redden' MOSKOU KONDIGT MANOEUVRES ROND BERLIJN AAN Dooi verdrijft sneeuw en wordt gevolgd door regen Israël vraagt Thant F a« 118 88# JSVV-VOORZITTER A. 11. KLOOS: 'Voor een béétje biefstuk ben je tegenwoordig al meer dan 'n tientje kwijt' LUCHTAANVAL OP KLINIEK IN BIAFRA Overplanting van zes lichaamsdelen van een donor in twee ziekenhuizen in VS Verzoek verdediger Shaw te ontslaan van rechtsvervolging Jongetje raakt in wak en verdrinkt Ook achtste van spionage verdachte man in Irak geëxecuteerd Ringo Starr mag flat niet afstaan Truman in ziekenhuis NIXON WIL WIJZIGING PRESIDENTS VERKIEZING SIS Bonn tot lid van VN-commissie benoemd ondanks Russisch protest Commando's in Amman met elkaar slaags WEU-Assemblée wil speciale commissie voor Midden-Oosten ill vrijdag 21 februari 1969 - pagina 8 (Van onze sociaal-eoonomische redactie) AMSTERDAM, vrijdag. „De vakbonden beseffen heel goed dat er een kritieke grens bestaat voor wat betreft de looneisen die aan werkgevers gesteld kunnen wor den. Bepaalde bedrijfstakken kunnen inderdaad in ernstige moeilijkheden komen als de loon eisen te straf worden". Aldus de heer A. H. Kloos, voorzitter van het NW, ook tij dens het gesprek dat wU gisteren met hem hadden en waaruit hier naast een aantal andere pnnten. „Alles hangt af van de beta lingsbalans", zo meent de heer Kloos. „Als onze export-positie wordt aangetast moeten we na tuurlijk gaan oppassen." Een dui delijk voorbeeld noemt de heer Kloos de horeca-seotor: „De pre ien in het horecabedrijf in Ne derland liggen zo hoog, dat het zo langzamerhand voor de buiten lander absoluut niet meer aan trekkelijk is om in ons land op vakantie te komen. Trouwens: ik begin mezelf ook een beetje te generen voor de hoogte van de onkostennota's die ik moet indie nen. Voor een béétje biefstuk ben je tegenwoordig al meer dau een tientje kwijt OEMOEAHIA/GENEVE, vrij- dag (Reuter, UPI, NY Times). Vijfenveertig Biafranen, meest vrouwen en kinderen, zijn giste ren omgekomen'bij een bombar dement door een Nigeriaans ge vechtsvliegtuig op Oemoeahia, de hoofdstad van Biafra, zo is van officiële Biafraanse zijde bekend gemaakt. Gevreesd wordt dat meer dan honderd anderen nog onder het puin bedolven liggen. B(j de aanval op de stad werden acht huizen en een-kinderkliniek ver nield. Het was de 21e luchtaanval op Oemoeahia. in elf maanden- Door functionarissen in Oemoeahia is voorts meegedeeld dat woensdag b|J een luohtaanval op het dorp Amokwe, on geveer 40 kilometer ten noorden van Oemoeahia, een kraamverpleging is vernield. V|jf personen zouden hierbij zijn omgekomen. Het Internationale Rode Kruis heeft een nieuw hulpprogramma voor een half jaar. opgesteld, waarmee het twee miljoen Nigerianen en Biafranen van voedsel hoopt te voorzien. Het pro gramma, dat in maart ingaat, zal circa 12 miljoen gulden per maand kosten. Hat Rode Kruts heeft genoeg geld voor de eerste maand. Genoopt wordt Op meer bijdragen van regeringen en particulieren. NEW YORK, vrijdag (NY Ti mes, Reuter). In New York zou vandaag een massale trans plantatie worden voltooid die ten doel had zes lichaamsdelen van een 57-jarlge man, gestorven aan een hersentumor, over te planten op zes patiënten. De transplantaties vonden plaats in twee ziekenhuizen, het Memorial Hospital en het New York Hospital, die tegenover el kaar in dezelfde straat liggen. De donor, wiens naam niet bekend is geworden, bevond zich in het Memorial Hospital. Zijn hart en zijn twee nieren werden gisteren naar de overkant gebracht waar zij ten goede kwamen aan res pectievelijk een 36-jarige man, aen 38-Jarlge vrouw en een 19- jarige jongen. Naar het New Yorkhospital werden ook de twee hoornvliezen van de overledene overgebracht waar het ene giste ren werd overgebracht op een manlijke patient en het andere vandaag zou worden getransplan teerd. De lever van de donor bleef in net Memorial Hospital en werd overgeplant op een 27-jarige vrouw. NEW ORLEANS, vrijdag (UPI, Ap', NY Times). Rechter Edward Hag- gerly van de rechtbank In New Or leans heeft gisteren een verzoek van de verdediger om Clay Shaw onmid dellijk te ontslaan van rechtsvervol ging in overweging genomen. De verdediger zei dat de officier van justitie Jim Garrison er niet ln geslaagd is met het verhoor van 43 getuigen a charge gedurende twaalf dagen zijn aankacht waar te maken, dat-Shaw met Lee Oswald en een der de man zou hebben samengezworen om president Kennedy te vermoorden. Garrison beëindigde gisteren zijn bewijsvoering. Hoe zwak de officier staat, wordt volgens waarnemers aan getoond door de aankondiging van rechter Haggerty, dat hij eerst de ge tuigenverklaringen zou moeten bestu deren voordat hij zou kunnen beslis sen over het verzoek van de verdedi ging. (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM vrijdag. - „Als we nog iets van een wer kelijke loons-verbetering voor de werknemers willen mer ken, dan moet de regering zeer dringend maatregelen nemen om de concurrentie tussen de bedrijven te verscherpen. De prijzen zijn tussen half december en half ianuari met 3V& procent gestegen; het is uit de eijfers die minister De Block nu heeft vrijgegeven wel duidelijk gebleken, dat de onder nemers hier voor een groot deel schuld aan hebben." Dat werd ons gisteren ge zegd door de voorzitter van het NVV, de heer A. H. Kloos, met wie wij een inter view hadden over de huidige prij zen-ontwikkeling. „Het is dus duidelijk," aldus de heer Kloos, dat het ministerie van economische zaken bij het be drijfsleven moet ingrijpen. Minis ter De Block moet nu op zeer kor te termijn met naam en toenaam gaan publiceren welke bedrijven hun prijzen buiten het aanvaard bare heben opgevoerd. Dèn pas kan de consument door zeer be wust kopen de grote zondaars tot de orde roepen." „Als er géén reële loonstijging in 1969 overblijft, dan zullen aldus de NVV-voorzittcr - ïn elk geval de loon onderhandelingen in de komende herfst „zeer hard" worden. „En als de zaak sterk negatief voor de werknemers uitvalt, zullen wij niet aarzelen om naar de rechter te gaan om te vragen of in deze omstandigheden de cao- contracten niet herzien (opengebro ken) kunnen worden." "De heer-Kloos spreekt op het ogen blik over „een prijzenstorm". „De ver nielingen, dis deze prijzenstorm aah- richt worden door ledereen met angst bekeken." Hij pakt een exemplaar van „De Vakbeweging", het officiële orgaan van het NVV. „Hier op de voorpagina hebben wij gereageerd op een stukje in het blad van het Verband van Ne derlandse ondernemingen. Dat stukje was enorm neerbuigend in de richting van de winkeliers. In de trant van „Ach, de jongens weten nog niet hoe dat allemaal moet met die BTW het komt wel weer in orde Volgens de heer Kloos komt het niet vanzelf weer in orde. „Men kan nu wel zeggen dat de verticale prijsbin ding grotendeels Is afgeschaft, maar de prijzen die de winkeliers momen teel voor de produkten vragen, zijn veelal de adviesprijzen van de fabri kanten en de importeurs". Hoop „We hopen mèt de regering en mèt de ondernemers dat alles niet zo'o verschrikkelijke vaart loopt. Maar de kans is groot dat iedereen zich ver kijkt, en dat de prijsstijging uiteinde lijk méér bedraagt dan was verwacht. In dat geval zal de vakbeweging niet aarzelen naar de rechter te gaan. Na tuurlijk: ook voor ons is een contract een contract. Maar er kunnen omstan digheden zijn waarin het tegenover de werknemers een grove onrechtvaar digheid zou zijn geen ingrijpende maatregelen te nemen „Het is voor mij een duidelijke zaak", zo vervolgt de heer Kloos, „dat de regering maatregelen dient te ne men om een loon-prijsspiraal te voor komen/ Ik zeg dat eigenlijk verkeerd: het is geen loon-prijsspiraal. maar een prijs-loon-spiraal. We zien nu al weer de problemen aankomen voor volgend jaar. De rege ring heeft bekend gemaakt dat de hu ren volgend jaar weer met 6 procent worden verhoogd. Ook de BTW gaat weer met de nodige procenten om hoog. Op deze manier sméék je na tuurlijk om moeilijkheden. De over heid is een zeldzame inflatie-maak ster. De overheid, heeft geld nodig. Daar twijfelt niemand aan. De pro gramma's voor onderwijs, woning bouw, sociale voorzieningen en noem maar op, kosten handen vol geld. Maar laat .de overheid geid zoeken via belastingen die niet prijsverhogend werken!" „Profiteurs" De heer Kloos ziet mogelijkheden bij de „profiteurs" van de inflatie. „Die zijn er, of ze 't willen of niet. Men sen met schulden, mensen met onroe rend goed, met effecten. Daar moet de overheid geld vandaan halen om de weerstand tegen de inflatie te verha gen. Alleen op deze manier kan de vakbeweging looneisen stellen die niet meteen weer door prijsverhogingen teniet worden gedaan". (Van onze correspondent) LEIDEN, vrijdag. De 3-jarige Theo van de Erf uit Hazerswoude is gistermorgen in een wak geraakt en verdronken. Het jongetje moet spelen derwijs in het water zijn geraakt toen hij zich daar met een vriendje op hield. Toen zijn moedpr te hulp schoot was de dood al ingetreden. BEIROET, vrijdag (Reuter, NY Ti mes). Radio-Bagdad heeft gisteren gemeld dat alle acht mannen die ter dood werden veroordeeld wegens spionage voor Israël gisteren geëxecu teerd zijn. Aanvankelijk was gemold, dat een der mannen, de onderofficier Najad Kazem Khoersjid, gratie had gekregen. Khoersjid, die de leider van de spionagegroep geweest zou zijn is doodgeschoten. Zijn lijk is, evenals dat van de zeven anderen, gisteren tentoonsteld op een plein in de Iraak- se hoofdstad. Het blijkt dat Khoersjid niet tege lijk met de zeven anderen is berecht. Tegen hem. is een apart proces ge voerd, waarvan Radio-Bagdad geen verslag heeft gegeven. Het proces te gen de zeven anderen waB door de ra dio op de voet gevolgd. DE LIJKEN van de gisteren in Bagdad geëxecuteerde mannen werden, net als bij de executies van vorige maand, op eeri plein in de stad tentoonge steld. LONDEN, vrijdag (AP). De hulsbazen van Beatle Ringo Starr hebben .vandaag het hooggerechtshof verzocht hem te verbieden zijn appartement in Londen voor gebruik af te staan aan Beatle John Lennon en diens vriendin Yoko Ono. Een rechter zal op vrijdag 28 februari deze zaak ach ter gesloten deuren behandelen en de advocaten van Ringo hebben meege deeld dat z|j niet van plan z|jn zonder meer toe te geven. De huisbazen eisen een schadevergoeding wegens een beweerde schen ding van de huurovereenkomst voor het appartement ln het Londense West End. Ringo heeft dc flat aangehouden toen h|j een huis op het land kocht. MOSKOU, vrijdag (Reuter, AP, NY Times)- De Sow- jet-Unie heeft gisteren aangekondigd dat Sowjetrussische en Oostduitse troepen begiii maart oefeningen zullen honden ïn het midden en westen va Oost-Duitslad. KANSAS CITY, vrijdag (UPI/AP) Oud-president Harry S. Truman van de VS is gisteravond in een zie kenhuis in Kansas City opgenomen wegens een acute ontsteking aan de maag en ingewanden. Vannacht heeft het ziekenhuis mee-' gedeeld dat zijn toestand bevredigend is. Truman is 84 jaar. TOULON, vrijdag. (AP). Dc 23- jarige Anton Schippers uit Leiden, as sistent-werktuigkundige van het Ne derlandse vrachtschip „Prinses .Emf 11a" van de Oranje lijn N.V., Rot terdam, heeft woensdagmiddag aan boord ernstige brandwonden opgelo pen. Hij zou in een straal stoom terecht gekomen zijn. IN HENGEO wordt gewerkt aan het vullen van een groot aantal zandzakken, omdat men door de dooi overlast van water vreest. Hengelo moet ook het water verwerken van het veel hoger gelegen Enschede, waar veel sneeuw is gevallen. Vorig jaar liep als gevolg van de dooi de hele binnenstad van Hengelo onder water. (Van onze correspondenten) MAASTRIUHTêGRONINGEN, vrijdag. De sneeuw zal tijdens het weekeinde grotendeels uit ons land verdwijnen. Onze weerkundige medewerker meldt dat gisteren nog vóór middernacht het laatste vorstrestant via de Waddeneilanden werd verdreven, raiddag al graden In Brabant en Limburg werd gister- gemeten. Vla de Golf van Biskaje komt een depressie naar het noordoosten, waar door morgen de bewolking toeneemt, gevolgd door regen. Het weer heeft daardoor een onbestendig karakter gekregen met middaglemperaturen van vijf tot acht graden. De grote wegen in ons land zijn vandaag uitstekend te berijden. Op enkele binnenwegen in de vier noord oostelijke provincies komt nog plaat selijk gladheid voor. Het busverkeer in het noord-oosten van Groningen, dat gisteren voor een groot deel was gestaakt, is vanmorgen weer herval. In Limburg is men van plan, dc door het weer ontstane carnavals- schade zondag a.s. te herstellen, In een groot aantal plaatsen zullen de carnavalsoptochten, die het vorig weekeinde moesten worden uitgesteld. alEuag uittrekken. Morgen gebeurt dit o.m. in Kerkrade en Slttard. zondag in Maastricht en Heerlen. Het ziet ernaar uit dat dc vrees voor overstromingen in Limburg on gegrond is. Het plotseling invallen van de dooi is daar niet gepaard gegaan met regen en de smeltende sneeuw ia voor een groot deel al door de bodem opgenomen. Op vele plaatsen zijn gro te hoeveelheden sneeuw bovendien per vrachtwagen afgevoerd. Het peil van de Maas is gisteren zelfs enkele centimeters gedaald inplaats van ge stegen. Ook het water in de Geui staat minder hoog dan verwacht. Geïsoleerd Terwijl het in het grootste deel van Nederland gisteren al dooide, had het noorden, vooral Groningen, nog veel overlast van het winterweer. Een aan tal dorpen, zoals Termunten, Siddebu- ren. Holwierde, Spijk en 't Zand was een tijdlang niet meer te bereiken. Op vele plaatsen in de provincie lag de Bneeuw zo hoog dat het onderscheid tussen weg en berm, sloot of kanaal niet te onderscheiden was. Enkele duizenden werknemers en scholieren waren gedwongen thuis tc blijven. Gistermorgen moest de Damster Autobus Maatschappij (DAM) de dienst op zes lijnen staken o,a. op de lijnen ApplngedamSpijk. Lopper- sum—Groningen en Appingedam— Garrelsweer, StedumGroningen. El ders in de provincie liepen bussen met passagiers vast in hoge sneeuwduinen. Gistermiddag ontstonden nieuwe problemen, toen een lichte regen tot een sterke ijzelvorming leidde. De oefening schijnt te zullen gaan samenvallen met de verkie zing van een nieuwe Westduitse president, die op 5 maart in West-Berlijn zal plaatsvinden. Oost-Duitsland heeft dc leden van de Bondsvergadering, waar de verkiezing zal plaatsvinden, de toegang tot West-Berlijn ont zegd, omdat de byeenkomst on der de viermogeudheden-status van de stad onwettig zou zyn. Het Oostduitse bewind heeft „te genmaatregelen" aangekondigd. Aangenomen wordt dan ook dat de aangekondigde oefeningen van de Oostblok-troepen ten doel hebben het verkeer langs de toegangswegen naar Berlijn en 'mogelijk ook in de lucht- corridors te hinderen. Ook in 1965 werden er, toen de Westduitse Bonds dag zitting hield ln West-Berlijn, ge zamenlijke Russlsch-Oostdultse oefe ningen gehouden, waardoor het weg verkeer naar Berlijn 24 uur opgehou den werd en waarbij vliegtuigen laag over de stad vlogen en schoten af vuurden over het gebouw waar het parlement bijeen was. Nixon In het gebied tussen West-Berlijn cn de grens met West-Duitsland z(jn reeds troepenbewegingen waargeno men. Sowjet-diploma ten hebben ver zekerd dat de oefeningen ln geen en kel verband staan met het bezoek dat president Nixon op 27 februari aan West-BerlJJn zal brengen. De oefeningen, waarvan dc aard en de duur niet is bekendgemaakt, zijn volgens het Russische persbureau Tass „onderdeel van de gevechtstraining van de staf van de gezamenlijke strijdskrachten van de landen van het Warschau-Paqt". Zij staan onder lei ding van de commandant van het Pact. de Russische maarschalk Jakoe- bowski, hetgeen qp de grote politieke betekenis van de manoeuvres zou dui den, omdat de oefeningen waaraan slechts enkele Warschau-Fact-Ianden deelnemen, normaal niet onder com mando van de opperbevelhebber van het Pact staan. WASHINGTON, vrijdag (Reuter, UPI). De Amerikaanse president Richard Nixon heeft gisteren bjj het Congres aangedrongen op wijziging van de procedure bjj de presidents verkiezingen. Nixon stelde voor dat het voor de verkiezing van een kandidaat vol doende is dat hij tenminste veertig procent van de kiesmannen achter zich heeft zolang hij maar meer stem men heeft dsn zijn tegenstanders. In dien geen der kandidaten dit percen tage haalt, zal opnieuw een landelijke verkiezing warden gehouden. Hierbij wordt alieen, aldus Nixons voorstel, gekozen tussen de twee kandidaten die do meeste stemmen hebben be haald. President wordt hij, die dan de meeste atemmen behaalt, ongeacht het percentage. Nixon wil verder dat de kiesman nen in de verschillende stalen de mo gelijkheid verliezen hun stem uit te brengen op een andere kandidaat dan degene die de meerderheid heeft be haald in hun staat. In het verleden is een enkele maal van deze mogelijk heid gebruik gemaakt. De door Nixon gedane voorstellen zouden een grondwetswijziging nood zakelijk maken. Hiervoor is nodig dat de beide hulzen van het Congres de voorstellen goedkeuren met een meer derheid van tweederde waarna drie vierde van de 50 staten de hervorming moet bekrachtigen. NEW YORK/JERUZALEM, vrijdag (Reuter, UPI),Ir een nota aan secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft Israël gisteren .gevraagd „welke constructieve internatio nale actie wordt overwogen om verdere aanvallen van groepen piraten op Israëlische Iijnvlieg- tuigen te voorkomen". In de nota zegt minister van buiten landse zaken Abba Eban dat „Israël zeer veel belangstelling beeft" voor een uitspraak van Thant over deze kwestie. Ebans nota sluit aan op de uitspraak van Thant, gedaan op de dag van de aanslag op het EI Al- vliegtuig, dat „constructieve interna tionale actie nodig Is om een eind te maken aan dit soort aanslagen". Minister Eban voegde hier aan toe' Sat de verantwoordelijkheid voor de aanslag bij Zürich niet alleen ligt bij de daders, maar ook bij de regeringen van de landen die de Palestijnse com mando-organisaties huisvesten. „Deze landen zijn Kd van de Ver enigde Naties en geven deze piraten morele en practische .steun", aldus de nota. Israël heeft de kwestie niet bij de Veiligheidsraad aanhangig genaakt omdat, zo melden waarnemers in Is raël, de invloed van de Arabische lan den in dit lichaam te groot wordt geacht. Volgens de Israëlische regerings woordvoerder Chalm Herzog is Israël paraat om een groot offensief te be ginnen' tegen de Palestijnse guerrilla strijders in de Arabische landen. Ver wacht wordt echter niet dat Israël di rect repressailles zal nemen voor de aanslag van dinsdag. NEW YORK, vrijdag (Kenter, AP). De voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, dr. Arenales van Guatemala, heeft gisteren West-Dultsland benoemd tot lid van de speciale VN-commlsslo die het tweede ontwikkelings-deccnnium moet voorbereiden. Dit gebeurde on danks het Russische dreigement de commissie tc boycotten als een verte genwoordiger van Bonn er zitting ln zou krijgen. De westelijke Grote Drie. dreigden met een boycot als West-Duitsland niet als lid zou worden benoemd. Vol gens de westelijke mogendheden le vert Bonn, dat geen lid is van de VN, een zo grote bijdrage aan de ontwik kelingshulp dat het recht heeft mee te werken aan de voorbereiding van een nieuwe periode van ontwikkeling- Dr. Arenales heeft voorlopig drie Oosteuropese landen aangewezen als lid, hoewel het Oostblok nog geen kandidaten heeft gesteld. Deze groep van landen zou echter drie' nieuwe kandidaten kunnen aanwijzen als zij dat wensen, zo zei hij, waarmee hij naar men meent de mogelijkheid opengelaten heeft, dat Oost-Duitsland kandidaat gesteld wordt. AMMAN, vrUdag (Reuter, NY Ti mes). In het centrum van Amman z()n gisteren twee groeperingen van het „Volksfront voor de bevrijding van ralestina" met elkaar slaags ge raakt. Twco dagen eerder hadden deze groepen ook al in de Jordaanse hoofd stad met elkaar gevochten. Bij de gevechten van gisteren,'die ontstonden toen de ene groep de an dere wilde beletten pamfletten te ver spreiden waarin de leider van de ene groep werd aangevallen, zouden een man zijn gedood en twee anderen ge wond. De strijdende partijen behoren bei den tot de linkervleugel van het Volksfront: de ene is gematigd lir.ks, de andere extreem-links. De laatste groep' noemt zichzelf marxistisch-Icni- nistisch en erkent de officiële leiding van het Volksfront niet. De „rechtse re" groep zou verantwoordelijk zijn voor de aanslag op het Ei Al vliegtuig op het vliegveld Kloten bij Zürich. PARIJS, vrijdae (ANP). Het parlement van de West-Europese Unie (WEU) heeft gisteren in 'Parijs een aanbeveling aangenomen, waarin de regeringen van de lld-staten gevraagd wordt bij de Nato aan te dringen op instelling van een speciale commissie voor het Nabije Oosten. Deze commis sie zou de Noordatlantische Raad moeten adviseren en Informeren over het verloop van de politieke en mili taire gebeurtenissen in dat gebied. In een andere aanbeveling betuigt men adhesie met het voornemen van de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk om met de Sowjet-Unie te gaan praten onder auspiciën van de Verenigde Naties over een op lossing voor het Midden-Oosten, die zowel voor de Arabieren als voor Is raël acceptabel is. De Assemblée is voldaan over het feit, dat leden van de raad van de West-Europee Unie. el kaar ontmoet hebben om elkaar te consulteren over dit viermogendheden gesprek. Vandaag houdt de Assemblee een debat over de crisis ln de WEU. '•S,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 6