Groenoord markt gezellig, bij opening al stampvol i Nadere confrontatie met Schiedam-zegel bleek hard nodig CENTRALE EERSTE HULPPOST WORDT EEN NOODZAAK WETH. SCHEFFERS: DICHT BIJ CONSUMENT Uitreiking van eerste ScMedam- zegel SCHIEDAM SCHIEDAM Aantal kramen beperktmaar goede variatie ÈmmÊÊÈÊMÊi^ÊÊËÊA Revolver ontdekt onder friteskraam Burgerlijke Stand KES en Animo slaan terug Drie nietnve grote, con lainerk] anten Sextant komt na 1 januari 1969 in kleuren uit Bewoners vrezen dat het een 'stinkboel' zal worden VOORZITTER F. v.d. KLINK: RK-EHBO gaat Vier nieuwe punten voor Galerie Punt Vier Keramiekexpositié in Hillcgersberg veertigjarig bestaan vieren KOERIERSTERS woensdag 18 september 1968 - pag.,5. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM» woensdag. „Ik weet mij geen raad. Ik ben bijna los en heb niets meer over!", riep de „fruitkonïng" Jilles de Bootn, een van de actie-voerders voor de tweede weekmarkt in Schiedam, op bet moment dat gistermorgen om streeks kwart voor elf wethou der J. Scheffers (onder meer voor het marktwezen) de offi ciële opening verrichtte van de ze markt op het Johanri Strauss- plein in de wijk Groenoord. Jilles' opmerking is zeer typerend voor de gamg van zaken op de aHer- eerste daig dot de Groenoord-ruarkt draaide. Met bussen vol. met de auto, op.de fiöls en ook lopend zijn do huis vrouwen in stromen naar het Strauss- plein gekomen, zodat het nog ver vóór de opening van de markt „afgeladen" vol was. En er is goed verkocht! „Een gezéllige markt, beter dan die op het Broersveld", merkten meerdere standhouders tevreden op. „Nee. ,ik heb niet verwacht dat het meteen zó vol zou zijn. Ik dacht dat een aanloop tijd wel nodig zou zijn, voor de markt „ilï" zou raken. Maar dat blijkt niet het geval"., verklaarde een verraste marktmeester M, J. Stoppel. De Groenoord markt is maar klein, met 47 kramen nog niet half zo groot als de vrijdagmarkt op het Broorsveld. Doch do opstelling op het ruime Straussplein is ..veel effectiever, wat een gezellige drukte geeft. Staan op hel Broersveld de kramen met de „ruggen" naar elkaar toe en met het „gezicht" naar de huizen, op het Straussplein zijn er vier rijen, twee aan twee naar- c'kaar toe ge keerd met- aan Het- eind nog twee rijen. Een gesloten geheel dus, wat de markt erg vol maakt, doch dat vinden de kooplui juist goed er. de koopsters kennelijk erg gezellig. Feest „Het is vandaag een beetje feest voor Schiedam en vooral voor de wijk Groenoord". heeft wethouder J, Scheffers opgemerkt, voor wie een kleine ruimte in de drukte was gere serveerd om z'?$ feestrede te kunnen afsteken. Ongeduldig aangehoord door de koopsters en de marktkooplui, ge duldig door de talrijke genodigden, waaronder in de eerste plaats vermeld oud-wethouder mr, P. van Bochove. die deze tweede markt wel heeft voorbereid, maar nu zelf niet meer of ficieel kon openen. Wethouder Scheffers haalde de marktgeschiedenis op. Op 1 september 1950 opening van de eerste markt op het Broersveld. mèt tegenstand van dc middenstand. Zestien jaar later werd gevraagd om een ^tweede markt, maar nu was de middenstand vóór. De be paling van de plaats gaf wat proble men. Het werd het Straussplein in Groenoord „als wijk een sieraad van de stad, maar met onvoldoende moge lijkheden voor de daar wonende huis vrouwen om te winkelen", gaf wet houder Scheffers toe. Samenspel „Maar wij vinden dat de markt zo dicht mogelijk bij de consument ge bracht moet worden", meende de wet houder, die verder om een „goed sa menspel" tussen kooplui, kopend pu bliek en omwonenden vroeg. „Houdt het marktplein zo netjes mogeiyk, daar hebben de omwonenden recht Nadat nog de heer P. R. Troost na mens de vereniging van marktkooplui Groot-Rotterdam de gelukwensen had aangeboden, kon wethouder Scheffers het traditioneel geel-zwarte lint doorknippen, om de markt officieel te openen. Met een schaar hem aangebo den door Liesbet Kersbergen, het juist negen jaar geworden dochtertje van de kramenverhuurder. Deze Goenoord-markt op dinsdag wordt gehouden van 9 tot 14 uur. Die vroege sluiting om geen concurrentie te geven met de verplichte sluiting van. de winkels. „Als proef", verklaar de wethouder Scheffers. „Als de om standigheden veranderen, kunnen wij zigingen overwogen worden." Vuilopslag Enkele bijzonderheden. Aan de vuilnisafvoer is aandacht besteed. Midden op het marktplein staan twee opslagplaatsen, afgebakend met spe ciaal voor dat doel vervaardigde hek ken, Dit maakt het dc Reinigings dienst makkelijker om na afloop van de markt het afval op te ruimen. Dc markt staat op het zuidelijk deel van het terrein, het noordelijke is be stemd voor parkeerplaats. Er werd gisteren nog weinig gebruik van ge maakt want er is in de omgeving vol doende ruimte om de auto's neer te zetten. Ook het neerzetten van fietsen geeft nauwelijks een probleem; ten minste wat de ruimte betreft. Een or delijker regeling is denkbaar. Door een verdoorgevoerdc branche verdeling en -scheiding heeft het ge meentebestuur bereikt dat er op deze Groenoordmarkt een grote variatie van artikelen te verkrijgen is. Veel kramen met levensmiddelen en textiel in allerlei vormen, maar ook rotan- ir r, 13fr "w^ mm De nieuwe markt van Groenoord tijdens de opening. Op de voor grond hijst de marktmeester tus sen een kluwen kooplustige vrouwen de viag. Wethouder Scheffers verricht hier de officiële opening door traditiegetrouw het geel-zwarte lint door te knippen. meubelen, snuisterijen en zelfs vogel zaad. Nieuw De Groenoord-markt is nieuw. Er zijn nog wat onvolkomenheden, die wel bijgeslepen zullen worden door marktmeester Stoppel, die nu assis tentie heeft gekregen van dc heer J. J. v.d. Kooy, gepensioneerd marktmees ter van Naaldwijk. Wat ontbreekt is een koffietent. Die was er gisteren wèl, voor de genodig den, verzorgd door de man, die ook een patatkraam drijft (om tien uur stond het er al'vol!) en ook koffie en frisdranken levert aan de kooplui, doch niet aan het publiek. O ja, Jilles de. Boom! Hij is op de markt gekomen met 165 kisten appels en. per en en toen de markt officieel open was gegaan, had hij vrijwel niets meer over. „Ik heb welvoorraad, maar ik kan m'n auto niet weghalen, want m'n kraam staat middenin. Ik had ook liever- een standwerkersplaats gehad aan de rand!" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Op het Rubensplein, onder een aldaar aanwe zige friteskraam ontdekte twee poli- tie-agenten vannacht een cylinderre- vol ver met in de holster 32 patronen. Deze bleek van de 25-jarige Duitser F. H. F., opvarende van het in de Mer- wehaven liggende schip Koral Bay te zijn. De Duitser bevond zich namelijk op het moment dat de twee politie agenten de revolver ontdekten in de naaste omgeving van de friteskraam. Hij vertelde het wapen in Canada voor 400 dollar te hebben gekocht met de bedoeling het hier in Nederland door te verkopen. SCHIEDAM. Geboren: Richard A, C.. zoon van A. C. Meeder en F. M. van der Valk; Alice W.. dochter van F, Plooij en C. Mijns tor: Magdalena, dochter van J. van Dijk cn M. Vink; Locndcrt. zoon van A. Nootenboom cn G, Paalvast; Leonard C., zoon van C. Fabric en S. F. Visser; Barbara, dochter van P. Wilschut en D. Moesker; Marlinus J., zoon van J. T. van Locnen cn G. H. van Dam: Arvlcl, zoon van E. Fjer- dlngby en A. Sa gel. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag, Gelijk met de start van de zegelaktie door dc Stichting Opbouw Schiedam, zijn dc commericiële zegelorganisaties KES en Animo tot de tegenaanval overge gaan.. Deze houdt in dat in de winkels bij aankoop van 1,- voortaan drie in plaats van twee zegels verstrekt zul len worden. Ook voor de winkeliers zelf zit er een groter voordeel aan. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Dank zij een vlotte en perfecte orga nisatie 'van de Schiedamse Gemeenschap en een soepele afwikke ling der zaken door ongeveer twaalfhonderd junioren van verschil lende verenigingen zyn de Schiedamse huisvrouwen gisteravond geconfronteerd met het nieuw ingevoerde Schiedam-zegel. De aangekoppelde huis-aan-huis verkoop van Schiedam-zegel- boekjes volgens een woordvoerder van De Stichting Opbouw Schiedam min of meer een bijkomstigheid heeft plus minus 6000 opgeleverd. Dat een nadere' confront ate met het Schiedam-zegel hard nodig was, heb ben vele junioren gisteravond onder vonden. We vroegen een aantal .van de kinderen, onder wie de SW-junio- ren Martin Ju-rgens en John de Groet, tijdens hun werkzaamheden in de Goizen naar hue ervaringen, Behou dens,de vele positieve reacties van de mensen, kregen de jongens dikwijls aLs antwoord: „Waar dient deze actie eigenlijk voor, of, we kunnen toch ook morgen onze daadwerkelijke mede werking verlenen." Kortom de organisatoren hébben er goed aangedaan aan de vooravond van de officiële start van hea Schie- damzegel het publiek op een dergelij ke manier te benaderen en er via de kinderen uitdrukkelijk op te wijzen dat de opbrengst van de zegeltjes niej meer zullen bijdragen tot het welzijn vau commerciële instellingen maar toi die van de SOS. En de Stichting Opbouw Schiedam zal dar. op zijn beurt zorg dragen, da: het geld een juiste bestemming krijgt. Een bestemming die by na voor iedere Schiedammer aantrekkelijk is: een uitgaanscentrum. De verschillende deelnemende ver enigingen sport, muziek en andere jeugdgroepen hebben er gister avond bovendien ook een financieel vóo'rdeeLtje uitgesleept. Een kwart van de totale opbrengst, zijnde dus 6.000,-, zal worden uitgekeerd aan de verenigingen, die zich voor deze huis-aan-huis verkoop hebben ingazei. Het bureau van de Schiedamse Ge meenschap -aan-.de Plantage kon gis teravond bijna worden vergeleken met een hoofdstembureau, In plaats van stembiljetten werd er echter nu geld gedeponeerd. Verscheidene be stuursleden van de SOS volgden ter plekke nauwlettend de gang van za ken. Direct na afloop van de versprei ding in een bepaalde wijk brachten dc leiders van de verschillende groepen namelijk de overgebleven zegels 'en boekjes alsmede het opgehaalde geld naar hel SG-kantoor. De verschillende verenigingen wer den zo nu en dan als muzikaal' in termezzo bijgestaan door negen drumbandjes. Omstreeks half elf kon den de initiatiefnemers de balans op maken, met als meest warde vol on- dardeel: de geslaagde nadere confron tatie va-n het Schiedam-zegel. ROTTERDAM, woensdag. Europe- Container Terminus aan de Prinses Beatrixhaven krijgt cr begin volgend jaar drie grote (container)klanten by. Behalve Canadian Pacific die een contaïnerdienst opent tussen het vaste land en Canada, zullen vrijwel zeker ook O.C.L, cn A.C.T, op Rotterdam gaan varen. De- heer C. van Elderen, directeur van E.C.T., zei ons dat besprekingen met deze maatschappijen gaande zijn. „Voor negentig procent kunnen wp wel stellen dat rond april 1969 Over seas Container Lines en Associated Container Transport afvaarten zullen bieden tussen Rotterdam en Australië. Hetzij met containerschepen, heizij met „Feeders" die voor aan- en afvoer zorgen". ROTTERDAM, woensdag. Het N V. S. H.-maandblad „Sextant" zal met ingang van 1 januari in vier kleuren koperdiepdruk verschijnen, „Sextant" heeft op het ogenblik een oplage van 221,000 exemplaren. De opmaak van het maandblad, dat sinds kort ook in de kiosken verkrijg baar is, zal aan de kleurendruk wor den aangepast. De redactionele opzet en het formaat blijven hetzelfde. Of de prijs verhoogd zal worden, is nog een punt van nadere overweging bij de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming. EEN corpulente midden vijftiger zonder enige twijfel een man met vele Indische jaren verfilmde gis teren het va-et-vient van de de kooplustige en zwaar kwetterende huisvrouwen op de splinternieuwe Groenoord- markt. Z'n huurman klein van postuur, pretoogjes, pak weg veertig jaar volgde vanaf het halkon van het flat gebouw aan het Joh. Strauss plein zijn verrichtingen. lie besloot het tweetal op de derde etage een bezoek te bren gen „Blijkbaar zeer geïnteresseerd, hè?" vroeg ik hijgend ter plekke, zomaar om een begin te maken. Ze keken elkaar met een zweem van verbazing aan. „Ik wel. Gemak dient de mens", verzuchtte de cineast na een korte pauze. „Maar je moet niet denken, dat e'ke bewoner er zo positie/ tegenover staat. Oh, nee. Men vermoedt dat 't hier een stinkboel zal worden. Terecht, misschien. De klaagliederen komen vooral van daar". Hij wijst naar de beneden-ver diepingen van de aangrenzende flats. „tk heb zojuist de moeite geno men om tuat-op de markt rond te snuffelen, maar ik heb nog geen buurtje gezien. Wel frappant". „Zeer frappant zelfs", zei de buurman om ook mee te doen. De cineast weer: „Ik heb'de indruk dat men de markt wil boycotten. Want men vreest niet alleen de smurrie, nee, men kampt ook met een levensgroot parkeerprobleem. Voor mij is het allemaal niet zo belangryk. Ik bezit immers zo'n ding niet". Hij zweeg en filmde verder. De nieuwe markt had voor de vrouwen een zeer aantrekkelijk tintje. De gezamenlijke standhou ders hadden voor deze eerste dag een reclame-actie op touw gezet. Sommige huisvrouwen waren op een of andere moeilijk te verifië ren wijze in het bezit gekomen van een waardebon a f 2,50. Ze kregen dit of na besteding van een bepaald bedrag of uit handen van een. jeugdige „verdeler", die zomaar wat op de markt rond dwaalde. Het was erg onoverzich telijk. De voornoemde jongeman ofte-* wel de „bonnenver deler", ging overigens zeer geheimzinnig te werk. Omdat ik hem was gevolgd uit pure steekneuzerigheid, zag ik hoe hij een vrouw loaarscliyn- lijfc een familielid of anders toch zeker een buttrvroutv vier couverts (waarin natuurlijk even zoveel waardebonnen) toever trouwde met de aansluitende knorrige mededeling.* ,Jiier, stop gauw in je tas". Hij keek angstig om en beefde. Al pratend met sommige koop lui hoor je legio tekortkomin gen. De koffietent cn het daarop onvermijdelijk volgende toilet zijn er zomaar twee. Beide tvaren gisteren aanwezig. De eerste in volle glorie, maar slechts voor één keer. De laatste was er ook, alleen zeer provisorisch en. bo vendien nog op de Vivaldilaan voor de outsider: dit is te ver voor een plotselinge dringende behoefte in een bouwkeet. Ik heb me niet vergist, want- men kon het zodra je een auto op deze weg in het zand had ge parkeerd duidelijk lezen: toi let voor marktkooplui". Maar het is bekend, dat er al tijd weer bezwaren kleven aan een nieuw opgezet bouwproject, dus ook aan markten. De huis vrouwen hebben er gisteren wei nig of niets van gemerkt. Het was er vanaf het begin stampvol. En het liep allemaal erg ordente lijk. Beter dan elders, want op deze markt probeert men tenmin ste nauwgezet het één richting verkeer in ere te houden, JAN D. SWART ROTTERDAM, dinsdag. In het voormalig raadhuis van Hillegersberg exposeren de pottenbakkers Kees Dirkzwager en Joop Cock van 22 tot cn met 29 september keramiek. De expositie is tussen 12.00 en 18.00 uur gratis te bezichtigen (vrijdags tot 19.00 uur). (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Met zijn Galerie Punt 4 gaat Cees van der Geer nu het vijfde seizoen In. Vandaar een beetje feest, vandaar vier nieuwe punten voor de galerie, Deze dan naast de tentoonstelling van het werk van de 32-jarige Japanse autodidact Key Iflraga, met dc vernissage waar van op vrijdag 20 september om 20 uur de expositie (tot 12 oktober) èn het seizoen wordt geopend. De nieuwe punten zijn: de Galérie (beneden aan de Rotterdamsedijk 319) heeft binnen en vooral buiten een verfbeurt gehad. De mogelijkheid wordt geopend om grafisch werk të bestellen van kunstenaars als Allen Jones, Ktlaj, Alan Davie,. Paolozzi. Hockney, Jim Dine en Richard Smith. Onder het motto „3 extra" worden naast de hoofdexpositie nog drie kun stenaars gepresenteerd. Zeefdrukken van de Amsterdammer Jan Dibbets; „sereens" van Ronald King uit Lon den; reliëfetsen van de Cubaan Mar cos. Opzet is, actueel te kunnen reage ren met directe presentatie van kun stenaars die in het nieuws zijn of van nieuw uitgebrachte grafische series. Meer informatie, meer kijkplezier. Ten slotte: in do galerie een nieuwe afdeling met boeken en tijdschriften op het gebied van de beeldende kunst. Dit in samenwerking met Boekhandel Van Leeuwen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woen dag Twee leden van het centraal vrouwencomité, secretaresse me vrouw Bijl en penningmeesteres- se mevrouw Steens, kregen van morgen om precies negen uur na enkele aankopen in de Kunstnij- verheidszaak „Oase" aan de Dam de eerste Schiedamzegeltjes uit gereikt. Bij deze officiële start van het Schiedamzegel waren tevens aanwezig burgemeester H, Roelfsema en de voorzitter van de Stichting Opbouw Schiedam, de heer Sterrenberg. Burgemeester Roelfsema verklaarde verheugd te zün dat men na vele op en aanmerkingen ,nu eindelijk met het Schiedamzegel kan beginnen. „De middenstand heeft lange tijd de situa tie met gefronste wenkbrauwen gade geslagen, zo tussendoor zelfs enkele negatieve opmerkingen geplaatst, maar tenslotte toch met hel nieuwe zegelsysteem ingestemd", aldus de burgemeester. De heer A. aan de Wiel, eigenaar van de kunstnijverheidszaak „Oase", was het volkomen met de woorden van.de burgemeester eens. Hij voegde er nog aan toe: „In principe ben ik een anti-zegelaar. Maar juist om het negativisme in onze stad tegen te gaan en bovendien omdat ik in deze actie grote mogelijkheden zie, ben ik ertoe overgegaan om te zegelen. Ik voel het als een soort uitdaging. En ik geloof stellig, dat andere -winkeliers voor al jongeren er ook zo over den ken". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, woensdag. Veer tienhonderd gediplomeerde „eerste hulp"-verlencrs zijn door de r.-k. E.H.B.O.-vereniging St. Christophorus opgeleid, in. de veertig jaar dat deze vereniging in Schiedam bestaat. Reden genoeg om het achtste lustrum groots te vieren. Mèt eenfeestavond op zaterdag 21 september in gebouw Arcade, met een kerkelijke viering in de St. Jan de Doperkerk 's morgens om 9 uur cn met een receptie in de r.-k. Technische School van 14 tot 16 uur, Tot de initiatiefnemers in 1928 om in Schiedam een afdeling op te rich ten van de Ned. Kath,. EHBO-vercnl- ging behoorden de heren A. van Dorp, M. v. d. Berg en wijlen G. Govaart. In die dagen heerste nog ,het puritanis me. Als na de theorie de praktijkles sen begonnen, werd het leslokaal met een gordijn in tweeën gedeeld. Aan de ene kant oefénden de dames,'aan de andere de heren! Ook mochten aan vankelijk alleen katholieken aan de cursussen deelnemen. Modern Daaraan ls veel- veranderd en de r,-k, EHBO gaat met de tijd mee. St. Christophorus was de eerste -EHBO* vereniglng die dc inmiddels befaamde mond-op-mond-beademingspop aan schafte, „Anne" gedoopt. Befaamd is ook de zorgvuldigheid waarinee voor de oefeningen, de slachtoffers van on gelukken worden nagebootst. Griezelig echt. Hiermee wordt een grote mate van paraatheid verkregen. Wat blijkt uit de vele prijzen die bij wedstrijden zijn gewonnen. Ook door de commandan ten. Een dominerende figuur in de vereniging is Frans v. d. Klink, sinds 1933 voorzitter en sinds 1947'bevoegd om als instructeur bij de cursussen op te treden.. Hij maakte* ook deel uit van een landelijke demonstratieteam, dat in verschillende plaatsen, zo ook in Kethel, de stoot'gaf tot de oprichting van nieuwe afdelingen. Docenten De eerste docent \v«tsdokter R. Geerdes, gevolgd door dokter De Mayer en wijlen dokter Paul Beukers, cl ie in achttien jaar een duidelijk stempel op de - vereniging 'drukte. Thans geeft dóktcr W. J. Franckën les, iedere dinsdagavond van septem^- ber tot april in de bovenzaal van Arcade, waar ook de eerste opleidin gen werden gegeven. Ondanks de toename van, het ver keer en de voortschrijdende indu strialisatie in de stad, blijft-het-aantal cursisten, ongeveer, gelijk. 1400 gedi plomeerden in-40 jaar komt nèer'op 35 per cursus' per jaar.- Om dé vereni ging in stand te' houdenwerft een werkcomité donateurs;, het zijn er mi 200. Het werkcomité met .mevr. A., Niemantsverdriet-Bastiaansé als. cen trale figuur, bestaat nu 12 1/2 jaar. De gróte'wens van bestuur, en .leden is een eigen gebouw. Er zijn plannen voor geweest, vier jaar geleden. Een schetsplan voorzag irt een exploitatie, gezamenlijk met de kruisverenigingen. Met de start was een halve- ton ge moeid. Dit plan is échter afgesprongen door een gebrek aan vooruitziende blik. - Centrale post In het geschetste gebouw, was, naast een afdeling, kleuterzorg, ook. gedacht aan een centrale EHBO -post, iri voortdurende staat van paraatheid. Voorzitter Frans v. cl. Klink blijft er bjj dat zo'n plan te realiseren moet zijn. Een mobiele EHBO-post is een noodzaak, vindt hij. De plaatselijke G.G. en G-D. kan niet overal tegelijk zijn en de artsen' zijn overbelast. Er komt een tijd dat een vrijwillige hulp verlening van zeer groot belang zal blijken te zijn. Personeel gevraagd 'De SCHIEDAMMER (Het Rotterdams- Parool) :vr. vaste BEZORGERS(STERS). Aanm. Hoogstr. Ta. Schiedam, tel. 267279, 'u avonds na 7 uur tel. 155960. B028 Gevraagd WERKSTER.' 2 och-, tenden per week. Mevr. Visser, Havendjjk 439, Schiedam. Tel. 260416. '.v.,'. R028 Foto, film en projectie Fasfoto"s klaar terwijl u wacht.' - Foto Van Vuuren, Hoogstr. 106, Schiedam, tel. 266720. Lét op juiste adres. R180 1 Auto's en auto- benodigdheden dec. L__-, blauw, kraktand 57.000.Na o uur Harteveld, AJeidastraat 16. - Schiedam. :,..T 'R222 Diversen Zaklantaarns f 1 tot 39^0.; al tijd verse batterijen. Waar dat Wiel draait. Hoogstr. 67—69. Schiedam, tel. 26B436. R250

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2