Cornells Kind reed vier burgemeesters m Ha, die society m MIELE Rotterdam gaf gul aan Biafra 1 Lijnbaan tot half november overhoop WM. Plaats een ICommiec- Telefoon 13 54 30 ROTTERDAM 7: RIJNMOND CHAUFFEUR THOMASSEN GAAT MET PENSIOEN Bert van Polen Straatstenen BETONTIMMERLIEDEN BETONWERKERS SJOUWERLIEDEN VLECHTERS a) STENOTYPISTE/ SECRETARESSE b) ASSISTENT BOEKHOUDER SECRETARESSE fysiotherapeui(e) administratieve assistent(e) Op klein kantoor ADM. MEDEWERKSTER ADM1N, EMPLOYEE (vrl.) HAL beëindigt overeenkomst met Lopez Hermanos SA Oud- en Rooms- Katholieken in een kerkgebouw Vallende cilinder raakt arbeider Rotterdam dicht bij promotie H. van der Linden overleden Vlaardingem dringt aan op overleg met alle gemeenten en Rijnmond jiagina 4 - zaterdag 10 augustus 1968 £J0R]\ELIS KIND (65), stille prater, vertelt toch iioj; héél wat. Hij lacht (laarbij vaak. Verlegen en een beetje nerveus. En na zo'n lach kan hij je opeens heel onzeker aankijken. Burgemeester Thomassen, zal straks op 30 augustus zeker op zijn afscheidsreceptie zijn. Oud-burgemeester Van Waisum toaar- sehijnlijk ook en oud-burgemeester Oud zal wel willen maar u>el- licht om gezondheidsredenen niet kunnen. En na die dag gaat Kind dank zij Thomassen met z'ti vrouw voor een maand vakantie naar Zwitserland. En als hij wil toeten hoe laat het is, kijkt Kind op het horloge dat hij in 1952 'voor trouwe dienstbij het afscheid van Oud kreeg. Kind is maar een gewone jongen. Chauffeur. Maai* ook als chauffeur van de burgemeester is hij zich een gewone jongen blijven voelen. Eer, mooi baantje? Benijden zijn collega's hem? Kind zegt van niet. Want er zit meer aan vast dan alleen maar in een cadillac rijden met eon keurig grijs uniform aan. Late dien sten, niet? Onregelmatig, niet? Neem de meidagen van 1940 hij was toen pas benoemd. Ik zal, zegt Kind, zeker wel eens gehoord heb ben van die schietpartij op de Staten- weg? Nou, zegt Kind, dat was niet mis. Oud zou de overgave van de stad te kenen op het hoofdkwartier van ge neraal Student. 15 mei 1940, jawel. Maar laten Duitse patrouilles nu het vuur openen terwijl Studtemt aan ta fel zit mest zijn hoofd naar het raam gewendGewond aas» het hoofd. „Ik had zoiets nog nooit meege maakt. Ik stond als aan de grond ge nageld. Ik bleef staan terwijl de ko gels me om de oren floten. Toen hoorde ik een Nederlandse militair die al tegen de stoeprand lag, roe pen: ga toch liggen. Achteraf ont dekte ik drie kogelgaten in mijn auto. „Hun eigen generaal hebben ze voor het hoofd geraakt jawel. Maar ja, wij wisten niet hoe die .Duiftsers dat zouden opvatten. Misschien zouden ze wel denken dat Nederlanders op hen hadden geschoten. En hoe zouden ze reageren als Student was doodge bloed? „Daarom heb ik alles op alles ge zet om een ambulance te vinden. Dat wilde Oud trouwens ook. Hij was onmiddellijk naar me toe gekomen om dat te zeggen. „Ik vond snel een ambulance. En wie zat er achter het stuur? Broeder Hille. Ik kende hem. De echte chauf feur had de wagen allang in de steek gelaten. „Toen Student in de ambulance was weggereden, kwam Oud naar me toe. Hij zei: we moeten een schuilplaats zien te vinden voor de Nederlandse militairen. Want we wisten niet wat de Duitsers zouden doen, hè? De burgers hadden ze al met de rug tegen de muur gezet. Ik dacht zelfs: nu gaan ze ons fusille ren. „Toen Oud ten slotte werd afge zet. zei hij: Nou Kind, dat is voor lopig de laatste röt. Ik zei: Ah, dan begrijp ik het al. Dan is het ook mijn laatste rit. Maar hij zei: het is voor- hoor. Ik kom terug. Ja, zo was A/TA AR voor Kind werd het geen I'J- laatste rit. Op verzoek van zijn directie bleef hij als burgemeesters- chauffeur rijden. „De directie wist wat voor persoon Ik was. 2c konden op me vertrou wen. Het was moeilijk voor me. Toen ik burgemeester Müller voor de eerste keef zag, voelde ik bijna geen straatstenen meer. „Ik wil me niet op de voorgrond plaatsenmaar ik heb ik die func tie dingen gezien die men heel goed heeft kunnen gebruiken, waar men veel aan heeft gehad. MülleT is niet kwaad, voor hem ge weest, zegt Kind. Woorden zijn er niet veel tussen hen gevallen, behal ve een keer. Müller verdacht de Nederlandse politie van diefstal van benzine en dat nam Kind niet. „Ik nam geen blad voor de mond. m Cornells Kind: Er zit meer aan vast dan alleen rijden in een Cadillac. Ik zei heel wat. Ik was kwaad. Ik zei dat ik naar de politie zou gaan om dat te vertellen. Toen ben ik weggelopen, „Ik giing eerst naar de politie en toen naar huis. Da ai* heb ik zitten wachten op dingen die misschien gingen gebeuren. Maar toen ik de volgende maandag weer bij Müller kwam, zei hij er niets meer over." Met genoegen vertelt Kind over de eerste avondrit met Müller. Hop de WA-man die naast Kind zat, de rou te wel eens eventjes zou opgeven. Hoe de weg afgesloten bleek te zijn. Hoe dit zich herhaalde. Hoe Müller tenslotte kwaad op de; WA-man werd en zei dat Kind chauffeur was. „Dat", zegt Kind, „dat vond ik wel mooi". Zo was Kind de chauffeur van een NSB'er en dat bracht hem na de be vrijding in moeilijkheden. De BS stelde hem onder bewaking. Daar begreep Kind, zegt hij, niets van. Hij liet Oud ervan op de hoogte brengen en toen duurde het niet lang meer of de bewaking was opgeheven. ,,Lk heb", zegt Kind. „nog veel con tact met Oud. Ik zoek hem nog re gelmatig op. En ik- ben ook altijd welkom bij zijn zoon in Den Haag, Ach ja, na alles wat je hebt meege maakt ontstaat er een band." In al die jaren heeft Kind slechts een ongeluk gehad. Dat was in '62 bij Veenendaal, Geen schuld geluk kig, wel een beschadigde auto, mé- vrouw Van Walsum alleen een schaaf wondje, hijzelf met een rug wervel uit de kolom. Over het verkeer zegt Kind niet altijd even goed te spreken te zijn. Ze moesten eens niet zoveel van hun rechten gebruik maken, vooral op kruispunten. En hij zegt: „In het verkeer merk ik niet dat ik deze leeftijd al heb "be reikt". N.V. Aannemingsmij. v.h. Hillen Roosen vraagt voor enkele weken in Rotterdam-Zuid Aanmelden bij onz uitvoerder de heer A. v. s. Wardt, p.a. Bouwkeet Zuiderparkweg naast in gang Tennispark (teL 's avonds 02880—67758). De N.V. Nederlands Transportbureau WUletnskade 17, Rotterdam vraagt met goede kennis van Duits en Engels. in het bezit van het prak jjkdiploma Boekhouden. Ervaring op het gebied van mechanische administratie strekt tot aanbeveling. Alle gewenste inlichtingen worden u gaarne ver strekt via telefoonnr. 114480, toestel 62. vraagt voor haar secretariaat een Gevraagd wordt: Ten minste Mulo-diploma. Diploma Steno Nederlands, Duits. Geboden wordt: Prettig en zelfstandig werk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: MIELE MIJ. N.V., Gottdsesingel 92 te Rotterdam. Tel. 010—137315. GEMEENTE ROTTERDAM Bij de geriatrische inrichting aan de Aristo- teleBstraat 15 kan een worden geplaatst. Inlichtingen over deze functie worden ver strekt door de directrice, zr. J. Braamse, telefoon 198511. A. C. FRASER CO. vragen voor de assurantie- afdeling een accurate die in het bijzonder zal worden, belast met het verzorgen van opgaven aan verzekeringmaat schappijen. Goede typevaardigheid en kennis dei- Engelse taal zijn gewenst. Goede arbeidsvoor waarden. Sollicitaties WESTERSINGEL 97, ROTTER- DAM-2. (beschaafd milieu) kan geplaatst worden een van ca. 17 jaar met Mulo-opleiding. Bij gebleken geschiktheid kan gerekend worden op 4 een goed salaris snelle promotiekansen Aanmelden: Vereniging v, Rott. Medische Specialisten Math. laan 333, Rotterdam. Tel. 236625. DE STAM - INTERIEURVERZORGING N.V. Parkweg 201—205, Schiedam. Telefoon 01Q—268368—260248, vraagt Haar werkzaamheden zullen o.a. bestaan uit het typen van uitgaande rekeningen en het bijhouden van de omzetadministratie. Mulo-opleiding vereist. Leeftijd 1621 jaar. Sollicitaties gaarne aan bovenstaand adres. ROTTERDAM, zaterdag: De Hol land-Amerika-Lijn zal baar overeen komst met Lopcz Hermanos S.A., agent van de rederij In de Mexicaanse havens Vera Cruz en Taraplco, in do loop van deze maantl beëindigen. In het vervolg zal de maatschappij in deze havens worden vertegenwoor digd door Agencia Maritima Mexicans S.A., een dochteronderneming van Transportación Maritima Mexicana S.A., mot welke rederij de Holland- Amerika-Lijn een gecombineerde vrachtdienst öp de oostkust van Mexi co onderhoudt. ROTTERDAM, zaterdag. (ANP) Met ingang van zondag 18 augustus zullen in Rotteredam zowel de paro chianen van de Oud-Katholieke paro chie van de H.H, Petrus en Paulus als de parochianen van de Rooms-Ka- tholieke Jozefparochie voor haar Eu charistievieringen en andere diensten gezamenlijk gebruik gaan maken van de Oud-Katholieke Paradijskerk aan de Nieuwe Binnenweg. Deze stap is het resultaat van een reeks besprekingen tusson oud en rooms-kathoUeken, waarbij ge tracht is te komen tot een oecome- nisch en economisch gebruik van de bestaan de kerkgebouwen: de r.k., St. Josefkerk en de Oud-Kath. Paradijs- kerk. In verband met de zeer hoge kosten, die aan de restauratie van de uit de vorige eeuw daterende gebou wen van de St. Josef parochie verbon den zijn, is van herstel van deze kerk afgezien. De Paradijskerk, gebouwd in 1910. maar voorzien van een inventaris en barokiiniierieur atkom&tig uit een 18e eeuwse schuilkerk, zal door het mede gebruik van de rooms-kat hol leken be langrijker aan haar doel gaan beant woorden. De parochiegeesteüjkheid van de St. Josefparachie zal haar in trek nemen in de pastorie van de Pa radijskerk. Op zondag 11 augustus vindt de of ficiële sluiting plaats van dc St. Josel- kerk aan de "Westkruiskade. Dit zal geschieden met een concelebratie om 9.15 uur met de bisschop van Rotter dam, mgr. AM. A. Jansen, als hoofd celebrant. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. B(] het lossen van zuurstofoHinders op het terrein van de N.V. Hotlandla aan de Heliouwstraat is de 55-jarige brander P. J. Storvogel uit de ZUdcwlndstraat gisteren door een vallende cilinder geraakt. De man moest met een been fractuur naar het Zuiderziekenhuis worden gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen twee cilinders elkaar by het uittakelen raakten. Van een cilinder werden kraan en besehermkap afgerukt, waardoor gas ontsnapte. Het ruim vijftig kilo zware voorwerp gleed ver volgens uit de strop en kwam twintig meter verder op het terrein terachit. Daarbij weed de man getrorfeti, ROTTER- DAM, zaterdag. In de promotie competitie om een plaats in de eerste klasse heeft Rotter dam met vier punten uit twee wed strijden de leiding. De Rotterdammers wonnen eerst met 52 van De Gouwe en versloegen gisteravond AZC met 3—1. Dick van Kr&üngen (2) en Hans van Veen scoorden voor Rotterdam de doelpunten. Maandagavond speelt Rotterdam in het zwembad Den Hom mel in Utrecht tegen Walvis. De Rot terdammers hebben aan een gelijkspel voldoende om te promoveren (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag Op 82- jarige leeftijd is in Rotterdam de heer H. van der Linden, oud-directeur van de postcheque en girodienst, overle den. De crematie heeft in stilte plaats gevonden. Voordat de heer Van der Linden in 1948 tot directeur van de postcheque en girodienst werd be noemd is hij ondermeer adjunct direc teur van het postkantoor Rotterdam geweest. WATERPOL in de rij om te geven. Hier het postkantoor aan de Schieweg. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Gisteravond om tien minuten voor half twaalf hadden nijvere PTT-ambtenaren in het postkan toor aan de Coolsingel cijfers van de Biafra-actie in Rotterdam op geteld. In het gehele postdistricfc Rotterdam (dat omvat ook 20 omliggende gemeenten) een op brengst van 817.072,96. De Rot terdammers wisten de weg naar de post beter te vinden dan naar het stadnuis of de hulpsecreta rieën. Daar werd slechts 11,000 opgehaald. Ondanks de koopavond, waardoor toch talrijke Rotterdammers dc aan gapende teJevlsieultzendlng- misten en als vtU schrille tegenstelling: zich tegen negen uur bepakt cn bezakt nog over straat bewogen, Iieeft de uitzen ding in Rotterdam toch voldoende in druk gemaakt om gul te geven. Direct na de oproep om kwart voor negen vormden zich riien voor vrijwel alle postkantoren en met name in de woonwijken. In het postkantoor aan de Schieweg zagen we van de tien willekeurige gevers er zeker de helft een briefje van 25 gulden in de bus deponeren. De opbrengst in: dit bU- postkantoor was 12.000. Dezelfde in druk ook in Zuid. Om tien voor tien gisteravond telde het postkantoor Charlols al 25 briefjes van 1100 en omstreeks die tijd had dit postkantoor al een bedrag van 10.000 binnen. Na half tien ebde de drukte weer weg al bleef een regelmatige stroom gevers toch nog tot half elf de bijdrage in de bus stoppen. Het was kort maar hevig in Rotter dam. Om negen uur aan de Schieweg gingen jonge mensen, mannen en vrouwen van middelbare leeftijd, ge pensioneerden met hun bijdrage naar het postkantoor. Een beeld, dat elders in de stad hetzelfde was. Voor de dour van het postkantoor werd nog hevig gevent met de „Rode Tribune" „De echte waarheid over Biafra", riepen de verkopers, wat soms tot vrij felle discussies met om- sianders leidde. Voor het stadhuis gewapend met een bord was aanwezig mevrouw Janssen-Mulder uit Overschie, die zes weken geleden al demonstreerde voor de Ingang van de Tweede Kamer in Den Haag. Zü voelt zich bijzonder be trokken bü deze actie, omdat zij een Biafraanse student op kamers heeft wonen. Na elf uur kwamen de bedragen op het postkantoor aan de Coolsingel te lefonisch binnen. Het geld werd in de diverse postkantoren en agentschap pen dus eerst geteld. Veel meer dan de actie voor lichamelijk en geestelijk gehandicapten, waarvoor de postkan toren bij een vorige actie open waren, was de eerste indruk. En dat klopt ook wel, want werd alleen in de post kantoren bij de vorige aktie een be drag van 131.646,73 in Rotterdam opgehaald, bij de actie gisteravond was dat bij dezelfde postkantoren ƒ296.585,13. Meer dan twee keer zo veel dus. Maar tegen die tijd ging Rotterdam al weer over tot de orde van de (vrijdag)avond. ROTTERDAM, zaterdag. In de nota inzake de Rijnjnondslrurisur hebben burgemeester en wethouders van Vlaardingen bij de gemeenteraad aangedrongen op overleg met alle ge meentebesturen in het Rijnmondge bied en met het dagelijks bestuur van Rijnmond. In een gemeenschappelijke studie zou men dan tot de meest ade quate samenwerkingsvorm moeten komen. B. en w. van Vlaardingen vragen de raad machtiging om stappen te ne men. die het overleg op gang brengen. Gedurende de periode van overleg zou de status quo van Rijn-mond gehad- haafd moeten blijven. B. en w. stellen zich voor, dat met het overleg geruime tijd gemoeid zal zijn. Het overleg zou er tevens toe kunnen leiden, dat de gemeentelijke inspraak beter tot zijn recht komt, hetzij door herslructue- ring van de commssie van samenwer king of bijvoorbeeld door de instelling va-n commissies, die zijn afgestemd op de behartiging van bepaalde belangen cn bezet door gemeentebestuurders, waarbij het horen van de gemeente besturen verplicht zal zij'n. B, en \v. van Vlaardingen veronder stellen dat de daarmee opgedane er varingen de wetgever ten goede kun nen komen bij een definitieve rege ling. In een speiafe vergadering zal de Vlaardingse gemeenteraad de nota op 21 augustus behandelen. DE samenleving is en bliif ii, '.'C aM F}E Lijnbaan vertoont sinds kort een ouderwets Rotterdams beeld: zandhopen, kuilen en loopplanken naar de winkeldeuren. Oorzaak van de werkzaamheden is de kwaal van alle Rotterdamse straten1 ver zakking. Kabels en buizen moeten omhoog worden gehaald, daarna kan de herbestrating beginnen. De vraag die bij ons allen rijst: waarom met de brekerij niet gewacht tot het najaar? De Lijnbaanwinkeilers (verenigd in de Winkelpromenade Lijnbaan) prefereren de zomertijd, dan zitten ze rond Sinterklaas en Kerstmis niet in de rommel. Het voorjaar achten ze ook niet geschikt in verband met allerlei verkoopacties. Januari en februari kwamen ook al niet in aanmerking, want dan zitten de winke liers met hun uitverkoop. Dan nü maar, hebben ze tegen gemeentewer ken gezegd. Tot half november zullen ze in de rommel zitten. -L' blijft verdeeld in groe pen. Wie in groep A zit komt niet in groep D. Dat is al lang geen kwestie meer van geld. Er zyn andere onderscheidingen. Standing misschien? Ach. stan ding is ook zo'ii vaag begrip. Het is iets anders, dat niet valt to definiëren. De grens tussen do ene maatschappelijke groepering cn dc andero wordt eerst goed duidelijk voor wie er tegenaan loopt. Het workt als schrikdraad: tot hier en niet verder. Dat schrikdraad bestaat. Het groep je, dat we gemakshalve aanduiden als de society is ermee omgeven. Het staat alleen niet altijd onder stroom en-de klap komt des te harder aan als opeens cle handel wordt overgehaald. De ene groep kan niet zonder de ander. Dat was vroeger al zo. Toen was het zo. dat de ene groep dienst baar was aan de andere, die tijd ligt gelukkig ver achter ons. Tegenwoordig ligt de verhouding op basis van gelijkheid. Ik bedoel niet zoiels als werknemers en werkgevers. Ik bedoel, de man die de peperdure cognac maakt voor de society is mis schien net zo rijk, waarschijnlijk rij ker, dan zijn chique afnemers, maar hij zal niet behoren tot de intimi. De bouwer die een bungalow van twee ton bouwt voor de society-jonk- heer zal maar zelden tot diens vrien denkring doordringen. Om concreter te worden: die Rot terdammer die zakelijk iets te maken kreeg met die zo moeilijk te omschrij ven kring van mensen, die hun vrije uren veelal vullen met paardrijden, golf, schieten en bridge, dte Rotter dammer (rijk en welgesteld) was ver geten dat de grenzen niet meer be paald worden door de grootte van de auto, de hoogte van de bankrekening cn de snit van het pak. Al die demo cratisering had hem in de war ge bracht. Die op zakelijke basis tot de kring toegelaten Rotterdammer (die mis schien nog wel balen in de haven had gesjouwd) mocht aan de bar best een rondje geven, hij mocht ook best mee praten over de voordelen van voor- wielaanctrijvlng, hij mocht zelfs (want zover was hij al) een pittige mop ver tellen na het zoveelste drankje. Maar de nog naar de haven staande hand op het in satijn verhulde, onge twijfeld welgevormde achterdeel plaatsen van een vrouwelijk clublid dat kan nou net niet. Het kan. natuurlijk wel, maar niet 's avonds om half acht als de eerste borrel net ingeschonken staat. Voor men in „de kring" aan billen komt is er al het een en ander gebeurd. Die Rotterdammer had het niet zo maar gedaan, hij had het een ander zien doen, zonder dat er moeilijkheden ont stonden, hij dacht (jammerlijke mis vatting) dat mag hier! Hij had overigens allang geconsta teerd. dat ,hier' alles mocht wat in zijn kring ook gebeurde en soms nog wel erger. Nu zou hij ook eens. De zakelijke relatie tussen die Rot terdammer en de society bestaat niet meer. Niemand heeft ooit de moeite genomen hem aan het verstand te brengen, dat hij alleen maar werd toegelaten, maar niet geaccepteerd. Dat is namelijk tets anders.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1