Tom Manders, een verre neef van Doms dcI(PRO Jnccfr u W Met Kerstmis ijsberen op het scherm Televizier belicht bejaarden il Omdat er weieens iemand zonder jas naar buiten holt. lerlei •tav V Brubeck in Jazz-o-rama RADIO EN TV VOLGEND JAAR GEEN TV-SHOWS MEER Kinderen door MARTI SMIT cosmétique exclusive prettige Kerstdagen en een voorspoedig 19G9 Feest Ook thuis nu Per seconde wijzer RIJDT NUCHTER, DRINK.. QRAPILLOM Nederlandse ploeg zit ruim een jaar op Spitsbergen helpen dinsdag 24 december 1968 - pag. 13 bh Dorus op visite. Tweede Keratdug, zq.20 21,10 uur. VARA, Nederland 2. iVrMST kcrslcanlatcB, korst, r concerten, kersttoespraken cn soortgelijke stemmige uitzen dingen biedt de televisie op Tweede Kerstdag ook nog enkele vrolijker programma's. Eén daar van is een show waar liefhebbers voor plegen thuis te blijven„Bij Dorus op visite". ..Een vrolijke reportage vanuit Tom Manders' Radio- ert Televisiecaharet te Rotterdam", staat er opgewekt ju de programmabladen aange kondigd. Niet ccn speciale keratshow, maar er zitten in verhand met de feestelijke sfeer, wel wat verras singen in. Een paai" dagen .geleden wilde Man deis (47) tijdens de korte pauzes in üin dagelijkse programma in Rotter- jam best iets vertellen. Over zijn .doalin. zijn. plannen voor het volgend jaar. zijn vide op de Nederlandse to- iwiwereW. maar niet over zijn Kerst- programma. „Nee wijvie," zegt hij huiselijk, „nu krijg je toch een hele Iduif aan me. Ik loop al heel wat jaar tjes mee en mijn ervaring is dat alles wit ie van -te voren aankondigt, meestal niet zo goed valt als dat wat zomaar de huiskamer binnenkomt." Na enig aandringen en de plechtige verzekering dat alles wat hij zegt let terlijk zal worden afgedrukt, blijkt Tom Manders bereid tot de volgende mededeling. „Dot gezien de vele aan- trang van kijkend Nederland en de tientallen persberichten over een op treden van Heintje in mijn program ma, er in deze uitzending een elegante opiossing voor Is gevonden." En dan, plotseling wat geëmotio- oaeerd; „Ik kom uit een rood nest, en in weet dat er gevóchten is om kinde ren uit de mijnen te houden. Omdat kaderen kinderen zijn en die moeten üewoon naar school. Wij hier in Hol land lopen vóór. Met eigen ogen heb !k gezien dat In Duitsland bljvoor- bwld en in Frankrijk ook nu nog kin deren van een jaar o£ vijf in circussen met een zweep het koord op geslagen worden. Koorddansen, meeverdienen. En nou roepen ze hier dat zo'n jongen ik Heintje, die ik overigens heel leuk vind zingen cn die ik nog -tachtig jaar toewens met dat stemmetje, zou moe ien kunnen optreden, dat dat mogelijk jou moeten zijn. Maar zijn ze nou hartstikke gek of niet?" De eerste pauze is om. Do rus. in het piepkleine hokje dat hij royaal „mijn Kleedkamer" noemt, plakt zijn snor 'Ui.er op, neemt een laatste slokje uit zija gHs en stapt weg om de bezoe kers van zijn club, die op deze regen achtige avond vlak voor Kerstmis toch Mg in de zaal zitten, de wijsheden van een vagebond te verkopen. Een allervriendelijkste man, Tom Mandors. Zonder hangsnor, bolhoed, pruik en bril onherkenbaar. Alleen zijn stem en zijn hartelijke joviale manier van doen, verraden dat de man die je op de vroege avond In de serre van zijn zaak staat op te wach- m. familie van Dorus moet zijn, Een verre neef, een oom nog meer. Ome rv'3-'V.. iï Dorus, die je trots zijn club laat zien, die je lekker installeert bij de tap en die een deeltje van zijn, korte, nach trust („Ik moet ora half zes weer op om in Bussum de televisie-show te monteren") opoffert om de soms wat onaangename vraagjes te beantwoor den „Vraag maar gerust kind, als Je dc antwoorden maar letterlijk noteert." Er wordt wel eens beweerd dat u alleen maar met jonge, onbekende mensen optreedt, omdat u bang zou zijn door bekende artiesten in uw show overspeeld te werden. „Ik zal je eens wat zeggen. In 1961 heb ik een parodie gemaakt op de (ADVERTENTIE)' PARIS - NEWYORK wenst haar noderlandsa clientèle Ook in het nieuwe Jaar zullen onze Consuientes u gaarne - btj u thuis - met racd en daad terzijde staan bij de keuze van onze exclusieve cosmetica. ADVERTENTIEJ Nederland heeft een VPRO nodig. 99» Een veelheid van meningen met één gezamenlijke achtergrond ...dót is de VPRO. Met programma's die verkennend zijn op terreinen die anders onontgonnen blijven; die niet in de eerste plaats de kijkdicht heid in het oog houden, maar de kwaliteit! De omroep van de kiitische minderheid, Nederland wil deze open anti-zuil behouden. U óók! Wordt dus lid abonnee. Een voorhoede hoeft niet groot te zijn, maar sterk l Het woord is aan u. U kunt zich opgeven door 1 storifng op giro 25 98 00 van Vrije Geluiden Hilversum, met vermelding: Nieuw lid-abonnee. 2 aanmelding per brhf (geen postzegel, open envelop) met als adres: VPRO, Antwoordno 6QQ, Hilversum, (ook voor aanvragen gratis proefnummers). Abonnementsprijs 21.- per kalenderjaar of 6,55 per kwartaal, TOM MANDERS als Doms operette „Die Rosen von Tirol". Die bestaat overigens niet maar het was een stuntom midden in een uitzen ding vanuit Saint Germain des Prés de omroepster te laten zeggen dat ze in verband met een Eurovisie verplich ting moesten overschakelen naar Duitsland voor die operette. Daar gaat het nu allemaal niet om maar in die uitzending stonden Mieke Telkamp. ttita Corita, Johnny Jordaan en Maud van Praag. Hetgeen bewijst dat het gewoon niet waar is wat men me ver wijt." ..Ken groter voorbeeld. Vier, vijf jaar geleden maakte ik een televisie serie „Straatje om met Dorus", die vol zat met leuke sketches. Daarvan was het cie bedoeling om Dorus tegen be kende gast-acteurs te laten ontreden: Die sketches waren door mij volko men op het Rif van de betreffende ac teurs geschreven om-dat het de plicht van een gastheer is. vind ik, een gast aan zijn trekken te laten komen. Het systeem in Nederland eist dat men zich dan richt tot een autoriteit, zijnde ein "erb-indende figuur tussen NTS en de gesubsidieerde toneelgezelschap pen, Dan verneemt men na een dag of vier dat de acteur die je wilt hebben nle-t disponibel is maar dat die en die en die wei beschikbaar is. Je veran dert de sketch voor een van die mensen waarna je verneemt dat ook deze niet cisuonibel is. Met als gevolg dat de uitzending de lucht in gaat met derde- of vierderangs acteurs die dan met de paniek in hun ogen de tekst brengen. Nd al die jaren ben ik goed kotsmisse- üiK van ai deze kneutelige wantoe standen in ons landje. Door de on macht mijnerzijds om fijne gast-ac- teurs in mijn show té laten optreden, ben ik gewoon gedwongen om met terlijke, jonge mensen te werken die ai die gesubsidieerde remmingen niet tv-»nbén „En," voegt hij er snel aan toe, „dat doe ik met genoegen. Je hebt toch oogjes. Je hebt het sfeertje hier toch gezien." Dat „sfeertje" is inderdaad uitste kend. Lydia Oosthoek, Diny Paerels (een zeer jonge uitgave van Adèle), Karei de Rooy en Peter de Jong, die donderdagavond ook een aandeel in de show zullen hebben, rennen onbe vangen de kleedkamer binnen, komen bezorgd vragen of Manders nog Iets wil drinken en nemen na afloop van He show afscheid van hem zoals je dat alleen doet bij een goede vriend. Tom Mam'ers, volgens zijn paspoort nog steeds decorbouwer, is trots op ziin cast. „Diny heeft mc de grootste verrassing van het jaar bezorgd. Toen we voor een Dorus-radlo-uitzending aan het repeteren waren, vroeg ze me of ze een liedje van een onbekende tekstdichter mocht zingen, 't Was een heel vrolijk, beetje Amerikaans aan doend dingetje. Toen ik later vroeg wie dat toch gemaakt had, zei ze ■=chuch:er ..ik". Dat is geweldig hè, dat ze zich zo ontwikkelen Na het kerst programma neemt de VARA nog drie B-Dorus-op-visito- show's on. Wat zijn de plannen voor het volgende seizoen' ..Mijn tv-plannen zün gekoppeld aan de plannen hier. Met Pasen open ik op het pleintje voor de zaak een kinderboerderij. Bovendien wordt er hier boven gebouwd aan een filmstu dio. Na zoveel jaar heb ik eindelijk een plekje gevonden waar ik alles kan bedrijven. Dan kunnen de gefilmde gedeelten van mijn shows hier wor den opgenomen. Ik ga de mensen, voor zover geïnteresseerd natuurlijk, naar me toe organiseren. Kijk eens. Amsterdam is natuurlijk de fijnste ro mantische stad in Nederland maar dat neemt niet weg dat Rotterdam in de toekomst verschrikkelijke evenemen ten gaat bieden. Daarom ben ik hier ook naar toe gegaan. Ik zit hier voor mijn eigen geld en ik ben niet gek." „De Metro, de Doelen, de Euromast, Hat alles trekt milioenen mensen. En dan niet te vergelen natuurlijk de grote promenade onder de naam Com municatie 1970. die volgend jaar hier gehouden wordt. Het is een groot be vrijdingsfeest dat 140 dagen gaat du ren. Ik ben gefêteerd door het feit dat de initiatiefnemers van dit evenement. Fibbe (een broer van de pas benoem de Rtinmond-voorzitter) en Bakker me hebben aangezocht om die plannen te helpen uitwerken." Manders kijkt guitig als hij er aan toevoegt: „Hetgeen natuurlijk impli ceert dat ik me in het seizoen '69-'70 niet met radio of televisie kan be moeien. Maar dat vind ik niet zo heel erg want, men zal nooit een pond bon bons achterelkaar opeten." Hij houdt er dus voor een jaartje mee OD maar liikt het hem toch niet raadzaam om het typetje dat hij nu in twee televisie-uitzendingen ten tonele heeft gevoerd, uit zijn nog komende shows te weren. De tweede (de ver koper in een kledingzaak), bleef, vol gens velen, al ver achter bij de eerste (de echte archivaris). Manders zegt eerlijk: „Ja, die tweede was fout. Ik heb de verkeerde volgorde genomen. De ka pitale fout was dat hij te vroeg dron ken was, al halverwege de scène. Fout geschreven en fout bedacht maar ik ga er toch mee door. Het appelleert nu eenmaal aan het publiek. Het is trou wens erg moeilijk. Je staat maar in het niets te aktcren. Een punaise in de muur bepaalt de kijkrichting." En wat; vindt Tom Manders tenslot te van de formule van „Bij Dorus op schoot." Wordt die ook: niet te vaak herhaald? Hier js Tom Manders veel positiever. „Heb je de laatste niet gezien? Nee? Nou dat was echt weer een knaller. De kijkcijfers bewijzen het trouwens. En die geven een overzicht 'van wat men wel leuk vindt en wat niet. Zo lang ik maar een waarderingscijfer van zeven of acht haal, vind ik dat meer dan voldoende. Het is echt niet om blasé te doen hoor, want dat ben ik helemaal niet, maar na iedere op name ga ik lekker met mijn vrouw Chinees eten en ik lees géén kritiek meer. Het opinie-onderzoek is voor mü genoeg." (ADVERTENTIE) Daarom, daaroró, daarom: Davitamon ro. Elke dag. Allemaal. Daviiamon lö.bet complete dragectje dat zorgt voor extra weerstand en vitamine-reserve Een goed deels met af leveringen van buitenlandse ries gevulde maandagavond, waarin het Britse „Bureau Bristol" krachtig de bo ventoon voerde door zijn natuur lijke alledaags heid en allerminst nobele menselijk heid. Wat de actualiteiten betreft: buiten de NTS-journaals presenteerde Joop van Zijl een goede Apollo 8-re- portage, aangevuld met heldere Bus- sumse toelichting. In de sportafdeling van AVRO's Te levizier kwamen de jongens van de Londen-Sydney marathon nakaarten over hun ruige reis, maar wat is hun pakweg 20.000 kilometer tegenover de tot dusver al meer dan 300.000 ki lometer van Lovell, Borman en An ders? In Televizier was voorts een repor tage van Joost de Ruiter, die achter prins Carel Hugo aanzat in Zuid- Frankrijk, maar niet verder kwam dan de verklaring van zijn hotelhoud ster, dat hij een vriendelijke man was en dat zij altijd vorstelijke figuren met carlistische trekjes te logeren had. Ook mochten wij vol eerbied de kamer zien, waar de Prins geslapen had. Aanzienlijk belangwekkender was de solide reportage over de bejaar- denwerkplaatsen, waar het verzuim geringer blijkt te zijn dan in het ge wone bedrijfsleven. B. D. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, maandag. De AVRO-televisie zendt vrijdagavond het eerste van een serie „Jazz-o-ra- ma"-programma's uit, die in hoofd zaak zullen bestaan uit opnamen van het Newport Jazz Festival in Europa, dat op 25, 26 en 27 oktober in de Rot terdamse Doelen plaatsvond. In de eerste aflevering vrijdagavond gedeelten uit het concert van het Dave Brubeck-kwartet met Gerry Mulligan. Presentator is Ruud Kuiper; de regie had Theo Ordèman (22.45- 23.15 uur. via Nederland II). De serie Peyton Place, in ons land op hat scherm gebracht door de AVRO-tv, loopt in de VS op zijn laatste benen, aldus een bericht in Time. Na vijf jaren is de populari teit dermate gedaald dat de om- roepmaatschappij ABC van plan is ermee te stoppen. Momenteel wor den er nog twee afleveringen per week uitgezonden (ooit waren dat er drie). De volgende maand, als de nieuwe dienstregeling in gaat. is er nog sleebis één uilzending per week. Als er geen verbetering komt in de kijkcijfers wordt. Peyton Place in het najaar van '69 geheel afge voerd. Producer Monash worstelt al met het probleem hoe een aanvaardbaar eind te draaien aan de in vijf jaar opgebouwde familie verwikkel 1 n gy n TJE Quiz Per Seconde Wijzer al twee seizoenen een succes van de televisie, heeft nu ook de boekvorm bereikt. Het team Blazer/Boude wijn heeft het uitge versteam Wol- ters/Noordhoff bereid gevonden tot de uitgave ervan. Met de toevoeging Speel het thuis, heet ook het boek Per Seconde Wijzer. Hot beslaat 175 pagi na's en kost 7,90. Het bevat onder de hoofdjes Kunst, Geschiedenis, "Wetenschap en Deze eeuw de viermaal 46 vragen (ten dele met de bijbehorende plaatjes) die de deelnemers goed moesten beantwoor den om de prijs binnen te halen. In de huiskamer kan dak ook, met inachtne ming van heit maximum aantal secon den per vraag, met jokers, 'bijna echt worden nagespeeld. Helemaal echt zou betekenen dat wie de eindstreep haalt met een goed antwoord op alle vragen daarvoor 5700 gulden incasseert. Dat kan. maar - en dat voel ik als een pijnliik gemis - de daarvoor vereiste bankbiljetten ontbreken by deze uit gave. Wie de opgaven naleest komt tot de ontdekking hoe moeilijk ze zijn en realiseert zich dan nog beter hoe zwaar de opgave is voor de deelne mers om ze onder de toeziende ogen van zo'n vijf h zes miljoen binnen het gestelde "aantal seconden op te lossen. De typografie van het boekje is goed verzorgd. Aan dé vormgeving heeft men echter in sommige gevallen - door dwars plaatsing van de afbeel dingen - de duidelijkheid opgeofferd. W. J. w GEBR. STEUR SCHIEDAM ADVERTENTIE ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP Hedt de ijsberen, Tweede Kerstdag, 14.55— 15.30 uur. NTS, Nederland 1. 70ALS vele families vieren de ge- zinnen De Groot uit Den Haag, Fllpsc uit Roosendaal, De Korte uit Mcliskerke cn Oostcrveld uH Zwolle beide kerstdagen met een boom, pak jes en wild op tafel. Huh zonen Paul de Groot (21). Eric Flipsc (24), Ko de Korte (26) en Deter Oosterveld (30) zbten dit jaar niet thuis bU de kerst boom, maar in een temperatuur van 20 tot 40 graden onder het vriespunt in het pak Us van Spitsbergen, Het wild ligt niet op hun bord, maar loopt buiten in dc sneeuw. Als respectievelijk bosbouwkundi ge, biologisch student, vogelkenner (ornitholoog) en bioloog maken zij deel uil van de Nederlandss Spitsber gen Expeditie, die van begin augustus du jaar tot begin september volgend jaar bezig is ijsberen te bestuderen en inventariseren. De expeditieleden zul len vanavond kist no. 56 openbreken en dc pakjes van thuis openmaken. De Kerstgeschenken voor volgend jaar en ;Avee jaar voedsel liggen ook al op Spitsbergen, want misschien laat het pakijs de Nederlandse onderzoekers wal riet op tijd los Hei is de zomerploeg van de expe ditie wel gelukt om weer op tijd thuis te zijn. De NTS-reporter Hans Zoet en cameraman Paul van den Bos laten op Tweede Kerstdag op de televisie met óe kleurenfilm Redt dé Ijsberen zien, wat die ploeg in vier weken op Spits burgen gedaan heeft. Eerst komt er een tien minuten durende samenvat ting van de eerder uitgezonden afle vering en dan ziet de kijker ijs en ijs beren, baardige Nederlanders, vogels „Barend" de ijsbeer vreet het eten op bü het kamp van dc Nederlandse Spitsbergen Expeditie. en vjssen en hoort hij de stilte bij het Nederlandse kamp. ,Er zijn op het ogenblik naar schat ting 10 h 13.000 ijsberen, pgr jaar worden er zo'n 1200 a!gescho:en.' Dat zegt de leider van de Nederlandse Spitsbergen Expeditie, dg 42-jarige bioloog dr. A. van Wijngaarden, „Van uit. Canada en Noorwegen worden safari's op ijsberen georganiseerd voor 500 Amerikaanse dollars". Men iaagt vamut vliegtuigen en op sneeuwscoot ers op ijsberen, die kansloos zijn op het pakijs. Voor Nederland was dit aanleiding genoeg om de ijsberen te gaan helpen. In 1965 werd in Alaska een bijeenkomst gehouden van Rus sen, Amerikanen, Noren, Denen en Canadezen, waarbij de experts tot de conclusie kwamen dat er door indu striële en militaire ahtivitelten op dat ogenblik meer jagers op ijsberen wa ren clan ijsberen. Het kleine Noorse Pool Instituut beschikte over te wei- ,>mg biologen en geld om Spitsbergen te bemannen. De Noren deden een be- ro-.p op Nederland en Nederland kwam. Niet alleen met biologen, maar ook met mensen die de 'natuuronder zoekers een dak boven hun hoofd k mden geven. De metselaar Nico Ver gouw uit zaandam gang onbetaald mee om. te timmeren, Na twee dagen ha meren op Spitsbergen merkte hy dat de maten van de hut niet klopten en dat de spijkers op waren. Nu is Nico V-srgouw weer in Zaandam aaii het metselen. „Het was een leuke erva ring," zegt. hij. „Ik heb een logboek van de temperatuur bijgehouden. In augustus hadden we een hittegolf (plus acht graden), maar in septem ber, vlak voor we met de zomerploeg weg gingen, was het al tien graden onder nul. In Nederland houd ik het weer ook altijd bij. Een hobby van me Nico Vergouw kan op Tweede Kerstdag de Spitsbergeaöbn niet zien, omdat hjj voor vijftien dagen met een schaatsclub uit de Zaanstreek naar Noorwegen is vertrokken. Henk Vlug. manusje van alles in de zojn°rploeg en afgestudeerd middelba re landbouwschool, de enige die tij dens de bootreis niet zeeziek is,, ge weest, noemt zijn reis „da mooiste er varing van zijn leven. Ik zou nog wel duizend keer terug willen, ook in v-sïnig graden vorst, maar ik heb ver kering." Het onderzoek naar ijsberen svordt gehouden onder auspicjën van het world Wild Life Fund en het Rijksin stituut voor Veldbiologisch Onderzoek, het RIVON in Zeist. De Stichting tot ondersteuning van de Nederlandse Spitsbergen Expeditie 1908-'69 moest anderhalve ton bijeenbrengen voor het onderzoek. Er is nu nog een tekort vjm 30.000 gulden, dat aangezuiverd kan worden op de bankrekening van de Stichting bij de Algemene Bank Nederland in Arnhem. Volgens dr. Van Wijngaarden lopen de vier achtergebleven onderzoekers geen grote gevaren. Met de Russen is afgesproken dat hun op Spitsbergen gestationneerde helikopter in noodge vallen te hulp komt Iets kan er altijd gebeuren in zo'n verlaten, poolland schap. Daar kan Hans Zoet van mee praten. Hij zag de droom van Iedere jongeling verwezenlijkt. Eenzaam in een wltle verlatenheid, zware stormen die zelfs een gevuld olievat van de grond tilde, bedreigd door „Barend" de ijsbeer en aangevallen, door vogels. Hij zag van heel nabij wat de tv-klj- ker op zijn scherm ziet. Ijsberen, die neergelegd worden met een injectie naald. Ze wox-deu aan boord gehesen x.a nun gewicht wordit 'geschat, de hartslag wordt gecontroleerd. Dan wordt de iisbeer geregistreerd met een label door de lip. Op die marnier kan het in het wilde weg neerknallen van ijsberen in. de gaten gehouden worden. Na een behandeling van een kwartier wordt de -ijsbeer weer het ijs opge stuurd. Hij is dan voorzien van een zwart cijfer op zijn vacht. De pelsja gers zullen zich dan twee keer beden- K?n /oor zij vuren. Hans Zoet (29) vertelt in zijn brug- waciiiershuisje in Loenen enthousiast over zijn Spitsbergen-avontuur. Aan die reis heeft behalve verhalen een baardje overgehouden. „Dat laat ik waarschijnlijk staan totdat de jóngens v-»?g->nd jaar september zijn terugge keerd. Het was de bedoeling dat we met het Noorse schip de Signalhorn naar het Halvemaaneiland op Spits bergen zouden gaan, waar al 800 lij ken van ijsberen waren gemeld. We zijn op twintig kilometer van het ei land gekomen, omdat er lm het pakijs geen doorkomen aan was. Vandaar uit zijn we naar het tachtig kilometer moorderlijker gelegen Kap Lee op Svaloard (Noors voor Spitsbergen) gïkoerri. Daar staat het. Nederlandse kamp," Hans Zoet raakt opgewonden als in Loenen Radio Sche veilingen aan de telefoon is: Spitsbergen. Hans zoet spreekt: „Lima Hotel Five Sierra. Harts Zoet hier, spreekt u maar, over." Spitsbergen antwoordt niet. De ver binding is verbroken. De expeditiele den blijven in de kou slaan. Zij heb ban in ieder geval een witte kerst. JOHN H. WORDES (ADVERTENTIE)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1968 | | pagina 4