Jacobus P. Bos wierp zich iu 't literaire leven ANDERHALF JAAR EIS NA POGING TOT DOODSLAG l Oudste dienstencentrum, is op het Noordereiland A 1 'V ?e E.C.T. wil overheid in kosten door Amerikaanse staking laten meebetalen ROTTERDAM RIJNMOND Mooie stunt Turkse verdachte: 'Jk ivilde haar het pistool afpakken' Leuke meid Vijf maand geëist wegejns bezit van ldlo hennep Mr. H. Singer-Dekker geïnstalleerd GAPEND GAT IN TANKER mximm Kath. instellingen voor gezinsvoogdij: Protesttelegram naar minister over financiële voorzieningen Concerten op Hess-orgel Nieuwe regeling voor scheepvaartverkeer Rotterdam op komst Drie personen dakloos na felle brand Niet Aad Jansen VRAGEN ANDERS Gevluchte verpleegde meldt zich weer bij Van Mesdagasiel pag. 4 - woensdag 12 februari (Van een medewerker) ONLANGS verschenen: Het eerste boek van Jacobus P, („dat is en blijft een p met een punt en geheim") Bos, Een lite raire reuzenpocket met zeven korte verhalen onder de titel „Ik ga voor niemand uit de weg". Verhalen waarin hij een soort magisch realisme bedrijft, waarin hij een bestaande wer kelijkheid (als hoofdfiguren tre den o.a. Jean-Jacques Rousseau en Kafka op omvormt tot har de sprookjes. Binnenin het boek blijkt de volledige titel: „Ik ga voor niemand uit de weg, alleen voor paard en wagen". Op de uitvouwbare omslag een vele decimeters grote foto van bet meisje dat voor geen VPRO uit de weg ging, Phll Bloom. Naakt en wel, zoals Iedereen haar kent Alleen in haar kruis draaft züna haar zon deval voor de tv heel kuis een papieren bloem, om „het de officier van justitie niet te moeilijk te ma ken, denk ik". Schrijver Jacobus P. Bob, een 25- jarige Rotterdammer, heeft het al eens een officier moeilük gemaakt in zijn literaire leven. In 1964 won hij in België een jongerenprijs met „Het verhaal van. de man die tegen de aanhangwagen van lijn 10 opliep en dacht dat hij hortius was". Dit verhaal zou met nog enkele andere en de gedichten van de poë zieprijswinnares in druk verschijnen. Maar toen de Belgische zetter bezig was met „een dierenverhaal" vond hij het te beestachtig worden, klaagde bij zijn baas over „al die vuile, sme rige woorden", liet deze een tocht naar de plaatselijke politie maken, waar weer iemand werd afgevaar digd naar de procureur des Konings. Deze zag er pornografie ir. en ver bood publicatie. TACOBÜS P.: „Het had een J mooie stunt - kunnen worden, maar de jongens van die prijs heb ben niet doorgezet. Een dierenver haal bleef oit het bundeltje en er kwam een ander verhaal voor in de plaats". In Nederland verscheen „een die renverhaal" kort daarop zonder ook maar het minste stof te doen op waaien. Nog geen jaar heeft Jacobus P. Bos het op de academie voor beel dende kunsten in Rotterdam uitge houden. Hij wilde kunstschilder worden, zag er van af en wierp zich op het schrijven. ..Ergens voel ik me nog steeds schilaer", zegt hij zelf. Vandaar dat uitgever De Bezige Bij bloemrijk schreef: een jong talent met een boeiende verhaaltechniek, en: dit korte verhaal (Rousseau) is een van de weinige geslaagde pogin gen om de schilderkunst in woorden weer to geven. In de zeven jaar tussen de acade mie en zijn schrijversdebuut ligt een periode waarin hij tijdschriften op richtte, waarin hij in Podium twee korte verhalen kreeg en waarin Dc Bij contact rr.et hem opnam, nadat hij jarenlang had geleurd met zijn gedichten en overal nul op request kreeg. Tijdschrift ging na een half jaar (drie nummers) geheel naar AA 'r. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag De officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank rar J. D. de Jong heeft gistermiddag tegen de der tigjarige Turkse fabrieksarbeider Ali G. uit Rotterdam wegens poging tot doodslag op zijn 38-jarige vriendin Grada W. Ruys uit Renkum een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek geëist. G. ontkende op zijn vriendin te hebben geschoten. Hij verklaarde dat het pistool afging toen hij het uit haar handen wilde nemen. traditie over de kop wegens „finan ciële moeilijkheden Bos werkt nu bij de Rotterdamse kunststichting, rijdt elke dag naar het kunsthart van de Maasstad. De Doelen, „maar wil niets zeggen over zijn werk, omdat dit streng geschei den moet blijven van hei schrijven". Jacobus P. over zijn gevoelens na de geboorte van zijn eersteling: „In het begin was ik heel blij met dat boekje. Ik ging wel eens kijken in de etalages van boekwinkels en ja hoor, daar lag het Nu raakt hot me niet meer. Het is af en daarmee uit. Een keer ben ik een boekhandel binnengestapt waar nog maar 1 exemplaar lag. Ik vroeg die man: bent u al die andere al kwijt? maar hij schudde het hoofd en zei droevig: ik had er maar een en ik heb hem nog steeds". JACOBUS P. over de omslag: „Die heb ik niet uitgezocht. Op een dag kreeg ik die flap thuis. Ik dacht: leuke, meid is dat. Pas later, bij de drukproeven zag ik dat het Phil Bloom was. Haar naam staat voorin het boek vermeld. Maar kan mij dat wat verrekken wie het is. Naakt is aantrekkelijk voor het pu-< bliek. Misschien wordt Phil weer boos, net als bij dat boek van Verha gen". Bos" vrouw staakt even het breien van iets blauws: „laten we het hopen voor jou, dan krijg je op die manier een beetje bekendheid". Jacobus P. over zijn nieuwste: „Nu ben ik met een roman bezig, fragmentarisch is hij al klaar. Het zijn allemaal losse stenen. Ach de traditionele romanvorm ligt voor goed aan flarden, Nee, het is geen lekker lopend verhaaltje -met een mooi karakteropbouwtje meer. Ik werk bij vlagen aan dat boek. Meer dan een jaar ben ik er nu mee bezig en in september lever ik het in. Een titel? o, daar broed ik zo lang op. Voor deze roman heb lk inmiddels al tachtig titels versleten, maar nu heb ik de goeie: „Een eersteklas begrafe nis". Dat is voor mijn lezers die „voor niemand uit de weg zijn ge gaan". De officier zcl aan deze verklaring geen geloof tc hechten. HR achtte het ten laste gelegde bewezen. Als bewijs voerde hij onder meer de verklaring van dc Kenkumsc vrouw aan die had verteld dat G. haar tevoren verschei dene keren had bedreigd en tenslotte op liaar had geschoten toen zy naar liaar man wilde terugkeren. „Hij heeft het pistool uit wrok op haar gericht. Hij kon het niet ver kroppen dat zij wegging", aldus de of ficier. De schietpartij had op 4 december plaats in een pension aan de dr Za- meiihoffstraat. De kogel trof de vrouw aan het hoofd maar zij werd niet ern stig gewond. G., die in Turkije een vrouw met vijf kinderen heeft, had haar in 1965 in Renkum leren kennen toen hij bij haar en haar man op ka mers ging wonen. Er ontstond een ver houding en na enige tijd ging G. met de vrouw samenwonen. Ook bezochten zij samen Turkije. Op 4 december verzocht de echt genoot van de Renkumse vrouw haar bij hem terug te komen met het oog op de Romende feestdagen. Zij gaf hem op dat'ogenblik geen uitsluitsel maar na enige uren besloot ze toch te gaan. Toen ze haar jas aantrok en de pensionkamer wilde verlaten, schoot G. plotseling op haar, zo vertelde ze de rechtbank gistermiddag. „Hij heeft me weieens gezegd dat hij me 33 kogels in de rug zou schie ten als ik terugging. Ook heeft hij me verscheidene keren met een stiletto bedreigd", zei ze, G. had tevoren verklaard dat het pistool, dat hij altijd bij zich droeg en dat tijdens het slapen onder zijn hoofdkussen lag, afging toen hij het haar wilde afpakken. Volgens hem had dit plaats in de pensionkamer en niet zoals de vrouw had gezegd op dt. over loop. De huls van de kogel is evenwel in het trappenhuis gevonden. De bloedsporen van de vrouw, die na het misdrijf de straat was opgelopen, be gonnen ook op de overloop. De politiearts H. Th. A, Cremers, als getuigedeskundlge gehoord, zei er geen verklaring voor te kunnen vin den hoe de kogel door de neusholte het hoofd heeft kunnen binnendringen, zonder daar noemenswaardige schade aan te richten. Een mogelijkheid is dat de loop van het wapen onder de neus is gehouden, zei hy. Een wapen deskundige van de politie vertelde nog dat de baan van de kogel naar rechts afwijkt. De rechtbank zal op dinsdag 25 fe bruari uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag Tegen de 22-jarige graficus-beeldhouwer An- dré R. uit Rotterdam heeft de officier van justitie bij de Rotterdamse recht bank mr J. D. de Jong gistermiddag een gevangenisstraf van vijf maanden met aftrek geëist wegens een overtre ding van de opiumwèt. R. zou ruim 1300 gram hennep in zijn bezit hebben gehad: 330 gram in zijn huis aan de Asserweg en één kilo in het hu|s van de 32-jarige losarbeider Alfred B, K. aan de P. de Hoochstraat. R.'s raadsman mr S. Ivens vroeg zich af of de rechtbank een zo hoge straf van. vijf maanden kan opleggen nu blijkt dat dc meningen over het ge bruik van marihuana zo verschillend zijn. Hierbij verwees hij naar het tele- visieprogamma over „soft-drugs", dat Achter het Nieuws maandag bracht. De zaak tegen K. werd wegens ziek te. van diens advocaat aangehouden tot 25 februari. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM i woensdagDe vice- president van de Rotterdamse recht bank mr G. J. E. Poerink heeft giste ren mevrouw mr H. Singer-Dekker tot rechter-plaatsvervanger geïnstal leerd, Mevrouw Singer zal met ingang van 1 maart haar werk in de strafka mer beginnen. Mevrouw Dekker is Tweede Kamer lid voor de Partij van de Arbeid. Zij is tot voor enige jaren juridisch mede werkster van de Parool-Pers geweest. -A-A V- Met een gapend gat aan bak boord, ingedeukte tanks en ka potte reling is de Nederlandse kustvaarttanker Dutch Spirit {999 brt) gisteren naar Pakhoed in de Botlek gesleept. Het schip was gistermorgen in alle vroegte tij dens de hevige sneeuwstorm aan gevaren door de Franse tanker Frangois L. D. De Nederlandse tanker was geladen met uiterst giftige fe nol, Deze stof leverde echter geen gevaar op, omdat het in verbin ding met water direct onschade lijk werd, De Franse tanker heeft zijn reis kunnen voortzetten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. De Commissie Leidinggevende functiona rissen van de katholieke instellingen voor gezinsvoogdij en'patronage lieefi een uitvoerig telegram aan do minis ter van justitie gestuurd, waarin wordt geprotesteerd tegen het uitble ven van financiële voorzieningen voor een verantwoorde hulpverlening. De verantwoordelijkheid voor de huidige situatie in de gezinsvoogdij wordt in het telegram door de com missie, waarvan ongeveer twintig di recteuren van katholieke verenigingen deel uitmaken, van de hand gewezen. Er zijn,, naar wij van de vereniging voor katholieke gezinsvoogdij en pa tronage St. Raymundus te Rotterdam vernemen, onderhandelingen gevoerd tussen het ministerie en Pro Juventu- te, Humanitaa en het Katholiek Ver bond voor gezinsbescherming, teza men verenigd In de Nationale Federa tie voor Kinderbescherming. Het telegram betekent, zo werd ons meegedeeld, dat de directeuren van de katholieke verenigingen in opstand zijn gekomen tegen het uitblijven van verbeteringen. (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM, woensdag. Op het gerestaureerde. Hess-orgcl pnde aula vqti het Schiedamse Stedelijk Mu seum, zullen de komende maanden een aantal korte concerten worden gege ven: steeds or> dc derde zaterdag van de maand, va» 25.00-16.00 uur Doelen-organist Arie Keijzer opent de serie op 15 februari, Koos Bons volgt, op 15 maart, 19 april speelt Kees Bek. Aad van der Hoeven op 17 mei/Vervolgens: Gerard Kloosterhuis (21 juni), Jan J. v. d. Berg (19 juli), Jati van Gijn (16 augustus) en ten 'slotte Alex van Amerongen op 20 sep tember. Daarnaast andere concerten. Een Haags kwartet op 21 februari en het Residentie-strijktrio op „8 maart. In april komt het Collegium AmsteJoda- menais in de aula concerteren en in mei een Engelse groep gamba-spelers, „The English consort of viols". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, woensdag. Voor het scheepvaartverkeer op dc Nieuwe Rotterdamse Waterweg is een regeling ontworpen waardoor het in- en Uit gaande verkeer wordt gekanaliseerd. Deze regeling, waarbij aan de schepen die Rotterdam aandoen bepaalde rou tes worden aanbevolen, zal binnenkort worden gepubliceerd. Staatssecretaris A. van Es he^G geantwoord op vragen van dePvdA- Kamerleden C. Laban «n ars. A. J. Lerns naar aanleiding van klachten over hest functioneren van het loods wezen op de Nieuwe Waterweg. Volgens de staatssecretaris is in 1968 twee maal een klacht ingediend omdat schepen niet tijdig door een. loods werden geholpen. In beide ge vallen betrof het schepen, die zic£ niet hadden gehouden aan het verzocK van het loodswezen om hun aankomst tijd 4 uur tevoren te melden. Een derde klacht betrof eoiy Ameri kaans schip, dat op 8 januari vertra- ging ondervond ten gevolge van om standigheden die te wijten 'ivaren aan de staking van de havensleepboten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. By een felle uitslaande brand in een huis aan de Raephorststraat in liet Oude Noorden z\jn gisteravond tegen acht uur drie personen dakloos geworden. Het zijn mejuffrouw J. Berends en het echtpaar W- II. van der Dorren die hun etages geheel zagen uitbranden, De politie heeft vannacht de 29-ja- rige J. W. aangehouden onder verden king van brandstichting, "W., de ex- echtgenoot van mejuffrouw Berends, woonde in hetzelfde huis. Toen de eerste brandwacht aan kwam, sloegen de vlammen al naar buiten. Aan de achterkant was de si tuatie even gevaarlijk doordat de vlammen een huis aan de Tochtstraat bedreigden, maar dit gevaar werd spoedig bezworen. De bewoners wisten zich in veilig heid te brengen. Van de inboedel kon den zij nauwelijks iets redden. De brandweer bestreed het vuur onder leiding van hoofdbrandmeester K. Zwankhuizen met drie stralen hoge en vier stralen lagedruk. Zij had de vlammen vrij spoedig onder controle. De nablussing was lastiger, onder meer doordat de brand tussen de pla fonds nogal hardnekkig was. ROTTERDAM, woensdag. De boks liefhebbers zullen begrepen heb ben, dat de foto, die gisteren bij het interview met Theo Huizenaar stond, niet die van Aad Janseh was. Door een vergissing van onze afdeling do cumentatie was een buitenlandse bok ser op. de plaats van Aad Jansen te rechtgekomen. DAT kaarten de hele dag zegt de heer P. Hooyer, einde januari maatschap pelijk werker van het diensten centrum Feijenoord-Noorder- eiland, „moet je op de een of an dere manier doorbreken, anders komen er nooit andere activitei ten. Je ziet iedere dag dezelfde gezichten aan dezelfde tafeltjes. Voor mensen die eens wat an ders willen kun je weinig doen." De heer Hooyer maakt deze opmer king tussen de Van der Takstraat, waar het dienstencentrum is gevestigd en de Oranjeboomstraat, waar sinds enige dagen een dépendance is geves tigd. In een verdere toekomst moet dat in omgekeerde volgorde: op Feijenoord het dienstencentrum en op het Noor dereiland de Dépendance. Twee centra in pen organisatorisch verband. Hooyer: „In de Oranjeboomstraat zijn we vandaag begonnen met be- jaardengymnastiek, spreekuren en culturele ochtenden. 's Middags is er sociëteit. Niet éók 's morgens zoals in de Van der Tak straat. Je moet niet te veel sociëteits activiteiten doem, dan is er geen ruimte meer voor andere doeleinden. Met de Oranjeboomstraat zijn we begonnen omdat het voor veel mensen bezwaarlijk Is de brug over te gaan. De afstanden zijn te groot. Met een nieuw dienstcentrum gaat het alle-, maal zo makkelijk in Rotterdam. Er wordt gewoon begonnen. Als je over geld begint zeggen ze bij de overheid begin maar vast." De heer Hooyer was in de jaren 58/59 directeur van het Westervolks- Belangrijk zijn de warme maaltij den. Die worden niet hier gemaakt, zoels in andere dienstencentra. De mensen doen dat voor elkaar. Als er een aanvraag komt, zoek ik iemand die dat op zich wil nemen. Vorig jaar werden zo 2.100 warme maaltijden verstrekt. De mensen, die ze klaarmaken krij gen 2,50 per maaltijd, bestaande uit ƒ1,30 van de bejaarde en ƒ1,20 van het dienstencentrum. In een enorme behoefte voorzien de spreekuren. Hooyer: „Als je niet oppast loopt het helemaal uit de hand. Als de mensen je zien, schieten ze je aan, spreekuur of geen spreekuur. Dat geeft niet, het uitgangspunt is, dat de maatschappelijk werker öltyd hereik baar is." huis in Spangen, „Dat was in de tijd van de rock'n roll, weet u dat nog?" Negen jaar was de heer Hooyer di recteur van een buurthuis in Middel burg. „Daar heerst een andere menta liteit. Toen ik er voor het eerst een zeepkistenrace organiseerdewaren er twaalf deelnemers, maar het stond zwart van de mensen, kijkers. De mensen daar willen eerst de kat trifc de boom kijken. Het volgende jaar waren er 200 deelnemers. Dat is in Rotter dam anders, daar wacht men niet af, de mensen doen gelijk mee. Mijn vrouw is wel blij, dat ze weer terug kan naar Rotterdam." (de heer Hooyer woont nu nog in Middelburg, maar betrekt binnenkort een woning in IJs- selmonde Het dienstencentrum Fefienoord- Noordereiland is het oudste diensten centrum van Rotterdam. Oudste houdt in ditgevaljn. bijna één jaar. Hooyer: De bewoners hebben posi tief gereageerd op' het dienstencen trum en er is een goede samenwer king met de sociëteiten. Waar komen de mensen zoal om? Veel belastingzaken. Mensen vinden vaak dat ze te hoog 2ijn aangeslagen. AOW-aanvragen, vergoedingen voor nieuwe brillen, allerlei bijstandsza ken; bejaarden kunnen bijv. een bij drage krijgen voor de aanschaf van een gashaard. Er komen ook veel aan vragen voor huishoudelijke hulp. Dat loopt allemaal via de kruisverenigin gen. Waarom de mensen zelf niet naar de kruisverenigingen gaan? Omdat ze van het bestaan niet afweten o£ omdat de afstanden te groot zijn." „Ik word vaak opgebeld uit andere wijken. Dat komt waarschijnlijk, doordat dit het eerste dienstencentrum is. Natuurlijk worden deze mensen verwezen naar het dichtstbijzijnde dienstencentrum. Hooyer: ,,Met alleen diensten verle nen ben je er niet. Er moet een men taliteitsverandering komen. We moe ten de bejaarden in de samenleving terug-integreren en de jongeren leren spontaan hulp te bieden aan bejaar den". Als het spreekuur is afgelopen gaat de heer Hooyer op huisbezoek. Hij doet er vier tót vijf per dag. Zo reilt en zeilt alles bQ Rotterdams oudste dienstencentrum. Aan de orga nisatie ontbreekt nog wel eens wat. Over de vrijwillige medewerkers zegt Hooyer: „Daar zit geen enkel systeem in, maar het draait allemaal." Buitenpersoneel Conta iner-T erminal zonder werk (Van een.onzer verslaggevers) ROTTERDAM, woensdag. Voor 85 procent van het 152 man tellende buitenpersoneel heeft de directie van de European Contai ner Terminal (E.C.T.) bij het Ge westelijk Arbeidsbureau' een O-uur-vergunning aangevraagd. De E.C.T. heeft al enige tijd voor- het buitenpersoneel nauwelijks of geen. werk te verrichten, om dat de grote containerschepen'" als gevolg van de havenstaking in'de Verenigde Staten wegblijven. Per dag komt er al wekenlang maar een schip van British Railways op de Terminal. Deze „Leelopp" kost de E.C.T. volgens een berekening van de tlireeiie 20.000 gulden per dag. Met het aanvragen vasn de 0-uur- vergunnirtg wil de E.C.T. trachten de overheid een deel van dit verlies 'te laten meedragen. Het personeel zou een deel van het salaris, bij wijze van WW-uitkering van de overheid 'krij gen als de aanvraag voor de 0-uur- vengunmng wordt ingewilligd. Geen ontslag Directeur Van 'Elderen van de E.C.T. zei vanmorgen nadrukkelijk: „We zijn helemaal niet van plan om ook maar iemand te ontslaan. De aan vraag voor de O-uur-vergunning bete kent niet, dat wij financiële zorgen zouden hebben". De.0-uur-vergunning is een da® ge leien aangevraagd bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, De E.C.T. probeen; de vergunning te verwerven met terug werkende kracht tot 2 januari. Er is van tevoren geen overleg met het per soneel geweest. Directeur Van Elderen: „Wij zorgen, er hoe dan ook voor, dat het personeel het loon voor de volle honderd pro-- eent krijgt uitbetaald. "Wij proberen alleen wat compensatie voor ons ver lies van de overheid te -krijgen". Vrije dagen Ook bij andere met name Ameri kaanse containermaatschappljen zijn de gevolgen van de nog steeds duren de Amerikaanse havenstaking te be merken. Het kantoorpersoneel van Sea- land is verzocht eeu of twee vrije da gen in deze stille periode op te nemen. Het kantoorpersoneel van de Limited States Lines in Rotterdam heeft vori ge week via de vakorganisaties gepro testeerd tegen plannen om kantoor personeel te omtslaan. In Engeland en Amerika is wel per soneel van de United S'lates Lines ontslagen, Blijkens berichten in de Engelse pers werken zelfs een aantal personeelsleden in Engeland door zon der bemaling. De Nederlandse directie van Uriitöa States Lines heeft dit voorbeeld, na door de betrokken bonden op hat Ne derlandse ontslagrecht te 'zijn gewe zen, niet nagevolgd. (Van onze correspondent) GRONINGEN, woensdag. Een van de drie verpleegden, die sinds enige dagen uit het rijksasiel Dr. S. van Mesdag in Groningen verdwenen zijn, heeft zich vannacht om kwart over een vrijwillig weer aan de poort gemeld. Het is de 28-jarige J. L. _T., die werd veroordeeld wegens poging ,tot doodslag. T. was zondagmiddag met een bege leider naar een zaalhandbalwedstrijd geweest in eén sporthal te Groningen en nam de benen toen hij na afloop nog even met de begeleider, in een koffiebar zat.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1