Piet Jonker was voor Ruimte een te wilde jongen Moeilijkheden in R.Ph.O. door plannen tot sanering ROTTERDAMS DAGBOEK Weer een actie voor Biafra 98 Begaafde jeugdige pianist 'JE EIGEN GENERATIE DURFT NIET' CQUZY ROTTERDAM RIJNMOND Acryllque -2&SÖ- door Bert van Polen Kroegbaas Grens Kans Bromfietstochten beschreven in „Rotterdammer waarheen?" Huizenveiling Contactavond van 'Natuurmonumenten' UW SONY-SPECIALIST VOOR ROTTERDAM Ontslag voor vier musici, voor 6 andere herkansing Eenrichtingsverkeer Protestanten in Rotterdam Bibliotheek leent ook platen uit Mars door Papendrecht Israël-avond Raadsman voor ÏJsselmonde Belangrijke tournees in liet buitenland Luchtvervuiling vereist regionale bestrijding pag. 4 - vrijdag 7 maart Hij is zon weet-je-wel- jongen. Maar ik weet niks. Alleen dat hij is ontslagen als directeur van Ruimtes Situatie Centrum na een conflict. Piet Jonker (26) moet dus maar es gaan ver tellen. Hij mokt niet. Hij kijkt al weer vooruit. Naar iets nieuws. Een soortgelijk pro ject maar dan gemeentelijk. Toch. trilt er nog iets na. Hij zegt: „Maar je bent toch wel gede primeerd, "Wat blijkt? Je eigen generatie durft niet te vernieu wen. Want dat durfde het hoofd bestuur niet. „Ik heb enorm in. Ruimte ge loofd. Er waren, destijds dertien sollicitanten van wie twaalf met diploma's. Sociale Academie en zó. Maar wie werd het? Piet werd het, de man zonder diplo ma's. loop begon er net in te ko men. Dan ga je iemand toch met -ontslaan? Met een marketingman, de -topeconoom van Stork, heb ik de héle zaak doorgenomen. Hij zei: - „Na vier jaar heb je de zaak sta biel. Ia het dan niet belachelijk dat ik al na zes maanden ben ontslagen? ,,'t Was een chaos in Rotterdam, zegt het hoofdbestuur nu- Maar er mag best chaos zijn als je het maar in de hand houdt. Er moeten fouten worden gemaakt wil je Iets leren". We zitten in zijn huisje, In zuid. Rode deuren, bruine houten vloer, op^tafel een pluche kleed, een stuk oMwintig grote en kleine sleutels als -wandversiering, ean de wand ook eenjserie naakte fotomeisjes. V-Hij laat weten hier rustig een weekje te blijven zitten totdat de stoim is geluwd. Of er spoedig •nieuw werk in zit? Hij zegt: ,,Ik heb geen diploma's. Maar ik heb een hoog IQ. Een beroepentest (■ADVERTENTIE) Not zo goed als een mantel pakje of japonnetje hoort er een vrije tijdspullover In Iedere garderobe. Zoals deze grof gebreide spor tieve trui, in vlot model met colboord, en gekleurde kon- trastrandjes langs boord en manchettan. Deze fijns acryliqua pullover koopt U niet voor f,22.50, wat U normaal zou betalen, maar als speciale aanbieding voor nog géén veertien gulden. vrijetijdstrui Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze acryligue ..yrijetijdspuflover, in fantasie- r breisel en met kontrastrandjes 1 langs boord en manchetten, in diverse leuke kleuren en de maten 38 t/m 44 Oak maancigmorstn open Ct«n ui of schrift. fcwt PIET JONKER, de man zonder diploma's heeft uitgewezen dat ik alleen ge schikt ben voor leidinggevende en organiserende functies. Ik zal dus wellicht een tijdje van sociale zaken moeten gaan trokken". \TOOR Ruimte Is hij duidelijk een te wilde jongen gebleken. Hij speelde niet de jeugdleider die h(j moest zijn, maar 'de kroegbaas die Iets organiseert. Hij richtte een homofiele jonge- rensociëtelt op, hl} het het centrum aan de Gaffeldwarsstraat twee keer per week tot vier uur 's nachts open, hi) haalde de Levende Opjekten Sjoo na or Rotterdam, hij zette veel vuldig een grote mond op, hÜ wist subsidies los te peuren van twee ui tersten als het buurt- en clubhuis werk en de kunstinmehtmg, hij wees vrije jeugdvoiming van de hond. Met al zijn activiteiten zag hij kans het ledental In een half jaar tijds van honderd tot zeshonderd op te schroeven en de omzet te vervijf voudigen tot honderdduizend gulden. Aan regels wenste hij zich niet te houden. Zijn enige criterium was: het moet goed lopen, hoe meer men sen hoe beter. T\AT heeft Ruimte allemaal niet genomen. Nou, dan niet, zegt Jonker nu en hij zegt ook: „Je weet het van te voren. Toen de Opjekten Sjoo hier draaide, heb ben we togen elkaar gezegd: nu heb ben we de grens bereikt. Nu is het afgelopen met ons. „Een advocaat die eens voor me is opgetreden, heeft gezegd: jij bent geen manager van iets dat draait. Jij zet een tent op poten, tot een bepaal de grens is bereikt en begint dan aan iets nieuws. „Ik heb nooit de neiging gehad te solliciteren naar Iets dat lekker draait. Ik zou lid kunnen worden van een politieke partij waarmee ik het niet eens ben. Dan zou ik probe ren dte party van binnen uit te ver anderen. Zo ben ik in Breda lid ge weest van de WD. Een partij met allemaal intelligente mensen, weet je wel. Dat lag me wel, „Hier in Rotterdam is aan ajje fronten een positieve stemming voor Ruimte, Je kreeg de vrije hand. Ik heb heel wat subsidies losgekregen. Je had het Idee dat ze dachten; als Ruimte het doet hoeven wij het niet te doen. Daarop is mijn hoop nu ge baseerd omdat Ruimte nu met meer beslaat. „Nu janiet meer be staat.Ruimte heeft er nu iemand anders m gezet. Ene Kaper. Haha. Een treffende naamkaper, ge- kaapt.Haha. TV/TUN hoop is gevestigd op de 7t1 TX Rotterdamse raad voor jeugd en jongeren. Ik hoop dat ik daar een kans krijg. Het moet een gemeente lijke stichting worden. De stichting Rotterdamse Vrijetüdsbedrijven. Dat project, in een oud schoolgebouw, in het oude gebouw van Jamin of in een nieuw pand, heeft vij! medewer kers nodig. Een kleine ton Is vol doende. Drieduizend gulden ook. Als de gemeente dat doet, weet ik dat we binnen een maand zeshonderd leden hebben. „Kijk maar naar Ruimte. Dat heeft jarenlang gesudderd. Maar in eens .pats.daar staat Piet.en daar schiet Ruimte omhoog. „Het Venster zou een uitstekend gebouw voor ons zijn. Die bioscoop, het theatertje, die exposltferulmte. de ateliers, daar heb je alles wat ons project nodig heeft. Maar ja, dat zal de eerste tijd nog wel met lukken." TN de dezer dagen door Hef Rottcr- dams Parool uitgegeven Lenliade- krant was een artikel opgenomen over bromfietstochten in de omgeving van Rotterdam. Ten onrechte was hij dit artikel niet vermeld dat de gegevens waren overgenomen uit het hoekje „Rotterdammer waarheen?" Deze gids voor wandelaars, fietsers en bromfietsers is geschreven door Hans Haven, Jaap Mennema en Peter Nijholf. Het boekje is uitgegeven dooi de n.v. Uitgeverij Nijgh Ven Dilmar te Rotterdam-'s Giavenhage en kost ƒ4,95. Het is in de boekhandel ver krijgbaar. Solistenconcert /"TNVERWACHTS kreeg de 22-jarige pianist Frédéric Meinders gister avond de gelegenheid zich in een com pleet recital te laten horen in de kleine Doelenzaal, maar eerlijker is het natuurlijk dit anders te formule ren, nl, dat hij bereid werd gevonden zijn recital voor het Solistenconcert van de Rotterdamse Kunststichting be langrijk te verlengen, daar de tweede executaante voor deze avond.de zange res Anne Hsenen verstek moest laten gaan wegens verkoudheid. Men zou derhalve kritiek op Mein ders' vertolking van Beethovens So nate pathétlque (waarmee hij zijn pro gramma gewijd aan overwegend klei ne stukken van Brahms, Chopin en Orthei uitbreidde) achterwege Kunnen laten, maar zonder deze Beethoven zou ons oordeel over de muzikaliteit en technische dispositie van deze pianist toch niet veel wijzigingen hebben on dergaan. Vooropgesteld zij, dat zich hier een jong kunstenaar met een on miskenbaar talent en met een al even onmiskenbare affiniteit voor de ro mantiek presenteerde. Zijn program ma wees daar xeeds duidelijk op, maar evenzeer getuigde zijn muzikale aan pak daarvan: poëtisch en verfijnd qua zorgvuldig afgewogen toucher en fra seringen waar nodig, vehement bij passages waar deze intenties aanwezig zijn. Duidelijk openbaarde zich ook Meinders' sterkste zijde, nl. die van de tere lyriek (Chopins Nocture in des, op. 27, Brahms tntemezzo in bes, op. 117 en het als toegift gespeelde BIu- menstuck van Schumann profiteerden hier o.a. rijkelijk van) en voorts van markant accoordenspel en capricious passagespel, met name voor Orthels Epigrammen vereist. Dat zijn reeds genoeg gunstige fac toren om tot een positief oordeel te komen en daarom kan een kritische aantekening er ook wel bij. Die geldt dan Meinders geringe initiatief wat betreft originele programmak'us en ook de onevenwichtig aandoende be nadering van het meest substantiële der Chopinwerken, de Vierde Ballade. Hier beging h« typische fouten van „pianospelers" door de grote lijn uit bet oog te verliezen zodra de rechter handpartij in kleine notenwaarden overgaat, waar dan steevast versnel lingen en vertekeningen In de dyna miek optraden. S. NIEBOER De openbare verkoping van onroe rende goederen door de N.V. Notaris huis in zaal V van de Koopmansbeurs te Rotterdam op 5 maart 1969 had de. volgende resultaten: Voorlopige Schuurs, Th. J. H. F. C. Krechttrsig: 1. Pand en erf Grote Visserijstraat- 74 a-b, inzet: 21.500,—; 2, pand en erf Grote Visser ij straat 7(1 a-b, inzet: 22.000,—; 3. pand en erf Spoorsimgel 30 a-b, inzet: 25,000,4, pand en erf Proveniers straat 02 a-b, inzet: 18.400,—. afslag: Not, L. A*. J, J. J. M. Kavermabs en (ADVERTENTIE) elke vrijdagavond ...tot 9 uur open De verkoopprijs van jabo-tapijt Is algemeen bekenden ia- deraen kan dan ook kontrole- ren dat het hierom een unieke* aanbieding gaat. 'Origineel jabo-tapijt, strikt la keus, 100 cm breed en ver krijgbaar in diverse kleuren verkopen wij nu met een voor deel van bijna f.4.- per meter (dat scheelt een aardig bedrag op ean hela kamerf. U betaalt nu voor een meter jabo nog géén vijf gulden. jabo-tapijt eerste keus 100 cm breed neemt U de maat van Uw kamer mee? Vrijdagavond om 6 uur begint de verkoop van deze fantasti sche aanbieding origineel jabo- tapijt, 100 cm breed, keus uit diverse kleuren, nu'per meter voor ROTTERDAM, vrijdag. Gister avond heeft de vereniging tot behoud van natuurmonumenten één van haar vijf jaarlijkse contactavonden gehou den voor leden en belangstellenden. Dit gebeurde in de Groote Schouw burg aan hot Zuidplein- Het programma bestond uit het ver tonen van dia's van enkele terreinen, waarna gedurende een half uur enige vragen van de ongeveer 500 aanwezi gen beantwoord werden. De avond werd besloten met de film „Waddenzee-vogelland" van de ci neast Jan van de Kam. ROTTERDAM, vrijdag.. In de Ahoy-hal wordt van 4 tot en met 10 april de sportvisser^ tentoonstelling „visma '69" gehouden. De organisatie is in handen van het publiciteitsbu reau Nederland, afdeling tentoonstel lingen aap het burg. s'Jacobplein 10 in Rotterdam, (ADVERTENT2E) DE COMPLETE SONY-SORTERfNG VINDT U BIJ AERT V. NESSTRAAT 08 1e MIDDELLANDSTR72 TEL. 118811-235327 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag Onder de orkestleden van het Rotterdtyns Philharmonisch Orkest is grote onrust ontstaan als gevolg van een aantal reeds genomen of nog te verwachten maatregelen van het stich tingsbestuur. Dit bestuur wil, op aandringen van de orkest leiding, door middel van een vrij ingrijpende sanering ko men tot opvoering van het ar tistieke peil van het R. Ph. O. Dertien orkestleden zijn by deze saneringsmaatregelen be trokken. Onrust is ook ontstaan, nadat deze week de hoboïste Lilian La- gaay werd ontslagen. Zij had ge weigerd tijdens een repetitie de plaats van de afwezige eerste hoboïst in te nemen. Tijdens een gistermiddag in allerijl heiegde persconferentte heeft de voor zitter Van de stichting R. Ph. O., de heer H. M. Kraaljvanger, de maatre gelen toegelicht die het bestuur wil nemen om tc Komen tot een verbete ring van het artistieke peil van het orkest. Op deze maatregelen is sterk aange drongen door de beide dirigenten, Jcan Foumet en. Edo de Waart. Zij menen dat het R. Ph. O. zich onvol doende verder kan ontwikkelen als gevolg van een aantal zwakke plekken, in de bezetting. Na rijp beraad heeft bet stichtings bestuur besloten aan de wens van de dirigenten te voldoen. Het heeft daar bij o.a. overwogen dat de gemeen schap zulke enorme bijdragen aan het orkest geeft, dat het een streven naar "yAN 10 tot en met 22 maart houdt het Rotterdams stu denten gezelschap een inzamel- actie voor Biafra. De actie heet „Wisselgeldactie" en zal maan dagmiddag om twee uur officieel van start gaan in de Bijenkorf. Mevrouw A. Thomasscn-Lind geeft het startsein. De „Wisselgeldactie" is als volgt ge organiseerd. Zestienhonderd verzegel de collectebussen (verstrekt door de gemeente Rotterdam) zullen in win kelbedrijven worden, geplaatst en. wel zo, dat de klanten van deze winkels het kleingeld, dat zij als wisselgeld ontvangen In de bussen kunnen depo neren, Een affiche op winkeldeur- of ruit zal aangeven dat de winkel deel neemt aan de actie. Bij de ingangen van grote bedrijven zullen zeer grote collecteklsten staan (stembussen van de gemeente) wordt het wisselgeld verwacht, niet in kleine bussen bij de kassa's in die bedrijven. Leden van het jeugdcomité Biafra hebben naar alle middelbare scholen in Rotterdam formulieren gezonden, waarop medewerkers zullen kunnen intekenen. Deze medewerkers zijn in groten getale nodig om de verspreiding van collectebussen en affiches op vrij dag en zaterdag mogelijk te maken. Op 22 maart worden de bussen weer opgehaald en op het gemeentelijk bu reau geldinzamelingen zal de Inhoud worden geteld. Vanaf maandag 10 maart zal in het kader van de „Wisselgeldactie" ook een gironummer openstaan: 10.28.89.8 ten name van „Quaester RSG-aetie Biafra. De Stichting Caritas zal er zorg voor dragen dat het geld inder daad wordt besteed aan voedselvluch ten op Biafra. Deze vluchten kosten ongeveer S 13.000 per stuk. Volgende week zullen geluidswa gens de „Wisselgeldactie" onder de aandacht brengen. Op vrijdag 14 maart rijden er twee wagens door alle delen van de stad, op zaterdag 15 maart zal een geluldswagen in het centrum van de stad standplaats kie zen. Nadere Inlichtingen over de actie: RSG, Haringvliet 04, tel. 11.84.58 (na TJET blad van de Protestantenbond schrijft over het vrijzinnig pro testantisme in Rotterdam onder meer: „Men werkt kris-kras door elkaar heen. Verschillende kerken houden dicht b(? elkaar avonden over hetzelf de onderwerp met dezelfde sprekers. De predikant die de ene maand in een bedehuis van de ene groep voorgaat, wordt een maand later in het gebouw van een andere vereniging genodigd er vlak bij met precies hetzelfde doel. Allen „claimen" hetzelfde werkterrein voor hun kerk, ferui&T die verschillen de kerken zich daartoe beroepen op bepaalde historische verschillen, die •men rtamoelvJcs meer als reëel voelt". Met ingang van gisteren is een richtingsverkeer ingesteld in de Maasstraat, op de Willemskade, het "Willemsplem, in de Houtlaan en in de Zalmstraat, Op bovenstaand kaartje geven de Pbien de nieuwe verkeerssituatie Maasstraat ZIEKENOMROEP de Maasstad kan voor zijn kern van vaste mede werkers en medewerksters nog wel wet assistentie gebruiken. ZÖ die hiervoor belangstelling hebben wor den vriendelijk verzocht kontakt op te nemen met het secretariaat (Dosjo- straat 176, Rotterdam-17, tel. 201030). TN het filiaal van de gemeentebiblio- 1 theek Schiebroek worden sinds kort ook grammofoonplaten uitge leend. Dit Is het resultaat van samen werking tussen de stichting centrale discotheek en de gemeentebibliotheek, Wie is ingeschreven bij de gemeente bibliotheek kan zich ook opgeven als abonnee van de centrale discotheek 12.50 per jaar). Sociëteit Cordiale organiseert op vrijdag 14 maart in de Margrietzaal van het Groothatidelsgebauw een Is- raël-avond. Dr. J. Buitkamp zal spre ken over „Israël en de Arabische we reld". Dr. Buitkamp verbleef een jaar in Israël op uifnodiginp pan de Isra ëlische regering. Na de pauze zal de film „Forward io the third decade" worden vertoond. Aanvang 20.00 uur. er is gelegenheid tot debat. ThRUMBAND-Pijper en majoretten- -L' korps „Koningin Juliana" maakt zaterdag een. mars door Pendrecht. Start: 10.30 uur. Route: Middelharnis- straaf, Sliedrechtstrsat, Tiengemeten- hof, Plein 1053, Krahbendijkestraat, Slinge, Middelharnisstraat, Herkin- genstraat, Noord Wellenstraat, ZIJpe, Schuddebeursstraat, Krabbendijke straat, Plein 1953, Tiengemetenhof, Middelharnisstraat. Groot-IJgselmonde is de heer H Bobbink. HjJ houdt, spreekuur op maandag, dinsdag, donderdag en vrfj dag 's middags van 14.00 tot 16.00 uur in het wijkbureau aan de Rutgewaard 34 In het nieuwe winkelcentrum. het hoogste artistieke niveau mag ei sen. Andere overwegingen zijn ge weest dat grote buitenlandse dirigen ten alleen naar Rottendam willen ko men als daar een heel goed orkest is. Maatregelen Hoewel het stichtingsbestuur heeft beseft, dat aan de maatregelen voor sommigen teleurstellingen zijn ver bonden, wil het die toch op korte ter mijn doorvoeren. Zij zijn in drie cate gorieën te onderschelden: a. Aan drie orkestleden is meegedeeld dat zij (met behoud van hun oude salaris) m functie zullen worden teruggezet. „Een paar lessenaars achteruit", werd dit genoemd. b. Voor zes orkestleden is een medi sche herkeuring aangevraagd, om dat het bestuur vindt dat hun spel peil lijdt onder hun gezondheidstoe stand. c. Aan vier orkestleden zal worden meegedeeld dat zij moeten afvloeien omdat hun artistiek niveau beneden de gewenste normen. Is gedaald, bij voorbeeld door ouderdomsver- schijnselen. B en W bebben er mee ingestemd dat voor de betrokkenen de normen van de ambtelijke wachtgeldregeling zullen gelden. Dit komt ei* o.a. op neer dat zij gedurende drie maanden na ontslag hun volle salaris krijgen, daarna negen maanden 9O percent en vervolgens tot hun 65ste jaar 80 per cent De onder b. en c, genoemde tien or kestleden waren gisteren nog niet op de hoogte gebracht. Wel was bekend dat er maatregelen zouden worden ge nomen. Het is begrijpelijk dat daar door bij velen een gevoel van dreiging is ontstaan. De heer Kraaljvanger motiveerde het feit dat de betrokkenen nog niet op de hoogte waren gebracht met te zeggen dat pas vorige week B en W met de afvloeiingsregeling akkoord waren gegaan, waarna eerst woens dagmiddag de vakbonden op de hoog te waren gebracht van de plannen. Vanmiddag zou een bespreking van de vakbonden met de orkestleden worden gehouden. Het ziet er naai' uit dat de orkestleden die het veld moe ten ruimen dit niet zonder tegenstand 2ullen doen. Lilian Lagaay In het algemeen wordt leiding en bestuur van het R, Ph, O. verweten dat de orkestleden te weinig gekend zijn in de te nemen maatregelen. Dit zou ook zijn gebleken uit een door de orkestcommissie gehouden enquête. Het „ontslag om dringende rede nen" van de hoboïste Lilian Lagaay, woensdag verleend, volgde op enkele dagen vol spanningen. Maandag wei gerde mej. Lagaay tijdens een repeti tie de plaats in te nemen van de eer ste hoboïst Peter Schenkels, die niet aanwezig was. Dirigent Jean Fournet en later directeur drs J. Oosterlee be riepen zich op het rechtspositieregle ment voor de orkestleden. Mej. La gaay werd dezelfde dag nog geschorst. In het desbetreffende artikel van het reglement staat: „Het orkestlid, dat geen plaatsvervangende functie heeft en op aanwijzing van de diri gent anders dan bij een rouleerbeurt een hogere functie vervult, ontvangt hiervoor een nader vast te stellen ver goeding". Mej. Lagaay heeft zich, ook vroeger al, op het standpunt gesteld dat zij ten onrechte herhaaldelijk moet invallen voor een eerste hoboïst. Zij zegt dat haar nimmer een plaatsvervangende functie is aangebo den. en dat zij nooit enige extra-ver goeding heeft ontvangen voor haar m- valsbeurten. Mej, Lagaay js ruim tweeeneenhalf jaar bij het orkest. Dinsdagavond waren de gemoede ren zo verhit, dat even een staking van orkestmusici dreigde. Men con certeerde echter toch. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Het Rot- teidams Philharmonisch Orkest heeft uitnodigingen ontvangen voor twee belangrijke buitenlandse tournees. In. het komend najaar wil men een grote concertreis naar Engeland maken en voor het voorjaar van L970 is het or kest uitgenodigd voor een tournca door de Verenigde Staten. Dagelijks bestuur Rijnmond: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM, vrijdag. Het da gelijks besluur van het openbaar li chaam Rijnmond heeft de leden van de raad een concept-adres voorgelegd dat naar de tweede kamer moet wor den gestuurd en dat een wijzigln gvan de oatwerp-wet op de bestrijding van luchtverontreiniging beoogt. Het dagelijks bestuur bepleit een regionale en geen landelijke aanpak van de bestrijding van vuile lucht en vraagt met name het openbaar li chaam Rijnmond in het Rijnmondge bied te belasten met bestrijding en controle van luchtverontreiniging. -v. U

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1969 | | pagina 1