'Kracht is maar bijzaak' MOESMAN DEED GERARD BOK TITEL CAD m Carrasische kunst LOEK HOLLANDER GEEFT KARATELES AAN MEISJES Twee solisten bij Symphonia Vlaak adviezen Raad van State openbaar ROTTERDAM RIJNMOND HET is niet zo, dat karate een zinloze en levensgevaarlijke kracht patserij is. Als dat in de krant komt, reageer ik net als die kara- teleraar in Arnhem en rijd jullie pand met een bulldozer aan flar den, Meisjes SPORTFLITSEN Kampioenschappen van Z.-Holland AAD JANSEN TEGEN BELG PALMER PALREM VAKANTIE ZIT ER OP In de Doelen BOMJ een ervaren chauffeur Overbodig experiment Wandelende vraagbaak F „Energie", het blad van het Se~ meente energie bedrijf stond on langs een stukje over experimenten die het GEB neemt met het verlichten van straatnaamborden. opruimmg Mej. j. Zeelenberg Tegeltableau onthuld in Adventskerk Rotterclamsche Lloyd verkocht ms. Slamat pagina 4 - dinsdag 4 februari 1969 (Door Jan D. Swart) Loek Hollander, 30,. na de Utrechter Jon Bluming, de bekendste ka- rai(*ka in Nederland, iacht om zijn eigen woorden. Dè bedreiging was als een grapje bedoeld. Toch kan men aan Hollander goed merken dat de weinig propagandisti sche daad van kemp «specialist Meij- ers hem allesbehalve lekker zit. Hij doet daarom bi zijn dojo aan de Mau- rltérweg (de sportzaal van het AMVJ- geboaw) verwoede poging-en cm de gekerakte image van de karate-sport weer een beetje te fatsoeneren. Boos Jaat hij volgen: ..Potverdorie, waarom gebeuren, zulke dingen nou? Be mensen kijken toch al met gefron ste-wenkbrauwen als er over karate gesproken wordt. Ze staan huiverig tegenover onze verrichtingen, En waarvoor? Omdat het een. zogenaamde domme krachtpatserij zou zijn. Quatsch, natuurlijk. Geloof me, als er plankjes hout met een gezamenlijke dikte van vijf centi- mer moeten worden doorgeslagen, dan kan dat alleen maar als de karateka een goede techniek heeft en zich vol ledig-concentreert. Kracht is dan een bijkomstigheid. Karate kan alléén beoefend worden wanneer geest eri li chaam één zijn. Bij,"het breken van voorwerpen {het zgn. „tamesi ware") zullen kleine slordigheidjes bij het richten, een. ver keerde. stand van vuist of voet (de techniek dus!), onvoldoende concen tratie of een geestelijke remming ten gevolge van angst voor pijn, alle po gingen doen mislukken. Bovendien loop je de kans -je hend of voet be hoorlijk te'bezeren." Loek Hollander, een gediplomeerde en gesettelde sportleraar in de kluwen karateka's, kan het alleen maar spijtig vinden dat karate bij de doorsnee Ne derlander zo Impopulair .is. Hij zegt: ^"Wellicht hebben we het in het begin zelf een beetje „verziekt". In het be gin (zo omstreeks 1964) hebben we .tijdens demonstraties te overdreven onze werkelijke kracht van slagen, stoten en schoppen getest op hout, bakstenen en dakpannen. "Wc deden dat speciaal om ome sport visueel wat aantrekkelijker te maken. Mear dik wijls wes het op het einde van de avond een complete ravage. Overal kapot geslagen stenen, overal resten van dakpannen. Dot heeft de mensen een beetje afgeschrikt. Jammer, want ..tamesiwara" is beslist niet het be langrijkste onderdeel van karate." Wat is dan wel het belangrijkste onderdeel? Hij (met een diplomatiek lachje): „In feite is het een mengsel van sport, ballet, vechten en zelfvcr- dedigen. Men kan dus zelf kiezen." MET ingang van morgen zal Loek Hollander in zijn dojo karatelessen gaan geven aan meisjes, waarbij voornamelijk het accent zal worden gelegd op de zelfverdediging. Hij zegt: „Hoe komt men erbij te denken, dat judo de meest effectieve manier van zelfverdedigen is. Ik heb alle waardering voor de plannen van de judoleraar in Maassluis om het kinderen, te gaan leren. Maar dacht je nu werkelijk dat een ventje van naar schatting dertien jaar een aanvaller met een paar flitsende bewegingen over zijn nek tegen de straatstenen smakt. Laat me niet lachen. Het is leuk. Het,is misschien zelfs nog wel aan te bevelen om er jong mee te be ginnen. Maar effectief is net zó ineens niet." En met karate? Hij (ad rem): „Dan bestaat er tenminste nog een kans dat de aanvaller wordt afgeschrikt. Ik zeg afgeschrikt, niet uitgeschakeld. En dat kunnen meisjes ook. Met één goed gerichte stoot of schop op een vi taal punt." Loek Hollander, die in totaal drie honderd leerlingen in Rotterdam en Schiedam heeft, zegt tenslotte le gelo ven dat het beoefenen van karate te vens de lichaamsvurming van een vrouw bevordert. „De meisjes behoe ven dus niet weg te blijven uit angst voor dikke handen. Want het door slaan van een dakpannetje is er het eerste jaar niet bij. Eerst de conditie verbeteren, daarna een beetje raffine ment bij het zelfverdedigen en dan pas het rammeien." Trudi Wusten (18) en haar leraar Loek Hollander tijdens een de monstratie zelfverdedigen in da dojo aan de Mauritsweg. G Eddy Koens heeft zich zondag op nieuw zeer verdienstelijk gemaakt voor Sint-Trulden. In de wedstrijd te gen Waregera (uitslag 2-2) scoordehij beide doelpunten voor zijn ploeg. O Bij Anderlecht en Gantoise, die beide met 2-0 wonnen, scoorden Jan Mulder en Henny van Nee elk een doelpunt. A Gerard Bergholtz staat er bij An derlecht al enkele weken naast. In België mogen per ploeg slechts drie buitenlanders worden opgesteld en trainer Norberto Hüfling geeft op het ogenblik de voorkeur aan Mulder, Nordahl en Herbert. l.frflHJjl» ROTTERDAM, dinsdag Tijdens de pauze van de Lik^irX.*1tl gisteravond in gebouw Odeon gehouden amateur- kampioenschappen van Zuid-Holland voor A en B-khssers heeft de Hagenaar Nico Moesman (school Hoogenband) in zya kleedkamer heel wat verwijtende woorden moeten aanhoren. Moesman.had enkele minuten daarvoor tot grote verbazing van de aanwezigen de strijd tegen de Rotterdammer Gerard Bok in de tweede ronde plotseling gestaakt, waardoor hij de pupil van Theo Huizenaar de Zuidhollandse titel zonder meer cadeau deed. Zijn besluit wekte zo veel verwondering, aangezien van een. kritieke fase of een. groot krachtsverschil geen sprake was. De kleine, felle Gerard Bok had zelfs geen enkel voordeel kunnen bewerkstelligen. Walcott en de Hagenaar Oosterveen waren de aanwezigen minder te spre ken. Na een spectaculaire tweede ron de, waarin felle slagenwissellngen el kaar snel waren opgevolgd, raakte Eric Walcott in de slotfase fn grote moei lijkheden. „Ik had geen lucht meer", hygde Nico Moesman In zUn drukke kleed kamer nog na. „Ik heb drie weken mei. griep op bed gelegen en lk ben pas anderhalve week weer op de been. Ik wilde het forceren, maar dat ging niét. Het Is jammer, want ik stond op punten voor. Ik wilde echter in elk geval boksen, omdat lk anders waarschijnlijk niet aan het kampioen schap van Nederland mag meedoen." Ltchtwelter Gerard. Bok behoorde tot de vijf Rotterdammers, die zich sinds gisteravond de sterksten van Zuid-Holland mogen noemen. Dat iemand uit de school van Theo Huize naar de provinciale titel, in het mid dengewicht zou behalen stond overi gens al van te voren vast. Care) Jan sen moest namelijk tegen zijn club genoot- Frans Klepke uitkomen. De als favoriet gestarte Jansen stel de teleur. Vooral nadat hij in de laat ste ronde-een openbare waarschu wing wegens te. laag inkomen met het hoofd had opgelopen, móest hij veel. terrein prijgsven. De aangesla gen. Jansen verfoor de controle over zijn' stoten cu bovendien bleek hij niet voldoende conditie te bezitten. Frans Klepke profiteerde er bekwaam van en na de laatste gongslag kon-hij met een rauwe kreet de uitspraak van de jury {Klepke winnaar op punten) be groeten. Bü de B-klassera legden Eric "Wal cott, Wout van de Poel en Stan Dries- sen beslag op de provinciale titel. Wout van de Poel behaalde in het middengewicht een regelmatige pun- tenzege op zijn clubgenoot Henk Bo- gaerts en de knap boksende Stan Drlessen kwam zover door meer pun ten te vergaren don Tinus te Pas (Straatman). De Rotterdammer, die al in da eerste ronde de linkerwenk brauw van zijn veel oudere tegen stander openhaalde, verwierf zich in de laatste ronde beslissend voordeel. Rustig om zijn uitgebluste opponent heendraaiend en bekeken plaatsend werkte hij toen naar een duidelijke puntenzege toe. Moeilijkheden Over de beslissing vau de (vijf maM) jury bjj het gevecht tussen „Val aan, Eric", tierde Theo Huize naar vanuit de hoek, maar zijn pupil kon de kracht niet meer opbrengen om de sterke Oosterveen van repliek te dienen. Desondanks werd Walcott tot winnaar verklaard. De cijfers van dc juryleden waren: 58-59, 59-60, 59- 59, 60-58 en 60-59. A-klasscr Lou Beens is er niet in geslaagd om de sterke Richardson (Hoogenband) van de titel in het zwaarwellergewicht af te houden. Beens startte veelbelovend met enkele linksen, maar in de tweede ronde kon hij zich na een serie op gezicht en lichaam nog slechts met de allergroot ste moeite staande houden. ïn de laat ste ronde kreeg Beens nog een open bare waarschuwing wegens afklem men, maar de dónker gekleurde Ri chardson had dat niet „nodig" om het gevecht winnend af te sluiten. Doordat een aantal deelnemers van wege ziekte (griep) niet kon aantre den werd het programma omlijst met enkele prestatiepartijen tussen pupil len van T.heo Huizenaar en van de Bossche promotor Pierre Doorenbosch. A-klasser "Wim Jansen maakte tegen Cradolfer de beste indruk. De Bra bander liep tegen de fel aanvallende Jansen tweemaal een knock-down op en toen hij in de slotfase onder een regen van slagen dreigde te bezwijken maakte de jonge Amsterdamse arbiter Stroucken terecht een einde aan het ongelijke gevecht. Wim Jansen werd tot winnaar verklaard. De twee zoons van Pierre Dooron- bosch, Pierre jr en Jan, gaven in pres tatiepartijen blijk tot de betere bok sers te behoren. Pierre, de nationale kampioen in het lichtgewicht, klopte Cor Everstein op punten en broer Jan bleek vee) sterker dan de wild met zijn armen waaiende Leen van Dig gelen. De uitslagen van de overige prestatie- partijen luiden: bontamgcwicht nieuwelin gen: T. Swikke (Straatman) w.o.p. van Tonny v. d. Heijden (Huizenaar); veder en bantamgewicht B-klasse: Freek Bandel (Hulzennnr) w.o.p. van T. Krijgsman (Pc Haan): licht weiter junioren: Henk Stuhl (Hultenaar) w.o.p. van Marcchai (BPV, Den Bosch). De stijl prijzen (cadeaubonnen ter waarde van vijftig gulden) -werden toegekend aan Henk Stahl en Stan Drlessen. ROTTERDAM, dinsdag De Rot terdamse profbokser Aad Jansen zal op 17 februari in de Rivièrahal uit komen tegen de Belgische welter Pal mer Pair em. Het gevecht is afgeslo ten over acht ronden. Het zal het eerste optreden van Jausen zijn sinds zfjn knock-out-nederlaag tegen de Engelsman Billy Seasman. Op dezelfde avond zal ook de Utrechter Joop Verbon in de ring verschijnen. Hij bokst tegen de Fransman Jean-Pierre Schmilt, die tweemaal amateurkam pioen in het zwaarweitergewicht van zijn land is geweest en die in zijn negen partijen als professional nog ongeslagen is. Ook dit. gevecht gaat over acht ronden. In de derde profpartij komt de Am sterdamse middengewkht Nico Aojo- sery uit tegen Daniël Flahaut uit Frankrijk. Voor deze strijd zijn zes ronden vastgesteld. rirywaiyura ROTTERDAM, Uiaaaaüfl dinsdag - De Rotterdamse hockeyers beginnen weer, de vakantie zit cr op. Voor de dames van RBC is het gelijk van pak hem beet. De elf van coach Verhoeven, die tracht het eersle-klasseschap terug te verdienen, krijgt de geduchte con current Groen Geel op bezoek. Trouwens, voor.de Rotterdamse he ren wordt het ook in geen enkel geval even rustig inspelen. Victoria, dat zich nog lang niet veilig zal voelen, gaat te gast bij het felle Kameleon, RBC, dat in promotieklasse B de lijst sluit, krijgt het sterke HIC op bezoek. Aeolus-Tempo is een plaatselijke tweede-klassestrijd met de laatste plaats voor de verliezer, terwijl bij Asvion-Hillegersberg de winnaar zich serieuze kampioenskansen verschaft, GISTERAVOND kreeg de Koninklij- ke Orkestvereniging Symphonia de grote Doelenzaalter beschikking voor een concert waarvan, de baten ditmaal niet aan een charitatief doel komen, maar bestemd zijn voor een in dc Doelen ie plaatsen sculptuur ter nagedachtenis van Jules Zagwyn, de in 1966 verscheiden initiatiefnemer voor de oprichting van het Rotter dams. Philharmonisch Orkest. Voor de aanvang van de gebruike lijke lange pauza (met tombola en verkoopstands) waren er de speeches die er mede toe hebben bijgedragen dat het concert zeer Iaat eindigde. Dat was natuurlijk te voorzien geweest en wellicht zou bij soortgelijke andere gelegenheden met het opstellen van het programma daarmee rekening kunnen worden gehouden, zodat het concert in zijn geheel door iedereen kan worden bijgewoond. We zagen thans diverse mensen wegglippen na liet voorlaatste stuk. Ook wij hebben Brahms' Haydn- variaties wegens tijdgebrek moeten laten schieten. Trouwens, met vier programmapunten die geen geringe eisen aan. een amateurorkest stellen kon men zich reeds een goed oordeel eigen maken omtrent de bereikte re sultaten van een ongetwijfeld enthou siaste en naarstige studie der partijen onder Henk Briër, de dirigent van Symphonia. De beste totaalverklan king werd uiteraard het stuk bescho ren welks factuur voor het orkest de minste problemen oplevert, iri dit ge val Kol Nidrei, Bruchs nostalgische adagio voor celio en orkest. De zoon van Jules Zagwijn, Martin Zagwyn; de bekqnde solo-cellist van het Resi dentie-Orkest, was hierin de kundige vertolker der solopartij. Zijn fraaie toon en voorname voordracht werden door het massale publiek hooglijk be wonderd. Meer hoofdbrekens (bij de strijkers met name) gaf voor de pauze de be geleiding van Fauré's Ballade in Fis, een vroeg opus van de meester, die in dit poëtische, tere werk voor piano en orkest de voorbeelden van Chopin eri Schumann voor ogen moet hebben gehad. Mede door het consciëntieuze spel der blazers kon niettemin toch een verantwoorde lezing van het werk worden gegeven, want de solopartij zelf werd nl. technisch uiterst ver zorgd en zeer muzikaal door Johan Huibregtsen, voorzitter van de Ver. Vrienden van het R.Fh.O. in klank omgezet. Een te zware opgave bleek evenwel Schunranns fraaie 'ouverture „Manfred" en misschien ook Haydns Symfonie in C, nr 87. maaróp het punt van verkeerde intonaties en on gelijkheden in het samenspel ti 11e men niet te zwaar aan dergelijke feilen bij een amateurorkest, De drie sprekers op deze avond waren: de heer Vf, Jansse, mr J. van Gorkom, chef afd. Kunstzaken, die namens de gemeente Rotterdam de door Willem Verbon vervaardigde beeltenis van Jules Zagwijn in ont vangst nam, en Martin Zagwijn. S. NIEBOER B. en w. van Rotterdam hebben ir. J. E. J. van Hoorn benoemd tot lid van de wijkraad voor Overschie ter voorziening in de WD-vacature. ADVERTENTIE) Gerard Bok {rechtsjin actie tegen Nico Moesman, kort voordat de Hage naar de strijd zou staken. TANK- EN SCHEEPSSCHOONMAAK- BEDRIJF vraagt voor een zijner reinigingsauto's in bezit van alle rijbewijzen en goede getuigschriften. Énige technische kennis is gewenst. Persoonlijk dagelijks van 8.30 tot 10.00 uur en van 16.30 tot 17.30 uur. Zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur aan ons adres: Van der Takstraat 7b, In „Wllton-Fijenoord Nieuws" trof ik het volgende stukje aan: „Het centraal dokkantoor heeft on langs een fraai plastiekje aangekocht, dat men zonder overdrijving tot de Carrasische kunst zou kunnen reke nen. Kenners, zullen het daarmee on getwijfeld eens zijn. Het is altijd te betreuren geweest, dat de kunstenaars in bet algemeen en de beeldhouwers In het bijzonder in de verre Carrasi sche gebieden door de eeuwen heen altijd strikt in de anonimiteit hebben gewerkt. Zodat het persoonlijk ele ment in deze kunst meestal onontwik keld is gebleven of slechts in enkele gevallen als achtergronddynamlek de spanning voortspruitend uit het in nerlijk gevoelsleven van de kunste naar aantipt. Kei onderhavige plas tiekje ie er een duidelijk voorbeeld van. De vormgeving is vrij evenwich tig van opzet, naar links uitlopend in een spitse punt. die de zonnestad om 12 uur in de Carrasische gebieden symboliseert. De kunst is daar im mers altijd nauw bij hel natuurgebeu ren betrokken gebleven; Het werk is aanvankelijk in gips opgezet en later in brons afgegoten, wat als voordeel heeft het zacht bolrond wegglooien van het middendeel. De spanning van de onbekende vormgever uit zich slechts aan de onderzijde door het ia- bïcle onderstel: de ontwortelde psyché van de kunstenaar zelf. Maar al met al: een voortreffelijke aankoop van.de conservator van ons dokkantoor, die het plastiekje op een passende sokkel in de hal heeft geplaatst." Zo'n duistere Tcunstbesc/iouwmo vraagt om een toelichting, Die staat ook in Wilton-,F#en.oor<i Nieuws. On der de foto staat: „Zo zou een be- schouwing over dit brokje metaal kunnen luiden. Het is echter slechts een stukje gesmolten ijzer uit een ketel van een schip, dat aan onze werf heeft gelegen en waaraan het de naam „Carrasische kunst" ontleent." TIET Rotterdamse Centraal Sta- XJ- tion krijgt een „wandelende vraagbaak". Dat is een functiona ris die op alle vragen van reizi gers het antwoord weet. In Utrecht is al zo'n wandelende vraagbaak. De ervaringen ermee zijn zo gunstig, dat ook op andere sta tions zo'n functionaris dienst gaat doen, en wel met ingang van de zomerdienstregeling. Naar aanleiding hiervan verscheen in de NRC' het volgende ingezonden stuk: „Naar aanleiding van kan ik u mededelen, dat het Rotterdamse gemeente energiebedrijf zich verder experimenteren om de beste uitvoe ring te vinden van verlichte straat naamborden kan besparen, want dat heeft een andere gemeente al voor hem gedaan. Verlichte straatnaambor den bestaan reed6 sinds 1962 in Hu zen (NH) en worden daar op ruime schaal toegepast. Zij voldoen uitstekend en worden door het publiek zeer gewaardeerd. De plaatsing van de borden is zodanig, dat zij ook voor de automobilist, zetfs bij mistig weer, onmiddellijk en helder leesbaar zijn. Overdag zijn de borden onverlicht -r- eveneens duidelijk en zijn zij nauwelijks te onderscheiden van „normale" straatnaamborden. Kennelijk zijn zij ook behoorlijk be stand tegen vernielzucht.'Het gemeen tebestuur van huizen zal, naar ik aan neem, ongetwijfeld bereid zijn op ver zoek van-Rotterdam nadere technische details te verschaffen. Het verbaast mij wel, dat er in het gewone doen blijkbaar zo weinig onderling contact bestaat tussen de technische diensten van de verschillende Nederlandse ge meenten, dat een dergelijke doublure zich kan voordoen.' Dr. T. U. Sixma, baron van Heemstra, Huizen. (ADVERTENTIE) Als Uw meubels die vervelende slijtplekken gaan vertonen, of als U wel eens uitgekeken bent op Uw meubelbekle dingdan zult U blij zijn met déze aanbieding. Wij verkopen een moderne Zweedse meubelstof van een - prachtige kwaliteit, in drie fraaie tinten, 130 cm breed. Nu per meter voor nog géén drie gulden. Morgenvroeg om 9 uur begint de verkoop van deze moderne Zweedse meubelstof, 130 cm breed, in 3 verschillende kleuren, per meter Duur van de oprulmbg 16 januari tot 8 februari Gtén tel of schrift best (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, dinsdag Mej. J. Zeelenberg-, het enige vrouwelijke l]d van de Raad van State, betreurt het, dat adviezen vin de Kaad van State over belangrijke zaken niet worden gepubliceerd. Zij maakte (leze opmerking gisteren tydens een causerie in do Remont- strantse Kerk aan dc "Westersingei (Sireuelunch). „De adviezen van de Raad.van Sta te zfjn geheim. Dat is traditie. Nergens in de wet staat dat ze geheim-moeten zyn. Ik vraag me af", aldus mej. Zee lenberg „of deze traditie nog wel zin vol is". Anderzijds zou zij geen publikatie- plicht willen bepleiten. Vorig jaar bracht de Raad van State 850 adviezen uit en behandelde ruim 2400 beroepszaken. ROTTERDAM, dinsdag. Het was een gelukkig Initiatief van de pofctenhakkersclub van de C.J.Y. van de Hervormde gemeente Overschie om gezamenlijk iets blijvends tot stand tc brengen dat de moderne adventkerk aan de Abtsweg zou kunnen sieren. Ouder leiding van de kunstenaar Chr. van der Hoeven uit Haamstede is een tegeltableau vervaardigd bestaande uit 24 tegels elk van 25 bil 25 cm. waaraan de 10 cursisten ongeveer zes maanden gewerkt hebben. Zaterdagmiddag heeft drs. J. G. van de Ploeg, wethouder van onderwijs, jeugdzaken en vormingswerk het kunstwerk, dat een plaatsje gekregen heeft in de gang naar de benedenza len, onthuld. Het vormt op de sombere bakstenen muur een -kleurrijke sculp tuur. die met warme rode en blauwe timen Sn een lijnenspel de gang verle vendigt. ROTTERDAM, dinsdag (ANP), De Koninklijke Rottcrdamsche Lloyd heeft het ms Slamat (12.280 dwt) voor de vaart verkocht aan Pacific Interna tional Lines Ltd In Singapore. De Sla mat die accommodatie heeft voor 35 passagiers werd gebouwd bij de Rotterdamache Droogdok Maatschap pij en kwam in 1948 in dc vaart. Het schip werd vernoemd naar het passagiersschip Slamat van de Lloyd dat m 1941 bij de evacuatie van geallieer de troepen uit Griekenland bij Kreta tloor de Duitsers in een reeks van aanvallen uit de lucht en vanuit zee in brand werd geschoten en tot zinken gebracht. Hierbij zijn 18B bemanningsleden en vele honderden geallieerde soldaten om het leven gekomen. Slechts tien opvarenden 4 Nederlanders en 6 Goanezen wisten zich te redden. De „Slamat" keerde dezer dagen van een charterreis terug uit Vera Cruz in Antwerpen, waar de over dracht van het schip op of omstreeks 13 februari zal plaatsvinden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1