B3SB 321 <!nwr.'jiiïïji üp JBÊÊlÊk m MISSIONARIS VOND NOPPENSTEEN UIT Spido overweegt aankoop Russische draag vleugelboot ROTTERDAM RIJNMOND Baksteen door Bert van Polen Tegenstand Bekendheid SLXEDRECIIT IN SFEER TELEVISIE ZESKAMP V akantieprogr anima Winst Stmycken steeg 38 procent HEEFT ZE... opruiming y/ji s-.v 44^5- MISS TOUR VAN DRIE - 1968 mm Bakkenzuiger Ardea' volgende week te water Gecombineerde containerdienst op Bazel vanuit R'dam en A'dam zuiver scheerwol S0 Zeeuwsche confectie naar België om langere leerplicht Leven werd in mei nauwelijks duurder pag. 4 - donderdag 18 juli 1968 De pater speelt I met blokken yjMijn monsterkoffertje". Pater Piet Meyer (56) grijnst voorzichtig. Nog voor zichtiger haalt hij de modellen van zijn noppensteen uit het koffertje. f Hy gaat op de knieën zitten. Hij zegt; ,Hct is zo simpel. Iedere ne ger kan nu een huis maken. Toen ik .bij het Bouwcentrum kwam, zeiden ze: daar lopen \vy nu al jaren naar te zoeken en u legt het zomaar op tafel." En dat allemaal dank zij die plastic legosteentjes die hem op het idee brachten voor de noppensteen, hè? Hij glimlacht. Hij pakt de ste nen, vlijt ze op en tegen elkaar. Heel precies. Zo bouwt h(j een dubbel muurtje op de vloer van zijn huls aan Rot terdams Oranjeboomstraat. Zo gaat hU het over enige maanden ook voor de negers van Malawi doen. Pater. Meyer, missionaris-met -ver lof in deze Afrikaanse Staat, haait nu een rapport van het Bouwcentrum over zijn. uitvinding te voorschijn. Na een onderzoek dat vijfduizend gulden kostte, oordeelden de inge nieurs «van het Bouwcentrum: „De noppensteen is bruikbaar als gnonidmateriaal voor muurconstruc ties die eenvoudig, 6nel cn zonder speciaal vakmanschap kunnen wor den gebouwd en die duurzaam sta biel zijn". Ideaal dus voor de Afrikanen. Pa ter Meyer Jacht bescheiden als ;k zeg dat heel Afrika «nu over twintig jaar misschien me* zijn stenen Is be dekt. Hij zegt: „Ja, want «hoe gaa; cat. Hier wil iemand ook oen auto als zijn buur man or een voor de deur heeft «taan. Mot een neger is het ne; 20. Bij hem gaat hot straks misschien om een huis. Want «de negers het zijn dc- zélfde mensen als wij". Nu, vlak voor het einde van zijn verlof probeert de pater geld ite krij gen voor de aankoop van steenper- Een. Terug in Malawi zal hij «de ne gers laten zden hoe ze met deze ma chines van leem stenen kunnen maken. En. hij zal ze laten zien hoe ze huizen kunnen bouwen. Meer niet wamt: „Het leggen van «eieren moet je aan de kip overlaten. Je' mag ze een injedtie geven maar meer niet". En daarmee heeft hij meteen zijn definitie van ontwikkelingshulp ge geven. Meer wal hij or liever piot over zeggen. Wèl nog dat een bankier onlangs tegen «hem zei dat hij -de enige is die wezenlijk aan. ontwikkelingshulp doet. En dit nog: ontwikkelingshulp bestaat niet uit het inpompen van geld en mensen; belangrijk is de ne gers een volwaardig menselijk be staan te geven. Voor de rest doet hij er het zwij gen toe. Goed dan, terug naaT de noppensteen. Hij kwam er dus op dank zij dat kinderspeelgoed, die 3e- gosteenltjes. TTAD hij d«e altijd bij zieh om aan de. Jiegerkirededtjes te geven?. Welnee, zegt de pater, ze zijn ge makkelijk als je iets moet bouwen; kun je zian hoe het worden gaat. Hij zegt: we de consequenties niet overzien. Vervolgens ging hij naar het Bouw centrum en dat was meteen enthou siast. De uitvinding van de pater kreeg in kleine kring bekendheid met als - gevolg «dat twee jongeren, Andre Stolp en Marike Schuurkogel een actiecomité oprichten, Het wil vijf tigduizend. gulden bij elkaar zien te krijgen. Pater Meyer brengt nu een hancl naar de keel en zegt mat lichte wal ging: „Hat bedelen staat je langzamer hand tot in je keel. De mees-te mensen denken «dat je het graag doet maar dat is niet zo, Tenslotite kom je voor vakan-tae naar Nederland. Een soldaat die voor een tijdje van het front terugkomt, gaat toch ook geen Kogels maken? Maar vroeger moes ten wij altijd zelf voor onze aanvals wapens zorgen. Je bedeLde je hele verlof door." (Dat bedelen zit hem intussen nog wel een beetje In hotrbloed wan«t na het afscheid roept hij mij na: Weet u mijn gironummer? 320072. Zet u dat een beat je groot in de krarut?") We praten over de missie en de pater vertelt dat de bisschop en enkele van zijn collega's vooral in het begin zeer afwijzend tegenover 7.1'jn actie hebben gestaan. HU zegt: „De bisschop maakte een keer een rondreis door het bisdom. Zowel op de heen- als de terugreis kwam hij langs mijn post. De eerste keer praatte hij er niét over hoewel hij er vanaf moes', weten. Toen hij verder reiscle ben ik snel aan een kerk be gonnen. Op de terugreis zag hij het resultaat en gaf toen plotseling op dracht verder te bouwen. „Maar dat beviel me helemaal niet. Want ik was provisorisch be gonnen en bovendien za«ten er nog fouten aan die noppensteen. Toch moest ik vorder bouwen. ,.ALs hot aan mU had gelegen had ik he'. niet gedaan. Want wa'. hebben die negers aan prachtige kerken? Hebben ze ««iet veel meer aan drie scholen? PATER MEYER (56): „iedere neger in Malavi kan nu op de Afrikaanse wijze een huis houwen". „In Malawi worden miljoenen bakstenen gemaakt. Zelf gebruiken de negers zc niet., ze worden geëx porteerd. Dat is wel een beetje vreemd want dingen als deuren, ramen en golf ijzeren platen hebben ze wel van ons overgenomen. „De baksiteen. bleef een vreemd element voor ze. Ze bleven lrem, bamboe en boompje» gebruiker, voor huttenbouw. Ook voor scnoolltjes en voor. de huizen van onderwijzers. Maar de bouw daarvan duurde ze te lang en halfweg stopten ze ermee. „Ik ben toen «gaan denken. Het moést snel gaan, goedkoop zijn en stabiel, Ik ben gaan knutselen met die legosteeratjes. Zoals vaker. En opeens had ik het. „Ik ontdekte dat je met ddt model muren kuut .bouwen op de Afrikaan se manier. Dat is belangrijk. Want je moet het Afrikaans laten.' Anders beginnen ze er niet «aan. „Mijn systeem gaf ze de gelegen heid leem en bamboe ite blijven ge bruiken. De holtes «tussen de stenen kunnen ermee worden gevuld. „Dat vullen van het geraamte is altijd een happening voor de Afrika nen geweest. Een sociale gebeurte nis. Het wordit gedaan door vrienden van het bruidspaar. Na afloop moet dat paar hen fêteren met bier of een maaltijd. „Maar,goed, dat was dus één ding. Een ander ding was het speelse ele ment. De innerlijke tegenstand die ze tegen stenen hebben, wordt door die speelsheid bü het bouwen over- „Toen ik anderhalf jaar geleden voor ziekteverlof naar Nederland ging, was alles nog in een experi menteel stadium. Sinds die tijd is mijn werk overgenomen door een Amerikaanse vrijwilliger. Onlangs heeft hij geschreven dat hij nu vrij wel klaar is." Zo komt het dat pater Meyer po pelt terug te gaan naar Malawi, Maar «niet me* lege handen. Hij wij enkele steenpersen meenemen. Daarvoor is ge id nodig. T-TIJ heeft in zijn verlof niet stilge- AJ- zeten. Hij is naar buitenlandse zaken geweest maar die verwees naar de Novib. Maar de Novib zei: als we één keer iets geven kunnen TK sprak eens een Afrikaan. Hij -1 zei: ja. maar hebt u dat niet voor u zelf gedaan? Nu we onafhan kelijk zijn, willen we wel eens zien of u het nog steeds voor 011s doet. „Ja, mijn meeste collega's zijn meer voor de kerk dan dat ze sociaal voelend zijn. Ik had tegenstand. Maar dal is misschien wel goed ge weest. Alles moei tegenstand heb ben. Als die er niet was geweest, had ik misschien niet doorgezet. „Nu wil ik met dit plan het ge zicht van de kerk redden. Zodat de Afrikanen zeggen: het huls dat die missionaris bouwt, is niet voor de kerk maar voor ons." „Ik ben cr zeker van dat de Afri kanen hulzen met deze stenen gaan bouwen. Want huizen vormen weer een hogere trap van beschaving. En dat willen ze." „Ze hebben een bezeten gevoel niet voor ons Europeanen onder te doen. Iemand die kans ziet van een zwarte huid een witte te maken is geweldig. Zowel figuurlijk als letter lijk." „Als straks na de proefnemingen alles goed gaat, geef ik de hele rat- teplan aan de regering van Malawi en niet aan de kerk. Want het gaai om het land." „We moeten veel meer voor het volk doen. Geen kerken maar hospi- taalljes en schooltjes. Geen hutten maar huizen." „Een Afrikaan zei een keer tegen me: dan krijgt u christenen 2onder dat u er iets voor hoeft te doen." Hij lacht. SLIEDRECHT, donderdag Sledrecht staat op het ogenblik in het teken van een enthou siaste televisie-zeskampsfeer. Het fraaie Burgemeester Win- klerplein wordt het toernooi- veld, waar zaterdagavond be slist zal worden, welke twee Belgische steden en welke twee Nederlandse elkaar in de halve finale op 3 augustus zul len ontmoeten. Het belooft een spannende kamp te worden; momenteel wordt er hard gewerkt aan de voorbereidingen. Een tribune met 2400 zitplaatsen wordt op het plein opgeslagen. Di verse grote stellages zijn er nodig voor de „proeven" die moeten -wor- den afgelegd. Personeel van een speciale N.T.S. technische trein stelt er de apparatuur op. Voordat zaterdagavond de kannp be gint, is er ojrfL. een officiële ont vangst van de gemeentebesturen der deelnemende steden in het raadhuis van Sliedrecht. Op vrijdagavond worden de teams etc. om 10 uur ontvangen in een grote salonboot, die in de Stedrechtse ha ven ligplaats zal nemen. Gedurende itwee uur zal er prettige onderlinge conversatie zijn, waartoe zeker aanleiding is na de vijf spor tieve toernooi®, die reeds hebben plaatsgevonden in de andere vijf plaatsen. Vrijdagavond ear zaterdagmorgen zal er op 'het plein druk gerepeteerd ■wooden, door het personeel van de (technische dienst en de verschillen- de teams. ROTTERDAM, De Rotterdamse Stich ting voor de Lichamelijke Opvoeding orga niseert het volgende programma; Inlichtin gen NEN-gebouw kamer 370, C ooisingel 6, Rotterdam-d, tel. lfl«lS80. toestel 425. VRIJDAG 19 JULI 3.0017.00 uur: Jeugdland. Wcstzecdiik 149. Energlehtti, 10,00 uur: Jeugdvariété Mr. Jarmo, SV Pen- drecht II cn III. Herklngcnstront. 10.00 uur: Poppenspel A. Mojel, SV Char- lols, Cnmissestngcl. 14.00 uur: Poppenspel J. Netlssen. SV Hey- plaat, Ecmhavenwcg, WDO uu«r: Jeugdvrerlété M/r. Janno, Castag- net. Larixlnan 200. 14.00 uur: Poppenspel A. Mojcl. SV »t Wes ten. Spaanaeweg. ACTIVITEITEN IN DE WIJK Lombar (li jen: fl.00 uur: Bustocht naar de Efteling, vertr. B. de Haanweg, 5.25. Ovcrschlc: 10.00 uur: Tentenbouw, met eigen materiaal. SV Levenslust. (Van onze economische redactie) ROTTERDAM, donderdag, De winst van de N.V, Struycken en Co (staal) «te Rotterdam is verleden jaar ruim 38 procent gestegen van 491.100 tot 678.500, aldus het jaar verslag. Voorgesteld wordt het divi dend te verhogen van 24 procent tot 27 procent, aldus het jaarverslag. „De winst in de eerste drie maan den van dit jaar is ongeveer gelijk aan die over dezelfde periode van het vorige jaar, dit ondanks hot wegvallen van de baten uit de huizenverkoop", schrijft directeur M. A. E. Mendes de Leon in het verslag. De orderporte feuille is groter dan vorig jaar. Wat betreft de deelnemingen wordt opgemerkt dat INVEm ook in 1068 een aantal belangrijke contracten tot uitlevering brengt. De resultaten van de Verenigde Staalhandel over het eerste kwartaal waren hoger dan die over het eerste kwartaal 1967. „Ook de omzet vertoonde een verheugende stijging", wordt gezegd. De vooruit zichten voor Eurostaai blijven onze ker. ADVERTENTIE 1928 - 1968 40 jaar bandcnspecialisf voor de man die van banden weet CENTRUM: Schietbaanstraat 7abc tel. 251234 WEST: Bcttoweg 11 (Hp.Poiu.) tel. 153393 ZUID: Korte Hillestraat 4—6 tel. 173969 NOORD: Linker Rottekade 6 tel. 124056 's zaterdags tot 1.00 geopend. (ADVERTENTIE) Geniet meer van ieder rust-, luier- of zonne-uurtje, thuis of in de vakantie door er een luchtbed bij te kopen. t-Persoons luchtbed ideaal voor kinderen of als extra bed voor een onverwachte logé. Ook bijzonder geschikt om mee te spelevaren (Uw dure bed blijft dan gespaard). Morgen is er een partij verkoop 1-persoons luchtbedden, in twee verschillende formaten, uit de series van 14.75 en 16.50. effen en gedessineerd, nu door elkaar, per stuk voor nog géén tientje. t 70 x175 ±80x185 Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze prima 1-persoons luchtbedden, In diverse kleuren, door elkaar per stuk Vrijdagavond tót 9 uur open Duur de opruiming 18 Juli tot 9 augustus Giin 1*1. of ahrlft, h«t. ROTTERDAM, donderdag. Bij de I.H.C.-lIollandwcrf Smit Kinderdijk wordt donderdag 25 juli a.s. de bak kenzuiger Arden" te water gelaten. De doopplechtigheid wordt verricht door mevrouw P. E. van Lohuizen- Van Beek, echtgenote van ir. H. P, S. van Lohuizen, hoofdingenieur-darec- tcur van de haven- en waterwerken van de gemeente Amsterdam. De bakkenzuiger „Ardea" een van de grootste bagger vaartuigen van dit type wordt gebouwd voor N.V. baggermaatschappij Bos en Kalis, te Sliedrecht en wordt gebruikt bij het project „Noordzeezand voor Amster dam". De stadsuitbreidingen rond Amster dam maken het op grote schooi op spuiten van terreinen nodig. In de ko mende tien jaar is daarvoor een hoe veelheid van 60 tot 80 miljoen kubie ke meter zand nodig. Deze enorme hoeveelheid zand wordt opgezogen uit dc Noordzee. Sleepzuigers halen dat op 20 kilometer uit de kust van de zeebodem en deponeren het iu bufferput binnen de pieren van IJmuidotx Een profielzuiger haalt het zand uit deze put en perst het naar een drijvende silo-installatie waarin het met zout water vermengde zand wordt gespoeld en ingedikt. Met duw bakken wordt daarna het zoutloze zand over het Noordzeekanaal naar Amsterdam gébracht. Met behulp van eew grote bak kenzuiger wordt vervolgens hét zand uit de duwbakken gezogen en door een pijpleiding naar het werk gepompt. In deze werkzaamheden zal de „Ardea" een belangrijk aandeel hebben. I ROTTERDAM, woensdag. -- De di recties van de N.V. Nieuw Rijnvaart Maatschappij te Amsterdam en dc Eu ropese Waterweg-transporten N.V. te Rotterdam hebben besloten met hun contai-nerdiensten naar Bazel vanuit Amsterdam en Rotterdam gezamenlijk te gaan opereren. Wekelijks komt er een afvaart uit Amsterdam en Rotter dam naar Bazel en. de tussengelegen Rijnhavens. Midden mei besloten beide maat schappijen een regelmatige container- dienst naar Bazel in het leven te roe pen. Daardoor werd naast het vervoer over de weg en per rail aan dc groot ste Nederlandse zeehavens een derde mogelijkheid van regelmatige ver- voermogelijkheden geboden. De re cente ontwikkelingen waren voor de N.R.M. en de E.W.T. aanleiding voor onderling beraad. Belde directies wa ren van mening dat de behoefte aan regelmatige vervoersmogelijkheden voor containers en uoit load® over do Rijn een snelle groei zal kunnen ver tonen. Zij zijn daarom tot de conclusie gekomen dat bundeling van krachten op dit specifieke terrein gewenst is teneinde een maximum aan service te kunnen bieden. ADVERTENTIE) Wie gewacht heeft met de aan schaf van dekens tot de oprui ming, wordt nu dubbel en dwars beloond. Nu verkepen wij een partij zuiver scheerwollen dekens (met hei echte woletiket, dus een garantie voor de kwaliteit). Prachtige dekens, effen en ge dessineerd, van het onvervang bare scheerwol, een warmte bron bij uitstek, voor prijzen die U geen tweede keer zult aantreffen. 150x220 180x220 Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze partij zuiver scheerwollen dekens, In fraaie kleuren en dessins, in twee maten, voor echte uit verkoop prijzen. Vrijdagavond tot 9 uur open - Duur y»n de opruiming 16 Juli tot 9 lugusius Giêrt tel. of ichrlft. tut. (Van oen onzer verslaggevers) BOTTERDAM, donderdag. Volgende week gaat de Rotter damse havendienst Spido proef vaarten maaken met de Russi sche draagvleugelboot „Kometa" op de Waterweg. De Spido over weegt een dergelijk vaartuig, dat een capaciteit heeft van 100 pas sagiers, aan te kopen voor rond vaarten in het Rijnmondgebied. De „Kometa" kost een miljoen gulden. Tochtjes met dit schip zouden 10 gulden per half uur gaan kosten. Er is ook een kleine uitvoering, de „Raketa", die min der dan 500.000 gulden kost. Onderdirecteur J. Roelofs van de; Spirlo zei ons vanmorgen, dat er nog geen definitieve stappen zijn onderno men. „Wij hebben nog geen ervaring met een dergelijk schip. Wij willen eerst dc resultaten van de proefvaar ten afwachten. Het is wel mogelijk, dat wij een draagvleugelboot aan schaffen in samenwerking met het Antwerps rondvaartbedrijf Flandrla. De „Kometa" maakt nu proefvaarten op de Schelde voor die rederij." Dp Russische draagvleugelboot is zondag j.l. al Rotterdam aangelopen tijdens een goodwill-reis langs de Eu ropese havens Stockholm. Mali.>ö, Ko penhagen, Antwerpen, Rotterdam en Londen. Bij een eventuele aankoop is toe stemming nodig van de scheepvaartin spectie, de havenmeester van Rotter dam en de rijkshavenmeester, om pas sagiers te vervoeren in het Rijnmond gebied. Als mogelijke trajecten zijn RotterdamEuropoort en Rotterdam —Antwerpen genoemd. Over deze laatste route, die 3'^ uur zou duren, zei de heer Roelofs: „Binnendoor is het niet zo gemakkelijk door de vele sluizen. En over zee zijn we hoofdza kelijk op het zomerseizoen aangewe- De „Kometa" kan een topsnelheid bereiken van 70 kilometer. Het schip is ruim 35 meter lang, bijna 10 meter breed en b uitgerust met twee diesel motoren van 1100 paardekrachten. De rederij is de Russische staatsmaat- schappij Sudhnport in Moskou. AMSTERDAM, dinsdag (ANP) Het bestuur van de N.V, Zeeuwsche Confectiefabrieken is vail plan de Bel gische vestiging in Langerak te fcaan uitbreiden. Voor de uitbreiding is de Belgische vestiging gekozen, voorna- mcliik omdat In Nederland een verho ging van dc leerplichtige leeftijd wordt verwacht. „De markt voor modinettes wordt dan nog krapper en bovendien bestaat in België de gewoonte na het huwelijk een tijd te blijven werken", aldus het bes tuut* tijdens een buitengewone aandeelhoudersvergadering van de Zeeuwsche. Verder werd meegedeeld dat er als gevolg van de uitbreiding in Langerak piaats zal zijn voor 150 werknemers. De resultaten over 1998 zullen, ai- dus het bestuur, na de overneming van de N.V, Confectiefabriek Heka v/h H. J. van Heek boven die van 1BG7 uitstijgen. Het verlies is nu omgezet In een winst, zo werd meege deeld. Zoals bekend, zal de nieuwe combi natie onder de naam van N.V. Ver enigde Nederlandse Confectiebedrij ven Veneco gaan werken. Het hier door ontstane artikelenpakket is veel- zijdiger dan van de afzonderlijke on dernemingen. Het tekort, van de één wordt door de ander aangevuld, werd op de vergadering gezegd. DE veertienjarige Ria Oosterman (rechts) uit de Valeriusstraat 28 te Schiedam is gekozen tot „Miss tour van drie 1968". DE tour van drie is de alom be kende driedaagse wielerronde voor 140 jongens uit het recreatie centrum „Kruininger Gors" te Oostvoorne. RIA die gekozen is uit een groep van negen mededingsters, heeft lang kastanjebruin haar en blau we ogen. IN de wielerronde die van maan dag 29 juli tot en met woensdag 31 juli a.s. za! worden verreden geeft Ria zoals de traditie wij de winnaar van elke etappe aan de finish een overwinnings- zoen. MISS tour zal worden begeleid door haar hofdame, de veertien jarige Hanneke Kroos uit de Kerkhof laan 67 in Rotterdam. tAUVEiiTEUriK} De Macramó-kant alléén is al meer waard, dan U betaalt voor een meter van deze prachtige venscerval... Hoe dat mogelijk is? Laat 't U een zórg zijn en' profiteer van deze opruimingsaanbieding prachtige Terlenka venster- val, met een brede Macramé kant van Polyester garens, 55 cm hoog, een luxe, royale val, nu enorm voordelig, per meter voor nog géén drie gulden. 55 cm hoog -iHS- IXïJJflk,-V"'Hj.0 met macramé Morgenvroeg om 9 uur begint' de verkoop van deze Terlenka venstervallen, 55 cm hoog, met zoom en hoofdje, per meter voor j Vrijdagavond tot 9 uur open Duur van de opruiming 16 Juli tot 9 augustus Gein tel, of (chrift. ittt, (Van onze economische redactie) DEN IiAAG, donderdag. De kos ten van levensonderhoud zijn Iu de periode midden april tot midden mei slechts weinig gestegen. Het Indexed- fer, gebaseerd op het prijspeil in 1964 100) steeg van 118.2 tot 118,4, zo bljjkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Binnen de sector voeding, waarvan het indexcijfer zich ongewijzigd hand haafde op 112.7, steeg hel inclexclifei voor zulvelprodukteji als gevolg van de melkprijsverhoging. Hiertegenover stond een daling van de indexcijfers voor aardappelen en groenten. Het indexcijfer voor de sector wo ning steeg van 112.8 naar 113.2, het geen het gevolg is van dc facultatieve huurverhoging van. 4 pet per 1 mei. De stijging van het huurindexcijfer van 124.3 naar 126.4 werd gedeeltelijk gecompenseerd door een daling van de prijzen voor vaste brandstoffen in verband met de overgang op de zo- mérprljzen. Het ministerie van economische za ken vestigt er de aandacht op, dat en kele kleine wijzigingen 2ijn aange bracht in de cijfers voor maart en april 1968, welke cijfers nog steeds een voorlopig karakter dragen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2