'Stolkweg' blijft heftig protesteren tegen plan- Energiehal ROTTERDAMS DAGBOEK Een geschenk voor de diergaarde V DRW VOETBAL KAPITEIN GESTRAFT VOOR MISDRAGING Molen van Verolme wellicht hij ingang Waterweg 'Houtman aan de grond door fout kapitein en stuurman ROTTERDAM RIJNMOND DUIDELIJK STANDPUNT OP HEARING Onsportief Geldautomaten leeg gestolen: 9 maanden cel Spontaan publiek bij Centrum's meespeel-thriller Rotterdamse invoer van vlees 50 pet gestegen Harmonie- en Fanfarefestival in de Doelen Alleen Overeem verhuist naai de eerste klas Gevaarlijke stof niet als deklading vervoerd Indeling Westeuropese titelstrijd volleybal Gezagvoerder schuldig aan onderbemand varen Wethouder De Vos als opener De familie Knipscheer Wethouder Polak sloeg paal voor 352 woningen in Ommoord pag. 4 - woensdag 22 januari 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag „Waar is Langerak? Is ie ziek?", schreeuwde gisteravond iemand door de zaal van gebouw De Lan- icern, waar de Stolkwegcommissie met een hearing opnieuw protes teerde tegen het besluit van de gemeente om de Energichal te ver plaatsen naar de Abraham van Stolkweg. De aanwezigen konden het maar moeilijk verkroppen dat wet houder R, Langerak van sport en recreatie en vertegenwoordigers van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, die voor deze bijeen komst waren uitgenodigd, zonder bericht van verhindering ■waren weggebleven. Temidden van spandoeken sprak de „Stolkwegcommissie" zich op een hearing duidelijk uit over de verhuizing van de Energiehal. „ZÜn er geen tegenstanders?" vroeg commissie-voorzitter Ton. de MooU; de praeses van RSC Voorwaarts (een van de bedreigde clubs) zlcb verbol gen af. „Erg jammer. En waarom z|Jn ze er niet? Spelen wti niet fair?" Door de afwezigheid van gemeente lijke vertegenwoordigers kreeg de hearing een eenzijdig karakter, maar dat nam niet weg dat aan het sjot van de avond een duidelijk standpunt kon worden ingenomen. Door de heer I. H. M. Stoppelenburg, secretaris van de Stolkwegcommissie, was het plan naar voren gebracht om als alternatief -te stellen: het verplaatsen van de Energiehal naar de andere kant van de rijksweg, waar momenteel een camping staat, „De slag. dat we allemaal zullen moeten verhulzen, zullen we nooit te boven komen", aldus de heer Stoppe lenburg. „Dat heeft de praktijk wel geleerd. We blijven daarom met kracht en klem protesteren, Zet die E-hal 150 meter verder. Voor die camping is wel een andere plaats te vinden. De kam peerders zullen daar geen bezwaar tegen hebben. Ze vinden het gedreun zo vlak naast hun hoofd heus niet zo prettig. Er zijn plannen om aan de Boszoom elf a twaalf velden aan te leggen. "Waarom niet een paar velden minder om daar een camping te plaatsen? De velden aan de Van Stolkweg liggen er al sinds 1935 en de clubs bestaan al meer dan 30 jaar. Ze hebben dan ook het RECHT er te blijven spelen." De woorden van de heer Stoppelen burg waren voor de heer J. L. Kou- wenhoven, vertegenwoordiger van het afdelingsbestuur van de KVP Centrum West, aanleiding om op te merken: „We moeten met iets concreets komen. Dat j's het alternatief om de E-hal te hebben op de plaats, waar nu een cam ping staat. De wethouder moet dan maar waarmaken waarom dit niet kan." Eerder had de heer Kouwonhoven het voorstel aan de hand gedaan om de tramremise aan de Nieuwe Bin nenweg in te richten voor speelruimte. „Misschien is de tramremise geschikt voor de handballers, die dan geholpen zullen zijn", opperde daarop voor zitter A, de Mooij. Temidden van spandoeken met leuzen als: Leg Abraham niet voet- ballam, en: Verdrijf geen voetbal voor de E-hal had Jan Bijloo, de voor zitters van de afdeling Rotterdam van de KNVB, de rij sprekers geopend. In een gloedvol betoog, dat herhaaldelijk door stormachtig applaus en instem mend gejoel werd onderbroken, zei hij onder andere: „Vanaf deze plaats moet ik een krachtig woord van protest aantekenen tegen het verdwijnen van een aantal voetbalvelden. Wij willen ntec alles alleen voor het zeggen hebben, maar wij willen wel een stem in het kapit tel hebben. Ik, geboren en getogen Delfsh avena ar, wil onderstrepen dat het voor mij volkomen onverklaar baar is dat de E-hal juist aan de Abraham van Stolkweg moet komen. Als zou er geen ander plekje in Rot terdam te vinden zijn. Jaap Keur en ondergetekende wer den in september '68 In de kamer van wethouder Langerak ontboden en daar kregen we te horen dat de week daar op al dc paaltjes in do grond zouden worden geplaatst. We werden voor een fait accompli gesteld. Het Is on sportief om op deze wUze een plan in bet leven te roepen." De beer Bijloo vervolgde: „We moe ten van de jeugd karaktervolle mensen voor de maatschappij vormen. Dat kan alleen wanneer de verenigingen in staat zijn de jeugd aan te trekken. De E-hal moet verdwijnen, maar deze ZAL en MOET ergens anders heen gaan." De RVB-voorzitter besloot zijn toe spraak met: „Ik ben nog nooit op een hearing geweest. Ik weet wel dat het Engelse to hear betekent: horen en luisteren. Laat de overheid horen en luisteren naar de wensen van de clubs aan de Abraham van Stolkweg." De heer Gerrlt Been, dc voorzitter van het district West II van de KNVB, stelde, dat voetbalvelden ten prooi mogen vallen, aan andere doeleinden, „Als Rotterdammers mogen we er trots op zijn dat het gemeentebestuur de stad een aanzien heeft gegeven", aldus de heer Been. „Toch zijn we het niet altijd eens met het beleid. En helemaal niet wat betreft het beleid t.a.v. de velden. Als we de greep op dc jeugd willen behouden dan zal Rotterdam, de moderne stad, ook mo dern bestuurd moeten worden." Aan het slot van de hearing, die redelijk bezocht werd, maakte secreta ris Stoppelenburg bekend dat de com missie een telegram naar het college van b. en w, zal sturen. Daarin wordt melding gemaakt van het alternatief om de Energiehal naar het terrein van de camping te verplaatsen en voorts van het feit, dat de bewoners van Rotterdam-West unaniem tegen het genomen besluit protesteren. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De 24-jarige havenarbeider Willem J< van der G. uit Vlaardingen is gistermiddag conform de eis wegens diefstal van ƒ1575,uit geldautomaten in de me trostations Beurs en Leuvehaven dooor de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek waarvan drie voorwaardelijk. Van der G. opende de automaten met een schroevcdraaier, volgens hem een heel gemakkelijk werkje. Hij was ook betrokken bij een po ging tot diefstal van geld uit een auto maat in het metrostation Maashaven, samen met de 21-jarige matroos Geert W. M. uit Rotterdam. Deze werd ver oordeeld tot een straf van vijf maan- deb met aftrek waarvan vier voor waardelijk. (Van onze kunstredactie) T OUTER entertainment" zei Ton van Duinhoven enige tijd gele den in een interview voor deze krant, naar aanleiding van Paul Pörtncrs 'meespeel-thriller' „Scherenschnitt"; door de toneelgroep Centrum uitge bracht onder de titel Centrum ver moordt een pianiste". Het stuk werd gisteravond voor het eerst in Rotterdam gespeeld. Onze to neelrecensent heeft het stuk na de landelijke première uitgebreid bespro ken, maar desalniettemin nog even in het kort inhoud en gegeven. Zoals de titel al meldt, wordt er een pianiste vermoord. Zij woont boven een kap perszaak. Zowel de kapper als de, om streeks het moment van het plegen van. de moord, in zijn zaak aanwezige klanten zijn voldoende verdacht om als dader in aanmerking te komen. Een inspecteur van politie (Ton van Duinhoven) tracht de moord op te los sen 'in samenwerking' met de toe schouwers. Ook in de Rotterdamse Schouwburg kwam deze opzet wonderwel uit de verf. Het talrijke publiek (de zaal was op enkele plaatsen na volledig bezet) reageerde spontaan en bood mede daardoor acteurs en actrices de kans om zeer bekwaam te kunnen improviseren. Centrum had de voor stelling nauwkeurig aan de Maasstad aangepast. Alle verdachten hadden keurige Rotterdamse adressen en de inspecteur leek rechtstreeks van het Haagse veer afkomstig. Zelfs het tele foonnummer van het hoofdbureau spuide hij zonder mankeren. Dat publiek beslist bij toneel kan en wil betrokken worden, zonder in gewikkelde escapades, werd gister avond door Centrum bewezen. Cox Habbema, Lou Steenbergen, Ann Ha- sekamp, Jules Hamel, Cor van den Brink en Ton van Duinhoven kregen een welverdiend applaus. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. In 1967 is de aanvoer van vlees uit het buitenland via de Rotterdamse haven gestegen met 50 procent. Dit staat in het vandaag openbaar gemaakte jaar verslag over dat jaar van het open baar slachthuis en veemarkt te Rot terdam, Opvallend is, dat het nadelig ex ploitatiesaldo over 19B7 (n.l. 234.000) ruim een half miljoen gul den minder was dan dat over 1966 799.400). TN de grote zaal van de Doelen héb- ben gisteravond zes Rotterdamse harmonieverenigingen deelgenomen aan een harmonie- en fanfarefestlval Dit festival is een jaarlijks terugke rend, door de Rotterdamse kunststich ting georganiseerd evenement. Een ter zake kundige afgevaardigdein dit ge val de heer P. van Mever en het Rot terdamse publiek kunnen op deze ma nier de vorderingen en prestaties van de amateur-musici beoordelen. Van de optredende verenigingen ge nieten de meeste door hun activiteiten reeds grote bekendheid, zoals de R..E.T.-vereniging, de politievereni- ging Hermandad en het korps van het Leger des Heils, De verenigingen „Concordia" en „Dockyard" en de ka pel van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd hoeven wat hun verrichtingen betreft niet onder te doen voor hu» collega's. De prestaties bevinden zich over het algemeen op redelijk niveau. Het ont breekt hier en daar misschien wat aan afwerking en onderling samenspel, maar de klank is meestal spontaan en helder. Een mankement van alle har monieverenigingen is een tekort aan zuiverheid. Opmerkelijk is, dat er van te voren niet gestemd wordt, althans niet waarneembaar. Waarschijnlijk een kwestie van (slechte) gewoonte. Jammer genoeg kon het getal van ruim vierhonderd toehoorders niet verhinderen, dat de Doelen-zaal een wat troosteloze indruk maakte, maar het plezier van de harmonie- en fan faremuziek was er niet minder om. M. K. Tweede klasse libre (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. -—Het Is Vossens, die na zes ronden In hel toernooi om het dlstrictskamploen- schap al de zekerheid had, dat h|j kampioen zou worden, niet gelukt om In zijn laatste party zijn algemeen ge middelde zo op te voeren, dat hü toch zou promoveren. Hij mocht, als hü won, maar ZZ beurten gebruiken om boven de promotiegrens (4,50) te ko men, maar tegen Zeeman, die zich krachtig verweerde had de nieuwe kampioen niet minder dan 33 beurten nodig en dat werd hem noodlottig. Overeem, die in deze kampioens wedstrijd slecht begon en de eerste twee partijen vei loor, herstelde zich daarna en zag daarna geen enkele ontmoeting meer verloren gaan. Bo vendien kwam hij spoedig boven de grens en door konstant spel eindigde hij daar ook. De Tediro-man was de enige, die naar een hogere klas gaat verhuizen. Succesvol speelde vooral Holleman op de laatste avond. Hij versloeg Meulenkamp met een goed moyenne, waardoor zijn algemeen gemiddelde van '3,60 steeg tot 3,88. Dit had tot ge volg, dat hij van de zevende naar de vierde plaats op de ranglijst ging. Ee uitslagen: Van der Hart 150 28 33 5.33 Meyer 95 28 23 3.41 Holleman 150 25 45 6.— Meulenkamp 122 25 21 4.80 Vossens 150 34 33 4 41 Zcetnan 131 34 19 3 (15 Overeem 150 33 31 4.54 Roiys 131 33 13 3 96 I Vo— 14 1050 235 33 4 46 2. Overeem 10 10Ö8 20 S 47 4.88 3. Rorys 8 056 255 30 3.74 4, Holleman 6 850 219 48 3 88 5, Van der Hart 6 815 237 33 3 86 6. Zeeman 4 805 203 37 4 33 Raad voor de scheepvaart (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM, woensdag. De kapitein en de «stuurman van de Rotterdamse kustvaarder „Houtman" zijn, tijdens een on derzoek van de raad voor de scheepvaart schuldig bevonden aan de stranding van hun schip op de oostkust van Ierland in de nacht van 24 november 1967, tij dens de reis Ardressan/Cadiz. De raad strafte kapitein A. v.d. B. uit Krabbendljke met het uitspreken van een berisping, en de stuurman A. v.d, L, uit Rotterdam door hem. de be voegdheid te oninemen om als stuur man op zeeschepen te varen voor de tijd van drie maanden. Het motorschip „Houtman", eigen dom van J. Vermaas scheepvaartbe drijf uit Rotterdam, was in de mach! van de stranding op weg van Ardres- san (Ierland) naar Cadi2 (Spanje), De gezagvoerder had te middernacht de wacht overgegeven, aan zijn stuur man en was naar bed gegaan. De gezagvoerder had geen bestek van 24.00 uur in de kaait gezet; wel was door hem een koerslijn op Mew Island aangegeven. Nog geen drie uur later, toen de stuurman op de brug stond, liep de „Houtman" aan de grond op de Ierse Oostkust. Om 14.45 u. Is de kapitein met behulp van de ma chine erin geslaagd het schip weer vlot te krijgen en is men doorgevaren naar Belfast. LateT bleek dat er een nieuwe bodem in het schip gezet moest wor den. De raad voor de scheepvaart gaf als oordeel dat de gezagvoerder niet op de juiste wijze de wacht had overge dragen. Er was geen bestek ia de kaart gezet en geen nieuwe koerslija getrokken. Evenmin werd over -de stroomgegevens gesproken. Het is niet duidelijk geworden hoe verder Is geva ren tussen 00,15 en 02.55 het tijd stip waarop de „Houtman" strandde. De stuurman veronderstelt dat hij verzuimd heeft om de ring van de au tomatische piloot vast te zetten en dat. doordat de ring is gaan draaien, een verkeerde koers is gevaren. De raad neemt niet aan dat dit de oorzaak is van de stranding. Uit de mededelingen van de stuurman moet worden afge leid, dat hij verkeerd heeft genavi geerd en Mew Island veel dichterbij is gepasseerd dan hij dacht. In ieder geval is de stuurman on voldoende oplettend geweest, aldus de raad. De stuurman draagt de grootste schuld aan. de stranding, zo luidt het oordeel. De kapitein gaat echter niet vrijuit, daar hij op onivoldoen.de wijze de wacht heeft overgegeven. DEN HAAG, (ANP). Hat Nederlandse volleybalteam is bij het Westeuropese kampioenschap, dat van 5 tot 12 april in Helsinki wordt ge houden, ingedeeld bij Turkije, Israël en Zweden. De groepsindeling luidt: groep Turkije, Israël, Zweden en Nederland; groep b: België, Finland, Engeland en Noorwegen; groep c: Italië, West- Duitsland, Griekenland en Denemar ken. Ter voorbereiding op dit Westeuro pese kampioenschap organiseert de Nevobo in samenwerking met de Bel gische bond. een toernooi met Israël en Bulgarije, dat zowel in Nederland, als in België wordt gehouden. ROTTERDAM, woensdag K&pl tein B. J. T. h. van het ms „Audacia' heeft zich schuldig gemaakt aan miS' draging hü heeft op 18 maart 1968 een lading van 76 ton vaten methyJ- metacrylaat anders dan als deklading vervoerd, zodat zijn schip niet aan de eisen van zeewaardigheid en veilig heid voldeed. Dit stelt de Raad voor de scheep vaart in zijn uitspraak n.a.v. een aan klacht die de inspecteur-generaal voor de scheepvaart heeft ingediend. Me- thylmetacrylaat is een zeer gevaar lijke ontvlambare vloeistof. De stof is explosief en veroorzaakt giftige dam pen. De „Audacia" eigendom van rederij C. Minnaar in Rotterdam vervoerde de 76 ton vaten van. Grace naar Rotterdam. De (aflos)kapitein zei tijdens het vooronderzoek o.m.: „Ik hoor voor het eerst van de Scheepvaartinspectie dat de stof mefchylmetacrykat een zeer ge vaarlijke ontvlambare stof is. Ik geef toe dat ik voor de belading van me- thylmetacrylaat deze slof had moeten opz jeken m het Handboek Gevaar lijke Stoffen en daarvoor de nodige maatregelen had moeten treffen." Tij dens de zitting verklaarde hij nog dat de drums „goed zeevast waren ge stuwd". De Raad betreurde dat de betrokken gezagvoerder de gevaarlijkheid van de lading niet heeft onderkend. Het komt de Raad ook voor dat de vertrouwens- makelaar van de „Audacia" de heer D. G. Ripmeester, medeverantwoorde lijkheid draagt, misschien zelfs meer dan de betrokkene. Hij had moeten informeren naar de aard van de te verschepen chemicaliën. Zijn telefo nische mededeling aan betrokkene dat hij o.m. chemicaliën aan boord zou krijgen en dat deze moesten worden geladen overeenkomstig de voorschrif ten van de Board of Trade, was niet voldoende en ook niet geheel juist. Gelukkig zijn geen ongelukken ge beurd, maar het had ook anders kun nen. z«n en dan lag eert fatale ramp binnen de mogelijkheden, aldus de Raad voor de Scheepvaart. Dc klacht van de Inspecteur-Gene raal voor de Scheepvaart werd ge grond bevonden. Kapitein B. J, T, L, uit Rotterdam werd gestraft door hem de bevoegdheid om als kapitein te va ren op zeeschepen te ontnemen voor de tüd va» één week. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Rotterdamse kustvaarder „Hada 2", eigendom van me vrouw K. E. M. Smit-Anderson, heeft op 14 december 1967 op het traject AmsterdamRotterdam onderbemand gevaren - Deze uitspraak beeft dc raad voor •te scheepvaart gedaan aaar aanlei ding van een klacht van matroos A, M. Benschop tegen de heer I. A. van D., kapitein van het motorschip „Hada 2". De gezagvoerder is, nadat de klacht gegrond was gebleken, schuldig verklaard zonder oplegging van een tuchtrechtclykc straf. De kustvaarder „Hada 2" was op 14 december 1967 uit Amsterdam ver trokken met aan boord de kapitein, stuurman, twee motor drijvers, een kok en twee matrozen. Twee door de rederij toegezegde be manningsleden kwamen echter niet opdagen. De kapitein heeft, na afwegen van de belangen van de re der en zijn eigen belang, gekozen tot varen over een kort traject onder al- leszins gunstige omstandigheden. In haar oordeel zegt de raad voor de scheepvaart getroffen te zijn dat de kapitein zich ter zitting niet beriep op enige mogelijk door de rederij uit geoefende druk en zelf de gevolgen heeft willen aanvaarden van de door hem in vrijheid genomen beslissing". Onder die omstandigheden meende do raad voor de scheepvaart het opleggen van een straf achterwege te moeten laten hoewel de raad ook in dit ge val het onderbemand varen afkeurde. Het bestuur van de vereni ging Vrienden van Blijdorp schrijft In de jongste afleve ring van „Blijdorp Geluiden": De diergaarde kv>am op een niet zo prettige ioijze in het nieuws, iwmrdoor allerlei ueriuikkelmpen in Bl(fdorp ontstonden. Het bestuur uan onze ver eniging heeft daarbij steeds op het standpunt gestaan het officiële onder zoek te moeten afwachten voordat het er iets over kan zeggen. Dit is een opmerkelijke passage, die stellig nadere aandacht verdient, door dat er een vreemde omkering van fei ten in plaats vindt. De Biydorpvrien- den stellen, dat er in Blijdorp verwik kelingen ontstonden doordat de dier gaarde op onprettige wijze in het nieuws kwam, maar zo is het niet. De werkelijkheid is: er waren in Blijdorp verwikkelingen, die kwamen in het nieuws en dat was voor een aantal mensen niet prettig. Hoewel het resultaat van het offi ciële onderzoek al enige tijd bekend is, heeft de vereniging Vrienden van Blijdorp nog steeds geen standpunt in genomen, ofdit standpunt zou moeten worden gedistilleerd uit de laatste alinea van de publikatie, die luidt: „Hopelijk zullen dit jaar de wolken boven de diergaarde optrekken. Dan is er weer alle reden om een kostbaar dier dan dc diergaarde aan te bieden." Die reden bestond vorig jaar kenne lijk niet. Waarom, niet? Hield dia» het met hebben van een standpunt in, dat er ook geen dier of geen kostbaar dier, mocht worden aangeboden. Maar goed, dit jaar krijgt Blijdorp weer een dier. "Wat voor een dier? La ten we daar met zijn allen eens over denken. Wat denkt u van een koppel kemphanen? want dieren zijn precies ats men sen." Enfin, de rest kent u. JE kunt de Rotterdamse wethouders indelen naar de manier waarop zü openingen verrichten. Ik ben daar enigszins toe gerechtigd omdat ik nog al eens een openende wethouder mee maak. Ik heb uiteraard geheel voor mU zelf een rangorde opgesteld van de zeven Rotterdamse wethouders in hun rol van opener. Het zou natuurlijk wel erg onvriendelijk zijn om onze nUvere dagelijkse bestuurders te num meren van 1 tot cn met 7, Waarschijnlijk kan ik weinig kwaad met vast te stellen, dat ik een wethou der duidelijk boven de anderen zie uitsteken. Het Is wethouder G. Z. de Vos die een fors aantal portefeuilles beheert Wethouder De vos is in de eerste plaats een geroutineerde opener- Het lijkt wel of hij zijn openingswerk zaamheden met de losse pols verricht, zo makkelijg gaat het hem af. Spiek briefjes gebruikt hij zelden. Alles doet hij uit het blote hoofd enop zeer persoonlijke wijze. Wat dat inhoudt? Dat wethouder De Vos bij vrijwel ie dere opening die hij moet verrichten parafraseert over het fenomeen ope ningen. Dat doet hij graag. Vaak zegt hij: - Je kunt bij openingen verschil lende methoden volgen en dan volgt een korte uiteenzetting over de diverse openingstechnieken. Er zijn wethouders die overal zo*» beetje hetzelfde zeggen. De Vos doet dat niet. Hij put uit een indrukwek kend arsenaal van kennis en past zijn toespraakjes aan aan de kring waarin hij moet spreken, Onlangs merkte hij ergens op: er zijn van die sprekers die om minstens de schijn van modernisme te hebben prognosecijfers bij zich hebben. Wet houder De Vos zal dat niet gauw doen. Hij vindt het veel nuttiger om zich in een kring van genodigden af te vragen waarom men eigenlijk bijeen is. Zijn routine staat in voor de rest. TN Den Haag ig een merkwaardige 1 vereniging heropgericht cn wel de in 1940 door oorlogsomstandigheden ontbonden genealogische vereniging van het geslacht Knipscheer. Deze vereniging telt momentcel vijftig le den, maar verwacht wordt dat er nog velen zullen volgen, nu de activiteiten z|jn hervat. Het gaat de vereniging onder meer om het samenstellen van een stam boom waarvan de oorsprong reeds be kend is omstreeks het jaar 1500, ver der het samenstellen van nationale en internationale banden, die de naamge noten binden door het houden van fa miliedagen en het samenstellen van een familie-historisch album. Er zijn reeds vele feiten uit de geschiedenis bekend, onder meer dat Nederlandse kerkorgels gebouwd zijn door Henna- nus Knipscheer (1772—1833), In Rotterdam bestaat een voetbal vereniging van uitsluitend Knipsche- ren. Ook thans telt het huidige ge slacht vele kunstenaars van naam, terwijl er in de omgeving van Den Hout bij Oosterhout (NB) een polder de naam Knipscheer draagt. De vereniging staat onder voorzit terschap van G. Knipscheer te Den Haag, secretaris is L. B. Knipscheer aan de Vasarisstraat 74 te Rotterdam, tel. 203993. De naam Knipscheer ïs ontleend aan de schaar, waarmee de laken - ver zijn scheringsdraden afknipte. Zo stond de molen van Verolme vroeger in Albiasserdam. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Scheepsbouwer C. Verolme heeft plannen om als toeristische at tractie een anderhalve eeuw oude houtzaagmolen aan de oever van de Waterweg op te bouwen. De molen is afkomstig van zijn scheepswerf in Alblas- - serdam en zal worden gecon strueerd, op de kop van de nog aan te leggen Waterweg-boule vard. De Rozenburgse molen zal door vanaf de Waterweg binnenlopende passagiersschepen draadloos in bewe ging kunnen worden gezet. In de mo len cn i» de onderhouw wordt een restaurant gevestigd en een expositie die de geschiedenis van de scheeps- bonw in Nederland cn het Vcrolme- concern tn beeld brengt. Het staat nog niet vast wanneer met de uitvoering van dit project wordt begonnen. In 1950 schonk scheepsbouwer Ver olme de door Kloris Kloos in 1841 ge bouwde molen aan de vereniging „de Hollandse Molen". De schenking was het gevolg van moderniseringsplan nen betreffende de Alblasserdamse scheepswerf. De molen, waarmee nog het laatste Nederlandse houten schip „de Graafstroom" is gebouwd, stond m de weg. Verolme verbond aan znn cadeau de plicht om de molen elders weer op te bouwen. Aanvankelijk zou de molen naar Amersfoort gaan, maar belandde tenslotte in Haarlem. Omdat Verolme inmiddels op zijn. Rozenburg- se werf behoefte kreeg aan een ont vangst-centrum, vroeg hij m 1959 zijn molen, die nog steeds niet was opge zet, weer terug. De gemeenteraad van Haarlem ging toen op dat verzoek niet in onder het motto „eens gegeven blijft gegeven". Na bijna tien jaar van touwtrekken, heeft de gemeente Haarlem afgelopen week laten weten dat men tot terug gave van de molen bereid is. Op korte termijn zal nu worden onderzocht of de sinds 1950 opgeslagen molen onderdelen herbouw mogelijk maken. Een woordvoerder van Verolme noemde het vanmorgen zeker mogelijk dat de molen aan de Waterweg een grote toeristische attractie zou wor den. „Er komt een zitje bij aan de Waterweg, en er komt een blijvende expositie in de molen over de scheeps bouw en het Verolme-concern." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Wet houder Polak heeft gisteren in Om moord de eerste paal geslagen voor 352 cra-woningen, die voor rekening van Philips' pensioenfonds worden ge bouwd- De woningen, ontworpen door architect R. H. Fletlderus, zijn ver deeld over twee blokken van acht eta ges. Over negen maanden worden do eerste bewoners verwacht. Hoe hoog de huren zullen worden, is nog niet bekend. Wethouder Polak bracht, nadat hij zijn heiwerk had gedaan, in herinne ring, dat met de wijk Ommoord in 1965 werd begonnen. Thans zijn 1700 woningen voltooid. Eind 1970 zullen 7800 van de 11.000 woningen gereed zijn. Het volgende karwei, dat ons wacht, ligt in de wlik de Zevenkamp, aldus wethouder Polak. Ter gelegenheid van de nieuwe bouw tn Ommoord heeft de directie van aannemingsmaatschappij J. P. van Eesteren de gemeente honderd bomen aangeboden, die in de omge ving van de te bouwen woningen zul- worden geplant. Dit zal gebeuren in het voorjaar door de Ommoordso jeugd tijdens een boomplantdag. Vooruitlopend hierop werden giste ren al drie zevenjarige iepen geplant

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1