. Het is volgens mededeling in het na afloop van minister Tidemands bezoek uitge geven communiqué zeer gelukkig met dit toestel, De Nederlandse marine staat bin nenkort voor de beslissing een nieuw lange-afstandspatrouillevliegtuig te kopen. Noorwegen heeft voor dit doel de Lockheed Orlon aangeschaft, die ook serieuze kandidaat voor Neder land is Als de keus hierop valt, biedt Noorwegen ook daarvoor hulp aan bij de training van personeel. Grote belangstelling heeft minister Tidemand betoond voor de ontwikke ling van een nieuw fotovexkerunings- systeenj voor de luchtmacht, dat in de maak ia by de optische industrie De Oude Delft, Hij heeft aan dat bedrijf een bezoek gebracht, evenals aan de Holland-se Signaalapparateniabriek in Hengelo, die een belangrijke leveran cier ia van electronlsche apparatuur voor de Noorse marine. bezigheden. Maar reeds de Bankwet bindt onze taakstelling aan het „dien stig zijn voor 's li ids welvaart." Sprekend over de kosten van het gebouw, nam prof. Zjjlsira de gele genheid te baat voor wat hü noemde een micro-economische waarne ming". H(J berekende, dat tijde as de bouwperiode van De Nederlandsche Bank het gemiddelde weekloon van een timmerman, mèt sociale tuten, van 158,50 gulden In 1962 opliep tot 331,76 gulden ln 1967, een gemiddelde jaarlijkse »lU*lng van btyna 15 pro cent. „Ook deze micro-economische waarneming leert, dat ln de afgelopen jaren ontwikkelingen zijn opgetreden, die niet zonder blijvende schade voor 's lands welzijn voortgezet hadden kunnen worden'', aldus dr. Zijlstra. (Van onze correspondenten) LEEUWARDEN, woensdag. In Zwaagwesteinde Is dinsdag de 20- jarlge magazijnbediende L, Prins in de lesauto van rijn broer, die in structeur is, met grote snelheid uit de bocht gevlogen en door een heb tegen een schuur gebotst. HU werd rwaar gewond naar het Dlacones- senhuis te Leeuwarden overge bracht, waar hij enkele uren later overleed. NUNSPEET. De 72-jarige me vrouw T. E. van Touw uit Nijkerk, is dinsdagmorgen dodelijk aangere den, toen zij ln Nunspeet zonder uit te kijken, de drukke rijksweg 28 overstak. BOXTEL. Bij het oversteken van rijksweg 64 onder Boxtel op het kruispunt Scbijndelseweg is dins dagavond de 76-jarige bromfietser J. van Grinsven uit Boxtel door een personenauto gegrepen. Hij overleed ter plaatse. NIJMEGEN. In het ziekenhuis ia maandagavond het 9-jarige meisje Helena Johanna Sas uit Malden overleden. Het kind werd vrijdag ernstig gewond, toen zij bij het over steken van de rijksweg werd aange reden door een personenauto. BERGEN OP ZOOM. —In het St, Ig- natiuszlekenhuls te Breda is dins dagavond overleden de 40-jarlge J. A. Bakx uit Etten-Leur. De man was zaterdagavond op de Hüsebaan met zijn brommer in botsing geko men met een auto en ernstig ge wond naar het ziekenhuis gebracht. (Van onze correspondent) LEIDEN, woensdag. Voorhout, waar 300 jaar geleden Hermanns Boerhaave werd geboren, krijgt een universitaire hortus. Hortus Boerhaa- vianus geheten, Z(j zal worden be heerd door de Hortus Botanicus van de universiteit te Lelden. Deze hortus komt in de tuin van het geboortebuis van Boerhaave, thans de pastorie van de Hervormde gemeente. Indonesische minister: DJAKARTA, woensdag (ANP) Kleine groepen ontevreden inwoners van "West-Irian (het voormalige Ne derlands Nieuw-Guinea) ztjn het oer woud ingevlucht en veroorzaken in het gebied van Manokwari op kleine schaal ongeregeldheden, zo heeft de Indonesische minister sultan Hameng- koe Boewono gisteren op een perscon ferentie in Djakarta gezegd. De Bultan, die minister voor econo mische, financiële en Industriële aan gelegenheden is, keerde zonriag uit West-Irlan terug na een inspectiereis met nog enkele ministers. Hy zei dat de groepen geen politieke doelen na streven maar ontevreden zijn over de economische situatie, die „zeer slecht" is. De autoriteiten zijn de toestand meester en het gaat slechts om een onbeduidend aantal ontevredenen. De sultan was optimistisch over de uitslag van de volgend jaar te houden stemming over de toekomstige status van "West-Irian. Hij zei te geloven dat "West-Irian zou kiezen voor Indonesië, Hij legde de nadruk op de noodzaak van verbetering van de economische situatie. BONN, woensdag (AFP). In de NATO-landen bestaat over het alge meen een sterke stroming ten gunste van handhaving van de Oder-Neisse- ltnie, waarbij voormalige Duitse ge bieden onder Pools bestuur zijn ge steld. zo blijkt uit een opiniepeiling, verricht door het Westduits Demosco- pisch instituut te Allensbach. Het on derzoek is gisteren gepubliceerd door de persdienst van de Westduitse So ciaal -democrati&che Partij. De meeste voorstanders van hand having van de Oder-Neisselinie 70 procent waren in Denemarken te vinden, de minste 44 procent in België. Ln de Verenigde Staten was 14 procent der ondervraagden voor te ruggave van de voormalige oostgebie- den aan Duitsland, terwijl in Dene marken het percentage op 9 lag. Uit het onderzoek is voorts geble ken dat in geen enkel land waar de opiniepeiling werd verrieht de Ver enigde Staten. Engeland, Frankrijk, Belgie, Nederland, Denemarken en Noorwegen een meerderheid voor hereniging van Duitsland te vinden was. LONDEN, woemdar (AP). De Britse regering heeft gisteren ver klaard dat zij zolang de bewoners van Gibraltar dat willen, daar de macht In handen zullen houden. Er zullen ech ter geen represaillemaatregelen tegen Spanje worden genomen ala antwoord op het Spaanse besluit de landsgrens tussen Gibraltar en het Spaanse vaste land af te sluiten. Dit verklaarde de Britse minister voor Gemenebestzaken, George Thom son. gisteren in het Lagerhuis. De Conservatieve woordvoerder Sir Alec Douglas-Home zegde de regering in deze de steun toe van zijn partij. Thomson zei dat de Spaanse blok kade betekende, dat Madrid de moge lijkheid van onderhandelingen had af gesneden. Verscheidene Lagerhttlsle- den spraken zich uit voor'het nemen van vergeldingsmaatregelen tegen Spanje. Thomson wees het voorstel van de harod de 5000 Spaanse arbei ders die tn Gibraltar werken en wel toestemming van de Spaanse regering krijgen de grens te overschrijden, te gen te houden, omdat Gibraltar daar door meer schade zou lijden dan Spanje. (Van onze correspondent) ALKMAAR, woensdag, De Alk- ma arse rechtbank heeft gisteren de 34-jarige bakschipper L. P. uit Lem mer veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 maanden met aftrek van voorarrest, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, alsmede ondertoezichtstel ling van een reclasseripgsvereniging. P. was ten laste gelegd op 30 sep tember van het vorige jaar in Enkhul zen de 29-jarige mevrouw Aafje BU1- Rieuwerta met een geopend zakmes te hebben bedreigd. Na een hevige wor steling, waarbij het mes dichtsloeg, was de vrouw er in geslaagd de dran ken baïachipper de deur uit te wer ken. Door de officier van Justitie was twee weken geleden 12 maanden met aftrek, waarvan drie maanden voor waardelijk geëist.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 3