ïn 3 fasen naar een gigantisch havenproject van enkele mi 1 arden ZANDOVERSCHOT VAN DE ENE MAASVLAKTE NAAR DE ANDERE N Maasboekje geeft beeld van Rotterdam ROTTERDAM RIJNMOND mmwK V 1 A - College wil proef met koopavond tot half" mei verlengen A. J. Lems acht verspreiding gratis monsters gevaarlijk NVV vraagt voor toepassing ABW aandacht van Rijnmondraad NW bezorgd over bestrijding van calamiteiten V«KOOM DREESWIANN REISBUREAU VROOM DREESMANN U 4 - donder daag 20 februari 1969 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. Het rapport „Plan 2000" van de drie Rotterdamse gemeentelijke diensten raamt de lo- taalkosten van het havenproject en uitbreiding van de Maas vlakte voor de kust van Voome in drie fasen op 65 mil joen gulden. Het plan Hoekse Waard, waarbij een kanaal wordt gegraven door de Hoekse Waard en een havengebied ïn het zuid-westelijk gedeel te van de Hoekse Waard wordt geschapen, komt volgens de begro ting op 1,3 miljard. Totaal dus 1,9 miljard. Voor bet plan op Voorne zeehavens te graven is nog geen kostenberekening gemaakt omdat, volgens de opstellers, dit gedeelte slechte een reservering op langere termijn betekent. De uitvoering van het eerste project (de Maasvlakte) kan in drie fasen geschieden. De eerste fase moet op zeer korte termijn worden uitgevoerd, omdat de huidige Maasvlakte niet kan worden voltooid zonder berging te vinden voor een zandoverschot van 50 a 75 miljoen kub. meter zqnd. industrie-areaal in Rotterdam nu 5000 ha bruto bedraagt. Vergeleken met verwachtingen voor 1990, die ver schillende andere rapporten hebben uitgesproken (Harris, commissie van Tilburg) trekken 2y de volgende con clusies: De goederenstroom zal vervier voudigen (jaarlijkse groei 7%). Het bruto zeehaven-Industrieel areaal zal Ca. 5 maal 20 groot zijn. De werkgelegenheid zal met rond de helft toenemen. Knelpunt Dit zand zou het goedkoopst ge bruikt kunnen, worden in en aan grenzende uitbreiding. Deze eer ste fase houdt een vergroting van beschikbaar terrein in van netto 1000 ha. Dit gedeelte zou tot de westpunt van Voorne reiken. Als tweede fase zien de plannen makers het aansluitende zuidelijke deel met een netto-terrclnoppervlaklc van 1240 ha. Eventueel kan daarna nog een uitbreiding In westelijke rich ting worden overwogen. De eerste fase zon totaal f 230 miljoen kosten. Volgens de rapporteurs betekent dit een investering van 23 per vierkante meter terrein. dc directe nabijheid van Rotterdam worden overwogen. De chemische bedrijvigheid zal voor een deel sterk gebonden blijven aan de olieraffinaderijen in het Rijn mondgebied. De rapporteurs constateren, dat de internationale, goederen over slag ter zee afgelopen jaar ca. 155 miljoen ton heeft bedragen terwijl het zeehaven- Het grote knelpunt bij de verdere economische ontwikkeling van de noordelijke delta vormt volgens de rapporteurs de benodigde zeehaven en industrieterreinen, dat voor de pe riode tot 1090 op ca. 19.000 ha bruto kan worden gesteld. De samenstellers zijn voorts van mening, dat gezien de internationale concurrentie, de kost prijzen van additionele terreinen be paalde limieten niet mogen overschrij den. De economische uitvoerbaar heid haagt dan ook in hoge mate af van de bereidheid van de rijks overheid om de 2g. „onrendabele invested ngstoppen" voor haar rekening te nemen, aldus de rap porteurs. H.v.H.f I n,RUNPODRT VLAA Ïï£eüro'po§*tS RIELLE MAASVLAKTE RIAND QQ5T VOORNE HOEKSE WAARD ROCKANJE VOORNE-PÜTTÈN - ,4 1 i f .y.:.;.v.?^=sgg5^ X-M*: HARlNGvU iS.ahHf DDELHARNI V OVERFLAKKEE GREVELINGENSTAD HET ROTTERDAMS PAROOL BESTAANDE WOONGEBIEDEN GEPROJECTEERDE WOONGEBIEDEN M BESTAANDE HAVEN-EN INDUSTRIEGEBIEDEN SS: GEPROJECTEERDE HAVEN-EN INDUSTRIEGEBIEDEN BESTAANDE HOOFDWEGEN GEPROJECTEERDE HOOFDWEGEN DELFT. Aan de T.H. Delft slaagden voor kandidaatsexamen vliegtutgbouw- kundlg ingenieur K. Bakker (Bodegraven) F, L. van DaaJen (Rijswijk), A. Droog (Den Haag), J. Feenstra (Oudemirdum) H. Lede- boer (Delft), J. A. Lotgering (Delft), G. A. 3. van de Moesdijk (Emmen), W. H. 3. Zandvliet (Voorburg). Hoekse Waard Het plan Hoekse Waard gaat uit van een verhuurbaar terrein van ca. 6700 ha in een havengebied in. het zuidwestelijk gedeelte van. de Hoekse Waard en het oostelijk deel van Voor- ne-Putten alsmede het eiland Tienge- meten. Via een verbindingskanaal vanuit de Oude Maas (even oostelijk van Spijkenisse) zou dit gebied be reikbaar moeten zijn voor zeeschepen met een maximaal laadvermogen van 60.000 dwt. Dit project is te splitsen in drie onderdelen: ontsluiting van het havengebied (verdiepen van de Oude Maas, aanleg Havenkanaal en. Schut sluis). Ten tweede de aanleg van de havens en terreinen, afsluiten van het Vuile Gat en het omleggen van de stroomgeui naar de zuidkant van Tiengëmeten en ten derde het maken van een binnenvaartverblnding met het Haringvliet Uitgaande van een netto verhuurbare terreinoppervlakte van omstreeks 6700 ha bedraagt de Investering ca 19 per vierkante me ter. Met de aanleg van de eerste fase zal een bedrag van 900 miljoen ge moeid zijn. Voome-Puttén De Rotterdamse hoofdambtenaren zien op het westelijk gedeelte van Voorne-Putten In de verre toekomst een havengebied van ca. 5500 ha bru to. Een doorsteek door de duinen ten zuiden van Oostvocrne zal dan nood zakelijk z(jn, Op deze wijze kan het haven- en Industriegebied worden aangesloten op de Maasvlaktehavens. UStvoertechnisch kan dit project als een voortzetting van het huidige Eu ropoortgebled worden gezien. Het rapport wil het belang van deze ontwikkeling aantonen door constate ringen van het „groene boekje" te ci teren: De snelle ontwikkeling van op en overslag zal op Rotterdam gecon centreerd blijven. De vestiging van een nieuw hoogoven-'en staalbedrijf zal alleen JJET MAASBOEKJE, 'de ver maarde gids voor het maat schappelijk verkeer te Rotter dam, is niet alleen, een voortref felijke en onmisbare wegwijzer voor al die deelnemers aan dat maatschappelijke verkeer, het boekje (wat heet boekje? ruim 900 bladzijden) geeft ook zon der dat dit uitdrukkelijk de be doeling is een aardig beeld van onze stedelijke samenleving. Als je al die maatschappelijke groe peringen keurig gerubriceerd en geal fabetiseerd onder elkaar ziet staan valt een „oh" van verbazing moeilijk te onderdrukken. Wat een organisa ties, wat een instellingen wat een commisies, wat een stichtingen, wat een kerken In gesloten gelederen stormen reek sen vragen op ons af: zijn al die in stellingen, verenigingen, organisaties nodig? Wat doen ze allemaal? Welnu het Maasboekje heeft op al deze vragen een antwoord. Je kunt zo gek niet bedenken of het staat er in: gloednieuwe instellingen en oornude verenigingen. De verenigingsdrang der Rotter dammers moet uitzonderlijk groot zijn. Geen activiteit of een vereniging geeft er gestalte aan. Als twee Rotter dammers een gelijkgerichte liefhebbe rij hebben komt er een vereniging. Afgestudeerden van de Hogere Tech nische School hebben zich verenigd, amateurfilmers doen dat, alcoholisten en aquariumhouders, apothekers-his torici en groothandelaren in balen pers touw. commandanten van be- drijfsbrandweren en vrouwelijke be- drijfshoofden. verspreiders van bloe men en lectuur in gemeenteziekenhui zen en importeurs van bronwater, di recteuren bij het handelsavondonder- wijs en draaiorgelvrienden. Geen belang of er is een vereniging die het behartigt geen kwaad of er is een vereniging die het bestrijdt. Noem een willekeurige groepering letters en u heeft een vereniging, in stelling, organisatie, commissie, comité enz. AA (anonieme alcoholisten); AB (algemene bijstandswet of alge mene beroepssehool); AC (anteceden tencommissie of architecten commis sie) en zo gaat dat door. Zo kunnen opeenstapelingen van lettercombinaties ontstaan, waar geen touw meer aan vast te knopen is, wat staat bijv. voor BBTBBA? De bond der behartiging van de toeristische belangen van buitenlandse automobilisten. Rekent u het maar na het klopt. Gebrek aan belangen die behartigd moeten worden is er bepaald niet. Vaak worden twee zaken tegelijker tijd aangepakt. Je kunt bijv. zowel de sport als de cultuur willen dienen, welnu dan krijg je de CÓX Culturele Sportbond Rotterdam. Mensen die gehandicapt zijn vereni gen zich. Uit deze verenigingen ont staan weer andere verenigingen en die verenigingen vormen een federatie (doven sportorganisaties bijvoor beeld). Wat de een wil bevorderen wordt soms door de andere bestreden. Alle makers van alcoholische en zwak al coholische dranken hebben zich op al lerlei niveaus verenigd om hun ver- koopbelangen te dienen. Daartegen over staan evenzovela drankbestrij ders. Die drankbestrijders hebben zich overigens stevig verzuild. "Wie zijn dranklust wil bestrijden kan de hulp inroepen van de Algemene Ncd. Drankbestrijders Organisatie, van de nationale christen geheel onthouders vereniging of van de gereformeerde vereniging voor drankbestrijding. Er is ook nog een Ned. Chr. vrouwen heelonthouders unie (Doel: bestrijding van drankmisbruik onder vrouwen). Maar stel u gerust al die dr ankbes tri j~ dlngsorganisaties vinden elkaar in het Rotterdamse!: drankweer comité (doel; Het bevorderen van de samen werking lussen de drankbestrijders verenigingen). Ale je veel verzuilt valt er ook veel te overkoepelen. Het Maasboekje krioelt dan ook van de federaties, overkoepelende organisaties en sa menwerkende verbanden. Uit dat wonderlijke maasboekje valt een hoop te leren over wat er in Rotterdam allemaal gebeurt en hoe de Rotterdammers hun tijd doorbrengen. Van vele verenigingen hoor of lees je nooit, maar ze bestaan. Zo bestaat er een Bataafs genootschap der proef- ondervindelijke wijsbegeerte. Wist i dat er In Rotterdam nog steeds een Bellamy vereniging bestaat, wist u dat Rotterdam een bond van p,«»<'elands vrouwen heeft, een boerem -Anclub, een centrum voor filosofie? Wat gaat er in u om als u hoort, dat de dienst van gemeentewerken een in koopbureau voor buiten gebruik ge stelde goederen heeft? Aan iedereen wordt gedacht. Werklozen bijv. moe ten niet alleen aan werk worden ge holpen, maar er moet iets meer wor den gedaan, want men leeft nu een- maai niet bij brQQd alleen. Zo Is ei dan ook een gemeentelijke commissie van samenwerking inzake sociaal cul tureel werk voor werklozen. Weet u wat foniatrie is? Dat js spraak- en stemverbetering, Dus er is een vereniging die dit doel nastreeft. Iedere vereniging, stichting enz. heeft zijn nut, maar hun namen heb ben soms iets absurds: Stichting aan- geziehts- en gehemeltedefecten, ver eniging van gedecoreerde redders, Ned. vereniging ouders en familiele den van emigranten, /""lp deze kaart ls duldelftk te zien hoe de situatie in het Rijnmondgebied wordt als de dxie gemeentelijke diensten hnn zin krijgen en als de ge meenteraad van Rotterdam, Provinciaal Bestuur en de regering instem men met de plannen. 1. Een vergrote Maasvlakte, met een landwinst van 2500 ha. 2. Het oostelijk deel van Putten en het westelUk deel van de Hoeksche Waard z(jn onherkenbaar als het op dc kaart zichtbare havengebied wer kelijkheid wordt. Het (vertrouwde) Spui is niet meer te zien het is op gegaan in nieuw industriegebied ter grootte van 2000 ha. Hiermee is <Jan ook het kanaal door de Hoeksche Waard een feit, een nieuwe verbinding tussen de Oude Maas en het Hojlandsch Diep met Moerdijk, dat niet op deze kaart zichtbaar is en dat X57Ö ha industriegebied oplevert. En pas sant is het eiland Tien Gemeten van de kaart verdwenen en ingepast in het nieuwe havengebied. 3. Ook van Voome zal tn de verre toekomst (dit eiland wordt eigenlijk in reserve gehouden) niet veel overblijven. Een nieuw havengebied is er geprojecteerd van 4450 ha, waar diepstekende schepen van bet zogenoem de Europoort-type terecht kunnen. Nadrukkelijk Js hierbij door de Rot terdamse diensten gesteld, dat (een deel van) de unieke Voornse duinen behouden biyvffl. 4. Op het eiland Goeree-Ovcrflakkce is een nieuw woongebied gedacht van 8000 ha, waar 500.000 mensen moeten komen te wonen. Vooruitlo pend op de gebeurtenissen is deze stad GreveUngcnstad genoemd, een nieuwe plaats, waar de meeste huidige gemeenten op het eiland in op gaan. 5. Hier is een nieuwe stad geprojecteerd voor 25.000 inwoners, waarin Oud-Beyerland glansrijk opgaat. 6. Datzelfde geldt voor het gebied tussen Rboon en Barcndreeht, onge veer ter hoogte van Smltshoek, want een woongebied voor 36.000 men sen is geprojecteerd. 7. Links daarvan is op een uitbreiding gerekend van Poortugaal en Rhoon. Op deze kaart zijn we er, evenals dc gemeentelijke plannenmakers, van uit gegaan, dat de nieuwe haven Rijnpoort, op de noordelijke oever van de Nieuwe Waterweg, gerealiseerd wordt In de nabije toekomst. In het nieuwe havengebied is aan de noordkant van Voorne een groot vliegveld geprojecteerd, voornamelijk Voor vrachtvervoer. Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag, Het college van b. en w, heeft de gemeen teraad voorgesteld een proef met eejj wekelijkse koopavond te verlengen tot 16 mei. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling de proef af te sluiten op 31 maart. Het samenstellen van een rap port door het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft meer tijd gevergd dan was voor zien en het kan dan ook pas later aan het college c.q. de raad worden voorgelegd ter beoordeling. (Van een -onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. De fractievoorzitter van de PvdA in de Rotterdamse gemeenteraad, drs. A. J. Lens, wil een verbod op het versprei den van gratis monsters (van schoon maakmiddelen en dergelijke) in de Maasstad aan personen beneden de leeftijd van 16 jaar. Hij vraagt dit verbod in schrifte lijke vragen aan burgemeester en wet houders „gezien het gevaar van huis- aan-huis verspreiding van bepaalde stoffen, welke niet voor menselijke consumptie geschikt zyn." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, donderdag. In de 23 Rijnmondgemeenten wordt de Al gemene Bijstandswet niet op dezelfde manier toegepast. Weliswaar adviseert de Rijnmondraad aan de gemeentebe sturen bepaalde normen, maar de ge meenten zijn vrij om daar van af te wijken. Elke gemeente heeft ook een eigen begeleidingscommissie, die de gemeentelijke nonnen totst. Deze situatie is woensdag ter sprake gebracht in de begrotingsvergadering van Rijnmond door mevr. H. de Vos- Krul (cpn). Zij haakte in op een brief die het Nederlands Verbond van Vak verenigingen aan de leden ,van de Rijnmondraad heeft gestuurd. Het NW dringt erop aan de vakbe weging te laten vertegenwoordigen in de Rijnmondwerkgroep, die nu bestaat uit directeuren van een aantal ge meentelijke sociale diensten. Deze werkgroep brengt advies uit aan het dagelijks bestuur van Rijnmond over da toepassing van de Algemene "Bij- standwet. Het NW en mevr. De Vos-Krul menen, dat geleidelijk deze Rijnmond- groep de taak van de bestaande ge meentelijke begeleidingscommissie moet overnemen. ROTTERDAM, donderdag (ANP). De NW- werkgroep Zuid-Hol- land-Zuid heeft in een brief aan de Rijnmondraad bezorgdheid geuit over de organisatie van de bestrijding van calamiteiten in de Rotterdamse agglo meratie. Uit vele contacten met NW-Ieden is het de werkgroep be kend dat in vele gevallen de situatie gevaarlijk' is, De werkgroep heeft de indruk dat er onvoldoende kennis is over de aangevoerde, opgeslagen en verwerkte stoffen en vraagt de Rijn mond om te zorgen dat er afdoende voorzorgsmaatregelen worden getrof fen. GELDIG 21 FEBR SCHRIFTELIJKE EN TELEFONISCHE BESTEU.M0EN WORDEl HIEROP NIET AANGENOMEN Langharig leacryl kus sen, polyether vulling. In vele kleuren w.o. oranje, geel. groen «nz. Maat 60 x 37 cm 7.95 Vendex Spart tennis schoenen. Extra sterk met verende orthope dische inlegzool en slijt vaste groene antl-8lip zool. Alle maten 9.90 (Verkoop aportafdellng) Bed/easlimpje In dlv. kleuren, gadekorserd met 6 ro«el|e8, Voor zo wel dlrekte ale Indlrekta verflchlfng. Kompleet met snoer en schake laar 4.75 Slezonder mooie bad doeken In vele fraaie upl kleuren. Prima kwa liteit badstof. Royale maat 50 x 100 cm 4.50 Limonadeglazen. Leuk model, voorzien van 06n flozBlIlgedefcoratle.ln verschillende kleuren. Per eet van 6 atuks slechts 1.25 Fluitketel ven roeatv/(J staal. Hoogglans ge polijst Solide, koudbllj- vsflde greep. Inhoud 2 iftar 13.95 'Wenddekorfltie' van ge- waven Btrokan «dothout U kunt klozan uit blank, bruin ol mixed hout. Ra felt niet, 120 cm broed, per meter 4.95 öO om breed, per meter 3.35 ROTTERDAM VLAARDINGEH, Prachtige party haren» zakdoeken van een zeer sterke, zachle kwaliteit katoen. Keuze uit dltf. destine an k'euren. Per 3 stuks 2.15 kinderstoel. Moderne vormgeving. Geheel verchroomd bula- trama en gestoffeerd kuipje. Deze stoel, ver stelbaar In twee hoogten, kan door het bijgelever de spfialblad veranderd worden fn.tafel met etoeltja. 35.- Unfea fauteull.Ultgevdsrd vsn algmlnlum buislrame en een frisse blauwe, ka toenen loper. Zeer plat opvouwbaar, dua ideaal voor camping, tuin o! 'picknick, 10.75 Onderjurklaad da robe. Chique pliase afwerking langs ronde halslijn en zoom. In wit, marine, lichtblauw, azaló en rose. Maten 3fl t/m 48. Van 5.95 Voor 4.95 Wij bieden u een gevarieerd pakket Maatschappij Zealand, Cantouri reizen van HotelplantCabuto, NS, an Vendslr. Retjerij Kethel, F.T.S., Vraag de programma's '69,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1