Schiedam kan de hengelaar maar weinig bieden Humor en ernst bij het gisteren gestarte jeugdverkeersexamen mimi H. RUSELER ESnUHZJ MARKT GROENOORD PAS IN OKTOBER BIJ OPENING VAN NIEUW VISSEIZOEN ENORM VOORDEEL 7<yt*&o Het befaamde 'poortje' soms een lastige Geen ruimte hindernis voor gesloten speeltuin in het oostelijk stadsdeel miir.Ws ra-s MUTATIES BIJ HET ONDERWIJS Arie Verboon is blij met zijn vertrek SVV naar Burgerlijke MjimJ ft.f: I RIJNMONDBAND WINT PRIJZEN Subsidie voor Gewestelijk Orkest Bridge-instuif voor paren wswfWmi? l. v.m. Franse staking Uitwijkende schepen worden in Rotterdamse haven niet gelost Amstelbron's hooizolder verlengstuk van vermaarde koeiestal KOERIERSTER Nordic Air Condition Museum-commissie woensdag 29 mei 1968 - pagina 5 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Nog maar enkele nachten slapen en dan begint voor onze hengelaars het nieuwe visseizoen. Dit betekent»; dat het zaterdag 1 juni in veel gezinnen vroeg dag zal zijn. Geen „uitslapertje" ditmaal» want wie een behoorlijk visje wil verschab ken moet voor het aanbreken van de dag op zijn visstekje zijn. Het onvoorspelbare weer is van belang. Maar al regent het pijpestelen, ze gaan. Het kan immers opklaren Het voorjaar Is vrij koud geweest, dus mag verwacht worden dat de grondvis Iaat Is met kultschieten. De kenners weten óók dat na een koude periode ze de vis ia ondiep water moet zoeken. Juist in de vroege mor gen kan het onder de wal en tussen het riet kolken van dc vis. De felle Een beeld dat men over enkele dagen weer zal krijgen in het Pr. Beatrixpark. ADVERTENTIE romantlMh nachthemd van ondoorzichtig nylon, geheel met ragfijn nylon overtrok» ken. Langs de hals rondom charmante gerlmpeldeatrook met 'n beeldige corsage in de halsuitsnijding.Royale gerim pelde volant'n Droom van een nachthemd fn topaas, bleu, aqua en azalée, nü GULDENS goedkoper! (alechts3dagen) normale lengte f8.95 lang model f9.95 IN ALLE 21 FILIALEN VAN FOUNDATIONS tN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De Ge meenteraad heeft de goedkeuring ge geven aan de volgende mutaties bij hel onderwijs. Aan de heer W. C. de Vnes, hoofd van de Prof. dr. J. H. Gunmngschool is, wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, eervol ont slag verleend. Aan d wil, tussen de vrijages door, het aas nog wel pakken. Is de karper of de zeelt echter In parings-extase, laat dan de hoop op succes maar va ren! Waar gaan ze heen, onze Schiedam- se hengelaars? Een deel hiervan zwermt uit. Ze trekken naar de me rengebieden in het midden en noorden van ons land; velen zullen reeds vrij dag huls en gezin verlaten. Anderen beproeven, hun hengelaars- geluk in de Brielse Maas, een brok viswater dat de naam „hengeldorado'" verdient. Er zijn er ook die de voorkeur ge ven aan het vrije viswater tussen Vlaardlngen en Maassluis, nog voor een deel omzoomd met ruige griend- landen waar ze de eenzaamheid delen met broedvogels van diverse pluima ge. Wie het echter dicht bij huis wil zoeken heeft weinig keus. De leden van de Hengelsportvereni ging „Schiedam en Omstreken" gaan de eerste dag karperen m de vijfers van het Prinses Beatrixpark met een kans op de wisselbeker. Buitenstaan ders hebben de keus tussen de Sehie- damse en Delfshavense Schie, gebie den waar met de komst van de indu strie de romantiek van weleer voor goed verdwenen is. Dit neemt niet weg, dat de kans op een goede vangst weer aanwezig is nu de waterveront reiniging is afgenomen Poldervaart De gemeente Schiedam heeft de hengelaars m feite weinig te bieden. Geen wonder, dat er een verlangen bestaat om de Poldervaart na de op heffing althans voor een deel te be houden, tussen de Blauwebrug en de houten kwakelbrug, welke toegang geeft tot het Prinses Beatrixpark. Het dijktaluut is begroeid met wil genhout terwijl de polderflora hier weelderig tiert. Dit stukje natuur, een geliefd oord voor mensen die enkele uren de stad willen ontvluchten, is op zichzelf al waard behouden te biijven. Als viswater kan dit gespaarde deel van de vaart vele Schiedammers ont spanning bieden. De kwaliteit van het water is verbeterd sinds vanuit de Nieuwe Waterweg geen water meer wordt ingelaten. Als eventuele be heerder kan de HengeLportvereniging „Schiedam en Omstreken" het over tollige bodem- en oevergroen laten ver wijderen en door het uitzetten van karper en. andere vissoorten een mooi stuk viswater creeren. Watersport de heer G. Merssel, onderwijzer aan de Prof. dir. J. H. Gurulingschooi, is wegens vertrek naar het buitenland, eervol ontslag verleend. Aan de heer A. M. Loozen, onder wijzer aan de Willem de Zwijger- school I voor Ulo, is wegens benoe ming aan een school te Oosterbeek eervol ontslag verleend. Dne leerkrachten in tijdelijke dienst zijn in vaste dienst benoemd. Het zijn me]. H. G. Bakker tot onder wijzeres aan de Willem Gehrelsschoo! en de heren K, W. T. Huizinga en W. Kiers tot onderwijzer aan de Prof. dr. J. H. Gunningsdiool. Doordat hij met zijn brommer op de kruising Groene Hilledijk-Sande- lingplein door het rode licht reed werd de 58-jarige monteur W. F. Me lis uit de La Fontainestraat gisteren aangereden door een bestelauto. De man Is met een sehedelbasisfractuur naar het Dijkzigtziekenhuis gebracht. SCHIEDAM. Geboren; NLs A. zv. B. A. Lundgren en K. E. Kronhohn; AefcrfdJ. d v. W. J. de Jel en C. A. M. van Hetyert; Karin d.v. J. N. A. Beuman en A. W. A. Bomboom: Uesbeth J. d.v. L, A Se«l» en - el z.v. W. noorman en j. van. der A Ubbcngt; micbel J. Brunneró AdrkasUM z.v, A. P. J. Metjde en J- G. Hooe: Noordhoek en G. de Boller; OUfford--. J!V. aa. Menlek en J. F. Knee fel: _Ann* H. dv. K, M, van der Gdusacn Balm: Jacob F. z.v. J. Jvaa. Bloem; Kuper z-v. J. B- A- Schouten J E. W. Drrfjbe: Benjamin K. x.1 «nhote en E. J. Overleden; A. deo JUdder. Z.V. K, Hu- jr.. echt*. C. Ook voor dc watersport is de vaart nu nog functioneel, zodat een algeheel verdwijnen van de vaart de liefheb bers hiervan sterk zou duperen. De raadsleden rar. J. B. Schueler en drs, J. Houtman hebben bij de behande ling van het voorstel van Delfland om de vaart op te heffen gepleit voor een gedeeltelijk behoud. Volgens de heer Schueler is dit waterbouwkundig mo- I gelijk. Maar voorlopig kunnen onze henge laars met ingang van zaterdag in. deze vaart hun snoeren uitwerpen. Wie denkt dat de vaart een stuk dood wa ter is vergist zich. Met de witvis heeft ook de palmg de watervervuiling overleefd. Een goede waarnemer ziet, als tijdens broeierig weer de paling op trek is, dat deze maar al te graag het voorgehouden rode mestpïertje pakt. IK wil zo hoog mogelijk voet ballen. Je bent jong en dan is zo'n reactie toch volkomen be grijpelijk". Arie Verboon, de 21- jarige rechterspits van de vierde klasser Rozenburg, is blij met zijn vertrek naar SW. „Vanaf mijn elfde jaar ben ik lid geweest van de zaterdagmiddagclub Rozenburg. Tegenwerking heb ik van mijn vereniging nu in het geheel niet gehad. Uiteindelijk verdient Rozen burg hier ook weer wat geld aan. De heer Gosens, trainer van de Schie- damse eerste divisie-club, heeft my een paar wedstrijden nauwlettend degeslagen. Bovendien heb ik maart op het Harga-terrein, toen SVV en Rozenburg zuiver vriendschappe lijk duelleerden, dacht ik, wel een re delijke wedstrijd gespeeld. Met veel enthousiasme zal ik vanaf 15 juli aan de trainingen van. SW deelnemen. Ik blijf echter gewoon in Rozenburg wonen, omdat de verbinding tegen woordig prima is". Trainer Rinus Gosens nam wat be treft de overgang van Verboon i SVV een afwachtende houding i HU zei: „Je kunt van mU toch verwachten, dat ik over een contract van een nieuwe speler ga praten, ter- Wijl daarover met de huidige spelers van SVV nog niet gesproken is". Het ligt in de bedoeling dat SVV voor het volgende seizoen enige goede amateurs zal aantrekken. Bovendien is er zo terloops een gesprek geweest met Rob Thcuns, de linksbuiten van het B-elftal van Feijenoord. „Maar deze jongen noemde zo'n ontstellend hoog bedrag", vertelde Rinus Gosens, dat we daar verder maar niet op in zyn gegaan". Binnenkort zullen tij dens enige oefenwedstrijden spelers uit verschillende amateurclubs getest worden. SCHIEDAM, woensdag. De Rijn- mondband heeft op het grote drum bandconcours. dat zaterdag in Nu. mansdorp is gehouden, met 1803/-> punt een eerste prUs gewonnen. Nog trotser is men echter, dat daarbij de grootste concurrent, de Euroband uit Rotterdam met 7 punten is geslagen. Ook de Jeugd-Rijnmondband won met 161 punten een eerste prijs, do hoogste waardering die de junioren ooit hebben gehad. Dit succes was mogelijk dankzij een goede instructie en de volledige inzet van de leden. De Schiedamse drumbands van Wil ton Fijenoord en DOK deden mee en wonnen resp. een le prijs met 167 punten en een tweede met 157% punt. Op Hemelvaartsdag heeft de Rijn mondband in Papendrecht muzikale medewerking verleend aan de turn- middag van de gymnastiekver. Olym- pia. In verband met de viering van Me morial Day, zal op donderdag 30 mei het Amerikaanse consulaat aan de vlasmarkt de gehele dag gesloten zijn. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De twee de Schiedamse weekmarkt, die op dinsdagen op het Jobann Straossplein in Groenoord zai worden gehouden, zal niet vóór september /oktober kun nen gaan draaien. Gedeputeerde Sta ten moeten namelijk eerst nog de goedkeuring hechten aan bet gister avond door de Gemeenteraad genomen besluit tot instelling van deze markt en ook de naburige gemeenten moeten geraadpleegd worden. Zo heeft wethouder mr. P. van Bo- chove het katholieke raadslid H. W. Metaal moeten teleurstellen, die de markt graag al voor de vakantie had willen hebben. Want de hutsvrouwen in Groenoord, toch al aangewezen op een beperkt aantal winkels, zitten in de vakantie met de gesloten winkels. De sprekers van de verschillende fracties toonden zich over het alge meen zeer ingenomen met de instel- (Van een onzer verslaggevers) sSCHIEDAM, woensdag. - Het is wèlj overwogen, maar niet mogelijk geble-| ben om op het plantsoen aan de Mar- coniweg, dat opgehoogd en hersteld j wordt en dan ook geschikt zal zijn als speelruimte voor de jeugd, een „geslo-1 ten speeltuin" le vestigen. Dat laatste, Is een vurige wens van de Vereniging „Het Singelkwartier". Voor zo'n speeltuin is, volgens de Rotterdamse normen, zeker een 2.500 a 3.QOO m2 nodig, zeker als er een. trapveldje bijkomt. En zoveel ruimte' is er niet aan de Marconi weg. Daar komt dus een gewoon speelterrein met werktuigen. Burg. H. Roelfsema erkende grif dat er een tekort aan speelplaatsen was in het oosten van de stad, doch hij zag voorshands geen oplossing van het probleem. Mogelijk later by een her verdeling van de terreinen, wanneer er singels gedempt worden. ling van deze tweede weekmarkt. Ook de heer G. P. Verhulsdonk (vvd), die voorzitter Is van de Schiedamse Han dels- en Bedrijfsraad. Hij kwam nog even uitleggen vf.arom enkele mid denstands- en winkeliersbonden be zwaar hadden gemaakt tegen een markt in Nleuwland, n.l. omdat dan het evenwicht verstoord zou worden. Doch in Groenoord met het gebrek aan winkels gold dat niet. Wel vroeg de heer Verhulsdonk bij het toewijzen van standplaats een voorrang voor Schiedamse marktkoo plieden. Doch weth. Van Bochove, minder plaatselijk chauvinist, vond het belangrijker dat de beste kooplui, wat assortiment en kwaliteit betreft, maar voorrang moesten hebben. de wethouder er op dat er van proeP' in de week- zltten. Na een half jaar de bezwaren naar voren dat kan dan tegen die bekeken worden. Gras Toonden de meeste raadsleden zich ingenomen met het ter tafel gekomen plan, mevr. J. H. H. Gerdink was vlak tégen. Neem de jeugd in godsnaam het gras niet af. Daar is behoefte aan en niet aan betegelde vlakten en speelwerktuigen. Laat de kinderen op het gras voet ballen, laat ze met de voeten m de. vijver bengelen, laat ze op dc bestaan de helling steppen en sleetje glijden in de winter en géén tegeiplateaus! Een zandbak? Goed, maar 'n kleintje en op zij. De burgemeester kon met mevr. Gerdink meevoelen, maar de helling moet er uit. Het terrein moet omhoog wegens de waterstand. En er zal ge streefd worden om de jeugd een zo prettig mogelijke speelgelegenheld te geven. Drs. J. H. Simons, blij dat er ook aan de Fultonstraat speelgelegenheid komt, kwam met de suggestie om wanneer de huizen aan de Hogenban- weg afgebroken werden, ook daar speelgelegenheid te scheppen. De mo gelijkheid zal onderzocht worden, maar burg. Roelfsema gaf hem toch weinig hoop. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De Ge meenteraad heeft gisteravond besloten een jaarlijkse subsidie van 8.000 te verstrekken aan het Gewestelijk Or kest. Zuid-Holland in oprichting, waar; het West-Nederlands Symphonie Or- kest en het Zuid-Hollands Orkest in opgaan. Ook Leiden, Vlaardlngen en Dordrecht geven 8.000 subsidie; Delft, als standplaats 50.000. De pro vincie ƒ200.000, Roti er dam en Den Haag moeten nog een besluit nemen. Gouda heeft de subsidie geweigerd, uit geldgebrek. De Ver. van Neder landse Gemeenten onderzoekt de mo gelijkheid om kleine gemeenten nu In te schakelen voor een gezamenlijk be drag van 10.000. Zo heeft wethouder mevr. G. D. de Graaff verklaard. Wel werd gevraagd om enige ga- j rantie dat het Gewestelijk Orkest ook inderdaad beschikbaar komt voor koorbegeleiding en voor jeugd-concer- ten. De subsidiërende gemeenten zul len echter voorrang krijgen by het vaststellen van dc data voor het op treden. Het PSP-lid mevr. Blaauw eiste dat de wethouder zou protesteren tegen het feit dat de orkestleden beknibbeld worden op de sociale voorzieningen. De wethouder was daartoe niet be reid. Voor de musici is het Gewestelijk Orkest al een vooruitgang vergeleken by de oude op te heffen orkesten, die financieel een zorgelijk bestaan lei den, vond zy. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. De brid geclub „Schiedam West" organiseert met medewerking van de Schiedamse Gemeenschap in de komende vakan tiemaanden weer een bridge-instuif voor paren op donderdagavonden in zaal Tivoli. De eerste speelavond is 30 mei, de zevende en laatste op 11 juli. Om voor een prijs in aanmerking te komen moet men minstens vier avon den hebben gespeeld; de drie hoogste scores tellen. Men kan dus wel een keertje wegblijven. Inschrijven h ƒ2,- per paar aan de zaal. Inlichtingen §eeft de wedstrijdleider de heer W. eip, tel. 262784. (Van een onzer verslaggeters) SCHIEDAM, woensdag. De eerste zevenhonderd leerlingen van de vijfde- en zesde klassen van de zevenenveertig deelne mende lagere scholen hebben gisteren in de nabijheid van de Dom. Savioschool aan de Dr. Scliacpmansingel het praktische gedeelte van liet jeugdverkeers examen afgelegd. De andere ze venhonderd gegadigden voor het verkcersdiploma zullen morgen hun test afleggen. Om precies negen uur begon gistermorgen de eerste scholier aan het met allerlei extra hinder nissen opgevulde parcours, dat een lengte van ongeveer dertien honderd meter heeft. Over het algemeen waren de poli tieambtenaren dik tevreden over de verrichtingen van de leerlingen. De meesten behaalden met gemak de ver eiste 21 punten, terwijl anderen zelfs het parcours foutloos reden en daar door In totaal 28 punten in de wacht sleepten. Maar er waren natuurlijk ook uitzonderingen. Zoals de jongeman die op de eerste de beste hoek van de straat zo werd afgeleid door de aanwezigheid van een geïnteresseerd kijkend vriendin netje, dat hij prompt met zijn fiets m het grasveldje van de Burgemeester van Haarenlaan belandde. Hij trof het dat ter plekke geen controlerende po litieambtenaar aanwezig was, zodat hij zonder het meisje nog één blik waardig te gunnen zijn weg kon ver volgen. Er was ook een jongeman, die het verkoersexamen. meei zag als een soort „Tour de Nieuwland" en uit alle macht probeerde zyn eerder gestarte schoolmakkers in te halen. De hoofdagenten Duivenvoorde en Kruizinga hebben ongetwijfeld de meest prettige taak gehad. Zij beoor deelden bij het inmiddels befaamde „poortje" de juiste keuze van de rij richting. Twee rijrichtingen waren door ver schillende borden voortdurend ge blokkeerd. Het aanwezige blauwe bord met de witte flets leverde geen enkel bezwaar op. Moeilijker werd de keuze wanneer dit bord verdween en de gehele poort voor de fietsende cur sisten verboden was, Dit was voor de doorsnee scholier te moeilik. Behalve het meisje dat keurig met de flets aan de hand door het poortje liep, reden alle fietsers onverstoord door één van de „verboden" poortjes. Het is lastiger dan het lijkt, dat verk eersexamen! (Van onze economische redaktle) ROTTERDAM, dinsdag. Schepen, die wegens de stakingen in Frankrijk naar Rotterdam uitwijken, zullen in de Rotterdamse haven niet worden gelost. Daartoe is een afspraak gemaakt tussen de Nederlandse bond van ver voerpersoneel en de scheepvaart ver eniging zuid. Op het ogenblik bevindt zich een „afgeleid" schip in de Rotter damse haven. De „Penja" geladen met bananen. Gistermorgen werd een klein gedeelte van de lading gelost, maar gistermiddag werd het werk stilge legd. Ladingen, die dus gedeeltelijk voor Frankrijk waren bestemd. Geprobeerd wordt ook in Amster dam en Vlissingen een dergelijke overeenkomst met de werkgevers te sluiten. ti een onzer ven Foio, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Tel Z66720. Let op jutvte adres R18Ü in crème, licht- en donkerblauw en beige, v.a. 59.50 HERENMODE - HERENKLEDING - Kenmerk van goede smaak ORANJESTRAAT 21 - SCHIEDAM TELEFOON 268783 (ya> SCHIEDAMwoensdag. Ri nus van der Most, de eigenaar van café „de Anistelbronen de impressario van de vermaarde koeiestalheeft weer voor een uitbreiding van het Schiedamse uitgaansleven gezorgd. Nog deze iveek donderdag 30 mei zal hij de hooizoldervoor de wat meer bezadigde jeugd in gebruik stellen. Gesteund door het enorme suc ces van zijn sfeervolle koeiestal wil Van der Most proberen ook de oudere jeugd weer op te van gen. „Er zijn heel wat jongelui, die een jaar of twee geleden bij ons zijn gekomen en nu liever niet meer tot de „hippies" gerekend willen worden. Om hen te behou den ben ik dus naar een reële op lossing gaan zoeken", zegt Wil lem van der Most, Vooral op de weekend-avonden wordt de koeiestal bezocht door een rijke en wonderlijke mengelmoes van jongeren. Jongeren, die zich niet iede re avond in een danstent willen ver pozen, maar toch de gezelligheid ver kiezen. Men treft in de koeiestal altijd een geselecteerd gezelschap aan. „Maar er was wel behoefte aan een rustig hoekje, met een beetje muziek op de achtergrond. Het meest geschikt was hiervoor het zaaltje achter het café. Het lag aanvankelijk in de be doeling een trapje van de leeszaal naar de koeiestal te maken. Daarom kreeg het al gauw de titel van hooi zolder. Uiteindelijk ligt op een boer derij de hooizolder boven de koeiestal. Althans in de regel. En zover ik het nog weet. Want je mag best weten dat ik ook van boerenafkomst ben." En hij grapt: „Maar je kunt tenminste niet zeggen dat het op z'n janboere- fluitjes gaat. Uiteindelijk hebben we toch besloten geen trapje van de hooi zolder naar de koeiestal te maken. We willen het eoht gescheiden houden en alleen een ingang via het cafe maken." Rinus van der Most zit weer boordevol plannen. Hij probeert tot in de finesses duidelijk te maken, hoe het er allemaal uit zal gaan zien. Dank z(j een gezamenlijk ontwerp van Huub van Buren, Jan Wansing en Piet tian Slobbe w er binnen tteee weken m de voormalige leeszaal een uit grof vurenhout opgetrokken bar verrezen. Het barokkerig meubilair op de hooizolder is aangepast aan het in terieur van de koeiestal „Het heeft iets weg van een bar, maar we sluiten, gewoon op ca/é-töden", vervolgt hij. „De matglazen ramen zullen ook nog een beetje bygeuer/d moeten worden. Wij maken d&ar hij wijst nrtar één van de hoeken een zithoekje. Dat zal iets weg hebben van een prieel- idee". Van der Most hoopt dat er in de naaste omgeving van de Broersvest nog meer gelegenheid voor vertier zal komen. Je hebt in middelgrote steden overal zulke pleinen. En waarom dan in Schiedam niet? Het moet als 't ware één kringvorm zijn. Bij de ene d'r in en bij de andere d'r uit. Dan wordt het middelpunt van de stad qua uitgaansleven een grote trekpleister. En daar zou iedereen dan toch voor deel van hebben." SCHIEDAM, woensdag. Wegens zijn vertrek uit Schiedam is aan de heer H. W. Meihuizen door de Ge meenteraad eervol ontslag verleend als lid van de Commissie voor het Stedelijk Museum. In zijn plaats is tot lid van de Commissie benoemd de heer G. A. Verwey. Hij kreeg de voor keur van de Raad (met 19 stemmen), boven mevr. A. L. van Wely, die als eerste op de nominatie stond, doch 16 stemmen kreeg.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2