Drie Rotterdamse geneesheren redden Diaconessen huis sëlf BIJ UITBETALING STAKINGSGELD VALT EEN KLAP ROTTERDAMS DAGBOEK Klaverjassen v Öiéi Vertrouwen \tball HAL wordt gesplitst G0UZY Oplossing crisis brandweer in zicht FURNESS NV NEEMT SWARTTOUW OVER ROTTERDAM RIJNMOND VANAF 1 FEBRUARI VERDER ALS VAN DAM-ZIEKENHUIS Gemeenten willen inspraak bij Rij nmond-uitga ven boven 50 mille opruiming IJsselmonde dit jaar 40.000 inwoners UW SONY-SPECIALIST VOOR ROTTERDAM Wijk te kijk 60 jaar getrouwd pag. 4 - zaterdag 18 januari 1969 Dr. J. J. OKKER geneesheer-directeur Va>n Dam-ziekenhuis "W7AT itwee weken geleden weinigen to Rottendam voor mogelijk had den gehouden Is een feit: er bestaat weer vertrouwen in de toekomst van het ziekenhuis dat tot 1 februari nog Diaconessenhuis heet. Vertrouwen, zowel onder de medici en verpleegsters dis onder instanties bud ten het ziekenhuis. Zodra de pörso- oeelssituatie dat toelaat, zullen Ge neeskundige Dienst en ziekenfondsen weer patiënten doorsturen. Vrijwel afile specialisten zijn bereid te blijven, reeds vertrokken verpleegsters hebben aangekondigd te willen terugkeren, Mten krijgt de indruk dat over de hele Mme een gevoel van opluchting is ont staan nu een groep sterke mtutnjem rich over het Diaconessemhuis heeft ontfermd, vast besloten de teugels ste vig in hemden te nemen. Onsder die sterke mannen ln de eer ste plaats de nieuwe directeur-genees heer, dr. J. J. Okker, Hij staaf ndet bepaald bekemd nis een zacht gekookt eitje. Maar hij wordt bovendien gedu rende enkele jaren terzijde gestaan door een adviescollege van drie Rot-, tord&mse coUeg-a'g-ziekerJhulsdirec: leu ren, die hun sporen op het gebied van riekenihulsbeheer hebben, verdiend. Het zijn deze drie directeuren ook, dr. Graafland, dr. Smitekamp en dr. Dek ker die de stoot hebben gegeven tot de grondige reorganisatie, waarbij het hele oude bestuur, dat zo duidelijk had gefaald, vrijwillig het veld ruim de voor een nieuw stichtingsbestuur. Men mag enige hoop koesteren dat de specialisten, wier onderlinge span ningen hot DiaeonOssenhuis aan de rand van de afgrond hebben gebracht, de wijsheid zullen opbrengen rich to het Van Dam Ziekenhuis te onthouden van alles wat opnieuw de sfeer zou kunnen vertroebelen. En mocht er toch een .dwarsligger" zijn, dan zijn er voor de leid4^ nu meer mogelijk- heiden om De ltatóg|\u^ rtuatie van het Van Dam Ztóeösïstntó X zo is ons verze kerd, nies al a slecht. Op dit moment is er een venbessgevende exploitatie-, maar dat Mxüt de onderbezet» Btondn dne jaar moet blijken óf het Van Dam Ziekenhuis de moderne, goed lópende instelling is gewórden, die ï*-* Diaconessenhuis had kunnen sagr 1 we hopen dat het lukt, (Van een. ónzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. „We halen een dikke streep door het verleden en we gaan helemaal blanco beginnen. De vertrouwenssfeer in het Van Dam-ziekenhuis het voormalige Dïaconessenhuis moet terugkeren. We hebben voldoende personeel om op 1 februari te starten. Van de 31 artsen en specialisten, die in de gelegenheid zijn gesteld een nieuw contract te tekenen, hebben er 28 ja gezegd. Ook is er voldoende verplegend personeel. We hebben het gevoel dat de nieuwe situatie voor alle betrokkenen bij de Diaconessenhuis-affaire een enorme opluchting betekent." zegd, dat hij of zij beter weg kon gaan. Iedereen mocht er bij komen." Een van de specialisten, die nog niet heeft getekend, is dr- P. L. Oe, een in ternist, Zou hij het contract met on dertekenen, dan zal het volgens dr. Smitskamp niet de minste moeite kos ten een andere internist aan te trek ken Zolang die zaak niet geregeld is zal de GG en GD geen patiënten, be stemd voor-de interne afdeling van het Van Dam-ziekenhuis. daarheen verwijzen. De financiële positie van het zie kenhuis blijkt niet verontrustend te zijn. „We hebben ons van te voren verzekerd van goede financiers, zoals Philips, Mees van Mees en Hope en prof. Renooy van de Amro-bank in Amsterdam." Meegedeeld is dat de tarieven van het Van Dam-ziekenhuis die wat aan de lage kant zijn, zullen worden ver hoogd. „We hebben dit in een maand in elkaar gedraaid. Er zijn nog veel problemen." Zo komt er ook' een oplossing voor het „Physico- Therapeutisch Instituut" aan de Westersingel, dat ten onrechte dikwijls de laatste tijd in één adem werd genoemd met het Dïaconessenhuis. Dit vertelden gistermiddag dr. A B. J. Graafland en dr. H. Smitskamf ge neesheer-directeur van het St.-Fran- ciscus Gasthuis resp, het Havenzie kenhuis, Zij rijn het, samen met de geneesheer-directeur van het Ikazia- ziekenhuis, de arts C. J. Dekker, ge weest, die half november de koppen bü elkaar hebben gestoken toen „in de pers de berichten verschenen, dat het Dïaconessenhuis dreigde gesloten te worden". „We zijn door niemand benaderd", zei dr. Graafland gistermiddag in het St.-Franciscus Gasthuis, „We hebben ons niet verdiept in de problematiek. Ons uitgangspunt was: eerst een streep er onder, ïn kleine kring is een plan opgesteld. We ondervonden veel waardering. De Landelijke Specialis ten Vereniging stond positief tegen over ons plan. Dat gold ook voor de Ned, Chr. Bond van Overheidsperso neel, de Chr, Bond van Verplegenden en de Alg. bond van Ambtenaren. Zij stemden alle in met de voorwaarden tot reconstructie," „Later zij" we naar het bestuur van het Diaconessenhuia gegaan en dat heeft de moed gehad akkoord te gaan met een totale overdracht van- het zieken huis aan een. nieuwe stichting, We hebben de specialisten, de verplegen den, de ziekenfondsen en de GG en GD benaderd en ook zij stelden zich positief op." De beide doctoren legden er de na druk op, dat het de bedoeling is ten eerste het vertrouwen te heretellen, ten tweede de intermenselijk verhou dingen in het ziekenhuis te herstellen en ten derde de communicatie te her stellen, „We hebben spelregels opgesteld. Zo noemen wfj de gedragsregels. En vr|j- wel iedereen is ermee akkoord ge- gaan- De eerste drie Jaar wordt er geen medische staf gevormd zoals in de meeste ziekenhuizen in Nederland gebruikelijk is. We! zullen er la de beginperiode vergaderingen worden gehouden met Mie aan het ziekenhuis verbonden specialisten en artsen. Dat zUn geen stafvergaderingen. Het is overleg waar iedereen bU betroKken is. De enige manier om controversen en die zullen er de eerste tijd zeker rijn bU te leggen is in handen van de geneesheer-directeur, die wordt geassisteerd door ons drieën." Belangrijk is ook, dat in de contrac ten voorzieningen ziin getroffen om dwarsliggers onder het personeel langs vrij eenvoudige weg uit de nieu we constellatie te wippen. De drie geneesheren-directeur heb ben groot vertrouwen in hun. nieuwe collega uit Middelburg, dr. J. J. Ok- ker. Hij op zijn beurt heeft er blijk van gegeven vertrouwen te stellen in de nieuwe opzet. rtiterst belangrijk la ook dat alle specialisten „zonder aanzien des per soon s" worden behandeld. „Niemand krijgt een brvoorrechte positie". Dat geldt ook voor het aantal bedden, dat de aan het ziekenhuis verbonden me dici krijgen toegewezen. „Er komt een regelmatige verdeling van de bed den." Enerzijds is het zo dat de staf in de komende tijd moet worden uitgebreid, anderzijds verwachten de drie genees heren-directeur, dat er „nog wel een paar specialisten zullen afvallen". Dc mnullijkheid is dat er van sommige specialismen te veel en van andere cpeclalismen te weinig doktoren aan het Van Dam-ziekenhuis verbonden zijn. „We hebben tegen niemand ge- Rlnua itftWii HET AFGELOPEN weekeinde hebben Rwvus Israel en Jan van Beveren elkaar niets toegege venBeiden kregen eett achtzodat het verschil tussen de hoogstgenoteerde spelers in ons voet- ballersklassement nog altijd vier punten be draagt. Voor Jan Rijke, de centrale verdediger van Hermes DVS, had de negentiende speeldag minder prettige gevolgen. Aangezien de Schie dammer, die in het begin van de competitie, lange tijd in de top van de ranglijst te vinden is geneest, mor de zexóemxxü wegens een blessure niet kon spelen mag hij zich in de stripa^mas*AParooibeker niet meer mengen. Verder is opmer kelijk de jzsnssm"* van Feijenoorddoelman Eddy Pieters Graafland. Hij steeg zesde plaats Het klasEsmsni ziet er nu als volgt uit: 1rsraëï'Wmjmoord7,72 (139 mt 18); 2. Van Beveren (Sparta) 7,50 (135 uzz.23); 3. Van Hanegem (Feijenoord) 7/21 (137 uit 19); 4. Eikelenboomi (Fortuna) 7,16 (136 -uit 19); 5. Van Beveren (SVV) 7,07 (10S J5); 6. Pieters Graafland Feijenoord7,05 (134 uit W); 7fOJMjÊBKihr-ïzek Sparta), Hordijk (Fortuna), v. d. Roer (SVV) fj(reapJBS^wt 17,133 uit 19 en 126 uit 18); 10/11. J. Bonman (For tina) en Kmdijzer (SVV) 6,94 (resp. 118 uit 17 en 125 uit 18); 12. Geilman (EcceUn&r%89 124 uit 18); 13. Warnaar (SVV) 6,8ö (117 uit 17); 14. KwokRWfraat (Excelsior) 6,87 203 uit 15); 25. Bas sant (Excelsior) 6,75 (l{\5 zit 17); 16. Jansen (Feijenoord) 6,74 (128 uit 19): ttfl9.%r.den en Kart {beiden Excelsior) en Pijs (Spar- ta) 6,TJ VUV ZEKleingeld (Excelsior) 6f71 (94 uit 14). {Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Initia tieven van het Openbaar Lichaam Rijnmond die via de omslag over de gemeenten meer dan 5 cent per urnvo- mer zouden kosten, moeten eerst wor den voorgelegd aan het college van advies en samenwerking, waarin de 23 Rijnmond gemeenten zijn vertegen woordigd. Tot deze vergader!rug van 19 maart knjgt de raad voor Rijnmond te be slissen of zij met deze werkwijze in stemt. Globaal berekend gaat het hier om projecten van 50.000. Waarvoor eerst overleg met de gemeenten zou moeten worden gepleegd. In de vergadering van 22 januari komt de toekomstige structuur van het openbaar lichaam Rijnmond aan de orde. (ADVERTENTIE) Voor hen die nu of binnen kort een nieuwe woning krij gen of zo maar nieuwe over- gordij'nen willen hebben, is de ze aanbieding bedoeld. Een leuke fiimdruk overgor dijnstaf in een bijzonder gezel lig dessin, vindt U in de op ruiming op onze eerste etage. Deze fraaie eerste keus en eer ste kwaliteit stof uit de serie van 3.25, köopt U nu per me ter, 120 cm breed, voor nog géén twee gulden. breed Maandagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze ge zelliga overQordijmtof in fraai bloemdessin, 120 cm breed, per meter, m maandagmorgen open Duur van da opruiming 16 jtnuar! tot S februari Géén tel. of schrift, bast ROTTERDAM, zaterdag. De raad van bestuur van de Holland-Amerika lijn heeft, als onderdeel van de reor ganisatie van het bedrijf, besloten dc activiteiten van het passagiersbedrijf en het vrachtbedrijf onder te brengen in twee werkmaatschappijen. Deze vennootschappen zullen Hol land Amerika Lijn passagiersbedrijf N.V. en Holland Amerika Lijn vracht- bedrijf N.V. worden genoemd. Zij worden respectievelijk belast met de exploitatie van de passagiersschepen en het onderhouden van vrachtdien sten. Tot directeur van Heiland Amerika Lijn passagiersbedrijf N.Y. werd be noemd de heren N. van der Vorm, lid van de raad van bestuur, en P- H. Kraaijvanger, hoofd van de afdeling planning. De heren A. M. Leis lid van de raad van bestuur, en J. L, a. Drab- be, voorheen hoofd van de afdeling Mexico/Gulf/Sout)h-Atlantic, werden benoemd tot directeur van Hólland Amerika Lijn vrachtbedrijf N-V. Naast de twee werkmaatschappijen zijn bij de moedervennootachap een drietal ondersteunende groepen gefor meerd, en wel financiële en algemene zaken, vlootzaken en personeelszaken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. Tijdens het uitbetalen van sta- kingsgelden aan sleepbootperso- neel in het kantoor van het OVB (Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties) aan de Mathe- nesserlaan is gistermiddag één klap gevallen. De man die sloeg was Paul Brehm, die zich de waarnemer van Leen van Os (bedrijfsgroep verkeer van het OVB) noemt en de man die de klap kreeg was Piet Houwelingen, die na mens Leen van Os bij de uitbetalingen aanwezig wilde z(Jn. Dat laatste vond Brehm niet goed en hU verwijderde Houwellngen met harde hand. Mevrouw A- P. Stekelenburg (oud- ra adslid van de PSP), secretaresse van de hoer A. van dm Berg {de se cretaris-penningmeester van het OVB) hield zich op de eerste etage van het kantoor bezig met de uitbeta lingen. Zij zei desgevraagd: „Die man was niet eens lid. Hij had een contri- butieschuld van anderhalf jaar. Hij handelt in oud papier of zo, Hij zei dat hü plaatsvervanger was voor de man die bij de uitbetaling aanwezig zou zijn. Wij hebben hem niet binnen gelaten". Op het politibureau in de Ooster- vantstraat troffen we Piet Houwelin- gen aan. De klap was hard aangeko men. Het bloed zat nog aan zij'n wang. Hij had niet teruggeslagen, zei hij (Paul Brehm, judoka met zwarte band: „Als ik sla is één klap genoeg. Maar ik waarschuw altijd eerst".). Houwelingen „Ik ben lid van de be stuursraad van. de Onafhankelijke Be drijfsgroep Verkeer. Toen een ander lid van de raad. Aad Schipper de toe gang tot het gebouw van het OVB was geweigerd en nog een ander, Ven de Akker er ook niet bij mocht zijn, ben ik gegaan. En ik mocht er niet in om dat ik geen lid meer zou zijn". Hu heeft de map met OBV-spullen in de hand als hy een kamer in het politie bureau binnen gaat om aangifte te doen van mishandeling. Paul Brehm: „Wat Houwelingen deed het de emmer net overlopen. Ze hebben my n grootmoeder opgebeld en gezegd dat ze haar huis in brand zou den steken. Ook hebben ze mijn vrouw lastig gevallen. Nou. de taxi- s'aking, die lik heb geleid, was hard. Maar daar hebben we dit niet meege maakt. Daar werden je vrouw en kin deren buiten gehouden". Later in de middag werd Brehmop het politiebureau in de Oostervant- straat omifcboden. Zyn kaait vaai het verhaal vertellen. (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, zaterdag. De Wijkraad voor IJsselmonde heeft een nieuwe voorzitter. Het is de heer A. C. Martinet (pvda). Zoals bekend heeft de vroegere voorzitter, drs. A. Kunstxnan om gezondheidsredenen ontslag genomen. Er zal nog officieel afscheid van hem worden genomen. De wijk Groot-ÏJsselmonde zal dit jaar de 40,000-ste inwoner verwelko men, zo werd gisteravond tijdens de wijkraadsvergadering meegedeeld door de heer C. Haspels, die de verga dering (de heer Martinet was nog niet benoemd) leidde. De heer Haspels deelde verder mee, dat de wijk m 1970 zal zijn voltooid. Op 5 maart a.s wordt het winkelcentrum geopend en nog dit jaar zal ook het dienstencen trum van start gaan, Wat de recreatie betreft heeft IJsselmonde nog wensen: meer speeltuinen, sportvelden en trapveldjes. Een uttgebreide bespreking werd gewijd aan het interim-rapport com missie wijkgebouwen en aan de sport- nota. In verband hiermee werd opge merkt, dat er ook in IJsselmonde een groot tekort is aan gymnastiekleraren. De IJsselmondse wijkraad heeft een vacature voor een secretaris. Dit in verband met het vertrek per 1 februa ri van de heer J. Hof die sociaal raadsman is geworden. Twee nieuwe wijkraadsleden doen hun intrede: de heer W. Wagenmaker (pvda) en mej. J. C. de Waard (kvp), IADVSRTRNT11S, DE COMPLETE 30NV-S0RTERING VINDT U BIJ AERT V. NESSTRAAT38 1e MiDDELLANDSTR. 72 TEL 118811 -235327 Paul Brehm: „Als ik sla is één klap genoeg. Een rechtse op zijn kaak". Op de achtergrond de sportschool waar hij zo nu en dan les geeft. (Foto's: Stephen Molkenboer). Peter Piet van Houwelingen: niet teruggeslagen." ,lk heb (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, zaterdag. De kans bestaat, dat de Rotterdamse vrijwillige brandweer het mas saal ontslag zal intrekken. Bij een bespreking tussen Bur gemeester en Wethouders en af gevaardigden van het College van Hoofdlieden, gisteren op het stadhuis, is besloten om het over leg te hervatten om alsnog tot een oplossing van de crisis bin nen het brandweerkorps te ko men en het vrijwillige gedeelte voor Rotterdam te behouden. Voor 1 april, de datum waarop ont slag; van de vrijwilligere ingaat, willen b en w het geschil bijgelegd hebben. Zij villen dan tevens het plan tot her- structuering van do brandweer rond hebben. Het college van Hoofdlieden zal bU de totstandkoming van de nieuwe brandweer inspraak krjjgeu. In een gezamenlijk communiqué, dat na afloop ven de vergadering werd, uitgegeven, zegt het gemeentebestuur „er op te rekenen, dat op die vrijwilli gers, voor wie ln de nieuwe structuur een paBsende functie beschikbaar is, opnieuw een beroep kan Worden ge daan." De president van het College van Hoofdlieden, J. J. Oster, die sa men met hoofdman J. Hamel de be spreking met b en w bijwoonde, ver klaarde, dat het niet de bedoeling is, dat het college zijn ontslag zal intrek ken: „Het College van Hoofdlieden heeft per 1 juli ontslag aangevraagd. Tot zolang kunnen burgemeester en wethouders over ons beschikken. In die nieuwe structuur zal wel een top van vrijwilligers komen, maar geen College van Hoofdlieden meer." De heer Oster vertrouwde op een bevre digend resultaat van de komende be sprekingen, nu burgemeester W. Tho massen persoonlijk de leiding van het overleg in handen heeft genomen. Het College van Hoofdlieden zou vandaag in vergadering bijeenkomen om te beslissen of men wel of niet vertegenwoordigd wil zijn in de top van vrijwilligers binnen de nieuwe brandweerstructuur. Onderbrandmeester W. J. de Korte, die van de vrijwilligers mandaat kreeg om het massaal ontslag in te dienen, vertelde verheugd te zijn nu het overleg weer op gang is gekomen: „Ik ben vol goede moed en ik reken erop, dat onder leiding van burge meester Thomassen een oplossing ge vonden zal worden voor de geschil punten, die naar mijn mening terug gebracht kunnen worden tot de kwes tie van hat opheffen van het klein alarm, en de bevelvoering," De heer De Korte verklaarde, dat de ontwik keling van de komende bespreking aanleiding kan geven om op de ont slagen terug te komen. Hij wtl daarbij niet zondermeer gebruik maken van het mandaat, dat de vrijwilligers hem hebben gegeven. „De mensen moeten weten waar ze aan toe zijn. Misschien zal het allemaal vla nog een grote vergadering moeten gaan. Wellicht kan het ontslag ook op een andere manier teniet worden gedaan. Bij voorbeeld door de manschappen for mulieren toe te zenden, waarmee zij via hun commandant de ontslagaan vraag ongedaan kunnen maken," ROTTERDAM, zaterdag De N.V. Corns, Swarttouw's Stuwadoor Maatschappij en de N.V. Rotterdamsehe Stuwadoor Maatschappij/N.V. Internatio nale Stuwadoor Maatschappij T. G. Gibb hebben besloten Onlangs heb ik in gezel schap van een medeschrij ver van dit dagblad kennis gemaakt met enkele aspecten van de samenleving, waar ik nog nimmer mee in aanraking was gekomen. Het gold de deelne ming aan een zogeheten klaver- jaswedstrijd tussen spelers en supporters van een vermaarde voetbalvereniging onder de rook van Rotterdam en een groep scheidsrechters en journalisten. Laat ik beginnen met u te vertellen, dat wij (uw dagboekschrijver en diens collega) verloren, hetgeen ge heel moet worden toegeschreven aan de zogeheten „grafkaarten" die ons de ganse avond op mysterieuze wijze in handen werden gegeven. Ik moet daar aan toevoegen, dat voetballers bekwame klaverjassers zijn, die dit nobele spel bedrijven op orthodoxe wijze. Systeemk la verj as is er nog niet bij. Gewoon met de boer voorkomen, niet Ingewikkeld doen. U kent dat. Dat je ln de sport de mensen leert kennen gaat stellig ook op voor het klaverjassen. Het Is bepaald boelend de klaverjassende mensheid gade slaan. Zo zijn er spelers die het spel met grote fysieke kracht bedrijven, zé werpen de troeven van ongeveer der tig centimeter hoogte tegen de tafel en komen daarbij soms even van hun stoel los, een handelwijze die op den duur lichtelijk vermoeiend wordt voor de rustige tegenpartij, die er toch al zo slechts voorstaat. Nog vermoeiender zijn de praat klaverjassers, de mensen die iedere slag van commentaar voorzien: slag 1. „Ik doe niet mee", slag 2. „Daar ga ik onder", slag 3. „Daar heb ik een lek kere voor", slag 4 „die haalt het einde met", slag 5. „Die leg Ik spijkerhard op de roem", slag 6. „Kom op met je laatste troef" ,slag 7. „Nu gaan we klaverjassen", slag 8. „Tel dat beetje even". Ik heb liever de stille leggers, de rustige bijlopers, het bekeken, listige spelen, dat men in bejaardentehuizen aantreft. Een dina is mij tijdens dit concours wel duidelijk geworden: het kaarten is slechts middel tot een hoger doel: de gezelligheid, dat zijn hoogtepunt vond m een wonderlijk gebruik, dat werd aangeduid met doezen. De spelleider deelt mee: we spelen eerst een partij van 2000 punten, daarna gaan we doezen. Na deze me dedeling lachen insiders fijntjes, de nieuwkomers kijken elkaar verbij sterd aan. Het is heel eenvoudig. Na het kaar ten gaat een ieder naar de douche ruimte waar alcoholhoudende dranken worden geschonken, een pbc," Jgheld die bij de klaverjassende - r .bailers en scheidsrechters in hoog aanzien staat. TN het buurthuis De Putse Poort aan x de Zwerienstraat 52 wondt van 22 tat en met 30 januari tde tentoonstel ling „Wdjk te kijk" gehouden. Foto's, prenten en historisch materiaal geven een beeld van de wijk Bloemhof en zijn geschiedenis. Dinsdagavond 21 ja nuari verricht de heer G. den Ouden, waarnemend voorzitter van de Slich ting voor buurintiswerk De Putse Poort, de opening. QP 24 januari is het feest voor de heer H. van Schaik (83) en mevrouw L. van Schaik-Den Drijver (84) uit Pernis, die op 27 januari zestig jaar getrouwd zijn, Het echtpaar Van Schaik heeft drie dochters, twee zonen, elf kleinkinderen en drie achter kleinkinderen. tot een zeer nauwe samenwer king. Bovengenoemde overeenkomst is gerealiseerd doordat Furness N.V. te Rotterdam, de moedermaatschappij van Gibb, de uitstaande aandelen Swarttouw heeft verworven. Belde maatschappijen zullen hun werkzaamheden ten behoeve van re derijen en cargadoors op de bestaande voet voortzetten; al zal er naar wor den gestreefd om door integratie met de gezamenlijke outillage en werk krachten aan de opdrachtgevers op ruimere schaal een beter assortiment van diensten en mogelijkheden ter be schikking te stellen, zo delen de direc ties mee, De samenwerkende maatschappijen beschikken in de verschillende haven bekkens van Rotterdam over vijf ter reinen, waar de overslag, opslag en distributie van stukgoederen en mas sagoederen plaatsvindt. Voorts be staan er belangen en deelnemingen bij de behandeling van graan, containers enz. Gezien de huidige bezetting van de bedrijven behoren tot deze nieuwe combinatie zijn geen maatregelen, lei dend tot personeelsinkrimping, te ver wachten, aldus de mededeling. Ook in do* activiteiten op stuwadoorsgebled van N.V. Corns. Swarttouw's Stuwa doors Maatschappij te Amsterdam, Antwerpen en Gent zal geen verande ring komen. Furness N.V. vroeger Furness Scheepvaart en Agentuur Maatschap pij N.V. bekortte In 1968 haar naam, omdat het rederljbedrijf slechts een onderdeel van het bedrijf vormt. De belangrijkste activiteiten ontplooit Furness m de N.V. Rotterdamsehe Stuwadoor Maatschappij, die zich be zighoudt met de overslag van stukgoed en graan, aan de Maashaven. Deze stuwadoorsmaatschappij heeft onge veer 500 medewerkers in dienri, Ande re dochterondernemingen van Furness zijn: de N.V. Zuidhollandschc Scheep vaart Maatschappij, en Furness Ship ping and Agency Company S.A. te Antwerpen. Verder neemt Furness deel in de rederijen Theodora N.V, en Frans N.V. Corn. Swarttouw houdt zich onder meer bezig met de overslag van mas sagoed in 1968: 3% miljoen ton en neemt voor 12,5 procent deel in Europe Container Terminus N.V., waarin de overslag van containers in Rotterdam grotendeels is geconcen treerd. Corn. Swarttouw beschikt aan de Merwehaven in Rotterdam over het grootste stuwadoorscomplex aan de noordzijde van de rivier. Er kun nen acht middelgrote schepen tegelij kertijd worden geladen en gelost.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 2