Oud-musicus Jan Verkuijl wil zijn viool verkopen FICTIE EN WERKELIJKHEID OVER LEVEN OP HAITI crïsiHJ11 Schiedamse bioscopen SCHIEDAM Weer moeilijke wedstrijden voor de drie KNVB-clubs Parkeer- meters scheppen ruimte TRAMLIJN BEZWAAR SCHIEDAM 'LIDMAATSCHAP TOI-TOI-TOI EINDPUNT VOOR ARTIESTEN' EER door Jan D. Swart OORLOG TOI-TOI Van den Burg (Hermes) moet rust liouden MAK ZN. HEEFT ZE. -/elii Jongens verlenen auto's geen voorrang Inbraak in een radiohandel Diefstal van auto Tlie Comedians Thaise diefstal Zeelui aan ami Matinees KOERIERSTERS donderdag 12 september 1968 - 5 jyjTJSICUS Jan Verkuijl staat een beetje stuurs, met zijn excentrieke rood-grijze knevel vooruit in de deuropening. „Wat is nu eigenlijk de opzet, beste brave man", vraagt bij met zichtbaar wantrouwen. „Musiceren doe ik niet meer. Nooit meer. Ik heb mijn saxo foon en klarinet verkocht. Mijn viool nog niet. Geef mij vijftienhonderd pop en je kunt 'm krijgen, 't Ts voorbij. Verle den week hen ik vrijblijvend lid geworden van Toi-toi-toi. Jc zou het een eindpunt voor artiesten uit deze contreien kunnen noemen'*. Met een zekere deemoed zoekt Jan Verkuül (68) even la ter in dc huiskamer in de Tion- hovenstraat in Schiedam naar wat foto's uit tie jaren dertig. „Het zijn er niet veel meer", volgt als excuus wanneer hij maarkeen bescheiden stapeltje kan vinden. „De moffen hebben destijds al les zoek gemaakt", zegt hij ge melijk. „Al mijn jeugdherinne ringen, de optredens in alle de len van de wereld zomaar in de oorlog in één klap weggevaagd. Ik woonde in de Mauritsstraat in Rotterdam. Er bleef niks van over". Jan Verkuijl, eens een bekend saxofonist, vlolist in de kluwen Rot terdamse artiesten, heeft er behou dens legio losse herinneringen alleen nog maar een bescheiden stapeltje foto's van overgehouden. „En een paar huisjes", vult hij aan om het niet al te dramatisch te maken. „Tien jaar en Jantje Verkuiil stond al op de planken," zegt hij. terwijl hij uit verveling aafn zijn kne vel draait. „Tien jaar was ik," her haalt hij, „toen ik mijn eerste gulden verdiende met het slaan op de grote trom, Het zat in het bloed, Mijn va der was ook muzikant. Nee, laat ik eerlijk zijn, mijn vader was van ori gine timmerman. Maar als het in het vak slecht ging, dan was-ie muzi kant". Hij denkt na. „Ja," vervolgt hij, „zo was het". Samen met mijn vader spelen op bruiloften en feesten of meelopen in optochten. Ik leerde al vroeg viool spelen. Als er op school versjes opgezegd moesten worden, moest Jantje Verkuyl viool spelen. Omdat-ie het zo fraai deed. Ik moest in het „vak" zeiden de kennissen. Maar mijn vader was er niet content mee. Oh, nee, zijn zoon niet in de amusementwereld. Jan moest archi tect worden, omdat pa timmerman was, Zoon moest vader toch immers overtroeven. Zo ging het vroeger. Maar er kwam niks van terecht. Jan Meek zo lékker viool te spelen, dat- ie op één avond meer verdiende dan vader in één week. Ik werkte soms alleen maar twee dagen In de week. De rest van de tijd met je neus in de boeken. Nee, geen studie voor architect. Ben je mal. Muziek leren, want ik verdien de er geweldig mee! 1RR waren voor Jan Verkuijl tijden dat het verkrijgen van haalbare arrangementen in eigen land hij werkte veelal alleen niet altijd mogelijk was. „Ik heb ook de megstc tijd in Duitsland gewerkt. Maar ook in Canada, Amerika, Rusland en Ve nezuela. Een fascinerend bestaan, JAN VERKUIJL ...'tis voorbij dat wel. Maar ik ben-er verdraaid moe van geworden. In Duitsland was het de ene avond spelen, 's morgens vroeg weer mei de trein, een halve dag reizen, repe teren en 's avonds weer op de plan- ken. Bek af, natuurlijk. In Zuid- Amerika niet minder. Ik ben 5 jaar met onderbreking van een jaar in Holland hofkapelmeester geweest onder president Comez, Overal waar die kerel naar toeging, volgde zijn gehele hofhouding: de muzikanten, de danseresjes en zijn vrouwen. Ik geloof dat meneer 128 vrouwen had. Nou ja, onofficieel dan. Ze hadden allemaal een kind van hem. Dat was een eer. Mpar ik heb daar ook een lïid meegemaakt, dat er veel onlusten waren. Dat was daar om de haver klap. En. dan moesten de buitenlan ders het ontgelden. Een, twee, drie en je stond weer in de rimboe". Jan Verkuijl slaakt een kreet, In het Spaa.is, Iets van „weg met die vrcemdeli ngen' „Maar na een weekje was het weer over. En dan kwam je zo'n beetje uitgehongerd weer boven wa ter. Fascinerend bestaan hoor, dat wel." Hu lacht. Einde!i|k. „In Rusland was het niet veel be ter. Prachtige arrangementen, waar mee ik onderdeel van een variété-gezelschap veel geld ver diende. Een gage van ongeveer vijf enzeventig gulden per week. En dan in die tijd. Maar toen ik na maanden werken aan de grens kwam, kon ik alle roebels weer inleveren. Je mocht niet met roebels over de grens. Nou daar stond je dan. Weer niks verdiend." TYE oorlogsjaren heelt Jan Verkuijl J-' doorgeworsteld in café Speksnij der in Schiedam. Oorspronkelijk als musicus, maar doorgaans als kelner. „Een moeilijke "tijd is dat voor mii geweest. Dikwijls moest men hals over de kop wegduiken als er weer een vordering was. Jc raakte het juiste werkritme kwijl. En als het in een café goed gaat dan is de direc teur altijd de gr and-seigneur. Maar owee als het slecht gaat. dan krijgen de muzikanten dc schuld. Je moest in deze tragische tijden blijven schrijven om werk te vinden." De moeilijke en vooral moeizame jaren zijn voor Jan Verkuijl voorbij Maar hij zegt er „geen spijt van te hebben". „Beslist als ik hel over zou moeten doen. dan op dezelfde manier. Ik heb altijd hard gewerkt, maar goed ver diend. De ene verzoop het geld en de ander heeft er wat van overgehou den. Een typisch voorbeeld van de laatste groep ben ik". Jan Verkuijl drinkt, genieterig kij kend, zijn koffie op. WfAT heeft Jan Verkuijl ertoe ge- bracht om. ook lid zü het vrijblijvend te werden van de zo juist van de grond verrezen Rotter damse Oud-artieslcnsoos Toi-toi-toi? „Ik heb het in de krant gelezen' zegt hij. „Je vraagt je dan af: wat zou het zijn. Je hebt wel meer ar- tiestensociëteiten gehad. Toch maar eens gaan kijken, dacht ik. Ze kun nen je altijd nog wegsturen. Maar initiatiefnemer Piet Theu- nissen heeft het leuk gecreëerd. Er waren verscheidene collega's van vroeger die ik jaren niet meer had gezien. Je hoorde vrij veel de kreet: „Verrek, leef jij ook nog", Nee, bij zonder plezierig. Ik ga volgende keer weer. Dan is m'n middag tenminste ook weer gevuld. Ik heb nu veel vrije tijd, te veel misschien wel. Maar ik kan ook niet anders. Het is allemaal om gezond heidsredenen. Toen ik de laatste keer in het ziekenhuis moest worden opgenomen, heb ik tot mijzelf ge zegd: „Jan en nu niet meer. Ik kan mijn hand niet eens een poosje in een bepaalde stand houden of deze gaat tintelen. Nee, 't is voorbij.' Voor vijf tienhonderd pop kun je mijn viool krijgen". (Van een onzer sport- medewerkers) SCHIEDAM. don derdag. De eerste competitie dag was voor de Schie- damsc KNVB-clubs niet zo'n suc ces. Wellicht komen de drie ver tegenwoordigers in de KNVB aanstaande zondag tot betere re sultaten, hoewel het programma bijzonder zwaar is. DHS speelt zondag uit tegen SVW in Gorlnchem. Met eer beetje geluk moet er voor de mannen van Joop Schop weer een gelijkspel te behalen zUn. SVDPW treedt als gastheer op voor WCR (Rhoon) en als men zich volledig wil inzetten moet er winst te behalen zijn. Winst voor Excelslor'20 in de uitwedstrijd tegen Blauw-zwart lUkt niet waarschijnlijk. Het ziet er naar uit dat Excelslor'20 tot nu toe de juiste opstelling nog niet heeft gevon den. In de afdeling gaat Demos op be zoek bij DBGC, dat op eigen veld eeo zeer sterke tegenstander is. Gezien de resultaten, moeten we aannemen, dat Demos minstens één punt naar huis zal brengen. SFC schijnt de juiste for matie nog niet te hebben gevonden Misschien lukt het in de uitwedstrijd tegen GLZ toch een redelijk resultaat te boeken. Schiedam heeft tegen Bol nes een geweldige indruk op het pu bliek achter gelaten. Ondanks dat het naar alle waarschijnlijkheid zonder de geblesseerde Van Zetten naar Euro sport moet, houden we het op een zege Ursus heeft tot nu toe iedereen ver rast. Er wordt goed gevoetbald en bo vendien met succes. Daarom moeten we aannemen dat Ursus op eigen veld van Swift Boys zal winnen. In de eer ste klasse C is WE vrij. Martinit, dat nu wel speelt, ontvangt WRW, Het zal een moeilijke strijd worden voor de mannen van Van Buytenen, maar we zijn ervan overtuigd dat de spelers met een goede voorbereiding het veld zullen betreden. In de tweede klasse ontvangt Schie- damse Boys het Rotterdamse TRH, Een overwinning behoort niet tot de onmogelijkheden. En ditzelfde geldt voor DRZ, dat Roga ontvangt. ZATERDAG HBSS werd zaterdag j.I. nog al ver rassend geklopt door Rijsoord. Aan staande zaterdag wacht er weer een moeilijke wedstrijd tegen Noordwijk. Een gelijkspel zou reeds een verdien stelijk resultaat zijn. PPSC heeft te leurgesteld. Vooral defensief mankeert er nogal wat aan. Trainer Bouquet zai wel maatregelen hebben getroffen voor de uitwedstrijd tegen Melissant. Daardoor verwachten we de eerste winstpunten voor PPSC. In de afdeling gaat het tot dusverre succesvolle succesvole GTB naar Wia. Een tweede zege lijkt niét uitgestoten GSS ontvangt Alexandria me' de be doeling het eerste puntje in de wacht te slepen ROTTERDAM, woensdag. In een café in de Van der Takstraat is afge lopen nacht aangehouden de 29-jarige los-werkman. A. v. d. E., zonder vaste woonplaats. In het café deed hij zich voor als een inwoner van Schevenin- gen- en probeerde zijn verteringen te betalen met een te diens naam gestel de cheque, waarvan hij vijf blanco exemplaren in zijn bezit had. Hij is verdacht van oplichting en diefstal in bewaring gesteld (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Sinds de parkeermeter twee we ken geleden de intrede heeft ge daan in Schiedam, is er eindelijk in het stadscentrum royale gele genheid om de auto kwijt te kun nen. Althans voor de „kortpar- keerder", die bereid is één dub beltje of een dubbeltje met een kwartje (In die volgorde!) te of feren voor de stalling. Een onge kende weelde al die lege plaatsen langs Broersvest, Rotterdamsedijk en op de Koemarkt, sober maar streng bewaakt door de meter- op-het-paaltje. Zo te oordelen heeft de par- ke enne ter dus wel voldaan aan het doel, n. I. ruimte te versohaf fen voor de konfcparkeerder, die m de cemtrumwinkels moet zijn. Maar of de bewoners langs deze straten, de leveranciers en alle andere „langparkeerders" nu zo dol-gelukkig zijn met deze meters is zéér de vraag. Bij een wandeling langs ,de „meter-wegen" viel ons, naast de vele lege plaatsen, ook het feit op dat niet minder dan acht automo bilisten in overtreding waren. Door een overschrijding van de parkeertijd. Eigenlijk 8%, want één auto stond in twee vakken, waarbij maar één meter draaide. Van de acht overtreders waren er vier bestelwagens van leveran ciers, de gedupeerden dus m deze park ee r-regeidng. Controle op overtreding zal al- lijd wel het zwakke punt blijven bij elke parkeerregel! ng-met-ver- lïodtri'. Dat is ook de rede dat in Schiedam is gekozen voor de dure parkeormoler boven de par- keerschijf, omdat in het laatste geval de contfole nog veel moei- lijkö.' is en nog meer mankracht vergt. De politie treedt momen teel nog niet streng op, vanwege het nieuwtje. Doch dat zal in de toekomst wel veranderen, omdat anders de hole parkeerraete?-re geding doelloos wordt. Winst is ook dat vanwege het aanbrengen van de parkeermeters dc Koemarkt eens grondig is „ge restaureerd". Een keurig pleintje nu, ook omdat de bekende kio«k een eindje is opgeschoven. Nu kunnen de fietsers hun rijwielen veilig wegbergen aan de beugels. En er is overdag plaats om te parkeren! ADVERTENTIES Bij het oversteken tussen de ge parkeerde auto's door van de Pascal- weg werd gisteren de zesjarige Peter Eusser door een personenwagen aan gereden. De jongen werd met hoofd en buikwonden in bewusteloze toe stand naar het Zukterzickenhuis ge- Op de kruising Doenkade-Bo- vendijk-Landscheiding is gisteravond een personenauto op het losse steen slag in een-slip geraakt en tegen een lichtmast gebotst. De auto schoot daarna het talud af en sloeg over de kop. De auto was total loss, de licht mast werd totaal vernield. Geen per soonlijke ongelukken. cadvertentje; Kamerbewoner, vrijgezel, student... «TthUis dagschotels in Crispiin fli" n''"ven'n WW» openmaken w smakelijker dan even Nóg voordelige DAGSCHOTELS v*. 2,75 Nfl abonne„enU "crispijn (Van onze sportredactie) SCHIEDAM, donderdag Piet van den Burg, de achtcrhoedespeler van Hennes DVS, zal voorlopig vier we ken niet kunnen spelen in verband met een knieblessure. Hü kreeg van de behandelende arts een rustkuur voorgeschreven. Jan. Rijke, die reeds in de eerste thuiswedstrijd van Hermes DVS met een enkelblessure vroegtijdig het veld verliet, heeft deze week de training hervat. SCHIEDAM, donderdag. Bü de loterij van de St. Franciscusgroep zijn de prijzen (af te halen 's Gravelandse- weg 720) op de volgende nummers gevallen. Hoofdprijs 1352, 2e prijs 2521, verder 2980, 0055, 1957, 1745, 1040, 5297, 4277, 5575, 5500, 5227, 4035, 5376. 3971. ADVERTENTIE Voor al uw kampeer-, sport en watersportartikelen Hoogstraat 125 - Tel. 267082 TENTENSHOW elke dinsdagavond gebouw Nieuwstraat 12 1928- 1968 40 \aor bandenspecialist voor de man die van banden weet CENTRUM: SchietbaaMtraat 7abe fel. 251234 WEST: Bettoweg 11 <si>. vau.l tel. 153393 ZUID: Korte Ilillestraat 4—6 tel. 17396» NOORD: Linker Rotfekade 6 tel. 124956 's z a t e r d a g s tot 1.(10 geopend. Met een ■2Ste-~4=s,t:cc:ï-\ is een goed figuur geen heksentoer! Fellna stretch beha van hel nieuwe Dorlastan®, het super elastische kwatltelts- garen van 'Bayer', b-l-lj-f-t wit, 17.90 bijpassende panty van Dorlastan® 18.90 IN ALLE 21 FILIALEN VAN (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. Op de hoek Burg. Knappertlaan Veen- ianlstraat is gisteren de 19-jarige In strumentmaker B. H. van D. met zjjn bromfiets tegen een personenauto, be stuurd door de 29-jarige chauffeur N. W. H., gebotst. De bromfietser had geen voorrang verleend aan de auto. De jongeman moest met een zwaie hersenschudding naar de Dr. Nolet- stichting worden overgebracht. Zijn bromfiets was zwaar beschadigd, ter wijl de personenauto aan de voorzijde was ingedeukt. Op de hoek Parkweg Burg. van Haarenlaan gebeurde gistermiddag een identiek ongeluk. Ook hier ver leende een 13-jarige jongeman, die op de fiets over de Burg. van Haaxenlaan reed, bij voornoemde kruising geen voorrang aan een personenauto. De jongeman liep bij deze botsing even eens een hersenschudding op en moest naar het Gemeenteziekenhuis worden overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. In de radiohandel Van Daalen aan de Rot terdamse Dijk is vannacht ingebroken. De inbrekers waren via de achterzijde het pand binnengekomen. Ze hebben een ruit vemielcl en uit de winkel een versterker ter waarde van 400 gesto len. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, donderdag. De 49- jange kantoorbediende G. S. A. B. deed gisteren bij de politie aangifte van diefstal van zijn donkerblauwe personenauto merk DAF (kenteken 16-73 EZ), die hij afgesloten had ge parkeerd aan de Rembrandtlaan. SCHIEDAM. Geboren: Johnny zv J, L. Koieman en L. de Jager; Huberüne H. E. dv H. P. A. Heres en E, P. M. Deroo; Man fred C, C. zv C. C. J. HeUemons en G. I. Henny; Anna G. L. dv A. de Koning en J. J. Hoppe; Petronella dv G. Blom en C. M. J. P, Gruyters. Overleden: M. G. van Meurs, 88 Jr. cchtg. Bij Graham Greene is het niet al leen moeilik aan te wijzen waar dc literatuur ophoudt en de lectuur be gint, maar soms ook waar de fictie plaats maakt voor de werkelijkheid. Dat blijkt uit z(jn door Peter Glenvillc verfilmde roman „The comedians". De plaats van handeling is Haïti en daar schijnt inderdaad een barre dictator tc regeren, die zUn al lang niet meer vrolijk volkje door een hardhandige geheime staatspolitie onder de duim laat houden. In dc film wordt die dic tator met name genoemd en zijn wil lekeur houdt de spanning en onzeker heid erin. Daarnaast heeft Graham Green" de zoveelste verzonnen figuur die ner gens meer in gelooft, het overbekende type dat al in Bromfield's „The rains came" present was en steeds weer on der de tropenzon opduikt. Ditmaal heet hij Brown, is eigenaar van een oud hotel dat nog maar zelden een gast ontvangt en lijj kort zijn tijd niet ai te gezellig met de Duitse vrouw van een JZuidamerijcaanse gezant. Aan grote namen in de rolbezetting geen gebrek. Brown wordt gespeeld door Richard Burton, Liz Taylor is cle vrouw van de gezant en deze wordt vertolkt door Peter Ustinov, die ditmaal niet leuk doet, wel goed speelt. Verder gaat als militair avonturier ook nog Alec Quintiess over het doek. Het verhaal wil dat de vermoeide Brown ten slotte door het grillige lot gedwongen wordt weer actief deel te nemen aan de wer kelijkheid, maar zo gaat het altijd met die vermoeide blanken in de tropen in dit soort boeken en films althans. Er zijn dus wel clichés die af cn toe ook storend in de dialoog aan bod ko men, maar „The comedians" mag er als onderhoudende bioscoopfilm best zijn. Peter Glenville is een goed ver teller, zijn beelden zijn rechttoe recht aan concreet maar scheppen duidelijk sleer en ook het spet is over de gehele linie voldoende, zodat men 2onder moeite in de situatie en het gebeuren kan geloven. (PASSAGE, 18 j.) „Ralph Tracy, onze man in Thai land" is géén geheime agent, maar een gewone detective die uit is op de op lossing van een diefstal. En Tracy is geen Amerikaan of Engelsman, maar een Duitser, al spreekt hy in deze film dan Engels. De regie berust dan ook bij de Duitser Manfred Kohier en de film is duidelUk Duits, doorwrocht, romantisch en wat saai. Het gaat om een mysterieuze diefstal van een kostbaar halssnoer uit een museum, eigendom van (natuurlijk) een oosterse prins, waarom heen een hoop plaatselijke folklore is verweven. Maar de kern van het probleem is ty pisch westers: een schat aan uranium. Er komen westerse slechteriken en brave borsten," lieftallige oosterse prinsessen voor in de film, waarin zó veel gebeurt, dat de draad maar moei lijk te volgen is. (MONOPOLE, 14 j.) Op een zaterdagavond komen vijf zeelieden cn een passagier van een schip cn gaan, elk afzonderlijk, een avondje uit hl Londen, Het zijn vogels van verschillende pluimage, maar in wezen gaat het bü hen om hetzelfde: een glaasje en een wouw. In „Altijd op zaterdagavond" bekij ken we eigenlijk zes verhaaltjes en we zien hoe de smaak van de mannen omtrent vrouwen uiteen kan lopen. De opzet van de filmmakers is kennelijk geweest een ruime portie sex op het witte doek te brengen met daar lussen door wat verfilmde probleempjes van zeelui aan de wal. Hoewel-het een en ander soms wat knullig is gedaan, zijn de verhaaltjes toch boeiend genoeg om te blijven kijken. te,: Het Passagetheater vertoont op de zondag- en woensdagmiddagmatinees voor alle leeftijden .JTarzan in New York", waarin de in de jaren dertig vermaarde zwemkampioen Johnny Weismullcr weer te bewonderen is als Tarzan. Monopoletheater houdt het voor de matinees, ook voor alle leef tijden op Roy Rogers de (zingende) koning der cowboys in „Song of Texas". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Winkeliers en andere bewoners van de Oudedljk en de 's Graven- weg hebben last van deze tram. In enige brieven aan de wijkraad van Kralingen hebben zij hun er- genis geuit over het lawaai dat de oude tramstellen van lijn 8 maken bij hun tocht van en naar de Laan van Nooitgedacht. De wijkraad heeft daarop een briefje geschreven naar RET directeur drs. C. G. van Leeuwen met het verzoek op korte termijn het oude materiaal van lijn 8 te vervangen door nieuwe tramstellen. Er is echter een volgens de RET onoverkomelijk technisch bezwaar; bij het beginpunt van lijn 8 in Schiedam moet aan de linkerkant van het tramstel wor den ingestapt. Dit is alleen maar mogelijk bij het oude materiaal. Pas als de situatie in Schiedam is gewijzigd kan de RET nieuwe tramstellen op deze lijn gaan ge bruiken. Tot zolang aldus het antwoord van de heer Van Leeu wen moet Kralingen nog even geduld hebben. Hij verwacht dat in de loop van volgend jaar aan de Kralingse wensen kan worden voldaan. De Schiedammer [Het Rotter dams Parool) vraagt vaste be- zorgam(stera). Aanmelden: Hoogstraat 76, Schiedam, Te). 267278. 's avonds na 7 uur. tel. 155960. R028 Foto, film en projectie Personeel gevraagd Pasfoto's Maar terwijl u wacht. Actieve vertegeriwondiger ge vraagd. Inl, tel 269664. 106, Schiedam. DeL 266720. Let op juiste ednes. BI80 Voor dames en heren CONDITIE-TRAINING Sportschool Hollander Inlichtingen: telefoon OIO336918.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2