door een vergissing n Voorzitter van Rijnmond was bewust vaag ill V ROlv FERB AM S DAGBOEK De Roomsen willen wel X 1 'te Brand op schip bij Boele Bolnes «M Orkestleden willen één organisatie SS Grote aandacht voor vervoer ROTTERDAM RIJNMOND RECHTBANK BEHANDELDE MISDRIJF MET „EDGAR ALLEN POE-MOTIEF" i® G.J.J.J. de Lange overleden A. J. L. van Ganzen 25 jaar in dienst van NEH „Oren" blijven dicht! Beneluxtumiel krijgt iets meer verkeer Wie maakt ze? Artikel 453 Brief aan het R'dam dagboek Krotopruiming opruiming pagina 4 - vrijdag 17 januari 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank mr AV. D. Mceter vroeg gister middag ontslag van rechtsvervolging en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering tegen de van dood slag op een 55-jarige havenarbeider verdachte 36-jarige broodbakker Henk V. uit Rotterdam. De officier nam hiermee het advies van de psychiater over die had geconcludeerd dat V. niet toerekeningsvatbaar is. V. sloeg in de nacht van 6 op 7 juli van het vorig jaar in zijn. huis aan de Hooglandstraat in Croos- wijk met een hakmes de schedel van Dirk Labrie in. Deze werd levensgevaarlijk gewond en overleed elf dagen later aan een acute longontsteking. Een tragische vergissing van V. leidde tot het misdrijf. Hjj dacht dat Labrie. die die nacht bij hem sliep, zijn spaargeld 2600) had gestoten cn 'werd daarop zo kwaad dat hjj een hakmes van zolder haalde en ver scheidene keren op de slapende ha venarbeider insloeg. Dé verdachte, die volgens zijn raads man mr J. van Meurs een eenzame man is mot een groot wantrouwen •tegen iedereen, had Labrie de avond te voren in het café Rio Grande in piet Oude Noorden leren kennen. Vol gens hem waren 2jj beiden dronken toen zij 's nachts tegen, half twee v naar het huis aan do Hooglandstraat gingen. Thuisgekomen keek V. in de as Ia van de haard waar hij zijn spaargeld verborg. Labrie zag het cn riep: „Bewaar jij je poen daar?" Volgens 'do raadsman dacht V. even later aan de kennis die hem enige dagen tevoren had aangeraden het geld naar een bank te brengen. „Straks wil iemand het nog eens stolen en dan sla jij hem de kop in", moet de kennis hebben gezegd. HU verborg het geld daarop in een stoet. Total hij korte tijd later op nieuw aan het geld dacht, vergat hü dat het daar Jag en zoeht in de asla. De wakker gemaakte Labrie ontkende er iets van af te weten waarop V. hem de schedel Insloeg. Pas de volgende morgen waarschuw- (ADVERTENT1E) Ook U kunt voor do dag ko men met nieuwe vitrages - cn niet van die gewone - neen, luxe Broderie Mystères, die di« rekt opvallen, zomooi zljrtza. Prachtige Broderie Myrt&res, extra hoog, gemaakt van rag fijne Terlenka Marquisette, met diverse rijk geborduurde dessins en brede dubbele on derzoo m..... nu per meter voor nog géén zeven gulden. Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van luxe Broderie Mystèrej, In.fraaie ïvoorkleur en in diverse geborduurde des sins, -140, 150 en 170 cm hoog, door elkaar, per meter. voor Ellce vrijdagavond tot 9 uur open Duur ven de opruiming IS januari tot 6 febmtri Géén tel ottchrifL bist - - v" -t de hij een buurman, die de politie inschakelde. In. de tussentijd had hij het hakmes schoongemaakt en andere bloedsporen opgeruimd. Te genover de politie ontkende hij eerst de dader te zijn maar na een aantal dagen gaf hü toe. „Een bijzonder beklemmend gebeuren. Het doet me denken aan de verhalen van Edgar Allan Poe. Vooral het motief doet erg navrant aan", aldus officier mr Mceter in zijn requisi toir. Het rapport van de psychiater citerend r zei de officier dat V. een zwaarge- stoordo man is met een intelligentie quotiënt van 59. Hij zei verder dat het een wonder ia dat V. zich nog zo lang in het leven heeft weten te handhaven. De officier zei nog dat het bewustzijn van V. door alcoholgebruik is ge daald. Volgens hem heeft V. niet ge weten dat hij Labrie zó ernstig had verwond dat döktershulp onmiddel lijk nodig was. De raadsman zei dat het wantrouwen van V. hem met deernis heeft ver vuld, „misschien weï even groot als voor het slachtoffer". „Deze man is al duizend levens ge storven. Hü had angst voor de bui tenwereld die hem niet begreep en die hij niet begreep", aldus mr Van Meurs. Hij schetste V. tenslotte nog als een man bij wie de contactstoornissen dubbel liggen, niet alleen in de in telligentie maar ook in het gevoels leven. De rechtbank doet op .30 januari uit spraak. (Van onze muziekredacteur) AMSTERDAM, vrijdag. Verre weg de meeste leden van de Neder landse symfonie-, opera- en radio-or kesten dringen bjj de vele desbetref fende vakorganisaties met klem op spoedig overleg aan teneinde een fnsle van deze organisaties tot stand te brengen. Van. de 1479 orkesten uricl, onder wie een actiecomité 13 decem ber van het vorige Jaar een handteke ningenactie terzake ondernam, spra ken 1314 (oftewel 89%) zich voor een fusie uit. Zij menen dat hun maatschappelijke status en hun sociale belangen beter dan thans het geval is, gediend kun-- nen worden door één grote werkne mersorganisatie. Het actiecomité (cor respondentie-adres H. van Dalen, Van Eeghenlaan 30 te Amsterdam) heeft de uitkomst van deze handtekeningen, actie ter kennis gebracht van de Al gemene Bond van Kunstenaars, de Bond van Christelijke Kunstenaars in Nederland, de Nederlandse Katholieke Bond van Musici on Artiesten, de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunste naars Vereniging, de Nederlandse Toonkunstenaars Bond, het Orkesten- verbond er. de Orkestvereniging van het Residentie Orkest. De handtekeningen van een tweede actie zijn gevoegd bij een petitie die aan de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk zal worden aangeboden. Het actiecomité Wil ook de Beroepsvereniging voor Muziek dramatische Kunst, de Landelijke Vereniging voor Muziekschooldocen ten, de R.-K. Vereniging van Toon kunstenaars, de Vereniging van Do centen aan van Rijkswege erkende In stellingen voor Muziekonderwijs en de Vereniging Leraren Schoolmuziek in het overleg over een fusie betrekken. Tenslotte wordt gestreefd naar een landelijke muziekstudenten-vakorga nisatie. ROTTERDAM, vrijdag. Aan de Nederlandse economische hogeschool zijn geslaagd voor het doctoraal exa men in de rechtsgeleerdheid H. H. W. Bessem te Rotterdam, J. H. A. Lins- kens te Rotterdam, B. N. J. Pompen te 's-Gravenhage. Geslaagd voor het kandidaatsexa men in de rechtsgeleerdheid de heer W. Visseher te Zwolle. Op de .Thulin' die bij de scheeps werf Boele te Bol nes gemeerd ligt, is gisteravond om streeks acht uur uitgebroken op het achterdek. De vermoedelijke oorzaak is het in brand genaken van een elektrisch kacheltje in het schip dat daarna op het achterdek werd gegooid. Wachtsiieden trachtten het vuur. te blussen. De. brand weer van Ridderkerk rukte omstreeks tien over acht uit met groot materieel maar behoefde slechts 1 auto spuit met zes stra len in te zetten. Om kwart voor twaalf kor» brand meester A van Rij het sein inrukken geven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag: Op de be graafplaats van de Ned. hervormde gemeente in Hillergcrsbrg wordt za terdag a.s. het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer G. J. J, J. de Lange, In leven dlrectenr van de N.V. Handelsonderneming v/h De Lange en Reek cn van de N.V. Meu beltoonzalen Rotterdam. De heer De Lange die aanvankelijk bedrijfsleider was bij P. van Reeuwijk ie dinsdag overleden op de leeftijd van 84 jaar. In 1940 richtte de heer De Lange de groothandel m meubelen op. Bamen met de heer Reek, die in 1955. uit de firma trad. In de tijd dat de heer De Lange nog werkzaam was in de amusementssec tor heeft hij in revues samengewerkt met BuzLa en Henri ter Hall. ROTTERDAM, vrijdag Op 20 ja- nuari is het 25 jaar geleden dat dt heer A. J. L. van Ganzen in dienst trad bij de Nederlandse economische hogeschool. HÜ is thans hoofd van de afdeling uitlening van de bibliotheek. De jubilaris begon zijn. carrière als jongste bediende bij het Nederlands eeconomisch instituut; in 1956 kwam hij bij de bibliotheek, waar hij dankzij zijn fenomenaal geheugen al na twee jaar zijn huidige post kon bekleden. De bibliotheek van de. NEH is met een kwart miljoen titels de grootste economische bibliotheek, van ons land- Ter gelegenheid van dt jubileum er op 20 januari om 15.80 uur in de bibliotheek van de NEH aan de Kra- lingse Dreef 50 een receptie, waarop alle vroegere en huidige „klanten" van de heer Van Ganzen elkom zijn. Burgemeester H. Sloots: ROZENBURG, vrijdag. Burge meester H. Sloots heeft in zijn nieuw jaarsrede verklaard, dat de RTM dit jaar grote aandacht zal schenken aan het vervoer van Rozenburg. Vermoe delijk met ingang van 1 maart zal rechtstreeks op Hoogvliet worden ge reden. De vervoerstijd wordt hierdoor ge bracht op 18 minuten. Met ingang van de nieuwe dienstregeling zal worden gereden met een lijn Brielle, Rozen burg Hoogvliet, Beneiuxtunnel, Schie dam. De vervoerstijd van Rozen burg naar het station Schiedam-Rot- terdam-Wesl bedraagt dan 38 minu ten. De bus Veer-Maassluis vervalt.' Blijkt de bezetting voldoende te zijn, dan zal worden gestreefd naar een half uur verbinding. Als belangrijkste gebeurtenis noem- van de gemeente Rozenburg, dat ervan jaar de opening van de boulevard, en goedkeuring van de eerste, fase: van het zwembadplan en het passeren van de tienduizend inwoners. Hij wees er voorts op, dat het beleid van degemeente Rozenburg, dat ervan uitgaat, dat er geen noodzakelijke te genstrijdigheid bestaat tussen indu strie en woongebieden, steun vindt in het rapport van het bureau Harris in zake het Deltagebied. In het bestem mingsplan zeehavengebied wordt een serieuze poging gedaan uit een oog punt van woonbelangen randvoor waal-den te stellen aan 'industriële vestiging, In dit rapport wordt tevens gewei zen op de noodzaak otn in de industrie. Ie planning een aantal faciliteiten op te nemen ten behoeve van de recreatie. De burgemeester zei er geen bezwaar tegen te hebben indien de gemeente bij de bouw van het zwembad alsnog van dergelijke faciliteiten gebruik zal kunnen maken- Het afgelopen jaar kwamen naar verhouding niet zoveel woningen ge reed. Tegen het eind van 196B kon nog de vergunning worden verwezenlijkt van 108 galerij woningen. De grond bestemd voor woningbouw in het plan MAASSLUIS, vrijdag. De voorzitter van de Rijnracmtlraad, tie heer Ribbe, sprak donderdag avond voor de leden van de jeugdgemeenteraad te Maassluis en voor vele belangstellenden. Aan de rand van. het Rijn-, mondgebied gaf de voorzitter van het openhaar lichaam, vrijmoedig zijn mening. Hij "was daarbij niet erg concreet. Aan het einde van de bijeenkomst vatte de heer Dijkstra, de voorzitter van de jeugdgemeenteraad, het fraai samen met de zin: „Ik hoopdat het geen u vandaag hier heeft gezegd voor alle aanwezigen duidelijk genoeg en voor u vaag genoeg is geweest". De heer Fibbe had namelijk op een vraag ven een der "aanwezigen gezegd, dat hij bewust vaag was geweest in zijn betoog. De discussies die ontstonden, na de pauze, hadden vooral betrekking op de bevoegdheden die in de toekomst zullen worden gegeven aan het college van advies en samenwerking. Dit college, dat bestaat uit het dage lijks bestuur van Rijnmond en- de burgemeesters van de. 23 Rijnmondge- meenten, heeft nu nog geen wettelijke basis, v Veto Mevr. Van Eek (wd) gemeente raadslid van Maassluis vroeg of dit college ook het vetorecht gaat krijgen. De heer Fibbe, antwoordde dat hij dit onjuist zou vimden. De Rijnmond- raadsleden zijn direct door de bevol king van dit gebied gekozen en moe ten alleen al om die reden het laatste woord hebben. Dit college zal dit ve torecht ook niet nodig hebben. De si tuatie is nu zo dat, als er zakéo aan de orde komen .in de Rijnmondraad waarbij een bedrag gemoeid is groter dan 50.000 het college van adyies en samenwerking er dan adyies over gaat uitbrengen. Dit advies wordt openbaar bij de behandeling,van het betreffen de onderwerp in vde Rijnmondraad. Daarmee wordt tevens voorkomen dat er te ondemocratisch gewerkt zal wor den, zoals de heer Flapper vanuit de zaal suggereerde, want de plaatselijke gementeraden kunnen dan over het standpunt door hun burgemeester in genomen gaan discussiëren. Steeds benadrokte.de heer Fibbe de noodzaak van het tót elkaar brengen van de standpunten van. Rijnmond-, raad èn gemeentebesturen. Het dage lijks bestuur va n de Rij nmond- zal een voorstel dat veel tegenwerking onder vindt in het college van advies en sa menwerking, terugnemen voor intern beraad. Dat is een kwestie wjjs beleid. Overigens bleek de heer Fibbe niet zo enthousiast te zijn over bet vormen van een mammoetgemeente. „Van avond heb ik hier in de foyer gezien hoe het in Maassluis mogelijk is onge dwongen met de burgemeester te pra ten., Dat kan hier gelukkig nog, zei hij-,In Rotterdam moeten wij werken met middelen als wijkraden om de af stand bevolking overheid te overbrug gen." -W. A. FIBBE ...vaag... Nieuw-Blanenburg is nu geheel ver kocht. De bouw van 87 eengezinswoningen als eerste fase van plan west nadert haar voltooiing. Op het-ogenblik zijn plannen in voorbereiding voor de bouw van ruim 500 woningen. Ook in voorbereiding is een plan tot instelling van een markt in Rozen burg, De burgemeester merkte even wel op, dat hiervoor nog hogere goed keuring is vereist. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM, vrijdag. De belang stelling van het verkeer voor de Be nelux-tunnel was in 1968 groter dan in 1967, ook al blijven de aantallen zeer sterk beneden de aanvankelijke ramingen. ïn het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel voor de Be neden-Maas wordt opgegeven dat in 1968 in totaal 3.372.690 auto's de tunnel passeerden, wat gemiddeld 9.215 per dag is. Een sturing van 23 pet ten op zichte van 1967. Schommelde in 1967 het aantal au to's nog om de 7.500 per dag, in de tweede helft van 1968 is dit opgelopen tot 9.500 10.000. Maar het percenta ge (zwaardere) voertuigen dat ƒ2,50 tolgeld betaalde (in januari 1988 nog 11,9 pet) vertoont een dalende ten dens. Eén troost: de tarieven zijn met de BTW niet verhoogd. Bij dit alles wordt in het jaarover zicht gemeld dat de toeleidende wegen nog wejnig verbeterd zijn. Alleen de noordelijke rijbaan van Rijksweg 20 tussen Kleinpolderplein in Rotterdam en Schiedam werd in gebruik geno men. De oprit naar de Rijksweg 20 bij de 's Gravelandseweg is niet alleen moeilük te vinden, maar is ook le vensgevaarlijk, constateert KvK-voor- zitter ir. B. Wilton. De „oreu" De Kamer blijft nog steeds aandrin gen op openstelling van dc z.g. „oren", de op- cn afritten bg de Vlaardïnger- dijk, voor het gewone verkeer. Pit zou voor het verkeer uit Schiedam en vooral uit Ylaardlngen een verkorting geven van de verbinding met de Bc- neiux-tunnel. Het heeft niet mogen baten, al blijft men hopen. VTijdens een dezer dagen ge houden persbijeenkomst van het katholiek maatschappe lijk centrum in verband met een interne structuurwyziging no teerde ik een voor mij nieuw be grip: katholiek ghetto. Het is, zo werd na een toelichting duidelijk, nog «iet zo lang geleden, dat de katholieken in Rotterdam een mogal geïsoleerde groep vormden. Men sprak in dit verband over het katho liek ghetto en eigenlijk was het zo, dat er meer géhetto's warer.. Zo had je het "VAN een ding begrijp ik niets: dat er in heel Rotterdam nog geen dieren uit de fabeltjeskrant te koop zijn. Ik had verwacht, dat de commercie handig gebruik zou maken van Neerlands populairste televisieprogramma door be roemdheden als Bor de Wolf. me neer De Raaf, de gebroeders Be ver en Jacob zelf als opblaaspop pen op de markt te brengen. Een speelgoedhandelaar zei mij: „Die ren uit de fabeltjeskrant, ik wou dat ik. ze had, maar wie maakt ze!" Nou, wie maakt ze? katholiek ghetto zuid en het katholiek ghetto Kralingen. Br is in weinig jaren veel veran derd, Als er een. groepering in Rotter dam is die (om een D'66 uitdrukking te gebruiken) is „ontploft" is het wel .de katholieke gemeenschap. De katholieke gemeenschap als zuil bestaat nog steeds. Men behoeft slechts een gids als het Maasboekje op te slaan: onder „katholiek" staan vele organisaties en instellingen. Maar- er is iets anders. Als de moge lijkheid zich. voordoet zuilen af te bre ken zijn de katholieken present, iets •wat «iet steeds van andere christelijke groeperingen kan worden gezegd. Zo is bijvoorbeeld de bekende telefoni sche hulpdienst een activiteit van de oecumene; de katholieken hebben er geen zitting in. Ze willen wei, maar mogen niet Het is een bekend gezegde, dat je in Nederland alles met drie moet verme nigvuldigen. 'Dat geldt uiteraard ook -voor het maatschappelijk werk. Waf {Rotterdam, betreft zijn de grote drie van het maatschappelijk werk: Huma- nitas, katholiek maatschappelijk cen trum en de gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk. Het zal nog heel lang duren voor Rotterdam een stichting maatschappelijk werk heeft zonder bijvoeglijke naamwoor den utl religieuze of levensbeschou welijke sectoren. Wie kennis neemt van de -twee no- TN 1968 werden in Rotterdam 613 mensen bekeurd wegens overtre ding van artikel 453 van het wetboek van strafrecht. In 1967 waren dat er 502. Een aanmerkelijke stijging dus. ■Wie artikel 453 van het wetboek van strafrecht overtreedt, maakt rich schuldig aan openbare dronkenschap. Hoe moet deze stijging worden ver klaard? De politie gelooft,? dat de taxi's te duur zijn. Hat zal niemand verbazen, dat in 1968 de meeste processen verbaal werden opgemaakt in verband met parkeerovertreclingen. In 'totaal wer den in. i960 85.580 verkeersovertre dingen met «en bon gehonoreerd, waarvan 85 procent voor het overtre den van waehtverboden. - •ta's die door het katholiek maatschap pelijk centrum in verband met ge hoornde interne structuurwijziging heeft uitgebracht, zal tot de conclusie komen dat het KMC de oprichting van'een maatschappelijk centrum niet in de weg staat. Misschien mi nog wel, maar alles wijst erop, dat de Roomsen bereid rijn de muren tussen de zuilen •te slopen en daarbij in eigen huis te beginnen, „We moeten ons afvragen", zegt 'de directeur van het KMC, „of het bij voorbeeld nog wel zin heeft katholie ke bejaardencentra tebouwen, en ka- ithölieke scholen. Misschien dat wij •vinden dat die nog nodig zijn, maar hoe denken onze kinderen, daarover?'' In dit verband is het interessant te ■weten, dat de vraag die het KMC op werpt ook zal worden gestold in de enquête onder de bewoners van Om moord, Het zal wel eens kunnen dat de katholieke bewoners zeggen Wij hebben geen behoefte aan een katho liek school voor onze kinderen. L.S., G'OU iemand mij kunnen zeggen of *~1 allé arbeiders uit de Boomgaard- straat en omliggende straten a-sooiaal rijn? Dit in verhand met het krijgen van een andere woning. Daar mljtt ondervinding is, dat de meeste heren- huiseigenaars niet eens de moeite nemen om tekijken, maar wel aan volkshuisvesting berichten, dat zij er geweest zün. Is het nodig, dat voor elk gezin (lat naar een goed huis wil, er eerst een kort geding moet plaatsvinden. Wordt er vergeten, dat door de woningnood vele mensen blij waren, dat 'rij een huisje hoe oud dan ook konden krijgen. Maar moeten wij, nu we eruit moeten wegens afbraak, weer in een oud huls terug of hebben'wij nu ook eens 'recht op een goed huis. Zelfs onze kinderen ondervinden op school, dat ze «iet de kans krijgen als ande ren. Er bestaat .een school mot a-klas sen en b-klassen. In de b-klassen, die bestemd zijn' voor MAVO, e.A zal men heel weinig kinderen uit deze buurt aantreffen, maar in. de a-klassen dos te meer. Of zouden deze kinderen uit zo'n oude wijk minder intelligent zijn. Dit zijn een paar vragen van een moeder uit deze oude Coolwijk, Een moeder. LTET afgelopen j-aar hebben 1543 mannen en 171 vrouwen bij de Rot terdamse politie gesolliciteerd. Daar van werden er honderd aangesteld. (ADVERTENTIE) Opruiming betekent ook voor Uw man een heleboel voor deel. Een zelfstrijkend nylon overhemd in alle courante ma ten, kootot U nu voor een ty pische uitverkoopprijsl Tricot nylon overhemden die prettig luchtig dragen, snel te wassen en zó weer droog zijn. Mooie hagelwitte overhemden die U niet hoeft te strijken koopt U nu in alle courante maten, per shirt voor nog géén zes gulden. tncot nylon niet strijken Vrijdagavond om 6 uur.begint de verkoop van een grote partij tricot nylon overhemden, in prima royaal model en in alle courante maten in wit pet stuk voor vxn Elke vrijdagavond tot 9 uur opan Duur van da opruiming 1G Januari tot 6 februari G64fl tel. of schrift best

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1