Sneldienst naar voortaan hele dag volksbijgeloof Wim Zomer met eigen toneelprogramma in de Lantaren Le Bateau vijftig jaar Scheepsnamen en Nonsens niet van de lucht in de Doelen Enquête: 87% van bewoners voelt zich thuis in de polder Hoe kiest men een piano of een vleugel? ROTTERDAM RIJNMOND 36 TEGEN NORMAAL TARIEF Draadomroep in vijftien gemeenten uit de lucht Gaudeamusweek Beker voor de mooiste dahlia Ds. J. van Benthem in Utrecht overleden Melk langs de weg scheeps uitrustingen Estlanders Meneer de Vries voelt dat er een kouwe winter in de lucht zit. Hij heeft vast 7 mud kolen laten brengen. Een voorraadje warmte, zogezegd! Kolen in huis: zeker van warmte! (Van een onser verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Sneldienst autobuslijn A, van de Prins Alexanderpoldcr naar het Centraal Station (v.v.) die momenteel al- leen m de ochtend- en avondspits rijdt, sal voortaan gedurende de hele week hete dagen worden uitgevoerd De benaming A verdwijnt en wordt 36, De huidige buslijn A van station Alexander naar Kra lingen wordt opgeheven- Autobuslijn 48 van Lombardijen naar de Honmgerdijk wordt verlengd, namelijk naar het station Alexander. aVis fle. "Pf"''»'" vergadering van de stichting sociaal ■SKSÏeMdïlï al^T Alevonderstjd m gshomv ,Jj(; Wissel" in het Lage Land ff. voorzitter, drs. L. A. M. Hoogeveeu. Hij zei dit bericht te hebben gekregen van het college van b. en w. e aPPlaus, ontvangen, temeer instemming omdat de j de sneldienst voortaan tegen het normale tarief gemaakt kunnen worden en met meer tegen betaling van de dubbele prijs. *u«"ien Wanneer de wijzigingen ingaan is nog niet bekend. Naar men mag aan nemen zal dat spoedig het geval zijn. Gedurende de ochtendspits zal een 6- mimrtendienst worden uitgevoerd, op de dag een 10-minuten- en 's avonds een 12-minuten dienst. De route van bus 48 wordt zodanig gewijzigd dat het traject van de Ho- ROTTERDAM, dinsdag. in vijf tien gemeenten binnen het telefoondi strict Rotterdam zal de draadomroep per 1 oktober worden opgeheven. Het gaat om 1803 abonnees verdeeld over de volgende plaatsen: Alblasserdam (138 aansluitingen)Barendreoht (146); Bolnes (49); DirksLand (102); Krimpen a/dXJssel (129); Lekkerkerk (40); Maasland (06);. Middelhaxnts (158) Moordrecht (120); NIeuwerkerk a/d IJssel (185); Oud-Beijerland (97); Reenwtjk (67); Schoonhoven (137); Sliedreoht (156) en Sphkenlssc (156). Reeds in 1964 is door de regering besloten tot een geleidelijke beëindi ging van de exploitatie van die lande lijke draadomroepnetten te geraken waar de slechte resultaten voortzet ting ervan niet meer rechtvaardigen. Hoewel de financiële zijde van de exploitatie van doorslaggevende bete kenis is geweest, werd ook in aanmer king genomen, dat het merendeel van de abonnees niet meer tot de laagste welvaartsklassen behoort. Het sociale karakter van de draadomroep is daar door belangrijk verminderd. In de oude dorpskern van Wad- dinxveen zullen verder nog 57 'aan- sluitprinten, buiten dienst worden ge steld. Het overige gedeelte, van "Wad- dinxveen blijft aangesloten, De 1803 abonnees zijn al in septenv ber van het vorige jaar ingelicht over de voorgenomen liquidatie. De bij de abonnees aanwezige apparatuur (pro- grammaldezer en luidspreker) zal ge leidelijk worden verwijderd. Binnen leiding kan blijven zitten tenzij de abonnee op verwijdering aandringt. Het buitennet wordt gesloopt, behalve daar waar het ontsieringen, veroor zaakt. T\E organisatoren van de Imternatio- nale muziekweek van de Stichting Gaudeamus een door tal van in stanties gesubsidieerde aangelegen heid die met soniek haast alles, maar met muziek vrijwel niets van doen heeft mogen dan met yrijkaartjes smijten, de grote Doelenzaal gaf gis teravond weer een overmaat aan lege vakken en plaatsen te zien. Een schril contrast met de Doelen concerten van de „voorbije muziek", een term die de meest heetgebakerden der experimentele gaarne hanteren voor muziek die door het normale concertleven gesanctioneerd wordt. Nu kan men lang of kort praten over het hedendaagse verschijnsel alles wat in de concertzaal „klinkt" onder de noemer „muziek" te vatten, er blijft toch een kardinaal verschil tussen de natuurlijke en de tegennatuurlijke hantering der instrumenten. Het laat ste was het meest aan de orde in de verrichtingen van het Noordelijk Fil harmonisch Orkest, en de musici wa ren daarvan kennelijk niet. épris. Charles de "Wolff, dirigeerde, of maak te verticale of cirkelvormige armbe wegingen die ten doel hadden de ge produceerde geluiden enigszins te coödineren. Het lusteloze getokkel, ge- strijk, gehamer en wat dies meer.zij kwam kennelijk voort uit een begrij pelijke wrevel de instrumenten te laten klinken op een wijze die vier kant tegen de natuur indruist. De dolste zaken kwamen aan het slot van de avond aan de orde: in het Concert voor piano en orkest (een mi nimaal groepje) van John Cage, maar reeds het releveren van al deze nonsens (bv. een klarinettist die o.a. zijn in strument demonteert en de onderdelen naar het publiek gooit) lijkt ons teveel eer aan dit vreugdeloze geheel bewe zen. Voor de overige klankprodukten signeerden de Duitsers Engelmann en Witzenmann, de Pool Stacnowski en de Italiaan Donatoni. Van laatstge noemde hoorde men diens Per orche stra voor orgel en orkest. Vingervaar digheid en muzikaliteit zijn voor een orgelsolist in dit werk volstrekt niet ciodig. Dé solist was Karl-Erik Welin, die thans voor de derde keer (vrijdag en zaterdagavond jL )het Flentropor- gel bespeelde. Hij hanteerde overvloe dig voor dit heilloze doel latten waar mee hij hele reeksen toetsen tegelijk kon indrukken. s. NIEBOER ningerdïjk wordt verlengd via de Oostzeedijk, de Willem Ruyslaan, de Gerdesiaweg, de Oudedyk, 's Graven- weg, Kralingse Zoom, Boszoom, het Lage Land (de oude route verder van bus 36) naar het station. De sneldienst blijft beginnen by het Brabanteplein. Uitvalsweg Het was een uitvoerige, tevens inte ressante agenda die de vergadering te behandelen kreeg. Nor deze maand zal een derde uitvalsweg uit de Prins Alexanderpolder worden geopend. Het is de doortrekking van de. Kralingse Zoom in de richting van de Abraham van Ryckevorsschvcg en verderop naar de Maasboulevard. De verbreding van de Boszoom zal waarschijnlijk sneller een feit zijn nu het college van b. en w. in principe heeft besloten Rotterdam-oost door middel van een metro met het cen trum te verbinden en niet met behulp van een. (snel)tram (7). Daardoor zal de aarden baan, nodig voor de tram, langs de Boszoom niet nodig zijn. Er wordt aan gewerkt dat de post bestelling gedurende de ochtend (on geveer een uur) eerder zal geschieden dan nu het geval is. Er wordt onder handeld door de PTT over een bestel- kantoor in het Lage Land. Zebrapaden De politie is bereid te onderzoeken of er meer zebrapaden moeten worden aangelegd. Het uitgangspunt is echter dat een. teveel aan voetgangersover- steekpaden de waarschuwingswaarde gemakkelijk doet verminderen. Van daar dat er niet te veel bij zullen ko men. De zebra aan. het eind van de Jacob van Campenweg over de Prin senlaan zal vermoedelijk worden ver legd. Hier en daar zullen In het Lage Land borden „doorgaand verkeer" worden geplaatst om te voorkomen dat onbekende automobilisten zich vastriiden in 'n labyrinth van op el kaar lijkende straten, paden, wegge tjes enz. Er zal bekeken worden of in de buurt van winkelcentra parkeerverbo den zullen worden aangebracht. In de praktijk, parkeren velen hun voertuig uitgerekend op de daarvoor aangeleg de parkeer.pleinen. De Alexanderlaan zal voorlopig niet worden doorgetrokken in de richting van de Kralingseweg. De Boszoom zal worden voorzien van een uitvoerige beveiliging op de plaats waar polder- bewoners de oversteek naar het Kra'- lingse Bos moeten wagen. (Van «en onzer verslag gevers) ROTTERDAM, dinsdag Dit een enqnete met «en opbrengst van bijna 60 procent in de Prins Alexanderpolder U gebleken, dat 87 procent van de invullers van het vragenformulier zich uitstekend thuis voelt !n de wtjk. Nog enige percentages, die door de raad voor het •maatschappelijk wel zijn zijn uitgerekend: Van de geënqueteerden wil 57 procent geen contact met buurtbe woners, drie'procent wel (rest geen mening). 67 procent heeft daarente gen behoefte aan contact met ken nissen. 89 procent zegt goede con tacten met andere bewoners te on derhouden. 15 procent zou wel'wat op organisatorisch gebied voor an deren willen doen; 66 procent na drukkelijk niet. 6 procent blijkt met huwelijksmoeilijkheden-'te kampen, S/procent met opvoedingsproblemen. 15 procent van de bejaarden hebben het, vinden zij zelf, niet altijd even gemakkelijk. 17 procent wil dol graag een chrèche. 24 procent wil een autodienst-voor-noodgevallen. 10 procent wil contact met anderen over hun levensmoeilijkheden". 88 procent wil(de) eèn koopavond (is Inmiddels gerealiseerd). Er blijkt behoefte te' bestaan aan - winkels, die in de „polder" nog niet bestaan, 59 procent wil een,wéék- markt; 30 procent per se niet. 42 procent wil invloed uitoefenen op de nieuwe stad die verder oost waarts in de maak is. 26 procent heeft daar geen behoefte aan en 32 procent kan bet niet schelen, Voorts wil de jeugd een discobar, meer ge legenheid tot dansen en een jeugd- sociëteit. Het laatste klinkt vreemd, want die „soos" is er al. (Van onze kunstredactie) r\NDÉR de titel „Hoe kiest men eer. piano of vleugel" is van de hand van de Rotterdamse pianist Bram Boeleè een kleine brochure versche nen, die velen van nut zal kunnen zijn. Welke wegen men bet beste kan bewandelen bij de aanschaf van een muziekinstrument is lang niet ieder een bekend. Dit geschriftje, waarvan de uitgave werd mogelijk gemaakt door de firma Rijken Sc de Lange, geeft op een plezierig vrijblijvende manier enige waardevolle informaties. Een kleine aanvulling zou misschien nog wenselijk zijn geweest b.v. een uiteenzetting over het nadeel van klei ne vleugels maar de publikatJe pretendeert niet meer te zijn dan een richtingwijzer en als zodanig is zij het lezen stellig waard. ROTTERDAM, dinsdag. De heer D. Leijdes- uit de Beverstraat in Rot terdam heeft de wisselbeker gewon nen voor de mooiste zelf gekweekte dahlia op een internationale wedstrijd te Haarlem. De heer Leijdes is lid van de volkstuinvereniging Zuiderhof. Hij won tevens de wisselbeker voor de grootste bloem van de tentoonstelling en een zilveren medaille voor de vaas mooiste decoratieve dahli's. ROTTERDAM, dinsdag De dit jaar aan de Arnhemse Toneelschool geslaagde Wim Zomer (23), brengt van woensdag 18 tot en met zaterdag 21 september een eigen toneelpro gramma in „De Lantaren" (Kunst stichting 't Venster) aan de Gouvernc- straat. Het programma telt op drie nummers 2 wereldpremières: „Hor- rer Vacui" van Jac. Hamelink en „Lenz" van Georg BÜchner. Beide stukken zijn monologen en zullen worden voorzien van muziek en licht effecten, Het derde stuk Is „Escu- riaal" van M. de Ghclderode, waarin Zomer assistentie krijgt van Paul van Gent. Dc regie van het totale pro gramma wordt gevoerd door Ger van Rossum, spraakleraar aan de Arnhem se Toneelschool. Wim Zomer heeft zich niet willen verbinden aan een van de Nederland se toneelgezelschappen, ten einde zijn eigen ideeën over het spelen van to neel zo snel mogelijk gestalte te kun nen geven. Dat gebeurt dan voorlopig in de „miniatuurtheaters" van de gro te steden en in de provincie. Toch zal Zomer binnenkort voor het voetlicht van grote zalen komen te staan, daar bij enkele rolletjes gaat vervullen in de musical „Sweet Chari ty". Met uitzondering van vrijdag 19 september beginnen de voorstellingen in „De Lantaren" om 20.15 uur. In verband met de koopavond wordt vrijdag pas om 21.00 uur begonnen. Evenals voorgaande jaren zal ook de toneelgroep Studio weer - in De Lantaren optreden. Studio zal vier stukken brengen, waarvan drie in een serie van vier en twee in een serie van twee avonden. De eerste voorstel ling wordt gegeven op 30 oktober. Ook de toneelgroep Scarabee komt terug. „Poppetgon" van Lucebert zal eerst in Den Haag worden gespeeld, waarna in januari of fabruari De Lantaren aan de beurt komt. Het in oprichting zijnde Atelier theater, dat onder leiding zal gaan staan van de Joegoslaaf Branko Mayerhold, zal niet spelen in De Lan taren. De inzichten ten aanzien van een aantal praktische zaken van de directie van het kunstcentrum 't Ven ster en van de leiding van het Ate lier-theater liepen zoveel uiteen, dat samenwerking niet mogelijk bleek. De drieweekse tentoonstellingen van beeldende kunst in het centrum, zullen voornamelijk worden gevuld met werk van jonge Rotterdamse kunstenaars. Tot en met 27 september exposeert Lodewijk. Verder staan op het programma Joop Schafthuizen, Marius Roos, Robert de Hartogh, Car- la Kaper. Yvonne Struis, A. Schouten en Greet Huismans. Ook Bouke IJlstra en Elenbaas zullen exposeren. (Van onze correspondent) van Benthem, oud-zendelfng-leraar en emeritus predikant van de Nederland se hervormde kerk, die donderdag 5 september 1968 op ruim 78-jarige leeftijd te Utrecht, waar hü de laatste tijd woonachtig was, is overleden, werd maandagmiddag op de Algeme ne Begraafplaats aan de Tolsteeg te Utrecht begraven. Jacob van Benthem werd op 22 maart 1890 uit een graanhandelaars gezin te Rotterdam-Kralingen gebo ren, Hij bezocht een gymnasium in de Maasstad en studeerde daarna aan de Nederlandse zendings (hoge) school, die in die dagen nog gevestigd was aan de Westzeedijk. Hij werd op 1 mei 1913 in de grote- of Sint Laurenskerk te Rotterdam geordend als zendeling leraar en in diezelfde dienst namens de Nederlandse zendingsverenigïng uitgezonden naar hj°t voormalige Ne derlands Oost-Indië. De publikaties in deze kraót over Le Bateau (Bram Bom contra Hilton) hadden mij brandend nieuwsgierig ge maakt, Er zouden in Le Bateau dingen gebeuren die niet door de beugel kónden. Als ik zoiets lees wil ik sltjjd onmiddellijk gaan kijken, want ik ben gok op dingen die niet door de beugel kunnen. Ik ben gegaan naar.Le Bateau om te controleren of hetgeen Bram Bom in zijn. geruchtmakende Kunstkrajvt schreef waar is. Ouders, opvoeders en voogden, u kunt gerust zijn. Er ge beurt in Le Bateau niets, helemaal niets. Dat- wil zeggen, men danst, men drinkt, men praat, maar dat waar u zo bang voor bent nee dat gebeurt niet. Ik heb er zelfs geen openlijke ho mofilie, gezien en dat wil toch wel wat zeggen, tegenwoordig. Bram Bom. de man die Le Bateau en Hilton in een kwaad daglicht heeft willen stellen zit inmiddels niet stil. Hij heeft verspieders uitgezonden. Deze gaan loerend en glurend door het etablissement en noteren alle schandalen die ze zien. Want Bram Bom wil wraak nemen op Hilton. Dat hoorde ik van een van zijn spionnen. Deze onthulde, dat hij bezig was uiteraard tegen betaling tips te verzamelen voor Bram Bom. Het is jammer voor deze verspieders, maar ze zullen niets verdienen. TM ET melk meer mans! Binnenkort J- -L ook langs de rijkswegen. Dat staat te lezen in het weekblad „Melk", Het Nederlands zuivelbureau is er al een hele tijd mee bezig. Eerst zei de minister „nee". Er mochten geen melk automaten bij de benzinestations langs de rijkswegen worden geplaatst. Er kwam een nieuwe minister, kennelijk een melkdrihker, en toen mocht het oneens wel. Er is wel een voorwaarde Van Dijk's scheepsuitrustingen be slaat vijftig jaar. Ter gelegenheid daarvan Is een jubileumboek uiigege- ven. Daarin lees Ik: „Het was in het laatste jaar van de eerste wereldoorlog, dat de heer H. C> van Dijk sr., een scheepstuigen) en zeilmakerij vestigde aan de Leuveha- venj. De vader van de héér H. C. van Dijk sr. de heer C. van Dijk, had zich in de laatste oorlogsjaren teruggetrok ken uit de roeiers vereniging Een dracht, waarvan hij een der oprichters was en was zich gaan bezighouden met do aan- en verkoop van schepen. Voornamelijk stalen motorschoen er?' De geschiedenis van Van Dyk* scheepsuitrustingen- is er; een':van'.ma gere en vebte jaren.. Dé oudste .direc teur, dc heer C. A. van Dijk, tweede zoon van senior maakte alle ups en downs mee, aangezien hij als 11-jarige bij zijn vader in het bedrijf kwam. Overdag werken en het bedrijf leren kennen, touw en staaldraad splitsen en zeilmaken en *s avonds naar de avondschool. In veertig werd bet bedrijf aan de Gedempte Vest totaal verwoest, doch reeds drie wekan later werd gestart in een noodbehuizing aan de Voorhaven 62 Achterhaven 19. In 1952 ging het bedrijf in de Spaanse Polder en in 1964 werd een ruim pand betrokken aan de Linschotenstraat, waar thans 120 mensen werken. aan verbonden: de melkautomaten en/of melkdrankautomaten mogen niet in de bedienings- of verkoop ruimten van de benzinestations wor den opgesteld, maar op het emplace ment in de onmiddellijke nabijheid van het stationsgebouw. Het Neder lands zuivelbureau voorspelt, dat dc. melkautomaten langs de rijkswegen veel succes zullen hebben. •trOOR zover bekend zijn er in de geschiedenis van de Nederlandse scheepvaart twee schepen geweest waarvan de namen veranderd moes ten worden in verband mét bijgeloof, zo staat te lezen in *t Kraaiennest, het orgaan van de Ned. vereniging tot adoptie van schepen. Dit waren de schepen „Pontianak" van de Rotter- damsche Lloyd en de „Charon" van de KNSM. Zeer merkwaardig was het dat de naamsverandering van beide W7IST u dat er een vereniging van Estlanders in Nederland bestaat? Ik niet; tot ik het boekje Eesti Va- barük I9J.P - 368 in handen kreeg. Ik lees daarin, dat deze vereniging werd opgericht in 1946. Doel is de Estlan ders zoveel mogelijk saamhorigheids gevoel te geven e» om belangrijke da gen als de onafhankelijkheidsdag, het kerstfeest en de St. JansdaK in eigen sfeer te beleven. Momenteel zijn er ongeveer 150 Estlanders inclusief kin deren over het gehele land verspreid. Er zijn ongeveer tien zuiver Estlandse gezinnen in Nederland. De meesten zijn gehuwd met Nederlanders of al leenstaand. I« het boekje, dat ons werd toege stuurd staat met de hand geschreven „Met vriendelijke groeten non de ver eniging van Estlanders in Neder land. Vu Ti Belinfante-S'airico Stadhou derslaan 8, Rotterdam over Estland toil toeten, weet dus nu waar hij te recht kun. schepen plaats vond in hetzelfde jaar en wel in 1912. Voorts gebeurde het van beide schepen direct na hun eer ste reis. Op 18 mei 1912 werd do „Pontianak" bij de scheepsbouw maatschappij „Dc Schelde" te water gelaten en gedoopt door mevrouw J. A. Bckker-La Bastide. Hot was met 6799 ton een van dc grootste vracht schepen van dc Rotterdamsche Lloyd. Op 2(1 jult d.a.v. vertrok het schip voor haar eerste reis onder bevel van kapitein J- Werkhoven. Op <ie thuis reis van Macassar naar Soerabnya is het schip op 22 {september op een der Polo-eilanden in de Ja va-zee ge strand, doch kwam met eigen midde len vlot. De ..Pontrinnk" was genoemd naar een stad en oen rivier op Borneo. Pontianak betekent ook „Duivel" en He bijgelovigheid var. dc inlanders was dan ook voor de directie een re den. om het schip, zodra het in Rot terdam was teruggekeerd, van naam te veranderen. Hel werd omgedoopt en voer tot 1932. toen het voor sloop verkocht werd onder de naam „Deh". Het andere sc'nip dat wegens bijgeloof van naam meest veranderen, was rte „Charon" van de KNSM, gebouwd bij Rijkoe in Rotterdam en op 15 februari 1912 tewater gelaten. Tot aan septem ber 1918 is dit schip vlaggeschip van de KNSM geweest <3209 ton bruto). In april 1912 aanvaardde het haar eerste reis naar dc Levant cn dc Zwarte Zee, or.der bovcl vnn kapitein G. Bos, De Grieken vonden „Charon" geen naam voor een schip. Charon was bij de Griekse godenleer de schipper die de doden over de stromen der onderwereld moest voeren. Een „Olobos" een Griekse muntstuk die men de afgestorvenen in de mond stak, was zijn loon. De directie van dc KNSM veranderde na de eerste reis de naam „Charon" in die van „Jason". In 1934 werd de „Jason" naar Rusland verkocht en kreeg de naam „Kataja- nla". Hij is niet de enige die er 20 oyer denkt. De meeste mensen willen hun kolen nu al hebben. Een voorraad warmte bij de hand. Voor alle zekerheid. Want met ko? 'u huis heb je de warmte maar voor het ofssVsppen. En dat is - met de kou op de loer - een geruststellende gedachte. Vindt u ook niet? september 1968

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2