kanaal voor schepen tot 80.000 ton BÜÉÊ ROTTERDAMS'DAGBOEK plgfS §®rg Zedeloos blad door achivaris geweigerd Wethouder Polak opende groot kantoorgebouw aan Heer Bokelweg Osim in de etalage Harris geeft benoeming j.-directeur havenbedrijf adj. in overweging Sparta zonder Nol Heijerman 'KATSIIOEK' HEEFT VEEL PARKEERRUIMTE ROTTERDAM RIJNMOND Rapport Har ris over Hoekse Waard Molentocht door Alblassenvaard Gedetineerde die uit ziekenhuis ontsnapte nog op vrije voeten HET WEER IN ROTTERDAM HVV-joumalist B. Bruins (61) overleden Blackmon en Sterman traden op voor jeugd Tweelingbollen in discussie Nu of morgen Kinder postzegels Melania wordt toch deze maand overgedragen pag/-4 - zaterdag 14 december 1968 (Van een onzer verslaggevers) - '".ROTTERDAM, zaterdag. De ^organisatiebureaus Frederic Har- iris en Associated Incfustrial Con sultants hebben naast aandacht .'voor de algemene ontwikkelin gen van de Rotterdamse haven in het Deltagebied, waarover wij gisteren reeds uitvoerig schre ven, ook de interne organisatie van het Rotterdamse gemeente lijk havenbedrijf op de korrel ge nomen. In het gemeentelijk havenbedrijf zijn de drie directeuren en de haven meester overbezet met het uitvoeren van de huidige projecten, het maken van nieuwe plannen en de public re lations. Gesuggereerd wordt een derde ad- "juact-dirccteur te benoemen, dje zich .in zijn werk beperkt tot de interne or ganisatorische en personeelsaangele genheden, om zodoende de directie de vrijheid te geven zich te concentreren óp'de. planning en zakelijke ontwikke- Lling van het havenbedrijf. Het Haven bedrijf zelf kan een. gemeentelijke dienst blijven of in een nieuwe vorm -een soort' „haven- en industrieschap" worden. De argumenten om deze „status" op het 'ogenblik te wijzigen zijn nog niet zo 'overtuigend, al zou de tweede mo gelijkheid op den duur wel meer aan trekkelijk lijken. Maar, volgens het rapport blijft het havenbedrijf van de gemeente Rotterdam in de naaste toe komst wel de spil, waarom de toe komstige haven- en industrieontwik keling in de Delta als zijn geheel zal blijven draaien. (Van onze correspondent) ALBLASSERDAM, zaterdag. In dien. ook maandag de vorst nog niet heeft laten afweten, zal de ATblasser- damse IJsclub voor de zoveelste keer de traditionele „Molentocht" organise ren.-De afstanden variëren van 30 tot 70 kilometer. Tussen negen en dertien uur maandag kan gestart worden van uit Alblasserdam, Kinderdijk, Groot Ammcrs, Bleskensgraaf en Oud-Al- bias! (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Op een persconferentie naar aanlei ding van het rapport Harris gis termiddag in het Rotterdamse stadhuis heeft de heer S. E. Bergh, econoom van Harris-New York bevestigd, dat uit gesprek ken met de industrie is gebleken, dat het bedrijfsleven de voorkeur geeft aan een kanaal door de Hoekse Waard, geschikt voor schepen van 60.000 tot 80.000 ton met industrieontwikkeling- aan de zuidkant van de Hoekse Waard tot en met het eiland Tiengemeten. De kansen van de Delta schatte de heer Bergh als volgt: „Dit gebied kan de vervanging van het industriële Rnhrgeblefl worden, of zelfs nog gro ter". Burgemeester W. Thomassen noem de het rapport Harris „het blauwe boek". Ook het gemeentebestuur moei het rapport nog bestuderen, maar is in eerste instantie blij met de informatie. Over de in. het rapport genoemde be hoefte aan terrein voor een staalindu strie zei de heer Thomassen nog: „We zijn nog niet tot definitieve zaken ge komen met een staalindustrie, maar de pet staat op het vuur en de tem peratuur begint te stijgen." Ook de heer Bergh van Harris be- vestigde, dat zijn mensen gesproken hebben met eventuele gegadigden voor een, staalindustrie op de Maas- vlakte bfj Rotterdam. Het gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam gaat nu eerst een advies uitbrengen over het rapport. Dit ad vies wordt besproken in een der eerstkomende collegevergaderingen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, zaterdag. Sparta zal het morgen in de thuiswedstrijd tegen GVAV zonder rechtsbuiten Nol Heijerman moeten doen die al enkele weken last heeft ven een knieblessure. Gevreesd wordt dat de meniscus is beschadigd of dat zijn kniebanden zijn verrekt. Heijerman hoort maandag het resultaat van de foto's die genomen zijn. Hij wordt morgen vervangen door Henn'ie Wijs, AMSTERDAM, raterdag. De 26- jarige gedetineerde Jan van W. uit Vlaardingen, die donderdagmiddag uit het Amsterdamse Binnen Gasthuis was ontsnapt, was gistermiddag nog steeds voortvluchtig. Van W„ die ter beschikking van de regering was gesteld en in het Huis van Bewaring was ondergebracht, moest donderdagmiddag worden door- ge'icht en werd daarom per auto door wen lid van de parketwacht van de rijkspolitie naar het B.G. vervoerd. In het B.G. aangekomen wist hij te ont vluchten. O* Het gistermiddag geopende kantoor gebouw „Katshoek" aan de Heer Bo kelweg. (Van een onzer Verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Wet houder mr. H. C. G. I*. Polak heeft gistermiddag onder grote belangstel ling het kantoorgebouw „Katshoek" aan de Heer Bokelweg geopend. Het pand telt zeven verdiepingen, een dakterras, showroomruïmten en een parkeergarage in twee lagen met een capaciteit van circa 450 auto's. Op zogenaamde parkcer-tableau's achter het pand kunnen eveneens een groot aantal auto's worden geplaatst. De to tale vloeroppervlakte van hef P^nd is 28.500 vierkante meter. Een sculpture van André Vollen siert de hoofdin gang. De N.V. Voormolen, opdrachtgever en. aanmemer, heeft zelf op de zevende verdieping van haf gebouw haar hoofdkantoor gevestigd. Huurders zijn onder meer: de Drinkwaterleiding en het Rekencentrum van de gemeente Rotterdam. Robeco. Nationale-Neder- landen N.V. en Alfa Romeo Neder land. De parkeergarage zal worden geëxploiteerd door National Car Parks te Londen. Toen. ach:t jaar geleden de eerste plannen voor „Katshoek" (ontworpen door de architecten Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf) werden gemaakt, ging men er van uit dat hoofdzakelijk industriële ondernemin gen als huurders zouden kunnen wor den aangetrokken. Omdat de industrie echter de laatste jaren steeds meer voorliefde begon te tonen voor vesti ging aan de rarvd van de stad, werd besloten „Ka-leshoek" te bestemmen als kantoorpand. Een gevolg van deze opzet-verandering is een, voor kan toorgebouw ongustiger, moduulmaat van 2.50 vierkante meter. R1NUS ISRAEL heeft na de veertiende compe- titiedag de eerste plaats in ons voetballers klassement weer alleen in zijn bezit genomen maar het is de vraag hoelang hij zijn grote con current Jan van Beveren achter zich zal kunnen houdenDe twee internationals geven elkaar itt de strijd om de Parool-beker zo weinig toe, dat het er naar uitziet dat de beslissing pas laat in het seizoen zal vallen. Dat een van deze twee de eerste plaats voor zich zal opeisen lijkt wel ze ker. De nummer drie, doelman Peter Eikelcn- Rjnus Israël boom van Fortuna, staat zeven punten achter Het klassement ziet er nu als volgt uit: Israël (Feijenoord) 7,71 (108 uit 14); 2, Van Beveren (Sparta) 7,64 (107 t«t 14); 3. Eikelenboom Fortuna7,21 (tOl uit 14); 4. Ryke (Hermes DVS) 7,10 (71 uit 10); 5, Van Beveren (SVV) 7,08 (85 uit 12); 6/8 Van Hanegem (Feijenoord), Hordijk (Fortuna) en Koudijzer (SVV) 7,07 (99 uit 14); 9. v. d. Roer (SVV) 7,— (98 uit 14); 10. Pieters Graafland (Feijenoord) 6,93 (97 uit 14); 11/12 Eij- kenbroek (Sparta) en t). d. Meer (SVV) 6,92 (resp. 90 uit 13 en 76 uit U); 13. Kleingeld Excelsior6,90 (69 uit 10); 14/15 Geihnan (Excelsior) en Veldhoen (Feijenoord) 6,86 (96 uit 14), 16. Bassunt Excelsior) 6,85 (89 uit 13); 17 Kwakkemaat (Excelsior) 6,83 (82 uit 12); 18/19. 3. Bouman (Fortuna) en Warnaar (SVV) 6,77 (88 uit 13); 20, Pijl (Fortuna) 6,70 (67 uit 10). Opgave van het KNMI (Filiaal Rotterdam) Waarneming 8,40 uur heden gisteren Luchtdruk 1003,4 1019,4 Windrichting ozo ozo windkracht 3 2 Weersgesteldheid hetr. mist onhew. Temperatuur —4,8 —6,7 Neerslag in 24 uur geen geen Max. temp. gist. 14.30 uur: 0.8 Win, temp. gist. 8.40 uur: 6,7 DRINKWATER ROTTERDAM: Bedrijf Uonlngeniijk: verwachting van 13 t/m 16 december: gemiddeld keuken- zoutgehalte 325 mg per Uier; gemiddeld geleldingsvermogen 1005 micro Siemens; gemiddelde hardheid 18,3 Duitse hard- heidsgraden. Bedrijf Berenplaat: verwachting van 13 t/m 16 december gemiddeld keuken- zoutgehalte 340 tug per liter; gemiddeld gcleldtugsvermoeen 1030 micro Siemens; gemiddelde hardheid 10,4 Duitse hard- hcWsgraden. KOTERDAM, zaterdag;. In zUn woning in Kralingen is na een kort ziekbed overleden de journalist Bcrtus Bruins, die zich in dienst van Het Vrije Volk verdienstelijk heeft ge maakt als specialist op het terrein van de natuur en recreatie. De heer Bruins, die 61 jaar is ge worden, hééft zich begin november, toen zich bij hem een ernstige ziekte openbaarde, uit zijn werkzaamheden moeten terugtrekken. Met eén onder breking gedurende de bezettingsjaren (hij nam in 1840 ontslag) beslaan die werkzaamheden een periode van bijna veertig jaar. In 1928 trad de heer Bruins in dienst van het Rotterdamse Voorwaarts, die na de bevrijding Het Vrije Volk ging heten. De heer Bruins publiceerde in 1854 in samenwerking met diereninspec- teur C. van Doom, van diergaarde Blijdorp een popuiair-wetenschappe- lijk werk, De olifant. In zijn krant, waar zijn nauwgezet heid, collegialiteit en fijnzinnig gevoel voor humor ten zeerste werd gewaar deerd, introduceerde hij enkele suc cesrijke rubrieken. De uit de Rotter damse editie van Het Vrije Volk nau welijks meer weg te denkëh dagelijk se rubriek Rieter Spreeuw die hij twintig jaar geleden ten doop hield, werd door hem de eerste vijf jaar verzorgd. door DICK VAN DEN POLDER UET optreden (onder auspiciën van de Stichting Kunst voor de jeugd"' van de bas-bariton Heriry Blackmon en de acteur Otto Sterman gister avond in de kleine Doelenzaal stond grotendeels in het teken van het on- recht .vroeger en nu. de neger Aange daan. Het grote kunstenaarschap van bel den stond borg voor getuigenissen, wars van goedkoop of pathetisch sen timent en de manifeste boodschap die men erin horen het op de geconcen treerd luisterende jonge mensen onge twijfeld een diepe indruk na. Ook in zuiver artistiek opzicht troffen de voordrachten van Sterman (o.a. ovei de slavernij), Noaehs Ark en van hel wrange incident in een bar, Florida) en Blackmons vertolkingen van liede ren (van merendeels Amerikaanse componisten) door zuivere en warrn- menselijke expressie. Wat Blackmon betreft: deze zanger bleek in char mante niemendalletjes (liederen van Copland) en, in fijnzinnige, sfeer- scheppende liederen van Griffes en Barber o.a. het beste klimaat voor zilo zeer fraaie vocale vermogens te vin den. Enkele intonaties vielen weieens te laag uit, zonder verlies evenwel van het expressieve detail. In Koos Bona had de zanger een bijzonder toegewij de en consciëntieuze begeleider aan de vleugel. Sterman had voor elKe reeks voor drachten. passende kleding. Gezeten voor eeir enkele schijnwerper (de zaal en d-e resrt van hot podium waren to het duister gehuld) sprak hij mot 2 Ito declamatie sterk tot ieders verbeel ding. S. NIEBOER (ADVERTENTIE1) Geheel vrijblijvend advies, k ji •Onzichtbaar aangepast! f 9 In in dag vaor U gereed. 1W m M Voordeliger door eigen hnporti •100%service en garantiel "VTL AARDINGEN heeft een aktieco- mité, gehetenr ,jStront aan de knikkerDit comité heeft een blad genaamd NucNuc is nu zes keer verschenen. Wat is Nuc. wat wil Nuc? Dat wordt als volgt geformuleerd: Nuc wil een krities politiek en kultureel diskussie- bad zijn het is de bedoeling dat ieder een die ons te kennen xoil geven het met ons (on) eens te zijn dit in Nuc doet". t De spelling van het woord „krities (kritisch) doet vermoeden, dat we te maken hebben met een linkso groepe ring. Bij het lezen van het blad wordt dit vermoeden bevestigd. Nu gaat het niet om het linkse ka rakter van dit (stcncil)blad. Er is iets anders: Nuc is zedeloos. Althans dat vindt de heer A. Sooteman, do waar nemend gemeente archivaris van de archiefdienst van Vüiardlngcn. De heer Soeteman vond, dat de Viaardingse archiefdienst zich moest abonneren op het blad. Zo geschiedde. Van alle vijf verschenen nummers werd een exemplaar toegestuurd. Dat gebeurde in oktober, maar de volgende maand kreeg de redactie van Nuc alle nummers teruggestuurd. De archivaris vond de bladen onzedelijk en de ver antwoording voor de aanwezigheid van zulke bladen in hel archief kon hij niet op zich nemen. Het archief is voor iedereen toegankelijk, ook voor kinderen. Hiermee is de kous echter niet af, want er is inmiddels een nieuwe ge meentearchivaris gekomen, dc heer D. van der Vlis en die heeft alle versche nen nummers van Nuc weer opge vraagd. Niet om te kijken of er wer kelijk zedeloze taal in wordt uitgesla gen, maar of hot blad wat inhoud be treft belangrijk genoeg is om in het archief te worden opgenomen. U be- De kritiek op de lantaarns met de tweeling-bollen bracht het VVp- raadslid mr. K. Staab ter sprake tij dens een raadsvergadering. Burgemeester W. Thomassen zei, dat in de komende tijd in alle rust het effect van de nieuwe verlichting be keken moet worden. „Persoonlijk ben ik er optimistisch over, dat deze ver lichtingsornamenten toch in de smaak zullen vallen,zei hij. Mr. Staab maakte zijn opmerking in een dankspeechje namens de raad aan het adres van de schenker. De heer Thomassen onthulde, dat aanvankelijk de naam Pakhoed in het kunstwerk was gegraveerd, maar de inscriptie in opdracht van de schenker ijlings was weggehaald. grijpt, dat een en ander mij nieuws gierig heeft gemaakt. Vol spanning X2T1-*. ^.1 JJf ben ik gaan lezen, maar heiaas, er J&laCntenClïeilSt slaat geen enkele kruidige regel in die waard is geciteerd te wordep. altijd alles op bet laatste nipper tje doen. Uw kerstkaarten moeten vandaag of uiterlijk morgen gebust zijn, „Post voor de zestiende", beeft do PTT gewaarschuwd. Dat kan dus nog net! "DIJ de Nederlandse huishoudraad in J-> Den Haag komen dagelijks klach ten binnen van consumenten over al lerlei zaken. In verband hiermee heeft de huishoudraad een aparte afdeling „klachtenbemiddellng" opgericht. Dc afdeling bestaat uit- vjjf commissies (chemische wasserijen; wasindustrie; bont; meubilair, stoffering en vloerbe dekking en algemene klachten), De bemiddeling, waaraan ook de produ centen meewerken, is niet gratis. De MAANDAG en dinsdag sfaat »e hele dag op liet trottoir voor Ter Heulen aan de Binnen weg de „postauto" van de PTT. Daar worden kinderpostzegels verkocht. Dit meldt liet Rotter damse comité kinderpostzegels. Hier en daar is kritiek geuit op de vorm van de lantaarns die de gemeente op de Lau- rensplaats neerzet. Zy zouden qua uiterlijk niet in overeenstem ming zijn met de bronzen deuren in dc hoofdingang van dc Lau- renskerk. Do deuren zjjn ge maakt door de Italiaanse beeld houwer Manzu in opdracht van Pakhoed Holding N.V., die de deuren als geschenk heeft aange boden. TTET opmer- 1 kelijk- ste voetbal nieuws van da afgelopen week was dat het door Kurt Vyth gesteun de Zv/olseho Boys de Joe goslavische internatio nal Julca Osim z°« hebben ge contracteerd. Wie vorig jaar in het Stadion Feijenoord de wedstrijd Ne derland Joegoslavië heeft gezien de in terland waarin Piet Keizer uit het veld werd gestuurd of de t.v.-uit- zetidingen van de wedstrijden om het Europees kampioenschap voor landenploegen in Italië, zal zich de zeer lange en technisch zeer begaaf de tinnenspeler nog wel herinneren, Velen zullen zich afvragen wat een speler van wreldklasse bezielt om voor een clubje als Zwolsche Boys te gaan spelen. Het is mogelijk dat Osim niet weet welk een be scheiden plaats Zwolsche Boys in het Nederlandse voetbal inneemt, maar veel aannemelijker is dat hij bij Zwolsche Boys alleen maar in de „etalage" gaat staan en zich aan het einde van het seizoen aan een grote Nederlandse club probeert te ver kopen. Het is al meer gebeurd dat buiten landse voetballers een kleine club als springplank gebruiken, Paja Sa- mar dzic heeft het destijds bij FC Twente gedaan en men zal zich ook nog wel herinneren dat de Maasslui- se zakenman Joop Schut de Span jaarden Beke en Marqurtoseen tijd je bij Excelsior in de „etalage" heeft gezet. Voor Samardzic werd het des tijds een succes de transfer naar Feijenoord leverde hem veel geld op maar de heer Schut ging voor vele duizenden guldens het schip in. Het is logisch dat de gedachten van Osim in de eerste plaats uitgaan naar Feijenoord en Ajax. Zolang de Importstop ln Italië en Spanje van kracht blijft en de Duitse clubs aan maximum-salarissen gebonden zijn, kunnen de Europese cracks vrij we] nergens beter terecht dan bij Feijen oord en Ajax, Misschien moet ik hier ook nog FC Twente aan toevoe gen, Waar de Enschedese ploeg het geld vandaag moet halen is me een raadsel, maar uit uitlatingen van Kees Rijvers heb ik begrepen dat ook FC Twente pogingen heeft ge daan en nog doet om Osim te strikken. Of Feijenoord- belangstelling heeft voor Osim? Wie het manager Guus Brox vraagt krijgt het traditionele antwoord: „We hebben belangstel ling voor iedere goede voetballer". Maar Brox wilde er nog wel dit aan toevoegen dat Osim zich al enkele malpa via managers te koop heeft aangeboden en dat Feijenoord de prestaties van de Joegoslaaf bij ZwolscheBoys of welke club dan ook mef belangstelling zal blijven volgen. Nu Ove Kindva-ll heeft aan gekondigd dat hij aan het einde van het jaar terug wil naar Zweden en Paja Samardzic zijn hoge salaris nog steeds niet heeft waargemaakt zal Feijenoord zich op de Europese markt blijven oriënteren. Overigens is het nog een vraag of Osim wel de juiste man voor Feijen oord is. De Joegoslaaf loopt al tegen de 28, is zeer langzaam en heeft bo vendien kortgeleden een knie-opera tie ondergaan. Feijenoord doet er wellicht beter aan zijn aandacht eens te gaan con centreren op de Belgische interna tional Polleunis, die in zijn club Sint Truiden tussen drie Nederlanders speelt: Koens, Ou wens en. Van. der Loop. Polleunis heeft woensdag in Madrid tegen Spanje een voortreffe lijke wedstrijd gespeeld. Hij kan be ter worden dan Pol van Himstl Polleunis zal ongetwijfeld enkele tonnen moeten opbrengen in Bel gië kan men vragen vrtA. men wil maar elders in Europa doet men het, als het om een klassespeler gaat, ook niet voor minder. Wat denkt u dat DWS voor Rensenbrink zal vragen? Zeker vier ton. En Sparta schijnt Jan van Beveren ook niet voor min der dan een half miljoen van de hand te willen doen. kosten variëren van 2,50 tot 10.-. Klachten worden alleen in behande ling genomen als de klager zijn be zwaren kenbaar heeft gemaakt aan de tegenpartij (liefst schriftelijk). De Nederlandse huishoudraad is ge vestigd aan het Anna Paulownaplein 7 te Den Haag. Tel. 070-335880). NOORDZEE, zaterdag (ANP). De bij de NDSM egbouwdc turbine- tanker „Melania" zal toch nog deze maand worden overgedragen. No een bespreking tussen de technici van de werf en Shell Tankers is besloten, dat het schipnu op weg naar Rotter dam op 27 december voor een nieuwe proefvaart zal uitvaren, waar na men het op 30 december aan de re der wil overdragen. Op 3 januari gaat het schip naar Lissabon, waar het op 4 of 5 januari nog een keer wordt gedokt voor een laatste inspectie (een aantal Neder landse werven heeft belangen in het grote dok in Lissabon), waarna de „Melania" op 8 of 9 januari voor zijn eerste reis zal vertrekken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1