Gesprek D'66 en PPR over contacten ONTWERP-PROGRAMMA PPR GEPRESENTEERD Man rijdt met auto in kanaal en verdrinkt Verhouden? Griep? Met AFLUVIT snel een ander mens. CONGRES D'66 IN ARNHEM KIEST NIEUWE VOORZITTER Delegaties uit hoofdbesturen op 27 december bijeen in Utrecht 'Solidariteit met arme landen en achterblijvers in eigen land' Handelaar in kruiden wil aanklacht indienen tegen Willem Days Onrust bij Its- leraren over bevoegdheden en salarissen Nieuw voorschrift uitvoer wapens Schipper met hoofd tegen onderkant hrug Limburgse priesters vragen optreden van bisschoppen tegen 'geloofsverwildering' 'Actie verlaging leerlingenschaal van dit najaar niet misplaatst' Nederlands schip vergaat op rotsen bij Portugese kust Landbouwer dood in put gevonden pag. 4 - maandag 16 december 1968 DE NIEUWE voorzitter van D'66, dr. J. A. P. M. Beekmans, tussen zijn voorganger, H. J. va a Loo Ke ren Campagne (links) en mr. H. A. F. M. O. van Mierlo, fractie leider van D'66 in de Tweede Kamer. (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM, maandag. Delegaties uit de hoofdbesturen van D566 en de Politieke Partij Radikalen zullen vrijdag 27 december in Utrecht een eerste gesprek voeren over het aanknopen van plaatselij ke contacten tussen beide partijen. Hiermee wordt een begin van uitvoering gegeven aan een op het Leidse congres van D'66 aanvaarde resolutie, waarin werd aange drongen op nauwère contacten met de PPR over de noodzaak van po litieke vernieuwing. Daarbij werd overwogen dat de PPR, door haar uittreden uit de KVP, een wezenlijke bijdrage tot die vernieuwing had geleverd. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, maandag. De Politieke Partij Radikalen heeft van daag een in 100 punten gevat on twerp-program gepresenteerd waarin sterke nadruk wordt gelegd op de eis van „solidariteit met de arme landen en met de achterblijvers in eigen land". Volgens het eerste programpunt dient Nederland tien procent van zijn jaarlijkse groei in welvaart voor de arme landen apart te houden. Vermeden moet worden,.dat de hulp aan arme landen tirannieke re geringen in het zadel houdt. Ilt de buitenlandse paragraaf vaa het ontwcrp-program wordt gepleit voor ontwapening in Europa aan bel de kanten, „waarbij het Westen het goede voorbeeld moet durven geven als zich een gelegenheid voordoet". De NATO en het Warschaupact die nen uiteindelijk plaats te maken voor een gemeenschappelijk Europees vei ligheidssysteem. Zolang dat niet be reikt is, kan Nederland alleen lid Van de NATO blijven als het zich tegelij kertijd richt op de ontspanning tussen Het gesprek tussen D'66 en PPR werd gisteren aangekondigd op een D'66-congres in Arnhem door de af tredende voorzitter, de heer H. J, van Lookercn Camp3gne. Als zjjn opvolger werd aangewezen de heer J. A. F. M. Beekmans (41), keel-, neus- en oor- Na t.v.-programina (Va» een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM, maandag. Naar aanleiding van het AVRO- teievisieprogramma „Voor de vuist weg" dat vrijdagavond uit gezonden werd, overweegt de 42-jarige heer W. van de Moos dük uit Casteren, die zich specia list In geneeskrachtige krulden noemt, een aanklacht in te dienen tegen de heer Willem Duya en te gen de heer W. Eerenberg in Hil versum. In het programma werd de heer van de Moosdük afgeschil derd als een oplichter, die men sen met kwalen en ziekten voor een hoog bedrag een aantal wille keurige krulden aansmeert. In „Voor de vuist weg" kwamen twee ex-chauffeurs van de heer Van do Moosdijk aan het woord en een ex-kruidengebrulker, de beer M, Eerenberg uit Hilversum. De heer Van de Moosdük ont kent uitdrukkelijk een telegram ran Willem Duys te hebben ont vangen om ook op het scherm te verschuwen.- Bij de PTT wordt momenteel uitgezocht of het door Willem Duys genoemde telegram eventueel zoek geraakt kan z(jn. De heer Van dc Moosdük zegt la overleg te zUn met zUn advo caat, mr. N. Vfrn Ba kei, of hl) een aanklacht in zal dienen. Belangstelling Dat het gedurende het week eind in Casteren storm heeft ge lopen van belangstellenden die eens wilden komen küken hoe luxueus hij leeft Van zijn krui denverkoop, noemt de heer Van de Moosdük overdreven, „Ik stond natuurlijk wel in de belangstelling, maar dat is niet meer dan logisch. Ik ben geen moment bang geweest Ook niet na een dreigtelefoontje. Er zijn nu eenmaal altijd mensen die een dergelijke afwijking hebben. Er zijn ongeveer tien mensen ge weest die hun kruiden hebben te ruggebracht. Dat vind ik weinig op de 150.000 mensen die mijn kruiilen gebruiken. Aan de ande re kant zijn. cr tientallen tele foontjes geweest, van mensen die baat bij mijn kruiden hebben ge vonden en die huilend vertelden dat ze cr niets van begrepen, dat er zo iets over my gezegd kon worden". Do heer Van de Moosdük ont kent dat óp dc prijs van zijn krulden afgedongen kan worden. „Een groot pak kost 125 gulden, maar ik heb Dok kleinere hoe veelheden, die kosten 35." Voorlopig worden de 25 chauf feurs van de krulden specialist thuis gehouden. Hij zegt niet het risico tc willen lopen dat hun iets overkomt, „Maar wc gaan keihard door," 2egt de heer Van de Moosdük. .AUeen eis ik dat ik binnen een weck op het t.v.-acherm van re pliek mag dienen." arts te Melissant. De heer Beekmans was tot dusver penningmeester. Het congres in Arnhem diende vóoral tot vaststelling van enkele nieuwe staatsrechtelijke paragrafen in het program van- D'66, waarbij het punt van de rechtstreeks gekozen mi nister-president centraal stond. Dierbaar De voorzitter van de staatsrecht- commissie van D'66, de heer Plate, zei in een toelichting op de voorstellen van de commissie dat de rechtstreeks gekozen premier voor D'66 geen wet van Meden en Perzen is, maar toch wel een „dierbaar" programpunt waarvan de partij niet gemakkelijk zal zijn af te brengen, Z\j ziet voors hands geen betere methode om de kiezers de verlangde beslissende In vloed op het regeringsbeleid te geven. Het congres verwierp met 85 tegen 13 procent van de stemmen een amen dement waarbij voor de verkiezing van de minister-president (die tege lijk met de Tweede-Kamerverkiezin gen wordt gehouden) een tweede ron de werd voorgesteld voor het geval geen der kandidaten in de eerste ron de meer dan de helft van het totale aantal stemmen zou behalen. Het program bepaalt nu dat de pre mier moet worden gekozen volgens de methode van de facultatieve stem- overdracht, waarbij elke kiezer een aantal kandidaten kan nummeren in de volgorde van zijn voorkeur en zijn tweede, derde en eventueel nog ver dere keus ook een zeker gewicht in de schaal werpen. Hetzelfde systeem wil D'66 zien toe gepast bij de verkiezing van Tweede- Kamerleden volgens het districtenstel sel. Besloten werd, dat de partij bij de eertsvolgende Tweede-Kamerverkie zingen met een uniforme landelijke kandidatenlijst zal uitkomen en dus niet zal werken met per kieskring va riërende regionale kandidaten. 18 jaar Brief naar staatssecretaris (Van een onzer verslaggevers)! AMSTERDAM, maandag. De Ver eniging voor middelbare technische scholen ln Nederland heeft een brief aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen gestuurd, waarin wordt gewezen op de grote onrust die volgens de brief heerst onder direc teuren en leraren, als gevolg van dt maatregelen over de bevoegdheden en salarissen. Gewezen wordt onder méér op hei feit, dat leraren met lagere bevoegd heden die zich door zelfstudie en cur sussen verder hebben bekwaamd, een salaris ontvangen dat niet in overeen stemming is met het peil van het door hou gegev-en onderwijs. De Katholieke Werkends Jongeren hebben ln juli een enquête gehouden onder de directeuren van twaalf lage re technische scholen in economisch zwakke gebieden. Onder de titel Ver slag van een steekproef is hierover een rapport verschenen. Enkele con clusies daarvan zlj-n dat er een gebrek aan visie bij de l.t.s. bestaat: da' er een tekort is aan samenwerking lussen de l.ts.'en onderling en dat het l.t.s.-on- detwijs in een Isolement.verkeert. Op gemerkt wordt daarbij dat de conclu sies niet. representatief kunnen wor den geacht voor het totale lager techr nisch onderwijs in Nederland. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, zaterdag. Buiten landse particulieren zullen in Neder land geen vergunning meer krijgen voor uitvoer van vuurwapenen zonder overlegging van een bewijs, van geen bezwaar van de overheid van het land waar de wapens naartoe gaan. Dit blijkt uit een rondschrijven van de commissarissen van de koningin, de commissarissen van de konigin. Deze regeling Is een uitvloeisel van aanbevelingen van de in oktober in Teheran gehouden vergadering van Interpol. Hiermee kan verder worden voorkomen, dat vuurwapenen, die voor uitvoer door buitenlandse parti culieren zijn gekocht, illegaal in ons land in omloop blijven. OSNABRÜCK. maandag (DPA). De schipper van he-t utt Rotterdam af komstige tankschip ..Bruno", M. Poss, is zaterdag verongelukt toen hij de doorvaarthoogte van een brug over het Mitterlandkanaal in Hide (Noord- rijn/Westfalen) verkeerd schatte. Hij sloeg met het hoofd tegen de onder kant van de brug en viel overboord. Een achter hem varend schip haalde de man uit het water, doch hij was al overleden. DEN HAAG, maandag (KNP). Een groep van 89 priesters van aller lei leeftyd, wonend of werkend in Limburg, heeft in een rapport aan het Pastoraal Instituut van de Nederlandse Kerkprovincie laten weten hoe zeer zy bezorgd zijn om de geloofstoestand iu Nederland. Zij hebben van deze bewogenheid blijk gegeven door een advertentie van een hele pagina, die zij in enkele katholieke dagbladen van zaterdag hebben laten afdrukken. Het rapport Is opgesteld door 34 priesters, die zich hebben verenigd in de werkgroep „Katholiek Leven". Blijkens hun mede delingen,, bestemd om als basis tc dienen voor een aan gekondigd gesprek van de priesters met de bisschoppen, maken zij zich bijzondere zorgen over de vrijzinnig heid ln de geloofsverkondiging, waar van zij bijna dageliiks de nadelige ge volgen ondervinden. De studiegroep protesteert tegen de praktijken van illegale zielzorg en te gen eenzijdige voorliching in de ka tholieke pers en radio. De betrokken priesters eisen van de bisschoppen, dat zij krachtig zullen ingaan tegen deze misstanden en de eenhefd met Rome en binnen Nederland zullen be vorderen. Oost en West en op meer democrati sche verhoudingen in alle NATO-lan- den, aldus het ontwerp-program, dat verder ter bevordering van de ont spanning erkenning van Oost-Duits- land voorstaat, gepaard met garanties voor de veiligheid en levensvatbaar heid van West-Berlijn. Inkomens Ten behoeve van de achterblijvers in eigen land bepleit het program on der meer een krachtiger stijging van de lage inkomens ten koste van de ho gere, verdere optrekking van de be lastingvrije voet en voorrang voor het saneren van stadswijken die door de maatschappelijke achterhoede worden bewoond. Voorts moet volgens de PPR een eind worden gemaakt aan de ondemo cratische ondernemingsstructuur. De Ondernemingsraad dient werkelijk iets te zeggen te krijgen, met name als het sociale beleid in het geding is. Als een bedrijf over de kop gaat, zo wordt el ders in het program gesteld, moeten eerst de salarisschulden worden be taald. zelfs vóór de fiscus mag aan kloppen. Op staatsrechtelijk gebied wordt ervan uitgegaan, dat de kiezers moe ten uitmaken" welke partijen gaan re geren en dat daarom combinaties van partijen vóór de verkiezingen moeten vaststaan. Premiestelsel Het program kiest voor het zoge naamde premiestelsel bU de Tweede- Kamerverkiezingen, hetgeen wil zeg gen dat, als geen enkele party of groep van partyen de meerderheid haalt, oen tweede verkiezing volgt oni uit te maken welke van de grootste twee combinaties extra zetels krijgt om wèl te kunnen gaan regeren. Klei ne partijtjes, aldus het program, mo gen niet kunstmatig uit het parlement worden weggewerk. De geheimzinnigheid bij kabinets formaties moet verdwijnen, vindt de PPR. De koningin wijst daarom als kabinetsformateur aan de man of de vrouw die de Tweede Kamer als for mateur wenst. De kiesgerechtigde leeftijd dient toi 18 jaar te worden verlaagd, aldus het program, dat voorts dienstplichigen wil laten kiezen tussen „de krijgs dienst, de politietroepen en de Ver enigde Naties, werk in een arm land en sociale taken in eigen land". Onderivijzersfederatie in memorandum aan Kamer: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag, De ac tie die de Algemene Nederlandse On derwijzers Federatie (ANOF) dit na jaar voerde voor verlaging van de leerlingenschaal in het lager en kleu teronderwijs was niet misplaatst. Al dus reageert de federatie Ln een van daag aan dc Tweede Kamer verzon den memorandum op het ver-wijt dat de actie op dit moment niet veel zin had, omdat minister dr. G. H. Veringa voor 1969 al maatregelen aankondigt om tot de gewenste verlaging te ko men. Het is juist, aldus de ANOF, dat over het probleem van de leerlingen- schaalverlaging in ons land vrijwel eenstemmigheid bestaat, niet echter over het tempo waarin het kwaad van de te grote klassen moet wonden over wonnen. De regering stelt zich voor per 1 augustus volgend jaar 400 kleu terleidsters en 500 tot 550 onderwij zers extra aan te stellen. Dc ANOF wenst vervroeging van deze maatrc- gekiii tot 1 januari a.s. en verdergaan de maatregelen per 1 augustus, inhou dende hat tewerkstellen van nog eens 600 tot 1000 kleuterleidsters en 1500 onderwijzers. De personeelssituatic laat deze ver dergaande maatregelen toe, aldus de federatie; Van de in '68 geslaagde kleuterleidsters is meer dan de helft werkloos, of ln een andere functie werkzaam, mid'den november hadden voorts 922 onderwijzers en onderwij- zemssen een werkloosheidsuitkering ea genoten 321 wachtgeld Resp, 152 en 3.3 hadden een werkloosheidsuitke ring. of wachtgeld aangevraagd. Wanneer de regering er niet voor zorgt dat zij een betrekking vinden, dan is het te verwachten dat de be langstelling voor de onder wij zersop- leiiing en daarmee het aanbod sterk zal teruglopen, met het gevolg dat in de nabije toekomst verlaging van de le.'rlingen-schaal om die reden onmo- geiyk zal zijn, aldus de ANOF in het memorandum. Het congres besloot unaniem in het partijprogram neer te leggen dut de kiesgerechtigde leeftyd van 21 tot 18' jaar dient te worden verlaagd. Bij de besuursverkiezingen werden tot vice-voorzitters benoemd mr. H, J. Zeevaiking en drs. H. Jongcdïjk, tot politiek secretaris de heer E. W. van Frqag en tot penningmeester de heer H. A. A. Dijsselbloem. Tot de niet verkozen kandidaten voor het hoofd bestuur behaorde de heer Gijs Step- pershoef, docent aan de school voor de journalistiek te Utrecht, die kandidaat was gesteld door de afdeling 't Gooi. Behalveleden op het ogenblik rond 3800 kent D'66'voortaan ook „aanhangers", die zich ralson van vijf gulden per jaar als zodanig kun- nen laten inschrijven. Aanhangers, mogen op ledenvergaderingen aan de discussies' deelnemen, zitting nemen in werkgroepen en meestemmen over de aanwijzing van kandidaten voor een vertegenwoordigend lichaam. FIGUEIRA DA FOZ, maandag (AP) Een plotselinge storm heeft het Nederlandse vrachtschip „Hera" op de rotsen geworpen by de Portuge se havenplaats Piffuelra da Foz. Het schip moet als verloren worden be schouwd. De acht bemanningsleden hebben zich in veiligheid kunnen brengen, Kapitein J. de Vries uit Groningen die ook eigenaar van het 509 ton me tende schip js, vertelde dat de „Hera" in FJgueixa da Foz een lading papier pulp voor België had moeten innemen. Het schip was buiten de haven voor anker gegaan om op hoog water te wachten toen de storm opstak, De wind dreef het schip naar een ondiep gedeelte bij de pier, waar het lek sloeg. De lager gelegen compartimen ten eri de machinekamer liepen vol water. De bemanning heeft heit schip daarop via een kabel veria-ten, MAAB.SSEN, maandag. De 40-jarige uitvoerder W. van Schijndel is in de nacht van zaterdag op zondag om het le ven gekomen toen hij met zijn auto tijdens een inhaalma noeuvre slipte, over de kop sloeg en in het Amsterdam- Rijnkanaal naast de Amsterdamsestraatweg terecht kwam. Naast de bestuurder zat de 21-jarige H, Geurtsen, die kort voor het ongeluk als lifter was meegenomen. Hij slingerde uit de auto en nioest met een gebroken sleutelbeen, snij- wonden en kneuzingen naar het Academisch ziekenhuis in Utrecht worden gebracht. De vrijwillige brandweer uit Maarssen en de Utrechtse brandweer hebben het slachtof fer en het autowrak uit het water gehaald. De Maarsscnse brandweercommandant J. van Ede, die zag, dat het slachtoffer uit de auto viel, toen hij omhoog werd getakeld, sprong onmiddellijk in het water om de man te redden. De heer Van Schijndel was toen reeds overleden. LEEUWARDEN. Op de weg Lemmer-Sondcl is zaterdagmiddag de 41-jarlge Ieraar aan de christe lijke ulo le Emmcloord H. Ilaringa met zijn auto gestipt, over de kop geslagen en door het ijs van het stroomkanaal gezakt. Toen de wa gen later werd gevonden was de heer Harlnga, gehuwd en vader van vier kinderen, reeds verdronken. BERGEN OP ZOOM. De 87-jarige J. van Meer uit Etten Leur, die donderdag bij het oversteken van de weg door een bromfietser werd aangereden is zondag in het St. LaurenÜusziekenhuis aan de opge lopen verwondingen overleden. BERGEN OF ZOOM. De G3-jarlge P, van Gelten uit Kruisland is gis teravond op de weg van Kruisland naar Steenbergen door een perso nenwagen overreden. Vermoëdelük is de man met zijn fiets door dc gladheid van de weg geslipt. ANGERLO. Bij een botsing tussen een personenauto en een aanhanger van een tractor Is de echtgenote van de bestuurder van de personenwa gen, mevrouw M. Y. Jongmans- Bltek (29) uit Doelinehem zaterdag avond om het leven gekomen. Haar man liep hoofdwonden op. BERGEN OP ZOOM. Op de ver keersweg Bergen op Zoom—Moer dijk is de 26-Iarige mejuffrouw A. Kotvis uit Zuidzoude met haar auto uit de bocht gevlogen en tegen een boom terecht gekomen, Z(j was direct dood. Een 24-jarige inzittende, P. van Dijkè uit Steen bergen werd ernstig gewond naar het ziekenhuis ln Bergen op Zoom vervoerd. OSSENDRECHT. De 26-jarige mej. A. Kotvis uit Zujdzande js zaterdag avond om het leven gekomen toen de door haar bestuurde auto nabij Ossendrecht uit een bocht vloog en tegen een boom botste. Haar ver loofde, de 24-jarige P. van Dijke uit Steenbergen is zwaar gewond over gebracht naar een ziekenhuis in Bergen op Zoom, DEN HAAG. De 68-jarige me vrouw M. A. van Loon is zaterdag morgen in het ziekenhuis Zuidwal overleden, nadat zij de vrijdagmor gen op oen vootgangersoversteek- plaats op de Groothortonnenlaan- De Maarssense brandweercommandant J. van Ede, die in het water was gesprongen om de inzittende van de personenwagen te redden, zwemt rond de a uto, ADVERTENTIE Conradkade door een personenauto was aangereden. OUDDORP. De zesjarige Jolanda Kaandorp, uit Alkmaar, is zaterdag middag door een auto aangereden en om het leven gekomen, toen zij de weg overstak. ZUNDERT. De 25-jarige II. Haver- mans ls zaterdagmiddag by een bot sing tussen tivee personenwagens om liet leven gekomen. De bestuur der van ccn van de personenwa gens, dc 23-jarige M. van Geel uit Breda, werd licht gewond en een derde inzittende, de 21-jarige mej, 11. Havermans raakte zwaar ge- Wond. De 21-jarige mevrouw A. M. Bruij- ninkx, inzittende van de andere auto, liep ernstige verwondingen op. Verder werden nog gewond de 20- jarige J. E. Ratelmaud uit Rozen- daal, de 22-jarige J. M. Bultman uit Tilburg en de bestuurder, de heer C. C. J. van Loon uit Rucphen. DEN HAAG. Zaterdagmiddag om streeks één uur ls op de rijksweg 4a onder Leidschendam ter hoogte van de Kniplaart een auto-ongeluk ge beurd, dat aan de 26-jarige Joego slavische gastarbeider M. Omtc het leven heeft gekost. Hij zat in een auto, die van de weg raakte en via de vluchtstrook tegen een boom te recht kwam. De twee andere inzit tenden van de auto werden licht ge wond. Automobilisten, die dit ongeluk heb ben zien gebeuren, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de korpschef van de. gemeentepolitie van Leidschendam, tel. 017613Ö23. HOUTEN, maandag, Ter hoogte van het gemeentehuis gebeurde vrij dagavond een frontale botsing tussen de 35-jarige Th. W. van Veenendaal uit Schalkwijk en mej. T. Ossendrij ver uit Houten, beiden bromfietsers werden daarbij ernstig gexvond. Als gevolg hiervan is gisteren in het St. Antoalusztekenhuis te Utrecht d<- heer Th, W. vz.n Veenendaal overleden, Mej. Ossendrijver is met een her senschudding en enige andere ver wondingen opgenomen en kon over de juiste toedracht van het ongeval nog niet worden gehoord. (Van onze correspondent) ALBERGEN, maandag, Gister middag om één uur is de 71-jarige landbouwer G. J- Hofhuis uit Aiber- gen dood aangetroffen in een wcidc- pul, niet ver van zün boerderij. De man, die gekleed was in pyjama, was verdronken. Het stoffelijk overschot werd ontdekt door de zoon van de overledene. De rijkspolitie in Tubbergen heeft onmiddellijk een onderzoek laten in stellen naar de doodsoorzaak. Er werd o.m. sectie op het stoffelijk overschot verricht. Tot nu toe werden geen spo ren van misdrijf ontdekt. Om kwart over zes "s morgens ont dekte een van de medebewoners van de boerderij, dat de heer Hofhuis ver dwenen was, Zijn bed was wel besla pen. V: ".yAl.luvilt. tabletten mnt abri dool trol lénde cwnliinaflévan Zécf apbowé lifislandtlclen-.... .t'

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 1