Vrij i /illigers: een volledig klein brandalarm of niets 50% KORTING ROTTERDAMS DAGBOEK Gewone woorden NIEUW BESTUUR MAAKT EIND AAN MOEILIJKHEDEN DIACONESSENHUIS tio U.S.O. gaf fraai spel in Kodaly RODIERf. xv SHW Rotterdamse musici gaven solisten- concert RKS ROTTERDAM RIJNMOND ONTSLAGFORMULIEREN LIGGEN GETEKEND KLAAR Gereformeerde jeugd discussieert over apartheid Morgen cycle-cross kampioenschap van Zuid-Holland WITTE KAT BATTERIJEN HUIZENVEILING Fietsen Oud Oostenrijk Karei Meiier la januari nog geen BTW pagiim 4 - vrijdag 10 januari 1969 (ADVERTENTIE) Op (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag Meer dan vijfhonderd vrijwillige brand weerlieden hebben gisteravond de concessie van wethouder J. Worst tot gedeeltelijk behoud van het klein alarm verworpen. Tijdens de besloten vergadering In Palace volhardden zij in hun standpunt: volledige handhaving van het klein alarm. Om hun eisen kracht bij te zetten hebben do vrijwilligers na afloop al len het ontslagformulter Ingevuld en ondertekend. Een kleine delegatie van de vrijwil ligere zal volgende week dinsdagmor gen aanwezig zijn bij een speciale vergadering van de gemeenteraads commissie voor economische aangele genheden, waarbij de verlangens van de vrijwillige brandweer nogmaals op tafel zullen komen. Wanneer dan blijkt dat aan die verlangens niet tege moet gekomen zal worden, gaan waarschijnlijk diezelfde of de volgen de dag de ontslagaanvragen de deur uit. Met deze houding van de vrijwil lige brandweer Is er een ander licht gevallen op het communiqué, dat de wethouder gisteren heeft uitgegeven naar aanleiding van het overleg van woensdagavond. In het communiqué zei de wethouder bereid te zijn het klein alarm gedeeltelijk te handhaven. Het communiqué suggereerde dat de moeilijkheden binnen het brandweer korps tot een oplossing zouden gera ken, De vrijwilligers hebben echter het definitieve besluit genomen niet van htm eis tot volledige handhaving van het klein alarm te zullen afwijken. BIJ wijze van ultimatum hebben zij gesteld: behoud van het klein alarm, gelijkschakeling van de bevelvoering tussen het vrijwillige en berocpsge- deeltc en handhaving van vrijwilli gers in de top van de brandweer; dus Instandhouding van het College van Hoofdlieden- onze Gordijnen-afdeling ze klaar: de mooiste die ooit voor Uw ven- hingen. Terhal Mystères» var» ragfijne Franse polyester voile, In bij zonder rijke dessins en pastel tinten. De2a prachtige my stères, liefst 175 en 200 cm hoog, verkopen wij nu per meter voor nog géén vijf gulden. Franse Polyester Mystère Op onze Gordljhen-afdeling óp de 1e etage verkópen wij deze .aparte voile Myitèrw, in wel 6 dessins .In pasteltinten, 175 en 200 cm hoog,, per meter Elke vrijdagavond tot 9 uur open Oofc-rrutndagmorgtn apart QÜn tal, of tchrlft. fcsffc ROTTERDAM, vrijdag. De ge reformeerde jeugdvereniging „TimotheÜs" organiseert vanavond onder auspiciën van het gereformeerd jeugdverband Rotterdam-centrum een openbare discussie-avond over de. Apartheid". De discussie vindt plaats ln gebouw „Atrium" Karei Doorman- Etraat 143. Begin £0.00 uur. Op het programma staan twee refe raten door ds, R. J. vjd. Veen (studen ten predikant uit Delft) en dr. C. J. Verplancke, burgemester te 's-Gra vendeel. Het forum staat olv. ir. H. H. Hfoetriks. (ADVERTENTIE) en meer op vele artikelen bi) KeurKoop post orders. Onbegrijpelijke spotprijzen voor ar tikelen met lichte transporttjeschadlglngcn. Krasjes, deukje» en*, die u vele tientallen guldens voordeel geven. vanaf f 39. Supermatrassen Prachtige geschiedenisboeken voor 5,— Grote massage-toestellen van 108 v, f 79, Parnes- e» herenhorloges vanaf 9,50 Radio/grammotoons vanaf ff" Transistor radio's vanaf 2 Bandrecorders vanaf 97^— Roestvrij stalen pannen vanaf 5/— Elektrische boortollen vanaf 45c— Hulpstukken voor boormachines vanaf 19, Elektrische gitaren vanaf f 15.— Ook op foto- en filmgebied vele voordeeltjes, zoals Filmcamera's vanaf 29,75 Volautomatische fotocamera's van 149,— voöi' J 69,— Filmprojecten vanaf 128,— Nieuwe fotoflitsers slechts 39,— Verder nog vele, vele voordeeltjes zoals sie raden, schrijfmachines, autoaccessolres, hoog- tezOnnen, poederdozen, platenrekjes. koel kastdozen enz. enz. vèr onder de prijs 1 profiteer van deze eenmalige aanbiedingen. Verkoop, tegen kontante betaling, uitsluitend op vrijdag 10 jazmarl 's avond# van half ze ven tot 9 uur en zaterdag U Jannart van 10 tot 4 uur. BU KEURKOOP, Paul Kr U gerst raat boek HiOediJk Rotterdam-Zuid, 5 Minuten lopen van METRO-station Rijnhaven. Worden de wensen van de vrijwilli gers niet ingewilligd, dan zullen de mtslagaanvragen worden doorgevoerd ;n willen de vrijwillige brandweerlie den met onmiddellijke ingang niet ger gealarmeerd worden dan bij te calamiteiten, tot uiterlijk 1 april, ima zullen zij zich niet meer be schikbaar stellen voor de brandbe strijding. Na afloop van de massale bijeen komst in Palace vertelde onderbrand meester W. J. de Korte, dat hij en president-hoofdman J. J. Oster dins dagmorgen het overleg binnen de raadscommissie voor economische aangelegenheden zullen bijwonen; „Het korps heeft ons mandaat gege ven. We willen nu ja of nee horen op onze eisen. Wordt er nee gezegd tegen het behoud van het klein alarm, dan heeft het korps ons gemachtigd om de ontslagformulieren op het stadhuis te deponeren. Voordat we daartoe over gaan, zullen we eerst dinsdagavond nog ruggespraak houden met onze ei gen commissie. Daarna gaan de ont slagaanvragen onherroepelijk naar het stadhuis." In de overlegcommissie van de vrij willige brandweer zijn vertegenwoor digd de brandweerverenigingen, de (vrijwillige) officieren en de hoofdlie den. De heer De Korte het gesprek van woensdagavond met wethouder Worst: „Ik heb. net als vanavond, de brand onlangs in de Hugo Molenaarstraat nog eens opgehaald, waarbij een 2-ja- rig kind omkwam- Aanvankelijk is er toen klein alarm gegeven. Twee vrij willigers waren er heel spoedig bij. Zij hebben nog gedaan wat ze konden. Er zijn dan ook geen klachten uit de burgerij gekomen. De brandweer is niet in gebreke gebleven, dank zij de vrijwilligers." Op de waag of Hoek van Holland zonder brandweer zou komen te zit ten, wanneer de ontslagaanvragen worden doorgevoerd zei de heer De Korte, dat de brandweerlieden in Hock van Holland solidair zijn met de Rotterdamse coIlega'B. De vrijwillige brandweer maakte enkele dagen gele den bekend dat het overleg met de wethouder van afgelopen woensdag avond niet meer zou plaatsvinden. Zij waren van mening, dat er met de wethouder niet meer viel te praten. Op de vraag waarom er toch urenlang overleg Is gepleegd zei president- hoofdman J. J. Oster: „Ik had de ont slagbrief ln mijn zak, maar alleen op uitdrukkelijk verzoek van de brand weerorganisaties hebben we toch ver gaderd, Men moet overigens niet den ken dat het allemaal alleen een drei gement is. Het Is de vrijwilligers ernst. Dat blijkt nu wel uit de ontslag aanvragen." In de brief aan burgemeester en wethouders zeggen de vrijwilligers ontslag te wensen per 1 april of zoveel eerder de nieuwe brandweerverorde ning in werking treedt. Met directe Ingang wensen zij niet meer gealar meerd te worden dan alleen wanneer dat naar de mening van B en W strikt' noodzakelijk is. Onderbrandmeester De Korte ver telde, dat van de ruim vijfhonderd aanwezigen slechts een man bereid was geweest het voorstel van wethou der Worst te accepteren, De heer De Korte na afloop: „We hebben wei eens gezegd akkoord te gaan met een ge deeltelijk behoud van het klein alarm, maar nu we weten, dat het de wet houder niet te doen is om het klein alarm, maar om de vrijwillige bevel voerders buitenspel te zetten houden we onze poot stijf." ROTTERDAM, vrijdag. Het bestuur van de vereniging Neder lands Hervormd Diaconessenliuis te Rotterdam beeft besloten het Diacoiiessenbuis te Rotterdam met ingang van 1 februari 1969 op te heffen. De ledenvergadering heeft het bestuur daartoe gemachtigd. Het ligt in de bedoeling, dat dit ziekenhuis wordt overgenomen door de in het leven te roepen „stichting protestants-christelijke gezondheids zorg" gevestigd ,te Rotterdam. Deze stichting beoogt de exploitatie en het beheer van het ziekenhuis onder de naam „Van Dam zieken huis" per 1 februari op zich te nemen. Dit is dc ontknoping van wat op een tragische ontluistering van het parti culiere dlaconcssenhuis begon te gelU- kcn. Onenigheid tussen de medische staf, de directie en het bestuur leidde het afgelopen jaar tot grote onrust: doktoren vertrokken, personeel liep weg, in de directie kwamen twee wis selingen voor, bedden bleven leeg staan en tenslotte zette de GG en GD de patiëntentoevoer voor de interne afdeling naar het diaconessenhuls stop. Het bestuur van de nieuwe stichting zal bestaan uit: Dr. H. J. H. Hartgerink, voorzitter, ir. H. baron Van Asbeck vice voorzit ter, mr, J. Schepel secretaris, Ph. Mees jr. penningmeester, mevrouw S. Briet-Bierens De Haan, C. J. Dekker arts, mr. F. R, Fechner, dr. A. B. J. Graafland, dr. H. Smitskamp en mr. L. C. Wesseldijk, adviseur van het be stuur. Na afloop van de vergadering in gebouw Palace gaven vertegen woordigers van de brandweer een persconferentie, waarbij het woord werd gevoerd door onder- brandmeester W. J, de Korte (rechts op de foto). ROTTERDAM, vrijdag, In het Krallngse bos wordt morgenmiddag het cycle-cross kampioenschap van Zuid-Holland gehouden. De nieuwe lingen en aspiranten starten om kwart voor twee en moeten 12 km afleggen. De amateurs beginnen om kwart voor drie. Zij lopen en fietsen 20 km. Tot de deelnemers behoren de kampioen van Nederland, Cock van der Hulst, Joop Zoetemelk en Manus Brinkman. (ADVERTENTIE) Werkgroep Een en ander werd voorbereid door een werkgroep ondermeer bestaande uit dr. P. J. Couvee, mr. I, J, Dutilh, ppof. dr. D. C. Renooy, dr. H. Scham- hardt, J. J. Scbokking en mr. J, P, Hogerzciï tezamen met drie directeu ren van Rotterdamse ziekenhuizen: resp, het St. Franciscusgasthiils, Eudo- kia en het havenziekenhuis, de artsen d", A. B. J. Graafland, C. J. Dekker en dr. H. Smltskaxnp. De werkgroep heeft zijn plannen uitgewerkt in nauw overleg met de koninklijke Nederlandse maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, met name de landelijke specialisten vereniging, en met het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Uit de leden, van deze werkgroep wordt tezamen met nog uit te nodigen perso nen een stóchtingscuratoitfum ge vormd. Het bestuur van de vereniging het diaconessenhuls, is door de voornoem de werkgroep in kennis gesteld van deze plannen. De in het ziekenhuis werkzame specialisten alsmede het verplegend en andere personeel van hat ziekenhuis zijn eveneens heden door de werkgroep geïnformeerd. De nieuwe stichting zal allen die in of voor het ziekenhuis werkzaam zijn, hüfczjj krachtens arbeidsovereenkomst, overeenkomst van toelating of welke andere overeenkomst met de oude vereniging ook, ln de gelegenheid stel- voor mensen die zékerheid wensen len zonder uitzondering een nieuwe overeenkomst met haar aan te gaan. Deze dagen zal de werkgroep en het bestuur van de stichting overleg ple gen met de specialisten en het perso neel van het ziekenhuis. Nieuwe directie Het ligt ln het voornemen een nieu we directeur-geneesheer en adjunct- directrice aan het ziekenhuis te ver binden. De werkgroep heeft door de vervuiling van belde functies een kandidaat bereid gevonden. De drie genoemde' directeuren van de Rotterdamse ziekenhuizen zullen als gedelegeerd bestuursleden in de, eerate periode de directeur-geneesheer bij de vervulling van zijn taak terzijde staan. Voor de financiering van het nieuwe stichting zich verzekerd van de noodzakelijke bereidheid tot roede werking van een bankinstelling. EEN debuut in de eigenlijke zin van het woord was het optreden van de belde jonge Rotterdamse mu sici, die gisteravond in de bijzonder goed gevulde kleine Doelenzaal het vierde Solistenconcert van de Rotter damse Kunststichting verzorgden, al lerminst. De alt Els Kloos en de vio list Roelof van Driesten zowel als hun beider partners aan de vleugel genie ten in hun eigen woon- en studiestad reeds een vrij grote bekendheid, maar ongetwijfeld zullen beiden deze offi ciële introductie in de concertwereld toch als een presentatie van belang hebben beschouwd. Els Kloos heeft haar recitalhelft gewijd aan het Duitse lied, van Mo. zart tot Wolf, daarmee bewust kie zend voor een programma-eenheid zonder zich stijlbeperkingen te behoe ven op te leggen. De jonge alt heeft echter binnen dit kader toch een uit gesproken keuze gedaan, namelijk voor het ernstige— om niet te zeg gen: sombere lied, dat aan dictie en stembeheersing de allerhoogste eisen stelt Uit de duidelijke voorkeur van Els Kloos voor het intieme musice- ren( die nog versterkt wordt door het bezit van een stémtype, waaraan de diepten van de muzikale beleving bijna onverbrekelijk zijn verbonden, is een dergelijke programma-opbouw zonderamoeite te verklaren. Vaak ook weet zij bijzonder raak juist deze in- tvoverte eieren te treffen, getuige Brahms' „Auf dem Kirchhofe" of Wolfs „VerborgenJheit". Anderzijds komen in deze zelfs voor ervaren zangers aar'smoeihjko liederen kleine onvolmaaktheden als een soms niet geheel heldere toon of een niet direct aansprekende inzet onmiddellijk aan het licht, al is het slechts, omdat de spanning in deze liederen nauwelijks ontlading vindt. Het was daarom goed, dat Els Kloos met Mozarts „Der Zau- berer" en Wolfs „Nimmersatte Liebe" ook een lichtere sfeer toeliet. Haar overdracht van deze soort werken was uitstekend. In Corrie Ambachtsheer vond Els Kloos niet alleen een toegewijd bege leidster doch ook een pianiste, voor wie de eenheid van het ensemble vooropstaat. Ook haar succes was groot Roelof van Driesten, de jonge twee de concertmeester van het RPhO, die de tweede recitalhelft voor zijn reke ning nam, vertolkte te samen met de pianist Cees van As een uitermate boeiend programma, dat juist wèl op het contrast was ingesteld. Sonates van Leclair en Mozart omgrensden werken van Martinu (Sept Ara besques) en Webern (Vier Stilcke opus 7), waarbij de keuze der 20ste eeuwse composities een kritische in stelling verried ten aanzien van de compositorische waarde. Roelof van Driesten zal niet gauw te verleiden zijn, het terrein van de werkelijke muziek te verlaten, hoewel hij zich klaarblijkelijk wel graag verdiept in de nieuwere klankmogelijkheden, naast die van klassieke snit. De verschillende interpretaties heb ben opnieuw Roelof van Driestens grote begaafdheid aangetoond. In voorbeeldig duospei met Cees van As, fraai afgewogen van klank en minu tieus afgewerkt in alle details heeft de jonge violist zijn programma ge bracht. Zijn zuivere intonaties en beheerste stokvoering frappeerden steeds en garandeerden zeer gave ver' tolkingen. ELLY SALOMé Januari 1969, ln zaal V van de Koopmans beurs te Rotterdam. Voorlopige afslag: No taris Mr. van der Waal: pand en erf He negouwerlaan 30 a-b, inzet ƒ28.000: pand en erf Henegouwerlaan 32 a-b, inzet ƒ30,500. Notarissen C. F. J. van der Valk en mr. E. K, Paula una: 1 portiek van 8 wo ningen aan de Van Slingelandtstr. 17 e-b- c-d en 19 a-b-c-d te Vlaardingen, Jnze 164.000, 1 portiek van 8 woningen aa de Van Singelandtstr. 21 a-b-c-d en 23 a-b-c-d te Vlaardingen, Inzet 65 000. i portiek van 8 woningen aan de Hugo de Vrlesstr. 50 t/m 64 (even) te Vlaardingen, inzet 78,000. I garage aan de Van Slingelandtstraat 20 te Vlaardingen, Inzet ƒ2.800. i garage aan de Hugo de Vriesstraat 78 te Vlaardingen, In zet 3 ooo. l garage aan de Hugo de Vries- s tra at 66 te Vlaardingen, Inzet 3,000. 1 ga rag e aan de Hugo de Vrlesstraat 68 tc Vlaardingen, inzet ƒ3000. X garage aan de Hugo de Vriesstraat 70 te Vlaardingen. in- ze t3.000 i garage aan de Hugo de Vries- straat 72 te Vlaardingen, Inzet ƒ3.000. 1 ga rage fian de Hugo de Vrlesstraat 74 te Vlaardingen, inzet ƒ3 200, 1 garage aan de Hugo de Vrlesstraat 78 te Vlaardingen, in zet f 3.400. 1 garage aan de Van 't Hoff- straat 50. Vlaardingen, Inzet 3.000. 1 gara ge aan do Van 't Hoffstraat 52, Vlaardin gen, inzet f 3200. garage aan de Van Hoffstraat 54, Vlaardingen, Inzet ƒ3.000. - garage aan do Van 't Hoffstraat 58. Vlaar dingen, inzet ƒ3.000.1 garage aan de Van Hoffstraat 58, Vlaardingen, inzet 3.200. (ADVERTENTIE) lands woordenboek. "We hebben hier met te maken met vaktaal maar met woorden die eens doodnormaal waren. Wie na dit vers nog beweert, dat hij de Nederlandse taal beheerst is een onwetende ijdeltuit. JN het januari-munmer van Ariadne (reclame en marke ting) staat een wonderlijk ge dicht, getiteld „Ruraal kroegle ven". Ik citeer u een strofe: „Achter 't ger ank De Re velaar pracht smakken non ruizig kaar. Maar niet om niet, hier wordt geruild: met een grameel toch smoddermuilt 2Ü gelijk spasmodisch naar haar dromer en.naar de flapkan en de romer". Onbegrijpelijke taal zult u zeggen, maar niet voor taalkenners en dat is namelijk de bedoeling van het vers. „Mensen van verschillend ontwik kelingsniveau, schrijft Ariadne, be schikken over verschillende woorden schatten. Die stelling verdedigde A. G. van der Burg van VB en VB, korte lings in een gesprek, waarbij zijn ge sprekspartner die over grote algemene ontwikkeling beschikt, poneerde dat hij ieder geschreven stuk mits niet in uitgesproken vaktaal —zou kun nen begrijpen, Misschien zou hij zelf de woorden niet gebruiksklaar heb ben, maar hun betekenis zou hij kun nen raden. Van der Burg beweerde dat hij een dichtwerkje zou kunnen maken met behulp van een woorden boek, waarvan zijn opponent niet alle woorden en zelfs bepaalde acties niet zou kunnen begrijpen. Het werd een weddenschap, die Van der Burg won met bijgaand rijm', aldus Ariadne. Ik geef u nog een strofe van dit opmerkelijke gedicht. Bij 't kaaf en 't dollend kaptgehint nu plots een sporrelina begint: een met een panen flodderboks krijgt daar een smijting middenroks, u;narlyk zeer knap artificieel met 't uiteind van een oud kadeel". Vooruit nog maar een strofe: „Een peer krijgt onverdacht een kaaier, maar geeft niet een matrak een zaaier de ruispijp luurt reeds echter weer, men wijdt zich aan 't gebricoleer. De waard roept uit geplegenheid: „De rykel heren, hoogste tijd". Als u wilt weten wat dit allemaal betekent zult u er echt een woorden boek bij moeten halen, een Neder- T\E scholieren-fietsenactie voor XJ Biafra is nog niet afgelopen. Nog steeds kunnen scholieren hun gulden of twee kwartjes afdragen. Dat kan. bij het lyceum voor meisjes Maria Virgo, Breltnerstraat 94 of bij de scholengemeenschap Hugo de Groot school, NachtegaalpleJn 55, Stortingen kunnen geschieden aan de spaarbank te Rotterdam, giro 2459, Nieuwe Bin nenweg 258 te gunste van: Actie Biaf ra, spaarrekening 14,40.091. Heeft U eigenlijk te weinig ruimte Ir» Uw slaapkamer? Los dit probleem dan voor eens en altijd op, door een goede on- derschuifkombinatie te kopen. Duo onderschuif kombi natie met een solide metalen frame (antbraclet grijs) en extra ver sterkte spiralen. Twee bedden op de plaats van één, het onderbed voorzien* van wielen, zodat U het ge makkelijk onder het andere bed kunt schuiven. Kompleet met 2 stofvrije ma trasdekken en 2 binnenveer matrassen met prima af dek laag, voor nog géén honderd- zestig gulden. Compleet met 2 binnenveermatrassen en 2 matrasdekken Op onze Bedden-afdeling eer ste etage verkopen yvij deze solide 2-parsoons onderschuif- kombinatios, kompleet met 2 binnenveermatrassen en vilten matrasdekken, afmeting ong. BOxl90cm, m Elk»» vrijdagavond tot 9 uur open Ook maandanmorfsn open Géin te!, of schrift, beft '"TERUGKEREND tot het eerste on- x derwerp: de rijkheid van onze moedertaal, het volgende: weet u hoe de oudste Nederlandse dichtregel luidt? Ik stuitte hierop bij het lezen van het programma van Lanseloet van Denemarken, dat onlangs werd opge voerd. Welnu de dichtregel luidt (in hedendaagse spelling): „Hebben alle vogels hun nesten be gonnen behalve jij en ik." XJEISBUREAU Islamunda uit Groot-IJ sselmonde organiseert vanavond in Palace en morgenavond in Odfcon een Oostenrijkse avond. Daarvoor zijn 52 Oostenrijkers over gekomen: trompetters, hoornblazers, dansers en dijenkletser, allen uit het plaatsje Eben, Ook de burgemeester van dit dorp is meegekomen. Dit ge zelschap treedt na de pauze op. Daar voor komt o,s. Cees de Lange. Tot slot is er bal. Bijzonderheid is, dat Achter het Nieuws zaterdag ln Odeon opnamen maakt, "pDN hele tijd hadden we niets meer XJ van hem gehoord, van de onver moeibare Don Quichotte Karei Meiier, strijder voor goedkope plaatsen voor bejaarde voetbalsupporters, maar ja hoor daar is hij weer. Hij is weer een campagne aan het voeren voor AOW-voetbaltarieven, o.a, door in het blad „Faaienoori" (het blad dat bij de thuiswedstrijden van Feijenoord gratis wordt verspreid) roept hij bejaarde Feljenoordsupporters op zich achter zijn actie te plaatsen. Karei Meiier blijft doorgaan. TAE komende week zal het podium van de grote Doelenzaal door ver schillende orkesten van elders Ne derlandse en buitenlandse worden ingenomen en gisteravond reeds heb ben de abonnees van de serie 2 van het R.Ph.O, een concert kunnen bij wonen van het Utrechts Symfonie Or kest onder leiding van zijn dirigent Paul Hupperts. Vooral na de pauze is het concert van dit Utrechtse ensemble een trac- tatie voor de minnaars van orkestraal coloristisch vertoon geweest toen ril, de suite uit Hary Janos van Kodaly tot klinken kwam met de gepassio neerde zeggingskracht die deze kleuri ge, op basis van de boeiende Hongaar se folklore geconcipieerde muziek be hoeft. De blazers vooral kregen gele genheid zich tot gelding te brengen, hetgeen zij doorgaans klanksehoon en zonder overaccentuering in de dyna miek deden. In het openingswerk, Hendrik Andriessens Rieercare, viel een facet in het musiceren van dit or kest te bewonderen dat vanzelfspre kend zou moeten; zijn, maar dat toch wel vermelding verdient gezien de akoestiek van deze zaal, die nl- bla- zersklanken in dynamisch opzicht sterk bevoordelen, Het was de homo gene totaalklank, mogelijk gemaakt door het nergens boven de strijkers domineren der blazers. De algehele toonvorming zou men zich glanzender en vooral gloedvoller kunnen denken en ook markanter hier en daar dit werk zou er ten zeerste mee gebaat zijn maar de belangrijkste aspecten van deze muziek werden toch uitste kend door het U.S.O. belicht. De begeleiding die Hupperts en de zijnen bij de vertolking van Beetho- vens Eerste pianoconcert door de Amerikaan Donn-Alexandre Feder lieten horen stelde vooral wat de in leiding betreft nogal teleur door ma chinaal en vierkant spel qua tempo en frazeringen. Gaandeweg v/erd geluk kig met meer souplesse gemusiceerd. De totaalverklanking heeft echter niet de behoefte aan een herprogramme ring van dit overbekende werk zeer doen gevoelen, na de vertolking van Andor Foldes, een maand geleden. Fe der speelde het werk beheerst, maar nogal onpersoonlijk. S. NIEBOER (ADVERTENTIE) Kruiskade 28 tjo Thalia R'dam Deze gehele maand nemen wij de BTW voor onze rekening.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1