op valreep onthouden f a A KW! 5] J Kunstbeleid in Rotterdam - voor Rijninonders ook commissieplaatsen r Eeuwig jonge 'Oude Kees' bij opening Haagse fotoschool ROTTERDAM RIJNMOND GELIJKSPEL TEGEN MÖNCHENGLADBACH Kamerlid stelt vragen over Rotterdams Diaconessenhuis FOUTJE VAN UITSTEKENDE TREYTEL AFGESTRAFT Theater speelde indrukwekkende Hendrik IV Tijdmelding was niet bij de tijd Verlichting langs parallelwegen van rijksweg in Capelie a/d ïjssel ACHT MILJOEN OP INVESTERINGSLIJST VAN AFDELING KUNSTZAKEN de Meirost' voor een avondje uit Rrox en Peelers bij Frankrijk- Noor we geil 'Nachtegaal' laat dwergkwartel zien Pasar Malam Walcker-orgel Verkeersaanbod Beneluxtimnel toch met 30% toegenomen Experiment in Spijkenisse met veel hout in huizenbouw Tentoonstelling in Overschie 3 juni 1970: twee keer stemmen pag. 4 - v.-oensdag 6 november 1S68 (door Dick van den Polder) ROTTERDAM, woensdag, Scheidsrechter Wim Schalks heeft Fejjenoord gisteravond in de lichtwed- strjjd tegen Bomssia Mönchengladbach (uitslag 1—1) op de valreep een strafschop en daarmee de kans op een overwinning onthouden. Toen Ove Kindvall na de rust ingevallen voor de licht gebles seerde Wim van Hanegem in de allerlaatste seconde in een uitste kende scoringspositie door een Duitse verdediger onderuit werd ge gleden, reageerde de Leidse arbiter eerst helemaal niet. Daarna wees hij naar zijn chronometer ten teken dat de speeltijd was verstreken. Behalve de wïnslpremlc stond cr by dit duel tussen de nummers twee van de Nederlandse en Duitse hoofdklasse niets op het spel en daarom maakten spelers noch publiek zich er ere druk om, maar het was wel een vreemd slot van deze tamelijke goede, doch niet zo spectaculaire wedstrijd. De Duitsers hebben op de stadion bezoekers er waren er net als afgelopen zondag 34.500 niet zo'n geweldige indruk gemaakt als in het begin van het jaar, toen zy het voorlopige Nederlands elftal in Rot terdam klop gaven. De verdediging van Borussia zat ook ditmaal weer goed in eikaar en op het middenveld het Gunter Netzer weer herhaaldelijk zien welk een uit stekend voetballer hij is, maar van de voorhoede ging niet zo erg veel kracht uit. Eddy Trey tel die door de Feijenoord- supporters bijzonder hartelijk en enthousiast was begroet (Eddy Trey- tel, aj, aj, aj, aj, klonk het van de staantribune) heeft eigenlijk maar drie gevaarlijke schoten te venverken gekregen. De eerste twee keerde hij prachtig, bij de derde maakte hij een schoonheidsfou t j e. Dertien minuten voor het einde wil de hij een hard, diagonaal schot van Netzer met gestrekt lichaam uit de hoek plukken. Had Treytel de bal vastgehouden, dan had hij de show gestolen en zouden de papieren van Eddy Pieters Graafland sterk zijn ge daald, maar Eddy II liet de bal glip pen. Laseroms had de zaak nog kun nen klaren, maar hij werkte onvol doende weg en daardoor kon Laumen de gelijkmaker scoren, 1-1. Treytel moet er toch wél door ge schokt zijn, want vijf minuten voor het einde stak hij geen hand uit naar een verraderlijk schot van dezelfde Laumen. Ditmaal had Trey.tel echter geluk. De bal ketste tegen de kruising van paal en lat. Kansen HHEGENOVER deze Duitse wapen. feiten 6tonden heel wat meer aan- valsacties van Feijenoord. Samardzic, Geels, Jansen, Kindvall, Wery, Van Hanegem zy hebben allen een of, meermalen op het door Danner verde digde doel geschoten, maar alleen Geels en Jansen kregen een serieuze scoringskans Geels wist er negen minuten voor rust, toen Kremers vlak voor doel de bal van zijn knie liet springen, niet van te profiteren, maar zeventien mi nuten na de rust strafte Wim Jansen DEN HAAG, woensdag (ANP). „Is het waar dat in het Diaconessen- huis In Rotterdam ruim honderd bed den onbezet zijn en dat binnen een kort tijdsverloop zowel de op .1 Janua ri 1968 benoemde geneesheer-direc teur als het hoofd van het kllnisch- cheauisch laboratorium hun ontslag hebben genomen, alsmede enkele tien tallen verpleegsters, terwijl de direc trice door het bestuur werd ge schorst?" Met deze schriftelijke vra gen heeft mevr. mr. E. Veder-Smit, lid van de Tweede Kamer voor de VVD, zich gericht tot de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. Mevrouw Veder-Simt Informeert er voorts naar oi hef waar is dat ook een tiental specialisten hun werkzaamhe den in het ziekenhuis hebben beëin digd. De liberale afgevaardigde vraagt of de staatssecretaris, indien deze vragen bevestigend worden beantwoord, niet van mening is dat hier gevaren drei gen, niet alleen voor een goede ver pleging van de in het ziekenhuis op genomen patiënten, maar ook voor de gezondheidszorg in Rotterdam. Voorts infórmèert zü ér naar of het waar is, dat ter bemiddeling van de interne tegenstellingen een commissie van goede diensten is ingesteld, welke dé huidige acute moeilijkheden niet heeft kunnen voorkomen. (Van onze kunstredactie) TONEELGROEP Theater heeft gis teravond in de Rotterdamse Schouwburg een indrukwekkende voorstelling gegeven van William Shakespeares Hendrik IV (deel 1). Deze opvoering is vooral een triomf van de jeugd geworden, want naast Hans Tiemejjer die als de lepe Fal- staff zeer sterk spel liet zier., stonden René Lobo en Carol Linsen. Vooral eerstgenoemde toonde aan dat hii over grote kwaliteiten beschikt. Zijn rol vsn de onstuimig Hotsour was ui terst levendig. Carol Linsen was eer. krachtige Hal, de prins van Wales. Onder de regie van Hans Croiset en Adrian Brine, die voor een zorgvuldi ge tekstbehandeling hadden gezorgd en in doeltreffende decors van Her man Gordijn leverden ook de andere spelers en speelsters goede spelpresta- tdes, onder meer Johan Schmitz als Hendrik IV en Elise Hoomans als vrouw WouweL Het talrijke publiek was over de voorstelling zeer enthousiast. Het voor Eddy Treytelnoodlot tige moment. Een hard schot van Netzer heeft hij laten glip pen. Laseroms (4) werkt de bal onvoldoende weg waardoor de op de foto niet zichtbare Laumen voor Mönchengladbach de gelijk maker kan scoren. een soortgelijke fout van international Berti Vogts koelbloedig af. Naast het goede werk van Treytel moet ook het verdienstelijke spel van Henk Wery op het middenveld ge noemd worden. Met Wim Jansen dit maal als rechtshalf leek Feijenoord wat beter uitgebalanceerd. Jammer was het dat de niet helemaal fitte Wim van Hanegem voor zijn doen zwak speelde. Maar zelfs een zwak spelende Van Hanegem kan Feijen oord niet missen. Dat bleek na de rust, toen hij door Kindvall was ver vangen. Er zat toen veel minder lijn en raffinement in het spel van de sta dionclub. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De tijdmelding van de telefoon dienst is vanmorgen door een technisch defect een uur lang in de war geweest. Wie tussen zeven en acht uur 002 draaide kon horen, dat „de telefoon" een uur achterliep. Sto ringen in de tijdmelding komen uiierst zelden voor. Een woordvoerder van de tele foondienst vertelde, dat by de wisseling van zes naar zeven uur hefc impuls van de tape-trommel was biyven hangen of, zoals men dat in telefoonteclinischc termen noemt: „het relais is blijven kle ven". Do geluidsbanden zijn op trom mels bevestigd, die ieder uur en iedere minuut verspringen. De trommel voor de uur-aanduiding Is ora zeven uur niet versprongen. Door tweemaal te verspringen heeft het defect ziehzeif om acht uur weer opgeheven. Bij de tele foondienst heeft men er verder niets van gemerkt. DEN HAAG, woensdag (ANP), Langs de parallelwegen van de rijks weg Rotterdam-Utrecht binnen de ge meente Capelie aan de IJssel zal ver lichting worden aangebracht. Ministers drs. J. A. Bakker van ver keer en waterstaat heeft het tweede kamerlid ir. H, van Rossum (sgp) op diens schriftelijk gestelde vragen geantwoord dat de gemeente binnen kort een positieve beslissing hierover tegemoet kan zien. De minister ziet voorshands niet voldoende aanleiding om de hoofdrijbaan van de autoweg ter plaatse van verlichting te voorzien. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Webhouder drs. J. Reehorst (PvdA) van Kunstzaken gaat proberen vertegenwoordigers van Rijnmondgemeenten te be trekken bij het kunst-beleid van Rotterdam. In de volgende verga dering van de gemeenteraads commissie voor Kunstzaken za) hij een voorstel doen om Rijn- monders als toehoorder in de commissie op te nemen. Drs. Rechor6,t deelde dit dinsdag mee tydens de openbare vergadering van de commissie Kunstzaken over de begroting 1969 in antwoord op uitla tingen van de KVP-er mr. dr. S. W. C. I. M. Couwenbcrg. Mr. Couwenberg kreeg ook van de weihouder te horen, dat hij er wel wat voor voelde om een centraal pro- paganda-ppparaat in het leven te roe pen, dat 5n het gehele Rijnmondgebied de aandacht vestigt op exposities en musea in Rotterdam. „We moeten er ook eens aan den ken, om een Rotterdam-festival om te dopen in Rijnmond-festival, of. zo u wilt, Groot-Rotterdam-festival", zei wethouder R cchorst. Hij gaf met zijn woorden de wens te kennen om op het gebied van de kunst alvast vooruit te lopen op een beter wettelijk geregelde samenwer king van de Rijnmondgemeenten. In dit verband wees hij erop, dat de randgemeenten van Rotterdam in de toekomst zullen moeten meebetalen aan wat er in Rotterdam op kunstge bied gebeurt. „Rotterdam wordt steeds meer een cultuur-centrum voor de gehele streek," zei drs. Reehorst, „maar het (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag. Wet houder drs. J. Reehorst gaf gisteren tijdens de vergadering met de Com missie Kunstzaken een nadere specifi catie van de investeringslijst van de afdeling kunstzaken voor het jaar 1969, Het totaalbedrag van de lijst is 8.400.000,^-, Naast fondsen voor stadsverfraaiing e.d. staat er voor de bouw van het kunstcentrum Lijnbaan 1.500,000,— genoteerd. Voor de res tauratie van het Historisch Museum 600,000,330.000,-voor de aula van de Mammoetschool, het Luxor- theater is 1.000.000,— toebedeeld. Ook de stichting Nieuwe Schouw burg staat op de lijst. Volgens wet houder Reehorst voor enkele honderd duizenden guldens. inwonertal daalt steeds en daarmee verminderen ook de financiële moge lijkheden." De heer Reehorst voorspelde, dat Rotterdam op 1 januari a.s. minder dan 700.000 inwoners zal tollen. Per 31 augustus jh was dit aantal 703.000. Mevrouw A. H. Schilthuis-van Bruggen (PvdA) betreurde het, dat het museum Boymans-Van Beuningen nog steeds geen subsidie van het Rijk krijgt. Het aankoopbudget van het museum is niet toereikend en het is voor de gemeente Rotterdam erg moeilijk om hier op korte termijn ver andering in te brengen. Het Rijk moet in deze bijspringen, aldus mevr. Schiithuis en zij kondigde aan tijdens de volgende gemeenteraadsvergade ring een motie, getekend door de le den van de commissie Kunstzaken, in te dienen waarin het college van b. cn w. uitgenodigd wordt er bij de rege ring op aan te dringen, dat van Rijks wege gelden worden verkregen ter ondersteuning van het museum. Naar aanleiding van vra|on uit de commissie over de toekomstige nieuw bouw van de Rotterdamse Schouw burg, meldde wethouder Reehorst dat de Commissie Schouwburg gestaag doorwerkt. „Waarschijnlijk zal men in 1969 met voorstellen op tafel komen", aldus de wethouder Mr. dr. S. W. C. I. M. Couwenberg vroeg zich af hoe het staat met de ontwikkelingen rond een eventuele gelijkstelling van het Rotterdams Philharmomsch Orkest met het Con certgebouworkest en de motie die daartoe werd ingediend. Hij kreeg ten antwoord dat er bij de orkesten in de grote steden vragenlijsten aillon rondgaan en dat de concertbesturen omstreeks 15 november voor de nieu we commissie zullen verschijnen. Mevr. M. Blom-Möurits (PvdA) uitte de klacht, dat de expositiezaal van De Doelen zo Êlecht „bereikbaar" is. Zij stelde trouwere, dat het voor het publiek over hét algemeen moei lijk is de juiste ingangen van De Doe len te vinden. Een en ander zou vol gens haar duidelijker moeten worden aangegeven. Drs. W. Hoffman, direc teur van Dienst voor Gemeentelijke Kunstgebouwen deelde mede dat aan beterü markering op korte termijn aandacht zal worden besteed. Wethouder Reehorst tenslotte, richt te kritiek aan het adres van De Bijen korf, welk warenhuis sinds korte tijd kunstwerken in het assortiment heeft opgenomen, ,,De manier van de Bijen korf is hard en zakelijk", aldus de wethouder. „Vroeger was het zo, dat als je een kunstwerk kocht, de maker het zelfs bij je thuis kwam brengen. Nu wordt het prijsje van het kunst werk gehaald en gaat er een papiertje om. Nogmaals, het is hard en zake- ïyk". (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, woensdag, - FeUcnoord gaat door met het obser veren van Noorse spelers. Manager Brox en trainer Peeters zullen van avond in Straatsburg de wedstrijd FrankrijkNoorwegen bijwonen. Nu de Noorse „spielmacher" Harald Berg, die men reeds twee keer on der de loep heeft genomen, wegens een blessure afwezig is, zal de aan dacht van de Feijenoord-scouts zich voornamelijk op Olav Nielsen con' centreren. Feijenoord heeft ook belangstelling voor de Deense voetballer Lautrop, die op het ogenblik voor de Wiener SK uitkomt. Zondag speelt de Oos tenrijkse club met Lautrop op Hout- rust eèn vriendschappelijke wed strijd tegen'Holland Sport. PRINS BERNHARD is hier ge tuige van het maken van een rekiamefoto box voor schoenen, kort nadat hij de officiële ope ning heeft verricht van het nieu we gebouw van de middelbaar technische school voor fotogra fie en fototechniek, waaraan Kees Molkenboer (links) als leraar is verbonden. En dat is op zichzelf reden genoeg er in het Rotterdams dagboek melding van te makén, want Kees Mol kenboer is de nestor van de Rot terdamse fotojournalisten en ge waardeerd leverancier' van het Rotterdams Parool. Kees (jeug dige intimi noemen hem wel eens „Oude Kees", hetgeen als een ere-titel moet worden opge vat) stamt uit de tijd, dat foto journalisten nog gewoon pers fotografen heetten en dat is al weer een tijdje geleden, maar „Oude Kees" blijft eeuwig jong, want wie met de jeugd omgaat... honderdveertig leerlingen zijn er momenteel op de Haagse foto- schooi, tachtig voor de dagcur sus en zestig voor de avond opleidingen. Vogelfokvereniging De Nachte gaal" houdt op 15, 16 en 17 november tn wijkgebouw De Larenkamp in Zufdwijk haar jaarlijkse tentoonstel ling. Toegang f 0.50. Wat er zoal G te zien: de kleinè, hoenderachtige Chinese dwergkwartel, van oorsprong bruin, maar de laatste jaren ook in zilver. Deze kippetjes TJE christelijke jongeren vereniging „Feijenoord" wil bewijzen, dat de wijk Feijenoord nog lang niet „dood" Is, zoals vaak wordt beweerd. Daartoe wordt in hot CJV-gebouw aan de Oranjeboomstraat 166 Op 7, 8 en 0 no vember een Pasar Malam gehóuden. Pasar Malam is eon Malais woord en betekent avondmarkt. Van 19.00 lot 23.00 uur zal men er zijn geluk kun. nen beproeven op het rad van avon tuur, bingo, de vrolijke keuken (waar iedereen zo hard als hij kan met kon en schotel mag smijten), grabbelton, pnjsgooien enz. De baten zijn bestemd voor bet jeugdwerk. Binnenkort zullen medede lingen worden gedaan over hleuwe ac tiviteiten. Zaterdagavond vindt als slotstuk de trekking plaats van de lo terij met als hoofdprijs een hóbbyset (boormachine met diverse hulpstuk ken). Waarom nu deze fancy fair of ba zaar Pasar Malam heet? De aankondi ging zwygt erover. Misschien dat er loempia s cn saté worden verkocht, Het comitc dat hel Walckerorgel van de te slopen Zuiderkerk aan de Westzeedijk voor Rotterdam wil be houden. hoeft nu een circulaire uitge geven ut een paging zoveel mogelijk mensen bij deze actie te btrekken. „Rotterdam. heeft de grootste haven ter wereld een metro, tunnels onder de Maas, de Doelen en straks wellicht een kapitaal wereldhandelscentrum. Goede, mooie en nodige zaken: maar een fraai kerkgebouw moet het veld ruimen, ten zij u hulp biedt snel! Beschouw die kuip als een steun aan een snel in zieldntol teruglopende stadskerk of, beter nog: als een „halt" toeroepen aan de geest van vermate- naliserlng en vervlakking die een ie der van ons in deze tijd bedreigtOns comité probeert de kerk met orgel, maar als dat onverhoopt niet mocht lukken ten minste het orgel voor Rotterdam te behouden. Ons gironum mer i$ 720500." Het secretariaat van het comité Is -gevestigd Groene Hilïedijk 464b. Rot- terdam-2r. zijn zo klein, dat het mogelijk is, ze in een kamervltriné te zetten. Wist u cïat Nederland wereldkampioenen Chinese dwergkwartelfokkers heeft? Op zondag 17 november wordt van 10 tot 12.00 uur een vogelmarkt gehouden, waar ook „Outsiders" vogels ten vérkoop kunnen aanbieden. Toegang tot de markt 0,25, (Van een omer verslaggevers) ROTTERDAM/SCHIEDAM, woens dag. —Vergeleken met dezelfde pe riode in 1967 is het verkeersaanbod voor dc Benelux tunnel in het derde kwartaal van dit jaar toegenomen met ongeveer dertig ireenh Lag het daggcmlddcldc vorig Jaar In. die tüd rond dc zevenduizend, nu ver werkt de tunnel ruim tienduizend voertuigen per dag. De toename van het verkeer door do Benelux hm nel is te meer opmerke lijk, omdat de cijfers betrekking heb ben op een periode waarin geen ver betering van de toele&dende wegen tot stand is gekomen. Het aantal voortuigen in de maand juli is wat tegengevallen. Men had re kening gehouden met een groot aan bod van recrcakoverkeer. maar het slechte weer was er dc oorzaak van, dat hot aantal beneden verwachting bleef. Tijdens een persbijenkomst toonde directeur C. A. van Eendenburg zich optimistisch over de toekomst: „Voor al van hot aantal vrachtauto's ver wacht ik in dc wintermaanden een belangrijke stijging, omdat er 'dan van de tuinders een grote vraag naar stookolie is". De heer Van Eendenburg venvacht- te ook, dat de openstelling van de brug over het Hantelkanaal positieve gevolgen voor de Beneluxtunnel zou hebben. Ook het openstellen van de zuidelijke ril-ba a n van rijksweg 20 tussen Schiedam en het Kleinpolder- plein (voorjaar 1969) zou een sterke toename van hot verkeer in de tunne' tot gevolg hebben. (Van een onzer verslaggevers) SPIJKENISSE. woensdag. In opdracht van Schoenmakers Houthandel N.V. te Amsterdam zijn in Spijkenisse 3 woningen met garages in houtskeletbouw volgens de platformbouwmetho de gebouwd. Het ligt in de bedoe ling met de ervaringen verkre gen uit deze proefobjecten bin nenkort een plan van 99 wonin gen in houtskeletbouw, eveneens te Spijkenisse te realiseren. Volgens coördinator A, J. C. Horst man, directeur van BBN te Amster dam rijn dé gegevens van de proef- bouw met een computer verwerkt, opdat ze direct kunnen worden verwerkt voor het begroten van de nieuwe meer uitgebreide plannen. Het adviesbureau Kraan te Rotterdam heeft dc gegevens verwerkt. De heer Horstman vertelde, dat de bouwtijd na de fundering voor deze 3 wo ningen twee maanden heeft geduurd. De bouw is nu al duidelijk arbeidsbe sparend geweest, maar hij verwachtte dat het aantal manuren, nog sterk kan worden verlaagd. Hij stelde, dat bij deze houtskeletbouw de stabiliteit van de woningen bijzonder goed is, geen zet- en krimpscheuren voorkomen, de thermische- en geluidsisolatie afhan kelijk is van de financiën, die men wil besteden.. Of de woningen ook goed koper zullen rijn. kon hij nog niet zeggen. De moeilijkheid voor de aan nemer is Ook, dat hij nog niet over er varingscijfers beschikt. Ook moeten grote beleggers nog voor de houtbouw daadwerkelijk geïnteresseerd raken. De huidige woningen worden ge bouwd in de premie -verkóopsector. Zit- en eetkamer staan beneden in open verbinding met elkaar evenals met de keuken. De eerste verdieping bestaat uit drie ruime slaapkamers en een badkamèr, met daarboven nog een zolder. De architecten zijn H. van Wetten te Helmond en J. B. Lürsen en A. van Haaren te Den Haag. ROTTERDAM, woensdag. Op de tentoonstelling van oude prentbrief kaarten cn affiches uit het bezit van het gemeentelijk archief in de bene denzaal van de Adventkerk te Over schie heeft by de opening gisteravond ae heer G. Luchtenborg van kunstza ken, die de tentoonstelling had inge richt, verteld over de wijze waarop bezoekers by de aanschouwing ervan reageren. Het plan was een expositie van ei gen werk von de wijkbewoners te houden. Dit kon om verschillende re denen niet doorgaan en is uitgesteld tot een volgend jaar. De inleiding van de heer Luchtenborg was onvoorbe reid omdat gemeente-archivaris R. A. D. Renting juist In een ziekenhuis was opgenomen. De voorziter van de wijkraad mej. S. M. Krijgsman verklaarde de ten toonstelling officieel voor geopend. Van 6 tot en met 14 november is de zaal voor het publiek vrij toeganke- "W/ANNEER gaat Nederland weer naar de stembus? Over twee jaar en wel twee keer: op 18 maart 1970 gaan wc kiezen voor de Provinciale Staten en op 3 juni voor de gemeente raden. De stemgerechtigden, in de Rynmond gaan die dag zelfs twee keer ter stembus, want de leden van de Rijnmondraad moeten ook nog ge kozen worden. Eerst in 1971 worden er weer Kamerverkiezingen gehouden, tenzij er als gevolg van een kabinets crisis tussentijdse verkiezingen nodig zouden zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 2