Jörgen Kristensen kon zich na rust uitleven wê SW VERZUIMT VAN MEETEKEN TE VERVANGEN Excelsior-F or tuna: weinig spektakel mm Feijenoord speelde op zekerheid Hermes DVS verzette zich lang -^hduarS2^jiJtjËJ* DEEN SCOORDE TWEE KEER TECEN ZWAK FSC Ongekend grote overwinning van Sparta, 5-0 N" Eerste nederlaag op eigen veld BRAM GEILMAN STOPTE STRAFSCHOP FC Twente in de verdrukking pag. 6 maandag 13 januari 1969 door DICK VAN DEN POLDER pEIJEN- OORD heeft in het •sfeerloze Olympisch Sta dion <ie bewe ring gelogen straft dat het niet op balbezit kan speler.. In de tweede helft van de wed strijd tegen DWS 2ijn de Rotterdam- tners zich zo nadrukkelijk op het vertra gen van. het spel en het in bézit houden van de bal gaan toeleggen, dat het duel als kijkspela! zijn aantrekke lijkheid verloor. Kaar dat zal Feijenoord een zorg zijn geweestl Feijenoord speelde in die periode volkomen op zekerheid, op behoud van de 1—0 voorsprong. Het zorgde ervoor dat de verdediging, waarin Rinus Israel weer als een vorst speelde en waarin ook Laseroms en Romeijn uitstekend op dreef waren, gesloten bleef, het hield constant drie man op het middenveld en het liet herhaaldelijk zijn drie resteren de aanvallers ver terugkomen om de Amsterdammers in de opbouw van hun aanvallen te storen. Ik ben ervan overtuigd dat het Feijenoord-legioen een dergelijke speelwijze van zijn favorieten in dgen. stadion niet geaccepteerd zou hebben. Als Feijenoord thuis speelt verwachten de toeschouwers niet al leen dat het wint, maar ook dat het aantrekkelijk voetbal laat zien. Bij uitwedstrijden mag men echter an dere maatstaven aanleggen! "Vooral nu de oompetitie in de'kritieke fase is gekomen en ieder punt goud waard wordt, is' het begrijpelijk dat Feijenoord geen risico's.meemt en in de eerste plaats op het resultaat let. Voorzitter Couwenberg, manager Brox en trainer Peetere zullen het niet leuk vinden dat er vandaag in de kranten staat dat DWS—Feijen oord een slechte wedstrijd was, maar over een paar dagen is iedereen dat vergeten en tellen alleen de twee punten nog maar. De noodzaak om te winnen begint overigens duidelijk op de Feijen oord-ploeg te drukken. Nadat Ktod- vall had gescoord speelde men even vrij uit.en kwamen er enkele kansen op een tweede doelpunt, maar toen deze gemist werden trok men zich schielijk terug en werd het spel krampachtig. Feijenoord speelde van dat moment af niet meer alleen te gen DWS maar ook tegen de klok. Ondanks de kostbare zege moet men bij Feijenoord nie.t blind zijn voor de tekortkomingen die ook dit maal weer aan het licht traden, In de voorhoede was Ruud Geels deze keer een bijzonder zwakke schakel. In de eerste helft, toen Feijenoord nog voldoende aanvalsdrift had, lie pen bij hem vaak de combinaties dood. Als verzachtende omstandig heid kon men toen nog laten gelden, dat Geels het met twee of drie cen trum-verdedigers van DWS om zich heen bijzonder moeilijk had, maar toen. hij na het doelpunt van Kind- vall met de Zweed van plaats ver wisselde ging er helemaal geen ge vaar meer van hem uit. Na de rust, toen Feijenoord vooral oplinks het spel ging „bevriezen", liep hij er op de rechtervleugel vaak verloren bij. Ik was naar Amsterdam gegaan met de gedachte, dat Coen Moulijn in de wedstrijd tegen DWS zijn plaats wel eens zou kunnen verspe len. Coen draaide de laatste weken niet zo best en in de opstelling van Faja Samardzic als linksbuiten In het B-elf bal meende ik een aanwij zing te zien, dat het trio Brox-Pee- ters-Kerkum overwoog om Moulijn na een volgende onvoldoende door de Joegoslaaf te vervangen. Voor een vervanging van Moulijn lijkt me na de wedstrijd tegen DWS echter geen aanleiding. Coen speelde zeker niet briljant. Afgezien van de sublieme pass, waaruit Kindvall het énige doelpunt scoorde, presteerde hij aanvallend niet veel, maar hij was ondanks de bewaking van Flin- kevleugel vaak aan de bal, hij werk te hard en hij knapte voor zijn doen ook tamelijk veel „vuil" werk op. Nee, als Feijenoord mocht besluiten om Samardzic volgende week tegen PSV op te stellen, dan zal dat niet op de plaats van Moulijn maar op die van Ruud Geels zijn. Uiteraard waren de Feijenoorders bijzonder nieuwsgierig naar de uit' slag van de wedstrijd PSVFC Twente. Het gelijke spel van 11 was voor de één een meevaller, voor de ander een teleurstelling. „Het is voor ons in ieder geval een waar schuwing", zei nuchtere W2;n van Hanegem. „We moeten volgende week uitkijken voor PSV". (ADVERTENTIE) (Door Frans Happel) CONCES5IONNA1RE CITROEN VOOR GEHEEL ROTTERDAM EN OMSTREKEN S ER ViCE» V ERKOOP OCCASIONS ROTTERDM, zondag Even voor kwart voor vier nam de jeugd bezit van het Sparta-veld en rende massaal naar één spe ler; Sparta's nieuwe linksbuiten Jörgen Kristensen. De Deen bad met twee doelpunten een belang rijk aandeel gehad in de 50 zege die de rood-witten op de Fortuua/Sittardia Combinatie behaalden. Vooral in de tweede helft zaaide lijj paniek in de Lim burgse gelederen. Het enthousiasme van de jeugd was begrijpelijk, maar de Deen had hoofdzakelijk kunnen glan zen bij de gratie van de Limbur gers. In de eerste helft kon bij zijn, toen nog straf dekkende di recte tegenstander Louis Dullens niet de baas en kwam zyn tekort aan conditie duidelijk aan het licht. Wiel Coerver vergoelijkte dat na afloop, door te vertellen „HerzUch Wilkommen'' stond er op het kaartje dat was bevestigd aan een rroot pakket, dat Jörgen Kristensen voor aan vang van Spar'ca-FSC, uit. handen van een Jongen en een meisje ontving, In dc kleedkamer bleek het pakket een houten windmolen te bevatten, met een speel doos er In. Geschenk van Sparta's sup portersclub. Kristensen dankte met twee doelpunten en dat-vond men meer dan voldoende. dat Kristensen de afgelopen week bijna niet had kunnen trai nen ten gevolge van een liesbles sure. FSC (zonder Willy Dullens) m'kte op Spangen, op een doelpuntloos ge lijkspel. De combinatie wist 35 minu ten lang stand te houden, Maar nadat Jan Kljjnjan de bal, vla een indirecte vrye schop, achter doelman Vogels knalde, was FSC meteen een geslagen ploeg. Zonder tot groots spel te komen kon Sparta pa rust gemakkeiyk afstand nemen. De Limburgse verdediging blunderde keer óp keer en het mid denveld werd volledig prijsgegeven. Dat er uiteindelijk niet meer dan vijf doelpunten op het scorebord kwamen, was het gevolg van het goede werk van Vogels en doordat met name Klijnjan en Venneker nonehalant met do geboden kansen omsprongen. Zoals gezegd kon FSC een groot deel van de eerste helft stand houden. Zes minuten na bet beginsignaal van de matig leidende scheidsrechter Kiaassens was het zelfs bijna 0—1 ge weest. De snelle rechtsbuiten Chris Coenen. brak door en ging alleen op Van Beveren af. Zijn schot carambo leerde via de-benen van Van Beveren en die van de toesnellende Eijken- broek tergend langzaam naast de lin- kerpaal. Venneker antwoordde voor Sparta door erg hard tegen Vogels te. schieten, nadat een voorzot van de ijverige en goed spelende Klijnjan door zowel Heijerman als Vogels half was gemist. Het spel ging vrij snel op en neer. De Sparta-defensie had echter alleen moeite met Coenen- De corpulente Heinz Fischer kon in het centrum niet veel uitrichten en op links maakte Fredrix sporadisch gebruik van de vrijheid die Langhorst hem liet. En toen Coenen in de 23e minuut een beenblussure opliep na een stevige charge van Ter Horst, werd FSC's voorhoede een onsamenhangende en volstrekt ongevaarlijke linie. Het wachten was enkel en alleen op het eerste Sparta-doelpunt. Dat kwam na ruim een half uur spelen. Nol Heijerman's voorzet van rechts werd door vriend en vijand gemist Kristen sen bracht de bal terug in het straf schopgebied, kwam in duel met Ernst, die de Deen tenslotte het doorbreken trachtte te beletten door op de bal te gaan zitten, een meter naast de penal ty-stip. Indirecte vrije trap besliste Klaassens. Venneker schoof het leer' naar Klijnjan en het was 10. Sparta kreeg het zelfvertrouwen dat de FSC-achterhoede op slag verloor en bleef tot het rustsignaal fel in de aanval Klijnjan zag twee harde scho ten (waarvan een uit wederom een indirecte vrije trap) door Vogels tot hekschop verwerkt en diverse andere kansen gingen door treuzelen verlo ren. Scoringsdrift JA rust ging Sparta door. Een bui tenspel do el punt van Fischer aan de andere kant verhoogde de sco ringsdrift alleen maar en In de 12e minuut was het dan ook raak. Kris tensen werd op links, net blnuen het strafschopgebied, door Louis Dullens gevloerd. Volgens scheidsrechter Kiaassens gebeurde de overtreding buiten de beruchte lijnen. Kristensen haalde desalniettemin z(jn gram. Zijn droge schuiver ging door een woud van benen been en Vogels werd ver rast, 20. FSC zakte na deze treffer volledig ineen en het enige wat de 8000 toe schouwers zich toen nog afvroegen was iriet hoevéél Sparta zou gaan winnen. Ter Horst (met pleisters op het voorhoofd, na in.'onzachte aanra king met de elleboog van Fischer te zijn gekomen) trok twintig minuten voor tijd ongehinderd met de bal naar voren. Op de hoek van het strafschop gebied kreeg hij alle tijd om Klijnjan te bereiken, die Ernst gemakkelijk w Klingen en Louis Dullens proberen Kristensen met ee n sliding de bal afhandig te maken. door Jan D. Swart SCHIEDAM, zondag Twee tegenslagen in de eerste vijftien mi nuten zijn SW, dat sinds de nederlaag vorige week tegen Hel mond Sport op drie plaatsen was gewijzigd, in de wedstrijd tegen Cambuur (uitslag 0—1) noodlottig geworden. Eerst raakte middenvoor Van Meeleren bij een botsing met centrumverdediger Onsmans zodanig aan zijn kuitbeen geblesseerd, dat hü de overige minuten op halve kracht heeft moeten meespelen. En vervolgens verkeek doelman Van fier Roer zich in de veertiende minuut volledig op een effectvolle voorzet van plet Kriesch, waardoor „spits" Hoekstra in alle kalmte de bal in het verlaten doel kon koppen, 01, Het is voor de 3000 toeschouwers een raadsel geweest waarom Wout van Mceteren niet direct na de botsing, of toch op zijn minst na de rust, is vervangen. Hij bleek nauwelijks meer in slaat een bal te schieten en kon ook geen sprintje meer trekken. Zijn aanwezigheid in hét veld was niet alleen voor hem een marteling, maar werkte bovendien remmend op de acties van zijn medespelers. Terwijl hij na het laatste fluitsignaal van dc uitstekend leidende scheids rechter Barmentlo in de richting van de kleedkamer strompelde, klaagde hij met een van pijn ver trokken gezicht: „Ik heb toen ik me aan dc zijlijn liet behandelen ge vraagd of het niet beter was, dat ik mc zou laten vervangen. Maar de heer Gosens was er op tegen". Trainer Rinus Gosens, d'.e overigens van mening was dat SVV vanmid dag veel beter partij had gegeven dan verleden week tegen Helmond Sport, gaf als commentaar op het n et ve vangen van Van Meeteren: „ik had gehoopt dat Wout met zijn kop voldoende verwarring zou ble ven stichten. Ik moest de gok wel wagen, omdat' ik geen spelers ter beschikking had, die de taak van hem kon overnemen." Cambuur heeft op een magnifieke en zeer faire wijze zijn snel verkregen voorsprong tot aan het einde verde digd. Maar met een beetje meer ge luk bij de legio schoten van de op nieuw teleurstellende Aad Koud- Ljzer en van de telkens ver opruk kende verdedigers Van der Korput en Pansier had SW toch minstens een gelijkspel behaald. Meestal bleef SW, dat in de tweede helft veertig minuten voor het doel van Van Heeswijk te vinden was, echter volharden in het doorzichtige aanvalsspel, dat de Cambuur-ach- terhoede weinig moeilijkheden ople verde. Bovendien" had trainer Jan Bens een uitstekende verdedigings tactiek bepaald door de spitse Koud- ijzer en de gehandicapte Van Mee leren zo consequent te laten bewa ken, dat do twee buitenspelers Van Beveren en Rijkuiter op het laaist wel gedwongen werden lot onge vaarlijke solo-acties. De beste kansen om dc strijd oen wending te geven hcci't SVV, on danks het feit dat het in de tweede helft Cambuur volledig zijn wil heeft opgelegd, toch voor de rust Sparta's tweede doelpunt Van der Sluis, Heijerman, Eijkenbroek en Venneker zien hoe de door Jörgen Kristensen genomen vrije schop ;angs FCS's doelman Vo gels in het doel verdwijnt. omspeelde en Vogels voor de derde maal het nakijken gaf, „Wat Ter Horst kan, kan ik ook", dacht de onvermoeibare Arie v. d. Sluis twee minuten later. Vanuit de verdediging bracht hij het leer door het midden, omspeelde twee tegen standers en bediende Kristensen. De Deen werkte zich langzaam maar ef fectief langs Ernst, Klingen cn Vogels: 4—0. De Limburgse tegenstoten waren op de vingers van één hand te tellen en Van Beveren kwam slechts ëën keer in moeilijkheden door een effectvol schot van Fischer. Vogels stond meer in de belangstelling. Hij kwam oog in oog met achtereenvolgens Klijnjan, Kristensen en Venneker, maar kon verdere doelpunten voorkomen. Tot één minuut voor het einde. Kristensen kreeg de bal rechts naast het doel vrij, lokte Vogels naar zich toe, hield de bal net buiten bereik van diens grab belende vingers en lanceerde Heijer man. Diens schot werd op de doellijn door Dullens nog wel gekeerd, maar Venneker schoot dc terugkomende bal genadeloos in de touwen: 50. Even later bedolf dc jeugd Kristensen en had Sparta zijn grootste overwinning van het seizoen behaald. lADVEffl'ENTtE) EINDHOVEN, zondag FC Twente heeft in het uitverkochte FSV-sportpark alleen gedurende de eerste vijf minuten dc boventoon kunnen voeren. Het was voldoende om door Van Dijk die profiteerde van een aarzeling in de Eindhovense verdediging een 01 voorsprong te nemen, maar daarna ging de thuisclub hoe langer hoe meer de aandacht op zich vestigen. Na de magnifieke gelijkmaker waarmee Van den Dungen een fraaie solo be kroond zag, hebben de fors maar vaak te grof ingrijpende Enschedese verdedigers zelfs meermalen een strafschop geriskeerd om het en thousiast en goed spelend PSV van een voorsprong af te houden. De oostelijke formatie had geluk dat scheidsrechter Aalbrecht zich nogal lankmoedig toonde. Aanvallend bleven tijdens het ver dei*e verloop van de enerverende strijd de prestaties van FC Twente beneden die van PSV. Tochgaf het gelijke spel de verhoudingen we! goed weer. (Door Hans Reismann) ROTTERDAM, zondag In de kleedkamers van Excelsior en For- funa keek men na de onbeslist geëindigde semi-derby (00) met ge mengde gevoelens op de wedstrijd terug. Voldoening heerste er over het feit, dat de twee promotiegegadig den in de tweede divisie wederom tegen elkaar geen verlies hadden opgelopen; teleurstelling was er, omdat zowel de Rotterdammers als de Vlaardingers de kan? hadden gemist meer te bereiken. Excelsior heeft het grootste gedeelte van de eerste helft zo'n sprekend over wicht gehad, dat het een wonder mag heten dat de overigens sterk tegen vallende Kralingcrs niet tot scoren kwamen, Fortuna dat zijn „Spielma- cher" Jan Bonman (geblesseerd) dui delijk miste, kon zijn hoge klassering evenmin waarmaken, maar de Vlaar dingers kregen by hun tegenacties toch de beste kansen op een doelpunt. De mooiste kans kreeg de ploeg van trainer Jan Brouwer na tien minuten spelen in de tweede helft. Scheids rechter Lau van Ravens kende de Vlaardingers 'toen terecht een strafschop toe, nadat aanvoerder Eddy Verweel (die de bal overigens in bui- tenspelpositie had oiKvangen) binnen het zestienmetergebied door Tebteroo ten val was gebracht. Spil Mar Schip pers zou het vonnisvoltrekken. maar doelman Bram Geilman, die zijn oppo- memt nog kende uit de tijd dat ze bei den in Feijenoord speelden, wierp zich bijtijds in de "(linkerbeneden)hoek, waar hij de zachte inzet vrü gemak kelijk keerde. Fortuna V laar dingen is ook daarna enkele malen dicht bij een treffer ge weest. maar de aanvallers lieten hel telkens afweten. Het zo goed begon nen Excelsior zakte steeds dieper weg en de Rotterdammers kregen in die tweede periode zelfs niet één reële ka-na meer. De achtduizend toeschouwers had den alle reden om Woudestein met een gevoel van onbehagen te verlaten. Beide ploegen.speelden traag en slor dig en in de voorhoedes ontbrak elk raffinement. In de eerste fase konden de snelle Bassaht en de felle Kwak- kernaat nog voor .wat gevaar zorgen. De goede doelman Eikelenboom tikie de bal toen: enkele malen bekwaam voor aanstormende Rotterdammers weg. Na een half uur spelen werd de vlakke strijd onderbroken door. een incidentje, waarvoorscheidsrech ter Van Ravens zorgde. Fortuna-tral- ner Jaa Brouwer maande Cees Bonman aan hat wat rustiger aan te doen, waarna een van de Excelsior-spelers hem enkele minder nette termen n-aar hot hoofd slingerde. Toen Jan Brou wer daarover bti Lau van Ravens zijn beklag deed, werd hij zonder pardon naar de tribune gewezen. „Niet met het spel bemceien". kreeg de Vlaar- dinger te horen. Na rust was hei ge schil weer bijgelegd. Vijf minuten voor de rust kreeg Fortuna voor 't eerst da kans te sco ren. Na een schot van Bouman miste Janse voor open doel en na een door Hordyk genomen hoekschop over kwam de op de doellijn staande Ver weel hetzelfde. Fortuna bleek stork tezijn in he; missen van kansen. In de tweede helfi raakte Jan Hordyk de bal in uitste kende positie volkomen verkeerd en enkele minuten later zag Schipper? zelfs geen kans vanaf zestien meter raak te vuren. De strijd verloor meer en meer aan Inhoud en het vervangen van. Bak steen -(door Boon) en van Kort (door Aad van den Butter) kon evenmin voor een opleving zorgen. Excelsior- Fortuna eindigde in 0—0 en da: was toch wel een juiste uitslag. Deze mid dag verdiende geen van beide ploegen meer. gehad, De Friezen, die de Schie dammers hun eerste nederlaag op eicen veld toebrachten, mochten in. dié periode hun handen stevig dichtknijpen, dat eerst een schot van Van Meeteren afgevuurd van korte afstand met zijn valide been tegen de paal belandde, ver volgens een kogel van Verboon mei de grootste moeite door (oud- Xerxaan) Sigmond van de doelt jjn werd gewerkt en tenslotte een kop bal van Koudijzet' net over de lat suisde. Aan Cambuur-zijde viel vooral het spel op van de zwoegende kanthaUs Alma en de oud-Feijenoorder Hen- me Weering, terwijl ook de andere Rotterdammer Piet Kriesch her- ha a'delijk blijk gaf van zijn techni sche kwaliteiten. (Van onze correspondent) HEERENVEEN, zondag. Hennes DVS heeft tot de rust nog de illusie kunnen koesteren om met een gunstig resultaat naar Schiedam terug le ke ren. Op dat moment was de stand 1 0 en niemand van de 2500 bezoekers was er van overtuigd dat Heerenveen in de tweede helft de Schiedammers naar een nederlaag zou lelden. Immers in de eerste drie kwartier was Hermes DVS gelijkwaardig aan Heerènveen, maar de stootkracht Sn de voorhoede liet veel te wensen over. Na 21 in de tweede helft werd het duel spannend. Iedereen ging er toen goed voor zitten in de verwachting dat Hermes DVS naar een compromis verlangde. Met twee uitstekende doel punten evenwel vernietigde Hofstra de illusie van de Schiedammers. Zowel Heerenveen als Hertnes DVS liet gemeten naar de toestand van het veld acceptabel voetbal zien, waarbij de voorhoedes reële mogelijkheden kregen om aan de beginstand Iets te veranderen. Er werd evenwel te lang gewacht met een doeltreffend schot. En bovendien lieten de aanvalslinies spel zien zonder raffinement. Hcerenveen nam een voorsprong toen de attente Haan zich met de af wikkeling van een aanval bemoeide, 3—0. Heevenvecn wilde meer. De ver dediging van Hermes DVS bleef even wel stevig overeind en via het mid denveld konden aanvallen worden op gebouwd, Het gewenste resultaat bleef evenwel achterwege. Rust 10. In. dé. tweede helft wees alles dui delijk in de richting van een sterk op de aanval spelend Hermes DVS. Hee renveen kreeg het vaak moeilijk doch hield de weg naar zijn doelman stevig resloten. Toen Bunnlc onverwachts de stand met een kopbal naar 20 om bood leek het duel te zim beslist. Hermes DVS had echter nog geheel andere plannen en Van der Griend ken de achterstend reduceren tot 2—1. Heerenveen moest hierna alle hulp troepen mobiliseren om de aanvalslt- nie van Hermes DVS op afstand le houden. Vijftien minuten voor afloop liet Herman Hofstra zien waarom Heerenveen hem heeft gecontracteerd. Met een schitterend schot bepaalde hij de stand op 31. Het 1aatste kwartier werd plichtma tig vol gemaakt. Vlak voor afloop kon Hofstra opnieuw vederlicht naar de mirtd^n^'n tenwknren. Z!'n tweede treffer betekende esn uitslag van 4-1. Een triest moment voor Mar Schippers, de centrale verdedi ger van Fortuna. Hij heeft de strafschop zo zwak ingeschoten, dat Excelsiors doelman Bram Geilman de bal kan stoppen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 3