STUDENTIKOOS s Straks melk uit de terrasfles NIEUWBOUW VAN 29 MILJOEN GULDEN Kolossaal pand van Bouwcentrum in 1970 gereed Nuttige actie van de ARSV De blunder van George Verberg a. WÈ ROTTERDAM RIJN MOND "WSvNl Kloosterbroeder door autobus gegrepen *7^ 243*iM Panorama' Klantenservice PTT Grillige eters Amsterdams optimisme KOOS Nina Simone weer in De Doelen pagina 4 - vrijdag 7 februari 1969 ROTTERDAM, vrijdag Door het op tijd bereiken van het hoogste punt van de nieuwbouw van het Bouwcentrum aan het Weena staat het vast, dat deze puur-Rotterdamse organisatie in mei 1970 een be langrijke rol gaat spelen bij het evenement „Communicatie '70", dat in die maand van start gaat. Gistermiddag kon. de vlag worden ge- hesen en het pannebier gedronken omdat de opbouw tot op 68 meter was gevorderd. In mei 1970 xai het Bouwcentrum zijn voltooid. Dan is de hoogbouw (6) gerealiseerd. De foto toont verder: (1) het eerste gebouw van het Bouwcentrum, dat ook het restaurant onderdak verleent; (2) het gebouw aan het Weena, dat in grijpend zal worden verbouwd; (3) hei huidige gebouw aan het Kruisplein; (4) de verlenging van dat gebouw; (5) de ver binding tussen het gebouw aan het Weena en de hoogbouw; (7) de nieuwe entree van het Bouwcentrum met voor de deur een nog aan te kopen moderne sculptuur; (8) de parkeer garage en (9) de plaats waar het hotel is geprojecteerd in het verlengde van het bouwwerk aan het Kruisplein. De inbreng van het Bouwcentrum in „Communicatie '70" bestaat uit een aantal permanente en tijdelijke expo sities. die in totaal ccn ruimte van 10.000 vierkante meter beslaan. Alle werkzaamheden die tot nu toe over. drie gebouwen waren verdeeld, zullen na mei 1970 worden verricht in de noog(ste)bouw van het Bouwcentrum. Het nieuwe gebouw aan het Weena wordt 15 verdiepingen hoog. De con structie van de hoogbouw bestaat uit beton. Als de uitbreiding voltooid is, zal de ruimte van het Bouwcentrum zijn toegenomen tot 38,000. vierkante meter, waarvan er 10.800 bestemd zijn voor kantoren en 11.300 -voor exposi ties en voorlichting. Het restaurant blijft op de plaats waar het zich nu bevindt, maar zal wel worden ver bouwd en een betere verbinding krij gen met de overige gebouwen van het complex. Belangrijk is ook de bouw van. de parkeergarage achter het hui dige Bouwcentrumdeel aan het Kruis plein, die. een capaciteit krijgt van circa 500: auto's. Voorts is men druk bezig: met de bouw van eeh belendend - perceel, naastdatzelfde gebouw aan het Kruisplein. De kosten die gemoeid zijn met dc uitbreiding bedragen 29 miljoen gul- den. In de financiering van het com plex is in hoofdzaak voorzien door de plaatsing van aandelen en obligaties cn door hypothecaire geldleningen. In dit bedrag is nog niet begrepen de kosten nodig voor de bouw van een hotel op de hoek van de West-Kruis kade, de Diergaardesïngcl en het Kruisplein. Aan de bouw daarvan is men nog niet begonnen; er zijn be sprekingen gaande of dit project door gang vindt. Wat „Communicatie '70" betreft: de nieuwe beschikbare ruimte zal voor ongeveer de helft worden benut voor permanente exposities. Daarbij zal duidelijker dan tot op heden onder scheid worden, gemaakt tussen ten toonstellingen voor leken en voor des kundigen. Het Bouwcentrum zal in 1970 meer aandacht aan do afwerking en inrich ting van wonfugen gaan besteden. Hoewel een aantel onderwerpen op dat gebied nu reeds in de expositie aanwezig is, was de opzet niet plan matig en waren de onderwerpen niet volledig. De voorlichting, die het Bouwcen trum qp het gebied van bouwen en wonen verstrekt, zal worden geïnten siveerd en uitgebreid. In de nieuwe opzet bevat de expositie veel meer di- recto' informatie voor de bezoeker, waardoor er mogelijkheden ontstaan meer aandacht te besteden aan indivi duele mondelinge informatie. De thema- en tijdelijke exposities, die in 1970 ook ongeveer 5000 vler kante meter beslaan, worden inge richt. op de begane grond en de eerste verdieping van cle nieuwbouw en bet ,oude gebouw aan het Weena, dat daartoe ingrijpend zal worden ver bouwd (de huidige ingang zal onder meer verdwijnen en worden verplaatst naar de nieuwbouw). Deze tentoonstellingen staan voor een deel in het teken van „Commu nicatie *70". In de Ingangshal zal de expositie „Wereld Nu" worden inge richt, een visie op het huidige .wereld beeld in journaalvorm, die mei veel bewegende elementen en studiovisueie apparatuur za] worden uitgerust. Op dc begane grond bevinden zich verder nog een woningbouwcenlrum niet volledig ingerichte modellen op ware grootte en een paviljoen van de bouw wereld. In het gebouw aan het Kruisplein bevindt zich op het ogenblik een kleine ruimte voor het „Open Boek", een voorlichtïngshal van de gemeente Botterdam. Deze ruimte zal aanmer-r kejijk worden uitgebreid. In de nieuwbouw is. ook een studio" in aanbouw waar radio- en televisie-uitzendingen kunnen worden gemaakt. Als de gemeen te Rotterdam de gevraagde zend machtiging krijgt, kunnen vanuit het Bouwcentrum in 1970 uitzen dingen worden verzorgd. ROTTERDAM, donderdag Zater dag 8 februari neemt dr.-J. H. Lam berts afscheid van zijn patiënten. Daartoe houdt hij met zijn vrouw een afsche;dsreceptie in „Schuttershof" van 14.00 tot 16.00 uur. Dr. Lamberts heeft vorige maand, zijn praktijk neer gelegd. 'De praktijk is inmiddels/over genomen door de 28-jarige,/'arts H. Grimme. 1 ZUNBEKÏ, vrUdag. Broeder Marti- nus (65 jaar) van liet Trapisten klooster in Zundcrt is gistermiddag bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Vanuit een uitrit reed hU met zijn flets de Rucphen- seweg op en werd gegrepen door een autobus uit Roosendaal. Broe der Martinus (A. A. Verhoeven) overleed ter plaatse. BERKEL-ENSCHOT.Op rijksweg 65 in Berkel kwam de 25-jarige N. A. J. M. van Loon uit Tilburg om hel leven toen hij met zijn perso nenauto tegen een vrachtautocombi natie botste die plotseling stopte. BERGAMBACHT. Met zijn brom fiets viel de G 1-jarige A. C. Beider gisteren op het moment dat hij door een autobus werd ingehaald en kwam daarbij om het leven. (ADVERTENTIE; elke vr-ndag'a'v.ölid ...lbt 9 'uur operr U bent we!••'iets van ons ge wend óp 't gebied van lang- speelbandenmaar deze aan bieding steektmet kop en schouders boven, al 't voor gaande uitl Een groot aantal BASF lang- spBelbanden, waarvan de kwa liteit een begrip isverko pen wij nu voor ongekend lage ter -Meulen prijzen. Splinternieuwe Basf langspeel- banden, in de originele fa- brieksverpakking, voor prijzen die 't mogelijk maken tiental len meters meer te kopenl BASF langspeel banden 10 cm 135 mtr. cm 270 mtr. 15 cm 360 mtr 18 cm 540 mtr. ROTTERDAM, donderdag Van 15 februari tot 15 maart wordt in het Natuurhistorisch Museum een ten-| toonstelling .gehouden van de results-1 ..ten die de Werkgroep voor Tertiaire en Kwartaire Geologie in vijf jaar heeft geboekt. Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze fabrieks-- nieuwe originele Basf banden, voor prijzen die voor zichzelf spreken. m Ook.mt$nöasmorsBn open jWl Oitn Ut. oftchrlft. beft. (ADVERTENTIE) elke vrijdagavond ...tol uur opcn Weg met die ouderwetse lood zware en stoffige matrassen! Nu koopt op onze 'eerste etage een. moderne polyaether 'matras, en - U bent van elie gezeul en (stoffige) narigheid af. 2-persoons polyaether matras sen, de moderne lichtgewicht en stofvrije matrassen met een porfekte ligging, U koopt deze extra brede ma trassen, 130 x 190 cm, met fraaie damast overtrek, strikt eerste keus, nü met ruim dertig gulden voordeel! Extra brede 2-persoons polyaether matrassen 130 x 190 cm ±13 cm hoog ±12 cm hoog Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop .van deze extra brede 2-persoons polyaether. matrassen,matrassen uit de luxe serie met eerste kwaliteit damast overtrek In diverse des-' sins, 130 x 190 cm, nu extra voordelig. Oak mtendtgmotgen open Géén te!, of schrift, bof t DE horeca-bedryven ver- 135? -LJ kopen steeds meer melk, Dat komt (foor „geen alcohol bij snelverkeer". Melk is in en als iets in is moet je er als de kippen bij zyn de „image" van dat iets op te „builden". Dat gebeurt dan ook. Hoe kun nen we melk een moderne image geven, hebben professionele imagebuilders zich afgevraagd. Aan de melk zelf kun je natuur lijk niets veranderen, maar wel aan de fles. Bij de Verenigde Glasfabrieken in Schiedam heeft men een en ander goed begrepen en terstond een (be kroonde) fles ontworpen. „Terrasfles" heet het in „glasper spectief" uitvoerig besproken ont werp, waarover wordt opgemerkt: „Door het terras/lesje krijgt melk bo vendien een moderne image en staat ons nationale produkt op een .lijn met de frisdranken. Overigens is het ter rasflesje niet alleen geschikt voor melkook andere zuivelprodukten zoals vla,-yoghurt en slagroom, kun nen er uitstekend in worden verpakt. Daarbij is het /lesje uitstekend te screenen- of te etiketteren. De zeer lage prijsstelling opent de weg naar eenmalig gebruik". Zo zullen we dus binnenkort melk drinken uit de terrasfles en daarbij wellicht uitroepen het komt van Schiedam. GINDS 3 februari heeft de PTT een „Klantenservice postdienst". Men belt 0017 en krijgt dan een PTT- beambte aan de telefoon die u over de meest uiteenlopende postale zaken kan inlichten. Ik heb even de proef op d.e som gertomen eninderdaad, het werkt, fifen moet wel even geduld hebben, want 0017 is vaak „in ge sprek", De klantenservice postdienst is geopend van maandag tot en met za terdag van 8 tot 20 uur. Inlichtingen kunnen ook schriftelijk worden ge daan^ Een brief (zonder postzegel!) aan antwoordnummer 0017 is vol doende. T> EFLEX, het kaderblad van 't ehris- telljk jongeren verbond in Rotter dam Is boos op Panorama.,In Panora ma heeft een verhaal gestaan over roofe Sien, Dat geeft niets vindt hot CJV, maarover rooie Sien werd opgemerkt, dat zij gekleed gaat in de uitrusting van de C.J.MYV, en daar wil het CJV wel eens eeii hartig woordje over spreken met de Panorama-jour nalist. „Inderdaad waren wijde rok en witte blouse zo'n vijftig jaar geleden voor de meisjes even hip als nu de minirok, zoals ook de Reidanseode ka- jotters, in manchester gestoken, A.J.C.-kampeerders hun favoriete kle ding hadden. Een gedachtenfout is nu, dat waar AJ.C.-ers en kajotters hun organisatie al lang hebben zien ver dwijnen, het C.J.M.V. gemakshalve kleding en mentaliteit van een halve eeuw geleden wordt toegedacht. Is dit, omdat het C.J.M.V. al langer dan een eeuw geprobeerd heeft met de tijd mee te gaan en daarom nog een van de grootste bestaande jeugdorganisa ties is? Aldus de repliek van Reflex. En zo zien we maar weer, dat een eenmaal verworven image moeilijk is om te buigen. Er blijft veel van han gen. Het zou best eens kunnen zijn, dat we hier met een wonderlijk taal kundig verschijnsel te maken hebben. Zo bestaat er de uitdrukking: „Een gereformeerde streek" (een geniepige streek), een uitdrukking die duidelijk dateert uit de tijd, dat er een ortho doxe groepering bestond, die het ken nelijk achter de ellebogen had. On langs las ik ergens de uitdrukking: „VPRO-mentalitelt" en daarmee werd kennelijk gedoeld op de dominees en dagopeningsfeer, maar zó is de VPRO allang niet meer. Zo is het ook met die CJMV-kle- ding. De wijze waarop de tot deze or ganisatie behorende jongeren gekleed gingen was kennelijk zo indringend, dat het beeld is blijven hangen. TT2T onderzoekingen bleek, dat S- jarige schoolkinderen reeds ont stellende aantallen carleuzegeëxtra heerde en gevulde eerste blijvende kiezen en snijtanden hadden. Bij de meisjes bleken reeds tweemaal zoveel kiezen getrokken te zijn als by de jongens. Hoogstioaarschllntyk begint bij een deel van de meisjes de tand heelkundige verzorging van het blij- vendegebU te iaat". Deze opmerking maakte dr. L. Bu- rema, directeur van de GG. en GD. Rotterdam deze week bij de opening van de schoolvoorllchüngstentoonstel- Amsterdammers zijn de Rotterdam mers van gisteren. Toen Ik onlangs in de hoofdstad vertoefde en het ge sprek ging over de verkeersverstilc- kingen, merkte iemand (een Amster dammer) op acli, binnenkort krij gen we hier de metro voor de deur Als Rotterdammer kun je na zo'n opmerking alleen maar Intense belang stelling tonen voor de Amsterdamse metroplannen. Iedere andere reactie is verdacht, Helemaal niets zeggen kan duiden op hooghartigheid en Rotter dammers hebben buiten de gemeente grenzen toch al de naam hoovaardig te ziin. Vooral niet informeren hoe lang „binnenkort" is. Amsterdammers be schikken in dit opzicht over een on verwoestbaar optimisme. Weten ze in Amsterdam eigenlijk wel, wat ze nog allemaal te wachten staat? Onvoorstelbare verkeerschaos- sen, eindeloze touwtrekkerijen om oude panden dte moeten wijken voor de metro (in hoofdstedelijke termen stadsspoor) geheten, honderden vra gen aan b. en w„ pre' 'stdemonstraties, optochten, gejammer van de midden stand, geklaag van de horeca, veront rusting over de terugloop van het toe risme en de hemel mag weten hoeveel Ingezonden stukken over opengebro ken straten. Het is overigens al weer een tijdje geleden, dat tot aanleg van de Am sterdamse ondergrondse werd beslo ten. Dat was namelijk in mei 1968. Toch zijn er Amsterdammers, die zeggen binnenkort krijgen we hier een metro voor de deur- wonder lijke mensen, die Amsterdammers. ling „onze voeding", die nu nog in de Burgerzaal van het stadhuis wordt ge houden, maar binnenkort door de stad gaat „reizen". Dr. Burema constateerde verder on der meer nog het volgende: „het is gebleken, dat van kinderen ongeveer tien procent grillige eters zijn. Vaak zijn ze dan verwend en krijgen ze dat gene waarom ze vragen'. Eenzijdige voeding kan het gevolg zijn. In het weekend dat soms langgerekt is en al op vrijdag kan beginnen wil üe voe ding ook nogal eens zeer eenzijdig worden. Alleen brood, of brood met soep of pudding, croquet, nasibal of bami. fri tes, Pannekoeken. Bij de frites, knak worst en ijs, appelmoes en croquet of ei. Ondanks dit alles is echter duide lijk de voeding van schoolkinderen, sinds 1959 veel verbeterd." NAAMJ. DOCENT AARDm COLLEGE hoorcol lego rasponsioco'Ioge avondcollege wo'kcdlege fBachlng-macWnO BEOORDELING kwaliteit van syllabi, nota's of ander schriftelijk lesmateriaal jMd voidiwnd» meus (3 14 relevantie van'de op collego behandelde stof Op zo'n formulier moeten de Rotterdamse studenten' invullen, wat zij van hun docenten denken. De doeentenbeoordeling die nu in Rotterdam, van start gaat, is de enige nuttige actie die door de Algemene Rotterdamse Studenten Vereniging (ARSV) ondernomen is sinds de verkiezingen vorig jaar februari. Deze docentenbeoordeling is een enquête onder alle Rotterdamse studenten d.w.z. alle economie-, sociologie-, rechten-, en medicijnenstudenten. jaar zo'n onderzoek te houden. In een periode van bijvoorbeeld vijf jaar zullen toevallige omstandighe den bij de beoordelingen veel min der sterk meespelen. - En stel dat een hoogleraar dan. toch vijf maal slecht uit de bus komt; in dat. geval kunnen de stu denten hem verzoeken zich vooral toe te leggen op wetenschappelijk onderzoek. Deze enquête zal ongetwijfeld voor de docenten een goede stimu lans zijn om over vorm en inhoud van hun college met de studenten te praten. De studenten op hun beurt zullen zich eens moeten afvragen wat ze eigenlijk van een college ver wachten en welke eisen ze eraan moeten en kunnen stellen. De studenten moeten in deze schriftelijke enquête hun mening- ge ven over dc manier van lesgeven van die docenten bij %vie zy regel matig college lopen. Een aantal hoogleraren en andere docenten is niet zo blij met deze enquête. Vooral het feit dat de re sultaten van de beoordeling open baar zullen worden gemaakt zit hen dwars. De docenten hebben vorig jaar een brief gehad waarin werd verteld dat de enquête op komst was. Een gewaarschuwd mens telt tenslotte voor twee. Het onderzoek kost 8.000 en wordt geheel door de ARSV. door de studenten dus, gefinancierd. Het Is de bedoeling in het vervolg ieder Ik heb altijd een zekere bewondering gehad voor de capaciteiten van Geor ge Verbórg, landelijk en plaatselijk fractieleider van het Nederlands Studen ten Akkoord (respectievelijk in üe Nederlandse en in de Rotterdamse stu dentenraad)., Toen hij vorig jaar NSA-fractie- leider in de NSR werd, bleek al snel dat NSA In hem een kundig er. niet al te conservatief vertegenwoordiger had. Kortom, ik beschouwde George als een goed studenten-politicus, al was ik het in de meeste gevallen niet met zijn visie eens. Maar wat er de laatste maand is gebeurd ln de studentenpollUek landelijk en plaatselijk heeft dat beeld lievig geschokt. Want het NSA heeft zich op beide rtiveau's buiten spel gemanoeuvreerd en George moet daarvoor grotendeels verantwoorde lijk worden geacht, Landelijk heeft het NSA zich al van te voren neergelegd bij een ne derlaag in februari. Een nederlaag die mijns inziens zo zeker nog niet is. En wat ia er nu in Rotterdam aan de hand? Rotterdam, één van de laatste conservatieve bolwerken waar het NSA nog een meerderheid heeft en waar het ARS V-bestuur ge heel uit NSA'era bestond. Wel, sinds ruim twee weken bestaat dat ARSV-bestuur geheel uit SVB'crs en het ziet er naar uit dat het NSA, te gen de bedoeling in, niet aan dc ver kiezingen in Rotterdam zal meedoen. De ARSV, een vereniging met re delijk gevulde kas negentig pro cent van de studenten is lid en met een apparaat dat vele mogelijk heden biedt, deze ARSV in handen van de linkse minderheid, de SVB! En dat alles omdat George zich een slecht politicus heeft getoond. De acute moeilijkheden in Rotter dam begonnen zoals gezegd twee weken geleden. Er was een vergade ring van de Rotterdamse studenten raad en wat gebeurde daar tot ieders verbazing? Het zittende (NSA-) ARSV-bestuur trad af, omdat een onbelangrijke SVB-motie werd aan genomen. ïn deze motie stond dat de partij tot verheffing des volks alsnog tot de verkiezingen moest worden toegelaten. Het ARSV-bestuur had dit op formele gronden geweigerd. Tot mijn grote verbazing liet George niet alleen toe dat „zijn" bestuur af trad, maar gaf hij de SVB ook nog de kans achter de bestuurstafel te gaan zitten. Alsof dat nog niet ge noeg was begon hij er een aantal moties „door te jagen", een methode die hij op landelijk niveau de SVB verwijt. Achteraf blijkt dat deze moties nist geldig zijn, omdat volgens de statuten eerst dc opengevallen plaat sen van de SVB-fractieleden, die achter de bestuurstafels waren gaan zitten, moesten worden aangevuld. In de toen ingediende moties "stond o.a. dat de ARSV uit de NSR zou treden cn de verkiezingen een maand zou uitstellen, Daar de moties niet geldig zijn klopten de berichten in een aantal kranten dus niet. De ARSV is nog steeds lid van de NSR en de verkie zingen gaan door op 11, 12, 13 fe bruari. Wel is duidelijk geworden dat het huidige studentenparlemen- tatre stelsel failliet is De ARSV-leden zullen zo. spoedig mogelijk, via de verkiezingen, moe ten vertellen aan welke groeperim zij de opbouw van een nieuw stelse toevertrouwen. Maar om niet helemaal duidelijke redenen heeft het NSA zijn kandida tenlijst nog niet ingeleverd, terwijl de termijn daarvoor officieel ver streken is. Formeel heeft het zich de kans ontnomen om aan de verkiezin gen mee te doen. Het NSA dreigt op dit moment met een proces, maar het heeft nog geen formele gronden hiervoor ge vonden. Wat ze willen is duidelijk; uitstellen van de verkiezingen en de ARSV los van de door de SVB be heerste NSR. Als George twee weken geleden niet had geblunderd, en. het ARSV- bestuur. in NS A-handen had gehou den, dan had hij waarschijnlijk nu geen zorgen, Hoogstens liep de SVB dan nu rond met plannen voor 'een kort geding. (Van ome kunstredactie) ROTTERDAM, vrijdag In het bader van een Europese toemec zal de Amerikaanse zangeres-pianiste Nina Simone zaterdag 15 maart een naoht- concert geven lu de grote zaal van De Doelen. Zü zal worden begeleid door haar eigen kwartet en een vocaal trio. Nina Simone, hoewel geen specifie ke hit-zangeres, staat al wekenlang op de vaderlandse toplijsten als nummer één genoteerd met „Ain't got no I got life". Vrijdagnacht 14 maart zingt en speelt Nina in het Amsterdamse Concertgebouw en zondagavond 18 maart in. het Congresgebouw te Den Haag. Vorig jaar was Nina Simone reeds twee keer in Nederland. Bob Rooyens maakte van haar en Boy Ed gar's Big Band een televisieopname (in Montreux bekroond en inmiddels .ook in.Amerika uitgezonden) en ln de maand juni trad zij met haar eigen kwartet op in De Doelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1