mum is BEVOLKING WERKT BEREIDWILLIG MEE AAN BB-ENQUETE Schiedamse watersport- vereniging denkt nu al aan grootse ontvangst LOUIS ZLJDENBOS ZOON VAN BEFAAMDE GLOBETROTTER: Reparatie door Jan D. Swart Finish Afkerend GROEI VAN BEVOLKING SCHIEDAM K. cle Jong onderscheiden hij jubileum Ir. van den Berp: geridderd PVC winnaar SVC-toernooi Geen krant ontvangen? Top-sport Sport-subsidie T op-evenement SBLO-wens Eerste paal voor kapel van Dr. Noletsticliting Raad Numansdorp donderdag bijeen Benoeming lid van de gemeenteraad VERHOEFF VERMEUL KOERIERSTERS (Ünsdag 7 januari 1969 - pagina 5 De Santa Maria ondergaat momenteel in Durban een laatste controlebeurt voor de definitieve terugreis waar schijnlijk via de Azoren naar Hol land. Er moet o.a. een nieuwe ver- staging worden aangebracht, die bij een. tornado in de Indische Oceaan is vernield en tijdens de reis door Bertus Zijdenbos provisorisch is ver holpen. „En als hel aan hein gelegen had, was hij nog zonder die controlebeurt ver der gezeild,", beweert moeder Zij denbos. „Maar ik heb hem verboden verder te gaan. De boot moet eerst grondig nagekeken worden. Ik heb zelf tijdens mijn bezoek aan Durban Ook verschillende kleine herstel-. als beton Hu komt, hij komt. Kastelein Bertus Zijdenbos, 63, globe trotter nummero één, de man die met zijn 11.10 meter lange zeiljacht een lilliputter ver geleken met die van Francis Chicestcr op vier juli '66 van uit Vlaardingen de wereldzeeën opvoer, gaat binnenkort koers zetten naar de Hollandse Nieu we Waterweg. De borrelaar in het gave etablis sement 'Rotterdam' aan de Pa rallelweg in Vlaardingen heft het glaasje en drinkt om het genot zo lang mogelijk te rek ken met kleine teugjes op de behouden terugkomst van baas Zijdenbos. De man aan de tapkast was opgewekt en neuriede zachtjes. De man had. daar alle reden toe. Het was in die afgelopen twee jaar zo langzamerhand vast pandoer ge wórden, dat Bertus Zijdenbos op strategische wereldpunten bezoek kreeg van familieleden. Had zijn vrouw hem opgezocht op hel eiland St. Vincent, zijn zoon Bertus, die tot aan Tahiti de reis heeft meegemaakt, maar toen na een bang avontuur op medisch advies naar Holland moest terugkeren, volgde dit moe derlijke voorbeeld in Nieuw-Zee- land. En nu aan het einde van het vorige jaar dus december '68 deed Johanna Zijdenbos, 54, haar man voor de tweede maal opwach ting, nu in Durban. Veertien dagen lang heeft zij in het zuidoostpuntje van Zuid-Afrika in spanning op de komst van het zeil jacht „Santa Maria" moeten wach ten. Eindelijk meerde Bertus Zijden bos, inmiddels wit bebaard, met een vertraging vanwege windstilte in de haven van Durban. Gedurende de drie volgende weken heeft Johanna Zijdenbos haar man verge zeld bjj de talrijke speciaal voor hem gegeven feestelijke bijeen komsten, intochten, excursies en stond zij met hem de aldoor* aanwe zige kluwen journalisten le woord. Even voor de jaarwisseling was de vrouw van de kastelein weer terug in Holland, terug bij haar gezin in Vlaardingen, terug in café „Rotter dam." Haar man zwoer trouw aan „zijn" Santa Maria. Johanna Zijdenbos heeft stapels foto's, fossielen en vier #uur kleurenfilm meegebracht, maar van ook maar 'een klein tikje heimwee naar de Pa rallelweg heeft ze bij haar man niets kunnen bespeuren. Ze is wel degelijk trots op de supre matie die haar man nu onder de Ne derlandse zeilers heeft bereikt, maar het was haar om het even geweest, wanneer hij zonder de „Santa Ma ria" naar Nederland was terugge reisd. Ze zegt fluisterend: „Eerlijk gezegd heb ik hem nog getracht over te halen om mot me mee le gaan. Hij had de boot voor een bijzonder lek ker prijsje kunnen verkopen. Maar hij wilde er niets van weten. Hij is er helemaal weg van; hij wil per se met die boot naar Nederland ko men. Men gaat bij de watersportvereniging De Nieuwe Waterweg nu al aan een groots opgezette ontvangst denken. Maar ik niet. Oh, nee. Vier-vijfde deel heeft-ie er nu opzitten en ik weet dat-ie mans genoeg is, maar ik heb het niet zo org op die trip om de Kaap. Met de Torrcsstraat is het één van de meest griezelige pun ten van de hele reis. Het scheep vaartverkeer is tet* plaatse zo inten sief, dat een kans op overvaring her haaldelijk weerkeert. En je kunt toch moeilijk verlangen, dat-ie tij dens die vaart om de Kaap geen oog dicht doet. Hij vooral heeft, zijn nachtrust nodig. Maar ik heb hem onder geen enkele voorwaarde kunnen tegenhouden. Hij is helemaal in zijn element. Van z'n bootje moet je afblijven, dat is heilig. Snap je dat nou?" Marianne (17), Louis (19) en moe der Johanna Zijdenbos bekijken en bespreken de vaarroute, die vader Bertus nog moet aflegge alvorens in Nederland te arrive ren. werkzaamheden aan het zeil moeten verrichten. Ik begrijp wel dat het een sport is om zoveel mogelijk zelf te doen. Maar je moet op een gegeven mo ment de grens weten." Louis Zijdenbos (19), die met zijn oudere broer Bertus en zijn zusje Marianne het eerste gedeelte van de wereldreis (tot aan Gibraltar) hoeft meegemaakt, is voornemens ook de laatste etappe die van West-Indië naar de Hollandse Nieuwe Water weg - mee te zeilen. Waarom? Hij: „Ook rondom de Golf van Biskaje krijgt men weer te maken met een enorme intensiteit van het scheep vaartverkeer. Bovendien komt vader van lieverlee in koudere streken en gezienzijn leeftijd hebben we het hier thuis h(j zal het wel niet met ons eens zijn, want hij is zo hard als beton beter geacht, dat één van ons hem tot de finish zou vergezellen." Mevrouw Wens veen, bestuurslid van de Schiedamse watersportvereni ging De Nieuwe Waterweg, is bijna even afkerend als Johanna Zijden bos wanneer er over de in mtdden- augustus geplande ontvangst gespro ken wordt. Ze stamelt: „Oh u gaat er toch niets van in de krant schrij ven." Pas wanneer ze wat op haar gemak gesteld is, blijkt ze bereid wal con fidenties te doen. Ze zegt: „Ach, onze gedachten zijn natuurlijk in de richting gegaan van een ont vangst die meer dan normaal is. Dat mag ook wel, want we staan er allemaal perplex van wat Bertus Zijdenbos presteert. Wellicht doet de marine ook iets of anders toch zeker de TV." Bertus Zijdenbos gefotografeerd in de haven van Durban drie we ken geleden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Ook in de maand november vorig jaar is de be volking van Schiedam gegroeid, doch niet veel: met 38 personen of 0,040%. Zo telde Schiedam op 30 november 83.235 inwoners, wat 639 méér is dan op I januari 1968. Het opmerkelijke is alleen dat er in november meer mensen zich in Schie dam zijn komen vestigen, dan dat er weggegaan zijn. Vier personen meer 356 nieuwe vestigingen tegen 352 vertrekkenden, Het geboorte-over schot bedroeg 34, bij 90 geboorten en 56 sterfgevallen. In november werden 77 huwelijken gesloten, waarvan 50 tussen Schie dammers onderling. 31 jonggehuwde echtparen konden een eigen woning betrekken. Er werden 8 huwelijken weer ontbonden. Rotterdam heeft weer fors bijgedra gen in de bevolkingsgroei van Schie dam: 187 vestigingen tegen 63 ver- trekkenden. Daarentegen trok Vlaar dingen 54 Schiedammers weg en le verde 10 terug. Overigens is in no vember druk verhuisd in Schiedam; er waren 190 gezinnen en 143 alleen staanden, totaal 814 personen bij be-, trokken. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. Aan cle heer K. de Jong, adjunct-chef van de afd. expeditie bij de N.V. Bingham en Co, te Schiedam, die gisteren zijn veertigjarig jubileum bij Bingham vierde, is wegens langdurige en trou- %ve. dienst de eremedaille in brons, be horende bij de Orde van Oranje-Nas- sau toegekend. De heer De Jong is gehuldigd tij dens een speciale bijeenkomst in ge bouw Irene, waarbij de heer C. Brunt, chef van hot ka bi not van de burge meester (aangezien burg. H. Roelfse- ma zelf verhinderd was) hem de on derscheiding heeft uitgereikt. De heer De Jong, die op 19 decem ber 1910 te Rotterdam werd geboren, woont aan de Delf la ndseweg 428. O ROTTERDAM, dinsdag. Gisteren heeft burgemeester Thomassen ir. J. van den Berg, de scheidende voorzit ter van de kamer van koophandel, de versierselen uitgereikt behorend bij het ridderschap in de orde van dc Ne derlandse Leeuw. In de vergadering van het comité 1970 heeft de Rotterdamse burgemees ter de verdiensten van de heer Va» den Berg voor dc stad Rotterdam ge prezen. Hem werd het boekwerk Rot terdam en de Zee uitgereikt. dinsdag. Het volleybal-toernooi voor hcrenteams uit de hoofd- en overgangsklasse dat door dc Schiedamse Volleybalclub za terdag is gehouden jn de zalen aan de Thomas a Kempisstraat, is gewonnen door P.V.C. uit Den Haag, gevolgd door het team van Juliana uit Schie dam en door Zeemeeuwen uit Amster. dam. Dc gastheren van SVC eindig den zelf als vierde, nog voor Sïfrak uit Breda, Jong Fendrecht en dc Fla mingo's uit Gennep. Het was een sfeervol en druk be zocht toernooi, waarbij, vooral door de prijswinnaars, spectaculair volley bal is getoond. Deze ploegen zorgden voor spannende en zeer goede wed strijden, die een goede propaganda zijn geworden voor het volleybal in Schiedam. Maar de normale competitie-strijd staat weer voor de deur en SVC ont vangt zaterdag a.s. de eerste tegen standers in het nieuwe jaar in de za len aan de Thomas a Kempisstraat. Dames 1 krijgt Delta 2 uit Zwijn- d recht op bezoek en Heren 1 Bermi 2 uit Roosendaal. BEL VOOR 19.30 UUR TELEFOON 13.54.30. Abonnees buiten R'dam Schiedam kunnen zich wen den tot onze plaatselijke agenten. T?IJ de discussie van de Dr. Wiardi Beekman-Stichting over „Ge meente en topsport", bleek een van de sprekers van mening, dat de topsport geen invloed had op de verbreding van de sportbeoefening. De voorzitter van de Ned. Culturele Sportbond zou zelfs gesteld hebben: „Topsport is een gezwel, dat we moeten uitsnijden en vernietigen". Oud-minister mr. M. Vrolijk was het daar niet mee eens, zoals ook de grote meerderheid van de vergadering. De heer A. de Jong: „Voor mij staat vast, dat de topsport (en dan denk ik zeker niet alleen aan betaald voetbal) van enorme propagandistische beteke nis is voor het'overige sportleven". Secretaris C. J. M. Bolmers haalt aan: „Een lid uit de zwemwereld maakte de opmerking: talent is de pest voor je vereniging. Ze stellen dwaze eisen, rijn over het paard ge tild, enz. Deze talenten moeten maar gaan naar verenigingen, die daarop ingesteld zijn. Dit vind ik onverant woordelijke uitlatingen!", vindt de heer Bolmers. „Als eerste eis moet gelden begelei ding van zo'n eventueel talent op al lerlei gebied, ook al kost het moeite, ook al zal deze begeleiding overgela ten moeten worden aan anderen dan bestuursleden. Het kan voor een be stuur wel eens moeilijk zijn voor de talenten andere maatstaven aan tc leggen. Topsportprestaties vinden al tijd weerklank bij de gehele vereni ging". Aldus de heer Bolmers. TN het „S.BL.O.-Kontakt" wordt ■*- ook aandacht gewijd aan de Dr. Wiardi Beekman-Stichting georgani seerde discussie (in Rotterdam) over het onderwerp „Gemeente en top sport". Aangehaald worden tien stel lingen van mr. M. Vrolijk, oud-minis ter van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Bij de stelling „Er behoeft geen verschil te worden ge maakt in de subsidiëring van topsport en die van andere zaken op het ter rein van het welzijnsbeleid", voegt de heer A. de Jong, oud-voorzitter van de S.B.L.O. de volgende notitie. „Inderdaad is de achterstelling van de sport vergeleken bij de andere cul- urele uitingen, zoals toneel, muziek, enz. nog ontstellend groot, vooral als men let op het beleid van de rijks overheid. AJs men vergelijkt het aantal mensen dat hun actieve of passieve recreatie bij de sport zoeken, dan is er nog een ontstellende achterstand bij de zorg van de overheid voor de sport". Doch de heet* De Jong komt óók met de volgende wijze, opmerking: „Als de sportorganisaties ernaar gaan streven meer steun van gemeentelijke en vooral van de landelijke over heid te krijgen, zal men er in het bij zonder op bedacht moeten zijn, zich niet af te zetten tegen het subsidiebe leid voor toneel, zang, muziek, schil derkunst, enz.^Het gaat er niét om, dat daarvoor minder moet worden be steed, maar dat de sportorganisaties verlangen, dat voor de sport méér wordt besteed". (AVER topsport gesproken. Het bc- Stuur van de SBLO wil in 1969, in plaats van de organisatie van een sportweek, een aantal topsport-evene menten in Schiedam mogelijk maken door geldelijke steun. Gedacht wordt aan.de mogelijkheid dat Schiedamse verenigingen via hun Bond, cen'mani-, festatie op provinciaal of landelijk niveau organiseren. Op dit aanbod is echter door niet één vereniging gereageerd! Hoe zit dat, vraagt men zich af in het SBLO- Kontact. Is het dan toch waar (wat wel eens beweerd wordt) dat het nu eenmaal onmogelijk is de Schiedam mers in beweging te krijgen om er voor te zorgen, dat er in hun stad nu ook eens iets bijzonders tot stand komt? De mogelijkheid tot het aanvragen van een dergelijke subsidie blijft nog open tot 31 januari 1969. TN het als steeds zeer leesbare „SBLO-Kontact" komt voorzitter J. D. Dogreef in zijn nieuavj'aarsver- langlij'st Tne't één grote wens: „We ho pen in het nieuwe jaar meer begrip en meer mogelijkheden <te vinden voor de huidige positie en de toekomstige ont wikkeling van de sportbeoefening. Dat is een noodzaak. Het is onmisken baar", a I'd us de heer Degreef. „dat we ondanks de nodige medewerking van de overheid, ondanks de grote zelf werkzaamheid van de verenigingen, in Schiedam nog tegen een grote achter stand aanzien." „Slechits een. enkele sport kan zich tevreden tonen met de huidige moge lijkheden; verreweg de meeste sporten en verenigingen zien zich echter ge remd in hun ontwikkelingsactiviteiten. Dat stemt tot ernstige bezorgdheid. Temeer als w.e proberen te voorzien welke de plaats van de sport en de sportbeoefening over b.v. tien jaar zal zijn in een. maatschappelijk bestel met méér vrije tijd, hogere eisen en geheel nieuwe vormen van spontrecreatie." „Naar die plaats, van over den jaar, zouden we nu al toe moeten werken om gelijke tred .te kunnen houden met de ontwikkeling. Maar zolang er een achterstawd is, kan daarvan geen sprake zijn. Als we nu jets van de oude achterstand hebben ingelopen, is er al een groter nieuw stuk voor in de plaats gtkomen." Aldus de visie van SBLO-voorzi'titer J. D. Degreef. (Van onze Haagse redactie) ROTTERDAM, dinsdag. Over ongeveer drie jaar zal de dienst bescherming bevolking voor het eerst beschikken over (vrij) volledi ge gegevens omtrent de mogelijkheden om de bevolking tegen fall out (radio-actieve neerslag bij een kernoorlog) te beschermen. Dat zal het resultaat zijn van een onderzoek zoals op het ogenblik in het gebied van de Rotterdamse agglomeratie wordt verricht door middel van een enquete onder de bevolking. Het onderzoek is landelijk: begonnen werd fn de provincie Utrecht daarna kwamen Drente, gedeelten van de provincies Gelderland en Limburg, en de provincie Friesland aan de beurt. In totaal zullen gegevens verzameld worden in 316 gemeenten met ruim 4.800.000 Inwoners. Zo hoopt men een representatief beeld te krijgen van de mogelijkheden die er op dit moment zijn. De kosten van het onderzoek bedragen ongeveer 0,75 per geënquêteerde. Tot nu toe blijkt de enquête geen weerstanden op te wekken. Integen deel: de Indruk bestaat dat de bevol king zeer bereidwillig inlichtingen geeft. Daarbij zou een rol kunnen spe len dat dit onderzoek duidelijk gericht is op de mogelijkheden om de „gewo ne man" tegen de gevolgen van ra dioactieve neerslag te beschermen, en niet „de ambtenaa/ in de betonnen bunkers". De enquêteurs hebben ove rigens de opdracht niet aan te dringen op het verstrékken van gegevens bij personen die die niet willen geven. Voorzieningen Uit de resultaten van het onderzoek in de provincie Utrecht is gebleken, dal het mogelijk is daar ongeveer 75% van de bevolking enige bescher ming te bieden. Dat kan dan soms in de eigen woning (men beschouwt dat als ideaal) en anders in grote gebou wen, zoals scholen, fabrieken en kan toren. Wel moeten vaak nog in de ge schikt geachte gebouwen voorzienin gen woi-den getroffen. Een studiecom missie houdt zich reeds bezig met de vraag hoe men de 25% van de bevol king die men in de huidige situatie niet doeltreffend kan beschermen, kan helpen- De resultaten van het onderzoek zullen openbaar zijn: op aanvraag zul len alle gegevens, zodra ze verwerkt zijn, worden verstrekt- Het zal overi gens nog wel een paar jaar dure» voor het zo ver is. Men gaat bij de'BB, om te kunnen bepalen met welke situatie men reke ning moet houden in geval van een kernoorlog, uit van een militaire prog nose. Die luidt sinds jaren, dat een aanval met zware kernwapens op ons land minder waarschijnlijk is, omdat een aanvaller zijn zware wapens eer der tegen andere tegenstanders zal ge bruiken dan tegen ons land. Maar los hiervan is men er bij de BB altijd van overtuigd geweest dat een doeltreffen de bescherming van de bevolking te gen de vuursfcorm die een ontploffing van een H-bom teweeg brengt, onmo gelijk is, ten minste met de beperkte middelen die nu ter beschikking staan. Theoretisch is het natuurlijk mogelijk een groot aantal zeer ver on der de grond gelegen zeer zware bun kers te bouwen, maar dat zou miljar den kosten, die er niet zijn- Veel waarschijnlijker wordt het in de mili- tiare prognose genoemd dat in geval van een nucleaire oorlog militaire doelen in ons land, zoals vliegvelden, verbindingseen tra, verkeersknooppun - ten met lichtere atoomwapens worden bestookt. Hoe verschrikkelijk ook in dat geval in ons dichtbevolkte land de gevolgen zullen zijn, een belangrijk deel van de bevolking zou buiten de' directe gevolgen van zo'n treffer blij ven. Dat deel van de bevolking nu wij de BB mogelijkheden geven zich te gen de radioactieve neerslag die op een dergelijke ontploffing zou volgen, te beschermen. Dat kan, meent men, met de beperkte middelen die daar voor beschikbaar zijn, op een redelij ke wijze. Dit mede, doordat het groot ste deel van de radioactieve neerslag na 48 uur is „afgebroken". Steden In de steden zal bescherming tegen fall-out in het algemeen makkelijker tc legaliseren zijn dan op het platte land, doordat in de steden meer hoog bouw en ook zwaardere bouw voor komt dan op het platteland. Boven dien zal op het platteland de afstand die men moet afleggen naar een schuilplaats over het algemeen groter zijn. De BB richt nu vooral zijn aan dacht op de voorzieningen die aan be staande gebouwen kunnen worden ge troffen om ze geschikt te maken als schuilplaats. Ook nieuwbouw heeft de aandacht van de BB: alle bouwplan nen voor nieuwe meergezinswoningen passéren de dienst. Op de bouw van eengezinswoningen heeft de BB (nog) geen greep. Men zou daarin bijvoor beeld kelders kunnen bouwen, maar dit zou in grote delen van ons land de bouwkosten onaanvaardbaar hoog maken. Een alternatief, zou kunnen ziin de douchewanden in dergelijke woningen te verzwaren. SCHIEDAM. Geboren: Stephanie L. r, M.. d. v. J. G. Scholtc en J. G. M. Rens- man. Marjorie J E, d v J Waard en M Ilnrier. Edwin P. E. z v J S C. Remmers- waal en W. P. L. Wiechert, Willem L., z. v. K van der Geer en C. C de Ruiter Edo, z. v. H. 3 Voortman er» J van der Meuten. O verleden: J, F. van Hese. 62 jr. C. van JSiik, 90 jr. echtg, A. aerendis, M. R. var» Lith. 35 jr C. H. van Schaik, 65 jr. wed. H. W. L. van der Snnde. C A. Vermeer, 72 jr, wed. J. F. van der Wolf. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, dinsdag. De voor zitter van het bestuur van de Dr. No- letsüchting, mr. A- F. A. van Velzen, heeft gistermiddag om half vier de eerste paal geslagen voor dc nieuw te bouwen kapel, het laboratorium en het mortuarium- Verschillende personeelsleden van de Dr. Noletstichting voeren momen teel nog steeds een actie voorhet in terieur van de nieuwe kapel. Men streeft voornamelijk naar de aankoop van een altaar. De heer M. Muusz, één van de initiatiefnemers van deze actie, vertelde gistermiddag, dat zeer bin nenkort de datum bekend zal worden gemaakt va» dc Carnavalsavond. Dc opbrengst van deze avond zal ten goe de komen aan de actie» NUMANSDORP. De raad van Numansdorp komt donderdag a.s. bij een in het gemeentehuis voor een openbare vergadering. Aanvang half acht. Op de agenda komen o.m. voor de volgende voorstellen: wijziging van de gemeenschappelijke regeling „Reini gingsdienst Mijnshecrenland c.a., het beschikbaar stellen van S 22.600 kre diet voor allerlei vernieuwingen en verbeteringen aan de openbare lagere school III (Schuring), een krediet voor de bouw van een gymnastieklo kaal (semi-permanent gebouw) aan de ULO/MAVOsehool; een krediet van ƒ72.650 voor het aanleggen van een derde spoiweid en het aangaan van een lening van 140.000. De burgemeester houdt een nieuw jaarstoespraak. SCHIEDAM De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de ver kiezing van de leden van de gemeenteraad van Schie dam maakt bekend, dat ter secretarie (Afd. Algemene Zaken, Kabinet en "Voorlichting Oude Kerkhof 19) voor een ieder ter inzage is gelegd zijn besluit ter be noeming van de heer H, van der Waal tot lid van. de ge meenteraad in de opengevallen plaats van de heer A. Sonneveld. Schiedam, 3 januari 1969 De Voorzitter voornoemd, H. Roelfsema Veloursgordijnen verven 3.75 p, m2 Mantel verven f 15.-af 16.- Kort suèdejasfe reinigen ƒ15.*- Oostsingel 2, Tel. 268924 Textiel verven en suède reinigen. Personeel gevraagd nette werkster gevraagd in moderne Dat. Een ochtend per weck. Mevr. de Bie, Ha vendijk 459, Schiedam. Tel. 010260Ö29. Foto, film en projectie PASFOTO'S klaar terwijl u wacht. Foto Van Vuuren, Hoogstraat 106, Schiedam. Tel. 266120. Let op het juiste adres. S180 De Schiedammer (Het Rotter dams Parool) vraagt vaste BE- ZORGERS(STERS). Aanmel den tel, 267273 *s avonds wa 7 ,uur tel. 1559GO, S028

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2