Congres O 66 voor ingrijpende wijziging staatsrecht SVB BESLUIT TOT STRAKKERE ORGANISATIE LETTERLIJKE TEKST REDE PRESIDENT DE GA ULLE Whippet beste hond op Winner-show Vrouw bij bet oversteken van weg verongelukt VOORSTELLEN PARTIJ PROGRAMMA VOOR CONGRES IN DECEMBER Vechtende reizigers hielden treinen op Vakbeurs Interclean in de RAI geopend W. Holzbauer uit Wenen wint prijsvraag nieuw stadhuis Amsterdam Schoenfabriek in Dongen gaat sluiten Neclerlaiid-Vredeland houdt volksstemming over ontwapening Acties tegen nota-Posthumus en Nato Toch proces in zaak conflict van hoogleraren Resolutie van Pax Christi tegen verhoging Nato-bijdrage Percentage verhoging AOW fout bedrag goed 4 - maandag 25 november 1968 ARNHEM, maandag (ANP), Het staatsrecht dient volgens de grote meerderheid van het D'66>congre6, dat zaterdag in Arnhem is gehouden, ingrijpend te worden gewijzigd. Het congres was be legd om te bepalen welke amendementen op het partijprogram •worden voorgelegd aan bet volgende congres op 14 en 15 decem ber, eveneens in Arnhem. De vergadering werd het er over eens dat de veranderingen in hot staatsrecht gericht moeten zyn op het totstandbrengen van de vol gende zaken: Zowel de hoofdlijnen van het regeringsprogramma als de voor het hele regeringsbeleid verantwoordelijke minister-presi dent moeten inzet zijn van alge mene, 'gelijktijdig te houden en rechtstreekse verkiezingen zijn, zodanig dat de kiezers hierop een beslissende invloed kunnen uit oefenen. Regering en parlement dienen onafhankelijk van elkaar te zijn. Het kabinet dient de volle perio de van vier jaar aan te blijven; alleen bij hoge uitzondering mag hierop in breuk worden gemaakt. Kabinetswisseling moet steeds gepaard gaan met parlementsverkie zing, Het kiesstelsel voor het parle ment dient te bevorderen dat alleen de politieke hoofdstromingen in het parlement worden vertegenwoordigd, volgens hun onderlinge krachtsver houdingen. Parlementsleden moeten door een aanwijsbare groep kiezers volgens een meervoudig districtenstel sel worden gekozen, opdat een band ontstaat tuBsen kiezer en gekozene. De stemprocedure moet eenvoudig er begrijpelijk zijn. Het beginsel van de gekozen minis ter-president werd op het congres aangevochten door air, F. Veldbrugge, die een amendement indiende om het deel van het programma dat hierover handelt'te laten vervallen. Mr. Veld brugge betoogde dat het stelsel van de gekozen premier nadelen heeft, omdat het een politiek onhaalbare zaak is en het gevaar dreigt van machtsconcen tratie in één persoon. D'66 moet zich naar zijn mening, niet vastbijten in dit dogma. Zijn amendement werd verworpen met "70 tegen 2 stemmen en bij 8 blanco stem men. Een tweede amendement Veld- HEESCH, maandag (ANP). De 32-jarige mevrouw H. Vollenberg Is vanmorgen om het leven gekomen, toen zjj door een vrachtwagen werd aangereden, terwijl ze met de fiets aan haar hand de weg overstak. KAALTE. De driejarige Jacqueline Dalmolen uit Eindhoven is gister middag om het leven gekomen, na dat de auto van haar vader in bot sing kwam met een tegenligger. GEMEKT. De 33-jarige fabrieksar beider M. Gruijters uit Boekei is vannacht om het leven gekomen, toen hij met de bromfiets tegen een tegemoetkomende auto botste. Zijn echtgenote, die achterop de brom mer zaifc, werd met ernstige verwon dingen naar een ziekenhuis in Hel mond vervoerd. HARDERWIJK, Zaterdagmorgen Is bij Harderwijk de 7-jarige Harm en J. Tinge omgekomen toen hij door de trein UtrechtGroningen werd overreden. Het ongeluk gebeurde op een particuliere overweg. ROTTERDAM. In het Dijkzigt-zie- kenhuis is de 50-jarige ambtenaar J. W. Geerlinsc overleden aan de verwondingen die hij donderdag bij een verkeersongeluk had opgelopen, toen hij op zijn bromfiets door een bestelauto werd aangereden. RIJSWIJK. Zaterdagmorgen is de 32-jarige mevrouw Van der Laan bij het oversteken door een bestel auto aangereden. Kort na aankomst in het ziekenhuis Zuidwa] overlee zij. GRONINGEN. In Groningen si vrijdagavond de 30-jarige A. J. Schuttinga uit Paterswolde om het leven gekomen, nadat hij met zijn scooter tegen een uit de andere richting komende porsonenauto was gebotst. Hij was op slag dood. BILTHOVEN. De achtjarige J. H. van dear Schaft is zaterdagmiddag in het St-A trtoniu szlekenh uis in Utrecht overleden aan de verwon dingen, die hij 's morgens had opge lopen, toen hij met zijn fiets tegen een tegemoetkomende auto botste. UTRECHT, zaterdag fANP). Twee nog onbekende mannen in een be stelwagen hebben gistermiddag een aanrijding veroorzaakt, waarbij de 17-jarige grondwerker M. de Hooft op slag werd gedood. De beide man nen zijn er direct na het ongeluk vandoor gegaan. De bestelauto week op een bepaald ogenblik plotseling naar links &If, •waarbij een geparkeerde auto werd geramd. Vla de gevel van een woonhuis kwam de bestelauto weer op de rijbaan terecht. Nadat op nieuw een auto was geramd, werd de Utrechtse grondwerker geschept. De Utrechtse politie stelt een Intensief onderzoek ln naar de voortvluchtl- gen. Dc auto waarin rij roden was een donkere Ford-beslclaulo met kenteken DK 59-60. ROERMOND. De 22-jarige onder wijzeres Tiny Leemm uit tinne is gistermorgen omstreeks negen uur op de rijksweg Sittard-Roermond in Linne met haar personenauto in botsing gekomen mat een autobus. Mej Leen cm werd uit de auto ge slingerd. 's Middags overleed 2ij in het Roermon/dse ziekenhuis. Het slachtoffer zou zonder voorrang te verlenen aan de bus de rijksweg op gereden zijm RüTTERDAM. De 30-jarige Spaanse gastarbeider Jose Perez Buzette uit Rotterdam is gisteren bij een verkeersongeluk in de Maasstad ctm het leven gekomen, nadat hij op een bromfiets door eon vrachtwagen werd aangereden. De man w-as op slag dood. GAASTERE AND (ANP) De 78-ja- rige J. Kok uit Nijernirdum ls gis teravond bh een verkeersongeluk in Gaasteriand om het leven gekomen. De bejaarde man stak de weg over en werd hierbij aangereden door een personenauto. UTRECHT. De S3-jarIge mevrouw M- Stub-van Geldere uit Utrecht is gistermiddag bij een verkeersonge luk om het leven gekomen, toen zij met haar fiets de rijbaan overstak qp t kruispunt Moroixlaan-Laan v. Cnartrolse. Zij werd gegrepen door een passerende bestelauto. Het slachtoffer werd met hersenletsel overgebracht naar het academisch ziekenhuis, waar zij kort na aan komst is overleden- brugge dat beoogde opheffing van de eerste Kamer uit het programma te schrappen kreeg alleen zijn eigen stem vóór. Het congres stemde voorts over een aantal voorstellen en amendementen waain de details worden geregeld van het radicaal-democratisch staats bestel volgenB D'66. De meeste kregen voldoende stemmen (25 procent of meer van het totaal) om behandeling door het december-congres mogelyk te maken. Monarchie Dit gold ook voor eeti voorstelden nieuw artikel over de monarchie toe te voegen aan. het program, waarin wordt gesteld dat de grondwettelijke bepalingen belreffende het konings schap dienen te worden getoetst aan de huidige eisen van democratie. Het congres stemde in grote meer derheid voor verlaging van de leef tijdsgrens voor actief kiesrecht tot 18 jaar. UTRECHT, maandag (ANP). In Arnhem en Dordrecht ls zaterdag avond de politie Ingeschakeld om een einde tc maken aan vechtpartijen tus sen treinreizigers. In Arnhem raakte op het Stationsplein een groep Arn hemmers slaags met Edenaren. De In woners van Ede renden het station binnen om de laatste trein naar hun woonplaats te halen. Ze werden daar bij achternagezeten door d« Arnhem mers. De trein kreeg enkele minuten vertraging en kon pas vertrekken na dat de gealarmeerde politie dc gemoC' deren had gesust. De politie in Dordrecht verleende no het station, assisen tie op verzoek van de Rijkspolitie in Lage Zwaluwo. In de trein RoosendaalRotterdam was namelijk tussen 8 jongelui uit Zwiindrecht, in de leeftijd van 16 tot 20 jaar, bij Lage Zwaluwe een vecht- tjartif in een varj de coupd's ontstaan. Daarbij werden ook enkele lampen vernield. In Dordrecht kwam de poli tie tussenbeide. Twee knapen moesten zich op het hoofdbureau verantwoor den, De trein kreeg 10 minuten ver- trgglna. DIT IS de Weense architest Wil helm Holzbauer (38), die met zijn ontwerp voor een nieuw stadhuis van Amsterdam de eerste prijs heeft gewonnen in de prijsvraag die door het gemeentebestuur was uitgeschreven. AMSTTERDAM, maandag. De vakbeurs voor schoonmaakartikelen „interclean „68"' ln dc Amsterdamse RAI Is vanmorgen officieel geopend door staatsecretaris dr. R .J, H. Krul- slnga van sociale zaken en volksge zondheid. EEN ruwe maquette van Holzbauers stadhuisontwerp, ingepast op het Waterlooplein in het centrum van Am sterdam, waar het nieuwe raadhuis zal worden gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. De Weense architect Wilhelm Holz bauer is dc winnaar van de stadhui sprijsvraag van de gemeente Am sterdam. Het winnende ow'.worp wat? het ?6Ss!e van de 803 door architecten uit 57 landen ingezonden stefiliuisontwer- pen, aldus maakte burgemeester dr. I. Samkalden vanmiddag bekend in de raadzaal. De jury kende die tweede prijs toe aan de in Duitsland wonende Italiaan Bernardo Winkler en de derde prijs aap de Franse architect J. H. Mai- sonmauve uit Parij6. Bovendien adviseerde de jury het ont werp van ir. G. J. 'Heydenrijk uit Amsterdam om zijn bijzondere kwa liteiten te belonen met een prijs, ge lijk aan de derde prijs. Burgemeester en wethouders zijn, vol gens de voorwaarden van de prijs vraag, gehouden het winnende stad huisontwerp voor te dragen by de gemeenteraad. De jury, die de uitslag bekend maakte, bestond uit sir Roberi II. Matthews uit Londen, prof, J. Scha- der uit Zürich, F. J, van Gooi en P- Zanditira uit Amsterdam, m«j. if. J. H- Mulder uit Amsterdam en H. A. Maaskant uit Rottendam. DONGEN, maandag, (ANP) De produktle van de N. V. Schoenfabriek v/h firma J. van Loon Dongen zal binnen afzfenbare Hid worden stopge zet. Voor de afvloeiing van het uit 25 personen bestaande personeel zfjn in tussen met de betrokken instanties besprekingen begonnen. Men verwacht dat dit personeel, ge zien de huidige situatie in de schoen industrie. in zün geheel door andere bedrijven kan worden, overgenomen. DEN HAAG, rjiaamjaj! (ANP). De nationale stiichting Nedfiriand- Vredeland wil in de week, die begint op maandag 23 december, een volks stemming houden over de vraag of ons land geleidelijk moet ontwapenen „om door een voorbeeld misschien de wereld nog te redden van de dreigen de ondergang door de steeds meer op gevoerde bewapening". In totaal negen miljoen stembiljet ten zullen worden verspreid over drie miljoen gezinnen. Als de respons op het referendum, onvoldoende worodt geacht, hesehouwit de stichting haar taak als beëindigd, Wanneer de reac tie positief is gaat de stichting „met verdubbelde kracht" verder. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag, Het landelijk congres van de Studen tenvakbeweging heeft dit weekeinde in gebouw De Brakke Grond te Amsterdam besloten, dat de SVB de komende maanden vooral actie gaat voeren tegen de nota-Posthumus en de Nato. Hierbij zal worden gestreefd naar een centralere beleidsbepaling en een strakkere organisatie dan de afgelopen maanden in de SVB het geval is geweest. Volgende maand zal de SVB een studieweek organiseren, waaruit een anti-Posthumus-bro- chure moet resulteren, die de ar gumenten dient te verschaffen voor plaatselijke acties binnen de faculteiten. Al# alternatief Voor <Je plannen van prof. Posthumus, die volgens de SVB een uiting vormen van ..een centrale aanval van overheid en bedrijfsleven op de positie van de student", zal hierbij het uil Nijmegen afkomstige model voor een radenuniversiteit met onderwijs via projectgroepen worden gepropageerd. Wat betreft de Nato wil de SVB via werkgroepen materiaal verzamelen, dat o.a. kan worden gebruikt in het middelbaar en hoger beroepsonderwijs als tegenwicht voor de voorlichting door legerofficieren. Verder zal de SVB een door de CPN in Amsterdam georganiseerde demonstratie tegen de Nato en de verhoging van de defen sie-uitgaven van zaterdag as. steunen. Sabotagedaden Maarten Abeln hield gistermiddag een inleiding, waarin hy de Nato ka rakteriseerde als een „contra-revolu tionaire organisatie, gericht op de handhaving van het kapitalistische systeem in Europa en tevens een hoeksteen van het Imperialisme ln de Derde Wereld". Hij riep op tot bet verstoren van vergaderingen waarop mensen als de ministers Luns, De Jong en Den Toom spreken, tot het houden van politieke acties rond bui tenlandse militaire vestigingen ln Ne derland, en tot het bevorderen van kleine sabotagedaden binnen de strijdkrachten. ASVA-bestuurslid Frank Jaap Buys verzette zich tegen deze acties, omdat ze alleen een schei ding ten gevolge zouden hebben „tus sen de radicaal-revolutionairen en de anderen die ook tegen de Nato zijn maar nog niet zo ver willen gaan". SVB-voorzitter Henk Vlaar zei za terdag, dat er de afgelopen maanden „een jungle van acties" was geweest in diverse SVB-afdelingen, waaraan een gezamenlijke politieke basis had ontbroken. Hierdoor hadden volgens hem de verschillen op landelijk ni veau vabsurde proporties" aangeno men, zodat er nauwelijks besluiten konden worden genomen. Faculteitsgroepen Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat de SVB zich gaat organi seren ia faculteUs'groepen, die geza menlijk op plaatselijk niveau een cen- zal het beleid tussen de congressen zal het beleid tussen de congressen worden bepaald door de Sentrale Be- leids Kommissie (SBK), die beslaat uit het landelijk bestuur en plaatselij ke afgevaardigden. De afdelingen moeten zich aan de besluiten van de SBK houden of anders een congres aanvragen. Tot voorzitter van een nieuw lande lijk SVB-bestuur werd gekozen Jeüe Visser (Amsterdam-VU). In de SBK werden o,m. Ton Regtien (Amster- T^EN Whippet, buitengewoon, fraai gebouw en vrijwel foutloos, werd gisteren tot besluit van de tweedaagse internationale Win ner-show in Amsterdam aangewezen als beste hond van de 2311 in zendingen. Dit grote aantal honden met een hoge doorsnee kwaliteit in vrijwel ie der bekend ras, vormde een waardige afsluiting van het kynologische sei zoen in Nederland. Het behalen van een bekroning op een „Winner" als deze geldt voor ie dere doorgewinterde kynoloog uit ge heel Europa als een wapenfeit van de hoogste orde. De „Winner" is ook de enige show, waar men naast de natio nale en internationale kampioenschaps- prijzen tevens de (blijvende) winner en jeugdwinnertitels kan verwerven. Talrijk ware de zeldzame, voor een lekenpubliek totaal onbekende hon den, Jhist deze rassen echter vormen de attractie van een show als deze. Weinigen onder u b.vIf zullen ooit een Akita Inu zijn tegengekomen, een Ja pans poolras, dat ook voor de jacht op grof wild wordt gebruikt. De flatcöated retriever, een zeld zaam jachtras was er te zien naast eer» opmerkelijk aantal Golden Retrievers, de „gouden neef" van eerstgenoemde. De laatste kreeg Indertijd een machti ge Lift mee op de populariteitsladder, toen prinses Beatrix tot aankoop van haar „Joris" besloot. Zoals al büna gebruikelijk, weer grote aantallen in de moderassen; be halve 196 dashonden maar liefst 118 poeflcls, waaronder 75 dwergen, Coc ker 8 pan iel vereniging en uit geheel Europa hielden o<p deze Winner een speciaa] show van hun rasse», resulte rend In een record aantal InschrUvin gen n.l. 153 Engelse en 38 Amerikaan se cockers. De terrierrassen hebben een con stante kring van liefhebbers en de kwaliteit ligt altijd bijzon-eter hoog, daar de exposanten van deze honden met grote regelmaat bijzonder fraa'e dieren imporleren uit het schier onuitputtelijke resevour van de Britsp fokkers. De „koning van de terriers", de robuuste Airedale, was voor het eerst sinds jaren weer eens met een zt-ar behoorlijk aantal tegenwoordig (23 stuks). De uitstagen Kilden*. Dameshondjes; zilvergrijze dwergpoedel teef* Ch. Parrlseh Souvenir Sue. Ter riers; ruwharige foxterrler reu: Eng. Ch. HoLmwixo Roxvtllc Revision, Pinchers en Schnauzers: Schnauzer reu: Imo van der Friedrichlsbur-j. Kcesachtigen en Poolfton- den: Chow Chow reu: ïnt. en Ned. Kamp, Wamchow Poe Ncng Jachthon den: Amerikaanse eockerspaniel reu; Am, Ch Pryorlty's Presentation. Windhon den- Whfppot reu: Caspar van de Thuu- dfrr Rangers, Herdershonden: Welsh Corgi (Pembroke) - leef: Buffy Dogachlïgen: Boxer reu: Uranus vam de ReUerstadt Verden. G. HOVERDJEP PARIJS, maandag (Reuter, AFP). Hieronder volgt de vol ledige tekst van de rede die pre sident Charles de Gaulle zondag avond heeft uitgesproken. De monetaire crisis welke Frankrijk heeft ondergaan is het gevolg van de morele, economische en sociale crisis, welke het plotseling moest doorstaan in de maanden mei en juni van dit jaar doordat de samenwerking van alle deelnemers niet op tijd de steriele belangenstrijd kon vervangen. Wan neer temidden van de wereldconcur- rentie, een la-nd en ik spreek over ons land dat zich bevond in een toestand van groeiende welvaart en dat een van de sterkste valuta's in de wereld had, weken en wekenlang op hield met werken, toen het gedurende ean lange tijd beroofd was van trei nen,'schepen, openbaar vervoer, mijn- produkten, postverbindingen, radio, benzine, eLektricileit, toen het om aan de dooa door verstikking te ontkomen eensklaps enorme loonlasten op zijn economie moest leggen, zijn begroting omhoog moest jagen met de last van plotsrlmg verhoogde uitgaven, zijn krediet moest uitputten in de vorm van snel op ruime schaal verleende subsidies aan ondernemingen die in moeilijkheden waren geraakt, dan kar» niets maken dar. dit land, zelfs als het tn staat was zieh gaande te houdea op de rand van de afgrond zijn even wicht onmiddellijk hervindt. Maar, totdat het dat heeft herwon nen, kan uiets voorkomen dat zo we] er binnen als er buiten een a an'al mensen zi n dte het vertrouwen dat zij in het land had-den, opzeggen en pro beren hun eigen belangen boven het openbare belang te stellen. Natuurlijk loop; dan de nationale valuta het ge vaar do rekening te moeten betalen voor deze kwaadaardige speculatie. Zware sLag Ondanks de zware slag die zij heeft moeten incasseren, heeft onze econo mie zivh evenwel hersteld. Het werk Ls overal horvat. Er is weer groei ont staan. De handel met het buitenland neemt toe. Alles dank zij de natuurlij ke kracht van ons volk en dank zij bepaalde passende maatregelen. Aan de andere kant hebben de welvarend- s.e landen ons omvangrijke kredieten basohikbaar gesteld die nog kur.nev worden, vergroot, en dte een aanvul ling zijn op de reserves die vï'-elf be zitten. Uiteindelijk zullen wij de dag zien komen, waarop de gehele wereld, gedwongen door onaangename erva ringen, zal instemmen met de vorming van een onpartijdig en verstandig mo netair stelsel, dat ieder land zolang het dat verdient beschermt tegen plotselinge en ongerijmde speculatie- bewegingen. Kortom, we hebben in alle waar heid voor het heden en voor de toe komst al datgene wat noodzakelijk is voor het voltooien van .het herstel dat is begonnen en om opnieuw de lending te nemen. Al deze factoren afwegend hebben daarom ik en de regering be sloten dal wij ons herstel moeien vol tooien zonder toevlucht te nemen tot devaluatie In de zowel moeilijke en hoopvolle situatie waarin we ons thans bevinden, zou een dergelijke op?ra ie het grote gevaar lopen in het geheel geen geneesmiddel te zyn, maar een ruïnerend gemakkelijk en lijdelijk middel, en bovendien de be loning betaald aan degenen die op onze achteruitgang hadden gegokt. Maar aan de zijde van bepaalde con currenten. die zeer actief zijn en zich in een zeer goede toestand mogen ver heugen, vereist de handhaving van onze munteenheid absoluut dat wij ons in alle opzichten en op alle gebie den weer in een volkomen evenwichts toestand bevinden. Economie Wal de economie betreft betekent dl» dal zonder de verhoging van de lo nen. zoals deze In Het voorjaar werden vas gesteld aan te tasten, wij in dit opnem we-gÈten nieuwe lasten op onze economie te loggen, zolang dit het weer krachtig en concurrerend maken van onze economie verhindert. Dit betekent tevens dat wij voorne mens ziin de prijzen voor afgewerkte produk.on, voedi-ng en diensten Ie handhaven. Dit betekent, dat wij om onze betalingsbalans positief te ma ken. wij ertoe zullen overgaan, en waartoe wij het recht hebben, de ex portcapaciteit van onze bedrijven te verhogen, vooral door deze bedrijven vrij ie stellen van bepaalde belastin gen, welke buitensporig zwaar op hun kosten drukken. Wat de financiën betreft zal het te kort van <te begroting I960, dat aan vankelijk was geraamd op meer dan 11,5 miljard franc worden verminderd tot minder dan 8,5 miljard franc, voor- ai dankzij een verlaging der uitgaven der overheidsdiensten, van de subsidies verstrekt aan genationaliseerde bedrij ven en wat betreft de bestaande plan nen voor de uitrusting in de civiele, militaire e» universitaire sector. Tevens zullen de door de staat te verschaffen middelen worden aangepast en beperkt tot de werkelijke behoeften der natio nale expansie. Het spreekt vanzelf dat het noozakelljke toezicht op rigoureuze wijze zal geschieden zowel wat betreft het handelsverkeer als wat betreft de inning van alle bestaande belastingen. Openbare orde Wat betreft de openbare orde want de crisis is opts.aan op hel ogen blik waarop die werd verstoord, en zal niet eindigen indien er twijfel aan kan bestaan of zij voortaan wel wordt gehandhaafd zullen de gewenste maatregelen moeten worden genomen opdat het voortaan uit is, zowel op onze universiteiten als op onze scholen als in de straten van onze steden en op de wegen van ons platteland, met aile opwinding en vertoningen, alle opschudding en optochten, die het werk belemmeren en als schandalig worden ondervonden door weldenken de mensen opdat ieder die een plicht heeft te vervullen, een ambt heeft te bekleden, een functie heeft te vervul len, dat gewetensvol kan doen. Fransaises, Fransen, wat met onze' valuta gebeurt, bewijst ons nogmaals da; het leven een strijd te. dat welsla gen inspanning kost. dat redding overwinning vereist. Indien, zoals wij' kunnen en zoals wij moeten, wij haar behêien door er alle tezamen aan te werken, dan zullen wij in staat zijn tntt succes zoals hot moet, de veran deringen. de hervormingen en de vooruitgang tot si-and te brengen, die ons zeker een groot volk zullen ma ken, een voorbeeld van de moderne tyd. Want tijdens onze beproevingen, we Jee zij yok zijl of welke zij ook zullen zijn, ls dat ons nationale doel. Leve de republiek. Leve Frankrijk. dam) en Hugues Boekraad (Nijme gen) verkozen. Het congrer nam ver der zaterdagmiddag een motie aan. waarin bij de minister van onderwijs en wetenschappen wordt geprotes teerd tegen het negatieve advies dat de commissie-Van Walsum volgens de SVB zal uitbrengen over de noodzaak van een aebtgte medische faculteit in 1980. Vervolging wegens anoniem smaadschrift in 1964 AMSTERDAM, maandag (ANP). Een meer dan vier Jaar oud conflict tussen twee Amsterdamse hoogleraren ln de chemie, prof. dr. G. J. Dloljthik, dat Indertijd ln en buiten de universi taire wereld veel stof deed opwaaien, heeft nu tot een strafvervolging geleld tegen de 42-jarige prof. Coipe, buiten gewoon hoogleraar In de theoretische chemie aan de Universiteit van Am sterdam. Donderdag 28 november moet hij voor de Amsterdamse rechtbank te recht staan wegens smaadschrift tegen prof. Hoijtlnk in een anonieme brief van 7 april 1964, waarvan hij ver dacht wordt de schrijver te zijn, het geen hij van begin af aan heeft ont kend. Deze brief, ondertekend met „een lotgenoot" werd ontvangen door de Amsterdamse scheikundige J. van. Dranen, die indirect by het conflict betrokken was. Prof. Hoijtink nam als gevolg van het conflict in april 1966 ontslag als gewoon hoogleraar ln de algemene en anorganische chemie en aanvaardde een benoeming aan de universiteit van Sheffield (Engeland). Hij en dr. Van Dranen zijn als getui gen opgeroepen door de officier van justitie, mr. H. W. P. de Vries. Voorts zullen vier handschriftdeskundigen als getuige-deskundigen door de rechtbank worden gehoerd. Vorig jaar september besliste de Amsterdamse officier van justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hart suiker, wegens gebrek aan bewijs geen strafvervolging tegen prof. C. in tc stellen. Zoals wij destijds berichtten, werd in bedoelde anonieme brief o.m. mee gedeeld dat prof. Hoytink van de Shell een belastingvrij inkomen kreeg in de vorm van subsidies en door de Shell betaalde dienstreizen, en dat hij een benoeming van dr. Van Dranen by het hoger onderwijs in de weg stond. ROOSENDAAL, maandag (ANP, KNP). Op de jaarvergadering van Pax Christi Nederland is zaterdag In Roosendaal een ontwerpreeolulie aan genomen, waarin de versterking van de krijgsmacht door de Nato-landen en de Nederlandse bijdrage hierin worden veroordeeld. In de resolutie, waarvan de tekst nader wordt uitgewerkt door een re dactie-commissie, wordt met bezorgd heid vastgesteld, dat sinds de gebeur tenissen in Tsjechoslowakije weer de opvatting en mentaliteit veld winnen, die vooral heil verwachten van ver groot wapenbezit, verhoogde ge vechtskracht en krachtige taal. Fax veroordeelt de interventie in Tsjechoslowakije. aldus de resolutie, maar ziet er geen verstoring in van het machtsevenwicht. Zij roept rege ring en parlement op een duidelijke toenaderingspolitiek te voeren en vraagi de Nederlandse regering in dit verband voorstellen te doen die een ei'kennis van de DDR beogen. Tijdens de jaarvergadering, die was gewijd aan het thema „Vrede in vak ken, politieke vorming op school", pleitte Pax Christi-voorzitter kardi naal Alfrink ex onder meer voor dat ln het onderwijs grotere aandacht wordt besteed aan politieke vorming. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG, maandag, De be richtgeving over de verhoging van de AOW wekt enige verwarring, omdat het daarin genoemde percentage niet juist ls. Het percentage is fout, maar het bedrag van de verhoging is goed. Het ministerie van sociale zaken zal zeer binnenkort nadere mededelingen doen, Vrijdag is de kwestie in de mi nisterraad besproken. DEN HAAG, msandag (ANP). Max Tailleur heeft zondagavond pre mier De Jong ln het Haagse congres gebouw' zo aan het lachen gemaakt, dat de pr.-mier onze nationale mop pentapper uitnodigde na de voorstel ling In het Catshuis een cognacje te komen drinken. De minister-president woonde met zijn vrouw de laatste van een serie voorstellingen bij, die Max Tailleur in het congresgebouw heeft gegeven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1