Belangrijke dagen voor gastdirigent James dePreist Mijn spelen is mijn leren IM 4: Vier jaar na eerste paal een volkomen nieuw Clara-Ziekeuhuis i n CÖÜZY ROTTERDAM RIJNMOND DE. Cornells Bloernaertsingel in de Alexanderpolder ziet er nogal troosteloos uit. Op het wegdek en singelgazons ligt sneeuwblubber, waardoor een aantal eenden moeilijk wagge lend op zoek zijn naar stukjes brood. De geparkeerde auto's zien grijs van het vuil en op een hoek staat een eenzame melk boer zich met halfgehand- schoende handen op klassieke manier warm de slaan. Wilskracht door Frans Happel Hoofdkwartier OF BOUWSCHEMA JAAR INGELOPEN VERLICHTINGS-ORNAMENTEH Spaanse bijlage Burgemeester Huisje Veiligheidsprijs VILLA WERD ZIEKENHUIS intEneur pLanning -fm- pagina 4 - vrijdag 21 februari 1989 Mevrouw dePreist kijkt van uit haar derde-verdieping flat no. 47 naar beneden en vraagt: „Is dit nu een normaal Hollands weertype?" Veel meer zegt zc niet, want haar man komt binnen en om hem gaat het tenslotte: James dePreist, Ame rikaan, dirigent, 32 jaar oud en se dert acht maanden inwoner van Rotterdam. De laatste dagen van deze week zijn belangrijk voor hem. Vanavond en morgenavond staat hij als gastdi rigent voor het Rotterdams Phllhar- monisch Orkest. Beide avonden een promenade- concert. Het programma vermeldt o.m. Strawinsky's „Vuurvogel" en de Achtste (onvoltooide) Symfonie van Franz Schtihert. Hij verheugt zich op zijn aanstaan de gastdirectie in De Doelen. Hij ziet er echter ook een beetje tegen op. Heeft hij succes, lovende kritieken, dan zullen ongetwijfeld meer orkest- directies belangstelling voor hem gaan tonen. Dat is belangrijk, want ook Amerikaanse dirigenten kunnen nu eenmaal niet van de wind leven. James dePreist geeft zeer soepel informatie over zichzelf. Op korte vragen geeft hij uitgebreid antwoord. Hij formuleert desalniettemin goed. Zijn stem heeft een laag timbre, waardoor zijn Engels minder Ameri kaans klinkt. James dePreist werd geboren in Philadelphia. Muziek interesseerde hem al van jongsaf, maar toen James aan een universitaire studie toe was koos hij rechten. Hij deed met succes kandidaatsexamen, wierp zich vervolgens op de studie letteren, deed doctoraal examen en koos daar na definitief voor ...muziek. Een wat vreemde gang van zaken. Hij zegt: „Tijdens mijn studie kwam ik steeds meer in de ban van muzlék. Ik was slagwerker in een jazz-kwintet en Ik maakte arrange menten onder andere voor de band van Stan Ken ton. Erg leuk, maar toch niet wat ik precies wilde; klas sieke muziek". "Weer studeren, nu compositie. In 1056 stond hij voor het eerst voor een orkest Hij dirigeerde het afscheids concert voor zijn tante, Marian An derson. Meer directies volgden. In 1961 een verzoek van het Ameri kaanse ministerie voor CRM, voor een tournee naar het Verre Oosten, James dePriest dirigeerde in Thai land, in Hongkong en op de Philip- pijnen. Met groot succes. DAT hü deze tournee niet makke lijk zal vergeten, heeft echter een andere, bijzonder nare reden. In Thailand kreeg hij polio en moest in [ADVERTENTIE) Op onze Gordijnen-afdeling liggen ze klaar: de mooiste vitrages die ooit voor Uw ven sters hingen. Terital Mystèras van ragfijne Franse polyester voile, In bij zonder rijke dessins en pastel» tinten. Deze prachtige mystères, liefst 175 en 200 cm hoog, verkopen wij nu per meter voor r.og géén vijf gulden. Franse Polyester Voile Mystère Vrijdagavond om 6 uur begint op de 1e etage de verkoop van deze aparte voile Nlyitêro, in wei 0 dessins, In pasteltinten, 175 en 200 cm hoog, per meter Ook mendegmar^en open QHn MA of tchrlfL b*f t Jamas da Preist* „In Europa zijn voor dan in Amerika". allerijl terug naar Amerika worden gebracht. Hü verloor voor een groot deel de macht over zJjn benen. "Wilskrachtige James is er echter bovenop gekomen. Onder zijn broekzomen komen nu nog wel de einden van stalen beugels tevoorschijn, maar hij loopt weer, hij is weer in staat een. concert staande te dirigeren. Zijn vrouw en Leonard Bernstein hebben hem in zijn moeilijke jaren veel steun gegeven, Bernstein raad de hem in. 1964 aan, ondanks alles, toch mee te doen aan het concours Mitropoulos in New York, waar jaarlijks vele tientallen jonge diri genten een gooi doen naar de eerste prijzen. James schreef zich in en maakte daarmee ook indirect zijn emigratie naar Nederland tot een feit. Hij. en de huidige vaste dirigent van het RPhO, Edo de Waart, wonnen een eerste prijs. De twee jonge dirigenten sloten vriendschap. James zegt: „Ik ben naar Europa gekomen, omdat er beslist meer mo gelijkheden zün voor jonge dirigen ten dan in Amerika". „Dat het Nederland, Rotterdam is geworden, komt natuurlijk voor een groot deel omdat ik Edo ken en hij me bijvoorbeeld bijzonder veel ver telde over de concertzaal van De Doelen. Kijk, na mijn eerste prijs had ik wel succes in Amerika, maar als je één keer een Gershwin-concert dirigeert, dan krijg je gelijk een Gershwm-etiket op. Je komt bijzon der snel In een kleine kring, en het is erg moeilijk om daar weer Uit te konx n." Zo nu en dan gaat Jantcs dePreist terug naar Amerika. Voor een paar dagen. Met het Symphony Orchestra of the "Tew World wat betreft huldsh.-ur een der meest geïnte greerde orkesten heeft hij nog sleedB een contract lopen voor een aantal gastdirecties. Verder gaat hij begin april naar Tsjechoslo wak (je, om een aantal pla ten te maken met 'n Tsjechisch orkegt en drie weken van de maand mei verblijft hij in Polen, waar hij zes concerten zal dirigeren. TtEPREIST: „Rotterdam is eigenlijk mijn hoofdkwartier, maar ze ker nu ook het belangrijkste voor me. Ik hoop dat de concerten erg goed worden. Edo heeft me in contact gebracht met de heer Ooster- lee, directeur van het RPhO, Ik had aanbevelingsbrieven uit Amerika bij me en Oosterlee wilde wel met me in zee. Eigenlijk was ik bang dat hij me zou vragen Amerikaanse muziek op het programma te nemen. Maar nee. Het eerste wat hij zei, dat ik dat, zeker bij mijn eerste gastdirec tie, niet moest doen." „Xk kreeg: de vrije keus. In Ameri ka Is zaietB onbestaanbaar. Een pro menadeconcert moet In Amerika al tijd erg populair zyn, zo licht moge lijk. Als ze me voor een dergelijk concert vragen, verhoog ik mijn ho norarium. De Instelling bij het RPhO Is gelukkig heel anders.1' De muzikale belangstelling van dePreist gaat in het Bijzonder uit naar de laat-rcmantische componis ten. Moderne muziek trekt hem niet zo erg. Hij zegt: „Ik sta niet afwijzend tegenover moderne muziek Ik diri geer het alleen liever niet Er zijn zoveel jonge dirigenten die flair en ambitie hebben voor moderne mu ziek, dat ik er niet aan kom. Ik diri geer dan bijvoorbeeld liever onbe kende dingen uit vroeger tijden". jonge dirigenten meer mogelijkheden (Foto: Peter Stephen Molkenboer). En: „Het is jammer, dat andere jonge Amerikaanse dirigenten niet naar Europa kunnen komen. Ik heb onlangs een gift gekregen van de Rockefeller Foundation. Dat helpt enorm. Anderen kunnen niet over de nodige financiën beschikken en dus is Europa taboe voor hen. Als ze ech ter de kans krijgen, moeten ze het doen." „Ik dacht erg gelukkig tc rijn ge weest met de keuze van Rotterdam. Yes, It was a wise move!" DE centrale entreehal van het Sint Claraziekenhifis te Rotterdam. Op de achtergrond een winkeltje de Toko waar men bloemen, fruit en ook lectuur kan kopen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Nog geen vier jaar nadat de eerste van de meer dan duizend heipa len de grond in ging, zal volgen de week vrijdag het nieuwe, ultra-moderne Sint Clara Zieken huis aan de Olympiaweg officieel in gebruik worden genomen. Een jaar eerder dan volgens het aan vankelijke bouwschema., AI in het vorige najaar werden de eerste patiënten In het nieuwe zieken huis ondergebracht, nu echter is de bouw van het complex geheel vol tooid. Kosten: vijf miljoen. Het nieu we Sint Clara Ziekenhuis, met een ca paciteit van 509 bedden, is gebouwd op een terrein, vlakbij het paviljoen- complex, waarin het ziekenhuis twin tig jaar geleden is gestart. Het gebouw strekt zich uit over een lengte van bijna tweehonderd meter. Het hoofdgebouw, bestaande uit dertien bouwlagen, is ongeveer 47 me ter hoog en.biedt onderdak aan de klinische afdelingen. De begane grond omvat een demonstratiezaal, de direc tievleugel en de administratie. De eerste tot en met de tiende ver dieping zijn bestemd voor de verpleeg- afdelingen. De -derde verdieping is ingericht voor patiënten, die met een kunstnier moeten worden behandeld. Het Sint-CIara Ziekenhuis is het eer ste Nederlandse ziekenhuis, dat over een kunst-nier-installatie beschikte. Op de bovenste verdiepingen ligt de operatie-afdeling, die tot de modern ste van West-Europa mag worden ge rekend. De operatieeellen, achthoekige ruimte, bevinden zich tussen de ste riele en de niet-steriele zijden van de afdeling. De klimatisering van alle operatie- cellen Is afzonderlijk regelbaar, zodat zowel voor de patiënt als voor het be handelende team chirurgen een zo gunstig mogelijke situatie aanwezig is. Vanuit het reine gedeelte van de operatiekamer worden de steriele in strumenten en het schone linnengoed naar de cellen gebracht en verdwijnen vandaar na gebruik via de nict-Sua- sriele zijde. Leerling-verpleegsters, medische studenten en assistenten, die in het raam van hun opleiding met de gang van zaken in de operatiekamers ver trouwd moeten raken, kunnen via de zogenaamde „kijkgalerij" een operatie volgen. Het souterrain van het hoofdge bouw herbergt ondermeer het archief, de intercomcentrale en de magazijnen. Ook is hier een deel van de opname ondergebracht. Daar komen de patiën ten binnen die met ambulances wor den gebracht' De opname-administratie werkt een verdieping hoger en grenst aan de centrale hal, die via een oprit voor auto's bereikbaar is. In de hal zijn comfortabele zitban ken geplaatst en behalve de receptie is er een winkeltje, waar men fruit, bloemen en lektuur kan kopen, Bij de opname-administratie is een complete dames- en herenkapsalon ondergebracht. Aan de andere kant van het gebouw bevindt zich op de zelfde verdieping de directievleugel. Midden op elke verdieping is een verdeelhal gesitueerd, waar ook het trappehuis de liften zyn. In de ver- pleegruimten zijn aan de ene kant van een lange gang de patientenkamers aangebracht en aan de andere kant de zogenaamde „servicestrook", waarin ondermeer de zusterpost, de owier- zoekkamer, de spoelkeuken, toiletten en badkamers zijn geplaatst. In het nieuwe ziekenhuis is grote zorg besteed aan de hartbewakingsaf- deling, die op dezelfde verdieping ais de kunstmer-behandelruimte ligt. De voorbouw, bestaande uit vier la gen, sluit aan op het hoofdgebouw. Hier zijn de poliklinische afdelingen gevestigd Ook bevinden zich hier de laboratoria, de apotheek, de centrale sterilisatie, de afdelingen voor fysi sche en radiotherapie. De polikliniek voor ongevallen is voor taxi's cn ziekenauto's zeer goed bereikbaar. Er zijn verschillende be- handelkamertjes, waar doktoren en verpleegsters öc gewonden snel kun nen verzorgen. In deze ruimte bevindt zich tevens een gipskamer en eeu ope ratiecel voor kleine ingrepen. Naast het hoofdgebouw ligt het keukengedeelte met drie bouwlagen. In het souterrain van de keuken zijn de levensm'idelenmagazijnen en de koel- en diepvriesrulmten geveri'gd. De keuken, 36 bij 17 meter, heeft een capaciteit voor 1200 maaltijden per dag. Boven de centrale keuken is op de eerste etage een restaurant gebouwd voor het personeel. Er zijn 150 zit plaatsen. Bij het ontwerp zijn de ar chitecten ervan uitgegaan, dat het res taurant sterk moest afwij'ken van het uitgesproken medische karakter van de rest van het gebouw. (ADVERTENTIE) VOOR MENSEN MET SMAAK - KEUZE UIT VELE STIJLEN BIJ Ie MIDDELLANDSTR. 72 TEL. 010-235327 AAN de Reïjerweg in Slikker veer staat de openbare lagere school De Donck. Daar gebeurt iets bijzonders. Kinderen staan op om een vriendje te helpen of gaan zonder het te vragen naar het toilet. Geen juf die ze tegen houdt. 37 eersteklassertjes krijgen les vol gens een nieuwe onderwijsmethode. Ze zitten Jn een speel-leerklas, geleid door mevrouw Caria van der Laarse. Een unicum in de Rijnmond. Spelen- leren, een chaos? Neen, het is nog steeds de juf die de touwtjes in handen heeft. Bedoeling is een soepeler over gang van kleuterschool naar lager on derwijs te scheppen. Kinderen van 6 tot 7 jaar leven log in de speelsfeer. Het abrupt plaatsen in een leersitua tie na de kleuterschool kan de ontwik keling van de kinderen remmen. In de speel-leerklas probeert men dat te voorkomen. In zo'n klas wórdt in het beginman ook nog voel gespeeld. De spelletjes van de kleuterschool worden niet met een verloten. Een rondgang op de eer ste dag moet de kinderen vertrouwd maken met het gebouw, waar zij de komende zes jaar onderwijs krijgen. De nieuwe onderwijsmethode is ontwikkeld in de pedagogische centra. Op de meeste scholen is men er nog niet mee begonnen, voornamelijk In de beslotenheid van een „huisje" kunnen leerlingen zelf standig v/erken. Zij passen zich gemakkelijk aan de nieuwe om geving en elkaar aan. doordat er veel geld mee is gemoeid en kundige onderwijskrachten veelal ont breken. Om een speel-leerklas doel treffend tc kunnen lelden is het nood zakelijk aan een pedagogisch centrum een speciale cursus te hebben gevolgd. De klas in Slikkerveer is opgezet volgens het idee van het Algemeen Pe dagogisch Centrum in Amsterdam. De onderwijzeres die de klas leidt is ook als docentaan dat instituut verbon den. Zij zegt: ,.Wij proberen het kind zo veel mogelijk bij de lessen te betrek ken en te loten meedenken. We uiillen af van het passief luisteren". Het klaslokaal is daarvoor in tweeën gedeeld. In het midden de bankjes voor de traditionele lessen, langs de wanden en ramen afgeschutte hokjes die „huis" worden genoemd, Zo'n huis speelt een belangrijke rol. "Wie in de groep een voldoende presta tie heeft geleverd mag in 2ijn „huis" zelfstandig verder werken, In die huisjes werkt men met TN „Het Klappertje", het beroemde nieuwsblad van de al even be roemde Piet HeJnschool In Delfshaven staat altijd wel Iets, dat het waard Is in deze rubriek overgenomen te wor den. Onder het kopje „Ole" staat het volgende opmerkelijke bericht: „We streven naar volmaaktheid. Dat weet u. We geven lezersservice. Dat weet u ook. Maar wie vielen er naast de wit geëmailleerde pot, wie hadden aan het lees- en kijkplezier geen deel. Juist, onze Spaanse ouders. Een nog immer groeiend deel van de piet Hem-ouders-schare. Voor zover zij het Hollands (Olandese) niet machtig waren, zaten zij met een Klappertje, dat voor hen niet te lezen was. Dat is voorbij. Met ingang van heden verschijnt het Klappertje met een speciale Spaanse bijlage: un anexu expecialmente en espanol per nuestros padres espanoles. Dat heeft zelfs de Telegraaf niet, laat staan de Panorama! Maar zij hebben dan ook geen meer Stoorvogel, een Schiedam- 'mer die 2ich jaren geleden al be kwaamde in de taal van Sinterklaas, het bevriende staatshoofd Franco (is hij uw vriend soms?), droomtoonjager Carel Hugo en wonderkind Salvador Dali. Hem zij dus dank. Gr ad as, senor Sloorvogel". Waarom er in het Rotterdams Dag boek zo vaak uit „Het Klappertje" wordt geciteerd? Omdat dit het enige lagere schoolblad is dat ons wordt toegezonden. Zijn er geen andere? Overigens, wat die Spaanse bijlage betreft de Telegraaf en de Panora ma mogen zoiets dan niet hebben, de lersoneelsorganen van RET en GEB tebben ook een Spaanse bijlage. Waarvan acte. groepjes van vijf, zes kinderen. Die voelen zich dan niet verloren in de grote eenvormige klas, waardoor de aanpassing sneller verloopt, Met verantwoordelijkheid krijgen die groepen ook direct te maken. Iede re groep heeft een groepsbaaa, die zorgt voor de vlotte gang van zaken in „huis", kleine'plichten vervullen, kast- tjes ordelijk houden, een presentielijst bijhouden. Om beurten vervult men die taak. De ouders hebben ook een aandeel gehad in de totstandkoming van de speel-leerklas. Zij hielpen bij de bouw van de „huizen" en verzamelden aller lei materiaal. Ook de hoogste klas deed mee en maakte spelmateriaal. Al die moeite is niet voor niets. Veel onderwijsmensen komen op be zoek, ze willen ook een speel-leerklas. y/k kan mij iets herinneren. Burgemeester Thomassen deed zijn intrede in Rotter dam dat is al weer uier jaar geleden) en er werd een ontmoetings bijeenkomst met de journalisten ge houden. Burgemeester Thomassen grifte de volgende (uit het hoofd geci teerde) woorden in mijn geheugen mijn bijzondere belangstelling gaat uit naar vraagstukken van socia le aard, de woningbouwde sanenni oan. versleten stadsdelen, het beftour van recreatieterreinen. De heer Thomassen schetste zijn gehoor toen hoe hij zondags fietstoch ten maakte door oude wijken als Feijenoord en Crooswijk en hoe het troosteloze bééld van deze stadsdelen hem had aangegrepen, Met betrekking tot de vraagstukken op het gebied van de recreatie verklaarde hij „natuurbe schermers vinden by mij een open oor". Dat ls allemaal vier jaar geleden. Iedere Rotterdammer weet, dat er sindsdien met de burgemeester iets js veranderd. De Partij van de Arbeid heeft van hem gezegd: „burgemeester Thomassen ls omgeschoold van na tuurbeschermer tot havenarbeider". In de schoolkrant „Prut" staat een interview met mevrouw Thomassen. Vraag: „Bespreekt uw man de ge- meenteproblemen met u?" Antwoord; „Meestal wel. Huisvesting bijvoor beeld, want dat interesseert mij. Mijn man is meer geïnteresseerd in de ha ven". Wat ik hiermee wil illustreren? Doodeenvoudig, dat er niets verander lijker is dan een burgemeester. TIE Van Mar te-Veiligheidspr ijs voor -L/ 1968 is toegekend aan de Stichting Vakopleidingen Hauenbcdnj/, in het bijzonder voor de bijdrage die scholen en leerlingstelsels aan de bevordering van het veilig werken in de haven hebben gegeven. De uitreiking vindt plaats op maandag 10 maart om 11.00 uur aan boord uan het opleidingsschip Jan Backx" aan de Parkkade. A/TORGEN tussen 15.00 en 17.00 uur en tussen 13.30 en 19.30 uur houdt het echtpaar P. Zonneveld-J, A. Stshola van de PasloriedUk 464 te Per- nis receptie in het Gereformeerd Jeugdgebouw. Dit ter gelegenheid van hun 55-jarig huwelijksfeest. Het feest werd vorige maand Uitgesteld wegens ziekte. Bedoeld als eerste r.-k. zieken huis op de Linker Maasoever startte de St. Clara Stichting de cember 1949 in een villa even noordelijker aan de Olympiaweg dan waar nu het nieuwe gebou wencomplex is verrezen. Het zie kenhuis deed m de beginperiode uitsluitend dienst als verloskun dige/gynaecologische inrichting. Het aantal bedden bedroeg toen 22. Geneesheer-directeur was en is nu nog dr. A. A. van Puyvelde. Aan de opening van het zie kenhuis gingen slechts elf maan den van voorbereiding vooraf. Twee jaar later volgde de eer ste grote uitbreiding: er werden drie paviljoens bijgebouwd, waarin een polikliniek, een chi rurgische en andere afdelingen werden ondergebracht. Behalve een laboratorium kwam er nog een kraamkliniek, een röntgen en een operatiekamer. De villa waarin alles was begonnen werd bestemd voor het personeel, de keuken, linnenkamer en andere dienstvertrekken Het aantal bedden kwam op 125 en de Clara-stichting kreeg langzamerhand het gezicht van een echt ziekenhuis. In 1954 kwamen er weer twee paviljoens bij. Het aantal bedden steeg tot 188. Vier jaar later kwam men ge reed met de bouw van nog vier paviljoens en een zusteihuis. -fir volgden noodzakelijke uitbreidin gen. Op 7 mei 1958 stemde de toen malige minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid in met de plannen voor een nieuw zie kenhuis. Vanaf 1961 werden voorberei dende bouwwerken uitgevoerd tot tenslotte op 10 mei 1965 de eerste paal voor het nieuwe zie kenhuis werd geslagen. ADVERTENTIE* SP is weer gegroeid! Nu ook in het CEN13UM - waar u alles vindt voor uw woninginrichting. Rotterdam Centrum: Meent 104 - Tel. 148412 2uld Baljorlandsolaan 7-9 Tel 173291 West Mathaneaserwsg 1 (by d« bmg) Tel. 370032 (ADVERTENTIE) Deze bedrukte weefstof is de msest verkochte overgordijn- stof en U kunt wel begrijpen dat daar een goede reden voor zal zijn. Zo'n moois en voordelige- dri/kstof ziet U niet elke dag.... en nu koopt U deze stof vcor een nog aantrekkelijker prijs. Partijverkoop van 2000 meter weefstof bedrukt met flamé effsktsn, nu door een struk- tuur afwijking van het doek voor bijriB de halve prijs, per meter, voor nog géén vier en oen halve gulder. bedrukte weefstof per meter Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van 2000 meter fantastisch mooie weefstof in 3 dessins bedrukt en in prach tige kleurenkombinaties, 120 cm breed, per meter voor Ook mtandagmoretn epen Géén tel. o( schrllt. bete

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1