Ik werk alleen nog met vaste mensen9 'Tot je enkels in de smurrie' Jeugd van Groenoord verlangt veel meer A. F. de Bruine: 'van onrust is niets te bespeuren' KOPPELBAAS PIENDRIK WILLEM PETERS (27): Duivenvlucht PV 'De Vrijheid' SVV start met training SCHIEDAM Bokhorst SCHIEDAM Een waarschuwing aan het buitenhek róoop# Lichamelijk letselJ door Wim Ammerlaan en Theo de Jong Foto's Kees en Peter Molkenboer Welvaren Voorschriften Jongetje drie uur spoorloos Enterprise donderdag tegen HUSET, voor Rijnmond-bedrijfs voetbalcompetitie Man valt van fiets Wethouder opent jeugdvierdaagse Speciale aanbieding TRAPAUTO m DRIEWIELER19,75 KOERIERSTERS dinsdag 16 juli 1968 - pagina een groot risico Vier dagen nadat de Panamese tanker „Agua Clara" in Schie dam ontplof te, zijn één dode, vijf vermisten en zeven, zwaar ge wonden de voorlopige cijfers, die Tankercleanings directeur A. F de Bruine met zorg vervullen. Int het dlrectlevorliJljf, waar do wind door de gebroken mlten vrg doorwaaien heeft, antwoordt hU ver moeid. maar bereidwillig op de vraag naar con mogelUke oorzaak: „Er zü» verschillende oorzaken mogelijk. liet U echter niet adequaat om die le gaan afstropen om dan ten slotte écu oorzaak over to houden, daar kun Je nooit op af gaan. Dat de ontploffing niet het gevolg Is geweest van een menselijke vergissing, is vrUwel zeker. Het begin van de explosie is ontstaan In een tank aan bakboordzijde, waarin zich geen mensen ophielden." Terwijl «rechercheurs van de Schio- damse politie bullen tussen de wrak stukken v-an hot vernielde midden schip naar «de vermisten dreggen, zegt directeur De Bruine over de stemming onder de classificeerders: „Natuurlijk had men ma de ontploffing de schrik da ruig in de benen on dan zegt men al gauw, dat men cr miat meer aan be gint en niet meer in een tanker af daalt, msar de mensen zijn zich hier bewust van hot risico.cn ze nemen het. Nee. over onrust is niets te be speuren, Wc hebben in de afgelopen dagen gewoon weer met dezelfde ploegen gewerkt," Do classificeerders zijn op het terrein van Tankercleaning iNV gebonden san stringente veilig heidsvoorschriften, Sommigen werken echter niet langer dan een paar uur of een paar nachten. Zijn ze dan vol' doende geïnstrueerd met die voor schriften? Directeur De Bruine: „Overal in ons bedrijf hangen grote borden met daar op de veiligheiidsvoorschriften. Die kan iedereen lezen." Ook de buitenlanders? De voor schriften staan alleen in hot Neder lands op de borden. De Bruine: „Ja, die teksten staan in het Nederlands, maar bij iedere ploeg werkers hoort een baas, die de voor schriften goed kemt," y- TANKERCLEANING N.V. IS NIET;, AANSPRAKELIJK VOOR I YAN'.NIET TOT HUN PERSONEEL BEHORENDE PERSONEN. NOCH VOOR SCHADE AAN NIET 'All HUN BEHORENDE VOORWERnENf EN'GÓEDEREN Tankercleanings directeur A. F. de Bruïne: voorschriften niet wijzigen vergissing. De hoer Dc Bruïne zegt daarvan: „Maar dan ga je je natuur lijk meteen afvragen hoever zo'n be drijf dan buiten hot woongebied zou moeten liggen. Wij werken hier wel aan de rand van Sehieriam-zuld, maar afgezien van de flatgebouwen aan de Maasboulevard liggen we toch nog een heel stuk uit de buurt van het ei genlijke woongebied' Wanneer dc gemeenteraad van Schiedam zou besluiten dat het bedrijf moet verdwijnen, wat zou er dan ge beuren en is Tankercleaning daar op voorbereid? De Bruïne: ,,Ik geloof niet, dat dit ongeluk daartoe aanJeiddn^j kan zijn. We houden ons daar ook niet zo mee bezig. Ja natuurlijk, als de gemeente raad zo'n beslissing zou nemen, wie zijn wij dan wel dat we daaraan geen gevolg behoeven te geven, Maar dat is zo'n uitvoerige procedure en boven dien geloof Ik cr ook niet zo erg in, el Herzien moet Ik eerlijk bekennen, dat we er hier wel over gesproken hebben". ,.Ja, ze noemen mij 'n koppel haas. Vanaf '63 doe ik dit werk. Op topdagen leen ik wel zo'n 80 man uit aan tankcleaning- en havenbedrijven. Of liever ge zegd leende, want ik ben er pas mee gekapt. Ik heb er m'n buik vol van. Ik lieb nu alleen nog vaste mensen in dienst". Hendrik Willem Peters (27) is eigenaar van een van de vele „uitleenbedrijven" in Rotter dam en omgeving. Met drie ei gen Volkswagenbusjes vervoert- hij al naar gelang de behoefte classificeerders, schoonmakers en oliewerkers naar schepen die behandeld moeten worden. Na vijf jaar is hij „overgestapt naar werken met vaste mensen. Ik Naar aanleiding van de overeen komstige ontploffing van de Noorse 1 tanker „Rona Star", waarbij in juni '65 zestien doden vielen, heefl Tan kercleaning NV de veiligheidsvoor schriften wel herzien, maar niet ge wijzigd. Is de tramp met de Banamees aanleiding geweest om veranderingen aan ,te brengen? De Brume: „Nee. «do voorschriften zijn goed. Er zal «iets gewijzigd wor den. Je weet nu eenmaal, dat je in een bedrijf als hei onze aLtijsd mat een groot risico moet werken. Daar ont kom je met aan. Je mo&t alleen pro beren om de zaak :;o veilig mogelijk te houden, en daarin voorzien onze maat regelen. Helemaal zeker ben je na tuurlijk «nooit, Je kunt het risicovrije alleen maar benaderen." De verzekering van classificeerders laat vaak te wensen over. Vooral de onderaannemers (de „koppelbazen") zouden nogal eens in gebreke blijven door hun arbeiders per nacht een tientje meer te betalen op voorwaarde dat hij ze «ndet hoeft te verzekeren. De heer De Bruïne zegt daarvan: „Wij dringen er bij de onderaannemers al tijd op aan om de mensen te verzeke ren, maar controle kunnen we daar niet op uitoefenen. Ten slotte geven wij de onderaannemers de opdracht om ons een bepaald aantal mannen te leveren, ja, en welke overeenkomst die onderaannemer mat zijn mensen heeft, dat gaat eigenlijk buiten ons om. Wij werken in ons bedrijf echter met drie zeer bona fide Rotterdamse onderaannemers, die me.t goed perso neel komen." Maar de omgekomen Turk verbleef illegaal In Nederland, had geen werk vergunning. De Bruïne: „Dat hij illegaal in het land verbleef bleek pas, nadat hij was gevonden", „De mensen, die bij ons in vaste dienst zijn, hebben we voor honderd procent verzekerd. Die zijn volkomen gedekt", aldus de heer de Bruïne. De onoverzichtelijk grote materiële schade, die de ontploffing bij Tanker cleaning en in de omgeving hoeft ver oorzaakt, gaat nog wat langs hem heen. Over de slachtoffers zegt hij plotseling bewogen: „Ik wens u niet toe, dat u ooit hetzelfde gevoel zult kennen als er nu in mijn hart omgaat. Wij zijn dan wc! niet verantwoorde lijk voor die mensen, toch trek ik het me vreselijk jan". Drie classificeerders, wach tend op werk, voor het Centraal Station in Rotterdam: „Je ver dient veertig gulden per nacht van 's avonds 7 tot 's morgens 7. Soms ook wel 'ns wat meer, maar je weet nooit zeker of er werk voor je is. Je moet altijd maar afwachten. Er komen hier regelmatig dezelfde koppelba zen die mensen zoeken". Angstvallig hun namen verzwij gend wordt er wat verteld over het werk in de tanks van ©Iieschcpcn; „Je staat in het stikkcdonkcr. Aan dat kleine lampje heb jc ook niot veel. Ën dan moet je die crude met zaagsel doorelkaar scheppen. Dan is het makkeMjer weg te werken. Je staat tot je enkels in de smurrie. Al is een tank ontgast mag er toch niet gerookt worden. Wanner je name lijk in die blubber gaat roeren komt er toch weer gas vrij. Maar je moet cr maar één bij hebben die wel rookt en je bent er geweest. Om de paar uur mag je boven aan dek luchthappen. Achter de pijp mag je wel 'n sigaretje roken. Daar is het toegestaan". Twee classificeerders hebben een lange staat van dienst de een 8 jaar, de ander 25 jaar. De laatste zegt: „Ik ben eerst voorman van Junius geweest en daarna bij Unltas. De afgelopen week heb ik vijf dagen en drie nachten achter el kaar gewerkt. Dan maak je een mooie hand met geld: 350 gulden! Een verwaarloosde man van een jaar of dertig trekt zijn broekspijp op: „Die olievlekken krijg je bijna niet van je benen. Ik ben drie keer onder de douche geweest maar het blijft zitten. Ik kom uit Arnhem, Na mijn scheiding gaan drinken en zo doende hier terecht gekomen". Laat dan een foto zien van een vrolijk echtpaar op de Amsterdamse Dam: in beter tijden genomen: „Ik zat toen in de autohandel. Toen het fout ging met m'n vrouw kwam ik naar Rot terdam. Vorige week heb ik voor het eerst op 'n tanker gewerkt. Dat is ook ge lijk dc laatste keer geweest. Als je een keer in zo'n tank hebt gezeten, wil Je het nooit meer Koppelbaas W. H. Peters: heb er m'n buik vol van heb nu 22 man timmerlui, bankwerkers en elektriciens". Om een indruk tc geven van de bedragen waarmee gewerkt wordt, zegt Peters; „Deze weck betaalde ik 1500 gulden aan het GAK (Gexneeti- schappclijk Administratie Kantoor) en deze maand heb ik vijfduizend gulden aan sociale lasten afgedra gen". De werkzaamheden van 'n koppel baas. Peters: .",Ik had een vaste kern van mensen die ik kon bellen. Was er meer werk dan ging ik naar het Centraal Station. Daar hangen altijd wel mensen rond die werk zoekm. Jé hebt dagen dat je er tien nodig hebt, soms ook dertig. Wie dat zijn? Meestal mensen met financiële moeilijkheden. Zijn gescheiden cn willen niet weten hoe hoog hun in komen is, of hebben bepaalde dingen achter de rug waardoor er bij een vaste baas beslag op hun loon wordt gelegd. Buitenlanders? Ja, ook. Veel Turken, Marokkanen en Spanjaar den". Dan plotseling erg fel: „Daar wil ik nooit meer mee werken, 't Is alle maal geteisem. Dat is voor mij ook de aanleiding geweest om met die lui te stoppen. Ze belazeren je waar je bij staat. Ik heb erg slechte erva ringen met ze gehad. Ik heb er uren voor op het politiebureau gezeten. Ik had ze aangenomen en toen bleek dat ze valse namen hadden opgege ven. Later bleek ook nog dat ze geen verblijfsvergunning hadden. Of wel een verblijfsvergunning en geen werkvergunning. Ais je zegt „je kunt er 'n knaak, bijverdienen" ver staan ze je wel, en als er op een tan ker 'n bord hangt met „verboden te rok ;~i" erop in drie taleai, kummen ze het plotseling niet lezen. Zeg je er wat van dan pakken ze een mop Vergissing Vlak na de ramp met de „Rona Star" en ook nu weer vraagt men zich af of de vestiging van Tankercleaning aan de rand van een, woonwijk wel verantwoord is en niét eerder moet worden gezien als een planologische Classificeerders, wachtend op werk voor het Centraal Sta tlon. ijzer of kun je 'n mes tussen je rib ben krijgen". Het uitleenbedrijf heeft kennelijk aan Peters' stoffelijk welvaren flink bijgedragen. Zyn woning aan de Burgemeester Roosstraat wordt ge moderniseerd, terwijl hij aan beide polsen en handen veel gouden siera den draagt. Peters, over zijn ervaringen met buitenlandse werknemers: „Pas ge leden nog bij Wilton Fijenoord mocht er ook niet gerookt worden. Ik had 'h Turk: die het toch deed. Toen ik het hem vertelde liep ie stomweg van boord. En dan willen ze toch de hele dag uitbetaald heb ben, Bovendien word ik verantwoor delijk gesteld". De verdiensten. Ex-instrumentmaker Peters: „De lonen lopen uiteen. Overdag is het bruto uurloon 3,80 s nachts komt daar de helft bij.' Dan wordt het dus 5,70 per uur. In een nacht van 7 uur 's avonds tot 7 uur 's morgens kan dit werk zo'n zes tientjes opleveren. Welk werk? Het wegscheppen van de ,;crude oil" ruwe olie van cïe bodem van. de tanks. Vroeger stond er, als zo'n schip binnenkwam anderhalve meter „crude" In. Tegenwoordig is dat door hat beitere leegzuigen nog maar een paar centimeter. Die ruwe olie wordt mat zaagsel vermengd en opgeschept. De tankwanden worden met gloei end heet water schoongemaakt. Er wordt dan een draaiende slang in de tank neergelaten die onder druk de wanden schoonspuit Het opzoeken van de losse werk krachten Het ronselen nou dan kun je je eigen keus maken. Meestal ging ik naar het Centraal Station. Daar staan zo op werk te wachten. Ik neem ook weer niet ie dereen die er ataat. Ik neem bij voorbeeld geen mensen die alcohol hebben gebruikt of jongens beneden de leeftijd, Maar je weet nooit zeker of ze hun eigen naam opgeven. On langs had ik er een die bij Havenbe drijf Vlaardingen-Oost werkte. Bij mij noemde hij zich Mohammed, bij een andere koppelbaas All on toen ie voor een aambeien-operatie naar het ziekenhuis moest gaf hij wéér een andere naam op. Hij meldde zich ook niet ziek bij mij, Later kreeg ik van het ziekenhuis een tele foontje waarom de rekening niet werd betaald. Ik wist niet eens dat hij ziek was geweest." Koppelbaas Peters vertelt dan aan welke vooraohrlften hij zich moet houden: „Het vermelden van de Juiste naam, het laten invullen van een werk nemers ver klaring en het zorgdragen voor verzekering cn het betalen van de sociale lasten." De gang van zaken ik ga met m'n mensen in het busje naar dé klant. Daar verkleden ze zich op de werf. Tijdens het werk is cr om dc paar uur pauze, 's morgens vroeg, als alles klaar is, krijgen ze hun geld uitbetaald. Ja. contant in het hand je". „Nu ik alleen vaste mensen in dienst heb. krijgen ze het normale cao-loon. dat iedere baas betaalt. De eisen die aan een koppelbaas worden gesteld? Jc hebt geen vesti gingsvergunning nodig. Wel in- schrijfnummers bij het GAK en bij de Raad voor de Arbeid, Officieel heet mijn zaak een uitleenbedrijf. De regering is nu wel tégen de kop pelbazen, maar ze 'krijgen ons er niet uit. Mijn verdiensten nee, die hoeft niemand te weten," Er wordt in de Rotterdamse haven neergekeken op classificeerders. Peters: „Ze worden inderdaad met de nek aangekeken. Maar ze maken het er zelf naar. Ze drinken ie veel, liggen op straat hun roes uit te sla pen. Tankcleaning-werk .is ver schrikkelijk vies. Al zou ik honderd gulden per nacht verdienen, ze zouden mij zo'n tank niet in krijgen". De Schiedam» postduivenvereniging „De Vrijheid" hield het «toelopen weekeinde de JLiöts» vlucht oude dulvon Vanuit Bange- tac, over eon afstand van 350 kilometer. De duiven werden gelost om 13.00 uur; het einde van dit concours was zaterdag even eens om 13.00 uur -De eerste tien prijzen gingen naar I. AH:outsma 2. S 6., 7 A. .Pronk 3. W .Hooit 8 .M. vd..'Steen 0. A. Vd. BCrg. De uitslag van de vlucht voor duiven broed 68 van uit St. Kath. Wavre over 85 kilometer 1-35-CS M. Rink. 2. 15. J, dc Witt 3-26-42-04, J. vxi W-Srjdt 4-8 H. Fut 5-23- 88-Dt'i'H, J. W. Blom 7-85. Joh. Chirsten. 8-30-100-118-133, W. v.d. Windt 9-41-70, W, wijnsteker i0-13-40-60-10ö. A. Houtsma 11- 27-43-58 J. Westerhalt 12-33, H, Hagen 14 MC, A. Kauwenberg 16-17-37-03, M. Putten 18-38-110-123-129-137-144. O. Lena 10-80-82- 116. H. TJadcn 20-38-6-67-71-74-70-79-87-95 Jon Doejaaren. 21-0-93-21Q7-W9-418. 3Vt. stuurt 22-C3-43; J. Duymel 24-25-72; M. v.d. Steen 8. C Koogje, 29-31 *4ó-öfi-90-93. P. Vetilinde. 34-38-130-139 P. Pols. 44-135 J. Poulussen. 47. C. Bobart 49. J, Verhaal 50- 132. M. de Roo. 51-73. G. Seholte. 53-57-M. de jong. 59-83-4. J. Rost. 64-106-125-327- 128-135-147. A. v,d. Berg. 70 J. Bakker. 78. W. Koos 81-223-1407, KazorVbroot. 8C-8D- 08-142-143 J. Hoofd. 94 W. Rossen. 110 Bo- degom 1011-403-441-149 M. Potter 138-146 Holleman. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De drieja rige Harold uit de Mariaatraat heeft zijn ouders gisteren drie uur lang in het onzekere gehouden wat betreft zijn verblijfplaats. De ouders, die de politie hiervan op de hoogte stelden, vonden echter na drie uur hun zoontje spelend op de speelplaats nabij de Vlaardingerdijk. (Van een onzer verslaggevers) SCRIBDAM, dinsdag. Enterprise, de kampioen van de Schiedamse ABC-eompetitic, zal meedoen aan de Rij nmond-bedrij fsvoetbalcompetitie. In -x'.eze competitie zuilen tevens van de partij zijn: KUSET (Maassluis), ENCK (Vlaardingen), Borsje on Buis man (Rotterdam). Op het terrein van SVDPW zal En terprise donderdag aanstaande als eerste tegenstander ontmoeten het Maassluise HUSET. De wedstrijd be gint om zeven uur en zal worae ge leld door scheidsrechter Lou vai. Ha vens. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De 62-jari- ge P. C. kwam gisteren op de Lange Nieuwstraat met zijn fiets te vallen, doordat de 22-jarige kelner A, -O. plotseling het portier van zijn wagen opende. De fietser, die juist op dat moment de auto passeerde, viel op de straat en moest met borstklachten en een pijnlijk rechterbeen door de GG' en GD ter plaatse worden behandeld. Drie koeien en een stier op de Rijksweg (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De politie heeft gisteren een jacht geopend op drie koeien en een stier, die zich toe gang hadden verschaft op rijksweg 20, nabij de Parkweg. Uiteindelijk slaag den de politieambtenaren er in de dieren veilig naar een dichtbij'zijnd weiland te lakken. Controle Horvathweg (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Op de Ho- vathweg heeft de politie" gisteren en kele uren controle gehouden met be hulp van de -Gadsometer. In toaal werden er dertien automobilisten be keurd. De hoogste snelheid was 78 km per uur. Op de Prins Hendrikweg in Hoek van Holland botsten gisteren een bromfiets en een auto tegen elkaar. De bromfietser, de 44-jarige A. Buying werd met hoofd- been- en heupletsel naar het ziekenhuis ge bracht. (Van eon onzer verslaggevers} L; SCHIEDAM, dinsdag De jeugd van Groenoord verlangt meer bij een sloot spelen, waar ze in kunnen vallen. Ze willen niet meer in het zand spelen, waar ze zich kunnen snijden aan glas. Ze willen niet meer spelen in de na- bijheiS van een rijweg, omdat liet daar veel te gevaarlek is." Het orgaan van de wijkverëhi- ging Groenoord heeft met mede werking van enkele schoolhoof den de jeugd van Groenoord aan het woord gelaten. De kinderen moesten opstellen maken, niet wetende dat deze bestemd waren voor het maandblad Groenoord- akkoorden. Hierdoor werd vér meden, dat de kinderen hun spontaniteit in het opstel zouden verliezen. In de 130 gemaakte opstellen wer den verschillende noodsignalen gege ven: ic weinig spcclgolegenhe'.d, kJim- rekken, zandbakken en viswater. Bo vendien beseften velen, dat dc speel se legcnheid-van-nu veel tc gevaarlijk is. Een van de redacteuren van het maandblad Groenoordakkoorden heeft dc verlangens van de kinderen In één artikel verwerkt. Naar aanleiding van deze verlangens heeft hij de ouders aangespoord', of liever gezegd ver plicht gesteld nieuwe mogelijkheden voor de jeugd te onderzoeken. Hij zegt ook dit: „Op het terrein van de reereatio voor de jeugd is ook een taak voor. hot bestuur van deze wijkvereniglng weggelegd. Er zijn al veel dingen gedaan, te weten verschil lende zo geheten „gez .gheidsvereni gingen". inclusief conditietraining etc. Maar het is steeds voor de ouderen. Wil deze vereniging, levensvatbaar blijven, dan moet er meer voor de jeugd gedaan worden. Op het ogenblik zijn er In Groenoord te weinig speel weiden, klimrekken cn zandbakken in verhouding tot het aantal kinderen, dat in deze wijk woonachtig is. Kin deren verlangen een plaats, waa1; .ze hun creatieve vermogens kunnen 'bot vieren, zonder de klaagzangen van mensen, die bang zijn dat er een bal tegen de garagedeur of auto wordt ge schopt. De kinderen dienen een stuk grond met zand te krijgen, oude bouwmaterialen, planken, stenen, etc. Maar stop de jeugd niet in een keurs lijf van een parkeerruimte. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. SW zal vanavond weer onder leiding van Ri- nus Gosens met de training beginnen. Uitsluitend voorlopig alleen de kern ploeg, bestaande uit contractspelers. "Vermoedelijk zal één van dc vier nieuw aangetrokken spelers., Aad Koudijzer, vanwege vakantie niet aanwezig zijn. ROTTERDAM, manndae. Wet- houder Langerak zal op maandag 29 juli, 's avonds om half acht, op het CVV-terreln aan de Groene Kruisweg het openingsceremonieel verrichten voor de jeugdvierdaagse die tot cn met 2 augustus zal duren. De plechtigheid wordt muzikaal op geluisterd door het jeugdkorps van Rotterdam-zuid. het tamboer- en trompetterkorps van de speeltuinver eniging Afrikaanderpleln en de jeugd drumband van de harmonie St. Mi chael. De jeugdvierdaagse omvat oen ha vendag, waarbij de wandelingen on derbroken zuilen worden door een rondvaart door de haven, een pólder- wandeüng, een wandeling naar een onbekend doel en een wandeling naar de diergaarde Blijdorp. Aan het wandel festijn kunnen kin deren deelnemen in de leeftijd van 8 tot en met 16 jaar. Ruime sortering poppen met extra lang haar GROENELAAN 36 - HOOPSI.'RAAT 34 Zoekt u een goede bijverdienste? Bent u goed bespraakt? Wilt u IC,— per uur bijverdienen. Bel" danL tel. 268798 of 265205 tussen 1 en 5 uur. Personeel gevraagd 1 Foto, film en projectie De Schiedammer (Het Rottcr- Pasfoto's klaar terwijl u wacht. Foto van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Tel, 286720. Let op Juiste adres. R180 zorgers(aters) speciaal voor de zomermaanden. Aanmelden: Hoogstraat 78, Schiedam, tel. 297279. 's Avonds na 7 uur tel. J 55 960. R028 Ëii

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2