PROTESTBRIEVEN AAN POOLSE LEIDERS TEGEN ANTISEMITISME Spaarpotje maken Algemene Bank Nederland Brand verwoest villa Oldehove in Haarlem Akkoord, maar dan met rente, bij de ABN! SVB bereidt actie voor tegen commissie Andriessen Ook ondertekend door aantal Nederlanders 'Moskou geeft 4 maal zoveel uit aan defensieve wapens als wij' EREPARK VOOR BELGISCHE OOSTFRONT STRIJDERS GAAT NIET DOOR SPANJE VERBIEDT BLAD WEGENS PRENT BEHRENDT Congres van Italiaanse eoniK misten begonnen President Brazilië zendt parlementen deelstaten naar huis Man veertien dagen na overlijden in woning gevonden Moties over E-8 en medische faculteit van KVP-Overijssel Ralph Nader zegt dat tweedehands Volkswagens in VS voor nieuw zijn verkocht NDSM stuurt gastarbeiders naar iiuis Hoofdredacteur van Carlistenkrant in Spanje verbannen - jg ITjr 4% Spaarboekje/Spaarrekening 41% Spaardeposito Drie maanden opzegging 6% Spaardeposito Twaalf maanden opzegging 61% Spaardeposito Twee jaren vast Jeugdsparen met de Zilvervloot: 5% U bent welkom bij de pag. 4 - maandag 10 februari 1969 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Een aantal voorwanstaande Neder landers heeft gezamenlijk met een aantal Belgen, Denen, Fransen, Italianen, Luxemburgers en Noren een brief ondertekend waarin op Poolse leiders een beroep wordt gedaan anti-seniitische acties te staken. Hot initiatief tot de brief is uit gegaan van uil Comité Interna tional des Camps waarin mensen die het verblijf in concentratie kampen tijdens de laatste we reldoorlog hebben overleefd, zijn verenigd. Exemplaren zijn vanuit Parijs verzonden aan bijna 400 Poolse leiders. Als tijdstip van verzending werd gekozen de 24ste verjaardag van de bevrij ding van het in Polen gelegen concentratiekamp Auschwitz door de geallieerden. Systeem studietoelagen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag De Studenten Vak Beweging bereidt een actie voor tegen de commis sie-An dri essen die de minister van onderwijs en wetenschappen moet adviseren over een nieuw studietoelagenbeleid. Dit kwam zaterdag tot uiting, tijdens een door de Nederlandse Studenten raad georganiseerde discussie bijeenkomst over de studielening. Een meerderheid van de commissie- Andrlessen, die pas over enkele maan den rapport zal uitbrengen, zou, blij kens artikelen in de studentenpers, voorstander zijn van 'n systeem waar bij iedere student, onafhankelijk van het inkomen van zijn ouders een toela ge krijgt die niet de vorm krijgt van een rentedragende lening, maar waar tie academicus later wel een financiële tegenprestatie tegenover moet stellen. Die zou eruit moeten bestaan dat de student na het beëindigen van zijn studie jaarlijks van het deel van zijn inkomen boven de grens voor inkom stenbelasting een bepaald percentage terugbetaalt, In dit systeem zou het collegegeld komen te vervallen. Eenminderheid van de commissie zou wél een systeem van rentedragen de studieleningen willen met een col legegeld van 1500 per jaar. Dit standpunt werd zaterdag verdedigd door een van de commissieleden, drs, F. H. Goudswaard van het ministerie van financiën.,Hij zei onder meer dat het studieloon dat de Studenten Vak Beweging voorstaat, de conflicten in de studentenwereld zal versterken, Hij vond dat het enige systeem dat in de huidige maatschappij kan werken, een systeem is van subsidiëring waar het nodig is, als aanvulling. Aanval Tijdens de bijéénkomst die werd ge houden in een zaal van het complex Oudemanhulspoórt van de Universi teit van Amsterdam, deed Eduard Bomhoff, voorzitter van de Neder landse Studenten Raad een aanval op de student-leden die in de eommissie- Andriessen zitting hebben. „Zij gaan voortdurend op de stoel van'de minis ter zitten," zei hij. Verder vond hij dat de commissie „in de huidige vorm de tijd niet waard is die eraan wordt be steed." Andere sprekers pleitten voor het „opblazen" van de commissie. Zij werden bestreden door een der stu dent-leden, Raymond Benders die zei de Studenten Vak Beweging te verte genwoordigen. Hij vond het opportu nistisch om de commissie te willen op blazen, nu blijkt' dat er geen voorstel voor studieloon te verwachten is. MINISTER LAffiD (VS): (Nieuwsdienst New York Times) WASHINGTON, maandag. De Amerikaanse minister van defensie Marvin Lalrd heeft gisteren, in éen te- ievisietxltzending verklaard, dat, de Sowjet-t*n!e bijna 4 maal zoveel uit geeft aan defensieve nucleaire wapens als de Verenigde Staten. Hij zei dat het Russische anti-raket systeem in het bijzonder rondom Moskou een veel grotere omvang heeft gekregen dan Washington een jaar geleden voorzag. Deze uitspraken deed hij naar aan leiding van vragen over de recente opschorting van het Amerikaanse „Sentinel-programma" van defensieve raketten, Begin maart zal een defini tieve beslissing over dit anti-raket-sy steem worden genomen, aldus de mi- uister. Volgens Laird zal de groeiende om- s vang van de Russische offensieve be wapening in het bijzonder in de pèrio- de 107273 een veiligheidsrisico voor de Verenigde Staten opleveren, „Dan is het evenwicht niet wat het, voorzo ver de Verenigde Staten betreft, moet zijn", aldus de Amerikaanse minister van defensie. De tekst van de brief luidt als volgt: Mijnheer, Op het moment dat de gehele we reld de 24ste verjaardag herdenkt van de bevrijding van het concentratie kamp Auschwitz, dat in de geschiede nis zal voortleven als de plek waar miljoenen mensen uit vele landen om kwamen, in het bijzonder joden en Polen, richten wij ons tot u. U leeft in een land dat op grond van het feit dat er grote concentratie kampen werden gevestigd door de na zi's het grootste kerkhof werd van de Tweede Wereldoorlog. Deze dag wekt ons op niet alleen het verleden in herinnering te roepen maar ook om naar het heden en de toekomst'te kijken. De joodse bevolking van Polen, di nog geen duizendste deel vormt van dc totale bevolking van het land, is op het ogenblik het slachtoffer van col lectieve beschuldigingen. Mannen, vrouwen, jongen en ouden, die joods zijn of van joodse afkomst, staan onder het voorwendsel van zionisme bloot aan vervolgingen met een an ti-Semitisch karakter in uw land dat niettemin een duizend jaar oude ver bondenheid heeft met het joodse volk. Zonder dat zij persoonlijk in staat van beschuldiging worden gesteld of indi viduele fouten worden aangevoerd, worden personen van joodse afkomst gedwongen hun werkkring te verla ten, waarbij verhinderd wordt dat zij elders een nieuwe betrekking vinden, en kunnen niet meer voorzien in de behoeften van hun familie. Zij worden bovendien .gedwongen hun vaderland te verlaten en hun na tionaliteit te verliezen om in het bui tenland een zeer onzekere toekomst tegemoet te gaan. De vervolgingen treffen, zoals ook op tragische wijze in het verleden het geval is geweest, allen die opgnlijk hun sympathie betuigen met de vér volgden. Het Poolse volk dat grote tradities heeft op het terrein van de beschaving en de verdediging van de vrijheid, heeft zich de achting verworven van andere staten. Helaas wordt net beeld dat wij van Polen hebbe*. op het ogenblik ernstig bezoedeld door de maatregelen waartegen wij ons thans richten. Op deze dag, dat de bevrijding van Auschwitz wordt herdacht, zouden wij ons schuldig voelen indien wij deze feiten verzwegen en onze afkeuring niet lieten horen. Wij zijn er van overtuigd dat u denkt als w« en dat u zult handelen opdat aan deze nieuwe vervolging een eind wordt gemaakt. In deze overtuiging verblijven wij met gevoelens van de meeste hoog achting. Van Nederlandse zijde is de brief ondertekend door: G. Ch. Aalders, voorzitter van de Vereniging van Ex-Politieke Gevange nen, nu, B, W, Biesheuvel, fractielei der in de Tweede Kamer van de An ti-Revolutionaire Partij, oud-mlnis- ter-president dr. W. Drees, C. C. van den Heuvel, voorzitter van de Vereni ging van Oud-Verzetsstrijders, dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinsti tuut voor Oorlogsdocumentatie, oud minister-president prof. J. E. de Quay, generaal-majoor A. A. J. J. Thomson, voorzitter van de Vereniging van Oud-Strijders, drs. A. D. W. Tilanus, fractieleider in de Tweede Kamer van de Christelijk Historische Unie en mr. E. H. Toxopeus, fractieleider in de Tweede Kamer van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. (Van onze correspondent) r^TjssEL, maandag De aomeg van een erepark in het Vlaamse plaatsje Stekene tussen Sint Niklaas en. Zeeuws-Vlaandc- ren voor de in de tweede wereld oorlog aan Duitse zijde gesneu velde Belgische Oostfrontstrijders gaat niet door. Volgens het „St.-Maarten- fonds" dat het erepark „Berken- kruis" wilde laten aanleggen, is deze beslissing genomen om te voorkomen dat „de naam van de dode kameraden, door een haat campagne zou worden mis bruikt". De burgemeester van Stekene (8000 inwoners) toonde zich ver ontwaardigd over de reacties die het plan in Nederland en België heeft opgeroepen en sprak in dit verband van tendentieuze be richtgeving. Hij verklaarde dat hij zelf het St.-Maarlenfonds heeft aangeraden, om van de plannen af te zien, om de orde en rust in Stekene niet in gevaar te brengen. BOLOGNA, maandag (Reuter, AP) Lulgi Longo, de 68-jarige leider van de Italiaanse communistische par- ty, heeft dit weekeinde verklaard dat het een grote fout is te. denken dat studenten „op eigen houtje" een revo lutie kunnen maken. Zij hebben hulp nodig van meer er- varen revolutionaire krachten, aldus Longo, er aan toevoegend: „Wij moe ten hen vertellen hóé en met welke instrumenten zij hun strijd moeten uitvoeren". Longo sprak tijdens het twaalfde congres van. de Italiaanse communisti sche partij in Bologna, dat zaterdag werd geopend en tot vrijdag a.s. zal voortduren. Hij drong hierbÖ aan op nauwere samenwerking tussen com munisten en linkse rooms-katholieken in Italië om de sociale crisis te bestrij den. De Italiaanse communistenleider veroordeelde opnieuw de invasie van Tsjeehoslowakije door vijf landen van het Warschau-Pakt. Hij zei dat zijn partij volledig achter de Tsjechoslo- waakse leiders staat. „Hun gezag is een kostbaar bezit voor het Tsjecho slo waakse volk" aldus Longo. Het hoofd van de drie leden tellen de Russische delegatie Borl6 Ponoma- riov verliet kort voordat Longo met zijn passage over Tsjeehoslowakije begon de zaal. „-Natuurlijk moest hij juist op dat moment nodig naar het toilet" zo merkte een. van de Italiaan se afgevaardigden op. RIO DE JANEIRO, maandag (Reu. ter, AP). President Ccsta e Selva van Brazilië heeft de parlementen van vijf deelstaten Guanabara, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Pernambuco en Sergipe voor onbepaalde tijd op re ces gezonden. Drieëndertig leden van andere parlementen zijn ontslagen. Dertig van hen verliezen hun politieke rechten voor tien jaar. Twee militaire rechters zijn met pensioen gezonden. Vrijdag werd de instelling bekend gemaakt van een rijkscommissie Om een onderzoek in te stellen naar „on dermijning en contrarevolutionaire activiteiten". Volgens de regering werd de schor- •'sing van de parlementen gerechtvaar digd door corruptie en anaere onregel matigheden. Het federale parlement in Brasilia is vorig jaar al voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd. 81 afgevaardigden zijn sindsdien ontslagen. Van dezen hebben 71 bovendien hun politieke rechten verloren. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, maandag. Het Zwitserse blad Die Weltwo- che is in Spanje in beslag genomen wegens publikatie van de plaat van Behrendt over Franco, die op 28 januari ook in onze krant verscheen. KAMPEN, maandag (ANP). de politie van Kampen heeft het afgelo pen weekeinde tn een woning aan de Noordweg in Kampen het stoffelijk overschot aangetroffen van de 73-jari- ge alleenwonende koopman G. van de Belt. Bij onderzoek bleek dat de man minstens veertien dagen geleden moet zijn overleden. -.S Vermoedelijk is hij, zittend in zijn rolstoel, door een hartverlamming ge troffen. Aan de hand van kranten en een scheurkalender kon de vermoede lijke overlijdensdatum worden vastge steld. De heer Van de Belt leidde een zeer eenzelvig leven. Hij onderhield geen contact met de buren en ontving nooit familiebezoek. (Van o«2e correspondent) ALMELO, maandag De algemene vergadering van de kring Overijssel van de KVP heeft zaterdag twee mo ties ingediend bij het landelijk partij bestuur en bij de Tweede Kamerfrac tie van de KVP resp, over de aanleg van het laatste gedeelte van de E8 en over de vestiging van de achtste me dische faculteit. In de eerste motie dringt de kring Overijssel er bij het partijbestuur en de fractie op aan, te zorgen dat de mi nister spoedig die maatregelen neemt, die leiden tot een vaststelling van het laatse gedeelte van het tracé van de E8 en van de zuidelijke bandweg door Twente. De kring eist verder, dat de (Nieuwsdienst New York Times) WASHINGTON, maandag De Amerikaanse advocaat Ralph Nader heeft beweerd dat de afge lopen tien jaar tienduizenden tweedehands Volkswagens door niet-officiële verkopers in de VS voor nieuw verkocht zijn. Nader heeft verzocht om een onderzoek van de Senaat naar deze fraude. Een woordvoerder van de Se naatscommissie voor handel heeft verklaard dat de commissie de beschuldiging van Nader zeker zal onderzoeken. Arthur Rail ton. directeur van Volkswagen-Ame» rika, heeft gezegd dat hij „elk on derzoek dat de verschillen tussen officiële Volkswagendealers en andere handelaars aan het licht brengt" zal verwelkomen. Volgens Nader zijn grote aan tallen van de als nieuwe ver kochte Volkswagens betrokken geweest bij ernstige ongelukken in West-Dui island en andere Westeuropese landen, terwijl an dere wagens duizenden kilome ters op de teller hadden moeten hebben. De wagens zouden door gespecialiseerde firma's bij en in Hamburg zijn „gerestaureerd" en daarna naar de VS zijn ver scheept. Ralph Nader heeft grote be kendheid gekregen door zijn felle campagne ter verbetering van de veiligheid in auto's. belemmeringen, worden weggenomen, waardoor het mogelijk wordt beide rijkswegen spoedig aan te leggen. In de tweede motie constateert de kring Overijssel, dat de commissïe- Van Walsum de onzekerheid rond de vestiging van de achtste medische fa culteit eerder heeft doen toenemen dan afnemen. Zij dringt er bij het partijbestuur en de fractie op aan stappen te ondernemen die leiden tot vestiging van de faculteit in Twente. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM, maandag. De NDSM zal morgen dertien van zjjn Zuidslavische werknemers wegens contractbreuk naar huis terugsturen. De Zuidslaviërs waren drie dagen niet op hun werk verschenen. 2Sè hadden in die tijd contact opgenomen met vertegenwoordigers van een Duitse scheepswerf die in Amsterdam aan het ronselen waren. De Zuidslaviërs tekenden met de Duitsers een contract om voor hen te gaan werken. De NDSM heeft ongeveer 400 Zuidslaviërs in dienst en had mrt deze gastarbeiders nog nooit moeilijkheden wegens contractbreuk gehad. Een woordvoerder van het Amsterdamse bedrijf verklaarde ook nog niet eerder vernomen te hebben van ronselactivi- teiten van Duitse scheepswerven on der de buitenlandse gastarbeiders In Nederland. Overigens zullen de Zuidslaviërs vanuit Nederland niet rechtstreeks naar Duitsland kunnen vertrekken, Ze zullen morgen na-ar hun eigen land te ruggaan en dan een visum voor Duits land kunnen aanvragen. De Zuidsla viërs waren vier lot zes maanden bij de NDSM in dienst en hadden een con-tract van één jaar. MADRID, maandag (UPÏ, Reuter). De Spaanse autoriteiten hebben gisteren in Pamplona de hoofdredac teur van het provinciale dagblad El Pensiamento Navarro, een Carlistisehe krant, gearresteerd en verbannen naar een dorpje in de provincie Segovia. Collega's van Javier Maria Pascuai Itanez protesteerden bij het regime, maar kregen ten antwoord, dat de verbanning „niets te maken heeft met persaangelegenheden". 'Spookhuis' afkomstig uit Friese dorp Wommels (Van onze correspondent) HAARLEM, maandag. Een felle brand heeft zaterdagavond de onbewoonde villa -Oldehove aan het Spaarne op de grens van Haarlem exi Heemstede geheel verwoest. De villa in Haarlem bekend als „het spookhuis" was bestemd voos de sloop. Het vuur la waarschijnlijk aange stoken door met lucifers spelende kin deren uit de buurt en werd rood ze ven uur door omwonenden ontdekt, Dc brandweer van Haarlem kon wei nig uitrichten, omdat het vmir, aange wakkerd door de stormachtige wind snel om zich heen greep.' De nablus sing duurde tot elf uur. De villa Oldehove is rond de eeuw wisseling In Haarlem neérgezet, maar stond oorspronkelijk in het Friese dorp- Wommels, Eigenaar was een burgemeester van dit dorp, de heèr Wopperus Buma. Deze kreeg ruzie met zijn dorpelingen en besloot met woning en al naar Holland te verhui zen. De villa werd steen voor steen afgebroken, per schip over de Zuider zee vervoerd en aan het Spaarne weer opgebouwd. De overlevering wil dat een van de boten, die de dakkapel vervoerde waarin de geest huisde van een zelfmoordenaar tijdens de over tocht, op de Zuiderzee is gezonken. De heer Wopperus Buma overleed - kort nadat hij zich in Haarlem had gevestigd en zijn woning werd eigen dom van mevrouw Peters, de weduwe van de directeur der Arnhemse Grind-maatschappij, die er een privé-museum van maakte voor haar Russische kurtstschatten. Twee jaar geleden overleed zij, een broer die woning en inboedel erfde heeft de vil la nooit betrokken. Ze werd speel-, plaats voor de jeugd en verviel lang zamerhand tot een ruïne. Een half' jaar geleden werd het pand eigendom; van een Apeldoornse bouwmaat schappij die ter plaatse een flatge bouw zal neerzetten. - Spaar daarom bij de Algemene Bank Nederland en geef groeikracht aan uw geld. Direct beschikbaar 2.500.- per maand, één maand opzegging voor hogere bedragen 5 Spaardeposito Zes maanden opzegging Doe nu een keus: Of u een groot of een klein bedrag wiit sparen; loop eens bij ons binnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1