EBUBEzaa mat. en grote sneeuwvlakten SCHIEDAMSE BIOSCOPEN Zjiwago: grote passies NS opent halte in VI aardingen- West I door Jan D. Swart TAAK LAST O'S Koudijzer scoorde vier van de zes SVV-doelpunten Pupillenvoetbal gaat van start HEEFT ZE,.* Arie Plaisier- toemooi van HBSS Ongelukken op het kermisterrein Hermes DVS won van Excelsior '20 Jongeman hotst tegen wielrenner Rotterdamse arbeidsmarkt in juli liclit verslechterd Roman van Boris Pasternak ver dronken in film Gruwelijke reis Géén strip Vermoedelijk begin juni volgend jaar TENTOONSTELLING GROETEN UIT ROTTERDAM" Expositie tijdens Jeugdland gemaakte schilderstukken ponstypiste typiste gemeente-secretarie Koeriersters I s li donderdag 8 augustus 1968 - pag.; t en de oecumene „We zijn voorstanders van de oecumene: immers, er is maar cén God en maar één vader". Majoor J'\ J. Zuidcina (52) cn diens echtgenote majoor Zuidcuia-Wi11 ems (51) hebben zich zojuist na een hmeh n-rug- getrokken in hun ruime sfeer vol gemeubileerde huiskamer van het officicrskwarlier aan <lo Tuiniaan. Het echtpaar Zimïeina, dat se dert een aantal weken het bevel voert over het Leger des Heils- corps in Schiedam, verkondigt, al reizend door verschillende plaat sen in Nederland, het evangelie. De bevelvoerend officier zit onderuit in zijn armstoel. Zijn linkerarm hangt onbeweeglijk naast de fauteuil, zijn rechter rust doelloos op de knie. Zijn ver warde blonde kuif bevestigt de stellige indruk, dat majoor Zui- dema vermoeid is. Na zijn vakan tie heeft hij hard gewerkt aan verschillende krij gspla n nen waaronder de oecumene. „Het één-worden ya.n alle kerkelijke, organisaties zal zo één-twee-dric niet lukken", zegt hij. „Maar wc kunnen wel samen voorgaan in de kerk. On langs heelt ons corps gezonden tijdens een mis in de Dr. Noletstichliing, Zo pak weg zeven a acht liederen". De bevelhebbers van het Schi eet a ro se Leger volgons legergebruik zijn man en vrouw gelijk in In rang hebben nog meer plannen bekend ge maakt: een openluchtsamenkomst a.s. zondagmiddag in het Prinses Beatrix - park. Speciaal voor de jeugd. Op za terdag 24 augustus in Nieuwland een ba Ilon nen actie, eveneens voor dc jeugd. „We hebben ons nu gedurende drie zondagen in Schiedam georiënteerd", vervolgt majoor Zuidema. „Resultaat: we moeten meer openlucht ofte wel compagniesamenkomsten houden. Ook voor de jeugd. Het contact mot de bevolking moei nauwer worden. Voor sommige mensen is het brongen van onze blijde boodschap gelijk aan een kerkdienst". De majoors Zuidema hebben ais zo geheten veldofficieren het laatst het commando gevoerd in .Rotterdam- Noord, Daarvoor o.a. in Utrecht en Escberie. „Van 'tijd tot tijd worden heilsoffi cieren overgeplaatst. En bij iedere overplaatsing moet je maar weer zien, waar je terecht komt", zegt hij wat somber. En opgewekter: „Maar hier in Schiedam valt hel nogal mee. dc wo ning ook. In de kandidaatsstukken HET echtpaar Zuidema thuis op de canapé. Foto; Bram den Haan hebben we nu eenmaal beloofd le gaan waar onze leiders ons sturen". belangstelling van dc majoors •L' Zuidema zal, gelijkelijk over alle takken van arbeid hier ter stede wor den verdeeld. Dat betekent bemoeienis met o.a geestelijk werk over volwas senen en jeugd, reclassering, interker kelijke contacten en vooral belangstel ling voor alle niet-kerkelijkc ingezete nen van Schiedam: het zogenaamde niemandsland waar het Leger-in-op- mats z(jn arbeidsterrein zoekt. „Je zou ons werk kunnen vergelijken met dal van een ored'kzr... V: v het geld behoef je niet naar het Leger te gaan. Vrije dagen zijn sporadisch; je hebt alleen drie weken vakantie. En zaterdag en zondag behoor jc op pad te zijn. Ik kom zalf uit een cngu'sdisnïtïK gezin. Ik voelde op een «êgzven mo ment: zo moet het niet. Je ncsmt cll: met een cliché: de bekering. Ik wilde mijn leven dienstbaar maken vcor de médemens, het was ntin of meer een roeping. Het geloof in God is daarbij de eerste voorwaarde, maar ook de bereidheid Gods woord te accepteren en er naar te leven. "Bovendien spelen je bekwaamheid en ontwikkeling een belangrijke vol. Ik heb zelf ver voor dc tweada we reldoorlog gestudeerd op de tekenaca demie. Ik wilds schilder worden, dreb ik kwam op kantoor terecht. En pas later kwam mijn bekering, Ik werd eerst heilsoldaat, daarna kon ik pas naar dc kweekschool. Zo was c':- rege ling wan vóór de oorlog, inmiddels kan deze ock wel weer herzien zijn." de taak van het Leger des Heils heerst een misvatting. De t rtir vstl hs'. rfficisrskwartisr. in wel ke p'aafs van Nederland oc-k. staal ver :?*';recn open. De eompagniesa- mar: k: nisi sn ze ma ar ergens in de s .m ï-n wordsn speciaal gehouden vr.or ds mensen, die noiil een voet bir.-nsn ez-n kerk zetfen, „Neem nu die treinramp enkele jaren terug bij Har me'on", zegt majoor Zuid erna. ..Ik ben c'sar naar toegegaan, omdat ik juist in dis periode het bevel voerde in Utrecht. Je tracht de mensen tijdens deze droevige uren bij te staan. En dan wordt er niet gelet op afkomst, galcofsrichting e.d.". Het Leger des Heils-corps onder vindt tijdens de samenkomsten in dc openlucht Ljc langer hoe meer hinder van hst verkeer. „Je zou denken dat we het meest last hebben van bel ha mels, die het noodzakelijk vinden tij dens onze bijeenkomsten de brommer langdurig te starten. Maar ach, vroeger stond ik als jonge knaap bij dergelijke santen komsten ook stiekem met mijn fietsbel te rinkelen. Nee, het ver keer, dat is veel erger". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Aad Koudijzer, de nieuwe middenvoor van SVV, heeft gisteravond op ecu van de Ifargavclden liefst vier van de zes doelpuulcn voor zijn ploeg in dc oe fenwedstrijd tegen de amateurclub PFSC gescoord. Tonnie Pensier, die nu rechtshalf speelde, en de voor de geblesseerde Van Beveren ingevallen Beek scoorden ieder eenmaal, waar door SVV ecu 6—0 overwinning op de Schiedainse amatcurclub behaalde. Niet alleen Wil van Beveren. maar ook achterhoedespeler Hazebroek, als mede middenvoor Wout van Meetoren moesten vanwege lichte blessures ver stek laten gaan. De van Xerxes/DHC overgekomen Van der Moer kon bo vendien geen vrij krijgen van mili taire dienst. Voor hem speelde Aad Ver boon op de linksbuitenplaats, ter wijl amateur Van der Lek, die in het B-team verleden week zaterdag tegen PPSC een prima partij had gespeeld, op de andere vleugel opereerde. Het B-team van SW speelde gisteravond ook en versloeg tegenstander Westlan- dia eveneens met 60. (ADVERTENTIE) Voor al uw kampeer-, sport en watersportartikelen MAK ZN. Hoogstraat 125 - Tel. 267982. TENTENSHOW elke dinsdagavond gebouw Nieuwstraat 12. (Van eert onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Het ochiedamse pupillenvoetbal gaat op zaterdag 24 augustus om 9.30 uur van start. Door een tekort aan terreinen heeft het samenstellen van het compe- ulleprogramma nogal wat hoofdbre kens gekost, maar onvolkomenheden kunnen onderling geregeld worden. De vijftien deelnemende verenigin gen zijn DHS, Demos, DRZ, HBSS, §£rines-DVS, Excelsior *20, M&rtinit, PPSC, Schiedam, SFC, Sparta, SW, SVDPW, Ursus en WF. (ADVERTENTIE) 1928 - 1968 40 jaar bandenspecïalist VEEL VOORDELIGER CENTRUM: Schictbaanstraat 7ahc tel. 251234 WEST: Bettoweg 11 <sP. pom.) tel. 153393 ZUID: Korte Hillcstraat 4r-G tel. 1739G9 NOORD: Linker Rotfekade 6 tel. 124056 'szaterdags tot 1.00 geopend. (Van een onzer sportverslaggevers) SCHIEDAM, donderdag De za terdagen 10 en 17 augustus staan bij HBSS in het teken van liet Arie Plai- sier-tournooi. Verleden jaar werd dit tournooï voor het eerst gespeeld, als' posthume hulde aan wülen Arie Plai- sier, dc enkele jaren geleden overle den wedstrijdsecretaris van HBSS. Aan het tournooi, waarvoor zater dag om 12.00 uur de eerste wedstrijd wordt gespeeld, zullen naast HBSS deelnemen DHS, die Haghe, EDS, Ex celsior '20, Hermes DVS, Rijsoord en Ursus. HBSS kon verleden jaar de be ker in eigen huis houden, maar zal het nu niet gemakkelijk krijgen bij het verdedigen van de trofee. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Geert- Jan Toering, een achtjarige scholier uit Schiedam, moest gistermiddag na ccn ongelukje in een van dc botswa- gentjes op het kermisterrein door de EHBO met een bloedende hoofdwond behandeld worden. De zesjarige Kob be Prins kreeg op het kermisterrein een ijzeren stang op het hoofd, waar door hij eveneens moest. worden ge holpen door een BHBO-Iid. Hij moest later naar huis worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Het B- team van Hermes DVS, waarin onder meer ook Jaap van der Griend en Ger Bakkes meespeelden, versloeg gister- avond op eigen terrein de tegenstan der Excelsior '20 met 62. "Voor Her mes scoorden Bakkes (drie maal), Van dor Griend (tweemaal) on ama teur Klaas van Dongen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag Tijdens de gisteravond in Groenoord 'verreden wielerwedstrijd stak de vijfjarige Henri Holler, die met zijn vader naar dit wielerfestijn stond te kijken, vlak voor een groep renners de rijbaan over. Hij kwam daarbij te vallen en moest door een EHBO'er met schaaf wonden aan wang, knie en armen worden behandeld. ROTTERDAM, donderdag, In Ommoord en een. gedeelte van de Alexanderpolder zal met Ingang van 15 augustus ccn rijdende supermarkt (automarket) worden ingezet. Drie maal per week zullen de bewo ners, die daar te ver van de winkel centra wonen, de automarket met een volledig assortiment levensmiddelen voor de deur krijgen. De automarket is eigendom van de A en O-zelfbediening P. v. d. Heen aan de Burg. F. H. van Kempcnsingsl. In de twaalf meter lange rijdende zelfbediening koopt men beh'aive kruidenierswaren, ook groenten en fruit, brood, melk, vlees, kaas. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag'. De ge registreerde arbeidsreserve, ingeschre ven bij het Rotterdamse arbeidsbu reau, bedroeg eind juli 2405 mannen. Dit betekent een lichte stijging ten opzichte van vorige maand (2313) en een beduidende stijging ten opzichte van 1 juli vorig jaar (1980). De gere gistreerde vraag naar arbeid daalde ook iets. 7122 open arbeidsplaatsen per eind juli 1968 tegen 7347 eind juni van hetzelfde jaar. Over het algemeen toch nog een vrij gespannen arbeidsmarkt in Rotterdam met een werkloosheidspercentage van 1.2 procent. De lichte verslechtering in Rotterdam staat vergeleken met vorig jaar in tegenstelling tot de verbetering, die in alle provincies be halve Zuid-Holland optrad. Wat dit be treft conformeert Rotterdam zich dus aan het provinciale beeld. Het toenemende aanbod van ar beidskrachten is gedeeltelijk een ge volg Iran de na de bouwvakantie werkloos gebleven bouwvakkers. Veel grote werken moesten nog voor de bouwvakantie worden opgeleverd^ hetgeen tot een extra druk op de vraag vorige maand heeft geleid. De daling in de vraag is enerzijds hier ook een gevolg van alsmede de plaat sing van jeugdigen in dezelfde perio de. De werkgelegenheid in de metaal sector blijft bijzonder gunstig en clat geldt met name in scheepsbouw. Alle werven hebben goed gevulde order portefeuilles cn de vraag naar ge schoold personeel is groot (4077). Dit cijfer is zelfs nog aan de lage kant. Verolme heeft een aanvraag lopen voor 500 man. Op iets langere termijn heeft Verolme nog behoefte aan enige duizenden arbeiders voor de bouw van zijn mammoettankers. ROTTERDAM, donderdag. By een ruzie in de Leeuwensteinstraat heeft de 64-jarige mevrouw M. 0. de 22-ja- ngc havenarbeider C. R. met eert aardappelmesje in de bo-rsl gestoken. Na behandeling in het Zuidarzioken- huis kon. hot slachtoffer naar huis. De film „Dr. Zjiwago", een spekta- kelwerk met Boodschap, heeft ten. slotte Schiedam bereikt. Hij is ver vaardigd naar de roman van wijlen Boris Pasternak. Een brok literatuur dat het hele Westen met zo'n schuld besef heeft opgezadeld dat Pasternak bij zijn leven Nobelist en by zijn dood ongeveer heilig verklaard is. De En gelsman David Lean heeft, gebruik makend van ccn scenario van de to neelschrijver Robert Bolt, dit giganlf- sebe brok revolntielcctuur verfilmd en men kan er drieëneenhalf uur mee zoet zijn. Het zwakke punt van de film is dat drieëneenhalf uur nog lang niet ge noeg is; Pasternak heeft met een bre de adem een stuk Russische historie getekend dat goed zou kunnen zijn voor een vervolgfilm in vele delen. Bolt heefi dus moeten plukken en snoeien en bekorten het gevolg is dat. afgezien, van het aantal lange, or ganische scènes, „Dr. Zjiwago" te vaak kaleidoscopisch, nogal grillig en hier en daar onoverzichtelijk wordt, mee al die Russische namen, Bolsje wieken, revolutionairen, revisionisten. Roden en Witten. Yf/AT Lean heeft gemaakt is een im- mens stuk vakwerk, zoals ook „The bridge on the river Kwai" en ..Lawrence of Arabia" Moskou in Madrid en Finland, met grote sneeuw vlakten en grote emoties en grote pas sies, gevat binnen het raam van een koel technicus voor wie de overwin ning op dc materie altijd belangrijker hjkt dan het ordenlijk en dramatisch rangschikken van zijn hoofdpersonen. Omar Sharif is als Zjiwago de bin dende figuur en zijn huwelijk met To- nia en zijn poëtisch-gruwelijke ver houding met Lara vormen de voor naamste elementen van dit epos dat verder is gevuld met een nogal schots en scheef verslag van oorzaken, uit voering en gevolgen van de Russische revolutie. CHARIF is een gekweld man met aanhoudend vochtige ogen, Geral- dine Chaplin (Tonia) speelt haar eer ste rol met naïef-kokette charme en Julie Christie (Lara) laat in haar eer ste grote rol zien dat ze bezig was de eminente actrice te worden die ze in middels is. Maar David Lean heeft hen, lijkt het, minder aandacht ge schonken dan het grote gebaar dc lange treinreis door de sneeuw, de doorkijkjes op dc bergtoppen, de enorme wouden, een charge in Mos kou op een menigte demonstranten: hier toont hij de greep van de vakman die op zijn best is als hij en masse kan werken. Inmiddels krijgt men van „Dr. Zj. wago" namvelijks een indruk hoe de revolutie zich heeft voorgedaan, wamt ondanks de massaliteit van vele scè nes is de film, in Bolts scenario, teveel een incident geworden, de overkoepe lende visie van Pasternak is door het ijs gezakt en verdronken in het tu multueuze kleurenwerk van Panavï- sion en Metrocolor, In dit opzicht had Moskou even goed in Hollywood kun nen staan. (Passage, 14 jaar.). De film „Qnteerd en gescalpeerd" (The (all women) is een gruwelijk verslag van een wanhopige voetreis die zeven vrouwen moeten maken tij dens de bloedige Indianen-oorlog in het (zwarte) verleden van de Ver. Staten. Deze vrouwen, onder leiding van Anne Baxter, zijn de enige over levenden na een aanval van de Apa chen op een convooi. Gekweld 'oor honger en dorst en steeds ach te. !gd door de boze india nen, zoeken zij een weg naar de vei ligheid, Maar tengevolge van het op treden van de roodhuiden valt er tel kens een af, zodat uiteindelijk maar one vrouwen het eindpunt. Fort La fayette, bereiken. Geen opwekkende film. (MONOPQLE, 14 j.) Zowel de Nederlandse titel „Koop waar op hog; hakjes" als de Ameri kaanse „The stripper", wil doen gelo ven dat men er „warmpjes" bij zit. Nu, mocht u aau veel bloot denken, vergeet het dan maar en mocht u aan een knap uitgediept drama over de sociologie van de striptease-dame denken, vergeet het dan eveneens. Vergeet het überhaupt maar: hier is sprake van een filmische bewerking van een. stuk van één van de onuit- staanbaarste toneelauteurs, William Inge's „A loss of roses", waarin men te doen heeft met een boven haar eer ste jeugd uitgestegen derderangsactri ce, die na een onhandige romance met een jongen in de striptease te recht komt, maar later toch wel weer op eigen benen terecht zal komen. Een execrabclc toestand, waaraan Joanne Woodward haar groot talent deerlijk verspilt. (MONQPOLE, zaterdagnacht, 18 j.) Matinees In het Passagetheater deze week géén kindermatinees, omdat ook in de middaguren „Dr: Zjiwago" wordt ver toond. In het Monopoletheater wél. Op de zondag- en woensdagmiddagen wordt voor alle leeftijden gedraaid „Uit Hollywood's lachfabriek", met vele vermaarde komieken als Stan Laurel, Olivier Hardy, Charlie Chap lin, Harry Langdon, Ben Turpin, maar ook Douglas Fairbanks, magiër Houdini en de Sennet Bathing-Beau ties. ROTTERDAM, donderdag. Bij een inhaalmanoeuvre iz de 16-jarige liftmonteur R. H. Goossens met zijo bromfiets op de Slinge tegen de trot toirband gereden en met zijn hoofd tegen een boom geve-Een, Met hersen letsel is de jongen in. het Zuiderzie kenhuis opgenomen. De bromfiets werd zwaar beschadigd. ZJIWAGO en zijn geliefde Laro worden in de film van David Lean gespeeld door Omar Sharif en Julie Christie. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN, donderdag De Nederlandse Spoorwegen, opent vermoedelijk 3 juni 19G9 een halte in Vlaardingcn-West, aldus het NS- blad Koppeling. De halte komt te liggen bij het Geu- zenplein. ruim twee kilometer verv der et van slation Vlaardirvgen. Deze stopplaats zal de westwijk on een deel van de Indische wijk bedie nen (ca. 22.000 inwoners totaal). De industrieterreinen ten zuiden en ten oosten, van „Vlaardingen-West" liggen ook binnen de invloedsfeer van de nieuwe halte. Het uitbreidingsplan Broekpolder komt pas na 1980 aan bod. Afhankelijk van het stratenplan en het lijnenpatroo» van openbaar ver voer, zal ook deze stadswijk van het nieuwe stationnetje gebruik kunnen maken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. - lil het wiikgebomv „Flamingo", Baarsweg 140 le Hoogvliet, zal van 21 tot en met 20 augustus, de tentoonstelling „Groe ten uit Rotterdam" gehouden worden. De voorzitter van de wijkraad voor Hoogvliet, mr. M. A, B. L. van Meete- len, opent de tentoonstelling op dins- dag 20 augustus te 20 uui\ De archi varis van de gemeente Rotterdam, drs. R. A. D. Renting, zal daarna een cau serie houden. De tentoonstelling bestaat uit prent- briefkaarten en affiches, betrekking hebbende op Rotterdam tijdens de laatste jaren van de negentiende en de eerste jaren, van de twintigste eeuw. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Van 20 augustus tot 12 september zal in het Historisch Museum aan de Hoog straat een tentoonstelling worden ge houden van schilderstukken, die kin deren hebben gemaakt tijdens „Jeugdland '68". Voor de eerste keer heeffc het Histo risch Museum dit jaar een stand op Jeugdland gehad. De kinderen konden er van klei historische figuren maken. Nadat de figuren met gips waren overgoten, werd in de gipsvormen vloeibaar rubber gedaan. Tenslotte werden de droge rubberfiguren op een plaat hardboard gelijmd en beschil' derd. Van Lóenen voor aufoiakken Spuitbus) ein 550 autokleuren Dam 41—45, Schiedam. Telefoon 266192. a gemeente schiedam Ter gemeentesecretarie kunnen worden geplaatst -A, Op de afdeling Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken Diploma typen strekt tot aanbeveling. Diploma typen vereist. Ulo-diploma strekt tot aanbeveling. Sal aria afhankelijk van leeftijd, ervaring en opleiding, SolHoitatiea binnen 14 dagen aan Chef afd. Personeelszaken, Nieuwstraat 26, Personeel gevraagd De Schiedammer <He-t Rotter dams parool) vraajft vaste bc- zorg6rs(3ters). Aanmelden. Hoogste. 76, Schiedam. Tol. 267270 Avond» na 7 uur, tel. 155902. Foto. film en projectie PASFOTO/S klaar terwijl u •wacht. Foto van V'uneo, Hoog straat 106, Schiedam. Tel. 203720. Lot op jutete - adres. - nu»

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2