ROTTERDAMS DAGBOEK 'Vervelendst' en 'fijnst' in Rotterdam HBU® Kimstkrant laat al 2 maanden op zich wachten Wsi «1 .t ROTTERDAM RIJNMOND SMOKKELAAR VINDT ZICH DRIEVOUDIG GESTRAFT mÊM Vara-teach-in in de Doelen Derde NRT-produktie voor Kleine zaal Prijzen Meentaktie CW-De Mussclien begint om elf uur Teater Terzijde verstikte in experiment Honderdjarige ipfflü Muziek Opera Ballet Toneel Cabaret Jazz Dansende Tsjechen 19e. eeuw Kindervertier Eet-tip Tekeningeh voor 'schoon schip' Derde uitvoering van danserije, Aan NEH één jaar 'ontivikkelings- samemverking, ■pag. 4 - donderdag 6 februm 1969 Boodschappendiensten secretaris trekken zich terug (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag. De abonneés van De Kimstkrant —een cultureel blad dat om. de twee wéken in de randstad Hol' land moet verschijnen wach ten al bijna, twee maanden op een. nieuwe editie. Op 11 december verscheen het laatste nummer van De Kunst- krant en sindsdien lijkt het blad en de Stichting Kunstdcrant in het niet te zijn verdwenen. Informatie via het telefoonnummer dat in de kop van de verschenen num mers vermeld, staat, geeft de abonnees geen enkele opheldering. Dit nummer, 719875 in Amsterdam, behoort toe aan mevrouw Voges, voor de Stichting Kunstkrant vorig jaar werkzaam ais „boodschappendienst". Zij wil niet meer met de kunstkrant te maken hebben. Op 11 november heeft zij ontslag genoemen. Toch staat haar telefoon nog iedere dag rood gloeiend. Abonnees van de krant, die boos zijn over het lange wegblijven. Mevrouw Voges zegt: „De krant be staat niet meer. Dat is het enige dat ik tegen, de mensen die opbellen kan zeggen. Ik heb in november ontslag genomen. Het was een belachelijke toestand, meer zeg ik niet" •De directeur van de Stichting Kunstkrant, A. P. (Bram) Bom is niet te bereiken. Hij heeft zijn kamer aan de Heemraadssingel verwisseld voor het ouderlijk huis in Ooltgensplaat, waar hij mi met een keelontsteking te bed ligt, en niet aan de telefoon wil komen. Mevrouw Boges: „Na 11 november heb ik do heer Bom nog een keer ge zien. Niet meer. Ik weet niet of hij nog lééft". De secretaris van de Stichting Kunstkrant (naam ter redactie be kend) heeft zich per 1 december te ruggetrokken, omdat er naar hU zei, met Bram Bom niet was samen te wer ken. HU vertelde telefonisch niet te weten of de krant nog beslaat. „Cc dacht het niet, maar ik wil niets zeker zeggen. Ik ben bij De Kunst krant weg en ik wil er niets meer mee te maken hebben. Hoeveel mensen een jaarabonnement (ad, 10.red.) op de krant hebben genomen? Weet ik niet/ Ja, dat klinkt gek als je secretaris van de stichting bent geweest, maar dat was nu een van de problemen die ik met Bom had. Hij wist het wel, ik niet." De verschenen edities van de krant' worden gedrukt bij drukkerij Lumax N.V. te Utrecht De directie von dit bedrijf beantwoordt vragen niet of met grote terughoudendheid. „U kunt nummer 719875 in Amster dam bellen. Ja, mevrouw Voges. Werkt zij niet meer voor de krant? Dart is niet waar. We hebben een Kunstkrant in voorbereiding. Het blad bestaat nog steedss. Wanheer het vol gend nummer van de person komt? Belt u de heer Bom maar. Zijn hum mer is 123792 in Rotterdam." Dit telefoonnummer blijkt te beho ren aan het café-restaurant „De Har monie". Biam Bom komt er geregeld, maar de laatste dagen heeft men hem niet meer gezien. DEN HAAG, donderdag (ANP) De 36-jarige koopman H. J. van H, uit Rotterdam beklaagde zich gisteren voor het Haagse gerechtshof erover dat b(j In feite drievoudig was gestraft voor het smokkelen van sigaretten en drank. De rechtbank te Middelburg had hem veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Voorts moest hij de in beslaggenomen en door verdachte gehuurde kotter tot een hedrag van 12.000 vergoeden en was voor een waarde van 13.000 aan goederen verbeurd verklaard. De procureur-ge neraal vorderde evenwel bevestiging van het vonnis van de rechtbank, er nog rekening mee houdend dat ver dachte nog niet eerder wegens smok kelen is veroordeeld. In maart van het vorig jaar had verdachte samen met een vriend in Zierikzee een garnalenkottor gehuurd waarmee hij vla binnenwateren naar Oostende voer. Daar werden ander half miljoen sigaretten en een partij tje drank aan boord genomen. Over de Noordzee werd naar de haven Val bij Zlerikzee gevaren met de bedoe ling de goederen clandestien in te voeren. In de haven wachtte de doua ne die een tip had ontvangen. Ver dachte gaf de feiten toe, maar vroeg een lichtere slraf. De verdediger, mr. S. Ivens, betoog de dat voor omvangrijker smokkelza- ken dan deze lichtere straffen zijn op gelegd en hij vroeg clementie. De procureur-generaal vorderde te gen dc niet ter zitting verschenen vriend C. van T.t eveneens uit Rotter dam, bevestiging van de twee maan den gevangenisstraf waartoe de Rot terdamse rechtbank hem had veroor deeld. Arrest op 19 februari. (ADVERTENTIE) MèjmËji M i Nog aardig wat zelfs in deze dure tijd. Want dank zij de nieuwe tarieven van de Hollancfsche Bank-Unie kunt u bijvoorbeeld a! 6£% rente per jaar maken. Dat betekent dat u via een termijnspaarrekening van amper 5000 gulden uw vrouw al op een aardige koelkast kunt trakteren. Maar ook'als u begint met een bescheiden saldo van f 500.- kunt u er van op aan dat u bij de HBU steeds een aantrekkelijke rente geniet Kijkt u zelf maar. Direct opvraagbaar HBU spaar rekening 4 Termijnspaarrekeningen met 3 maanden opzegging 4?% Termijnspaarrekeningen met 6 maanden opzegging 5% Termijnspaarrekeningen met 12 maanden opzegging 6% Termijnspaarrekeningen 24 maanden vast 6\% Amsterdam, tel.; (020) 221122 - Den Haag, tal.: (070) 185080 - Rotterdam, tel.(010) 139000 en agentschappen. ROTTERDAM, donderdag De stichting Oriëntatie in Rotterdam organiseert in samenwerking met do Vara-radio een teach-in over het onderwerp: „De machteloosheid van de burger". De teach-in zal worden gehouden in de feestzaal van De Doelen op vrijdag 14 februari. Op de zaterdag daarna wordt een sa menvatting gehouden door de Vara, die ongeveer drie kwartier ui oeslag zal nemen. Mr. G, J. 'P, Cammelbeeck heeft de leiding van de avond. „Ieder die meent zijn onbehagen of gevoel van machteloosheid tot uit drukking te moeten brengen, kan dit doen op de teach-in. Ieder kan het woord krijgen. Er wordt woord en -wederwoord toegepast. Dat wil zeggen dat ieder die iets te berde wil brengen, er rekening mee moet houden dat ook de „tegenpartij1 aanwezig zal zijn en commentaar zal leveren", aldus de organisatoren. Toegangskaarten kan men verkrijgen op de volgende adressen: mevrouw L. Kuylman, Rozen laan 73, P. Lamb, Hang 17, weekblad de Ha venloods, Westblaak 25. In Rotter dam-zuid: W. de Lange, Quaden- oord 107, Groot-IJsselnionde, W. Ja cobs, Halsterenstraat 3, Pendrecht, C. G. Schilperoort, Viskorfstraat 168, Hoogvliet (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, donderdag Het Nieuw Rotterdams Toneel heeft voor de derde Kleine Zaal produküe van dit seizoen het stuk „De dag dat de hoe ren kwamen tennissen" van de Ame rikaanse schrijver Arthur L, Kopit ge kozen. Jules Rooyaards zal de regie voeren en Frans Vossen ontwerpt de decors. Het stuk zal in april in het Piccolotheater in première worden ge bracht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag In Pa lace zijn dinsdagavond de prijzen uit gereikt aan de winnaars van de Meent- akrtiie 1968, ter gelegenheid van het feit dat deze winkelstraat werd ver nieuwd (asfaltering, parkeermeters). Er waren een kleine duizend inzen dingen, waarvan er 110 zijn bekroond. De vijf hoofdprijswinnaars waren: 1. Mevrouw J. Solleveid (Vespabrom- fiets), 2 mevrouw P. C. van Bors (15-daagse vliegreis), 3. W. M. de Rooy (koelkast), 4. C. Corbet (sport- ficts) en 5. A. Krake (contactlenzen). De overige prijzen bestonden uit waardebonnen, regenjassen, camera's, horloges enz. Een dag eerder dan vorig jaar is gistermiddag het 3000ste schip in de Rotterdamse haven binnengekomen. Het was het Nederlandse schip Neu tron. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, donderdag De besturen van CVV én De Musschen z(jn overeengekomen om de wedstrijd tussen de twee eerste-klassers, die voor volgende week zondag ('16 fe bruari) is vastgesteld, 's morgens om elf uur te laten beginnen. Men heeft daartoe besloten om de concurrentie van de wereldkampioenschappen schaatsen, die dat weekeinde in De venter worden gehouden, te ontlopen. Het besluit moet door de KNVB nog worden goedgekeurd, te komen. OPNIEUW GELD VAN GEMEENTE GEVRAAGD VOOR DE AMVJ (Van een onzer verslaggevers)' ROTTERDAM, donderdag De stichting AMVJ-gebouw Rotterdam heeft de gemeente gevraagd rente en aflossing te betalen van een in 1956 aangegane lening van 2,5 miljoen gul den. Het college van b. en w. heeft de raad gevraagd een b"drag van 38.306,25 beschikbaar te stellen. In 1956 besloot dc gemeenteraad dit soort tekorten aan te zuiveren. Eerder betaalde dc gemeente Rot terdam aan de stichting in totaal ruim 600.000 gulden. In het voorstel aan de raad zegt het college dat er nog steeds wordt ge werkt aan plannen om tot een betere exploitatie-uitkomst van de stichting (Van onze kunstredactie) \/"OOR een redelijk aantal toeschou- v wers bracht het Amsterdamse Tea ter Terzijde gisteravond in De Lantaren de experimentele versje van „Leonce en Lena" van Georgé Büehner. Onze receneen Hans van den Bergh schreef n.a.v. de landelijke première op 15 januari dat Teaiter Terzijde streeft naar maatschappelijke structuurverandering en daartoe de 'middelen van hot 'toneel in de ruimste zin gebruikt om wille van hun „be- wud&ijnsverruimend'e, informatieve en re vol u'M ebe vorderend e werking. Men is er op uit met het theaiter als exponent van de gevestigde orde te breken en voor deze moedige doelstel lingen kan men moeilijk anders dan waardering hebben. De twijfel komt echter op als men in „Leonce en Lena" ziet dat de vorm experimenten dïe men toepast zo weinig -doorzichtig zijn, dat de beoog de boodschap erdoor verstikt in druk 'en langdurig beweeg en geschreeuw w-aar geen touw aan 'vast te knopen is. Regisseuze Anne Marie Prins had er waarschijnlijk beter aan gedaan de arme Büehner, die heus nog wel met andere maatschappelijke noden te kampen had dan de mens van van daag, met rust te laten en haar eigen kritische spel over .het feilen van onze samenleving te schrijven". TN opdracht vau het cabaret „Pepijn (vanaf 13 februari in de kleine Doelenzaal) hebben acht meisjesstudenten vorige week vrijdag en zaterdag een enquête gehouden in het cen trum van Rotterdam. Bij liet Cen traal Station, op de Hoogstraat, de Lqnbaan en by de uitgang van de Metro-Beurs werden circa drieduizend Rotterdammers ge vraagd naar een antwoord op zes vragen. Twee vragen hadden direct betrek king op de mening van de Rotterdam mer over zijn stad, „Wat vindt TJ in Rotterdam het vervelendst" en „wat vindt U in Rotterdam het fijnst", De enquêterende dames kregen over het algemeen bijzonder spontaan ant woord. Paul van Vliet maakte gistermiddag de uitkomst van deze geen weten schappelijke pretentie hebbende enquête bekend. De kille sfeer van 27 pCt van de on dervraagde Rotterdammers het ver velendste van de stad. Verder: geen uitgaansmogelijkheden (20%), de rommel in de stad (20%), het ver keer (12%), te weinig bomen, te wei nig groen (1%). Helemaal niets ver velend vindt 18%. De resterende 2% gaf antwoorden die niet onder één to taalnoemer waren onder te brengen, zoals; de nozems, Rutecks, klassieke concerten, de slechte behandeling in de warenhuizen, Rotterdam is een tocht gat, de straatstenenpikkers en de slechte service van de RET. Het fijnst ln Rotterdam vindt 19% het winkelen. Verder: de Lijnbaan (8%), de dynamiek van de stad (14%), De Doelen (11%), de Metro (6%), de stad als geheel (5%), Feijenoord (4%), de haven (4%), al les geweldig (18%), niets fijn (8%) en 2% vindt dat men in Rotterdam zo zichzelf kan zijn. Onder 1% „diver sen" zijn antwoorden aan te treffen als: Biijdorp, Dorus, Kralingsebos, mijn vriendinnetje, Gerard, Katen- dreeht en het orgel van De Doelen. Wat betreft de vragen „Pepijn" aan gaande wilde 75% het cabaret in de kleine Doelenzaal zien optreden. De Rotterdamse Schouwburg kreeg 12% van de stemmen, het Luxortheater 6% en de Grote Schouwburg 7%. Aan de drieduizend Rotterdammers werd ook een foto van Paul van Vliet getoond, met de vraag „kent u deze man?" Niet herkend werd hij door 8%; 81% kende hem via de televisie, 8% middels het theater en 3% mid- Weer een honderdjarige in Rot terdam. Het is mej. A. M. Velt- hoven. De jarige die werd ge boren in Kralingen werd gisteren in Huize Anthonius aan de Nieuwe Binnenweg gefeliciteerd door mevrouw Thomassen, da echtgenote van de burgemees ter. 1 - -i dels televisie én theater. Twee men sen zeiden hardgrondig „bah!" by het zien van de foto en één meneer rea geerde met „die speelt samen met An ton Geesink viool." Het was de eerste keer dat „Pepijn' in een stad van optreden een derge lijke enquête hield. TMRIGENT Franz Paul Decker is voor een korte tijd terug in Rotterdam. Onder zijn leiding con centreerde het RPhO deze week al drie keer. Zondagmiddag 9 fe bruari (14.30 uur), donderdag 13 en vrijdag 14 februari staat Decker in De Doelen weer voor het orkest. Zondag met Waleri Klimow (viool) als solist. Op het programma o.a. het vioolconcert van Tsjaikofski. Donderdag en vrijdag met Rudolf Firkusny (piano) als solist in Mo- zarts Pianoconcert in c. De tien (muzikale) dagen uit in de grote zaal beginnen morgen avond met de concertvorm van „Em«ni", opera van Verdi, uit te voeren door het Rotterdams Opera Koor. Ar ie Keijzer zit zaterdagmiddag 8 februari tussen drie en vier uur weer achter het' Doelenorgel voor een populair concert. De Russische pianist Nikita Ma- galoff speelt maandagavond 10 fe bruari. Wie nog geen kaarten heeft, behoeft daar ook geen moeite meer voor te doen, want allé plaatsen zijn reeds besproken. Dinsdag 11 fe bruari concer teert het Neder lands Blazersen semble o.l.v, Edo de Waart. We maken een sprong van vier dagen en belan den op zaterdag 15 november bij een aantal Rot terdamse koor verenigingen, die o.l.v. Dirk Jansz Zwart beroemde koorwerken ten gehore zullen brengen. Solisten: de sopraan Nelly van der Spek en de dirigent als organist. In de kleine zaal geeft pianist Sas Bunge woensdagmiddag 12 fe bruari (12.45 uur) een lunchcon cert. Op het programma staan wer ken van Spaanse componisten, 's Avonds leidt Willem Breuker de Instant Composers Pool in een pro gramma van nieuwe muziek. Willem Talsma, organist te Am sterdam, zit maandagavond achter het transeptorgel van de St. Lau- renskerk. EDO DE WAART blazers "LTANS -1-t eraf VAN MAANENS choreo grafie „Arena", deze week in Den Haag in première gebracht, is zondagmiddag om twee uur te zien in de Rotterdamse Schouwburg als onderdeel van een programma van het Nederlands Danstheater. De sopraan Jenny Veeninga zal als so liste optreden bij het Nederlands Balletorkest. Verder brengt het Danstheater deze middag: „Three pieces", „Sargasso", en de pas-dc- deux uit „Le diable h quatre". TN de Rotterdamse Schouwburg is -1- het de korriende tien dagen één èri al Nieuw Rotterdams Toneel wat de klok slaat. Vrijdag 7 februa ri én dinsdag 11 februari „De on bekende soldaat en z(Jn vrouw", zaterdag 8 februari „Ceasar en Cleopatra" en maandag 10 februari „de. Prys", Zondag 9 februari Is er geen avondvoorstelling en woensdag 12 en donderdag 13 februari is de schouwburg gesloten in verband met repetities voor Osbornes stuk „Time present". De 15e wordt wel iswaar de eerste voorstelling gege ven, maar de officiële première is op 22 februari. „Time present" wordt geregisseerd door John van de Rest. In de Grote Schouwburg vrij dag 14 februari de eerste voor stelling in Rot terdam van de vrije toneelpro- duktie „En ik dan". Blijspel van Annie M. G. Schmidt met in de hoofdrollen Mary Dressel- DRESSELHUYS huys en Johan En ik dan Remmelts. De voorstelling wordt herhaald op zaterdag 22 februari. Het middeleeuws programma van het NRT (met o.a. het abel-spel „Lanceloet van Denemarken") is zaterdag 8 februari nog te zien ln het Piccolotheater, Morgenavond is dit theater voor de toneelgroep Novem '62 met een opvoering van „het Bericht", geschreven door Vaclav Havel. MARY TTET operagezelschap Forum L-l brengt zaterdag 8 februari „Die Schule der Frauen" van Rolf Lieberman in de Groote Schouw burg aan het Zuidplein. Muzikale leiding: Gustav Füueborn. Mede werkenden zijn o.a. Anton Elde- ring, Gerard Groot, Germaine Stor- dio, Anton Trommelen en Maria von Nemessani. TV/IE Paul van Vliet zegt, zegt ook cabaret „Pepijn". Met ingang -van donderdag 13 februari elf avon den in de kleine Doelenzaal met het programma „Dag en nacht". Medewerkenden: Liselore Gerrit sen, Fred Hugas, Paul van Vliet en pianist Rob van Kreeveld. „Dag en nacht", dat reeds meer dan driehonderd voorstellingen beleefde, is in de loop van de tijd bijgeschaafd, zo dat men niet be nauwd behoeft te zijn dat de actualiteit in het gedrang komt. PAUL VAN VLIET dag en nacht A.$. zondag in het Piccolotheater het cabaret „In den Twijfelaar" en van vrijdag 14 tot en met zondag 23 februari zal Hessel van der Wal zich presenteren met een solocaba ret. Van der Wal brengt een pro gramma van liedjes, pantomine en conference waarin hij, speels en zingend rondgaat langs actuele en maatschappelijke verschijnselen. Hij oogstte ex* onder meer in Den Haag veel succes mee. Aan de piano: Coen Ouwehand. TIE Theo Loevendie Consort treedt zaterdagavond 8 februari op voor de leden van B'14 in gebouw „de Heuvel" aan de Laurensplaats. De Consort bestaat uit Theo Loe- vendie (saxofoon en piano), Nedly Elstak (trompet). Hans Dufler (sax), Willem van Manen, (tromb.), Joop Mastenbroek (sax), Maarten van Regteren Altena (bas) en de slagwerkers Han Bennink, Martin van Duinhoven en Johnny Engels. In het voorprogramma de R B- formatie „Set Mony". De VPRO- radio maakt opnamen. T UCNICA", een staatsensemble uit Tsjechoslowakije is zater dagavond 8 februari te zien in de grote zaal van De Doelen met een even bonte als vaardige folklore- show. Spectaculaire marmendan- sen, het meer sierlijke voetenwerk van de dames, fraaie kostuums en een orkest met zingende en soms melancholisch snikkende violen. rpOT en met 1 maart wordt in het •*- Historisch Museum een bijzon der aantrekkelijke tentoonstelling gehouden. De titel luidt: „Het por tret van een eeuw." Een overzicht van vooral werk (portretten) van schilders die leefden en werkten in de 19e eeuw. Daarnaast zijn meubelen, serviesgoed, zilverwerk en kostuums uit die tijd uitgestald. De tentoonstelling is een bezoek zeker waard, op een regenachtige middag bijvoorbeeld,, want die zijn er tenslotte genoeg. piCCOLOTHEATER: zondagmid- dag 9 februari (14.15 uur) het poppentheater „Kador" met het sprookje „het Maanlicht". Met me dewerking van Herman Frank, Martin Jans en Job van Breemen. Entree: 1,—. Alle bovengenoemde voorstellin gen beginnen, tenzij anders ver meld, 's avonds om kwart over acht. van de Franse keuken: de bistro. „Marie Antoinette" naast het station Hofplein. Alle speci fieke gerechten uit het land van Marianne zjjn er te krijgen. De prijzen zijn alleszins redelijk. We aten er langoustines (grote garna len), geflambeerd met cognac en witte wijn, in een witte rumsaus. Er werden drie verschillende groenten, gemengde salade en frites bij geserveerd. All-in-prijs: 12,85. ROTTERDAM, donderdag - xfi- dens een bijeenkomst van ongeveer 75 dames onder leiding van mevrouw Thomassen-Llnd z(jn dinsdag ln het stadhuis de tekeningen beoor deeld, die door een groot aantal kleu terscholen zijn Ingezonden, ln het ka der van de actie Rotterdam „schoon schip". De scholen die aan^de wedstrijd deelnemen hebben elk vijf tekeningen ingezonden, waarvan de beste twee beloond worden met een miniatuur- vuilrüsophaalauto of een matrozenpop met een muts voorzien van het op schrift „schoonschip". ROTTERDAM, donderdag Er komt een derde uitvoering van „myn liefkens claer anscauwen", minne- en drinkliedjes der renaissance door de muziekkring „Danserije" jn het Histo risch Museum op zaterdag 8 februari 20.15 uur. In de 17de-eeuwse herberg de Pappegay zal, zoals in vroeger eeu wen vaak gebeurde, een aantal muzi kanten aanwezig zijn om amusements muziek van die tijd te laten horen. Toegangsprijs 3,75. Kaartverkoop aan het Historisch Museum aan de Korte Hoogstraat te. 135615 en by de stichting centrale discotheek (Doelen), tel.. 120536. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag De stu dierichting „ontwikkolingssamen wer king" aan de Nederlandse Economi sche Hogeschool bestaat écn jaar. Twintig studenten volgen deze door de professoren dr. J. Tinbergen en dr, H. C. Bos op poten gezette studie richting. Zij krijgen, een opleiding tot ont wikkelingsprogrammeur en kunnen naar ontwikkelingslanden worden uit gezonden door de regering van een land of via de Verenigde Naties, Het is de bedoeling, dat afgestu deerden in deze riching in ontwikke lingslanden aan de hand van metho den en technieken ontwikkelingsplan nen opstellen. De NEH is de enige instelling van hoger onderwijs ln Nederland, waar men deze methoden en technieken in een eigen studierichting onderwijst. Aan de universiteiten van Amsterdam en Nijmegen bestaat „ontwikkelings samenwerking" als een keuzevak. De doctoraal-studie in Rotterdam duurt drie jaar. In .het tweede jaar, dat nu is begonnen, worden ook een aantal colleges gegeven die ten doel hebben de studerenden wat breder te oriënteren. Zo zullen er sociologische politieke en landbouwkundige proble men aan de orde komen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1