Delfshaven moet een goede beurt hebben uniek!! festival Stichter violist Jules Zagwijn een te bescheiden man Toeloop van Turken in Waterweg-Noord 'Men zat er eigenlijk een beetje mee in de maag. Nóg.. slechts 6?5 ROTTERDAM RIJNMOND WANDELING MET I)E KV VAN BEEST HOLLE DOOR DELFSHAVEN door Han van der Meijde Opleving Cachet Kerkhof Toeristen NEH wil een doctoraalstudie j ontwikkelings- j programmering In april 68 auto's gestolen Twee zwembaden op een dag in gebruik Gouden jubileum R'dams Philh. Orkest G.A.B. verleent toch bemiddeling MATROOS VALT VAN TRAP Vroegere busdienst naar Rotterdam Stuurman bekneld woensdag 8 mei 1968 - pagina 7 Carel-Jan du Ry van Beest Holle is directeur van het Historisch Museum aan de korte Hoogstraat31. Uitdien hoofde heeft hij te maken met de restauratie van Delfs haven, waar dan ook een dependance, het „Zakken dragershuisje" aan de Voor haven) is gevestigd. De heer Du Ry is zo vrien delijk geweest met onze verslaggever Han van der Meijde een wandeling door Delfshaven fe maken. Al wandelend heeft de heer Du Ry verteld. Wat hij ge zegd heeft ïs in drie artike len samengevat. Het eerste verhaal publiceren wij van daag. SCHANS vOOaHAV^M éïLü FC-rsCo yCQRHAvÊTj HEVNSPLEIN HET HOlIIRIïVMSCH KAM 1)1 1 Het gebied van Delfshaven, dat al zo lang op een opknapbeurt wacht. C. J. du Ry van I t Holle over Delfshaven (Foto P. S. Molkenboer). DELFSHAVEN helemaal op poetsen? Dat is natuurlijk geen kwestie van de ene dag op de andere zelfs niet van het ene jaar op het andere. Dat moet heel geleidelijk gaan. Stel eens voor, dat het zou lukken de kant bjj het oude raadhuis (aan de Veerhaven) klaar te maken en die panden daarnaast opge knapt te krijgen de eerste moot dus dan lijkt me dat het toch wel zo aantrekkelijk wordt dat het één 2ieh aan het ander gaat optrekken en dat men ani mo krijgt om verder te gaan. Dat dat lang: zal duren, ja, dat lijkt me wel. Als je binnen vijf jaar de eerste moot klaar zou hebben, zal de rest volgen. En wat die eerste moot betreft mikken op 1912. Maar dan wel dit jaar beginnen met de restauratie van het raadhuis en het huis ernaast. Het gekke is hoe bloeiend Delfshaven. in. de achttiende eeuw ook geweest is (dat was het toch be paald), zo vervallen is het geweest in de negentiende eeuw. Het is wer kelijk een verschrikkelijke armoede geworden in het begin van de ne gentiende eeuw. Zo zelfs, dat Rot terdam nog lang geaarzeld heeft om deze armoedige toestand te annexe ren. Men zat er eigenlijk een beetje mee in de maag, Nóg,.. Affijn -na 1841 komt er een beetje kentering en gaat Delfshaven iets vooruit. Maar het is toch nooit meer geworden wat bet in de acht tiende, eeuw is geweest. (Een grappi ge hijzonderheid van Delfshaven is bijv., dat in de achttiende eeuw en ook eerder, toen de zaken nog goed gingen, de arbeiders hier'nog hun eigen huis hadden. Dat was. hier vrij goed geregeld. Het zag er heel fat soenlijk uit.). £VEN nog is er een opleving ge weest, toen men dacht hier iets van havenactiviteiten te beginnen, Toen had je er de machinefabriek van. Kuiper, Nolet en Christie. .Ver der verscheidene houtmolens, /'de branderijen von Henkes, die uil pas weg Is (het gebouw is onlangs door de gemeente Rotterdam ge kocht) eü glasblazerijen. Je had ver der het Decimahuisje, he>t Weeshuis, maar dat zijn geen industrieën. Ik zou wel graag willen dat van die oude Industrieën nog wat terugkomt, Vooral die glasblazerij lijkt tne inte- ressant überhaupt de sfeer van die oude ambachten. Er is ook een po ging gedaan om de kleine scheep vaart een kans te geven. Er is aan gedacht om dat nog eens te doen, maar ik geloof niet dat dat er nog in zit, nu dat plan van die insteekhaven vervallen is. Bij de zijstraat naar de Achter haven: En hier heet de straatnaam nog Achterwater. Dat vormde vroeger de verbinding de dooie hoek waar de Oude en de Nieuwe Haven samen kwamen. Uit die tijd is er aan huizen weinig over. Het enige wat er nog van staat zijn eigenlijk twee Dordtse gevels, die beslist héél oud moeten zijn zestiende eeuws dus. De nummers 6a, 6b, 8a en 8b dat zijn aan de Voorhaven de oudste gevels. De rest is voor het merendeel zeventiende eeuws.- Voor zover ik weet zyn die nog niet van. de ge meente. In de huisjes 10a en 10b samen ook uit de zeventiende eeuw heb ben de pofctenbaksters gezeten, die naar Den Briel zijn. gegaan. De dames Oderkerk en Radijs. Die hebben hier jaren gewoond en gewerkt. Het zou leuk zijn als we dat ambacht terug kregen. En daar is kans op. Vooral nu besloten, is dat huis te restaure ren, samen met het raadhuis ernaast. Tussen Voor- en Achterhaven staat dus dat beroemde pakhuis van Nijman, waar misschien Wel wat mee te beginnen valt. Het is een me ter of dertig diep, dacht ik het heeft de lengte van de Piet Heyn- straat en het is een meter of twaalf, zestien breed op zijn minst. DIJ het Achterwater bij de huidi ge Achterhaven dus, is inmid dels wat van de intimiteit van Delfs haven weg, Er stonden hier ook aar dige bomen. Het hele cachet van de hoek van het Achterwater, Piet Heynsplein, is verdwenen, Die hele zaak is veranderd, laten we zeggen met het slopen van de Havenstraat, het doortrekken van de Willem Bujr- tewech met dat viaduct. De oprit is gemaakt, er is een stuk van het wa ter gedempt en daarom is ook Plet Heiin van zijn stuk gehaald en is het parkje dat hier was verdwenen. Verder lopend op de landtong tus sen de Voor- en de Achiterhaven, die is ontstaan, toen de Achterhaven werd gegraven: Aan het eind van die tong staat de molen. Er wordt gezegd: waarom wordt die molen nou afgebroken? Waarom "wordt die gerestaureerd? Je kunt ook vragen: waarom blijft die molen staan? Dat ding is pas uit de achttiende eeuw. De., houtmolen is pas In 1730 daar neergezet. Voordat de molen er stond, was er op die plaats een laji- taarp. Er stond vlakbij een zestiende eeuws huis; dat heette „De Gulden Rooster", .Nee, ik begrijp niet hele maal waarom je zo moet pleiten voor het behoud van een molen, die toch nog maar half staat en die ei genlijk niet helemaal oorspronkelijk is. Niet alle panden hier op de land tong zijn interessant genoeg om óp- geknapt te worden; er zijn er wel bij. De wasserij Piet Heijn duidt er op, dat de naam onafscheidelijk ver bonden was aan Delfshaven. De Moutersteeg zal wel met mout te maken hebben. Een beetje merk waardige kwestie, want Delft heeft destijds aan verscheidene bedrijven toestemming gegeven zich hier te vestigen, behalve de bierbrouwers. Dat wilde Delft persé in eigen hand houden. Als harimghaven heeft Delfshaven beslist wat betekend en ook wat de walvisvaart betreft. Je heb hier ook de Groenlandse vaart gehad, een maatschappij waar de grootvader van de huidige heer Henkes eigen lijk meer van weet, een. van de wei nige particulieren die zich daarop gestort hebben. TAE overkant van de Voorhaven? Daar is niks meer oorspronke lijk helemaal niks. Tegenover de molen dus. Of het wat van de Voorhaven te benutten is: ja, er is natuurlijk een mogelijkheid om langzamerhand oude schepen te gaan kwijtraken. Nou wil ik niet zeggen, dat we er een kerkhof van oude schepen van moeten maken. Maar het wel kun nen om een paar oude scheepstypen die haast niet meer voorkomen en die van belang zijn een oorlogs schip, de eerste sleepboot bij wijze van spreken te bewaren. Dat zou voor een zeevarende natie eigenlijk moeten. Ik. zie niet in, dat dat hier ruiet zou kunnen. Dan zou het Mari tiem museum hier een buitenwijk kunnen krijgen. Bovendien is er over gesproken om een schip na te maken, een zeventiende eeuws exemplaar, en dat te laten fungeren als terras van een kroeg. Dat doet me er aan denken, dat iu de achttiende eeuw, toen het hier al lemaal netjes was, op de plaats waar nu het pakhuis van Nijman staat, er daar een hele leuke herberg was. Die heette „Het Melkmeisje", een bij zonder nette gelegenheid. De tweede herberg stond op de Schiedaraseweg bij het Prinses theater en die heette „De Vergokte Zwaan". Er was ook nog, niet zo lang geleden, in de Voorstraat, een café-met-zand-op- de-vloer. Maar die is verdwenen 'TOCH: als je wilt kun je met de magische woorden ais „pilgrim- fathers" een heleboel toeristen trek ken. Als je Delfshaven een investe ring wilt noemen, zou het, geloof ik, nog niet zo'n gekke zijn, Op den duur dan. Het eeuwige probleem, waar je nooit over uitgepraat raakt en dat je kunt stellen is, als we de zaak weer gaan opknappen. Hoe gaan we het weer oud maken. Moeten we het doen zoals in Brugge? Consequent zijn en de stad en de kern oud ma ken? Of moeten we volkomen eerlijk zijn en zeggen: kijk, hier zit een gat en dat ga.t willen we dan ook duide lijk laten zien. Ik dacht van wiet. Dat het gat er zit, dat kun je wel vertellen en dat hoef je dan niet zo demonstratief te laten zien. Ik vind het niet zo'n zon de om het te maskeren, mits een kritsch-oplossing vermeden wordt. In de Pilgrimfathesrskerk is een Hemony-carxllon opgehangen. Die kerk krijgt per jaar een 450 man aan Amerikanen te verwerken. Zon der betaling, zonder propaganda, zonder reclame. Wat. dus bewijst dat er een haalbare kaart, in Delfshaven zit." '4DVÊRTENT/EI Een stereo langspeelplaat waar op 14 beroemde, internationale amusementsorkesten 14 beroem de werken spelen. Verkrijgbaar bij elke erkende grammofoon- platenh an delaar. Haast ul Dit Is een tijdelijke aanbieding. De oplage is beperkt. Commissi# Collwln# Graoirofoonfilitm Cïibjujb» ROTTERDAM, dinsdag Als dej minister van onderwijs en weten-1 schappen toestemming verleent,: wordt aan de Nederlandse economi sche hogeschool de Instelling van een doctoraalstudie „ontwikkelUigspro- grammering" met ingang van het stu- dtcjaar 1968/69 mogelijk geacht. Reeds in 1955 werd „ontwikkelings-j programmering" als keuzevak inge- sleld; aanvankelijk als hoorcollege enj in 1957 uitgebreid met een verkeollc- ge. Het bestuur van de NEH wilde In verband met de groeiende belangstel- j ling het onderwijs in de ontwikke-1 liingsprogrammering op een nieuwe leest schoeien. De realisering van de vereisten, zoals1 men die thans ziet. lijkt ™et wel mo- gelijk binnen het kader van een doe- toraal keuzevak zoals dus tot nog toe het geval was en daarom wordt de instelling van een doctorale studie- richting terzake voorgesteld. Daarnaast zal dan een nieuw keuze- vak worden ingesteld, nl. „economie van ontwikkelingslanden". De plannen j hiervoor werden ingediend door de betrokken hoogleraren J. Tinbergen j on H. C. Bos. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag In april werden in totaal 68 auto's gestolen. Daarvan zijn nog vermist: 1. pers.au- to, merk Opel, kenteken 37-64-EH, beige/goudaentiig, 2. pers.auto, merk Citroën ID, kenteken EK-67-25. Grijs, linnen dak; 3. pers.auto, merk Borg- ward, kenteken. FK-78-35. donker groen, 4. pers.auto, merk Citroën ID, kenteken MM-28-93, geel, blauw dak; 5. pers.auto, merk Citroën ID, kente ken GH-52-70, blauw, wit dak; 6, pers.auto, Caravan, merk Opel, kente ken MK-73-88, groengrijs; 7. pers.au to, merk Opel, kenteken 93-18-FA, geel, 8. bestelauto, merk Opel, kente ken UV-63-84, beige met blauw, 9. pers.auto, merk Opel Otympi-a, kente ken AT-76-69, blauw, wit dak: 10. pers.auto, merk Fond Taunus, kente ken Ö3-35-FE. blauw, 11. pers.auto, merk Opel Kadett, kenteken 69-53- BV, grijs. Ontvreemd werden 8 scooters en 2 motorrijwielen. Hiervan zijn nog weg: 1. scooter, merk Vespa, kenteken TR- 17-02, rood, 2. scooter, merk Vespa, kenteken TE-35-64, blauw, 3. scooter, merk Vespa, kenteken TU-54-47, blauw, 4, 2-wdellg motorrijwiel, merk G Lie ra, kenteken UH-73-79, rood. Bij het aantreffen gaarne bericht aan de afdeling autocentrale, hoofd bureau van politie tel. 143144 toestel 3603. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Op een dag, woensdag 15 mei, stelt de Rotter damse wethouder van sport en recrea tie twee zwem- en instructiebaden in februik. Om 3 uur 's middags opent ij het bad aan de Dwarsdijk 8 te Rotterdam-lJsselmonde en een. uur later het bad aan de Spaanseweg te Rotterdam-west. ROTTERDAM, dinsdag. De Hamburg-Amerika Lijn en de Nord- deulscher Lloyd hebben besloten, het va ar plant van de als „Hapag-LJoyd Container Linieti" onderhouden dienBt op de oostkust van Noord-Amerika Ingrijpend te wijzagen. Onmiddellijk ingaand zijn 5 gemi- containersohepen gereserveerd voor een dienst Rottendam/Hamburg/New York/Outports/New York/Rotterdam /Hamburg terwijl een zelfde aantal schepen voor een soortgelijke dienst werd vrijgemaakt, dia Antwerpen en Bremen als Europese los- en laad- havern heeft. Elke week kunnen de Rotterdamse agenten Wambersie en Zoon daardoor op dinsdag een directe afvaart van Rotterdam naar New York en Out- ports aanbieden. Inkomend gaat er hu elke vrijdag een boot naar Rotterdam en een apar te boot naar Antwerpen, waardoor hot ■voorafgaande aanlopen van Antwer pen vervalt. A.s. zaterdag 11 mei speelt het vol- leybal-herenteam van. AMVJ/RLVC om 16.30 uur in het AMVJ-gebouw aan de Mauristweg tegen het heren team van SFC om promotie naar de ere-divlsie. (Door Elly Sakxmé) "D IJ een existentie, die zozeer op heden en toekomst is gericht als die van u hei- binnenkort zijn gouden jubileum vierende Rotterdams Phüha-nno- nisch Orkest is het niet zo verwonderlijk, dat wed eens uit het oog dreigt te worden verloren, van hoeveel belang liet verleden voor dit heden en die toekomst is geweest. Ongetwijfeld: bij het veertigjarig bestaan van het orkest, nu tien jaar geleden, is een uitvoerige kroniek verschenen, waarin alle vermeldenswaardige feiten van de oprichtingsvergadering af in exten- so zyn opgenomen, maar het blijft voor vele. vooral oudere. Rotterdam mers de vraag, of men de initiatiefnemer, de bekende Rotterdamse violist, dirigent en componist Jules Zagwijn. wel genoeg eer heeft bewezen, „Hij was te bescheiden", zeggen zijn zonen, en inderdaad, de kleine, slanke man. in wiens huis het „Genootschap van Beroepsmusici tot Onderlinge Kunst beoefening" (kortweg „Tok" genoemd), waaruit later het K.Ph.0. zou ontstaan, werd gesticht, heeft zich nooit ergens op laten voorstaan. Het waren trouwens zuiver ideële beweegredenen, die Zagwijn dreven tot de vorming op 10 juJi 1918 van het Genootschap. Toen het ensemble een andere, meer commerciële koers ging varen, achtte Zagwijn zijn rol uit gespeeld. Hij verliet het orkest al in 1924. Om iets van de doelstelling te be grijpen, die Zagwijn en zijn mede oprichters (N. Sb ven (je, H. H. van Vleuten, M. Erkens en P. v.d. Schaft) als uitgangspunt namen, dient men zich bewust te zijn van de moeilijke situatie, waarin musici zich rond cle eeuwwisseling en nog enkele decennia daarna bevonden. Vrijwel geen van Zagwiins genera tiegenoten kon op een andere wijze in zijn onderhoud voorzien dan door het geven van vele lessen en het spelen in de amusementsorkestjes, die vooral door de bioscopen in die dagen werden geëxploiteerd. Het nieuwe Genootschap werd louter en alleen in het leven geroepen om en thousiaste musici ten minste enkele uren per week gelegenheid te bic den, de goede muziek te beoefenen, waarnaar hun hart uitging. Weinig konden zij vermoeden, nat hun ini tiatief de bakermat zou worden van één van Nederlands eerste orkesten, welks huisvesting thans internatio nale vermaardheid geniet. Van het ontstaan van De Doelen heeft Jules Zagwijn overigens nog wel geweten^Hij stierf op hoge leef tijd op IB februari 1966 na een druk. altijd werkzaam leven, dat hem als kind reeds in contact bracht met de theatersfeer, doordat zijn vader souffleur was bij de Hollandse Ope ra, Vioolspelen leerde hij toen hij 13 jaar was bij Willem Meyer. In de theoretische vakken werd hij ge schoold door Ferdinand Blumentritt, doch dat gebeurde eerst, nadat het orkest van de Kleine Comedie hem ondanks zijn 15 jaren al had geac cepteerd als violist. Tussen 1898 en 1912 kon men hem vinden in het or kest van het Casino-theater, waar zijn kleine gestalte naast het indruk wekkende postuur van de dirigent Jacob Blazer nauwelijks opviel. Dat nam echter niet weg, dat bij wat in gewikkelder zaken de kapelmeeaters- teugelg bij hem toch in veiliger handen warenDc eerstvolgende veertien jaren zou hij dan ook wer kelijk kapelmeester zijn, en wel van het orkest der vroegere Rotterdamse bioscoop „Imperial" aan de Hoog straat. En naast al deze werkzaam heden gaf Zagwijn lessen, hetzij par ticulier, hetzij aan de muziekschool van Sanders of later bij „Toon kunst", Tot de musici, die aan hem hun opleiding danken, behoort o.a. Dolf v. d. Linden. Het sprak welhaast vanzelf, dat Jules Zagwijn na zijn uittreding uit het „Genootschap" een andere uit laat moest vinden voor zijn idealen. Hij vond deze in het componeren. Niet, dat hem vaak de voldoening is geschonken, zijn werken uitgevoerd te krijgen. Het bleef bij slechts en kele composities, die het Rotterdams Philharmonisch Genootschap in de JULES ZAGWIJN twintiger jaren op zijn .epertoirc natn („Wilheknus-rhapsodle", „Ber ceuse oriëntale",. „DouJeur de l'èrne") en die later nog wel eens gespeeld werden door het amateur orkest „Symphonia". Echt succes had Zagwijn met een tweetal thea terwerken: de toneelmuziek bij de „Bruiloft van Kloris en Roosje" en de blijspelopera „De familie Tempel man". Was Jules Zagwijn ook als componist te bescheiden? Men zou het wel denken. Zijn idioom hield zich aan de hoogromantisehe samen klanken, in tegenstelling tot dat van zijn broer Henri, die de modernis men van zijn tijd veel minder uit de weg ging. De oprichter van het R.Ph.O.,. telg uit een bekend muzikantengeslacht, waarvan ook Jules' zoons Martin (cellist) en Louis (organist) de faam hebben voortgezet, is éénmaal in zfjn leven geëerd, zoals hem dat toe kwam. Op 83-jarige leeftijd heeft hü van de Rotterdamse Kunststichting de onderscheiding mogen ontvangen, waarmee stadgenoten met bijzondere verdiensten voor de cultuur in Rot terdam worden bedeeld, de Penning van de Maze. En .dat het gouden feest van het R.Ph.O, de naam Jules Zagwijn in veler herinnering terug roept moge worden beschouwd als een postume hulde aan een rasmuzi kant, wiens idealistische gedachten, grote gevolgen hebben gehad. (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLA ARD1NGEN, woensdag, Dc bij het Ge westelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg-Noord geregistreerde mannelijke arbeidsreserve ver toonde in de maand april een verdiere daling, n,l. van 321 tot 277. Daarmee is het cijfer ge komen op het peil van vorig jaar april. Doch de vraag naar manne lijk personeel liep eveneens terug in april, van 2.073 tot 1.990. Dit dan in tegenstelling tot vorig jaar, toen in april de vraag juist opliep van 2,316 naar 2.415 Wat de buitenlandse arbeidskrach ten betreft is de toeloop van maart nof sterk toegenomen In april. In to taal z(jn In april 299 mannen en één vrouw Ingeschreven. Het *0n «roten de els Turken, voornamelijk onge schoolden, waarvan 95% niet eerder In Nederland heeft ««werkt, Van de regel om buitenlanders «onder ar beidscontract niet in te schrijven is afgeweken. Toestemming fe gevraagd en gekregen om toch te bemiddelen omdat voor de openstaande aanvra gen geen aanbod was van Nederlan ders of van buitenlanders mét ver worven rechten. In aprü konden 171 buitenlanders, waaronder 166 Turken worden ge plaatst, ook één Turkse vrouw. Eind april stonden nog. 132 werkzoekende buitenlanders, meest Turken, inge schreven. Vele GAB'a van elders (Leiden, Hoorn, Zaandam, Delft, Rotterdam) tonen belangstelling en meerdere wer vingsteams zijn naar Vlaardingen ge komen. Zo konden een 50-tal buiten landers elders worden geplaatst. Zieken Doch Iedere buitenlander, ook nieuwkomer, wordt direct na inschrij ving naar het consultatie-bureau en de politie verwezen. In maart/april werden onder de buitenlanders zeven tbc-patiënten (van de 500 onderzoch ten) ontdekt en door het consultatie bureau naar een ziekenhuis doorge zonden. Eén Turk weigerde en ls op het vliegtuig naar Turkije gezet. In de metaal-sector bleef het aan bod gelijk, doch de vraag daalde van 1464 tot 1347, Dit o.m. ómdat een con tinubedrijf (1800 man personeel), be trokken bij de bouw van Esso-Chemie de openstaande aanvragen heeft Inge trokken, omdat de installatie ln sep tember opgeleverd zal worden. Een ander continubedrijf, belast met de uitbreiding van de Esso-rafflnaderij 2al eerst in juni personeel werven. De geschatte behoefte is 1200 man. Tus sen beide ondernemingen zijn afspra ken gemaakt omtrent overname van personeel. In het bouwvak is het aanbod ge daald van 52 naar 33; de vraag geste gen van 163 naar 198. De stijging van de vraag vond plaats in de woning bouw. Rond 400 bouwvakkers zijn werkzaam bij grote werken in het Botlek- en Europoortgebied; 3 brug gen, een sluis in het Calandkanaal, viaducten en glooiingwerken aan de zeehavens. M»er werk Voor de komende maanden wórdt een belangrijke uitbreiding van de werkgelegenheid verwacht, door het begin van de uitbreidingen van de raffinaderijen van Chevron en Caltex, Inmiddels is de bemiddeling voor het vakantiewerk voor scholleren ter hand genomen. Dit is overwegend on geschoolde arbeid. Er z(jn reeds 106 aanvragen .voor jongens en 150 voor meisjes verzameld. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Een 24- jartge matroos K. J. A. van Engel aan boord van de Olievos 5 schrok giste ren dermate van een sissend geluid in een afsluiter die hij losdraaide, dat hij achteruit stapte en van een trap viel. Met een hersenschudding, een ge kneusde knie en een gewonde arm werd hij naar het Zuiderziekenhuis gebracht. OUDERKERK AAN DE IJSSEL. In de voorlaatste gemeenteraadsver gadering pleitte de heer Adr. Heuvel man voor een vroegere busdienst naar Rotterdam en arriveerde daar pl.m. 8 uur. Dit was voor vele werkers te laat. De „Twee'provinciën" heeft nu met Ingang van 6 mei op lijn 22 een vroegere dienst Ingelegd. Deze bus be gint op de grens vah Gouderak en Ou-, derkerk bij „Het zwaantje" en ver drukt daar te 0,10 uur. Vertrok van Ouderkerk-dorp te 6.20 uur en is dan pl.m. 7 uur in Rotterdam. Voor hen die vroeg ln Rotterdam moeten zijn zal deze dienst een uitkomst bete kenen. (Van een onzer, verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag. Aan boord van het Duitse schip Kerstin .Eva, varende op de Nieuwe Maas tep hoogte van de Kortenoordsehaven, raakte gisteren1 de 29-jarlge stuurman A. R. Kmabe uit Bremershaven be kneld bussen een twee tonwegende laadboom en de verschansing. Met een gebroken arm en gekneusde borst werd de man naar het Havenzieken huis gebracht. t W. ESjkeleoboom, wonende ,(e Rotterdam, voormalig architect voor. het Nederlandse paviljoen, is benoemd tot officier in de orde van Oranje* Nassau.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 4